Marcio Santos keert Ajax de rug toe Honkballers verliezen eerste duel tegen Italië in verlenging Feyenoord kan voorlopig fluiten naar Tomek Iwan Sport Romario is zich van geen kwaad bewust WJDAG 14 JUL11995 CHEF WILLEM ROB ONPERWATER. 071 -356463 jKenyaan Ondieki loopt in Noordwijk infn haag De Kenyaan Julius Ondieki is de grote trekpleister van We eerste Liptonice Run die zondag om 14.00 uur in Noordwijk Lordt gehouden. Het internationale atletiekevenement over tien kilometer moet een jaarlijks terugkerend spektakel worden. Bc- Ijialve Ondieki hebben ook zijn landgenoten Barnabar Korir en jvilson Musto hun deelname toegezegd. Daarnaast komen Te- fceye Gebrselassie (Eth), Thomas Osano (Ken), Carl Thackery (Eng) en de Mexicaan Mauricio Gonzalez aan de start. Bij de trouwen is de Kenyaanse atlete Joyce Chepchumba de favoriete Liet Natalja Sorokivskaja uit Kazachstan. De Nederlandse in- preng moet komen van Carla Beurskens en Wilma van Onna. Sronzen medaille Martijn Ungerer lth Martijn Ungerer heeft op de slotdag van de Europese ugd Olympische Dagen verrassend een medaile veroverd. Sa- len met Erwin Simpelaar, Martin Luinge en Edwin Calker ver- iverde de Alphense atleet brons op de 4x100 meter, in een tijd an 41,89 seconden. De Apeldoornse midden-afstandsloper iert-Jan Liefers maakte zijn faam op de 800 meter waar. De Ne- lerlandse favoriet versnelde in de finale al na 200 meter en luidde niemand meer in zijn buurt. Hij won in 1.49,37, net bo ren zijn persoonlijke record. De Nederlandse hockeyers moes ten onder aanvoering van Taeke Taekema uit Oegstgeest hun meerdere erkennen in Duitsland (1-2) en eindigden als vierde. Matthaus wacht nieuwe operatie munchen Lothar Matthaus moet opnieuw aan de achillespees worden geopereerd. De rentree van de speler van Bayern Mun chen laat daardoor nog zekere enkele weken op zich wachten. Matthaus scheurde in januari bij een vriendschappelijk duel de achillespees. Sindsdien speelde hij niet meer, een wedstrijdje in het tweede elftal daargelaten. Bij de tweede ingreep moet een cyste worden verwijderd, zo deelde de sportarts van Bayern, Müller-Wohlfahrt, mee. Olympische turnster ten minste 16 jaar berlun De internationale turnfederatie (FIG) heeft in Berlijn be sloten de minimumleeftijd van de deelneemsters aan Olympi sche Spelen, WK en continentale kampioenschappen met in gang van 1 januari 1997 te verhogen tot zestien jaar. De leeftijds grens voor de turnsters is nu vijftien. Op het programma ston den volgens woordvoerder Jim Berry nog enkele andere proble men binnen de topsport. Onder meer moeten betere valmatten worden ontwikkeld om het blessuregevaar bij de steeds com plexere afsprongen te beperken. Luzern verzuimt Blinker in te lijven zeist Feyenoorder Regi Blinker kan een transfer naar FC Luzern ergeten. De Zwitserse club heeft verzuimd binnen de vastge stelde termijn te reageren op het Rotterdamse voorstel over de vereiste transfersom. Het bestuur zou een bedrag van rond de twee miljoen gulden hebben gevraagd. „Luzern had voor woensdag officieel iets moeten laten weten", zei voorzitter Jo- rien van den Herik in Zeist. „Maar we hebben niets gehoord. Ik neem daarom aan dat de transfer van de baan is." Waterskiërs uit Ter Aar naar NK Amsterdam Twee waterskiërs uit ter Aar behoren tot de deelne mers aan het nationaal kampioenschap klassiek. Het duo Van Scherpenzeel doet het komende weekejnde mee aan de indivi duele titelstrijd op de Amsterdamse Bosbaan. Alexander Boeken