Gezondheid Muggeprik Oogziekte glaucoom sluipt langzaam in Databank voor medische missers Rugspier laat zwak hart beter kloppen 1 - MAANDAG 10 JULI 1995 REDACTIE: SASKIASTOELINGA* 023-150265 SPREEKUUR In Nederland is het enige wat je van een mug kunt krij gen een dikke jeukende bult op een onbedekt li chaamsdeel. Een beetje hinderlijk, vooral als de eige naar van het lichaamsdeel een klein kind is en er veel van die bulten op zitten. Maar toch, de gevolgen van een muggesteek blijven te overzien. In landen buiten Europa is voorkómen van muggeste- ken méér dan voorkomen van licht ongemak. In Afrika, Azië en Centraal en Zuid-Amerika kan een muggebeet de dood met zich mee dragen. De dood in de vorm van tropische malaria. Malaria is een infectieziekte. Vroeger - ik spreek nu van meer dan honderdvijftig jaar geleden - dacht men an ders over de oorsprong van deze koortsende ziekte. Het was destijds opgevallen dat mensen die in moerassige streken woonden of daar doorheen reisden deze koorts vaker opliepen dan anderen. Ook de groten der aarde werden daarbij niet gespaard: Co^imo de Medici, her tog van Florence aan het begin van de vijftiende eeuw, verloor op één dag zijn vrouw en drie van zijn dochters aan koorts, opgelopen in de moerassen. Men was ervan overtuigd dat de ziekte te maken had met de moeras dampen, de slechte lucht die opsteeg uit'de poelen. Daar komt ook de naam malaria vandaan: mal-aria, slechte lucht. Tegenwoordig weten we dat tropische malaria veroor zaakt wordt door een parasietje, dat Plasmodium falci parum heet. Het plant zich voort in een vrouwelijke muskiet. Als zo'n mug een mens steekt, komen be vruchte vormen van de parasiet die sporozoieten wor den genoemd, in de bloedbaan. Van daaruit gaan deze vormen naar de lever, waar ze zich vermenigvuldigen tot duizenden, soms tienduizenden nieuwe parasieten. Na 5 a 6 dagen komen deze legers weer in het bloed en dringen rode bloedcellen binnen. Deze invasie in de bloedcellen en vervolgens de vernietiging van deze cel len leidt tot hoge koorts. Van de steek tot het eerste verschijnen van de koorts verstrijken gemiddeld 9 tot 12 dagen. Al eerder voelt de patiënt zich grieperig, misselijk en heeft hij pijn in rug en gewrichten. De koorts gaat gepaard met koude ril lingen en de zieke kan geel worden door de enorme af braak van rode bloedcellen. Als deze ziekte niet wordt behandeld, kan hij snel tot de dood voeren. Dit met hoofdletters, opdat u niet, net terug van safari, uw grie perige gevoel afdoet met 'Ach het zal wel weer over gaan'. Als u in de tropen bent of recent daaruit bent te ruggekeerd, en u krijgt koorts, dan moet malaria tropi ca uitgesloten worden. Er bestaan nog drie andere vor men van malaria, maar die zijn onschuldig en komen hier niet verder aan de orde. Zoals bij veel ziekten is voorkomen beter dan genezen. Tropen-gangers, die naar gebieden gaan waar malaria tropica voorkomt, moeten trouw malaria-profylaxe slik ken. Deze tabletten moeten genomen worden geduren de het gehele verblijf in de tropen, al blijft u een jaar weg. Bovendien moet u ze blijven slikken tot ten minste vier weken na terugkomst in Nederland. Welke tablet ten u precies moet innemen, hoeveel en hoelang, kan uw huisarts u vertellen. Er zijn meer wegen die naar Rome leiden wat betreft de doseringen, dus maakt u zich geen zorgen als u een ander schema krijgt dan uw zwager het vorig jaar. Helaas zijn er gebieden, o.a. in Oost-Afrika, Cambodja en Zuid-Amerika, waar de malaria-parasiet minder ge voelig is geworden voor de bekende profylaxe. Ondanks het nauwkeurig slikken vpn.de malaria-profylajce kunt u in die landen dus toch nog ma laria krijgen. Toch blijft het slikken van de profylaxe ook in die gebieden van levensbelang, omdat de medicijnen in elk ge val het aantal parasieten dat uiteindelijk de bloedcellen aan valt, kunnen verminderen. En hoe minder parasieten, hoe be ter de kans op een goede af loop. MARISKA KOSTER