Particulier verzekerde beter af dan het lijkt m Feiten Meningen Strafrecht helpt niet tegen kinderseks in Derde Wereld Buitengewone lasten 'Jorritsma kan Kamer knollen voor citroenen verkopen' VRIJDAG 14 JULI 1995 Moeten Nederlandse sekstoeristen die zich in bijvoorbeeld Thai land of Sri Lanka aan kinderen vergrijpen in Nederland berecht en gestraft kunnen worden? Schrikbarende gegevens over de aard en omvang van kinderprostitutie in Derde-Wereldlanden hebben ge leid tot een roep om strafrechtelijke maatregelen van de Neder landse wetgever. ChildRight Worldwide, een organisatie die opkomt tegen seksue le exploitatie van kinderen, stelt Zweden aan Nederland ten voor beeld. Ook burgers van de Verenigde Staten. Australië, Frankrijk, Noorwegen en Duitsland die in het buitenland ontucht met kinde ren plegen, zijn in hun eigen land strafbaar. De Britse minister Howard (binnenlandse zaken) heeft woensdag gezegd dat zijn regering gaat optreden tegen sekstoerisme. Maar Britten die in het buitenland kinderen seksueel misbruiken zullen in eigen land niet worden vervolgd. Howard denkt aan degenen die seksreizen organiseren Tot een proces komt het echter zelden. Tot dusver is in Zweden nog slechts een veroordeling uitgesproken. Een 69-jarige ambte naar kreeg drie maanden gevangenisstraf wegens seksueel contact met een (nu) 14-jarige jongen in Thailand. Om ook Nederlanders die in het buitenland kinderen misbruiken in eigen land te kunnen straffen, moet de Nederlandse rechtsmacht worden uitgebreid. Een argument daarvoor is dat hier een afschrik kende werking van kan uitgaan. In de praktijk zou een dergelijke strafbaarstelling echter hooguit een symbo lische betekenis hebben. De bewijsproble- men zijn namelijk vrijwel onoverkomelijk. Voorwaarde voor een succesvolle vervol ging is dat politie en justitie in het land waar het misdrijf wordt gepleegd, hun me dewerking verlenen. Er zou dus op grote schaal samenwerking tussen de Nederland se en bijvoorbeeld Thaise justitie no dig zijn bij de opsporing en het leveren van bewijs. Als zij dat zouden willen, zouden zij ook wel bereid zijn de daders ter plaatse te ver volgen, maar dat gebeurt nu juist niet. Bo vendien moeten, behalve de autoriteiten in de betreffende landen, ook de slachtoffers en getuigen nog eens bereid zijn aan een vervolging van een verdachte in Nederland mee te werken. Een uitbreiding van de Nederlandse rechtsmacht die het moge lijk maakt in het buitenland door Nederlanders gepleegde zeden delicten aan te pakken, zou in feite weinig anders dan een moreel gebaar inhouden, zonder dat er iets verandert in de landen waar de kinderexploitatie plaatsheeft. Symbool-wetgeving kan zelfs ave rechts werken. Een moeilijk bewijsbaar delict leidt gewoonlijk tot onthouding van strafvorderlijk optreden. Dus van werkelijke pre ventie afschrikking van mogelijke daders is geen sprake, ten zij men bereid en in staat is een flink aantal zaken voor de rechter te brengen. Als de wetgever er toch voor zou voelen, dan rijzen ingewikkelde rechtsmacht-problemen. De Nederlandse strafwet is toepasselijk op Nederlanders die zich in het buitenland schuldig maJcen aan een misdrijf (naar Nederlands recht), echter op voorwaarde dat het feit ook strafbaar is in het land waar het is gepleegd. Deze voor waarde zou moeten worden geschrapt als men toeristen die zich in het buitenland aan kinderen vergrijpen hier wil vervolgen, want seksueel contact met minderjarigen is lang niet overal strafbaar. Maar er zitten meer.haken en ogen aan het voorstel. Het moet ook gaan om een feit dat in Nederland als misdrijf geldt. Dat is al tijd het geval bij seksueel contact met kinderen onder de twaalf. Betreft het echter seks met jongeren tussen de twaalf en zestien jaar, dan is een voorwaarde voor strafvervolging dat het slachtoffer zelf een kjacht bij de politie indient. Het is een zogeheten klachtde lict. Het valt niet te verwachten dat de kinderen die in landen als Thailand tot prostitutie