uit Amstelveen en Sharon van Oye uit Zevenhuizen verdedigen hun titels. Braziliaan wacht in eigen land afhandeling van vastgelopen transfer af Het circus Santos heeft gis teren zijn tenten afgebro ken en in de late avondu ren ingeladen in het vlieg tuig naar Sao Paolo. Een driejarig contract had Mar cio Santos reeds weken ge leden in Londen getekend, de transfersom a vijf mil joen gulden staat al lang en breed op de bankrekening van zijn vorige club, Fio- rentina. De Braziliaanse werkweigeraar was niet op de hoogte van de in Neder land verplichte maande lijkse salarisafdracht aan het spelersfonds CFK. Be weerde hij. Ajax is een ge heel andere mening toege daan. En vermoedt Engelse kapers (Aston Villa en Ar senal) op de kust. Het laatste woord is aan de FI FA, bij wie de Amsterdam mers de zaak aanhangig gaan maken. amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Wat vooraf ging. In Londen, tij dens een vierlandentoernooi, opent Ajax zondag 11 juni de onderhandelingen met Marcio Santos, de 26-jarige vrije verde diger van wereldkampioen Bra zilië. Na acht uur praten zijn de drie partijen Ajax, Fiorentina en Santos plus gevolg eruit. Over de in Nederland gangbare regeling, die profvoetballers ver plicht maandelijks een van hun salaris afhankelijk percentage in het Centraal Fonds Kontrakt- spelers op te potten, wordt in het contract niet gerept. Hoeft ook niet, meent de Ajax-delega- tie, want deze 'pensioenvoorziening' ligt wet telijk vast. Bovendien wordt zo wel Santos als zijn Italiaanse zaakwaarnemer Antonio Calie- ndo meerdere malen geatten deerd op de regeling. In het ge val van Santos bijna de helft van Marcio Santos kan nog lachen ondanks zijn problemen met Ajax. zijn salaris, door de spelersvak bond WCS uit te betalen na zijn 35ste verjaardag. Donderdag 13 juli, 10.15 uur. Een dag eerder hadden Santos, Cafiendo en diens assistente Pa- trizia Pighini stadion De Meer plotsklaps verlaten. De verdedi ger hoefde, nadat hij twee da gen te laat in Amsterdam was aangekomen, alleen nog een krabbel te zetten onder een offi cieel contract, dat hem speelge rechtigd zou maken bij de KNVB. Ware het niet, dat Calie- ndo compensatie eiste voor het in het spelersfonds te storten geld. Een hoger salaris, dus. Dat was onbespreekbaar voor Ajax. De Italiaanse zaakwaarnemers melden zich nu weer in De Meer met een tegenvoorstel. Santos ligt op zijn hotelbed, in afwachting van wat er komen gaat. 11.15 uur. Caliendo en Pighi ni komen in gezelschap van Ajax-pers-chef Dave Endt naar buiten. De Italianen hebben water bij de wijn gedaan, maar eisen nog steeds een hoger ba sissalaris. „Omdat Santos veel geld nodig heeft voor een privé- investering in een winkelcen trum in Brazilië", murmelt Ca liendo. En zet koers richting Holiday Inn-hotel, waar Endt de besprekingen vervolgt. Van San tos nog steeds geen spoor te be kennen. 13.30 uur. In de hotel-lobby rent Patrizia Pighini om de ha verklap zwetend naar de tele foon, om de nog steeds op bed liggende Santos te informeren. Hierbij constant op de hielen gezeten door drie cameraploe gen. Endt stelt penningmeester Arie van Os intussen, ook telefo nisch. op de hoogte van de on- Poule-indeling LD-Cup met )ikante derby's )p het bondsbureau in Leider- lorp zijn de poules voor de eer- te ronde van de strijd om de .eidsch Dagblad-Cup inge- eeld. Vrijgesteld zijn de clubs lie uitkomen in de hoofdklasse, f ierste en tweede klasse: ARC, :C Lisse (za), Katwijk, Noord- vijk, Quick