Nederlandse blauwhelmen steeds verder in de knel 'Middenweg nodig voor Oost-Timor' Ex-premier Beieren verdacht van belastingontduiking PRIJS- PRIMEUR Buitenland Priesters medeplichtig aan genocide Rwanda' Praten en gevechten in Tsjetsjenië voortgezet Geseling als publiek vermaak Noodweer in Duitsland jlAANI i< "•1- NDAG 10 JUL11995 Overlevende in puin warenhuis «pul Tegen alle verwachtingen in is gisteren na 9,5 dag nog ben overlevende uit het puin van het ingestorte warenhuis in Se oul gehaald. Het betreft een 21-jarige man (zie foto) die, toen het warenhuis op 29 juni instortte, aan het eten was in een res taurant op de begane grond. Hij werd gistermorgen vroeg ont dekt in een van de voormalige kelders van het warenhuis, op een plek waar in eerste instantie niet was gezocht naar overleven den, omdat het vrijwel uitgesloten werd geacht dat die zich daar "bevonden. foto epa ..Vijf Duitsers bij Mallorca verdronken >alma de mallorca Vijf Duitse toeristen zijn gisteren aan de C' ostkust van het Spaanse eiland Mallorca verdronken. Ondanks et zwemverbod wegens hoge golfslag ging een vrouw met haar wtvvee kinderen in zee. Toen bleek dat zij niet meer in staat was het strand te bereiken, kwam een Duitser haar te hulp. Hij slaag- el' ie er in het drietal te redden, maar verdronk zelf. Even later be sloot een Duits echtpaar aan hetzelfde strand het water in te gaan. Toen de vader van de vrouw bemerkte dat de twee in ge- raar verkeerden, schoot hij samen met een andere Duitse toerist te hulp. De vier verdronken echter allen. Japanse politie arresteert sekteleden roKYQ» De Japanse politie heeft gisteren twee vooraanstaande eden van de Aum Shinri Kyo-sekte (Hoogste Waarheid) gearres teerd. De politie hield Moburu Nakamura en Satoru Hashimoto aan, beiden leden van het 'ministerie van binnenlandse zaken' sekteleider Shoko Asahara. De twee behoorden tot een »roep van acht sekteleden naar wie de Japanse politie op zoek is. Veertien doden bij onlusten in Karachi Ten minste veertien mensen zijn gisteren omgekomen li jen twintig gewond geraakt bij gewelddadigheden in de Pakis taanse havenstad Karachi, zo heeft de politie bekendgemaakt, "ie stad met zijn twaalf miljoen inwoners beleefde de derde dag 'an een tegen de regering gerichte staking. De staking is een protest van de Mohajir-beweging (MQM) tegen de dood van raadslid Aslam Sabzwari in een politiecel. )iarree-epidemie teistert Liberia 4fassama Een diarree-epidemie heeft de afgelopen twee maan den in het noorden van Liberia aan ruim zevenhonderd mensen het leven gekost. De regio is niet toegankelijk voor hulpverleners Jdoor de burgeroorlog die het Afrikaanse land al vijf jaar teistert. Het ontbreken van medicijnen en voedsel, de slechte kwaliteit ivan het water en de aanwezigheid van ziekten als malaria en longontsteking zijn factoren die de verspreiding van de ziekte hebben bevorderd. Meerderheid Slowaken stemt vóór EU Bratislava Een meerderheid van de Slowaken is vóór aanslui ting bij de Europese Unie, maar slechts 38,6 procent wil een NAVO-lidmaatschap voor Slowakije. Dat blijkt uit een dit week- einde gepubliceerde opinie-peiling. Van de ondervraagden zei 58,8 procent vóór het EU-lidmaatschap te zullen stemmen en acht procent tegen. Slowakije vroeg vorige maand formeel het EU-lidmaatschap aan. Het land wil zich tegen het jaar 2000 aan sluiten bij de NAVO. \rus.ceesvan zweeden IORRESPONDENT :en aantal roomskatholieke mesters en nonnen is dit week- :inde beschuldigd van mede aan de genocide in [Rwanda. De beschuldigingen rijn afkomstig van Golias, een :rans tijdschrift. African Rights, if :en in Londen gevestigde men- lenrechtenorganisatie, komt 'olgende maand met soortgelij- jce aantijgingen. Een der hoofdverdachten is IVenceslas Munyeshyaka, de mester van de St. Familie Kerk n Kigali, waar vele duizenden Tutsi's vorig jaar een veilig ïeenkomen hadden gezocht. Priester Munyeshyaka zou sol- daten van de Hutu-meerder- heid de namen hebben gegeven l\ van Tutsi-vluchtelingen die vol gens hem in contact stonden met de Tutsi-rebellen. De vluchtelingen werden daarop uit de kerk gehaald en ver