Sport Sampras komt in ie buurt van Borg Indurain: tweedaags Ardennen-offensief Ontslag bij Olympiakos verbijstert Libregts Paarden bezwijken tijdens military in Duitsland Vriesekoop voldoet aan olympische eis Jruguay al zeker van ilaats in kwartfinale AANDAG 10 JULI 1995 jf* WILLEM SPIERDIJK. 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 ecker één en al lof voor Wimble don-winnaar ;el spelers piekten op hun route naar de finale. Ivanise- c, Agassi en Becker spraken in de afgelopen week over in 'beste wedstrijd op Wimbledon'. Pete Sampras hield ijselijk zijn mond. Hij wist dat de laatste dag zijn dag iu zijn. NOEN ROB VAN DER ZANDEN 'Piek' Sampras toverde zijn ste tennis tevoorschijn op het loment suprème', gistermid- g vanaf twee uur op het cen- i-court tegen Boris Becker, ewas na zijn meesterlijke op- iden in de halve eindstrijd te il Agassi duidelijk over zijn ogtepunt heen. In de verzen- nde hitte aan de Church Road het was op de baan 35 gra- n Celsius bezweek de 27- ige Duitser in vier sets: 6-7 7), 6-2, 6-4, 6-2. Becker kreeg het kleine haaltje als troostprijs, maar hij p er een ereronde mee alsof t de hoofdprijs was. Het pu- ek leek hem ondanks de ne- rlaag meer te waarderen dan winnaar. Zijn tiende verjaar- g op Wimbledon, waar hij in 85 als 17-jarige de jongste nnaar uit de geschiedenis rd, eindigde zo toch nog met a bescheiden feestje. Becker te na afloop echter niet meer dan waar hij recht op had. !et centre-court is altijd van j geweest. Het is nu van Pe- De verliezer vindt Sampras de ste in alle opzichten. „Ieder- i heeft het over Agassi, die >del zou staan voor het huidi- tennis. Maar als er iemand idel staat is het Sampras wel. gedraagt zich perfect, op en iten de baan. Hij speelt ge ldig tennis, zonder een zwak- slag-in zijn hele spel. Hij-is i atleet én een voorbeeld." iampras pakte voor de derde itereenvolgende keer de be- ,,Ik ben trots, maar denk ik over een week op vakan- pas besef dat ik het drie keer 3 geflikt." 'Three Pete' staat net als Becker (1985, 1986 1989) op drie Wimbledon-ti- s en gaat Björn Borg achter- De Zweed is de laatste spe- die vijfmaal achter elkaar won. Hij was kampioen van 1976 tot en met 1980. Ondanks de knappe condui testaat van 'Ice Borg' wordt Sampras gezien als de beste grasspeler sinds Rod Laver. Hij heeft alles in zich om ook de ko mende jaren te domineren op The Championships. Het cen tre-court voelt voor hem als 'the green green grass of home' om met Tom Jones te spreken. Bec ker moet langzamerhand het gevoel krijgen dat hij uit zijn huis wordt gezet. De tennisser uit Leimen speelde meer finales in Londen (7) dan de 23-jarige Amerikaan, maar hij staat nu wel op een negatieve score: 3-4. Of Becker ooit nog de gelijk maker scoort is de vraag. Toen hij in 1985 voor het eerst Wim bledon won, werd de term 'boom boom' geïntroduceerd. Volgens de rossige service-vol- leyer gaat hij tien jaar later ten- onder aan spelers die nóg har der slaan. „Ivanisevic, Agassi, Sampras ze zetten je zo on der druk, dat je dat ene kansje in de set meteen moet benutten om aan een tiebreak te ont snappen. Bij mijn doorbraak speelde ik tegen McEnroe, Con nors en Lendl, maar die hadden zo'n power niet. De huidige cracks gaan bij elk shot voor een winner. Ik ben blij dat ik deze twee generaties mag mee maken." Sampras had na Wimbledon vorig jaar geen Grand Slam meer gewonnen. Bij de Austra lian Open verloor hij van Agassi, die hem ook van de troon stoot te op de wereldranglijst. In Mel bourne werd 'Pistol Pete' voor even meer mens dan tennisser door spontaan te gaan huilen op de baan tijdens een wed strijd tegen Jim Courier. Zijn