Boys, Rijnsburgse ,le loys, Ter Leede, Alphense Boys, JVS, Roodenburg (zo), Forehol- i| e, Lugdunum (zo), SJC, UVS zo) en WSB. Bij de indeling is ekening gehouden met regio- si ïale belangen. Dus staan er de nodige derby's op het program- na. Zo ontmoeten SJZ en Meer burg elkaar, terwijl in Oegst- ;eest UDO en ASC de degens Kruisen. Die eerste ronde is op 26/27 lugustus, de tweede ronde op donderdag 31 augustus, de der de ronde op 5 september. Poule 1: Meerburg, SJZ, Kou dekerk en Hazerswoudse Boys. Poule 2: Alphia, Woubrugge. Al- ior en MMO. Poule 3: ROAC, - DOSR, SVOW en TAW. Poule 4: f\lphen, Alkmania en Bernard- us. Poule 5: ASC, UDO, Abbe- ïes en Kagia. Poule 6: Teylin- ;en, FC Lisse zo, Valken en KRV. Poule 7: SVLV, Randstad Sport, MVKV en GWS. Poule 8: doorschoten, VCL en Stomp- wijk. Poule 9: Docos, FC Rijn land, Lugdunum za en Leiden. Poule 10: LFC za, UVS za, Gol Sport en UDWS. Poule 11: Oegstgeest, LSW, LFC (zo) en Warmunda. Poule 12: VNA, Leidsche Boys, Roodenburg za en RCL. Noorse coach wil boycot Frankrijk oslo anp/dpa De Noorse bondscoach Egil 01- sen is voorstander van een sportboycot tegen Frankrijk we gens de voorgenomen atoom- Jroeven bij het atol Mururoa. lij liet zich in deze zin uit in een interview met het dagblad Aftenposten, precies een week voordat Noorwegen een vriend schappelijke interland speelt te gen Frankrijk. „Persoonlijk zou ik het het beste vinden als we de Fransen zouden boycotten." Over het besluit van de Franse president Jacques Chirac de tes ten met atoomwapens te her vatten, zei Olsen: „Domweg on gelooflijk. Je zou bijna weigeren te geloven dat we in het jaar 1995 leven." Johnny Balentina arriveert op zijn buik op de thuisplaat. haarlem. anp Titelverdediger Nederland is de finale-serie tegen Italië met een nederlaag begonnen. In tien aantrekkelijke en vooral span nende innings werd het in hef met zesduizend toeschouwers uitverkochte Pim Mulier-sta- dion 9-12. De beslissing viel pas in de verlenging, nadat Italië in de eerste helft van de negende inning langszij was gekomen. In de tiende slagbeurt opende D'Auria met een twee-honkslag en hij kwam binnen op een hit van Bussi. Een homerun van Carrozza met een man aan boord bezegelde het lot van Ne derland. Het team dat de eerste drie duels wint, behaalt de 24ste Europese titel. Nederland won veertien keer, Italië was zeven maal de sterkste. Uit die feiten kan al worden afgeleid dat Nederland-Italië nooit zo maar een honkbal-duel is. Het is een 'scherp' treffen tussen de enige honkbalnaties in Europa. Met het ticket voor Atlanta al op zak, richten de teams zich in een best-of-five op het behalen van de Europese titel. Een ritueel dat eind jaren vijftig een aanvang nam en dat met uitzondering van 1967, toen België bij afwezigheid van Italië en Nederland kampioen werd, om de twee jaar het beste bij de spelers naar boven brengt. Nederland-ltalië staat niet al tijd garant voor mooi honkbal, maar elke worp, elke geslagen bal wordt gekenmerkt door pas sie en rivaliteit. Ook de 88ste ontmoeting tussen beide lan den bracht alles wat honkbal zo'n enerverende sport kan la ten zijn. De Nederlandse star tende werper Peter Callenbach had voor zijn eerste inning meer dan dertig worpen nodig. Door twee keer vier-wijd en twee honkslagen en een verre opofferingsslag zette Italië de toon van het duel: 3-0. Het ant woord van Oranje kwam in de tweede inning. Tvyee keer vier-wijd van de geroutineerde Italiaanse werper I-ochi en honkslagen van