Wreedheden door Russische soldaten Milieuprotest met bittere herinnering Veel lucht voor weinig. Buitenland ongres over verwijdering nijnen levert weinig op Irak eist vertrek van Turkse leger 'Beefeaters' schrikken van opdracht tot privatisering Politieke rel door uitspraken Mandela Gevecht tegen het water Ex-minister De Michelis moet vier jaar de cel in Ex-president Albanië vrij Mana* De voormalige Albanese communistische leider Ramiz a is gisteren op last van een hof van beroep onverwacht uit de ai gevangenis in Tirana ontslagen. Zijn vrijlating houdt mogelijk f(l verband met de al even onverwachte toelating van Albanië tot u de Raad van Europa vorige week nadat jarenlang was gekibbeld over de mensenrechtensituatie in het Balkanland. Verschillende ,bf iuropese politici hadden de regering van Albanië ervan beschul- digd politieke processen te voeren tegen hun oude communisti- sche rivalen. Alia was in september 1992 veroordeeld tot acht jaar celstraf wegens misbruik van macht en schending van de rechten van het volk. Hond roept hulp brandweer in juipKYO» Na in allerhaast te zijn uitgerukt, ontdekten Japanse brandweerlieden dat zij op unieke wijze te hulp waren geroepen, loen de brandweermannen het huis door één van de ramen wa ren binnen geklommen, troffen ze alleen een hond aan die braaf r een telefoon zat waar de haak naast lag. „Dit hebben we nooit meegemaakt. De hond had bij toeval de combinatie 119 gedraaid", aldus een brandweerman. Fletcher presidentskandidaat Washington De voorzitter van de Amerikaanse Burgerrechten commissie, Arthur Fletcher, heeft zich gisteren kandidaat ge steld voor de Republikeinse nominatie voor de presidentsverkie zingen van 1996. De Afto-Amerikaan Fletcher (70) zei dat zijn kandidatuur deels is bedoeld als protest tegen wat hij noemde 'de aanslag van de Republikeinse partij op de minderheden in het land, de arbeidersklasse en de positieve-discriminatiepro- gramma's'. Volgens Fletcher voelen de Republikeinse politici die een gooi naar de nominatie doen zich gedwongen in te spelen op rechtse sentimenten en worden er in de campagnes zaken aangesneden die een regelrechte bedreiging vormen voor de verworvenheden die de burgerrechtenbeweging in de afgelopen dertig jaar heeft gerealiseerd. Eerste Europese spionagesatelliet puROUFrankrijk heeft gisteren Europa's eerste spionagesatel- iet gelanceerd, de Helios-IA. Een Europese Ariane-raket bracht het 2,5 ton wegende gevaarte in de ruimte. De lancering had ilaats vanaf het lanceercentrum Kourou van het Europese (uimteagentschap (ESA) in Frans-Guyana. Het was de 75ste lan cering van een Ariane. De vlucht verliep voorspoedig. Achttien minuten en negentien seconden na de lancering werd de Helios vaste baan om de aarde uitgezet. Frankrijk heeft de satel liet, die tien miljard franc (3,3 miljard gulden) heeft gekost, ont wikkeld om de Europese afhankelijkheid van Amerikaanse satel- te verminderen. Schadevergoeding voor Foot ionden De Britse zondagskrant Sunday Times moet de voor malige leider van de Labour-partij, Michael Foot, een hoge scha devergoeding betalen wegens smaad. In een artikel had de krant lem een KGB-agent genoemd. Na tussenkomst van de rechter heeft het blad excuses aangeboden. De hoogte van de schade vergoeding is niet bekendgemaakt. Volgens Britse kranten gaat het om ongeveer 650.000 gulden. Gijzelnemer Berlijnse bank gepakt Jberlun De Duitse politie heeft in Berlijn een van de twee over- 'allers gearresteerd die eind juni zestien mensen gijzelden ii Berlijnse bank en vervolgens ontvluchtten via een eerc graven tunnel. Er zijn geen nadere mededelingen gedaan c de manier waarop de politie de verdachte op het spoor kwam. De overvallers hadden circa vijf miljoen mark buitgemaakt. De gegijzelden bleven ongedeerd. Hoofdcommissaris 