Alsof je door een koker kijkt. Dat ervaren mensen dié lijden aan een ernstige vorm van glaucoom. Deze kwaal openbaart zich meestal bij het ouder worden en is vooral ge vaarlijk in het verkeer. Het verrade- lijke van glaucoom is dat het er langzaam insluipt en dat het vaak pas wordt ontdekt als het te laat is. Ongeveer twee procent van de Ne derlanders boven de veertig heeft vaak zonder het zelf te weten last van een beperkt gezichtsveld. Bij de tachtigjarigen ligt dat percenta ge op vier. Mensen met een nor maal zicht hebben een blikveld van 180 graden. Dat is simpel te controleren door je armen naar opzij uit te strekken en recht naar voren te kijken. Als je je vingers be weegt en je ziet dat vanuit je oog hoeken is er niets aan de hand. Zo niet, dan heb je de kans dat je aan glaucoom lijdt. ,,Bij glaucoom is de spanning in de oogbol zo groot dat de verbin dingszenuw naar de hersenen wordt beschadigd", legt dr. De Vries van het Oogziekenhuis in Afbeelding A: Sterke vulling van de bloedvaten bij een glaucoom- aanval. Afbeelding B: Bij chro nisch glaucoom vertonen de bloedvaten een sterke vertakking. Rotterdam uit. „Meestal ontwikkelt de ziekte zich langzaam maar ge staag. Na enkele jaren kan het zicht al flink zijn verminderd. Het kan zelfs zo ver komen dat een glaucoom-patiënt alleen nog maar recht vooruit kan kijken." Vooreil in het verkeer kan glaucoom tot levensgevaarlijke si tuaties leiden. Niet alleen vanwege het beperkte blikveld van de verkeersdeelnemer, maar ook omdat glaucoom het zicht in het donker vermindert. Veel ouderen zien hun auto als enig middel om nog een beetje mobiel te blijven. Weinigen zullen daarom toe willen geven dat ze be ter kunnen stoppen met autorijden omdat ze een gevaar op de weg zijn. Dat kan overigens evenzeer gelden voor glaucoom-patiënten die zich per fiets of brommer ver plaatsen. Er komen steeds meer ouderen op de weg en dus meer glaucoompatiënten. „Goede voor lichting is dan ook belangrijk", zegt dr. De Vries. „Helaas is glaucoom moeilijk te voorkomen of te genezen. Het enige wat mo gelijk is, is de ziekte tot stilstand brengen met oogdruppels, pillen en laserbehandeling of een opera tie." Mensen met een hoge bloed druk, suikerpatiënten en negroïde mensen moeten volgens de arts extra oppassen. Het is aangetoond dat die een verhoogde kans op glaucoom hebben. De Nederlandse Vereniging voor Glaucoompatiënten zet zich in om de ziekte meer bekendheid te ge ven. „Het is belangrijk dat de men sen attent worden gemaakt op de gevolgen van deze ziekte", vindt bestuurslid Maurice Gosschalk. „Mensen die vermoeden dat ze glaucoom hebben moeten in een vroeg stadium naar de oogarts. Met goede medicatie, die conse quent wordt ingenomen, valt ge makkelijk met de oogziekte te le ven en kun je met een veilig gevoel de weg op." Veel ouderen zien hun auto als enig middel om nog een beetje mobiel te blij ven. Weinigen zullen daarom toe willen geven dat ze beter kunnen stoppen met autorijden omdat ze een gevaar op de weg zijn. DEN HAAG GPD Er moet een databank komen waarin alle 'medische missers' worden bijgehouden. Nu ge beurt het te vaak dat artsen hun fouten verzwijgen. Het is abso luut onduidelijk hoeveel medi sche mis?ers.er jaarlijks worden gemaakt. Dat zegt B. de Mol, hoogleraar veiligheidskunde in de gezond heidszorg. Hij is inmiddels be gonnen om databanken op te richten voor chirurgen, verlos kundigen en anesthesisten. In deze sectoren van de gezond heidszorg worden de meeste fouten gemaakt en deze artsen worden steeds vaker geconfron teerd met hoge schadeclaims van patiënten. De databank registreert fouten en de complicaties van behan delingen. Een epidemioloog moet de 'missers' analyseren en aangeven hoe artsen van hun fouten kunnen leren. Uiteinde lijk wil De Mol één grote data bank oprichten waarin alles wat misgaat in de medische wereld, wordt opgeslagen. „Dan kun nen artsen van eikaars fouten leren. Nu worden in