Shell-topman voorziet sluiting raffinaderijen Onze Top 10 van deze week. Binnenland Smog tast groei van planten danig aan i) 1.99 99 kilo ®®s® 1398" 9.98 -238 1.79 -245r 5.95 ®®®-3r99 2.99 Schepen rammen elkaar voor kust van Vlissingen Duitsers komen veel en graag naar Nederland 'Dit is een droomeen boze droom De gigolo's zijn voorlopig nog vooral om naar te kijken 5.- 0&98 13.90 -S3& 4.49 f\NDAG 10 JUL11995 ANP Algf meen Nederlan CPD Geassocieerde Pcrc Diensti Roofmoord op 89-jarige vrouw Lsterdam Een 89-jarige vrouw is in een Amsterdams verzor- hngstëhüïs het slachtoffer geworden van een roofmoord. Ver zorgers vonden het slachtoffer met een hoofdwond, de kamer tan de vrouw was overhoop gehaald. De politie heeft daarop een k4-jarige junk gearresteerd. De man bezocht volgens getuigen Be bewuste middag zijn oma die in hetzelfde tehuis woont. Hij tof haar niet thuis. Vermoedelijk ging de verdachte daarna woe- Bend naar de buurvrouw. Peuter verdrinkt bij tuincentrum toerden Een driejarig jongetje uit Maarssen is zaterdagmiddag neen sloot in Woerden verdronken. De peuter was met zijn noeder mee naar een tuincentrum in die plaats. Daar ontsnapte iet kind even aan de aandacht. De politie en de brandweer zijn inmiddellijk ingeschakeld om naar het jongetje te zoeken. Dui- ers van de brandweer vonden enige tijd later het levenloze li- haam van de peuter in een sloot die het tuincentrum omgeeft. 'nSederlanders: Geen excuses Indonesië iilversumBijna een derde (32 procent) van de Nederlanders wil \h lat koningin Beatrix Indonesië excuses aanbiedt voor het Ne- jr lerlandse optreden tijdens de politionele acties in dat land. Bij- ia de helft (48 procent) is daar echter op tegen, zo blijkt uit een nquete van onderzoeksbureau Intomart. De vraag of de politio- iele acties wel zo'n goed idee waren, brengt Nederland bijna ue! en halve eeuw later nog in opperste staat van verwarring: 36 ®P' irocent vindt dat Nederlandse soldaten terecht naar de in een 'oz taat van chaos verkerende Archipel werden gestuurd, 29 pro- :ent vindt dat Nederland de boel de boel had moeten laten en l.® 15 procent tast volledig in het duister. Ruim 40 procent is er ove- 1 Z1 igens van overtuigd dat Nederlandse soldaten zich te buiten 8ai ijn gegaan aan geweld, 33 procent denkt van niet en 26 procent '^n leeft geen idee. ,n aanstap Een 46-jarige man uit Purmerend heeft bekend e ïn. irrestante in een Zaanse politiecel te hebben aangerand. Vol- [ej, ;ens de politie was de man was in dienst van een beveiligings an ledrijf en belast met de zorg voor en bewaking van arrestanten m n cellen van het politiebureau in Zaanstad. De Zaanse politie o). leeft die taak om redenen van doelmatigheid uitbesteed. De 3re touw zat in een van de cellen in voorarrest. De handtastelijke e h leveiligingsbeambte is op staande voet ontslagen en in bewa- kwaarder randt arrestante aan 'andaag opnieuw ernstige smog in Limburg anten en gewassen in gebie- n met luchtvervuiling groeien tot 25 procent minder goed in in schonere lucht. Hierdoor itstaat landelijk een oogst- :hade van 0,5 miljard a 1 mil- rd gulden per jaar, zo blijkt uit iderzoek van het agrobiolo- 1J( Sfeffïflistituut in Wageningén. De schade wprdt veroorzaakt 011 tot hët uiterst ëgtèisievë ozon, 10 :n zuurstofverbinding die ont- Plaat door de inwerking van inlicht op zwavel- en stikstof- irbindingen. Die zitten in uit- atgassen van auto's en wor- in uitgestoten door de indu- rie. De hoeveelheid ozon in de eï cht is ook de graadmeter voor nog, die vandaag in Limburg inieuw 'ernstig' zou worden in de Randstad 'matig'. In opdracht van de provincie Z1J uid-Holland plantte het insti- lut een aantal proefveldjes met a( onen aan. De helft vari de in lanten werd beschermd tegen Dole bananen, kilo Ijsbergsla, per krop Hamburgers, ongepaneerd CU Knip wit of bruin brood, heel CM Conqueror Sherry, very dry, medium dry exmrn of cream sxs®, fles 0.75 