Leidsch Dagblad Zuivering Srebrenica bijna klaar x Leiden wil naar de Top 10 met 'Vluchteling' Knetterende ruzie tussen Den Haag en Parijs rE Zwaar onweer zorgt voor grote overlast Ontwerper Lego overleden Politie bekijkt veiligheid van zwembad Aquamar Voor kwart miljoen aan apparatuur gestolen GOED NIEUWS IRIJDAG 14 JUL11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40824 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ferzekeringspremies Bij verandering in financiering van de ezondheidszorgisde articulier verzekerde eter af dan het lijkt. Verpaupering 3 De woonwijken uit de jaren tachtig lopen meer kans op verloedering dan die uit de jaren zestig, zeventig of negentig. Veertien juli 3 Wereldwijde protesten op de nationale Franse feestdag tegen de voorge nomen kernproeven op het atol Mururoa. Groër st a De beslissing over I H het aftreden van de in opspraak geraakte kar dinaal Hans Hermann Groër neemt de paus zelf. Lasnaad 4 —j Opengescheurde I lasnaad blijkt de oorzaak van het inzakken van de loopbrug voor het NAI in Rotterdam. Santos pe Braziliaanse I Ajax-aanwinst Marcio Santos bleef geen vier jaar, maar slechts twee dagen in Amsterdam. Australische wetenschappers vinden oudste voetsporen Australische wetenschappers hebben naar zij geloven de oudste [fossiele voetsporen tot nu toe gevonden. De afdrukken zijn aan getroffen in gesteente van zeker 420 miljoen jaar oud. De vondst betekent dat dieren veel eerder (zo'n dertig miljoen jaar) op het land zijn gaan leven dan tot nu toe werd aangenomen. Volgens de Australische paleontoloog Ken McNamara van het Museum van West-Australië in Perth is klassieke evolutietheorie hierdoor aan het wankelen gebracht. ?t gaat om voetafdrukken van acht wezens, waaronder die een twee meter lange giftige schorpioen en een vijftien cen ter lange kakkerlak. De oudste op land levende schepsels die tot nu toe bekend waren, zoals mijten en kleine duizendpo- leefden ongeveer 400 miljoen jaar geleden in Engeland. Plaatje moet begrip voor asielzoekers vergroten Landelijk bekende artiesten als André Hazes en de Zangeres Zonder Naam hadden er geen zin in. Uiteindelijk was de Noordwijkse Nel van Bergen bereid om voor de gemeente Leiden het nummer 'Vluchte- ling'.op CD op te nemen. Een initiatief waarmee Leiden onder grote lagen van de bevolking meer begrip wil kweken voor de positie van asielzoekers. Van daag is de CD gepresenteerd. De plannen voor een 'pro vluchtelingen-lied' waren er al geruime tijd, maar een geschik te artiest kon de gemeente er niet voor vinden. De Zangeres Zonder Naam zag er wegens ge zondheidsproblemen geen heil in, Rob de Nijs had net al iets voor Greenpeace gedaan, Ange la Groothuizen had het te druk met een theatervoorstelling en André Hazes liet het ook afwe ten. „We hebben het vermoe den dat sommige artiesten er niet aan wilden beginnen van wege het gevoelige onderwerp", zegt Rob van Vuren, schrijver van 'Vluchteling'. „Maar dat is puur een vermoeden hoor." Van Vuren wendde zich ver volgens tot de Noordwijkse zan geres, die wel enthousiast was. Via connecties bij Cat Music werd platenmaatschappij EMI bereid gevonden om de CD- single uit te brengen. Van Vu ren: „De gemeente heeft 10.000 gulden in het project gestoken, maar dat halen we er wel weer uit. We zijn nu al 1.600 singles kwijt. Vluchtelingenwerk Ne derland wil de single als relatie- geschenkgebruiken." Van Vuren heeft een 'Hollandse meezinger' geschre ven. geënt op de 'Hazes-melo- die'. „Een pro-vluchtelingen- lied, zonder overdreven senti menteel te worden. De tekst is niet al te wollig, maar ook niet al te lullig. Net er tussenin. We willen dat het een hit wordt." Zangeres Nel van Bergen (34) heeft in verschillende formaties opgetreden en vertolkt zowel Nederlandstalig als Zuidameri kaans werk. De opbrengst van de CD- single wordt gebruikt om pro jecten te ondersteunen die de integratie van vluchtelingen in de Nederlandse samenleving bevorderen. HET WEER Dutchbat onderhandelt over eigen aftocht De etnische zuivering van Srebrenica lijkt vrijwel afge rond. In amper 36 uur tijd hebben de Bosnische Serviërs het gros van de 40.000 bewoners van de enclave afge voerd naar moslim-gebieden elders in Bosnië. De vluch telingenstroom is volgens de hulporganisatie Unhcr 'een - humanitaire ramp'. Dutchbat-commandant Karremans Veilig Verkeer Nederland (WN) HET WOORD IS AAN Hubert Lampo Niets vind ik zo fascinerend als een mens die weet waarvoor hij leeft. