'Fransen zullen afzien van kernproeven' 'Bolkestein bezoekt alleen hoofdsteden' Feiten &Meningen Marsmannetje als buur MAANDAG 10 JULI 1995 Directeur Geert Drieman van Greenpeace Nederland, optimistisch Directeur Geert Drieman van Greenpeace Nederland is ervan overtuigd dat Frankrijk zal afzien van de kernproeven in de Stille Zuidzee: „De inter nationale druk op Frankrijk groeit, zeker vanuit Australië en Nieuw-Zeeland. Bovendien herdenken we maandag (vandaag, red.) dat de Franse ge heime dienst tien jaar geleden de Rainbow Warrior I opblies in een poging ons te weerhouden van acties tegen de kernproeven. Een alom verguisde daad van de Fransen. Ten slotte groeit de opvatting in de wereld dat Frankrijk niet ongestraft het geldende moratorium op atoomproeven mag doorbreken". Greenpeace Nederland zal de komende weken pogen ook in Nederland het verzet tegen het Franse voornemen te verster ken. „De reactie van de Neder landse regering was tot dusver nogal lauw. We zijn wel tegen, maar erg veel doen we er niet aan, zo lijkt het. Hoe de acties precies vorm krijgen, kan ik nog niet zeggen, maar je mag er op rekenen dat we de registers weer open zullen trekken." Drieman waakt ervoor om ver gelijkingen te trekken met de succesvolle campagne tegen-het afzinken van het olieplatform Brent Spar door Shell. Na we ken van bezettingen, koperssta kingen en politieke steunbetui gingen besloot de oliegigant vo rige maand af te zien van de zaak. „De affaire rond de Brent Spar is niet te vergelijken met de acties bij Mururoa. Bij Shell ging het om een duidelijk con flict met een helder probleem: de Noordzee is geen vuilnisvat. Bij de kernproeven ligt dat an ders. Dat is geen uniek geval." Drieman wijst er op dat Green peace al twintig jaar actie voert tegen atoomproeven in de we reld. Deze proeven hebben zelfs tot de oprichting van Greenpea ce bijgedragen. Internationaal bestaan er al afspraken over de proeven. In dit Franse geval heeft president Chirac na zijn aantreden concessies moeten doen aan het militaire apparaat. Dat wilde de proeven hervattend AI met al zijn daardoor vergelij kingen met de Brent Spar maar moeilijk te maken." Drieman glundert nog wel als hij terugkijkt op de Brent-Spar- acties. „Het was natuurlijk een enorme opsteker voor onze or ganisatie. Na de vervelende be richtgeving eind vorig jaar over onderlinge twisten, bezuinigin gen en ontslagen bleek nu toch duidelijk dat Greenpeace geen organisatie is die een verstik kende bureaucratie kent. Die kritiek is nu toch wel weerlegd, denk ik. Geen enkele organisa tie was in staat geweest zo doel matig en snel geld, materiaal en personeel te mobiliseren als wij hebben gedaan rond de Brent Spar." Drieman, tevens afgevaardigde in het overkoepelende Green peace International (dertig lan- denkantoren), weerspreekt ook berichten als zou de organisatie onderling lang verdeeld zijn ge weest over de vraag, of de acties tegen het platform wel moesten doorgaan. De dure campagne zou ten koste gaan van andere belangrijke aandachtspunten van Greenpeace, zo meenden sommigen. „Natuurlijk hebben we goed ge Socialisten in Frankrijl tegen proevt De Franse Socialistische l tij heeft president lacque Chirac gisteren opgeroep 'af te zien van de nutteloj en onbeheersbare hervat van de kernproeven' in d Stille Zuidzee. De partij z het besluit van de neo-ga listische president als eer 'pseudo-gaullistischgeba De partijraad van de soci; ten vraagt Chirac in een