liter Conimex roerbaksauzen, diverse soorten, pot 5Ö0 gram M&M's, minipacks 175 gram, pinda 250 gram of chocolade 250 gram Nu 2 zakken voor ®c Glorix bleekmiddel, 2 flacons a 750 ml Extraatje van deze week: Vanille vla, 1 QQ filol pak 1 liter U5 ±.D*J Ul stands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. koksude anp E j:;jput- De ravage is compleet als de Samia de Carina heeft geramd. foto reuter peter maenhoudts Op ruim 50 kilometer voor de kust* van Vlissingen zijn zater dagochtend in dichte mist twee vrachtschepen met hoge snel heid op elkaar gevaren. Uit de schepen stroomde 40 tot 60 ton olie in de Noordzee. Persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het 264 meter lange Pana mese containerschip Samia boorde zich met haar boeg meer dan tien meter in de bak boordzijde van hel 175 meter lange koelschip Carina, dat on der de vlag van Nassau vaart. De brug en de bemanningver- blijven van de Carina werden gedeeltelijk vernield. De flank van het schip vertoont grote scheuren en is over tweederde van de lengte ingedrukt. Het met diepgevroren aard- appelprodukten geladen koel schip kampte urenlang met in stromend zeewater in de ma chinekamer, waardoor het steeds verder achterover helde. Gezien de zware schade haalde een reddingsboot alle beman ningsleden uit voorzorg van boord. Vier sleepboten slaagden er zaterdag pas na enkele uren in, de in elkaar gehaakte sche pen los te trekken. De vier slepers hebben daar na met pompen het water uit de machinekamer van de Carina gemalen en het schip zoveel mogelijk gestabiliseerd. Uit de Carina is 35 tot 45 ton gasolie eri lichte stookolie in zee ge stroomd. Het overgrote deel daarvan is volgens het Kust wachtcentrum in IJmuiden ver dampt. Door de snelle verdam ping vormt de olie geen gevaar voor de Belgische, Zeeuwse of Zuidhollandse kust. Het containerschip Samia maakte na de aanvaring lichte slagzij en verloor ook enkele tonnen olie. Het schip is zater dag op eigen kracht met kapita le boegschade naar de Sloeha- ven bij Vlissingen gevaren. Voor zover bekend heeft de Samia bij de zware aanvaring geen con tainers verloren. 'Nederland in relatief gunstige positie den haag. anp ozon, de andere helft niet. De beschermde gewassen bleken 10 tot 25 procent meer en zwaardere peulen op te bren gen. De onderzoekers wijzen er overigens op dat ozonvorming in het leefmilieu niets te maken heeft met de ozonlaag rond de aarde of met het broeikaseffect. De ozonlaag bevindt zich op ki lometers hoogte en houdt scha delijke straling van de zon te gen. Het broeikaseffect, de ge leidelijke opwarming van de at mosfeer, wordt vooral veroor zaakt door kooldioxide, een op zichzelf onschadelijk gas dat bij alle verbrandingsprocessen vrij komt. De concentratie van dit gas in de atmosfeer stijgt echter, waardoor het samen met onder meer methaan een soort deken vormt waardoor de van de zon afkomstige warmte op de aarde blijft 'hangen'. Daardoor kan uiteindelijk het hele klimaat veranderen. den haag anp In West-Europa staan te veel olieraffinaderijen. Die over capaciteit leidt onvermijdelijk tot een koude sanering in deze sector. Dat zegt scheidend directeur Van der Veer van de Shell-raffinaderij in Pernis in het bedrijfsblad Shell Venster. winst is gemaakt", zo schetst Van der Veer de toestand. In zijn 'persoonlijke visie' houdt Van der Veer wel twee slagen om de arm. Zo kan de economische groei in het voor malige Oostblok onverwacht voor extra werk zorgen en kan de koude sanering worden afge wend als de raffinage-industrie die gezamenlijk besluit de capa citeit terug te dringen. In dat ge val is er sprake van een warme sanering, waarbij (bijna) alle raffinaderijen open kunnen blij ven in afgeslankte vorm. „Zeker in West-Europa staan te veel raffinaderijen in verhou ding tot de consumptie van olieprodukten. Het gevolg is dat er momenteel door de West- europese raffinage-industrie geen winst