Parijs wil Sarajevo ontzetten 'Dutchbat als kapitein op zinkend schip' Raviv van Renssen was vredessoldaat Srebrenica Serviërs in Srebrenica op zoek naar Robin Hood Heemsteedse moeder: 'Blauwhelmen zijn met onmogelijke opdracht weggestuurd' AzG vreest voor Bosnië 'het ergste' i/gllDAG 14 JULI 1995 Frankrijk geeft zijn bondgenoten 48 uur de tijd om te be slissen of ze meedoen aan militaire acties in Bosnië om de aanvallen van de Serviërs tegen de moslim-enclaves te keren. „Als het antwoord van de belangrijkste Westerse mogendheden nee is, dan zullen we de consequenties irekken", zei vanochtend de Franse minister Millon van defensie. Dat zou volgens hem kunnen betekenen dat de Franse troepen zich hergroeperen voor een poging de Servische omsingeling van Sarajevo te breken. PARUS-WASHINCTON Rtf-AFP-C Millon zei voor de Franse radio dat Franse militairen al begon nen zijn zich een weg te banen over de bij Sarajevo gelegen berg Igman, die niet in Servi sche handen is. „Ik hoop dat we hiermee door kunnen gaan. Het moge duidelijk zijn, dat wij niet ran plan zijn passief toe te kij ken terwijl Sarajevo wordt ge wurgd." De uitspraken van Millon vol- :n op een vergelijkbaar ul- imatum dat de Franse presi dent Chirac gisteren stelde aan Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. Beide landen hebben daarop in eerste instantie terug- ïoudend gereageerd. De Amerikaanse president Clinton is het gisteren wel met Chirac en de Duitse kanselier Cohl eens geworden over het .belang van een blijvende aan- vezigheid van de Verenigde Naties in Bosnië". Het Ameri kaanse staatshoofd voerde af- tonderlijke telefoongesprekken Parijs en Bonn, zo heeft het „Witte Huis meegedeeld. 1 )e drie leiders onderstreepten 'erder „het belang van de At- antische alliantie" en „het be lang van een gezamenlijk stand punt over de toestand in de moslim-enclaves en in heel Bosnië", zo staat in een com muniqué. De tekst verschaft echter geen enkele bijzonder heid over wat dat gezamenlijke standpunt moet zijn. In de loop van vandaag zou Clinton nog met premier Major van Groot-Brittannië contact opnemen. Voorts staat voor maandag een bijeenkomst op het programma van de EU-lid- staten die militairen voor Bos nië hebben geleverd. Het is de bedoeling dat ook de Russische -minister van buitenlandse za ken, Kozyrev, daarbij zal aan schuiven. Voor een eventuele volledige terugtrekking van de VN-macht Unprofor uit Bosnië zijn moge lijk 70.000 a 80.000 NAVO-sol- daten nodig. Dat heeft het Ame rikaanse ministerie van defensie verklaard. Tot nu toe ging men uit van 60.000 soldaten. Defen sie-woordvoerder Bacon zei te vens dat de VS niet bereid zijn meer dan de 25.000 al toegezeg de Amerikaanse soldaten ter be schikking te stellen voor een eventuele ontruiming van Bos nië door de blauwhelmen. IAARLEM* HANS JACOBS »laser Oric. Niemand zouden de losnische Serviërs liever in landen krijgen dan deze gene- an het Bosnische moslim- leger. Drie jaar lang al maakt de sluwe militair zijn vijanden het zuur. Steeds weer is hij I erin geslaagd uit handen van de Serviërs te blijven. Volgens het Britse dagblad The Independent de verovering van Srebrenica i Potocari mede ingegeven door de wens om Oric en zijn schappen voor eens en voor altijd uit te schakelen. Van daar ook dat de Serviërs alle jongens en mannen in een sta dion verzamelen op zoek naar 'oorlogsmisdadigers'. Oric was vóór de oorlog in het voormalige Joegoslavië lijfwacht de Servische president Milosevic. Vanaf het begin van de strijd schaarde hij zich aan de zijde van de Bosnische mos lims, die