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 5.7 17 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Programma's11 Randstad16 Regio13,14,15 Religie14 19,20,21 Weersverwachting van het KNMI eerst zon, later bui Vannacht opklaringen, minimum temperatuuromstreeks 15 graden. Overdag eerst perioden met zon, later meer bewolking en kans op een enkele regen- of onweers- bui Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Wind zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3, aan de kust vrij krachtig, 5, in de loop van de dag draaiend naar zuid. Onderzoek naar airbags nodig is vandaag met de Serviërs onderhandelingen begonnen over de aftocht van zijn mannen uit Potocari. Vluchtelingen uit Srebenica op weg Kladanj worden overgebracht. FOTO REUTER y haag-parijs-geneve gpd Tussen Nederland en Frankrijk is een knetterende diplomatieke ruzie 'uitge broken naar aanleiding van het Neder landse optreden in Srebrenica. Minister Van Mierio (buitenlandse zaken) heeft de Franse ambassadeur in Nederland, Bemand, gisteravond op het matje geroe pen. Aanleiding voor deze ongebruikelijke stap is de kritiek van de Franse minister buitenlandse zaken, De Charette, op de rol van Dutchbat in Srebrenica. Te- genover het persbureau Reuter en voor de Franse televisie verklaarde De Charet te dat de Nederlandse blauwhelhien zich niet noemenswaardig hebben verzet te gen de Servische inval en vervolgens 'medeplichtig' werden aan de etnische zuiveringen die de Serviërs onder de moslims organiseerden. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken trachtte gisteravond laat iets van de spanning weg te nemen. „De minister heeft alleen maar vastgesteld dat Srebrenica is geval len zonder echt verzet van de moslims of de VN-troepen", aldus de woordvoerder. „Daarmee bedoelde hij de VN-troepen in het algemeen, niet slechts de Neder landse." Er bevinden zich in Srebrenica uitsluitend Nederlandse VN-troepen. Minister Van Mierio noemde de op merkingen van zijn Franse collega „zó vergaand, dat hêt niet waar kan zijn". Hij bestreed nadrukkelijk dat de Nederland se militairen zich niet hebben verzet. Ook de kritiek op het begeleiden van de moslim-transporten is volgens hem niet terecht. Overigens Jiad Van Mierio op zijn beurt een harde noot te kraken met Parijs. De Franse oproepen om Srebreni ca met geweld te heroveren doen de Ne derlandse zaak geen goed, aldus de mi nister. Hij benadrukte dat dit 'verbaal wapengekletter' niet helpt bij het vrijkrij- gen van de 58 gegijzelde Nederlandse blauwhelmen. Carl Bildt, de officiële Bosnië-onder- handelaar van de Europese Unie, rea geerde gisteravond in Genève op de Franse kritiek. „Het optreden van Dutch bat is boven alle kritiek verheven en een eresaluut waard", aldus Bildt. Pagina 5: Kapitein op zinkend schip. Met onmogelijke opdracht wegge stuurd. Serviërs op zoeken naar Robin Hood. boedapest hans gertsen correspondent Slechts enkele honderden vluchtelingen, onder wie vijftig gewonden, zouden nog in de enclave zijn. Volgens de Unhcr zijn al meer dan 20.000 ge vluchte moslims, overwegend vrouwen, ouderen en kinderen, in Tuzla aangekomen. Duizen den anderen zouden zich bij het moslim-stadje Kladanj, halver wege Srebrenica en Tuzla, be vinden. De Serviërs zeggen alle vluch telingen volgens de Geneefse Conventie te behandelen. VN- woordvoerder Ivanko zette daar grote