worden gedwongen, aangifte doen. De eis dat er een klacht moet zijn ingediend over seksueel misbruik van twaalf- tot zestienjarigen, alvorens tot strafvervolging kan worden overgegaan, zou dus uit de wet geschrapt moeten worden. Maar dit is nu juist in 1991 ingevoerd met de gedachte dat seksu ele activiteit van jongeren onder de zestien niet strafbaar behoort te zijn, tenzij er duidelijk sprake is van onvrijwilligheid en dwang. Een herziening van de wet, voortkomend uit terechte morele ver ontwaardiging over de seksuele exploitatie van kinderen elders, zou dus vrijwillige seks beneden de zestien in Nederland zelf weer tot misdrijf bestempelen. In de praktijk zou dit neerkomen op ver scherping van de in Nederland maar niet in Thailand gelden de zedelijkheidswetgeving. Het valt moeilijk in te zien wat de misbruikte kinderen in landen van Azië en Latijns-Amerika daarmee opschieten. Het terugdringen van de kinderprostitutie in de Derde Wereld is in de eerste plaats een kwestie van armoedebestrijding. Daarnaast kan voorlichting aan westerse toeristen waar staatssecretaris Schmitz van justitie bij de toeristenindustrie op aandringt een rem vormen op seks met minderjarigen. Het Nederlandse strafrecht is in dit geval geen deugdelijk instrument: het is bedoeld om te straffen, niet om uiting te geven aan onze walging. GIJS SCHREUDfRS juridisch medewerker Bij verandering in financiering gezondheidszorg Boze gezichten wachten de particuliere ziektekostenverzekeraars ais ze tegen het einde van dit jaar de nieuwe polissen de deur uit doen. Het is niet hün schuld, maar door een schuifoperatie in de financiering van de gezondheidszorg zullen de premies in 1996 fors hoger worden. Hoeveel precies valt op dit moment nog niet te zeggen. Maar een gezin met kinderen moet niet gek opkij ken als de rekening zo'n zeven, achthonderd gulden hoger is. Twintig procent valt niet uit te slui ten, zo meldde Zorgverzekeraars Nederland deze week. BELASTING BELICHT Schuifoperatie of niet, déze 'gezondheidszorg' blijft voor eigen rekening. Maar voordat ze met een rood hoofd hun ziektenkostenverze- keraar opbellen, kunnen de par ticulier verzekerden beter even hun loonstrookje van 1 januari afwachten. Dan zal blijken dat ze in heel veel gevallen niet of nauwelijks slechter afzijn, ter wijl met name alleenstaande particulier verzekerden aan de schuifoperatie een aardige cent overhouden. In de vorige kabinetsperiode wilde de toenmalige staatsse cretaris van volksgezondheid Si mons de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) bedoeld voor grote onverzeker bare riscio's als bijvoorbeeld opname in een verpleeghuis of psychiatrische inrichting ge bruiken als kapstok voor een volksverzekering tegen ziekte kosten. Het plan werd door paars weer haastig van tafel geveegd, maar één vuiltje zat er nog: Simons had een aantal voorzieningen, waarvan de medicijnen (onge veer 5,5 miljard per jaar) de grootste was. al overgeheveld naar de AWBZ. Per 1 januari 1996 gaan die voorzieningen, samen goed voor ongeveer zeven miljard gulden, weer terug naar het zie kenfonds en de particuliere ziektekostenverzekering. De AWBZ-premie, een heffing over de eerste 44.000 gulden belast baar inkomen, kan daardoor met ruim twee procent omlaag. Dat levert de belastingbetaler maximaal een kleine duizend gulden op. De goedverdienende particulier verzekerde hoeft zich derhalve weinig zorgen te maken: die AWBZ-verlaging maakt de duurdere polis wel goed. En als deze verzekerde alleenstaand is, houdt hij er zelfs dik geld aan over. Particulieren betalen in te genstelling tot ziekenfondsver zekerden per persoon, en niet per huishouden. Tegenover een premieverhoging voor één per soon staat immërs wél duizend gulden AWBZ- verlaging. Het alleenverdienende particu lier verzekerde gezinshoofd met een inkomen net boven de zie kenfondsgrens en een forse hy potheek (waardoor het belast baar inkomen ver onder de 44.000 gulden schiet), zal er waarschijnlijk bij