vooral in het oosten Bosnië onder zware druk stonden van de Serviërs. Dorp dorp werd door de Serviërs moslims 'gezuiverd'. Wie niet goedschiks, dat wil zeggen het geweer op de borst, wol- de vertrekken, werd mishan- in een concentratiekamp gestopt of simpelweg afge maakt. Oric organiseerde het verzet tegen de Serviërs. Met zijn me destanders wist hij in de Drina- vallei wraak te nemen. Ook hij maakte zich schuldig aan brandstichting en het verjagen van tegenstanders. Om de mos- Nederlandse ministers woedend over uitlatingen Franse collega DEN HAAG PAUL KOOPMAN De wereld mag niet denken dat de Nederlandse blauwhelmen in Srebrenica er bij de eerste Servische aanval als een haas vandoor zijn gegaan. Ook mag de gedachte niet opkomen dat 'onze jongens' assisteren bij het etnisch zuiveren van een mos lim-enclave. Nee, de werkelijk heid is een geheel andere. Al leen jammer dat de Franse mi nister van buitenlandse zaken De Charette dat niet wil onder kennen. Die boodschap stuurden de ministers Van Mierlo (buiten landse zaken), Voorhoeve (de fensie) en Pronk (ontwikkelingssamenwerking) gisteravond op een gezamenlij ke persconferentie de wereld in. Vooraf werd een stencil uitge deeld met citaten van ambassa deurs bij de Veiligheidsraad over het Nederlandse optreden in Srebrenica. Het overheersen de oordeel: 'heldhaftig' (Italië), 'toegewijd' (VS) 'opofferingsge zind' (Nigeria), 'moedig' (Duits land) en 'vastberaden' (Indone sië). Terwijl de telexen in de com mandobunker ratelden, vonden de drie ministers die het meest bij Bosnië zijn betrokken het dienstig de beeldvorming over de val van Srebrenica en de Ne derlandse rol daarbij meteen te corrigeren. Aanleiding voor de persconferentie was een driere gelig bericht van het persbureau Reuter, waarin te lezen is dat de Franse minister van buitenland se zaken meent dat Dutchbat zonder veel weerstand te bie den de aftocht heeft geblazen en vervolgens actief meewerkt met een project dat de wereld gemeenschap verafschuwt: et nische zuiveringen. Een dag eerder had het Franse dagblad Le Monde zelfs bericht dat de commandant van Dutchbat, Karremans, de order van de Franse VN-generaal Janvier om zich tegen de invallende Bosni sche Serviërs te verdedigen, had genegeerd. Van Mierlo spuwde vuur. „Wat mijn Franse collega zegt is zo vergaand, dat ik het niet kan geloven", zei hij. „Zoiets du bieus over de Nederlandse mili tairen kan niet in de gedachten opkomen. Dat de enclave niet tegen de Bosnische Serviërs is verdedigd, is niet waar." Kort na ILLUSTRATIE TOM JANSSEN de persconferentie riep Van Mierlo al de Franse ambassa deur op het matje om ophelde ring te vragen. Was bij voorgaande perscon ferenties de hoofdrol weggelegd voor minister Voorhoeve (defensie), gisteren haalde Van Mierlo zijn retorische talent uit de kast om het giftige zaadje dat zijn Franse collega had geplant te neutraliseren. De zonder haperen: „Er is uiterst moeilijk werk verricht. Er waren militaire acties die niet eerder zijn ondernomen. Er zijn lucht acties afgeroepen, terwijl eigen mensen nog gevangen zaten. Er is een ziekenhuis geëvacueerd dat onder vuur lag. En men heeft zich volledig vereenzel vigd met het lot van de vluchte- lingen'. Voorhoeve vult aan: „Men heeft geprobeerd een tienvoudi ge overmacht tegen te houden. Men is niet gerechtigd het on mogelijke te doen en een groot aantal mensen de dood in te ja gen". De prille liefde die Van Mierlo in de Frans/Nederlandse relatie wilde laten opbloeien, is inmid dels bekoeld tot beneden het vriespunt. De verguisde kern proeven op Muruoa, de Franse