wordt gemaakt. Met elkaar hebben we in raffinage in het eerste kwartaal van 1995 misschien net onze personeels kosten en grondstoffen ver diend, maar we hebben vrijwel niets overgehouden voor af schrijving, laat staan dat er In hoeverre er klappen in Ne derland zullen vallen, is ondui delijk. Wel heeft de sector in Nederland, waar Shell de groot ste speler is, naar verhouding meer kansen dan de concurren ten, aldus Van der Veer. Naast de schaalgrootte werkt ook de gunstige geografische ligging van het Botlek-gebied in het voordeel. De uispraken van Van der Veer komen op een moment dat Shell gigantisch investeert in Pernis. Voor een bedrag van drie miljard gulden moeten daar in 1997 een nieuwe hydro- cracker en olievergassingsin stallatie in werking zijn getre den. Dit zogeheten project PER dat in oktober 1994 van start is gegaan, is bedoeld om scho nere produkten te maken en minder schadelijke stoffen uit te stoten. Een moeilijkheid daarbij is dat juist de hoogwaardige raffi naderijen naar verhouding min der zijn gaan verdienen dan pakweg een jaar of vijf terug. De oorzaak hiervan is dat de OPEC- landen de laatste tijd meer lich te ruwe olie, die voor hoogwaar digere produkten wordt ge bruikt, op de markt brengen. Daardoor zijn de prijzen onder druk komen te staan. Van der Veer is niet bang dat de miljardeninvestering in Per nis hierdoor in gevaar komt. Hij denkt dat de OPEC-landen te rugkomen van deze politiek. De wereldreserves zware olie zijn namelijk veel groter dan van lichte, zwavelarme soorten, al dus de directeur. men de Duitsers een kwart voor hun rekening en zijn daarmee ook in die branche de belang rijkste buitenlandse groep. Ook brengen de Duitsers het meeste geld in het laatje. In to taal besteden de buitenlandse gasten 2,6 miljard gulden, de Duitsers zijn daarbij goed voor 900 miljoen. De Amerikanen en Canadezen zijn overigens de big spenders. Per'persoon geven zij 259vgulden per dag uit, terwijl de Duitsers op 93 gulden uitko men. In het rapport wordt ver der geconcludeerd dat de Eu ropese vakantiegangers zich in toenemende mate oriënteren op de wintervakantie en in de zomer minder massaal naar de zuidelijke streken van Europa trekken. Het aantal tweede en derde buitenlandse vakanties dicht bij huis groeit en vooral de landen uit het noordwesten van Europa profiteren hiervan. Het Nederlandse marktaan deel in het Europese toerisme kwam in 1993 uit op 5,5 pro cent. Het dieptepunt van de af gelopen 20 jaar lag in 1979 met 2,5,procent. De Duitse toeristen nemen meer dan de helft van de over nachtingen in Nederlandse ho tels, campings en vakantiehuis jes voor hun rekening. De Duit se toerist wordt steeds belang rijker voor Nederland, zo blijkt uit het vandaag gepresenteerde rapport 'Buitenlandse toeristen in Nederland 1993/1994'. Vooral de kustgebieden blij ken voor de Duitsers aantrekke lijk. Ongeveer 70 procent van de Duitse toeristen is al eerder in ons land op bezoek geweest. Daaruit blijkt dat het hen hier hier kennelijk goed bevalt. Ook de gasten uit andere landen ko men hier graag terug. Bijna de helft van de bezoekers uit de Verenigde Staten en Canada was hier al eerder. De Duitsers overnachten vooral op campings en in va kantiehuisjes. Van alle buiten landers in bungalowparken komt 84 procent uit Duitsland, voor campings geldt een per centage van 78 procent. Van het aantal hotelovernachtingen ne- Brand verwoest compleet winkelcentrum Hengelo hengelo «gpd Hij is enkele uren eerder vijftig jaar geworden, maar van een feestelijk gevoel is geen sprake. Bloemist Hemmie Kuiper kan wel janken. Grote vlammen na deren zijn zaak in het Hengelo se winkelcentrum Groot Driene. Het vuur vreet om zich heen. Rookkolommen verduisteren de hemel. „Tsjonge wat gaat het hard. Toen ik uit mijn slaapka merraam keek, wist ik het al: dit is helemaal verkeerd. Kijk, het vuur gaat nu al in de richting van mijn winkel. Ach, laat het