resolutie 'opnieuw de tijc nemen voor bezinning ei meer samenhang te bren in ons buitenlandse belei om opnieuw de stem van Frankrijk ten dienste van vrede te laten horen'. Vol gens de partij heeft de pri dent door de proeven te 1 vatten een besluit genom dat 'de vrede in de werelc niet dient, de reputatie vó Frankrijk schaadt en de w loop in nucleaire wapens weer op gang brengt'. Chiracs voorganger, de sc alist Frangois Mitterrand, afgelopen week zijn onge noegen blijken over de h( vatting van de kernproevi Hij besloot in 1992 de pre ven op te schorten, 'omd; de tijd was gekomen een de aan de nucleaire wape wedloop te maken'. parus »afp Driemans celgenoot destiji Canada, de directeur-Duits T. Bode, komt overigens, bi nenkort naar Amsterdam c zetel van directeur Greenpi Internationaal in te nemen ben blij met zijn komst. Bo heeft aangekondigd intern; naai de structuren binnen Greenpeace weer voor iede helder te maken. Een beter tegratie van de verschillend campagnes met duidelijke riteiten. Dat zijn zaken die: organisatorisch en financie voor verbetering vatbaar zij Drieman voorziet dan ook frisse wind door Greenpeac om acties als tegen de Fran kernproeven ook in de toe komst goed te kunnen uitvi ren. „Want daar staan we v amsterdam anp De Franse marine enterde gisteren de Rainbow Warrior II toen het schip van Greenpeace de territoriale wateren van Mururoa binnenvoer. keken hoe we de zaak zouden aanpakken. Maai" iedereen was ervan overtuigd dat we met man en macht de dumping moesten tegengaan. Daarom is door Greenpeace Nederland anderhalf miljoen uit de reser ves gehaald om de campagne te bekostigen. In totaal kostte de Brent Spar ons internationaal ongeveer 3,5 miljoen." Nadrukkelijk stelt Drieman dat de acties grotendeels vanuit Ne derlands initiatief zijn voortge komen. „Dat maakte de vreug de er uiteindelijk extra groot door." Het hardnekkige verhaal dat Greenpeace met 1.100 be taalde werknemers vooral zou bestaan uit een onverzoenbare groep activisten en bureaucra ten wil Drieman uit de wereld hebben. „Zeker zijn er mensen binnen Greenpeace die deels uit nostalgische overwegingen de enorme groei van de organisatie afwijzen. Ik begrijp dat wel, maar zo'n visie is niet realistisch meer. Greenpeace is en blijft een club die vooral actie voert. Maar in de afgelopen jaren zijn ook de politieke lobby en de wetenschappelijke onderbou wing van onze milieubezwaren belangrijke elementen van ons werk geworden. Dat vraagt ook om kantoormensen, die hebben we ook nodig." „Samen met de actievoerders vormen zij nu Greenpeace. Wie terug wil naar alleen nog de rubberboten, slaat de plank mis. Door vervolgens anoniem, ver trouwelijke interne gegevens over Greenpeace publiek te ma ken, zoals vorig jaar gebeurde, creëer je een absoluut verkeerd beeld over Greenpeace. Natuur lijk kan er een boel beter, maar verhalen over verlammende in terne twisten bestrijd ik." De directeur vindt zichzelf er een goed voorbeeld van, hoe bureaucraat en actievoerder sa men kunnen gaan. Drieman was onder meer betrokken bij acties in Canada teggn het kap pen van oerbossen en bij de strijd tegen de walvisvangst vo rig jaar zomer in Noorwegen. Beide keren ging hij enige tijd de gevangenis in. Hij moest zich uiteindelijk verantwoorden voor de rechter. „Die kruisbestuiving maakt Greenpeace voor mij zo aantrekkelijk." Ik woon sinds kort in een nette buurt. Nieuws gierig naar de locatie? Hampstead Garden Suburb in