PS 'Paus neemt zelf besluit over Groër' De Stemming Kerk Samenleving Kruis weer op Laurentius Dopen en laten dopen Leiden Q VRIJDAG 14 JULI 1995 972 REDACTIE DICK VAN DER Pl A',. 0/ 3>l BUITENLAND KORT V redesbesprekingen De kerken op de Filipijnen hebben er gisteren bij presi dent Ramos op aangedron gen de vredesonderhandelin gen met de communistische vrijheidstrijders te hervatten. Vorige maand werden de on derhandelingen direct na de opening in Brussel afgebro ken. De regering weigerde toe te geven aan de eis van de guerilla's dat hun militaire leider Sotero Llamas eerst moest worden vrijgelaten. Later zei de regering alleen bereid te zijn de gesprekken te hervatten als die op de Fi lipijnen worden gehouden. Kerkelijke leiders toonden zich hoopvol na afloop van de ontmoeting in het presi dentiële paleis. Ramos had hen gezegd dat hij de deur voor verdere gesprekken niet zou dichtgooien. Lorscheider Kardinaal Aloisio Lorscheider (71) is op eigen verzoek naar een klein bisdom overge plaatst. Hij heeft vier by-pas- soperaties achter de rug. Dit heeft het Vaticaan gisteren bekendgemaakt. Woensdag benoemde paus Johannes Paulus II hem onverwacht tot aartsbisschop van Apare- cida, dat slechts 173.500 ge lovigen telt. Het Vaticaan wil de toen geen reden geven voor de plotselinge over plaatsing. San Marco Het aantal toeristen in de San Marcobasiliek in Venetië wordt drastisch beperkt. Ook mogen de bezoekers niet praten in de kerk en er geen foto's nemen. De kerkelijke autoriteiten hebben deze maatregelen genomen opdat de kerkdiensten weer waar dig verlopen. De toeristen verstoorden vooral op zon dagen de kerkdiensten, wat tot protesten van kerkgan gers leidde. In een brief aan touroperators heeft mgr. An tonio Meneguolo er nu op gewezen dat er snel een eind moet komen aan de ontheili ging van de basiliek. Volgens de nieuwe regels mogen per minuut slechts 20 bezoekers worden toegelaten. Reislei ders mogen voortaan slechts fluisterend uitleg geven. De beslissing over hét aftreden van de in opspraak ge raakte Oostenrijkse kardinaal Hans Hermann Groër neemt de paus zelf. „Dat Groër zelf niet aftreedt en voor deze lijdensweg kiest, is zijn persoonlijke vrijheid". Dit heeft de pauselijk nuntius in Wenen, mgr. Donato Squic- ciarini, gezegd naar aanleiding van geruchten dat de 75- jarige aartsbisschop van Wenen binnenkort aftreedt. belichtte. Vorig najaar bood Groër, net na zijn 75e verjaardag, volgens de regels van de RK Kerk de paus zijn ontslag aan. Johannes Paulus II. die indertijd buiten de congregatie voor de bisschop pen om de als zeer vroom be kend staande Groër persoonlijk had benoemd, aarzelde echter met het aanwijzen van een op volger. Hij vroeg de Oostenrijker als apostolisch administrator aan te blijven. wenen kathpress Vroegere leerlingen van een rk- jongensschool hebben Groër er van beschuldigd dat hij hen, toen ze nog minderjarig waren, seksueel heeft misbruikt. Ge vraagd naar zijn mening over deze beschuldigingen zei de nuntius: ..De geschiedenis zal een oordeel vellen. Christus ver biedt* ons over andere mensen te oordelen", waarna hij uitvoe rig de 'goede' kanten van Groër Begin dit jaar maakte een vroegere leerling bekend dat Groër. die zowel zijn zielzorger als leraar was, hem seksueel had misbruikt. Hij kwam tot de ze openbaarmaking omdat hij zich had geërgerd een de 'hypo crisie' van de kardinaal die de gelovigen op seksueel gebied had