moord. Munyeshyaka is een Hutu, die naar Goma in Zaïre vluchtte toen de Tutsi-rebellen uiteinde lijk Kigali innamen. In Goma schreef hij samen met 26 ande re priesters een onthullende brief aan de paus. In deze brief, die duidelijk maakte hoe partij dig de priesters waren, legden zij de eerste verantwoordelijk heid voor de genocide bij de Tutsi's. De priester in kwestie ontkent alles, maar zal zich in augustus met nieuwe beschuldigingen zien geconfronteerd als African Rights haar rapport over de rol van de kerk publiceert. VN dreigen met nieuwe luchtaanvallen als offensief doorgaat GROZNY Rtr-AFP Nederlandse blauwhelmen uitgerust met anti-tankwa pen? hebben gisteravond in allerijl 'blokkerende posities' ten zuiden van de bedreigde moslim-stad Srebrenica in genomen om de opmars van de Bosnische Serviërs tot staan te brengen. De Verenigde Naties hebben de com mandant van de Bosnische Serviërs, generaal Ratko Mla dic, per brief gewaarschuwd dat aanvallen op de posities van de blauwhelmen niet zullen worden geaccepteerd. troepen en het Bosnische rege ringsleger. De 450 Nederlandse blauwhelmen die de ruim 40.000 inwoners van de 'veilige zone' beschermen, raken daar bij steeds verder in de knel. De Bosnische Serviërs namen het afgelopen weekeinde dertig Ne derlandse blauwhelmen gevan gen die drie VN-observatiepos- ten bemanden. De posten zijn door Servische troepen ingeno men of vernietigd. Over de exacte status van de dertig Nederlanders bestond vanmorgen geen duidelijkheid. Het zijn volgens VN-zegslieden geen gijzelaars of gevangenen, maar ze zijn evenmin vrij om te gaan en te staan waar ze willen. De Nederlandse blauwhelmen zouden zijn overgebracht naar BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Als de Bosnische Serviërs de po sities van de blauwhelmen aan vallen en verder oprukken in de moslim-enclave, riskeren ze nieuwe NAVO-luchtaanvallen, zo hebben de VN gedreigd. Ten minste vier Bosnisch-Servische tanks zouden zich op amper anderhalve kilometer van de stad Srebrenica in het hart van de enclave bevinden. De Bosni sche regering vreest voor een slachting onder de burgerbevol king als de Serviërs tot in de stad zelf oprukken. Rond de in het noordoosten van Bosnië gelegen enclave wordt al dagenlang fel gevoch ten tussen Bosnische-Servische een Bosnisch-Servische kazerne in het nabijgelegen Bratunac. „We hebben van hoge Servische officieren de verzekering gekre gen dat ze spoedig vrij zullen worden gelaten", aldus VN- woordvoerder luitenant-gene raal Gary Coward. Het Bosnisch-Servische offen sief tegen de moslim-enclave heeft de afgelopen dagen aan een ten minste acht burgers het leven gekost, terwijl tientalllen anderen gewond raakten bij de hevige Servische beschietingen van Srebrenica. De VN en de Bosnische regering wezen dat er nog veel meer doden zullen vallen als de Serviërs tot in de stad Srebrenica zelf doordrin gen. „De VN-vredesmacht in Sre brenica ligt in duigen en is niet in staat zichzelf, noch de weer loze bewoners te beschermen", zo stelde de Bosnische premier Haris Silajdzic gisteren in een brief aan NAVO-secretaris-ge- neraal Willy Claes. In de brief eiste Silajdzic opheldering over de vraag waarom de VN niet om NAVO-luchtaanvallen heeft ge vraagd om de Servische opmars tot staan te brengen. NAVO-ge- vechtsvliegtuigen vlogen zater dag en gisteren over de bedreig de enclave, maar kwamen niet in actie. De Bosnische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Musta fa Bijedic, waarschuwde giste ren dat de eventuele val van de 'veilige zone' Srebrenica tevens het definitieve einde van de VN- missie in Bosnië betekent. Wat het doel van het Bosnisch-Servische offensief te gen Srebrenica is, is nog ondui delijk. VN-zegslieden gingen er het afgelopen weekeinde in eer ste instantie van uit dat de Bosnische Serviërs slechts de controle over een strategisch belangrijk aanvoerweg en enke le hooggelegen gebieden wilden veroveren. Na het oprukken van Servische tanks tot aan de rand van de stad, toonde zegsman Gary Coward zich echter zeer ongerust. „We weten niet of ze verder willen oprukken, maar ze vor-. men een