Joost, Kemp en Dix brachten het team van Jan Dick Leurs langszij. Twee Nederlandse runs in de derde inning (homerun van Martis) en opnieuw twee in de vierde waren voor de Italiaanse coach Ambrosioni voldoende aanleiding om Fochi van de heuvel te halen en de pitching aan Carbini over te laten. De wissel leek een stimulerende in vloed op de Italiaanse slagmen sen te hebben. In de eerste helft van de vijfde inning tobde Cal lenbach weer met zijn controle. De Italianen kwamen door een serie hits eentvier-wijd terug tot 7-6. Maar in de tweede helft van de zesde inning was daar weer Eddy Dix. De enige speler van Oranje die niet in de hoofdklas se uitkomt, sloeg de eerste worp in linksveld over het hek (8-6). Johnny Balentina kwam door een hit en een gestolen honk op twee en daarna hielp Italië hem een handje met een doorge schoten bal: 9-6. Callenbach zat na zes volledig innings op honderd pitches en bereikte de kritieke grens dfe ie dere coach haarscherp in de ga ten houdt. De werper van Quick werd op twee snoeiharde hits getrakteerd en dat was voor Leurs aanleiding Patrick Klerx naar de heuvel te dirigeren. Met een vlijmscherpe drie-slag van de reliever en een uitstekend dubbelspel van het infield maakte Nederland een einde aan de Italiaanse dreiging. Voorlopig althans, want in de eerste helft van de achtste in ning kreeg Klerx het zwaar te verduren. Met twee uit stond hij twee twee-honkslagen en een single toe. Deze hits leverden Italië twee runs op. In de ne gende scoorden de Italianen nog een punt en dat had de voor Nederland desastreus ver lopen verlenging tot gevolg. gewijzigde stand van zaken. Ook Ajax heeft water bij de wijn gedaan, maar desondanks zit ten de besprekingen muurvast. Van Os stelt voor de handdoek in de ring te gooien en aldus ge schiedt. Waarop, eindelijk, San tos zijn gezicht laat zien. Hij zet nog snel, hoe ironisch, zijn handtekening op een Ajax-shirt van een jongetje en trekt zich met zijn twee Italiaanse raadge vers terug in de lobby. Terwijl Caliende urenlang driftig aan het telefoneren slaat, staart San tos mistroostig over de straten van Amsterdam. 14.30 uur. Een zekere Paolo Cesar, naar eigen zeggen voet balmakelaar te Brazilië, werpt zich voor de camera's. 1 lij be weert Ajax op het spoor van Santos te hebben gebracht en steunt dat hij al jaren heeft te lijden onder de bewuste CFK- regeling. Op deze manier komt er geen enkele topvoetballer meer naar Nederland, heft Cesar zijn zwaar trillende wijs vinger ten hemel. Om een mi nuut later glashard te vertellen dat hij niet op de hoogte was van een regeling met een spe lersfonds. en Santos tol gisteren ook niet. Wenkbrauwen fronzen alom. Het zaakje begint ieder uur nadrukkelijker te rieken. 16.00 uur. Een geïmproviseer de persconferentie in de gewel ven van het hotel, zonder afge vaardigden van Ajax. Santos is zichtbaar zenuwachtig. Kan zijn handen niet stilhouden en mompelt iets over teleurstelling. Dan neemt Caliendo het woord. „Als wc in Londen op de hoogte waren geweest van het spelers- fonds, waren we niet eens naar Amsterdam gekomen. We heb ben daar een akkoord bereikt met het Ajax-bestuur, maar zijn hier op onoverkomelijke pro blemen gestuit. Bij Ajax hebben we geen duidelijke wil ontdekt om die problemen op te los sen." Een verwijt, dat Caliendo even later rechtstreeks en letter lijk door Ajax krijgt terugge kaatst. Hoe nu verder? „In prin cipe is alles over", aldus Calien do. „Maar Ajax is aan zet. Ja, Santos is nu bezit van Ajax, maar er is genoeg belangstel ling, vanuit Brazilië, Japan en Engeland." Speculaties over een getekend voorcontract in laatst genoemd land doet hij af als 'onzin'. 