vriend en coach Tim Gullikson was ingestort en moest aan een hersentumor worden behan deld. Dat werd Sampras alle maal even te veel. Sampras wordt nu tijdelijk begeleid door zijn vriend Paul Annacone, die op Wimbledon ooit nog eens de kwartfinales haalde. Na elke wedstrijd was er echter ook tele fonisch contact met Gullikson. Na een enerverend Wimble- don-toernooi was de eindstrijd bij de mannen als wedstrijd een afknapper. Het meest aanspre kende evenement ter wereld heeft met de komst van het ser- vicegeweld aan amusements waarde ingeboet. Juist op het snelle gras vliegen de ballen als projectielen de baan uit, ook al waren ze dit jaar wat zachter gemaakt. Hoewel Becker sterk opende, werd het geen moment een kra ker. In de brandende zon ein digde de wedstrijd als de beken de nachtkaars. Na de eerste set ging Sampras met de game be ter serveren en retourneren. Eens te meer bewees hij in het tijdperk van het 'powertennis' de meest complete en klassieke speler te zijn. Hij is een allroun- der met een oogstrelende tech niek en leunt niet louter op een goede service. Sampras sloeg 23 aces, tegen Becker 16. Het was veelzeggend dat Bec ker in vier sets niet één break point veroverde op de service van de man uit Tampa, Florida. Hij had veel moeite om de op slag van zijn tegenstander te doorgronden. Beckers opslag was daarentegen voor Sampras een open boek. Bëcker kwam in de proble men door de scherpe returns en moest vaker dan hem lief is half-volleys slaan. Vooral met zijn tweede service (hij haalde slechts 39 procent van de pun ten) was de nood hoog. Op 6-7, 6-2 en 1-1 kwam de langste en meest illustratieve game van de wedstrijd. Op de service van Becker sloeg Sampras bij het vierde breakpoint toe en vanaf dat moment leek de kracht steeds sneller uit het bonkige li chaam van de routinier te vloei en. Het verzet was gebroken en het duel eindigde zonder enige spanning. Becker:Ik voelde dat dit, na de partij tegen Agassi, mijn tweede finale was." ATHENE/ROTTERDAM GPD Hij is wel wat gewend na acht jaar Griekenland, een periode waarin hij Aris, PAOK en Iraklis uit Saloniki, Panathinaikos en laatstelijk Olympiakos heeft ge traind. Maar zaterdag keek hij toch even vreemd op, toen de voorzitter van Olympiakos Pi raeus hem ontslag op staande voet aanzegde. „Waarom?" vraagt Thijs Lib regts zich af. „Het ging zo raar. Ik was al drie dagen met de voorbereiding bezig, toen ik hoorde dat Tsalouhidis zou worden ontslagen. Hij is één van mijn beste middenvelders, zestigvoudig international. Ik maakte daar dus bezwaar tegen, maar de voorzitter liet weten dat ik me niet met zijn beleid moest bemoeien. Dat was voor hem reden voor ontslag." In september tekende Lib regts (53) een tweejarig contract bij Olmpiakos Piraeus, dat naar de onderkant van de ranglijst dreigde af te glijden. Uiteinde lijk eindigde de ploeg in de competitie als tweede achter het ongenaakbare Panathinai kos. „Ik kreeg niets dan lof', zegt Libregts. „Volgens de voor zitter zou ik nog zeker een sei zoen blijven. Dat zei hij amper een maand geleden." De voorzitter van Olympiakos noemt de ontevredenheid bij de fans ook als reden voor het ont slag. „Ik zou geen goede relatie met de spelers hebben", voegt Libregts er aan toe. „Wat een onzin. De supporters waren juist dolblij met die tweede plek en met de spelers had ik een goede verstandhouding. Ik ben ervan overtuigd dat andere za ken te maken hebben met mijn vertrek." Zo vermoedt Libregts dat er niet genoeg geld is voor aanko pen. „Ik had een lijstje gemaakt met namen van spelers die ik erbij wilde hebben. Petrov van RKC stond er ook op. Maar de financiën lieten