verschillen de ziekenhuizen te vaak dezelf de blunders gemaakt", aldus De Mol. De hoogleraar veiligheidskunde in de gezondheidszorg vindt dat patiënten het recht hebben om te weten welke risico's er aan een behandeling kleven. Een arts moet kunnen melden hoe vaak er iets mis is gegaan. Dan kunnen patiënten beter afwe gen of ze een bepaalde operatie wel willen ondergaan. De inspectie voor de volksge zondheid die in principe ook fouten registreert, is niet in staat om alle missers bij te houden, meent De Mol. De regionale in specteurs hebben soms wel meer dan 100 instellingen in hun gebied en dan is het onmo gelijk om alles goed in de gaten te houden. Als de databanken in grote zie kenhuizen worden geïnstal leerd, moeten er per jaar min stens zo'n 500 a 600 meldingen van artsen binnenkomen, schat De Mol. Hij relateert deze getal len aan het jaarlijkse aantal klachten van patiënten die wel steeds vaker hun mond open doen als hen iets niet bevalt. Of de komst van de databank de tongen echt los maakt bij spe cialisten die een fout begaan, moet nog blijken. „Nu zwijgen ze vaak, omdat ze bang zijn voor hun reputatie. Of er is ge woonweg geen tijd om missers te bespreken." Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) gaat deelnemen in een internationaal onderzoek naar het zogenoemde wikkel- hart. Bij een wikkelhartoperatie omwikke len de chirurgen een slecht functionerend hart met een rugspier, waarmee in feite een nieuwe porrjpspiër of hartspier ontstaat. Twee weken geleden is voor het eerst in het AZG een dergelijke operatie uitgevoerd en succesvol verlopen. Zwakke harten kunnen veel beter functioneren wanneer ze 'hulp' krijgen van een skeletspier. De rugspier blijft gehecht aan de oorsprong zodat de spierdoorbloeding behouden blijft. De pa tiënt ondervindt geen nadelen van de ope ratie en krijgt geen rugklachten. De plastische en thoraxchirurgen van het AZG hebben ervaring opgedaan in Parijs, waar de eerste wikkelhartoperatie in 1985 is uitgevoerd. In Maastricht (1986) en Nieu- wegein (1994) zijn dergelijke operaties ook uitgevoerd, maar die waren niet succesvol. P U Z Z E L M T S E E F K E 1 Z U M M E D R E D N T T E T R O D O E T G N E L S T N E E M L R L W A V E E A O T A N B T E s H E P W R P A K O E E N T C L E E A R E E O •R 1 T A S L L G K E H G Z R S S L K 1 N L H E T A N E S u N A T E T O V N T O T 1 R E S S O L R E D N O S M N T S P H O P O 1 A H E' R O O A N C G L K E L C M E M S E 1 S S E S E P s E P 1 K E G N E W U O R V S U R E G N A Z R O O V T H L E F A T K E R T T 1 U I Derde Permissie Stilleven Gepast Plantage Tetanus Gewest Schande Theater Huisapotheek Schoentepel Trekpleister Karate Schoonzoon Troep Lengte Semester Uittrektafel Mosselkraam Sessie Veerpont Muziekfeest Slootkant Voorzanger Onderlosser Stalnet Vrouwengek Onrust Sterrebloem OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. basiliek; 2. lotgeval; 3. olean der; 4. kameleon; 5. kamenier; 6. alikruik; 7. danseres; 8. eigen wijs. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: BLOKKA DE en STEMMING. Het sleutel woord luidt: KUNSTBLOEM. TOMPOES Heer Bommef en de Hachelbouten De veldwachter stond net op het punt een zijweg in te slaan. Doch toen hij heer Bommels krachtige stem vernam keek hij om en staarde ongelovig naar de haveloze gestalte. Toen fronste hij de wenkbrauvyen en terwijl zijn gelaat rood aanliep keerde hij op zijn schreden terug. „Wat heeft dat te betekenen?" vroeg hij, vreemd kalm. „Hoe durf jij..." „Ja, wat heeft dit te betekenen?" riep heer Ollie op strenge toon. „Waarom loop je hier te suffen, in plaats van op te letten of er geen ongunstige figu ren rondsluipen?" „M-maar", hernam de beambte ver ward, „jij bent toch die... ik bedoel, u bent toch..." „Ik ben Olivier B. Bommel", sprak heer Ollie waardig. „En ik heb je in de gaten, vriend! In plaats van je plicht te doen val je passerende he ren lastig. Dat moet veranderen, an ders zal ik bij de