4 Ti^l Blauwe bes boordevol vitaminen en mineralen Smaak Koelbox onontbeerlijk bij picknick Afkoelen met een ijsje Nieuwe komkommer H E T DOOR HANS VAN ES Overal in Nederland werd er gis teren weer een zomerse dag ge boekt. Bij felle zonneschijn werd landinwaarts 27 tot 31 graden gehaald. Aan de stranden heer sten prima omstandigheden; ook hier was er haast geen wolkje te zien en de zwakke zeewind zorg de nog voor enige verfrissing: 23 tot 26 graden. In de loop van de dag verscheen er op de weerkaart een 'onweers- zak' boven Noordwest-Frankrijk. De term is ontleend aan de bui- delachtige vorm van de lucht- druklijnen rond een klein lage- drukgebiedje. Aan de voorzijde van deze storing begon er gister avond een warme oostenwind te waaien. Het bleef nog lang zwoel met temperaturen rond de 25 graden. De weerradar toonde in de vooravond al diverse kernen met hevige neerslag boven België en voor de Zeeuwse kust. De on weersstoring kruipt vandaag heel langzaam over ons land. Erachtei klaart het in koelere lucht op, waarbij de wind aantrekt uit het zuid westen. De afkoeling is bescheiden; temperaturen van ongeveer 21 graden mogen er best wel wezen. De komende dagen gaat het kwik geleidelijk nog iets verder omlaag Een depressie trekt langzaam via Schotland naar Scandinavië. De westelijke tot zuidwestelijke stroming brengt licht wisselvallig, Atle tisch weer met zich mee. Zaterdag is er ruimte voor een rug van hoj druk met vooral aanvankelijk zon. Later op de dag koerst een rands ring van de Schotse depressie via het Engelse Kanaal oostwaarts m meer bewolking en kans op regen of onweer. Zondag en maandag a vrij wisselvallige dagen met maxima van 20 graden en soms een vn krachtige zuidwestenwind. Betekent dit nu dat de zomer, die zich tot dusverre keurig gedraagl afglijdt naar een middelmatige of zelfs slechte Hollandse zomer? A we naar de statistieken kijken, dan blijkt dat zich rond de periode* 13 tot 23 juli vaak een kleine teruggang in de temperatuur voordoe Nemen we bij voorbeeld de gemiddelde temperatuur over een langi periode (30 jaar), dan blijkt het kwik in dit tijdvak 0.5 graden lager dan ervoor of erna. Wellicht is er dus sprake van een kalendergeboi den teruggang, een adempauze van de natuur voor een volgende warmtegolf. EUROPA Weersvooruitzichi Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Zonneschijn Windrichtmg/-kracht h VRIJDAG 14 JULI 1995 Blauwe bessen zijn niet nieuw. Blauwe bessen zijn veredelde bosbessen en smaken dus ook als de bosbes. Alleen zijn ze gro ter en groeien ze niet meer aan struikjes, maar aan boompjes die tot 2.5 meter hoogte reiken. Blauwe bessen zijn gedurende korte tijd verkrijgbaar. Wie ze koopt moet letten op een dauw laagje dat zich op de bes be vindt, dan kunnen ze nog zeker een dag of drie worden be waard. Nooit langer. Maar blau we bessen lenen zich er niet voor om bewaard te worden, net zoals de frambroos die ook beter maar meteen gegeten kan worden. Wie ze wil proberen moet er vlug bij zijn, want de groente man heeft ze maar van half juli tot eind september. Warme da gen zijn bij uitstek geschikt om blauwe bessen te gebruiken, bij voorbeeld in een fruitsalade met meloen, perziken, frambo zen, appel, peer en aardbeien. Maar ook in yoghurt of op een Wie kent niet de pittoreske plaatjes anno 1900 van chique dames en heren onder grote pa rasols, die zich hebben neerge vlijd in het hoge gras. Picknic ken was vroeger populair bij de gegoede klassen. Men streek bij voorkeur neer aan de waterkant en het bedienend