vraagtekens bij. „Vrou wen, kinderen en gewonden dwingen de frontlinie over te lo pen, dat is niet bepaald wat de ondertekenaars van de Geneef se Conventie in gedachten had den." Vluchtelingen in Tuzla maakten gisteren melding van verkrachtingen, mishandeling en verdwijningen, maar de Ver enigde Naties konden die ver halen niet bevestigen. Mannen van boven de 16 jaar zijn door de Serviërs overge bracht naar een voetbalstadion in Bratunac. De Serviërs zeggen dat ze hen verhoren om oor logsmisdadigers te achterhalen. De VN noch het Rode Kruis kre gen tot nu toe toestemming het stadion te bezoeken. Op het vliegveld van Tuzla doen zich chaotische taferelen voor. Duizenden vluchtelingen Veel branden Treinverkeer ontregeld ieiden/weteringbrug Een blikseminslag heeft van ochtend brand veroorzaakt in twee-onder-één-kap-wo ning aan de Vuurbaak in Wete- ringbrug. De bliksem sloeg in via de antenne. Hierbij vatte het dak vlam. De bewoners slaag den er zelf in om het vuur te blussen. Wel raakten enkele elektrische apparaten beScha- "igd. Treinreizigers hebben van ochtend flinke vertragingen op gelopen als gevolg van een ex treem aantal blikseminslagen in bovenleidingen, wissels en sei nen. De grootste problemen de den zich voor in het westen en midden van het land. De vertra ging liep daar op tot een half Tussen Leiden en Schiphol werden ter ondersteuning van het gebrekkige treinverkeer bus sen ingezet. Rond half tien was het treinverkeer ontregeld op acht belangrijke lijnen, waaron der Utrecht-Amersfoort, Amers- foo'rt-Zwolle, Utrecht-Rotter dam en Utrecht-Den Bosch. Tussen Harderwijk en 't Harde was helemaal geen treinverkeer mogelijk. Ook daar zetten de NS bussen in.Onderhoudsploegen van de NS probeerden vanoch tend met man en macht de sto ringen te verhelpen. Ook het wegverkeer had last van het slechte weer. Hier en daar ontstonden kleine aanrij dingen. Was de ochtendspits met slechts een handvol kleine files de afgelopen dagen door de vakantie vrij rustig, vanoch tend was het aanzienlijk druk ker op de wegen. In totaal ston den er tien files met een totale lengte van 40 tot 60 kilometer. billund afp-anptot een succesvol internationaal concern. Er werken ruim 9.000 mensen, verspreid over 27 lan den. De omzet bedraagt 2,9 mil jard gulden. Godtfred Kirk Christiansen volgde in 1957 zijn vader, die een jaar later overleed, op als directeur. Sinds 1979 leidt zijn zoon Kjeld Lirk het bedrijf, dat in Billund ook nog eens het Le- goland-pretparkexploiteert. De ontwerper van Lego-bouw steentjes, Godtfred Kirk Chris tiansen, is gisteren in het Deen se Billund overleden. Hij is 75 jaar géworden. Ole Kirk Chris tiansen, de vader van de overle dene, richtte Lego in de jaren dertig op. Het familiebedrijf be gon met het maken van houten speelgoed. Lego is inmiddels uitgegroeid kade i bedrijf aan de Jagtlust- Sassenheim is gisteren voor een kwart miljoen gulden aan elektrische apparatuur ge stolen. Het gaat om boor- en schuurmachines, handgereed schappen en werkkleding. De inbrekers hebben een vrachtauto die bij het bedrijf erd weggenomen gebruikt om alle spullen te kun nen vervoeren. Ze kwamen bin nen door de toegangsdeur te forceren en schakelden daarna het alarm uit door de bedrading in de meterklast door te knip pen. In het bedrijf werden slo ten doorgeknipt en kasten op grove wijze opengebroken. De politie stelt een onderzoek in naar de veiligheid van het Katwijkse zwembad Aquamar. Dit naar aanleiding van een on geval eerder deze week met een 8-jarig jongetje. Het slachtoffer tje is naar het ziekenhuis ver voerd na een val van een vier meter hoge trap naar de water glijbaan van het bad. De Katwijkse politie neemt de zaak hoog op, aldus woordvoer der P. Tas. „Vooral omdat er eerder dit jaar ook al een onge luk is gebeurd in het zwembad. We willen nu eens goed uitzoe ken of alle veiligheidsmaatrege len wel in orde zijn." Overigens was de politie na het