vermaand. Vervolgens heb ben meer oud-leerlingen ge zegd dat Groër niet van hen kon afblijven. De kardinaal zelf heeft nooit direct op de beschuldigingen gereageerd. Wel heeft hij in mei in een verklaring gezegd „dal geen enkel eerlijk mens er aan spraak op kan maken dat hij in zijn leven geen fouten maakt. Een ieder moet God en de me demensen om vergeving vra gen." BEROEPINGSWERK NED.HERV.KERK Bedankt: voor Alblasserdam ir. W.C. Meese te St. Annaland; voor Harder wijk H. Westerhout te Zeist. GEREF.KERKEN Aangenomen: naar 's-Gravenhage- Zuid(part-time) E. van Egmond. kan didaat te 's-Gravenhage GEREF.KERKEN VRIJG. Bedankt: voor Waardhuizen P. Groen te Bruchterveld. GEREF.GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Rhenen F. Mallan te Alblasserdam. VRIJE BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Heerenveen (Elimge- meente) P.M. Meindertsma, wonende te Drachten. Van der Stoep overleden oegstgeest anp N. van der Stoep, die jarenlang voor de Hervormde Zending heeft gewerkt, is deze week op 82-jarige leeftijd overleden. Dit heeft de Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk gisteren bekendgemaakt. Van der Stoep was van 1947 tot 1957 namens de Hervormde Zending algemeen schoolbe- heerder op het voormalige Nieuw-Guinea. voorschoten Na een stevige opknapbeurt is het kruis van de Lau- rentiuskerk gisteren weer op de toren teruggezet. Een belangrijk mo ment in de restauratie van de kerk, die al maanden aan de gang is. Voor het optakelen van het zware kruis was een grote hijskraan no dig. FOTO LOEK ZUYDERDUIN BOEKBESPREKING pOPE^ gti laten POPEN n bijl""15* In 'Dopen en laten dopen' laat Evert van der Poll (1952) - tot voor kort hervormd predikant in een Samen op Weg-ge- meente in Lelystad - allerlei aspecten die met de doop sa menhangen de revue passe ren. Zijn boek valt in feite in drie delen uiteen: allereerst bespreekt hij wat de Bijbel over dopen zegt, daarna behandelt hij de doop in tradities en de bijbelse opdracht, om te eindigen met een ac tuele bezin ning op de doop binnen de kerken. De tegen woordig in evangelische kring verke rende Van der Poll werkt toe naar een pleidooi om de deur ook binnen de gevestigde kerken open te zetten voor een andere manier van dopen. De huidige kloof tussen de voor standers van de kinderdoop en zij die de voorkeur geven aan de volwassenendoop zou moeten worden overbrugd. Van der Poll zit zelf op de lijn van de 'bijbelse praktijk' waarin kinderen worden geze gend en volwassenen worden gedoopt, maar beseft dat grote groepen gelovigen huiverig zijn voor die ontwikkeling. Hij doet in deze uitgave een aan tal voorstellen om de stappen naar een 'nieuwe doopprak tijk' te verkleinen. Zo zou in het liturgisch centrum van het kerkgebouw een doopbassin moeten worden aangelegd, om degenen die als kind nog niet gedoopt zijn, bij hun belij denis te dopen door onder dompeling. ,,Dat went de ge meente op den duur aan deze vorm. Dan mag ze leren dat deze vorm helemaal niet 'bap- tistisch' of 'evangelisch' is, maar gewoon bijbels." Ouders die dat wensen zou de mogelijkheid moeten wor den geboden om hun kinde ren te laten zegenen in plaats van te dopen. „Dat zegenen moet dan wel een gelijkwaar dige positie hebben. Of de sy nodes daarvoor een aparte or de van dienst moeten laten bedenken en opstellen, weet ik niet. De pre dikant hoeft maar Mar cus 10:13-16 te lezen om te zien hoe dat zou kun nen." Een derde voorstel van