het niet toe. Vo rig jaar hebben ze voor miljoe nen ingekocht en is er relatief weinig uitgekomen. Zo zitten ze nog steeds de affaire Yekini in hun maag. Die is vorig jaar na een paar wedstrijden naar Spor ting Gijon gegaan, maar de club schijnt nog steeds geen geld te hebben ontvangen." Libregts reageerde stomver baasd op de mededeling van de voorzitter. „Hier kan alles", grinnikt de Rotterdammer, die over drie dagen terugkeert. En dan nooit meer naar Grieken land? Libregts: „Dat weet je nooit. Je eerste reactie is: ik heb het hier wel gezien. Maar mis schien staat er over enige tijd wel weer een club op de stoep die me aanspreekt." De militarywereld is zaterdag opgeschrikt door twee dode paarden bij het traditioneel sterk bezette evenement in de Noordduitse plaats Luh- mühlen. Het betrof de 12-jari- ge ruin Olympic Bastion van de Nederlandse ruiter Adriaan Smeulders en de 8-jarige hengst Dysektor van de Fin Si mon Leppaenen. Beide dieren moesten in de veterinaire kliniek van het na bijgelegen Vierhöfen worden afgemaakt. Het gebeurde was direct aanleiding voor de Ne derlandse Dierenbescherming om aan te dringen op nieuw overleg over de veiligheids aspecten van de militarysport. Het ongeluk met Bastion deed zich voor tussen de 21ste en de 22ste hindernis van de cross country, die over een-tra ject van 23,1 was uitgezet. „Het dier tikte met een achter been het rechtervoorbeen aan en ineens stond hij op drie be nen", vertelde chef d'equipe Geert Tepperik. „Tot dat moment was er niets aan de hand. Alles zag er voortreffelijk uit. Ineens was het gebeurd. Iets dergelijks had ook zomaar in de wei kunnen voorvallen." Bettine Vriesekoop heeft zich geplaatst voor de finale van de Open Amerikaanse tafeltennis kampioenschappen in Ana heim. De Amsterdamse stuit daar op de voormalige Chinese Geng Lijuan. Vriesekoop en Hooman vol deden in Anaheim aan de olympische kwalificatie-eisen van de NOCNSF, een plaats in de kwartfinales van een groot toernooi. Het duo moet echter nog wel aan de internationale normen voldoen, wat in mei tijdens het WK in China niet lukte. Vriesekoop is er deson danks dichtbij, dank zij haar hoge notering op de wereld ranglijst. De eerste 24 van de 'geschoonde lijst' (met maxi maal drie speelsters per land) krijgen automatisch een plaats in het olympische hoofdtoer nooi. Vriesekoop is 15de, Hooman bezet op die aange paste ranglijst de 36ste plaats en moet zich tijdens het kwali ficatietoernooi, begin januari in Manchester, plaatsen. Pete Sampras kust de trofee die Boris Becker zo graag nog eens in zijn bezit had gekregen. foto ap uguay is met twee overwin- igen al zo goed als zeker van n plaats in de kwartfinales n het voetbaltoernooi om de ipa America. Na de zege met I op Venezuela in groep A :rd het zondag in Montevideo or 41.000 toeschouwers 1-0' ;en Paraguay. In de 14e mi- lut zorgde de 33-jarige Enzo ïncescoli, een speler van Ri- r Plate uit Buenos Aires, voor treffer. Paraguay had zijn rste wedstrijd tegen Mexico rrassend met 2-1 gewonnen. Mexico nam revanche voor zwakke ouverture door in ildonado met 3-1 van Vene- ela te winnen. Bij de rust was 11-0 door een treffer van Gar- i uit een strafschop. In de 58e inuut schoot dezelfde speler 'nieuw raak van elf meter, ie^minuten later werkte de exicaan Campos de bal achter n eigen doelman, waardoor raguay weer hoop kreeg op n goed resultaat. Daar maakte pinoza in de 76e minuut een ide aan. azilië heeft het eerste optre- n in de. Copa America in iuguay met 1-0 gewonnen, 'rdediger Ronaldao had tegen uador een sterk moment in n uitermate zwak optreden n de wereldkampioen. Co- mbia speelde in dezelfde