personeel stalde het zilveren couvert üit op een damasten laken, dat dienst deed als picknickkleed. Maar ook heden ten dage is de picknick een zeer geliefde be zigheid, maar nu zonder klas senonderscheid. Knapperige broodjes en hartig beleg vor men de smaakmakers op een mooie zomerdag. De knapperige broodjes zijn thuis al gesmeerd en belegd met de heerlijkste lekkernijen. Met verse vleeswaren bijvoor beeld. Echter, om alle ingredi ënten tijdens de fietstocht goed gekoeld te houden, is een mo derne koelbox onontbeerlijk. Het is onverstandig om de broodjes met verse ingrediën ten in een mandje te stoppen en urenlang bloot te stellen aan de warmte van de zomerzon. Vul de koelbox thuis eerst met bevroren koelelementen. Op die manier blijven de broodjes, vleeswaren, kaas, fruit, rauw kost en dranken gedurende en kele uren goed op temperatuur. Voor wie er de hele dag op uit trekt is het raadzaam om geen kwetsbare vleeswaren (zoals rosbief, rollade en fricandeau) mee te nemen. Deze vleeswaren zijn zeer houdbaarheidsgevoe- lig. Ze kunnen zelfs in de koel kast bij maximaal 7 Celsius maar twee dagen worden be waard. In een koelbox is die be- waartijd hoogstens een paar uren. Want voor alle duidelijk heid: een koelbox is géén koel kast. Het is slechts een tijdelijk hulpmiddel om de warmte bui ten te houden. Vleeswaren zijn over het alge meen langer te bewaren dan vers vlees en daarom heel goed bij een picknick te gebruiken. Doordat ze bijna altijd zijn ge rookt, gezouten, gedroogd of gekookt is de houdbaarheid groter. Vleeswaren als rosbief, fricandeau en rollade worden alleen maar gekruid en gebra den en zijn daarom het kortst houdbaar. Gekookte vleeswaren (bijvoorbeeld boterhamworst, achter- en schouderham) zijn gekookt en kunnen ongeveer vier dagen in de koelkast wor den bewaard. Door hun langere houdbaarheid zijn ze heel goed geschikt om mee te nemen tij dens een picknick. Gerookte, gezouten en gedroog de vleeswaren als snijworst, rauwe ham en rookvlees zijn het langst in de koelkast houd baar: maximaal een week. Deze kunnen gerust in de koelbox worden meegenomen. Samen met knapperige bolletjes, puntjes en andere broodsoorten maken ze van de picknick een culinaire buitenmaaltijd. Een ijsje wil er op zomerse da gen wel in, de ijsverkoop stijgt in deze periode niet voor niks. Maar we eten tegenwoordig het hele jaar door ijs (gemiddeld acht liter per persoon) en het loont voor fabrikanten de moei te met steeds meer variëteiten te komen. Yoghurtijs, karne- melkijs, ijsrepen, ijs met een al coholische tic, voor zomaar tus sendoor of als toetje. Ijs is koel en het verfrist, maar wat zit er eigenlijk in? Als basis bestanddelen zijn dat: magere melkpoeder, vet, suiker, verdik- kings- en geleermiddelen, emulgatoren en (wettelijk goed gekeurde) geur-, kleur- en smaakstoffen. Om daarvan ijs te maken worden deze ingrediën ten gemengd met water. Er ont staat dan een vloeibare massa, de ijsmix, die wordt gepasteuri seerd en gekoeld. Het mengsel wordt vervolgens bij een lage temperatuur met lucht opge klopt; 500 gram ijsmix wordt een liter ijs. En daarna wordt de mix diepgevroren tot min 30 graden C. 