16.20 uur. In de catacomben van De Meer circuleren hard nekkige geruchten over een spelletje dat gespeeld zou zijn. om van het contract bij Ajax af te komen en elders een lucratie vere aanbieding te onderteke nen. 'Trainer Louis van Gaal ver neemt de uitspraken van Calie ndo. Hij reageert koeltjes. „San tos kan dus een brief van de FI FA tegemoet zien", zijn zijn eer ste woorden. Financieel direc teur Maarten Oldenhof springt bij: „Reken maar dat we die jon gen aan zijn contract houden. We staan sterk, hij is nu eigen dom van Ajax." Ook aanvaller Jari Litmanen is weinig onder de indruk als hij hel nieuws van de afgeketste transfer na Ronaldo, Roy Mackaay en Chris van der Weerden de vierde in een jaar tijd verneemt: „Dan lopen we toch allemaal een stapje har der." Na de training, rond half ze ven, gaat Van Gaal wat dieper op de zaken in. „Natuurlijk is dit een teleurstelling, we waren al aardig wat ervaring kwijt. Al ternatieven? Op korte termijn niet. We kopen bij Ajax pas spe lers als we ze een keer of zes hebben zien spelen. Wat mij betreft is Santos nog steeds wel kom. Al zal hij zich wel van zijn goede kant moeten laten zien. Want dat heeft Ajax al die tijd ook gedaan." Ontgoochelde Pool voelt niets voor 'slavenbestaanhij Roda JC Nol Hendriks, de sterke man van Roda JC, stapte gistermid dag glimlachend het KNVB- sportcentrum in Zeist binnen. De Limburgse ondernemer meldde zich met voorzitter Theo Pickée ontspannen voor de zitting van de arbitragecom missie inzake het verzoek van Tomek Iwan tot ontbinding van zijn doorlopende contract in Kerkrade. „We kunnen eigenlijk niet verliezen", zei Hendriks. „Of we krijgen een pak geld of we behouden een hele goede speler. Tel uit je winst." Ruim vijf uur later stapte Hendriks grijnzend en met uit gestoken hand op Iwan af. Commissievoorzitter Giltay Veth had zojuist verklaard, dat het verzoek van de 24-jarige Pool was afgewezen. „Welkom thuis", knikte Hendriks. Iwan wist van narigheid niet waar hij moest kijken. De arbitragecommissie veeg de alle belangrijke argumenten van de Poolse voetballer voor een tussentijdse breuk resoluut van tafel. Zowel in sportief als in financieel opzicht was er vol gens het college nauwelijks sprake van een positieverbete ring. Op de dag van de zitting kreeg Iwan een voor de derde keer verbeterd contract van Róda JC onder ogen, met een salaris dat amper meer afweek van de geaccepteerde aanbie ding van Feyenoord. Het gaat om een bedrag van ongeveer een half miljoen per jaar. Volgens de commissie waren verstoorde arbeidsverhoudin gen tussen Roda en Iwan even min aan de orde. „Hij heeft tot aan de laatste wedstrijd van het afgelopen seizoen met veel ple zier en enthousiasme voor Roda JC gespeeldbetoogde Giltay Veth. „Iwan groeide hij hel pu bliek zelfs uit tot de beste en populairste speler van het jaar. Wc kunnen ons niet voorstellen dat hij nu plotseling bij Roda niet meer kan leven en wer ken." De tamelijk unieke uitspraak van de arbitragecommissie kwam voor vrijwel iedereen in Zeist als een grote verrassing. Behalve voor de delegatie van Roda JC. „Deze beslissing is een doorbraak in het betaalde voet bal", glunderde Pickée „Het betekent dat clubs niet langer zomaar spelers met doorlopen de contracten kunnen ontvoe ren. Zeker is dat Iwan nu tot aan medio 1996 