onmiddellijke bedrei ging voor de veilige zone", al dus Coward.' hebben uitgevoerd op Russi sche posities. Één Rus zou ge wond zijn geraakt. Het oplaaien van de gevechten verhinderde niet dat de vredesgesprekken in Grozny tussen een Russische en Tsjetsjeense delegatie werden voortgezet. De onderhandelin gen werden zondagmorgen om acht uur onze tijd hervat in het gebouw van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). Volgens Itar- Tass ligt de nadruk van de ge sprekken op een politieke rege ling van het conflict. De grond wettelijke status van de Noord- kaukasische republiek is daar een belangrijk aspect van. De Russische onderhandelaar Arkadi Volski zei zaterdag dat het Tsjetsjeense volk zich tij dens de volgende presidents verkiezingen kan uitspreken over de onafhankelijkheid van Rusland. Zaterdagochtend weigerden de Tsjetsjenen aanvankelijk het vredesoverleg te hervatten uit protest tegen de moord op een groot aantal Tsjetsjeense bur gers, onder wie acht leden van één familie. "Nadat was overeen gekomen een gezamenlijk on derzoek naar de toedracht van de moordpartij in te stellen, kwamen de vredesbesprekingen weer op gang. Russische en Tsjetsjeense on derhandelaars hebben dit week einde hun gesprekken over vre de in Tsjetsjenië voortgezet, on danks een aantal gewelddadig heden vrijdag- en zaterdag nacht. Het grootste struikelblok voor een akkoord was zondag avond nog steeds de kwestie van de Tsjetsjeense soevereini teit. Volgens de Tsjetsjeense on derhandelaar Imajev kan er bin nen een half uur een akkoord worden bereikt, als de Russen de onafhankelijkheid van Tsjetjenië erkennen. De Russi sche delegatieleider Mikhaïlov hield er echter aan vast. dat een overeenkomst in overeenstem ming moet zijn met de grond wet van de Russische federatie. Dat betekent dat er op zijn minst eerst verkiezingen moe ten worden gehouden. In de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny werd in de nacht van zaterdag op zondag op verschil lende plaatsen gevochten. Artil- lerieschoten, explosies en het vuur van automatische geweren werden volgens het Russische persbureau Itar-Tass op diverse plaatsen gehoord, tot in het centrum van de stad toe. De Russen zeiden, dat de op standelingen dertien aanvallen Pakistan Duizenden mensen zijn toegestroomd om toe te zien hoe in een autonoom Pakistaans gebied een 22-jarige man gegeseld wordt, omdat hij een jongetje ver kracht zou hebben. De straf was hem opgelegd door een raad, bestaande uit 25 stamoudsten en geestelijken. foto reuter muzammil pasha Raketbeschieting noorden Israël JERUZALEM-BEIROET Rtr-DPA In het noorden van Israël zijn gisteren weer raketten neerge komen. De beschieting vanuit Libanon, die is opgeëist door de pro-lraanse Hezbollah, was een vergelding voor de Israëlische granaataanval zaterdagavond op het shi'itische dorp Naba- tiyeh in Libanon. De Israëlische artillerie voer de ter vergelding van de raket beschietingen hevige bombar dementen uit op bolwerken van Hezbollah in het noorden van de zogeheten veiligheidszone in Zuid-Libanon. Volgens Libane se veiligheidskringen vielen in Nabatiyeh twee doden en vijf gewonden. Twee zusjes, respec tievelijk elf en zestien jaar oud, kwamen om. Het dorp Naba tiyeh ligt even buiten de veilig heidszone. De Israëlische actie was pp haar beurt een vergelding voor aanvallen van de guerrilla-orga nisatie Hezbollah eerder deze week op Israëlische stellingen. Daarbij raakten zes Israëlische soldaten gewond. Palestijnse gevangenen heb ben vrijdag een eind gemaakt aan hun hongerstaking van' ne gentien dagen, nadat een over eenkomst tussen Israël en de PLO over uitbreiding van het zelfbestuur op de Westelijke Jordaanoever bekend wasge- maakt. In het akkoord is een ge faseerde vrijlating van gedeti neerden opgenomen. Een woordvoerder van de PLO heeft dit gisteren gezegd. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse justitie heeft een onderzoek ingesteld tegen de voormalige minis ter-president van Beieren, Max Streibl, die wordt verdacht van belastingont duiking. De justitie-woordvoerder in Mün- chen bevestigde berichten in de week bladen FOCUS en Der Spiegel dat er te gen de ex-premier een procedure in gang gezet is. Beide tijdschriften had den ook gemeld dat de fiscale manipu laties van twee andere Beierse politici, Glück en Tandler, eveneens onder de loep worden genomen. Dit werd echter door de woordvoerder ontkend. Streibl is net als Glück en Tandler lid van de CSU, de in Beieren regerende zusterpardj van de CDU van bonds kanselier Kohl. Hij moest een paar jaar geleden wegens een omvangrijk cor ruptieschandaal aftreden. Van dit drie tal is alleen Glück nog politiek actief. Hij is voorzitter van de CSU-fractie in het Beierse parlement. De CSU is de afgelopen weken regel matig in opspraak geraakt door de duistere praktijken van prominente partijleden en heeft daarmee opnieuw de reputatie opgepoetst, dat de Vrij staat Beieren de bananenrepubliek van Duitsland is. De voorzitter van de gemeenteraads- afractie in München, Bletschachër, zou vijf miljoen mark (ruim 5,5 miljoen gulden) die bestemd waren voor nood lijdende kinderen in Zuid-Tirol, verdui sterd hebben. Hij is inmiddels opge stapt. Zijn opvolger,-Luksch, had nog niet aan het pluche van de raadsbank kunnen snuffelen, of hij moest al weer aftreden omdat er verscheidene onder zoeken wegens oplichting tegen hem liepen. In een Münchener partij-afdeling, waar Max Strauss, de zoon van wijlen de peetvader van de CSU, Franz Josef Strauss, penningmeester is, klopte de kas niet. Strauss jr. en een lid van de Bondsdag, Riedl, bekogelen elkaar van wege deze affaire publiekelijk met modder. En ten slotte zette de sterke man van de partij in München, Gauweiler, bij de verkiezingen voor het plaatselijke voor zitterschap de regels van de democra tie wat al te opzichtig naar zijn hand. Gauweiler werd in de eerste ronde met 70 procent van de stemmen gekozen. Dat vond hij te weinig, zeker toen bleek dat zijn plaatsvervangers hogere scores'hadden gehaald. Hij trad af. Zijn aanhangers dienden een motie in, waarin hij opgeroepen werd aan te blijven. Dit appèl werd door 85 procent van de leden ondersteund. Gauweiler besloot toen, tevreden over het nieuwe percentage, zijn aftreden te herroepen. Indonesische minister van buitenlandse zaken Alatas GENÊVE BOB KROON CORRESPONDENT Het halfjaarlijkse overleg tussen Indo nesië en Portugal over de status van Oost-Timor, heeft zaterdag in Genève weinig meer opgeleverd dan wat Indo- nesische garanties over de 'culturele identiteit' van deze voormalige Por tugese kolonie. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Alex Ala- tas en zijn Portugese collega Durao Barroso kwamen geen stap verder over l| zelfbeschikkingsrecht voor Oost-Ti mor, dat volgens Alatas al twintig jaar lang is 'geïntegreerd' als de 27ste pro vincie van de Indonesische Republiek. Na afloop van het overleg zei minis ter Alatas in een gesprek met de GPD, waarbij ook deze krant is aangesloten, dat secretaris-generaal Boutros Ghali van de VN 'een middenweg moet vin den, die voor Indonesië en Portugal aanvaardbaar is'. Daarover, en ook over het herstel van de betrekkingen tussen Jakarta en Lissabon, zal de ko mende maanden verder worden ge- I praat. Een soort culturele 'status aparte' voor Oost Timor noemde Alatas in het gesprek bespreekbaar, maar dan alleen binnen 'het raamwerk van de Indone sische republiek'. De Indonesische be windsman klaagde, dat 'Indonesië nog steeds het mikpunt is van een interna tionale campagne van een kleine groep luidruchtige Fretilin-ballingen, die door Portugal, sommige westerse lan den en de VN-Commissie voor de Mensenrechten wordt gesteund'. Alatas gaf toe, dat de toestand verre van ideaal is. „We hebben fouten ge maakt en Oost-Timor is geen para dijs", erkende Alatas, maar hij bena drukte, dat Jakarta met harde hand op treedt tegen militairen, die over de schreef gaan in 'schermutselingen' met de plaatselijke bevolking. Het bloedbad van november 1991 was niét ongestraft gebleven, zei hij. „Wij hebben gene raals gedegradeerd. We hebben pas nog enkele militairen uit het leger ge schopt en die zijn voor viereneenhalf jaar in de pol gezet", meldde Alatas in vlekkeloos Nederlands. „Als