kritiek op het Nederlandse drugbeleid, de oproep van Chi rac om Srebrenica gewapender hand te heroveren en nu dit. Van Mierlo: „Oproepen tot het gewapend heroveren van de en clave helpen niet bij het vrijkrij- gen van de gegijzelde Neder landse militairen". Die gijze laars zullen de Serviërs immers willen vasthouden om de mili taire dreiging af te wenden. Bo vendien: „Ik moet nog de eerste militair tegenkomen die een ge wapende inval een reële optie vindt". De opmerking dat Dutchbat assisteert bij het etnisch zuive ren is Van Mierlo, Voorhoeve en Pronk recht door het hart ge gaan. Voorhoeve benadrukte limbevolking van voedsel te voorzien, stal hij als een moder ne Robin Hood vee van de Ser viërs. Af en toe leek het of Oric en zijn mannen overal tegelijk waren. „We leken daardoor sterker dan we in werkelijkheid waren", aldus Oric vorig jaar te genover een Nederlandse ver slaggever. Oric is speldeprikken en ver nederingen blijven toebrengen aan de Bosnische Serviërs, ook nadat het gebied rond Srebreni ca door de Verenigde Naties tot zogenoemde 'veilige haven' was uitgeroepen en de moslims offi cieel al hun wapens moesten inleveren. De laatste maanden werd de voedselsituatie in de enclave steeds nijpender, om dat de Serviërs hulpkonvooien de toegang weigerden. De mos lims gingen daarom zelf op zoek naar voedsel in de naburi ge Servische dorpen, waaronder het gehucht Visnjica. Daar werd niet alleen vee meegenomen, maar gingen ook zes huizen in rook op en sneuvelde een Servi sche soldaat. Voor de Bosnische Serviërs was de maat daarmee vol. Bovendien was het een uit stekend excuus om de aanval in te zetten tegen de 'terroristen' in Srebrenica. „Als de VN hun werk niet doen dan moeten we de moslims zelf ontwapenen", aldus luitenant-kolonel Milu- tinovic tegenover The Indepen dent. „Sinds januari zijn vijftig Serviërs om het leven gekomen door terroristische aanvallen. Daar moeten we een einde aan maken." Nederlandse VN-collega's droegen de kist met het lichaam van Raviv van Renssen gisteren naar zijn laatste rustplaats. LOENEN GPD „VN-soldaat Raviv was een vredessoldaat die mensen levens beschermde op een menslievende missie. Zijn dood was de inleiding tot de val van Srebrenica. Een tragedie die grote gevolgen heeft voor de toekomst van tienduizenden mensen." Dat zei minister Voorhoeve van defensie gisteren op het militaire ereveld van Loe- nen bij Apeldoorn, waar de 25-jarige soldaat der eerste klasse Raviv van Renssen werd begraven. De VN-mili- tair werd afgelopen zaterdag dodelijk getroffen door een kogel, afgevuurd door het Bosnische regeringsleger. Van Renssen werd als eerste militair rechtstreeks be graven op het ereveld in het Veluwse Loenen. De ande re 3.300 militairen, verzetsmensen en slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog zijn daar herbegraven nadat ze eerder elders ter aarde waren besteld. Deze laatste rust plaats was Ravivs uitdrukkelijke wens. Een verzoek van een man die grote belangstelling had voor de militaire geschiedenis van '40-'45. De dienst op het bosrijke kerkhof werd bijgewoond door vele honderden mensen. Behalve minister Voor hoeve was er ook de plaatsvervangend bevelhebber der landstrijdkrachten, generaal-majoor Van Baal. Verder uiteraard familie en vrienden, plus ruim tweehonderd leden van de Luchtmobiele Brigade. Leden van Ravivs eigen B-compagnie die met verlof in Nederland waren en niet terug konden naar Srebrenica, droegen de kist met de blauwe VN-vlag, baret en onderscheidingen naar het graf. Majoor Bart Hetebrij, humanistisch raadsman, had in Bosnië