ongeval niet ingelicht. Het incident kwam haar pas later bij toeval Manager D. Timmermans van Aquamar vindt het allemaal maar onzin. Hij erkent dat het jongetje naar het ziekenhuis is overgebracht. „Dat is gebpurd uit voorzorg. Er kwam wat bloed uit zijn mond en op een gegeven moment ook uit zijn oor. Althans, zo leek het. Wij hebben onmiddellijk 06-11 ge beld. In het ziekenhuis bleek het allemaal reuze mee te val len. Het ging om wat schaaf wonden. Het jochie is allang weer thuis." Het onderzoek is volgens hem dan ook absoluut niet nodig. „Maar de politie is ze uiteraard welkom. Dan kan ze met eigen ogen zien dat we onze zaakjes op orde hebben." Dat er onge lukjes gebeuren, ontkent hij brengen de nacht door in bus sen of op het asfalt. Rode Kruis, Artsen zonder Grenzen en Unh cr werken volop aan de bouw van een provisorisch tenten kamp waar de vluchtelingen voedsel, medische hulp en on derdak kunnen krijgen. Veel vluchtelingen hebben dagen lang nauwelijks of niet gegeten en zijn zo zwak dat ze zelf geen tenten kunnen opzetten. Minis ter Pronk (ontwikkelingssamen werking) liet gisteren weten dat Nederland voor noodhulp 20 miljoen gulden ter beschikking stelt. Terwijl het merendeel van de moslim-bewoners van de voor malige 'veilige zone' al is afge voerd, verblijven ruim 400 blauwhelmen van Dutchbat nog in hun kamp in Potocari. Com mandant Karremans heeft ge weigerd Dutchbat samen met de vluchtelingen te laten ver trekken, zoals de Servische commandant Mladic wilde. Zolang de Serviërs de gegij zelde Nederlandse blauwhel men niet vrijlaten, zal de hoofd macht van Dutchbat niet ver trekken, verzekerde Karremans Mladic. Karremans onderhan delt daarover vandaag met Mla dic. De laatste van de dertien Ne derlandse observatieposten in Srebrenica, Alpha, wordl nog bemand door negen blauwhel men. Ze kunnen hun post niet verlaten omdat in de omgeving wordt gevochten. De zeven blauwhelmen van post Charly, die gisteren in handen viel van de Serviërs, zijn overgebracht per naar het plaatsje Milici. .Daar WElK.éatmd^ bevinden zich nog tien van d( gegijzelde blauwhelmen. Dc overige gijzelaars worden vast gehouden in een kazerne te 'órfAlg: leiden st.Aogimstmoti4 071-134700 Bratunac. l£D(RDORP Lyrfxni \2a 07IS20820 i onder; ligheid van airbags in personen auto's. Dit heeft een woordvoer der gisteren gezegd. Woensdag liep een vrouw bij een ongeval in Rotterdam brandwonden op, waarschijnlijk door een manke ment aan de airbag in haar au to. een Volvo 940. „De luchtzak ken moeten voor honderd pro cent betrouwbaar zijn", aldus woordvoerder B. Woudenberg van WN. De Rotterdamse politie kwam woensdag met dc verklaring dat de wonden mogelijk waren ver oorzaakt doordat vloeibaar stik stof op de armen en in het ge zicht van de automobiliste te recht was gekomen. Gisteren maakte woordvoerder Geelof bekend dat die verklaring niet klopte. „Het is ons inmiddels gebleken dat er helemaal geen vloeibare stikstof in een airbag zit." De politie gaat nu uit van drie mogelijke oorzaken. „Het gas dat een luchtzak moet opblazen is op de huid van de vrouw te rechtgekomen, het oppervlak van dc zak was ruw waarna wrijvingen de wonden hebben veroorzaakt of stukjes van de ta bletten met gif-vrij gas die de airbag moeten opblazen na een ongeluk, zijn op de huid te rechtgekomen." De politie heeft het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk in geschakeld voor verder onder zoek. TE HUUR,NIET DUUR PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus r i i proefabonnement. „U i wat i jaar allemaal voorvalt. Maar het blijven allemaal kleine dingen." Dat het zwembad de politie niet heeft gewaarschuwd is ook „Dat gebeurt automatisch als je 06-11 belt." Aanleiding om de veiligheidsmaatregelen te her zien, zijn er volgens hem niet. Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-12 80 30 712141 maandag t/

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1