Vah der Poll is dat ge meentele den die dat wensen de ruimte moe ten krijgen om zich te laten dopen door onder dompeling, ook al zijn ze ooit als kind ge doopt. De 'bevestigingsdoop' noemt Van der Poll dat. „Daardoor geef je hen de mo gelijkheid hun doop te beleven in de gemeente waarin ze zijn opgegroeid en waartoe ze wil len blijven behoren." De auteur geeft een voor beeld van een kerk die officieel een dubbele dooppraktijk kent: de Kerk van de Naza- rener. „In dit kerkgenootschap is de volwassendoop de regel, maar hier en daar worden ook kinderen gedoopt. Die kinde ren mogen later overigens als nog de bijbelse doop onder gaan." Van der Poll vindt dit een mooi voorbeeld van 'een kleine kerk' die de 'grote ker ken' de weg wijst. „Zullen ze volgen? Ik hoop het. Wie weet wat voor moois er dan nog al lemaal kan opbloeien." Dopen en lalen dopen een bijbelse opdracht in de praktijk Evert W. van der Poll. - Hoornaar Gideon, 1995. - 192 p. ISBN 90-6067-669-6. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma t/m/vr 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uu r 071 -128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag 9.30 -11.30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties 071-323 Familieberichten: 023- 317 02 3- 32oi Redactie: 071-321' Hoofdredactie 071-315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071- 1431 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 3 per maand (autom. betaling) 3 per kwartaal (acceptgiro) 8 per kwartaal (autom. betaling) 8 per jaar (acceptgiro) ƒ33 per jaar (autom betaling) 33 VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 13( LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte05 hebben of blind zijn (of een andere leesN dicap hebben), is een samenvatting v, regionale nieuws uit het Leidsch Dagblac geluidscassette beschikbaar Voor inforns 08860-82345 (Centrum voor Gesproken t tuur, Grave). N H U I ZIEKE ONGEVALLEND1ENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhu en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, voor pa ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit. 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 u na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ve pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse l< II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.0 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19 OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur, k en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur t 18.30-19.30 uur. AVondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uurW leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluiten voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime b zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhe< kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—17.i uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNYVAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356* 1M POLITIEKE RUBRIEK Waarin deze week: mon ster Margje ongeschonden een stormloop doorstaat en WD'er Pieter Jan Vonk zegt dat politieke Calime- ro's maar beter terug kun nen kruipen in hun ei. tuitend, onkundig, ge- V J vaarlijk, demagogisch, eco-fascistisch, leu genachtig en louter op obstruc tie gericht. Het is duidelijk, Margje Vlasveld (Leiden Weer Gezellig/De Groenen) is een monster. CDA, WD, D66 en PvdA zijn het daar over eens. Woordvoerders van