'Harden' heet dat. Wie op de lijn wil letten, kan het best waterijs kiezen. Ijs kan het beste worden be waard bij een temperatuur van min 18 graden C, dat wil zeggen in de diepvriezer of in het diep vriesvak van een driesterren koelkast. De uiterste houdbaar heidsdatum staat op de verpak king. Sluit een aangebroken ver pakking goed. Als er lucht bij komt, droogt het ijs uit en gaat het krimpen. TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1openbare gedachtenwisseling; 5. dobbelspel; 9. papegaai; 10. familielid; 11. Frans voegwoord; 13. deel van een huis; 15. eer waarde vader; 16. inhoudsmaat; 18. mannelijk dier; 19. cocon; 20. voetlijst; 22. geestdrift; 24. verharde huid; 26. gloeilamp; 27 afgemat; 29. aanvallend; 31. beteuterd; 33 meisjesnaam; 36. kledingstuk; 38 reisje; 40. hemelbrood; 41. strafwerktuig; 42. ankerplaats, 44. jongens naam; 45 item; 46. gymnastiek- toestel; 48. antwoord betaald; 49. tijdperk, 50 vordering; 52. koningszetel; 53. achteraf. Verticaal: 1dorpel; 2. barium; 3. woon boot; 4 gebak; 5. roofdier; 6. ge hoororgaan; 7. afstandsmaat; 8. puntenlijst; 12. doorzichtig weef sel; 14. familielid; 15. stad in Italië; 17. postkoets; 19. draaior gel; 21. deel van de bijbel; 23. niet parkeren; 25. hoeveelheid; 27. deel van het bestek; 28. ra- telpopulier; 30. vaderlands vriend; 32. deel van een bloem; 34. boomvrucht; 35. uitroep van teleurstelling; 36. familielid; 37. knevel; 39. druppel oogvocht; 40. vogel; 43. edelachtbare; 46. voor; 47. projectieplaatje; 49. en omstreken; 51. heilige. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. drama; 2. lotto; 3. pinda; 4 baal; 5. jumbo; 6. tango; 7. draak; 8. kloon; 9. gewoon; 10. jambe; 11. pion; 12. sleur. 13. korf; 14. rood. Het citaat is een Japans spreek woord: Het geluk komt graag binnen waar opgewektheid heerst". Nog steeds werd de goede stad Rom meldam streng bewaakt, want de jacht op heer Bommel was niet ge staakt. „Het is duidelijk dat zo iemand gevat moet worden!" zei commissaris Bulle Bas tot de burgemeester. „Men kan de overheid niet ongestraft voor aap zetten." „Juist", gaf de heer Dickerdack toe. „Zijn eigen belastinggeld stelen! Het is doortrapt! Heb je hem al gevon den, Bas?" „Nee, dat niet", gaf de politiechef aarzelend toe. „Maar het kan niet lang meer duren. Alle poorten wor den bewaakt en eh... we volgen bereids een spoor..." Hij zweeg en staarde met grote ogen naar een grote rode tractor, die voor de stad tot stilstand kwam. In de fiere gedaante, die het voertuig bestuurde, had hij zonder moeite heer Ollie her kend. En toen deze zich nu met krachtige tred naar hem toe begaf bekroop hem een vreemd gevoel. „H-halt!" sprak hij met geknepen stem, „in naam der wet..." „Precies!" riep heer«J3ommel, „daar wilde ik je hebben! Hoe staat het met het onderzoek, Bas? Heb je de schul digen al gearresteerd, Bas?" „Eh... n-nee..." stamelde de commis saris, „dat is te zeggen... eh..." Hij slikte moeilijk en schuifelde met zijn laarzen. Toen raapte hij zijn waardig heid wat samen om tot de aanval over te gaan, zoals hem geleerd was. „Dat was allemaal niet nodig", her nam hij. „Het is duidelijk, dat je... eh... dat uzelf die diefstal gepleegd hebt..." met zon, later van het zuidwesten uit meer bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Morgen af en toe zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 25 graden, morgen iets frisser. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien, eerst mogelijk met on weer. Geleidelijk iets minder warm met op morgen maxima van 17 graden in Schotland tot 22 in Engeland. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en vooral vandaag enkele fikse regen- of onweersbuien. Minder warm met op morgen temperatu ren rond 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast zon ook bewolking en van tijd tot tijd buien, soms met onweer, windstoten en veel neerslag. Daling van tempera tuur; Morgen maxima uiteenlopend van 18 graden aan de Bretonse en Norman- dische kusten tot 25 graden in de buurt van Nancy. Portugal: Vrij zonnig .maar in het noorden eerst ook wolkenvelden en misschien wat re gen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 20 graden aan de Costa Verde tot 30 graden in het zuidoosten. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Spanje: Langs de costa's in het zuiden en oosten vrij zonnig en temperaturen rond 30 gra den. Ook in het binnenland veel zon en hoge maxima, plaatselijk tot 36 graden. In het noorden naast zon ook wolkenvel den en vooral langs de Golf van Biskaje kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxima langs de Golf van Biskaje onge veer 22 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en droog. Geleidelijk meer wind. Middagtemperatuur onge veer 28 graden. Marokko: Westkust: droog en veel zon. Middag temperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Droog en veel zon. Warm met maxima vlak aan zee tussen 30 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: Afwisselend zon en wolken en nu en dan stevige buien, vaak met onweer en mo gelijk met windstoten. Aan de kusten van de Middellandse Zee meer zon, vrij wel overal droog en maxima rond 30 graden Elders geleidelijk minder warm met morgen temperaturen tussen 24 en 28 graden Mallorca en Ibiza: Droog, veel zon en warm met een mid dagtemperatuur van ongeveer 31 gra den. Italië: Veel zon, maar ook lokaal een onweers bui, vooral in de bergen in het noorden. Middagtemperatuur ongeveer 31 gra- Corsica en Sardinië: Veel zon en hoogst waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 31 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig; voornamelijk op het vasteland in het noorden ook stapelwolken en een lo kale onweersbui. Op de Egeische Zee af en toe nogal wat wind. Middagtempera tuur ongeveer 30 graden, landinwaarts iets hoger Turkije en Cyprus: Aan de kusten overwegend zonnig, in het binnenland plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur vlak aan zee op veel plaatsen rond 30 graden. Duitsland: Perioden met zon en vooral 's midd en "s avonds enkele (onweers)bu Middagtemperatuur tussen 25 en graden, morgen met name in het na westen iets minder warm. Zwitserland: Perioden met zon, maar vooral 's n dags en 's avonds ook enkele regen onweersbuien. Middagtemperatuur geveer 28 graden. Oostenrijk: Enkele stevige regen- of onweersbu vooral vandaag ook enkele .zonnige rioden. Middagtemperatuur ongei 30 graden; Morgen iets minder warm Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, vooral 's middags 's avonds enkele regen- of onweersl en. Middagtemperatuur ongeveer graden, morgen iets minder warm. ZATERDAG 15 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.37 Zon onder 21 Maan op 23.07 Maan onder 09 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06 15 18.45 05.48 18 Laag 01.55 16 26 01.36 16 Weerrapporten 14 juli 08 uur: station weer De Bilt ontoeer Eelde licht bew. Eindhoven half bew. Den Helder onweer Rotterdam onweer Maastricht lichtiew. Aberdeen motregen Barcelona zwaar bew Berlijn licht bew. Boedapest half bew. Bordeaux licht bew. Brussel licht bew. Cyprus licht bew. Dublin regen Frankfurt licht bew. Genève licht bew Helsinki onbew. Innsbruck licht bew. Istanbul half bew. Klagenfurt licht bew Kopenhagen mist LasPalmas licht bew Lissabon onbew. Locarno licht bew. Londen onbew Luxemburg licht bew Madrid onbew. Malaga onbew Mallorca zwaar bew Malta half bew Moskou zwaar bew. München licht bew