inschieten. Voor de particulier verzekerden Tussen deze twee uitersten hangt winst of verlies sterk af van vragen zoals hoe groot het huishouden, hoe hoog het eigen risico en of de verzekerde de medicijnen nog wel zal meever zekeren. De ziekenfondsverzekerden lij ken er niet slecht af te komen. De belangrijkste reden is dat 'hun' rekening volgens de hui dige plannen vooral bij hun werkgevers terecht komt. De werkgevers betalen namelijk het leeuwedeel van de ziekenfonds premie, die uiteraard evenais de particuliere premie omhoog moet. De verlaging van de AWBZ-premie gaat daarentegen geheel naar de werknemers. Als ze niet op een of andere manier worden gecompenseerd, dan wacht het bedrijfsleven een las tenverzwaring van honderden miljoenen guldens. Volgens de plannen zoals die nu zijn uitgelekt, speelt een mini- ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER mumloner ondanks de even eens voorgenomen verhoging van de nominale ziekenfonds premie (een vast bedrag dat ie dere verzekerde moet betalen) volgens een grove berekening ongeveer quitte. Naarmate een fondsverzekerde de zieken fondsgrens benadert, houdt hij aan de schuifoperatie geld over. Maar het gaat, zo benadrukken betrokkenen, nog maar om voorlopige plannen. Het overleg tussen de verzekeraars en de ministeries van volksgezond heid, sociale zaken en werkgele genheid, economische zaken en financiën draait ook de komen de maanden nog op volle toe ren door. En er zitten aan het Nederlandse belasting- en pre miegebouw zoveel regelknop- jes, dat niemand nu al durft te voorspellen welk 'plaatje' ér uit eindelijk uit komt. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Men komt in het leven weieens voor noodzakelijke kosten te staan die een behoorlijke aanslag op de portemonnee betekenen. Om deze pijn enigszins te verlichten is in 1941 de buitengewone lasten aftrek uitgevonden. Een aardigheidje van de belastingwet gever. De belastinginspecteur is er om er voor te waken dat het ook echt een aardigheidje blijft. Alleen 'echte' buitengewone lasten kunnen worden afgetrokken, anders wordt er resoluut een streep door de aftrek post gehaald. Voor sommige mensen kan zo'n beslis sing wel eens hard aan komen. De belastingrechter is dan soms de redder in nood. Ziektekosten zijn in beginsel als buitengewone last aftrekbaar. Hulp- en kunstmiddelen vallen hieronder. Hierbij moet onder meer worden gedacht aan brillen, gehoorapparaten, protheses en rolstoelen. Ook hulp middelen die in het dagelijkse leven gewoon kunnen worden gebruikt zijn soms aftrekbaar. Zoals bijvoorbeeld een bandrecorder en een schrijfmachine voor een blinde of een speciaal tele foonapparaat voor iemand die aan multiple sclérose lijdt. De Hoge Raad heeft hiervoor in 1976 de regel gegeven dat 'het middel zijn lichaam in staat stelt tot een normale lichaamsfunctie die het zonder dat mid del niet kan vervullen'. Belastingbetaler X wilde een elektroscooter als hulp- of kunstmiddel aftrekken. De vrouw van deze belastingbetaler is invalide. Ze heeft daarom de elek troscooter aangeschaft zodat ze zich beter kan voort bewegen. De inspecteur zette echter een streep door de aftrekpost. Hij voerde hiervoor aan dat de bedrijfsvereniging voor de detailhandel, Detam in Utrecht, van mening was dat een vergoeding van de kosten niet mogelijk was omdat er volgens de cardioloog een medische noodzaak ontbrak. Daarnaast had de belastingbeta ler, volgens de inspecteur, door moeten procederen tegen de weigering van de Detam om een vergoeding te verstrekken. Raadsheer Monné van het gerechtshof in Den Haag dacht er anders over. De belastingrechter hechtte veel belang aan de verklaring van de huisarts, die had verklaard dat de vrouw niet in staat was zich zelfstandig te verplaatsen en dat een elektrische drie wieler derhalve een medisch noodzakelijke uitgave was. Daarnaast was voor de rechter het feit dat de vrouw in 1994 nog een hartoperatie had ondergaan, hulp in de huishouding kreeg toegewezen en