Noord-Londen. De naam geeft het al aan: Veel groen, niks te beleven. Kinderen zie ik er nooit op straat, ook de opge schoten jongeren ontbreken, de kroegen zijn op één vinger te tellen, 's avonds na een uurtje of acht hoor je alleen maar auto's langsrijden. Maar wel netjes dus, op stand zoals dat heet. Al lemaal keurige twee-onder-één- kaphuizen, met voor en achter een tuin. Het geheel wordt omzoomd met heggen. Ze maken stuk voor stuk de indruk alsof ze met lineaal en nagelschaar worden bijgehouden. Kaarsrecht, haar scherp, elk takje of blaadje dat uit het gelid springt is meedo genloos neergemaaid. Ik wist tot voor kort geen bal van tui nen. Groen is voor mij groen, 't ruikt lekker en 't is er aange naam verpozen als de zon schijnt, voor de rest moet de natuur het werk doen. Dat blijkt dus niet zo te zijn. De slaapkamerrust van m'n eerste zaterdagmorgen in de Garden Suburb werd onaangenaam verstoord door een geluid dat me het zweet op de rug joeg. Ik haastte me uit bed om te zien of er echt een peloton tandartsen aan het oefenen was. Tussen de gordijnen door zag ik echter een Marsmannetje boven 'mijn' heg uitkomen. Een dik kaal hoofd, met aan elastieken een zwemmersbril met hele dikke glazen erin, daaronder een T-shirt met 'I lo ve rugby' erop, waaruit weer twee vlezige armen staken q waren bevestigd aan het sog handschoenen dat van klein keepershandjes kolenschopi maakt. Die handschoenen <j knelden een vervaarlijk trillc instrument dat, ik leer snel, heggetrimmer heet. Tevens ontdekte ik dat het i Marsmannetje m'n buurmai Bill was. Met geroutineerdel wegingen topte hij de heg al terwijl ik stiekem en ademlo toekeek. Ik wilde net tegen r geliefde zeggen: die man is maar 't bespaart ons een hoi gedoe, toen het geluid ophie Bill deed de handschoenen i keek goedkeurend naar de lij en verdween. Tussen Bill en mij waren noj niet echt veel woorden verloi gegaan en het knippatroon hij achterliet was duidelijk el aansporing aan mijn adres o me ook bij de club van zater dagmorgenheggetrimmers t voegen. Ik repte me dus naai een tuincentrum in de buurt kocht het clubgereedschap, i Klaar voor het duel, dacht itó stak het gevaarte in de hegvi de voortuin, klemde de tandi op elkaar en gaf gas. Het geit] was oorverdovend, maar hiel terstond op. Verbaasd keekil om me heen. Juist op dat mö ment passeerde over het trot aan de voorzijde van de hegt keurig heerschap, type Sherlj Holmes. Hij wees op het doo: liefde stukje snoer dat doello] aan het handvat van m'n tuil zwaard bungelde en zei meti minzaam knikje: „Winningal the bathes, chap?" Ik slaap sindsdien op zaterdagmorge weer gewoon uit. hans geleunse correspondent 1 I londen Jan Berteling niet verbaasd over kritiek WD-leider op ontwikkelingssamenwerking Waarom gelooft Frits Bolke stein niet in het nut van ont wikkelingssamenwerking in Afrika? Jan Berteling, vertrek kend directeur van de ontwik kelingsorganisatie SNV, heeft daar een verrassend eenvoudig antwoord op: de WD-leider bezoekt alleen hoofdsteden. Wie de haarvaten van de Afri kaanse samenleving opzoekt, zou een ander beeld krijgen. „Als de deskundigen daar ver trekken, ontstaat een ramp." De SNV (voorheen: Stichting Nederlandse Vrijwilligers) dankt zijn bestaan aan Joseph Luns, de minister die Nederland altijd kloek afficheerde als 'middelgrote natie in Europa'. Na dertig jaar heeft de SNV, een zelfstandig onderdeel van het ministerie van buitenlandse za ken, zeshonderd werknemers in 28 landen