Leiden Drempel voor bijzondere bijstand weg Bezwaren tegen flat Rijndijk afgewezen 'Nu al water en vuur' op fusieschool Leiden-Noord Meubelbedrijf bestolen [oor personeel en familie )e Zijl Bedrijven zijn niet welkom op Leiden Culinair Nieuwbouw rukt op Greenpeace op 'Frans feestje' Huis de Bijlen RIJDAG 14 JULI 1995 HENNY VAN ECMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Tweetal aangehouden na mishandeling jDEN Twee Leidenaars van 25 en 26 jaar oud zijn vannacht op de Breestraat geschopt en geslagen door vier mannen. Twee van de daders, een 23-jarige Leiderdorper en een 23-jarige Leide- naar, konden kort daarop door de politie aan de Van der Werf- siraat worden aangehouden. De daders hadden geen enkele re den voor de vechtpartij. Inwendig letsel fietsster Een 33-jarige fietsster uit Leiden is gistermorgen met in wendige verwondingen in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) behandeld na een aanrijding op de Churchilllaan. De fietsster reed door het rode licht en werd gegrepen door een 30- jarige automobiliste die vanuit de Bazelstraat de kruising op reed. ANNO 1895 Maandag 15 Juli Men schrijft ons uit Roelof-Arendsveen: De aanhoudende wind van heden heeft de tuinderij alhier weder veel schade gedaan. Vooral de boonen, de vrucht van het oogenblik, lijden veel. Door het heen en weer slingeren en het slaan tegen de stokken wor den de slanke vruchten in gedrochten hervormd. Sprot en stek noemen de tuinders die. Hoewel de qualiteit der vrucht niet zo veel minder wordt, is de vorm toch geschonden en het oog er af, wat van nadeeligen invloed wordt op de prijzen. ANNO 1970 dinsdag 14 juli In een brief aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen heeft het senatus praesidium van de Leidse universiteit zich kri- lisch opgesteld ten opzichte van de in het ontwerp van wet uni versitaire bestuurshervormingen 1970 voorgestelde samestelling van het college van decanen uit de voorzitters van zowel de fa culteiten als de subfaculteiten. - ipelle aan den ussel/leiden anp in meubelbedrijf in Capelle in den IJssel is de afgelopen ie jaar op grote schaal besto- door eigen personeel. Drie erknemers en een ex-perso- lelslid zijn aangehouden, enals vijftien familieleden en nnissen die de gestolen meu- Is voor de helft van de winkel- arde van het viertal kochten, nmiddels heeft de recherche or 90.000 gulden aan gestolen ubels in beslag genomen. gebeurde in 16 woningen de helers in Rotterdam, n Haag, Leiden en Tilburg. Igens een woordvoerster van politie zijn vermoedelijk veel :er meubels ontvreemd, maar zijn niet meer te traceren. Iet bedrijf deed in mei van jaar aangifte van diefstal, rte tijd later werd een 27-jari- werknemer uit Leiden aange- den annet van aarsen e Zijl Bedrijven (DZB) mogen iet meedoen aan 'Leiden Culi- air', dat dit weekeinde rond de ieterskerk plaats heeft. De af- eling catering van de 'gemeen- ilijke dienst op afstand' had de rganisatie gevraagd om een lekje op het eetfestijn. Volgens wethouder J. Laurier, ie gisteren met de leden van e commissie werk, sociale za- 39 en en wijkbeheer genoot van 'Oen door DZB bereide Thaise laaltijd, reageerden de organi- 3i itoren van Leiden Culinair in perste instantie afhoudend en >2 erzuimden ze vervolgens hele- 10 laai om met 'ja' of 'nee' te ant- |J morden. „Ik kan niet tot een 13 ndere conclusie komen dan it men het kennelijk niet de Stemming yt a In de Stemming I Margje Vlasveld doorstaat stormloop en de politieke Calimero's van