burgemeester eens een boekje over je open doen. Voor uit, wakker voortgestapt en geen gedroom meer!" De veldwachter opende de mond om iets te zeggen, doch na enig naden ken sloot hij hem weer. Het was dui delijk, dat het optreden van deze ha veloze verschijning hem verwarde. Hij had wel eens gehoord van zon derlinge hooggeplaatsten en omdat hij een voorzichtig man was besloot hij niets overijlds te doen. „Laat het niet weer gebeuren", mompelde hij nog. Toen keerde hij zich om en liep haastig de zijweg in, terwijl hij zich het hoofd krabde. „Hier staat de berusting machte loos", prevelde Hobbel op de achter grond stil voor zich heen. W R Weersvooruitzicht MAANDAG 10 JULI Neerslagkans HET HANS VAN ES De introductie van tropische lucht zorgde dit weekelïide voor een luidruchtige verrassing. Ver bazing alom bij de weerkundigen toen het enkele warmtebuitje, dat zaterdagavond bij Zeeuws- Vlaanderen werd gesignaleerd, uitgroeide tot een machtige bui encluster, die in de vroege zon dagmorgen knallend onweer afle verde boven de westelijke en noordelijke provincies. Op het eerste gezicht was er niet zo veel te zien op de grootschali ge weerkaart. Een krachtig hoge- drukgebied boven de Noordzee leek voor stabiliteit borg te staan. Waarschijnlijk is een miniscuul 'knikje' in de bovenstroming bo ven West-Europa aanleiding ge weest voor het nachtelijk gedon der. Bovendien was de luchtmassa boven ons land zaterdag bijzon der vochtig. Wellicht heeft deze factor de trekker overgehaald voor het onstaan van een omvangrijki weerscomplex. Op sommige plaatsen was het compleet noodweer n slagregen en soms 20 tot 40 bliksemontladingen per minuut. De bi en trokken maar zeer traag en regenden soms ter plekke leeg. Datg beurde onder meer op Terschelling, waar in luttele uren een dikke maandsom viel (80 millimeter!). In Haarlem en Bloemendaal bleef neerslag bescheiden met resp. 13 en 5 mm. Overdag waren de temperatuursverschillen groot boven Nederland, bleef er nog wat bewolking boven de westelijke kuststrook hangene het kwik haalde amper 25 graden. In het noorden bleven buien valli bij 19 graden, terwijl het zuidoosten van het land de tweede tropisc dag op rij boekte met ca. 32 graden. Vandaag haalt het kwik bij veel zon ook in de rest van het land tropi sche temperaturen. Dinsdag kan dat weer gebeuren, afhankelijk van de timing van een volgende onweersstoring. Bereikt ons deze pas aan het einde van dt dag, dan kan het opnieuw ruim 30 graden worden. Na plaatselijk pi tige onweersbuien draait de wind woensdag naar west en klaart het op. Het kwik komt uit op het comfortabele nivau van ca. 25 graden Daarna wordt het warmte-offensief hervat. Donderdag ontstaat een nieuw hogedrukgebied boven onze omgeving. De zon krikt het weer naar waarden tussen 26 en 30 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In het noorden langs de kust geregeld wolkenvel den en kans op regen. Ver der droog en flinke perio den met zon. Middagtem- pergtuur van 12 graden in het uiterste noorden tot rond 25 graden bij Oslo. Zweden: Flinke perioden met zon. Droog. Middagtempera- tüur van 17 graden in het noorden tot rond 24 in de zuidelijke helft. Denemarken: Perioden met zon, soms ook wolkenvelden. Morgen aan het einde van de dag kans op onweer. Middag- temperatuur van 23 tot 26 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geleidelijk overgang naar minder zonnig en minder warm weer, met op morgen veel bewolking en buiige regen, soms met onweer. In Schotland houdt de zon het langst stand. Middag- temperatuur morgen van 19 graden in het noordwesten tot rond 24 nabij Lon den. Vandaag wordt het in zuidoost-En- geland lokaal nog 29. België en Luxemburg: Vandaag eerst nog redelijk wat zon. Ver der geleidelijk meer bewolking en vanaf vandaagavond toenemende kans op ste vig onweer. Middagtemperatuur van daag van 26 graden aan de kust tot bo ven de 30 in de Ardennen en Luxem burg; morgen iets minder warm. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst in het westen, en later ook elders, wolkenvelden en enkele ste vige regen- of onweersbuien. Plaatselijk kan veel neerslag vallen. Verder ook wat zon. Maxima vandaag van 26 graden in de Vend'ee tot iets boven de 30 in de oostelijke departementen; morgen iets lagere temperaturen. Langs de Kanaal- kust wordt het ongeveer 22 graden. Portugal: Flinke perioden met zon, ten noorden van Lissabon soms ook bewolkt en plaatselijk een bui. Middagtemperatuur iangs de kusten van 22 graden aan de Costa Verde tot 27 in de Algarve; landin waarts plaatselijk 30 graden. Madeira: Wolkenvelden, nu en dan ook zon. Bijna overal droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: Langs de costa's vrij zonnig en tempera turen rond 30 graden. Ook in het bin nenland veel zon en hoge maxima, plaatselijk tot 35 graden. In het noord westen geregeld wolkenvelden en vooral vandaag kans op regen of onweer; maxi ma langs de Golf van Biskaje rond 22 graden. Canarische Eilanden: In het algemeen vrij zonnig. Bijna overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: Zowel zon als wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan. zee rond 26 graden. Tunesië: Zonnig, soms ook wat wolkenvelden. Droog. Warm met maxima ook vlak aan zee boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in het zuidoosten eerst nog zon; verder toenemende bewolking en hier en daar een stevige regen- of on weersbui. Morgen ook weer wat zon. Maxima van 26 graden langs de Atlanti sche kust tot iets boven de 30 ten zui den van Lyon. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon. Vandaag nog een kleine kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur ongeveer 32 graden. Italië: Vandaag zonnig. Daarna met name in het noorden wat meer bewolking en kans op een stevige regen- of onweers bui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen 30 graden of iets hoger. Corsica en Sardinië: Naast zon soms ook enkele wolkenvel den. Waarschijnlijk overal droog. Mid dagtemperatuur van 29 tot 34 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Langs de Griekse westkust droog en flink wat zon. Naar het oosten en zuid oosten toe van tijd tot tijd ook wolken velden en kans op een regen- of on weersbui. Rond de Egeische Zee vrij winderig. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 29 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag op Cyprus en langs de Turkse zuidkust nog vrij zonnig. Verder naast zon ook wolkenvelden en plaatselijk en kele regen- of onweersbuien. Midd temperatuur van 27 graden langs Turkse westkust tot 30 op Cyprus. Duitsland: Vandaag in het algemeen nog vrij i nig; wel kans op een enkele onweers! Morgen van het zuidwesten uit meer wolking en enkele, soms stevige, rej of onweersbuien. Rond Berlijn blijft dan nog lang zonnig en droog temperatuur vandaag bijna overal graden of iets hoger, morgen iets li Zwitserland: Vandaag eerst nog wat zon. Daarna m bewolking en toenemende kans opi paar stevige onweersbuien. Middagii peratuur eerst rond 30 graden, iets lager. DINSDAG 11 JUL11995 Zon- en maanstanden Zón op 05.33 Zon onder 21 Maan op 20.45 MaanonderOI Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.05 - 15.35 02.38 - Laag 11.25 - 23.30 11.06 - Weerrapporten 09 juli 20 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin licht bew. onbew. half bew. onbew. licht bew. half bew licht bew. half bew half bew. licht bew licht bew. licht bew. IO 3 32 18 I 06 16 9 I iw5 3 0 23 I io 10 28 io 5 32 22 I io 1 32 17 I o5 3 3 22 I 2 29 18 I 5 29 24 5 Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Rome Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires licht bew Casablanca licht bew Johannesburg onbew. Los Angeles licht bew New Orleans onbew New York half bew. bew. Tel Aviv Tokyo licht be Vancouver regenbui WEETJE WAT PAT rS, PE WACOMPETrr/E-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20