in Afrika, Azië, La- tijns-Amerika en Europa (Alba nië). Een mooi moment om te vertrekken, meent directeur Jan Berteling, die kiest voor een an dere topfunctie op de 'Apen rots'. Volgens Berteling is de werkwij ze van de SNV-medewerkers in dertig jaar ingrijpend veran derd. Sloeg men vroeger als vrij williger pro deo aan het metse len en timmeren, nu is de SN- V'er een goedbetaalde deskun dige die zelf nauwelijks meer een spa in de grond steekt. Al een aantal jaren heeft SNV ook Derde-Wereldburgers in dienst. „Ze kunnen het daar heel goed zelf, alleen wisten wij dat in 1965 nog niet." De 'interculturele communica tie' blijkt na al die jaren nog steeds het grootste probleem. De SNV-praktijk biedt daarvan voorbeelden genoeg. Zo bouw de de SNV begin jaren tachtig in Nepal loopbruggetjes, om de af stand te bekorten tussen het dorp en de waterpomp. Pas la ter bleek dat de bevolking een goede watervoorziening veel belangrijker vond. Om die re den besteedt de SNV nu veel meer aandacht aan het actief betrekken van de plaatselijke bevolking bij projecten. Maar er zijn grenzen, aldus Berteling. „Je hebt gewoon niet de tijd om een jaar onder de boom te zit ten." Volgens Berteling wordt de dis cussie over de begroting van ontwikkelingssamenwerking de laatste maanden gedomineerd door 'doemdenkers' zoals WD- leider Bolkestein en OESO-am- bassadeur Van Dam. Volgens Bolkestein helpt ontwikkelings geld niet waar het nodig is (in Afrika) en is het niet nodig waar het wel zou helpen (in Zuid- oost-Azië). Van Dam zei op een PvdA-bijeenkomst dat Afrika daarom alleen nog maar overle- vingshulp moet krijgen. Met landen in Latijns-Amerika en Azië zouden samenwerkings verdragen moeten worden ge sloten op basis van gelijkwaar digheid. „Absoluut mee oneens", roept Berteling. „Van Dam accepteert blijkbaar het marxistische prin cipe van de Verelendung, ook in Afrika. De stelling dat het daar zo slecht gaat, is overigens maar ten dele waar". Het terugtrek ken van deskundigen uil Afrika Rwandezen op de vlucht voor het geweld. De Stichting Nederlandse Vrijwilligers trok zich tijdens de slachtingen vorig jaar terug uit Rwanda, maar helpt nu weer bij de wederopbouw. foto archief zou volgens de SNV-directeur een 'geweldige ramp' veroorza ken. „Wij kunnen daar nog steeds nuttig werk verrichten. Het is heel goed dat er serieus naar de effecten van ontwikke lingshulp wordt gekeken. Die heeft jarenlang iets heiligs ge had. Maar nu lijkt het wel alsof alle hulp slecht is. Dat is niet waar. Ontwikkelingswerk is in gewikkeld werk." Dat Bolkestein en Van Dam zo negatief oordelen over de hulp aan Afrika kan Berteling wel be grijpen. „Mensen als Bolkestein en Van Dam zijn alleen maar in de hoofdsteden en nooit in de dorpen geweest. En als zij stel len dat alleen noodhulp moet worden gegeven, dan zeggen ze tevens blijf maar liggen. Maar je moet na de noodhulp juist een stap verder gaan." Berteling noemt Rwanda, waar SNV'ers zich tijdens de slachtin gen van vorig jaar terugtrokken en nu weer helpen bij de weder opbouw. Hetzelfde zou kunnen gebeuren in voormalig Joego slavië. „Als daar straks vrede is, dan komt die regio gezien de hoogte van het bruto nationaal produkt in aanmerking voor ontwikkelingshulp. Of SNV daar nu moet gaan zitten is een tweede, want er zijn al veel des kundigen. Maar bij de wederop bouw kunnen ze de hulp van Nederland wel gebruiken." den haag gpd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2