Pieter Jan Vonk. Hoger beroep 1 K Alphen gaat in be- I «5 roep tegen de uit spraak van de Haagse rechtbank in de zaak rond de verkoop van 21 huizen. Eigen bijdrage van 186 gulden afgeschaft Het drempelbedrag voor de ABW-plus (voorheen de bij zondere bijstand) is gisteren door de Leidse politiek bijna unaniem afgeschaft. Het betekent dat Leidenaars met een inkomen tot 110 procent van het minimum vanaf ja nuari volgend jaar noodzakelijke kosten (waaronder me dische kosten, extra reiskosten en studiekosten) na een aanvraag bij de sociale dienst vrijwel zeker volledig krij gen vergoed. Nu nog moeten zij de eerste 186 gulden zelf betalen. leiden annet van aarsenuitspreken. De WD ging on danks bedenkingen in een eer- Alleen CDA'er H. Kruijt wilde der stadium uiteindelijk ak- gisteren in de raadscommissie koord. CDA'er Kruijt wacht lie- werk, sociale zaken en wijkbe- ver met zijn oordeel tot het na- heer nog niet zijn goedkeuring jaar wanneer het minimabeleid in een breder verband aan de orde zal komen. „Ik vind in principe dat mensen een eigen bijdrage moeten leveren", aldus Kmijt. „Hoewel dat wel weer eens niet kan stroken met mijn principe dat je mensen niet in de kou kunt laten staan." Bril Wethouder J. Laurier zegt goede redenen te hebben om het drempelbedrag af te schaffen. Volgens de nieuwe Algemene Bijstands Wet (nABW), die vol gend jaar van kracht wordt, hebben gemeenten meer vrij heid om eigen beleid te bepa len. Afschaffen van het drem pelbedrag stond bij de wethou der hoog op de lijst. „Voor men sen met een minimuminkomen is bijvoorbeeld 220 gulden voor een bril een grote uitgave. Het is heel frustrerend dat je - als je dan het bonnetje hebt overlegd - te horen krijgt dat je slechts 220 min 186 gulden terug krijgt", aldus Laurier. Gisteravond werd ook een rapport van het onderzoeksbu reau Research voor Beleid be sproken over de naamsbekend heid van de nABW. Het rapport geeft inzicht in het resultaat van een grote voorlichtingscampag ne over de nABW, die er toe moet leiden dat meer rechtheb benden aanspraak maken op de regeling. De indruk bestond dat veel rechthebbenden de vroege re bijzondere bijstand niet ken den en dat een groot deel van de mensen, die de regeling wel kennen, er geen gebruik van maken. Het onderzoek van Research voor Beleid wees uit dat ruim tweederde van de ondervraagde mensen de regeling kent. Vooral onder de groepen jongeren en houden, gevolgd door twee col lega's uit Rotterdam en een ex- werknemer uit Tilburg. Volgens de politie gingen de werknemers en hun ontslagen collega steeds brutaler te werk. Zij nodigden familieleden en kennissen uit in de toonzaal. Die wêzen meubels aan waarna de dieven, werkzaam als maga zijnbediende of chauffeur, de artikelen thuis bezorgden met 50 procent korting. Soms na men de bevriende 'klanten' hun meubels direct mee, op vertoon van een vervalste kassabon. De werknemers liepen tegen de lamp toen zij een speciaal be steld meubel met een afwijken de kleur aan een kennis ver kochten. Collega's in het maga zijn kregen argwaan toen zij het meubel bij de oorspronkelijke klant wilden bezorgen, maar het artikel niet konden vinden. moeite waard vond. De organi satie heeft helemaal geen ant woord gegeven, is niet met ar gumenten gekomen", aldus Laurier. De commissieleden vonden het unaniem .absurd dat de DZB-afdeling catering op het Pieterskerkplein geen demon stratie mag geven van haar kookkunsten. De afdeling - zo concludeerden zij - blinkt uit in haute