Nice licht bew Oslo half bew Parijs onbew. Praag onbew Rome onbew Split onbew. Stockholm onbew. Warschau onbew Wenen onbew Zürich half bew Bangkok licht bew Casablanca licht bew New O'ieans weerlicht New York onbew. TeiAviv half bew Tokyo onbew Tunis licht bew Vancouver half bew. bedje van zandtaartdeeg zijn blauwe bessen niet te versma den. De vruchten zitten boorde vol vitaminen A en C, veel be langrijke mineralen, ijzer en cal cium. Ze komen oorspronkelijk uit Noord-Amerika. De indianen waren al op de hoogte van de geneeskrachtige eigenschappen van de blauwe bes. Zij gebrui ken de vrucht als geneesmiddel tegen veel kwaaltjes en ziekten. In Noord-Amerika werden ook de eerste soorten gecultiveerd. In 1923 kwamen de grootvruch- tige blauwe bessen naar Neder land. Op dit moment is er zo'n 225 ha. aangeplant. Vooral in Noord-Limburg zijn verschil lende plantages. Bij de ouderen uit die streek is bijvoorbeeld het 'Moelbèrenbos' bekend. Hier werden vroeger wilde bosbes sen geplukt. Van deze wilde soort stammen op dit moment veel in Nederland geteelde blauwe bessen af. In Horst in Noord-Limburg HEINZ KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden veranderlijk bewolkt en enkele buien, soms met onweer, In het noorden overgang naar droog en vrij zonnig weer. Middagtemperatuur van daag tussen 13 graden in het noorden en 25 bij Os lo, morgen maxima overal rond 20 graden. Zweden: In het zuiden vandaag zonnige perioden en meest droog. Morgen van het zuidwesten uit enkele regen- of onweersbuien. Maxima circa 26 graden, morgen iets frisser. In het noorden vandaag nog plaatselijk regen,morgen meer zon. Maxima oplo pend naar 19 graden. Denemarken: Vandaag eerst perioden culinaire mogelijkheden met de blauwe bes zijn legio: van nagerecht, fruitsalade tot fruittaart. aalsmeer Nederlandse komkommertelers brengen sinds enkele we ken een nieuw produkt op de markt: Green Spring. Een vrucht die stevig is en sappig, knapperig en vol van smaak. Een produkt voor mensen die iets nieuws zoeken én kiezen voor smaak en kwaliteit, aldus het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT). Green Spring is ongeveer de helft van de grootte van een gewone komkom mer. Een produkt dus voor de kleine huishoudens. Green Spring scoort goed als tussendoortje of bij de lunch. Natuurlijk is deze kom kommer ook heerlijk als salade. De vrucht weegt tussen de 200 en 350 gram en is verkrijgbaar bij de groentewinkel. Green Spring kan het beste bewaard worden op een koele plaats buiten de koelkast. staat de streekboerderij 'De Locht'. Vanaf zondag worden hier actieweken gehouden rond de blauwe bes. Dit weekeinde en ook de twee weekeinden daarna is er rond de blauwe bes een expositie ingericht. De teelt, de culinaire mogelijkheden en de oogst komen uitgebreid aan bod. Het culinaire gedeelte wordt opgeluisterd door koks van Hotellerie 'De Hamert', die diverse hapjes van en met blau we bessen klaarmaken. In diver se marktkraampjes lichten des kundigen alle aspecten van de teelt en het fruit toe. Ook over het zelf telen van blauwe bessen bijvoorbeeld. De actieweken rond de blauwe bes gaan gepaard met een re ceptenwedstrijd, waaraan ieder een kan meedoen en waarin de blauwe bes natuurlijk centraal dient te staan. De recepten kun nen (voor zondag 23 juli) wor den gestuurd naar: Streekboer derij De Locht, Koppertweg 5, 5962 AL Horst-Melderslo. De Een picknick onder zomerse omstandigheden en met vleeswaren kan haast niet zonder koelbox.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10