Leidsch Dagblad Serviërs zuiveren Srebrenica 4 1 Vereld eist teruggave an enclave Alphen verliest kort geding over huizen BS Publiek misdraagt zich in raadzaal Nieuw-Zeeland stuurt marine naar Mururoa IS s Winkelen pakt gezellig uit op de Boulevard! Voorwaardelijke straf wegens incest Marcio Santos snel weer weg bij Ajax GOED NIEUWS iNDERDAG 13 JULI 1995 19) OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40823 LOSSE NUMMERS 1,65 Nog geen abonnee? iburgering Wie straks in Utrecht een inburgeringscursus «aiëfcigert. wordt gekort op wi uitkering. ;eva haag-srebrenica gpd l .01 wereld heeft gisteren van de snische Serviërs de teruggave ^ëist van de enclave Srebreni- Dat blijkt uit resoluties en 1.oispraken van de Veiligheids- lid van de VN, het Europees 5.Of rlement en de NAVO-ambas- 0.0 deurs in Brussel, j Maar over de manier waarop eis kracht moet worden bij zet, lopen de meningen uit- n. Het scherpst kwam dat tot 3 0; ting in de Veiligheidsraad. (X ankrijk wil zo nodig geweld bruiken, Rusland wenst dat ider geen voorwaarde. Beide nden zijn tevens lid van de zo- heten Contactgroep, die gis- ravond in Londen bijeen won en steun uitsprak aan de solutie van de Veiligheids- lolad. jgjDe Serviërs zijn inmiddels 'ter en meester in de enclave rebrenica. Minister Van Mierlo Én buitenlandse zaken noem- p de situatie gisteravond 'zeer rontrustend'. Volgens hem ibben de Serviërs in feite alle lederlandse militairen in Sre- :enica in gijzeling genomen, idat het hoofdkwartier van tchbat in Potocari is omringd lor zware artillerie en raket- rpers 'zit alles in een soort gijzeling', zo zei hij. In Potocari verblijven circa Nederlandse blauwhelmen tussen de 15.000 en 20.000 ichtelingen. De situatie is nij- •nd; de blauwhelmen delen n voorraden met de bange en itgehongerde vluchtelingen; ;n hulpkonvooi met water en idsel werd vanochtend door Serviërs geblokkeerd. Buiten het hoofdkwartier, in atunac, hielden de Serviërs steravond 48 Nederlanders wangen; zeven soldaten wor- ;n daarnaast op hun waarne- lingspost 'geblokkeerd' door ïoslimstrijders. Sinds vanmor en is alleen nog de observatie- ost Alpha bezet. Honderden menseri waren anochtend aanwezig op de mi- taire erebegraafplaats in Loe- en (gemeente Apeldoorn) om e militair Raviv van Renssen e laatste eer te bewijzen. Hij neuvelde afgelopen zaterdag in rebrenica. Spektakel I BEL: 071-128030 A C Grcus Carré I J bezoekt Leiden: prachtig spektakel, (ABONNEE spannende kunsten "SERVICE onvoorspelbare acts. Ambtenaren Wassenaar van fraude verdacht Nederlandse blauwhelmen bij een grote groep moslim-vluchtelingen in Potocari. Lot moslim-mannen zeer ongewis Duizenden vluchtelingen op transport gesteld wassenaar anp De politie van Wassenaar heeft drie ambtenaren van de ge meente aangehouden op ver denking van fraude en het aan nemen van smeergeld. De amb tenaren, die werken op de ge meentelijke stortplaats, zouden in ruil voor geld oogluikend ille gale stort van groenafval heb ben toegestaan. Ze zijn door de gemeente geschorst. Ook acht mensen van tuinbedrijven zijn aangehouden. Dit heeft de Haagse persofficier van justitie vandaag bevestigd. De ambtenaren zouden een deal hebben gesloten met tuin bedrijven uit de regio. Om de hoge storttarieven te ontlopen, zouden de bedrijven tegen be taling van duizenden guldens aan de ambtenaren hun afval zonder verdere kosten hebben gedumpt op de stortplaats. De ambtenaren maakten voor de stort ook geen weegbrieven. De zaak kwam enkele weken gele den aan het licht toen de ge meente ontdekte dat de hoe veelheid afval op de stortplaats veel groter was dan uit de weeg- brieven bleek, justitie onder- foto anp zoekt de zaak. HET WOORD IS AAN Horace Walpole Ik zou best van mijn land kunnen houden, als mijn landgenoten er niet waren. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Programma's Religie - Sport HET WEER Weersverwachting van het KNMI Enkele buien Van het westen uit toenemende bewolking, gevolgd door enkele regen- of onweersbuien. Later op de dag ook enkele opklaringen Middagtemperatuur van 20 gra den Minimumtemperatuur om streeks 15 graden. Zuidoosten wind, in de loop van de dag draai end naar zuidwest, matig, kracht 3 tot 4, af en toe vrij krachtig, 5. Verkoop van woningen mag doorgaan den haag/alphen aan den rijn Amper 24 uur fiadat de Bosnische Serviërs met veel machtsvertoon een einde maakten aan het bestaan van de 'veilige zone' Srebrenica, zijn ze gistermiddag begon nen met de etnische zuivering van de enclave. Vooral voor het lot van mannen in Srebrenica wordt ernstig ge vreesd. „Het zou niet de eerste keer zijn, dat die gewoon verdwijnen", aldus woordvoerder Redman van de vluch telingenorganisatie Unhcr. boedapeSt hans gertsenhebben bereikt. Al bijna 6.000 correspondent mensen waren vandaag rond het middaguur op transport ge- Het zal waarschijnlijk slechts steld. Ongeveer 2.300 mensen een kwestie van dagen zijn voor zijn afgelopen nacht aangeko de Serviërs hun doel, het verja- men in Tuzla, een moslim-stad gen van ruim 40.000 moslims, in Centraal-Boshië. Nog eens 3.500 moslims zouden zijn ge arriveerd in Kladanj, een front stadje dat in handen is van het Bosnische regeringsleger. Daarnaast is een begin ge maakt met het scheiden van mannen enerzijds en vrouwen, kinderen en bejaarden ander zijds. Alle mannen van boven de 16 jaar worden 'onderzocht op oorlogsmisdaden' in een Servische gevangenis te Bratu- nac. ,,lk zou doodsbang zijn als ik in hun schoenen stond", al dus het veelzeggende commen taar van VN-woordvoerder Ivanko vanuit Sarajevo. Volgens de in het Duitse Tü- bingen gevestigde Stichting voor Bedreigde Volkeren zou den de Serviërs bij het binnen trekken van de enclave een slachting hebben aangericht onder de burgerbevolking. Ze ker vijftig mensen in een vluch telingenkamp bij het dorp Slapovici zouden zijn omgeko men toen Servische comman do's het kamp in brand schoten. De etnische zuivering in Sre brenica wordt door de opperbe velhebber van de Bosnische Serviers, generaal Mladic, per soonlijk gecoördineerd. Een tri omfantelijke Mladic toonde zijn menselijke gezicht gisteren in een door de Bosnisch-Servische televisie uitgezonden reportage vanuit Srebrenica. Tegen een decor van duizenden panische vluchtelingen riep Mladic een klein jongetje bij zich. „Je hoeft niet bang te zijn, We zullen jul lie niets doen en we hebben bussen genoeg", zei hij. Pagina 5: Angst, honger en verbitte ring. 'We kunnen van alles maar we doen niets'. Projectontwikkelaar Proper-Stok moet de contracten met 21 kopers van huizen in de wijk Kerk en Zanen nakomen. Dat heeft de presi dent van de Haagse rechtbank vanmorgen in kort geding bepaald. De gemeente Alphen aan den Rijn had geëist dat de verkoop werd afgeblazen omdat de projectontwikkelaar de huizen, tegen de afspraken in, had verkocht aan mensen van buiten de Alphense re gio. Deze eis werd door de rechtbank afgewezen. De gemeente had bij de verkoop van de grond aan de projectont wikkelaar geëist dat de huizen werden verkocht aan mensen uit de eigen regio. Op deze manier probeerde de gemeente in zekere zin de vrije vestiging te ontduiken, die geldt voor kopers van huizen duurder dan 