cuisine. De DZB-koks ho pen nu vandaag alsnog groen licht te krijgen voor een optre den bij Leiden Culinair. „Als ze vrijdag horen dat ze mee mogen doen, staan ze er zaterdag", al dus Laurier. Organisator L. Kamphues van 'Leiden Culinair' was heden ochtend niet voor commentaar bereikbaar. ■■■■■■■I leiden Steeds meer bakstenen van oude gebouwen worden tot puin vermorzeld op het terrein van het Academisch ziekenhuis Leiden (AZL). Inmiddels staat dit dakkoepeltje van het voormalige gebouw 20 - ondermeer neurologie - er ook niet meer. Het ziekenhuis werkt hard aan de laatste fase van de nieuwbouw. Van de oude gebouwen blijft alleen het ge zichtsbepalende poortgebouw - gebouw 50 staan. Alle afdelingen zitten eind dit jaar in de nieuwbouw. foto loekzuyderduin leiden aad rietveld Bewoners van de Rijndijk vin den dat zij door de nieuwbouw op de hoek van de Rijndijk en de Stevenshofdreef worden 'op gesloten'. Maar de meerderheid van de commissie volkshuisves ting vindt dat met de bouw van een veertigtal appartementen de wijk aan de kant van de Haagse Schouwbrug eindelijk een 'stedelijk karakter' krijgt. De bezwaren van de bewoners te- 11 Actie 'Galjoen' voor overblijven valt slecht op 'Beatrix' LEIDEN AAD RIETVELD De fusie tussen de protestants- christelijke basisscholen .Het Galjoen en Beatrix in Leiden- Noord kent een ongelukkig start, vinden de ouders. „We staan nu al als kemphanen te genover elkaar", zeggen moe ders van kinderen van de Beatrixschool. Een actie voor een goedkope overblijfregeling van ouders van Het Galjoen is op de school aan de Lusthof laan slecht gevallen. Op de Beatrixschool wordt betaald voor het overblijven: anderhalve gulden voor leer ingen in de onderbouw, een lulden in de bovenbouw. Ou- lers van Het Galjoen hoeven ïiets te betalen, maar dat wordt na de fusie anders. Aan vankelijk wilde het bestuur op de gefuseerde school de over blijfregeling van de Beatrix school invoeren. Maar dat stuitte op verzet van Het Gal joen. Een voorstel om per kind een jaarlijkse bijdrage van 25 gulden te vragen wordt op de Beatrix niet geaccepteerd. „Vijfentwintig gulden per jaar, dat is 19 cent per dag, dat is een vrijbrief om je kind elke dag te laten overblijven", zeg gen de overblijfmoeders van de Beatrix. Zij vinden het heel be langrijk, dat niet de leerkrach ten maar de ouders de leerlin gen tussen de middag opvan gen. En daar is geld voor nodig. „De leraren moeten hun pauze hebben. Het gaat ons er om dat de leraren fris blijven, en niet aan het einde van het faar afgedraaid zijn", zeggen de moeders. „En dankzij zo'n overblijfregeling zien de kinde ren in de pauze tenminste ook eens een ander gezicht." Het bestuur van de protes tants-christelijke scholen heeft de fusie slecht begeleid, vinden de overblijfmoeders. „Het is niet zo gek dat de ouders van het Galjoen actie gaan voeren. Zij hebben nog nooit betaald voor overblijven. Maar ze heb ben onze argumenten tegen die lage ouderbijdrage nog nooit gehoord. Zo worden de ouders van de twee scholen te gen elkaar uitgespeeld. Het is nou al water en vuur." gen het bouwplan werden ver worpen. Uniek De bewoners lieten op 2 no vember van het vorig jaar al merken, dat zij niet erg gechar meerd zijn van het idee dat er een flat van vier verdiepingen wordt gebouwd aan het einde van de Rijndijk. „De aanblik die er nu is van een kerk en een klooster in het groen is uniek. Voor dat groen krijgen wij een Noodregeling voor uitkering achteraf is niet meer nodig De