van de gemeente een rolstoel kreeg, voldoende om te oorde len dat de kosten noodzakelijk waren. Dat de belas tingbetaler niet had doorgeprocedeerd kon de belas tingrechter niet op een andere gedachte brengen. De kosten waren aftrekbaar. Een ander (schrijnend) geval is het volgende. Belas tingbetaler Z raakt als gevolg van een verkeersongeval 'zowel geestelijk als lichamelijk invalide. In 1989 werd door het behandelende ziekenhuis besloten dat de nierspoeling, diè hij dagelijks moet ondergaan, voort aan niet meer in het ziekenhuis zou plaatsvinden, maar bij de man thuis. De woning van de man was hiervoor echter te klein. Hij moest verhuizen naar een grotere woning met een aparte kamer, die steriel moest worden ge houden en uitsluitend gebruikt zou mogen worden voor nierspoelingen. De kosten voor de verhuizing konden door hulp van familie beperkt blijven tot 3.300 gulden. Deze kosten en daarnaast 480 gulden, het deel van de 'extra' huur voor de extra kamer, wil de de zwaar gehandicapte man als buitengewone last aftrekken. Ook hier zette de belastinginspecteur een streep door de aftrekpost. En deze keer was het belastingrechter Van Schie van Hof Arnhem die 'te hulp' kwam. Hoewel het erop leek dat de inspecteur fiscaal-technisch gezien de beste kaarten in handen had, was de rechter toch van oordeel dat de kosten aftrekbaar waren, omdat de ka mer te beschouwen was als een onontbeerlijk hulp middel bij het noodzakelijke gebruik van zijn nierdia lyse apparaat. De belastingrechters van Nederland: soms geven ze dat ene (financiële) steuntje aan die mensen die het toch al zo moeilijk hebben. De gang naar de belas tingrechter is ook voor deze bevolkingsgroep zo slecht nog niet. WIM STEVENHAGEN 'oopegYY&TS prr is \0IST H6£L Mope&l CE ÉEÊCT(20MICA IN Eim&ANP WA4£5CHUW6N ons ALS HL> IE V£k VAN Vt P4AKT. toCHT HP TOCH W& ontvluchten CAN FAN ECFE A/yigJENAAR iceNTlFice^rJ AAN CE «ANP VAN CE I MI^OPE. Of ?'w HEMP" m: Meteen na de komst van het ka binet-Kok voorspelde menigeen de onvermijdelijke botsing. Met zowel de WD als PvdA en D66 in één ministersploeg zou 'groen' het struikelblok zijn van 'paars'. De milieu-eisen van vooral D66 beloofden volgens velen politiek vuurwerk aan het Binnenhof, zéker gezien het verkiezingsprogramma dat de kiezers voorhield dat de Demo craten hun groene mannetje zouden staan. De noodzakelijke afwegingen tussen ecologie en economie bij miljardenprojecten als de Betu welijn en Schiphol zouden het grote verschil van opvattingen tussen de WD en de 'milieupartijen' D66 en PvdA haarfijn blootleggen, zo schre ven de commentatoren. Bijna een jaar na het aantreden van het kabinet blijkt dat de grote confrontatie is uitgeble ven. Spannend was het soms zeker, maar met enig kunst en vliegwerk, een 'bolknak-ak- koord' over Schiphol en gekib bel op de eindstreep over de Be tuwelijn, kon de coalitie uitein delijk schouder aan schouder de immense projecten in de Tweede Kamer over de meet trekken. Het paarse 'gevecht' over de Be tuwelijn resulteerde in een extra investering van maximaal 820 miljoen gulden voor het oplos sen van milieuknelpunten. Hoewel D66 en PvdA tijdens een werkbezoek aan de regio nog brutaal poogden wat meer geld uit 's Rijks buidel te halen, moesten ook zij zich uiteinde lijk schikken. Zowel de WD als het kabinet meende dat de groene wensen maar moesten ophouden bij die 820-miljoen 'en geen cent meer'. Een tunnel onder het De historische paarse coalitie heeft het eerste jaar rege ren er op zitten. Zonder grote problemen is het kabinet er inmiddels, uiteraard flink geholpen door de econo mische rugwind, in geslaagd om het geld voor het ko mende jaar over de verschillende departementen te verdelen. Waar menige scepticus bij het aantreden nog voorspelde dat de coalitie van PvdA, WD en D66 geen lang leven beschoren zou zijn, lijkt de links-liberale sa menwerking stevig in het zadel te zitten. Tijd voor een tussenbalans. Vandaag: de prestaties van de ministers Jorritsma en