men dat bij alle kritiek ook eens zou vermelden, zou ik ermee kunnen leven." Hij wees erop, dat de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten, Jose Ayala Lasso, dit najaar een werkbezoek aan Oost Ti- mor brengt. De Portugese minister Barroso had in het gesprek met Alatas de zogeheten 'transmigratie' van duizenden Indone siërs naar Oost-Timor gehekeld, waar door de culturele identiteit van de 600.000 Oosttimorezen in de verdruk king kwam. „Nonsens", zei Alatas. „We hebben Oost-Timor bewust buiten ons transmigratie-programma gehouden en zeker niet volgestopt met Javanen, zoals Barroso beweert. Maar in 1990 vroeg de gouverneur in Dili Oost-Timor geheel open te stellen. We hebben hem toen gewaarschuwd, dat dit zou leiden tot een toevloed van Indonesiërs uit andere delen van de ar chipel. Dat gebeurde ook ^n het gaf problemen. Met name de nogal heet hoofdige Boeginese en Madurese zee vaarders, die je ook in Jakarta en op Sumatra tegenkomt, trapten herrie op Oost-Timor. Indonesiërs, die daar niets te zoeken hebben, of er geen opdracht hebben, krijgen geen verblijfsvergunning meer. Dat geldt zelfs voor Balinezen, die in Oost-Timor de rijstcultuur opzetten, maar met hun Hindoe-godsdienst ver zet wekten. Nu mogen alleen nog ka tholieke Indonesiërs naar Oost Timor". Als alles zo goed ging, was de tijd dan niet gekomen om Oost Timor te demilitariseren? „We hebben momenteel nog zeven bataljons van zeshonderd man op het eiland", aldus Alatas. „Nog dit jaar worden twee bataljons teruggetrokken en het is de bedoeling dat er uiteinde lijk maar twee bataljons territoriale troepen overblijven, plus een politie- eenheid. In alle 27 provincies van Indonesië zijn trouwens kleine leger eenheden gestationeerd." Om het kritische buitenland en voor al Portugal tegemoet te komen, zegt Alatas, zal er worden bijgesteld en aan gepast. Zo mag Portugees op verzoek van Portugal op Oost-Timor worden onderwezen, „maar dan wel als bijtaai, net als Javaans, Engels of Hollands el ders in de archipel. Op onze scholen, dus ook in Oost-Timor, is Indonesisch de hoofdtaal". Over afscheiding of territoriale auto nomie van Oost-Timor valt in geen ge val te praten, zo verklaart de minister. „De Portugezen hebben hun kolonie vierhonderd jaar lang verwaarloosd in tegenstelling tot het toenmalige Ne- derlands-Indië. Indonesië had geen enkele aanspraak op Oost-Timor, maar Portugal heeft in 1975 de zaak gewoon gedumpt. Dat leidde tot een bloedige burgeroorlog tussen pro- en anti-inte gratie Timorezen en we moesten tus senbeide komen. Dat Portugal theore tisch door de VN nog steeds als bestu rende macht wordt beschouwd, is voor ons volledig onaanvaardbaar. De klok wordt niet teruggedraaid." Het zal vermoedelijk nog jaren duren voordat Portugal zich hierbij neerlegt. Totdan zal Nederland de Portugese be langen in Jakarta blijven behartigen. Alatas zei voorts, dat Indonesië uit ziet naar het staatsbezoek van het ko ninklijke paar de volgende maand. Hij had in eerdere gesprekken al duidelijk gemaakt dat men in Jakarta niet zit de wachten op een koninklijke boetedoe ning over het verleden. Aanbieding geldig van ma. 10 juli t/m wo 12 juli 1995. A&P Services B V tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS KIEL-KEULEN DPA Zware onweersbuien hebben de afgelopen nacht in de Duitse deelstaten Sleeswjjk-Holstein en het aan Nederland grenzen de Noordrijn-Westfalen voor veel schade en overlast gezorgd. Er braken verscheidene bran den uit waardoor vier mensen met rookvergiftiging moesten worden opgenomen in een zie kenhuis. In een dorpje bij Sie- gen, in Sleeswijk-Holstefn, moesten meer dan twintig be woners van een verpleeghuis worden geëvacueerd. Een aan grenzend gebouw had vlam ge vat. Overvloedige regenval zorgde ervoor dat tal van straten in ste den in Sleeswijk-Holstein en .in Hamburg blank kwamen te staan, evenals kelders en wo ningen. Bij Pinneberg, ten noordwesten van Hamburg, moest de autosnelweg worden afgezet omdat na een onweers bui een kettingbotsing was ont staan. Vier mensen raakten daardoor gewond.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5