deze partij en kwamen eerder deze week tijdens de moddergevecliten in de raadszaal - en in de wandel gangen - bijvoeglijke naam woorden te kort om hun afgrij zen over het optreden van Groene Margje kenbaar te ma ken. In het Noorderpark-debat is ze door de mand gevallen, oorde len woordvoerders van de grote partijen. De bosnimf met hip- pie-idealen blijkt een schreeuw- heks met foute opvattingen. Het is donderdag, 'the day after' de meest tumultueuze raads vergaderingen van de laatste ja ren. Monster Margje klinkt op gewekt, strijdbaar, zelfverze kerd. Ze heeft alles van zich af laten glijden, zegt ze. Dat Rian- ne Peeters van Groen Links ach ter haar mg naar burgemeester Goekoop gebaarde dat-ie haar moest afhameren, de spottende gilletjes uit de WD-banken als haar stem oversloeg, de opmer king dat ze met liaar opvattin gen nel zo goed weer naast de CD-fractie kan gaan zitten, en zovoort. „Het was niet prettig. Het was oorlog, maar dan met woorden. Ik ben ook nog in de rug ge schoten. Door onder andere CDA'er Aart van Bochove met zijn beschuldiging dat mijn par tijgenoot Harry Schoch iets ra- cistiscli zou hebben gezegd te gen Yuksel Karakurt van Groen Links. Van Bochove weigerde te zeggen wat Schoch - de enige Leidenaar die nog geen vlieg Harry Schoch van Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Twee jaar geleden 'weggefietst' van Groen Links en dezer dagen tijdelijk afgedwaald naar het gedachtengoed van extreem rechts. Schoch heeft het weer goedge maakt met het 'slachtoffer' van zijn racistische opmerking, Yuksel Kara kurt van Groen Links. FOTO HENK BOUWMAN kwaad doet - nu precies heeft gezegd. Ik kon Harry en mezelf niet verdedigen." „Ik weet niet of ik dit nog drie jaar volhou. Ik overweeg verga deringen over te slaan. Niet om dat ik er niet tegen opgewassen ben, maar omdat ik twijfel aan het middel raadsvergadering om mijn doel te bereiken." „Voor pesterijen ben ik niet ge voelig. Die overtuigen me alleen maar van mijn gelijk. Wat ik doe en zeg is niet belachelijk, maar anders. Waarin ik verschil van anderen? Ik streef geen politieke carrière na, al sluit ik niet uit dat ik het nog eens ga maken, maar ik zeg in de politieke arena wat de mensen in de stad denken. De meeste raadsleden zijn daar door bang voor mij. In de raads zaal sta ik er alleen voor, maar in de stad niet. Ik ontmoet steeds vaker mensen die zeg gen: ik schijn je een rotmens te moeten vinden maar ik vind je wel leuk. Een echte vechtjas." „Misschien dat ze m'n bloed wel kunnen drinken. Enge ge dachte trouwens, wethouder l lennie Koek met van die punti ge hoektanden. Maar ik heb geen hekel aan haar of wie dan ook. Ik vind wel dat het gros niet in de raadzaal thuishoort." „Eco-fascisme. Dat wordt mij verweten door aanhangers van de haTnburgercultuur, mensen die koste wat het kost Big Macs willen blijven eten en oplossin gen voor milieu-vraagstukken altijd buiten zichzelf zoeken." „Dat ik de mens wat minder hoog aansla dan andere politici wil ik niet eens bestrijden. De mens is een diersoort, een be dreigde bovendien, die in plaats van zichzelf te redden zijn eigen en andere soorten uitmoordt. Ik ben, denk ik, ook veel minder bang voor de dood dan veel an dere mensen. Dan kijk je anders tegen de dingen aan." In de nadagen van zijn car rière in de gemeenteraad kwam- WD'er Pieter Jan Vonk deze week met een geheel nieuw en opmerkelijk politiek concept: als je niet kunt winnen moet