159.000 gulden. De omstreden huizen in Kerk en Za nen kosten allemaal ruim 250.000 gulden. Voor de rechtbank telde de Alphense poging het recht op vrije vestiging aan te tasten erg zwaar. Volgens de rechtbank staat de constructie die de gemeente toepaste op zijn minst op gespannen voet met de Huisvestingswet en is er mogelijk zelfs mee in strijd. De uitspraak heeft ook gevolgen voor andere gemeenten die bij de toewijzing van duurdere koophuizen soortgelijke constructies toe- CIRCUS Dagelijks t/m zo 16 juli matinees en avondvoorstellingen TERREIN GR0EN00RDHALLEN LEIDEN CIRCUSKASSA 071-224302/225206 CIRCUS-PHONE 06-300 144 passen. leiden wim koevoet Rotterdamse gewond door stikstof airbag Boze bewoners van woonarken in de Haarlem mertrekvaart hebben gisteravond tijdens de raadsvergadering in Leiden vanaf de publieke tri bune een leeg colablikje de raadzaal ingegooid en PvdA-wethouder R. Hillebrand verbaal bedreigd. Niemand raakte gewond. Wethouder Hillebrand kreeg te horen dat 'we' weten waar hij woont en dat hij zeer binnenkort bezoek kan verwachten. Raadsleden zeiden dat ze zich groen en geel er geren aan het wangedrag. Tijdens de raadsverga dering van dinsdagavond zijn ze voor 'klootzak ken' uitgescholden door enige Vrienden van het Noorderpark. „Kan die apenkooi niet gewoon worden ontruimd", vroeg D66'er A. Pechtold zich hardop af. Anderen menen dat het wangedrag van het publiek is voortgekomen uit de grimmige sfeer in de raadzaal waar het er ook steeds ruwer aan toe gaat. SP'er D. Sloos noemde enige leden van het college al eens 'eikels' en bezigde dins dagavond de term 'zeikerd'. Verder maken W- D'ers er een sport van de overslaande stem van M. Vlasveld (Leiden Weer Gezellig/De Groenen) te imiteren. De fractievoorzitters van de college partijen zijn ook niet te spreken over burgemees ter C. Goekoop. Hem wordt verweten dat hij de vergaderingen van de laatste dagen uit de hand heeft laten lopen. De woonbootbewoners waren teleurgesteld in het Leidse gemeentebestuur omdat dit net zo min als het bestuur van Oegstgeest hun angst kan wegnemen dat hun arken moeten verdwijnen. Die dreiging is ontstaan door de plannen voor een brug over de Haarlemmertrekvaart, ter hoog te van de ijsbaan aan de Oegstgeesterweg. Ook ae nieuwe regel dat woonboten vijf'meter uit elkaar moeten liggen, speelt een rol. fej WELLINGTON Rtr-ANP Nieuw-Zeeland wil een marine schip naar Mururoa sturen om een vloot van actievoerders te beschermen die tegen de her vatting van de Franse kernproe ven op het atol gaan proteste ren. De Nieuwzeelandse pre mier Bolger heeft dat vandaag gezegci. Diverse parlementsle den zijn van plan aan het pro test deel te nemen. Het marine schip zal in elk geval niet de ter ritoriale wateren binnenvaren, ROTTERDAM ANP De viering van de Franse na tionale feestdag, vrijdag 14 juli, wordt in het gebied aangegre pen voor anti-Franse acties. Een Australische vakbond heeft op geroepen geen post te bezorgen bij de Franse ambassades en consulaten en het telefoonver keer te verhinderen. De Austra lische vervoersbond riep giste ren een 24-uurs boycot voor de afhandeling van Franse vliegtui gen uit. ROTTERDAM ANP De Rotterdamse rechtbank heeft vandaag twaalf maanden voor waardelijke gevangenisstraf opgelegd aan een voormalige politie man uit de Maasstad. De man misbruikte sinds 1987 twaalf keer zijn minderjarige zus. Tegen hem was een jaar voorwaardelijk ge- eist. De rechtbank heeft verder bepaald dat de man een therapie moet volgen voor daders en slachtoffers van incest. De man groei de op in een gezin waarvan de vader zijn