De Boer. Pannerdensch Kanaal omwille van het milieugezicht van D66 en PvdA en het publieke debat kon er nog wel vanaf, maar dan wel ten koste van andere milieu-investeringen langs het tracé. Zo rest een Betuwelijn die de coalitie toch met enige han digheid moet kunnen verdedi gen bij de achterbannen. De groeistuipen van Schiphol brachten D66 en PvdA weder om in beroering. In hun onder linge twist om de gunst van het milieubewuste electoraat, rie pen ze om het hardst dat er ste vige milieugrenzen moesten ko men aan de groei van de lucht haven. Het toekomstig aantal passagiers en het aantal huizen met ernstige geluidshinder moesten een plafond krijgen. „Dit is de laatste uitbreiding van Schiphol", waarschuwde de PvdA zelfs in de Kamer. De WD, met de hete adem van de luchthaven en de KLM in de nek, bekeek de discussie met enige zorg. Het kon toch niet zo zijn dat de collega's uit de coali tie met hulp van de kleinere fracties hun zin kregen? Dat was de afgelopen maanden bij om streden infrastructurele projec ten als de rijksweg A73 in Lim burg iets te vaak gebeurd. WD'er Te Veldhuis kreeg van fractievoorzitter Bolkestein de opdracht de eenheid te herstel len. En rpet succes. Een enigszins broos akkoord kwam vlak voor het beslissende debat uit een rokerige achterkamer: Schiphol mag uitbreiden bin nen de grenzen van 44 miljoen passagiers en 10.000 woningen. De nachtelijke vluchten onder gaan een nader onderzoek. 'Verkwanseling van het milieu. Paars wint het toch van Groen!! hoonde de oppositie direct. PvdA en D66 daarentegen roken de milieuwinst en poogden de ze op hun conto te schrijven. De WD stelde meteen fijntjes dat ze het recht voorbehoudt later op de inhoud van het akkoord terug te komen. De inspannin gen voor de lieve politieke vrede hebben tenslotte een prijs. Met twêe van de grootste pro jecten van Nederland door de Tweede Kamer geloodst, kan minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) nu gerust aan een welverdiende vakantie begin nen. Vaak vooral door haar poli tieke bekwaamheid, haar grote inzet voor een 'maatschappelijk draagvlak' en haar ongedwon gen stijl heeft de WD-minister ontzag afgedwongen. „Jorrits ma kan de Kamer knollen voor citroenen verkopen", zo schreef een krant zelfs. Hoe het ook zij, Jorritsma heeft zich tot dusver een sterke minister getoond die elke voedingsbodem voor kri tiek direct weet te neutraliseren. Hoe anders ligt dat bij milieu minister De Boer. De PvdA-be- windsvrouw had de weinig eer volle taak de zeer kritische link se oppositie en de milieubewe ging te overtuigen dat het milieu er bij Betuwelijn en Schiphol nog niet zo slecht uit springt. De Boer kreeg de wind van voren. Ze zou geen visie hebben, het 'milieugezicht' zou ontbreken en ze is te snel bereid politieke compromisssen te slikken. Haar opmerkingen in een vraaggesprek met het dagblad Trouw dat ze aan de basis zou hebben gestaan van het Schip- hol-compromis, moest ze kort daarop nuanceren. Aansporin- Morgreet de Boer gen uit het kabinet te vertrek ken omdat ze een akkoord ver dedigde dat ze eigenlijk te ver vond gaan, sloeg ze in de wind. De Boer onderging het lot van een milieuminister in een kabi net dat zowel economie als eca logie in het vaandel wil hebben toch heldhaftig. Ze wil pas 'afgerekend' worden op haar in zet en beleid na afloop van de kabinetsperiode. Vlak voor het reces kwam de minister vervol gens met een eigen boekwerk waarin ze haar persoonlijke vi sie op het toekomstige milieu beleid neerlegt. De minister toont toch bevlogenheid voor het milieu, zo luidt de onderlig gende politieke boodschap De Boer pareerde de aanval steeds met een tegenaanval, maar zonder kleerscheuren is zi met deze tactiek niet uit haar eerste ministersjaar gekomen. Met de grote projecten achter de rug, kan De Boer na de zo mer wellicht geruster werken aan de uitwerking van haar vi sie, maar ook aan haar imago. DEN HAAG PATRICK SELBACH

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2