bij ons blijft. Tegen sterk verbeterde voor waarden, dat wel." AJs een zielig hoopje mens verwerkte Iwan, die in Zeist werd bijgestaan door de raads vrouw van Feyenoord, de bin dende uitspraak van de arbitra gecommissie. Heel zijn familie en gezin, met vrouw en een tweeling van een halfjaar, re kende op een verhuizing naar Rotterdam. Sinds 22 juni, de dag dat hij in de Kuip een lucra tief contract voor vier jaar te kende, voelde hij zich een pure Feyenoorder. „Dit is een grote schok voor ons", mompelde Iwan. Via zijn tolk en zaakwaarne mer Jan de Zeeuw, die eerder Poolse profs als Smtèlarek en Bolesta bij Feyenoord onder bracht, maakte de aanvaller zijn diepe ontgoocheling duidelijk. „Ik zie geen enkele kans om nog normaal bij Roda JC te functio neren. Ik wil nooit meer terug. Ze hebben me met tal van leu gens in Limburg kapot gemaakt. ik kan dan nu niet weer gaan trainen en spelen alsof er niets is gebeurd. Dit is een klap die nog dagenlang zal doordreu nen." Jorien van den I lerik, de voor zitter van Feyenoord, sprak van een onbegrijpelijke beslissing. „Ik wil de schriftelijke verklaring van de arbitragecommissie af wachten voordat we nieuwe stappen ondernemen. Ik hesef dat er heel weinig tegen deze uitspraak te doen is. Maar triest is het wel. Voor Feyenoord en voor het gezin Iwan. Slavernij vind ik een groot woord, maar het lijkt er wel een beetje op. We laten hem in elk geval niet barsten." Op verbeten toon haakte Iwan in op de woorden van Van den Herik. „In Polen bestaat een gezegde, dal het met slaven niet goed werken is. Dat zegt genoeg over mijn gemoedstoe stand. Maar eerst wil ik herstel len van deze ziekelijke overval. Nu weet ik nog niet wat me te doen staat." Het ging het afgelopen sei zoen snel met Iwan, die voor het bescheiden transferbedrag van 330.000 gulden door Roda JC werd overgenomen van de Poolse club Warta Poznan. Vol gens de J.imburgse clubleiding zijn de besprekingen over het openbreken van het bestaande contract al in februari dit jaar gestart. Iwan weigerde echter op de voorstellen in te gaan. ze ker nadat Feyenoord en later PSV zich in mei en juni voor hem hadden gemeld. Roda JC wilde de Pool slechts voor een bedrag van vijf miljoen tussen tijds verkopen. Feyenoord bood niet meer dan twee miljoen en gokte op een positieve uitkomst bij de arbitragecommissie. rio de janeiro «anp Romario heeft in Rio de Janeiro verklaard niet te begrijpen waarom de Nederlandse fiscus hem zoekt. De aanvaller zou in zijn periode bij PSV over 1991 en 1992 te weinig of helemaal geen inkomsten- en vermo gensbelastinghebben betaald. Volgens Romario slaan de be schuldigingen nergens op. „Mijn contract met PSV was in dat opzicht heel duidelijk. De club was verantwoordelijk voor het betalen van mijn belasting in Nederland. Als de Staat geld wil, moet ze dal maar in Eind hoven gaan halen." De wereldkampioen vond het helemaal vreemd dat de belas tingdienst vergeefs had gezocht naar zijn verblijfplaats. „Lezen die mensen dan geen kranten? ledereen weet toch dat ik in Rio bij Flamengo speel. Maar het maakt niet uit. Ik heb geen schuld en ik betaal ook niet." Wel gaf Romario te kennen de komende tijd nog meer geld te gaan verdienen. In samenwer king mét een gewiekste zaken man gaat hij met onder zijn naam verschijnende artikelen de markt op. Speciaal gekleurde ballen, posters, horloges, eetge rei en petten met de naam Ro mario zijn binnenkort overal verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21