oep al niet veel beter en werd •or Peru op 1 -1 gehouden. Ook in het Zuidamerikaanse etbal zijn er geen „kleintjes" eer. Ooit vernederde Brazilië tiador met cijfers als 5-0, 9-0 !9;2. Ditmaal was de zege ge- kkig, net als die van Argenti- dat dank zij een treffer in de e minuut met 2-1 van Bolivia &n. In het andere groep-C-du- won de Verenigde Staten met delfde cijfers van Chili. Brazilië was twintig duels op ongeslagen. Aan die serie, ge- an na de nederlaag tegen oitsland in november 1993, ^vrijdag een einde te komen. &iador maakte de beste in druk, tot Tulio plaats maakte voor Flamengo-spits Savio, in de 67e minuut. Vier minuten la ter kreeg Ecuador-verdediger Guamkn de rode kaart, 60 se conden daarna scoorde Ronal dao. PSV'er Ronaldo had vrijdag geen basisplaats. Hij speelde slechts de laatste vijf minuten, in plaats van aanvalsleider Ed- mundo, die vlak daarvoor een strafschop had gemist en die zich verder slechts onder scheidde door het gemopper op zijn ploeggenoten. Faustino Asprilla bezorgde Colombia vrijdag een 1-0 voor sprong tegen Peru. De aanval ler, voor wie geen plaats meer is bij Parma, deed dat in de 67e minuut uit een vrije schop. Elf minuten later bezorgde Palacios Colombia, één van de grootste teleurstellingen van het WK, op nieuw een domper. Hij deed dat met een lob vanaf dertig meter, over de te ver voor zijn doel staande Higuita. Bolivia had tegen Argentinië, winnaar van de twee laatste edi ties van de Copa America, in de rust op voorsprong moeten staan. Mercado, alleen voor de Argentijnse doelman Cristante, miste, een inzet van Valdinieso belandde op de paal. Balbo Na de rust opende Batistuta de score. Een kwartier voor tijd leek invaller Angola de Bolivia- nen het verdiende gelijkspel te bezorgen. Balbo, die op het punt stond gewisseld te wor den, voorkwam Argentijns puntverlies. Eric Wynalda bezorgde de Verenigde Staten, met Willem Il-er Ernie Stewart, de overwin ning tegen Chili. De spits van Bochum scoorde voor rust tweemaal en keerde na de her vatting niet meer terug op het veld. De Zuidamerikanen domi neerden toen, maar ze kwamen niet verder dan één doelpunt van de 18-jarige Rosental in de 59e minuut. SERAING PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER De 'Wet van Als' bleek in de we reld van Miguel Indurain ook nu weer van wonderbaarlijk weinig waarde. Als Indurain in de ploegentijdrit eens op een halve minuut kon worden ge zet? In de praktijk moest hij al leen wat inleveren op Berzin en de ONCE's. Als Indurain in de 'Luik-Bastenaken-Luik'-versie van zaterdag eens kon worden verrast door een klassements renner, die straks ook in Alpen en Pyreneeën mocht worden verwacht? Als een roofdier sloeg hij zijn klauwen uit naar de ver zwakte kudde. Als Indurain zich in de tijdrit van Hoei naar Seraing eindelijk eens minder superieur zou ge dragen dan in de eerdere tijdrit ten van bijvoorbeeld Luxem burg, Lac de Madine en Bergér- ac? Hij was minder dominant dan toen, maar won wel. Als Indurain eens met achter stand aan de eerste bergen zou moeten beginnen, in plaats van met voorsprong? Als hij niet als verdediger, maar als aanvaller de cols zou moeten aanvangen? Hij rijdt nu al weer in het geel en de klimmers Chiappucci, Mejia, Virenque en Pantani staan op acht tot elf minuten. Indurain, de Inquisiteur. De Bask uit Navarra heeft dit week einde in de 'Grande Bataille des Ardennes' 90 procent van zijn tegenstanders geëxecuteerd. Zijn winst van gisteren viel mis schien tegen (de prestatie van de Deen Bjarne Riis slechts twaalf seconden achter op In durain was de surprise van de dag), maar de totaalbalans slaat nadrukkelijk in