vijf dochters 25 jaar seksueel heeft misbruikt. Deze is daarvoor onlangs veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Een 40-jarige Rotterdamse heeft gisteren verwondin gen opgelopen aan haar ar men, gezicht en nek toen zij in aanraking kwam met on- vergast, ijskoud stikstof uit het airbag-systeem van haar auto. Zij is voor behande ling opgenomen in zieken huis Dijkzigt. De vrouw liep de koude wonden op na een aanrij ding. De vloeibare stikstof waarmee de airbag was uit gerust, verdampte door nog onbekende oorzaak niet vol ledig. De bestuurster kreeg de ijskoude vloeistof gedeel telijk over zich heen. Volgens de politie heeft ook de importeur van het au tomerk de politie weigert de naam te vermelden verbaasd gereageerd op het ongeval. De Technische On gevallen Dienst van de regio politie Rotterdam-Rijnmond onderzoekt met een verte genwoordiger van het auto merk de werking van de air- Club woedend na aanvullende eisen AMSTERDAM GPD Daar was-ie dan eindelijk: Mar cio Santos. Op Schiphol en even later bij Ajax, zijn nieuwe club. Het zou een kort, maar krachtig bezoekje worden. De manager van de Braziliaanse internatio nal overrompelde Ajax gisteren met een serie 'aanvullende ei sen'. De Europacup-houder ging daar niet op in. De enige aankoop van Ajax is twijfelach tig geworden. Ze hadden al zo'n kwaad voorgevoel bij Ajax. Marcio San tos kwam maar niet opdagen. Er kwamen alleen excuses, en er was een vaag verhaal over een manager. Dan worden ze bij Ajax direct achterdochtig. Giste ren kreeg het verhaal een (voor lopig) merkwaardig einde. Met een dot gas scheurde de Brazi liaanse international weg uit De Meer, Ajax in verbijstering en woede achterlatend. Van Mar cio Santos en zijn manager wil de Europacup-houder eigenlijk niets meer weten. Marcio Santos, de 25-jarige Braziliaanse international, kwam enkele weken geleden in Londen mondeling een driejarig contract overeen. Hij was de enige aankoop van Ajax voor het nieuwe seizoen. En een vrij prijzige: Santos werd voor vijf miljoen gulden van Fiorentina overgenomen. De verdediger zou zich afgelopen maandag bij de eerste training melden. Hij kwam, door een aaneenschake ling van misverstanden, echter pas gistermiddag opdagen. En was ook snel weer weg. Ajax wil het ongetekende con tract nog niet verscheuren. „Misschien komt de manager er op terug." En zo niet? Van Os: „Dan gaat de transfer niet door." Raadslid stapt uit 'lacherige' commissie noordwuk paul de vlieger Het D66-raadslid J. van Rijns- wou is de informele manier van vergaderen in de Noordwijkse raadscommissie onderwijs en financiën zo zat, dat hij eruit is gestapt. „Er worden in een la cherige sfeer beslissingen geno men, die de burgers keihard in de portemonnee raken." Van Rijnswou vindt het 'gejij' en 'gejouw' bovendien geen ge hoor tegenover de insprekers. „Burgers spreken de vergade ring toe omdat ze een conflict hebben of het ergens niet mee eens zijn, en dan worden ze ge confronteerd met dat Pietje- Keessie-Klaassie-gedoe." Wethouder C. Voorham, die de vergaderingen voorzit, voelt er weinig voor weer een formele vergaderstijl in te voeren. „Alle andere commissieleden vinden dit wel een plezierige wijze van vergaderen." Op de Rijneke Boulevard bent \i in één keer klaar. Met gezellige zaken voor 1 -001 artikelen. Meer winkelplezier is er niet Zoeterwoude Rijndijk PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. |a, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:. ni/v I Nr. bank/giro: I Handtekening:. ntrolc bezorging). ïvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1