veel gesprekken met de gesneuvelde Hilversum- FOTO ANP COR MULDER mer gevoerd. Hij schetste een beeld van een man die vooral tot zijn recht kwam in extreme omstandigheden. „Een idealist die anderen wilde helpen. Had altijd wel een idee, hoe wild het ook was. Was ook altijd bezig. Kookte voor zijn kameraden en improviseerde: zo maakte hij bij de observatiepost een barbecue en een kippenhok. Toen de Serviërs kwamen, vroeg hij direct sigaretten aan ze." Voorhoeve noemde de dood van Raviv die voor naam betekent in het Hebreeuws 'de eerste zonnestraal in ochtendauw die terugkaatst' „een ongelooflijk verlies". „Ik heb begrepen dat hij heel diep heeft nage dacht over de vraagstukken van leven en dood. Raviv was een soldaat in hart en nieren. Een vredessoldaat, hij ruste nu in vrede." jEEMSTEDE KEES VAN DER LINDEN „Onze jongens zijn er met e ónmogelijke opdracht gegaan. Nu zitten ze als ratten in de val." Netty Levelt (58) uit Heemstede, moeder van de 24- larige blauwhelm Bas Winkler, deed deze week in verscheidene kranten een oproep aan de Tweede Kamer. „Haal onze jon gens terug uit deze heilloze situ atie, óf zorg ervoor dat ze in staat zijn zichzelf te bescher men en hun taak ten dienste van de bevolking te vervullen." Haar zoon bevindt zich waar schijnlijk in Potocari, het Dut- chbat-hoofdkwartier dat ook in Servische handen is gevallen. Al drie weken heeft moeder Levelt geen bericht meer van hem ont vangen. Tot nu toe slaagt ze er in haar emoties te beheersen. „Hij heeft hiervoor gekozen en ik sta achter hem." Maar de on vrede groeit nadat vorige week een Nederlandse soldaat werd doodgeschoten. „De Serviërs spelen met de VN, zoals een kat met een muis. Ze trekken zich nergens wat van aan. Onze jon gens bevinden zich daar in een onmogelijke situatie. Volgens Bas' moeder zijn de blauwhelmen door hun beperk te opdracht niet in staat de weerloze Bosnische bevolking te beschermen. „Onder het VN- mandaat worden onze jongens ingezet, maar ze krijgen niet de vereiste ondersteuning en be scherming om hun taaie voor de bevolking te volbrengen. Ook hebben ze geen toestemming zichzelf te verdedigen. Niemand beschermt de soldaten zelf." Tegen de zin van zijn moeder tekende Bas tweeëneenhalf jaar geleden voor vier jaar bij de commando's. „Ik ben voor ge weldloosheid. Maar hij ziet dat anders", stelt moeder Levelt vast. „Vrijheid is het hoogste goed, vindt hij, en daarom moe ten mensen die van hun vrij heid worden beroofd, worden bevrijd." Een vriendin heeft Bas niet. „Zolang hij dit soort werk doet, wil .hij geen relatie. Dat kun je een vriendin niet aan doen, zegt-ie." Contacten met de 'thuisfron- ters', de familieleden van Ne derlandse militairen die regel matig bijeenkomsten houden, gaat ze liever uit de weg. „Een moeder zei laatst tegen mij, dat ze het geweldig vond dat haar zoon daar was. Toen ik zei dat ik dat helemaal niet zo geweldig vond, was ze stomverbaasd. 'We moeten toch achter onze jon gens staan', zei ze. Ik antwoord de: Ik sta achter mijn zoon, maar niet achter geweld." Als de televisie 's avonds beel den uit Srebrenica uitzendt, zit ze bovenop het scherm. „Giste ren zag ik dat soldaten reepjes uitdeelden aan Bosnische kin deren. Dat beeld stelde me ge rust." Ze wil absoluut niet over komen als een gekwelde moe der die alleen maar haar kind terug wil. ,,'t Gaat veel verder. Ook de andere jongens moeten terugkomen. Of ze moeten een nieuw mandaat krijgen, zodat er een einde komt aan het opja gen van die weerloze mensen daar door de Serviërs." dat het juist de overste Karre mans was geweest die had