Indurains voordeel door. Om de concurrenten te ple zieren en aan de algemene kri tiek tegemoet te komen, had de Tourdirectie dit jaar elf kilome ter minder aan individuele tijd rit ingebouwd. Tijdritten van 70 kilometer bleken de wedstrijd eerder te vermoorden dan open te breken. Indurain heeft nooit een blijk van afkeuring richting Parijs la ten horen. Van een anti-Indu- rain parcours wilde hij niet we ten. Als Eddy Merckx consta teerde, dat Indurain te veel voordeel uit de tijdrit-kilome ters peurde, haalde hij zijn schouders op. En zon hij op een antwoord met de benen. Verbijsterend Welnu: Indurain voegde zater dag, op een voor de Tour mis schien historisch moment, in verbijsterende eenvoud per soonlijk 25 kilometer aan het tijdritprogramma toe. Hij haak te in bij de ontsnapte Bruyneel en reed de Belg in een fauteuil naar de finish in Luik. Déér stond Bruyneel er pas uit op om de bloemen plus gele trui in ontvangst te nemen. De volgers waren sprakeloos van zo veel aanvalslust van de Spanjaard. Indurain rijdt de he le ronde al anders dan anders en ook op dit punt blijkt hij ten goede veranderd. Térwijl ieder een een attaque uit het vijande lijke kamp verwachtte, nam de gedoodverfde winnaar het ini tiatief. Met een snelheid van 60 km/u slaagde hij er als enige in, deze Tour, het peloton vooruit te blijven. Er waren een paar factoren, die Indurain tot een offensief deden besluiten. Hij had zijn concurrenten geobserveerd en had gezien dat niemand fris zat. Pantani hoefde maar met zijn knie te trekken, Berzin maar scheef te zitten, Rominger maar te kuchen en de scherpe obser vator in Indurain smeedde een plan. De plotselinge warmte boven de Waalse wegen woog in zijn voordeel. Van Rominger is be kend, dat hij ten onder gaat bij 'wollen dekens', Indurain daar entegen groeit per graad. Hij liet ze stuk voor stuk murw gesla gen achter: alsof ze met kamfer waren bewerkt of met zuurstof gebrek kampten. Een minuut winst, nog voor dat de tijdrit begon. Het kon minder. Heel content had hij zijn fiets opgeborgen, dromend van zondag. De dag van de eer ste grote tijdrit, over een goed lopend, maar ook sterk glooiend parcours tussen Hoei en Se raing. Hij pakte zijn 'espada', zijn zwaardfiets, met de in België verplichte helm, né alle concur renten, behalve Bruyneel. Geen knallende knock outs, maar wel een fraaie serie knock downs. Ook voor Rominger 0:58), Berzin (1:38), Jalabert (2:36) en Zülle (3:56). Riis was de enige die het nog spannend maakte en die zich tot tweede winnaar van het weekeinde mocht kro nen. De Deense Gewiss-ploeg maat van Berzin stond op 15 ki lometer van het einde zelfs vijf seconden beter dan Indurain. Maar Indurain trok op het juiste moment het koord aan: winst en geel. Indurain: een beetje dichter bij de mensen in de tijdrit van gisteren, maar wie de winst van zaterdag daarbij optelt, komt tot een afrekening die er mag zijn. Volgens de 'Wet van Als' zou 'de hele wereld' Indurain nu moe ten aanvallen. Het is maar de vraag of de Gewiss-troika Berz- in/Riis/Gotti voldoende kracht heeft. En of de ONCE's met zes man bij de eerste twaalf dan wel de juiste tactiek kunnen hanteren. Zaterdag wilden ze Indurain elimineren, maar Bruyneel schiep een nauwelijks te overziene situatie. Waarvan alleen Indurain profiteerde. Gis teren hoefde hij niet eens meer tot de bodem te gaan om toch een maximale winst uit het Ar dennen-offensief te halen. Miquel Indurain was in de tijdrit naar Seraing niet zo onaanstastbaar als anders, maar boekte tijdens de twee daagse door de Ardennen winst op al zijn concurrenten. foto anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13