ook maar gebeuren. De rest van het winkelcentrum is toch al af gebrand. Dan heeft het voor mij ook geen zin meer. Alleen begin je toch niks". Kuiper was om kwart over vier 's ochtends al ter plaatse. Hij had nog net gelegenheid om wat spullen uit zijn bloemen- zaak te halen. Maar het belang rijkste, de kassa, vergat hij. „Raar, hè. Ie staat zo verstijfd van schrik en angst, dat je ge woon niet weet wat je doet. En dat terwijl er nog geld in de kas sa zat. En allerlei uitstaande re keningen. Hoe moet ik nu we ten wat ik nog tegoed heb?" „Dit is een drama", zegt een aangeslagen Jan Dekker. Hij zag vijf geleden zijn supermarkt Cl000 in vlammen opgaan in het winkelcentrum Kleine Drie ne, amper een kilometer verder op. Vandaag is zijn zojuist ver bouwde supermarkt in Groot Driene aan de beurt. „Je denkt nog: dat overkomt je niet twee keer", vertelt dochter Simone, „Dat kan toch niet. Het is net een droom, een boze droom". De afgelopen weken was er al twee maal brand uitgebroken bij het winkelcentrum. Beide keren ontstond er vuur in een afvalcontainer. In de nacht van de fatale brand ging bovendien het inbrekersalarm af in de C1000. Medewerkers van de su permarkt namen poolshoogte, maar troffen niets aan. „Mis schien een blik soep dat is om gevallen. Of vliegen", vermoedt een van hen. ,,Ik heb altijd al gezegd: zet die containers nou binnen", roept kapper Ger Reints, „het is gewoon gevaar lijk. Het gaat een keer mis, denk je dan. Nou, je ziet het". Hij krijgt gelijk: als de balans wordt opgemaakt, blijkt dat 110 brandweermensen niet hebben kunnen voorkomen dat alle 22 winkels in vlammen zijn opge gaan. De brandweer schat de schade op 36 miljoen gulden. Over de oorzaak van de brand, die rond kwart voor vier 's nachts werd ontdekt, tasten po litie en brandweer nog in het duister. Bloemist Kuiper komt aange lopen. „Mijn dochter heeft haar foto's terug. Heeft een brand weerman voor haar uit de zaak gehaald. En ik heb mijn reke ningen zowaar nog bemachtigd. Dat is in ieder geval iets", zegt hij, terwijl de eerste rook al uit het dak van zijn winkel opstijgt. De vlammen laaien hoog op, de brandweer kan weinig uitrichten. foto anp Kleizen stapt op Kuiper af. „Ik De bloemist had voor zijn gedachten". hoor net dat je vandaag jarig vijftigste verjaardag een groot Het vuur heeft inmiddels de bent. Gefeliciteerd". Dan cy- feest gepland. „Ik heb voor van- winkel bereikt. Kuiper spreidt nisch: „Wat een prachtig ca- avond tachtig man uitgenodigd, zijn armen. „Ia, hoor. Het is deau heb je gekregenKuiper Ja, ik laat het allemaal maar ge- toch gebeurd. Het is afgelopen. ad rem: „Dank je wel. Ik krijg woon doorgaan. Ach, zo'n feest Over en uit". heter warm van". brengt je misschien op andere Amsterdamse Wallen worden uitgebreid met mannen 'die vrouwen willen verwennen amsterdam aad luymes CMZaanlander extra pikant kaas 48+, vers van 't mes, kilo cn Halve perziken, 1 Q op zware siroop, blik 820 gram -239" 1.9-y Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 juli a.s.. Terwijl de laatste klanken van het klokkenspel van de Oude Kerk nagalmen, gaan de rode gordij nen van vier peeskamertjes open. Een vroege toe rist wrijft zijn ogen uit: vier schaars geklede kerels achter de ramen op de Walletjes in plaats van vrouwen. Een paar Latijnsamerikaanse prostitu- ées komen in werktenue op straat. Ze reageren duidelijk afwijzend op het experiment van Maris- ka Majoor van het Prostitutie Informatie Cen trum. Hun pooiers ook, zo blijkt later. Enkele maanden geleden vatte Mariska (26) het plan op om jongens achter de ramen te zetten. Voor vrouwen, wel te verstaan. „Mensen vinden het heel gewoon dat mannen betalen voor seks. Van een vrouw wordt dat niet verwacht. De vrou-' wen moeten misschien wakker geschud worden. Wat zijn hun dromen en verlangens." Vorig jaar opende Mariska het informatiecen trum, nadat ze jarenlang zelf in de prostitutie haar boterham had