be dongen dat Nederlanders met de bussen vol vluchtelingen de en gebeurt". Dat Netty Levelt: „Ik ben voor geweldloosheid, maar mijn zoon z mannen boven de den afgezonderd en ter onder vraging afgevoerd naar Bratu- nac. is een procedure die wordt gedicteerd door de Servische bevelhebber Mladic, die heer en meester is in het gebied. Voor hoeve: „We willen alle mensen terugzien, maar we zijn niet in de positie om eisen te stellen". De vergelijking met de lood- sche Raad, die in de Tweede Wereldoorlog meewerkte aan het selecteren van joden voor de Duitse vernietigingskampen, is volgens Voorhoeve en Van Mierlo niet terecht. Voorhoeve: „Die vergelijking slaat nergens op. Nederlandse blauwhelmen helpen niet bij het selecteren van vluchtelingen". Van Mierlo;. „Er is een wezenlijk verschil. Deze mensen worden vervoerd naar een gebied waar het voor hen veilig is. In het andere geval werden mensen vervoerd naar een gebied dat voor hen het meest onveilig was". Dat overste Karremans giste ren nog weigerde zijn blauwhel men te laten vertrekken voordal de laatste burger is gedepor teerd, is volgens Voorhoeve een bewijs van groot verantwoorde- lijheidsbesef onder moeilijke omstandigheden: „Dutchbat gedraagt zich als de kapitein van een zinkend schip". DEN HAAG GPD Artsen zonder Grenzen (AzG) houdt rekening met 'het ergst denkbare' in Bosnië. Daarmee doelt Jacques de Milliano, di recteur van de Nederlandse af deling van Artsen zonder Gren zen, op nieuwe concentratie kampen, martelingen en ver krachtingen, na de val van de moslim-enclave Srebrenica. Het_ Westen moet ophouden uit te" gaan van 'beperkte acties' van" de Serviërs. Dat is volgens hem veel te lang gebeurd. „We zijn er steeds vanuit ge gaan dat de Serviërs zich zou den beperken tot kleine acties met beperkte doelen. Dat is fout. We moeten uitgaan van het ergste. De etnische zuive ring in Srebrenica is in volle gang", aldus De Milliano giste- In het noordelijker gelegen Tuzla bivakkeren inmiddels eni ge duizenden Bosnische mos lim-vluchtelingen op het vlieg veld. Ze zitten er in de volle zon, zonder voldoende voedsel en water. Artsen Zonder Grenzen probeert zo snel mogelijk een vrachtvlucht met dekzeilen en tenten via Split te sturen. Er worden nog 40.000 vluchtelin gen in Tuzla verwacht. Ook in Kladaj zijn vluchtelingen gearri- veerd. Een tweekoppig AzG-'* team is onderweg. Een aantal gewonde moslims is door toedoen van de Serviërs in Srebrenica achtergebleven. AzG heeft echter geen toestem ming gekregen naar Srebrenica te gaan om die gewonden te helpen. Joris Voorhoeve steekt VN'ers hart onder riem BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Minister van defensie Joris Voorhoeve heeft de soldaten van Dutchbat via Radio Neder- land Wereldomroep een hart onder de riem gestoken. In een t twee minuten durende bood- schap zei de minister 'de grootst mogelijke bewondering' te hebben voor wat de soldaten 1 de afgelopen dagen in Srebreni ca onder buitengewoon moeilij- ke omstandigheden hebben ge- daan. Voorhoeve roemde de moed J die de Nederlandse blauwhel- men voor, tijdens en na de Ser- vische bestorming van de encla- ve aan de dag hebben gelegd en de zorg die de blauwhelmen aan de vele duizenden vluchte- lingen hebben gegeven. Volgens Voorhoeve verdienen de blauw- helmen niets dan lof. „We zijn trots op de Nederlandse militai ren en hopen dat we jullie zo spoedig mogelijk met jullie fa milie, vrienden en vriendinnen, in Nederland kunnen hereni- gen. De mensen in Nederland staan achter jullie."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5