je niet aan de wedstrijd beginnen. Zestig meter indoor dames, alleen Cooman loopt: dat is zo'n beetje de wereld die Vonk voor ogen heeft. Vonk verweet Cor Vergeer dat hij aan de zijde van de LWG/De Groenen streed voor een refe rendum over bouwen in het Noorderpark. De SP'er wist toch wel dat hij die strijd niet kon winnen? „U weet verdomd goed dat u geen schijn van kans hebt", beet de toekomstige rechter Vergeer toe. In de Leidse raad mag je een voorstel doen als je je er van te voren van hebt overtuigd dat ie dereen, of ten minste de over grote meerderheid, het met je eens is. Je mag 'dank u wel' zeg gen tegen de wethouder die een fantastisch voorstel heeft ge daan. Je mag een motie indie nen die toch wel door het colle ge wordt overgenomen. Maar je mag vooral niet tegen de stroom inroeien. Want dat doet afbreuk aan het beeld, dat al die Leidse raadsleden gezellig bezig zijn öm samen het welzijn van de stad te bevorderen. En dus vond Vonk het deze week een potsierlijke vertoning. Hij vond dat de SP en LWG/De Groenen een 'akelig schouw spel' opvoerden. Zij bleven maar aandringen op een refe rendum. Zij bleven trouw aan hun politieke uitgangspunten. Vonk ziet dat niet graag. Als je ziet dat je de wedstrijd niet kunt winnen moet je stoppen met lo pen. vindt de WD'er. Deze week waren er twee verliezers die maar gewoon bleven door lopen. Vonk herkende zijn ge meenteraad niet meer. Ach gut- temegut. Hij kwam met nog een vreemd verwijt, de WD'er die de ge meenteraad verlaat om rechter te worden. Hij beschuldigde de kleine linkse partijen ervan, dat zij de vrienden van het Noor derpark maar op de publieke tribune lieten zitten. Die bleven de ijdele hoop koesteren, dat Vergeer en Vlasveld de gevestig de partijen alsnog zouden inha len. „Die mensen zitten hier uren voor niks op de publieke tribune", zei Vonk. Publieke be langstelling voor een raadsver gadering. Een regelrechte schande. Dit was voor lopig de laatste Stem ming. Deze rubriek gaat, net als de Leidse gemeenteraad, met zomerreces. ARTSEN Alkemade Voor de praktijk van Beekhuis/Beek- huis-van Dijk, Brock/Roelen, Van Mierlo, Saeys, Sleeuw/Verbeek: vr 17.00 uur tot zo 18.00 uur: W. en G. Beekhuis, Koppoellaan 1, Rijpwe- tering, tel. 01713-17272. Alphen Groep 1 - voor de praktijk van Boss, Eradus. Hertzberger. Klein Haneveld, Luming. Van Selm en Wijnmaalen: za: P. Wijnmaalen, Wilhelminalaan 36. tel 72079 zo J. Klem Hane veld, Emmalaan 14, tel. 72170. Groep 2 - voor de praktijk van Van Engelen. Van Gemêren, Hoogen- doorn, Nijessen, Rakers, Vieira en Visser: za: K. Vieira. Aidaplein 34, tel.45161. zo: H. Rakers, Saffierstraat 129, tel. 45610. Groep 3 - voor de praktijk van Eysink Smeets, De Jong-van Leeuwen, No- bel/vd Velden, Plag, Smid-Oosten dorp, Stolp-Lommelaars en Varkevis- ser: za: M. Smid-Oostendorp, J. de B. Kemperstraat 22, tel. 45371. zo: A. de Jong-van Leeuwen, Preludeweg 456. tel 22833 Groep 4 - voor de praktijk van Borst, Overbeek en Vletter: za en zo: R. Overbeek, Prins Clauskade 35, tel. 72858 Hazerswoude, Koudekerk J. van Buuren, Hoogewaard 4, Kou dekerk a/d Rijn, tel. 01714-12020; na telefonische afspraak, maken tus sen 9.00-10.00 uur. Hillegom Via uw eigen huisarts kunt u verne men wie de weekenddienst waar neemt. Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg Groep 1 Voor de praktijk van Dijk, Henneman, Ten Hove, Lodder. Mee- wisse. Pool. Roos en Schonenberg: F. Dijk, Voorstraat 131, Katwijk, tel. 76752. Groep 2 - Voor de praktijk van Berg man. H. van Duyn, L. van Duyn, Hue- ting, C. en H Moolenburgh en Tim- mers: H. van Duyn. Rijnstraat 2. Kat wijk, tel. 12921. Groep 3 - Voor de praktijk van Van Delft, Priester, Rietbroek, Verhage en Van de Water: R. Rietbroek, Duizend schoon 39, Rijnsburg, tel, 21818. Langeraar, Nieuwveen, Ter Aar, Wou- brugge za: A. Kieven/J. Mocking, A H. Kooi- strastraat 33-35, Nieuwveen, tel. 01723-8101: alle behandelingen na telefonische afspraak De weekenddienst begint zaterdag om 8.00 uur en eindigt zondag om 24.00 uur. Spreekuur van 12.00- 12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Groep 1 - Alkema, Baars, Groene- veld, Janssen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, Meyer, J. de Ruiter, Van §chie, Verhage en Viss#r; za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: H. Meij- er/C. vd Meer, Zwartemeerlaan 44. tel. 225757. zo 8.00 uur tot 24.00 uuiP. Baars, Rosmolen 2, tel. 225757. Groep 2 - Bakker, Bergmeijer, Gos- Imga. Kruis, De Lange. Van Luyk. Middendorp. Nering Bógel. Pufkus. W. de Ruijter, Rus en Taytelbaum: za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: F Kruis. Minnebroersgracht 41, tel. 126371. zo 8.00 uur tot 24.00 uur: E. de Lan ge. Bronkhorststraat 43-45, tel. 212025 Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruijne, Delver, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Schaaf: za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: J. Lely, Hof van Roomburgh 4, tel. 416555. zo 8.00 uur tot 24.00 uur: A. Boels, Lammenschansweg 15b, tel. 141092. Groep 4 - Bénit, Eekhof, Horn, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Pauhdes, Van Rijn, Van Wingerden. J.G. Zaaijer en R.E. Zaager: za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: A van Rijn, Kennedylaan 24, tel. 06- 52620341. zo 8.00 uur tot 24.00 uur: R. Zaaijer, R.P. Geerlingspad 11. tel. 316009. Groep 5 - Crul. A. Hammerstein, 0. Hammerstein. De Lorm, De Jong, vr 17.30 uur tot zo 17.30 uur: V. Muller, Pr. Hendriklaan 1, tel. 13344, spreekuur van 10.00-10.30 uur en van 17.00-17.30 uur, na tele- fonischeafspraak. Voorhout, Warmond L. Lempers. Churchilllaan 13, Voor hout, tel. 02522-10140; consult na telefonisch overleg. Voorschoten De dienstdoende arts is bereikbaar op tel. 610503. U wordt automatisch doorverbonden Zoeterwoude Via uw eigen huisarts kunt u verne men wie de weekenddienst waar neemt. Kooijman, Prince, Reindersen Wiers- ma. za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: H. Prin ce. Vondellaan 58, tel. 761754. zo 8.00 uur tot 24.00 uur: S. Kooij man, Noordeindeplein 2a, tel. 06- 52708618. Homeopathische artsen: Centrum voor Homeopathie: mw M. Hibbeln, Gezondheidscentrum Ste venshof, T. Mansholtstraat 5/a, tel. 071-315900. Voor de praktijk van Van Kempen: P C M. van Kempen, Lammen schansweg 71, tel. 123001. Leiderdorp za tot 24.00: R. van Velzen, Cor Gor dijnsingel 3/c, tel. 412360; zo: P. t van 't Woud. Hoofdstraat 40. tel. 410070; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 Leimuiden, Rijnsaterwoude Voor de praktijk van Van Blooijs en Lardenoije: C. van Blooijs, Sluiskolk 2, Leimui den, tel. 01721-7976. De weekenddienst begint zaterdag om 10.00 uur en eindigt maandag om 8.00 uur, voor spoedgevallen raadplege men het antwoordapparaat van de eigen huisarts. Noordwijk za tot zo 8 30 uur: H. Immerzeel. Voorstraat 87. tel. 46433 zo vanaf 8.30 uur: Groepspraktijk, Wantveld 9. tel. 19300. Oegstgeest za 8.00 uur tot ma 8.00 uur mw J. vd Salm/mw E. Roelofs, H. An- driessenlaan 31. tel. 156200. Sassenheim APOTHEKEN Alkemade en omgeving Apotheek Alkemade, Weteringlaan 1, Oude Wetering, 12.30-13.00. 