belangengroep Vrouwen in de Bijstand had zich er ernstige zorgen over gemaakt. Met de invoering van de nieuwe Alge mene Bijstands Wet (nABW) - begin volgend jaar - dreigden zo'n 1200 uitkeringsgerechtig den hun geld ineens aan het eind van de maand in plaats van op de eerste vrijdag te ont vangen. Het noopte het college ertoe om een overbruggingsre geling op te stellen, zodat de be trokken uitkeringsgerechtigden het niet ineens zeven weken lang hoefden uit te zingen met het geld voor één maand. De noodmaatregel hoefde gisteravond tijdens de commis sie werk, sociale zaken en wijk beheer echter niet meer te wor den behandeld. De minister heeft laten weten dat de ge meenten van de verschuiving 'uitkering vooraf naar 'uitke ring achteraf mogen afwijken. Dit werd door vertegenwoordi gers van Vrouwen in de Bijstand met gejuich ontvangen. klomp stenen terug", zei een van de bewoners gisteravond. De meeste raadsleden von den dat de bewoners juist blij moeten zijn met het bouwplan. Want volgens het geldende be stemmingsplan zouden zij ook een veel lelijker gebouw in hun achtertuin kunnen krijgen, zei CDA'er A. van Bochove. „Hebt u daar liever een sporthal dan?" De verwaarloosde kloostertuin wordt omgetoverd in een buurt parkje. En ook daar moesten de buurtbewoners maar blij mee zijn, vond de meerderheid van de commissie. Want ook daar had de gemeente kunnen laten bouwen. VVD tegen Het enige raadslid dat een fun damenteel bezwaar had tegen het bouwplan was P. Vonk (WD). Met de bouw van de fiat van vier bouwlagen verdwijnt volgens de liberaal de mooie historische combinatie van de Haagsche Schouw aan de ene en de kerk en hel klooster aan de andere kant van de weg. „Je raakt die historische context he lemaal kwijt." Maar wethouder R. Hille- brand vond het juist een prima plan. „Je maakt hiermee de Ste venshof af." En daar waren de meeste partijen het mee eens. Maar de buurtbewoners lieten weten dat zij desnoods voor de rechter het bouwplan zullen aanvechten. ouderen betekent dat een forse verbetering. Voor de campagne had in die doelgroepen slechts zo'n veertig procent wel eens van de bijzondere bijstand ge hoord. Toch is het doel van de cam pagne niet helemaal gehaald, de sociale dienst streeft tachtig procent naamsbekendheid na. Opmerkelijk is dat vooral oude ren de nieuwe naam ABW-plus nog niet hebben opgepikt. Zij gebruiken in meerderheid nog steeds de term bijzondere bij stand. Twaalf maanden gevangenisstraf voor verslaafde den haag/leiden Een 26-jarige Leidse verslaafde moet twaalf maanden zitten voor een aantal woninginbra ken in zijn woonplaats. De rechtbank legde hem gisteren ook een voorwaardelijke straf op van zes maanden, met als bijzondere voorwaarde dat de man zich in zijn proeftijd laat opnemen in de Emiliehoeve in Den Haag, een streng afkickpro ject. Officier van justitie G. van Belzen eiste twee weken gele den achttien maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. Bijna 100 bonnen bij verkeerscontroles Bij snelheids- en rood licht-con- troles heeft de politie gisteren 93 bekeuringen uitgedeeld. Vooral bij de snelheidscontrole aan de Willem de Zwijgerlaan was het raak. Van de 624 voer tuigen die zijn gecontroleerd, reden er 54 te hard. Hoogst ge meten snelheid was 108 kilome ter per uur. Van de 261 gecon troleerde voertuigen op de Lammenschansweg reden er 26 te hard. Recordsnelheid hier was 80 kilometer per uur. De rood licht controle tussen 07.00 en 09.00 uur op de T-kruising Oegstgeesterweg/ Boerhaave- laan leverde 13 bekeuringen op. Lastige 'ex' moet vijf maanden zitten den haag/leiden Een 28-jarige Leidenaar, die zijn ex-vriendin telkens midden in de nacht in beschonken toe stand bleef lastigvallen, is giste ren veroordeeld tot tien maan den cel, waarvan vijf voorwaar delijk. Hij is vrijgesproken van herhaalde verkrachting van zijn ex-vriendin. De vrouw had, zo bekende ze twee weken geleden tijdens de behandeling van de zaak, een gedeeltelijk valse aangifte ge daan. Ze had bij de politie het verhaal opgehangen dat haar ex-vriend haar tijdens zijn be zoeken herhaaldelijk verkracht te, in de hoop dat de man een tijd achter slot en grendel kwam te zitten. Dat zou haar de kans geven - zo had ze bedacht - om uit Leiden te verhuizen. Zaterdag 15 juli 09.00-17.00 Markt 'Kinderen en Dieren', Stadhuisplein 10.00-22.30 Kermis, Lammer markt bij Molen de Valk 11.00-16.00 Langs Leicfse ker ken' diverse activiteiten, Openstelling van Leidse mo numentale kerkgebouwen 11.00-16.00 Expositie Kijk op Leiden, Hooglandse Kerk 12.00 Kinderspelen, Beesten markt 12.00 No Limits, Beesten markt 12..00-12.40 Straattheater 'Chrome' (Australië), Markt terrein 13.30-14.10 Straattheater 'Chrome', Marktterrein 13.30-14.15 Muziek in de Pancras, Hooglandse Kerk 14.00 Rob Hoeke, Beesten markt 14.00-17.00 Praet-Pop Part II, Vrouwenkerkplein, Praethuis 15.00-17.30 Wereld Circus Carré, Groenoordhallen 16.00-23.00 Leiden Culinair, Pieterskerkplein 17.00 Gator's Groove 'Jazz to make you move', Beesten markt 19.30 Repetitie Klassiek Con- eert, Vuurwerk, Waterpodium Hoogstraat 20.00 Stephan Bax Café 't Vos- sie 20.00 Eljo's Gang, Beesten markt .20.00-22.30 Wereld Circus Carré, Groenoordhallen 22.00 Klassiek Concert, Vuur werk, Waterpodium Hoog- Protest tegen kernproeven gepast. Daarom hebben we de Leidse afdeling van Greenpeace gemobiliseerd. Zij zijn vrijdag met een stand van de partij. Op die manier krijgt het feest toch een ander tintje." „Ik ben tegen die kernproe ven: het is nergens voor nodig. Er zijn andere mogelijkheden om die dingen te testen. Het is gewoon macho-gedrag van Frankrijk. Ik stuur ook zeker een kaartje naar Chirac." Greenpea ce heeft anti-Franse kerproe- ven-kaarten en -stickers voor leidenaars in petto en een vi deoband die de gevolgen van kernproeven zichtbaar maakt. Daarnaast staat er nog iets op het programma van Huis de Bij len, maar dat moet nog een ver assing blijven. Van de Bijl: „We gaan niet voor de deur van de Franse ambassade liggen: onze actie is wel zwartgallig maar zeer kleinschalig. We willen mensen in elk geval duidelijk maken dèt er iets gebeurt." leiden caroline van overbeeke Wat er vanavond precies gaat gebeuren, wil Hans van de Bijl niet zeggen. Maar dat de actie van zijn Leidse café Huis de Bij len 'pesterig' is voor de Franse president Chirac staat vast. Greenpeace is vanmiddag in elk geval van de partij met een stand vol actie-kaarten en stic kers op het plein bij de Mors- straat. Huis de Bijlen wil de Franse feestdag quatorze juillet in elk geval niet ongemerkt voorbij laten gaan. Doel: een stem verheffen tegen de aange kondigde Franse kernproeven op Mururoa. Even heeft Hans van de Bijl overwogen het jaarlijkse Franse feestje in zijn café helemaal af te blazen. „Wij vieren elk jaar tijdens de lakenfeesten de Fran se bevrijdingsdag op de veer tiende juli. Maar nu met die Franse plannen voor kernproe ven op Mururoa vond ik dat on-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13