verdiend. Ze geeft informatie over bijvoorbeeld AIDS. Haar belangrijkste bron van inkomsten is de condoomverkoop en de uit gave van een blad. Ze vervult verder een belang rijke sociale functie, vindt ze zelf: prostituées en hoerenlopers die er niet voor uit durven komen dat ze dat zijn, luchten bij haar hun hart. Mariska heeft bij de gemeente daarom subsidie aange vraagd. „Na dit experiment kan ik die subsidie wel op mijn buik schrijven. Maar dat houdt me niet tegen: ik doe wat ik doe." Nog voordat zondagochtend de eerste vrouwe lijke klant zich heeft gemeld bij een van de voor deze gelegenheid beschikbaar gestelde peeska mertjes aan het Oudekerksplein, vindt Mariska haar experiment al geslaagd. „Er zijn al radio teams uit Noorwegen en Denemarken geweest." Veel positieve reacties ook, nadat vorige week een advertentie was geplaatst waarin gigolo's werden Uiteindelijk heeft ze uit ruim vijftig aanmeldin gen zestien mannen geselecteerd. Niet op uiter lijk, maar op motivatie. Met opzet koos ze ver schillende types, van het Chippendale-type tot 'doetje'. Het zijn allemaal hetero-mannen op twee na: „Eentje is biseksueel en de ander is een beest. Die doet echt alles." Mariska denkt niet dat vrouwen er in de eerste plaats op uit zijn met de heren naar bed te gaan. „Voor honderd gulden krijgen ze een erotische massage. Zo ver ze maar willen. De wip is natuurlijk ook mogelijk. Dat hangt van de vrouw af." Rond half twaalf ontvangt Sean de eerste klan ten. Twee tegelijk. Als enige van de groep verdient hij al langer zijn brood als gigolo. „Ik hou van vrouwen en ik wil ze graag verwennen", aldus de in zwart leer gestoken Amerikaan, die zijn ge bruinde borst en achterwerk onbedekt heeft gela ten. Als Sean bezig is met zijn derde klant, ontstaat er een oploopje. Als hij vervolgens het gordijn opent om de dame uit te laten, kijken ze recht in de lenzen van fotografen en een TV-camera van de lokale zender AT5. En dan is het snel gedaan met de pret. Want wat voor hoerenlopers geldt, telt ook voor zijn vrouwelijke klanten en zijn col lega's: ze willen niet worden herkend. Een van hen, die in het dagelijks leven verkoopmanager is, wil zijn baan niet kwijt en wil daarom niet met naam of foto in de krant. Met de komst van de TV-camera rond twee uur ontstaat er een pploopje en wordt de sfeer opeens grimmig. De pooiers uit de buurt merken dat de hoerenkasten naast die van de gigolo's geen klan dizie meer krijgen. Ze dreigen met geweld als er niet snel een einde aan komt. Ook hoerenmadam Tante Mien, die al ruim dertig jaar op de Wallen actief is, vindt het niets: „Laat die jongens op rotten. Ze verpesten de markt. De mannen moe ten hier alleen komen, zodat we van ze kenne vrete en verder niets". Vlak nadat de tweede ploeg mannelijke hoeren zich heeft geïnstalleerd, besluit Mariska er een punt achter te zetten. Evaluerend stelt ze dat er onder de vrouwen zeker behoefte bestaat aan be taalde seks. In totaal hebben vijf vrouwen van de geboden diensten gebruik gemaakt, onder wie een journaliste die voor Panorama een verhaal schrijft. Mariska zet het experiment zeker voort. Maar dan in een andere vorm en zonder dat de pers roet in het eten kan gooien. Ook Sean is niet ontevreden. In drie uurtjes heeft hij 300 gulden verdiend. „Er is duidelijk een markt voor. Als we de hele dag door waren ge gaan, hadden we met zijn allen minstens 25 be zoeksters gehad." Een blonde gigolo, die bij de tweede ploeg zat en maar eventjes achter het raam heeft gezeten, kijkt enigszins jaloers. Hij leeft van een uitkering en had graag 'op een leuke manier' wat willen bijverdienen. Een derde man, een potige veertiger, is een beetje teleurgesteld. „Mijn vrouw zit ook in de prostitutie. Ik had het graag wel eens van de andere kant willen meema ken. Dat leek mij een goede ervaring, want we willen zelf een eigen zaak beginnen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3