17.30- 18 00 uur, tel. 01713-19100. Voor spoedeisende recepten buiten de ope ningstijden bereikbaar via telefoonnum mer of deurbel. Apotheek Ridderveld, Troubadourweg 3, tel. 01720-40845. Bloembollenstreek Via uw eigen apotheek kunt u verne men wie de weekenddienst waar neemt. Hazerswoude, Koudekerk Apotheek Meerburg, van 11.00- 12.00 uur-, spoedgevallen tel. 01714-5555. Katwijk. Rijnsburg Apotheek Rijnsoever. Hoornesplein 121-125. Katwijk, tel. 01718- 26457. Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Lei den, tel. 763439; Kooi Apotheek, Surinamestraat 7, Leiden, tel. 214060; Apotheek De Meidoorn, Voorstraat 59, Voorschoten, tel. 613350. Noordwijk en Voorhout Apotheek aan Zee, Parallelboulevard 214a, tel.13068. TANDARTSEN Alphen, Koudekerken Hazerswoude J. Huijg. p/a Groenestein 51. Alphen a/d Rijn, tel. 01728-8367. Bloembollenstreek N. Youssef, Regenvlietwëg 28, De Zilk, tel. 02520-22842. Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg D. Kleen, Nachtegaallaan 27, Kat wijk, tel. 01718-15400 bgg 01718 72723; spreekuur van 11.30 tot 12.00 uur. Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, War- M Wiermga, J. Haydnlaan 8. Leider tel. 071-762925, spreekuur om 13.00 uur. Noordwijk B Hoefnagels. A. van Royenstraat? tel. 47540. Voorschoten, Wassenaar, Zoeterwoude J. Bosch, Lindepad 1Voorschoten, tel. 071-615342; spreekuur om 17.30 uur. DIERENARTSEN Dierenkliniek, tel. 01720-20200; .G.J. Lette, Schuberthof 4, tel. 01720-42807; mevr. Graveland- Wolterbeek, Leeuwenhorst 4, tel. 01720-44333. Katwijk W.J. Snel, Frederiksdreef 14, Kat wijk, tel. 74781; spreekuur: za. van 11 00-12.00 uur. Leiden en omstreken Voorde praktijk van Helder, Moens en Roest: M. Moens, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Koster, Vestjens én Van der Wouw: E. vd Wouw, Bos huizerla'an 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van mevr. Stibbe: S Stibbe, Bronkhorststraat 13, Leiden, tel. 218393, alleen op telefonische afspraak. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijns- burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest tel. 176761. Wassenaar Alarm- en informatiekringdierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. WIJKVERPLEGING Stichting Thuiszorg Groot Rijnland, werkgebieden: Alphen, Leiden, Leider dorp, Rijnstreek en het Plassengebied Schuttersveld 1, Leiden, tel. 071- 161415. Buiten kantooruren en in het weekend als volgt bereikbaar: in wonersvan Leiden, tel. 120745; bui ten Leiden, tel. 071-122445. een wijkverpleegkundige wordt dan opge roepen. Uitleencentrale: Leiden. Burggraven laan 250, tel 071-121894, ma t/m vr 9.30-17.00 uur, za 15.00-17.00 uur; Alphen. Wilhelminalaan 21, tel 01720-74952, ma t/m za 10.00- 13.00 uur. Kruiswerk Rijn Duin 's Avonds en in het weekend: 06- 52701363 (alleen voor spoedgeval- bied. Particuliere verpleging, gezins- e kraamzorg, tel. 071-128070, ma-zo. 24 uur per dag. SOCIAAL PSYCHISCHE HULP Voor dringende hulp buiten kantooru ren, tel 06-8212141. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK/GEZINSVERZORGING Voor dringende hulp buiten kantooru ren, tel. 06-8212141

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14