'racistisch' londen De Londense hoofdcommissaris van politie Sir Paul Condon heeft een schandaal over zich afgeroepen door openlijk te bevestigen wat 'de straat' allang wist: tachtig procent van alle straatroven in Londen wordt gepleegd door zwarte jongeren. Zwarte leiders en politici beschuldigden Condon gisteren van het aanwakkeren van raciale tegenstellingen. Maar minister van binnenlandse zaken Howard wilde van geen kritiek horen. „De commissaris is volkomen vrij om zijn mening te geven over kwesties die hij van belang vindt in de strijd tegen de misdaad", aldus Howard gisteren. ENÈVE )e Verenigde Naties zijn er gis- niet in geslaagd een twee- aags congres over het ruimen an mijnenvelden af te sluiten net het geld waarop ze hadden ehoopt. In plaats van de 7.5 niljoen dollar waarmee dit jaar 00.000 landmijnen in zeven- ien landen zouden moeten rorden verwijderd, brachten de ongresdeelnemers niet meer an 27 miljoen dollar bijeen. De belangrijkste donoren zijn e Verenigde Staten (12 miljoen ollar), de Europese Unie (6 liljoen dollar), Groot-Brittan- Finland, Japan, Noorwegen, Iweden en Denemarken. De voorzitter van de twee- iagse VN-conferentie, de Bel gische minister van buitenland se zaken Erik Derijcke, sprak de hoop uit dat in de loop van het meer geld binnenkomt zo- het streefbedrag toch nog wordt gehaald. Volgens Derijcke zegde een aantal van de 97 deelnemende landen toe in de toekomst alsnog het mijnenfonds te zullen stor- Een lid van een grote, niet gouvernementele organisatie toonde zich teleurgesteld over het resultaat. „Dit is veel en veel minder dan waarvan was uitge gaan. Dit is een lachertje", zei hij pessimistisch. Volgens een recent VN-rap- port komen jaarlijks tiendui zend burgers in 65 landen om het leven door in totaal 110 mil joen landmijnen. Dertig procent van de slachtoffers zijn kinde ren. De volkerenorganisatie schat dat elk jaar twee tot vijf miljoen mijnen worden gelegd. Verwijdering van alle mijnen zou 33 miljard dollar kosten. Meerdere deelnemers waar onder Nederland, pleitten voor strengere juridische regels die het gebruik van landmijnen aan banden leggen. Eind september starten in Wenen de onderhan delingen over een herziening van het internationale verdrag over het gebruik van conventio nele wapens. Landmijnen val len onder deze overeenkomst. de tax free parfumerieshops op Schiphol zijn alle geuren gegarandeerd nog steeds het voordeligst. Kom dus langs als u gaat vliegen voor ons brede assortiment en advies. Op vertoon van deze advertentie en instapkaart een leuke attentie (één per klant). Amsterdam Airport Shopping Centre Bagdad heeft gisteren de nieu we inval van Turkse troepen in het noorden van Irak veroor deeld als een 'flagrante schen ding van de Iraakse soevereini teit'. Irak eist de onmiddellijke terugtrekking van de militairen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken zei tegen het Iraakse pers bureau INA tevens dat de inval een streep trekt door de plan nen van Bagdad om de betrek kingen met het buurland te ver beteren. De actie van het Turkse leger heeft volgens Bagdad al een groot aantal levens van Iraakse burgers geëist en zou enorme schade hebben veroor zaakt. Turkse troepen zetten giste ren hun opmars voor de derde achtereenvolgende dag voort. Dit gebeurde met steun van he likopters en vliegtuigen. De Tur ken maken jacht op guerrilla strijders van de Koerdische Ar beiderspartij PKK. Bij de con frontaties zijn volgens Ankara tot nu toe 76 PKK-strijders en vijf regeringssoldaten omgeko- Demonstratie woedende Tsjetsjenen Duizenden woedende Tsjetsjenen hebben gisteren gede monstreerd bij het gebouw in Grozny waar de Tsjetsjeen se rebellen vredesberaad voeren met vertegenwoordigers uit Moskou. De betoging was een reactie op berichten dat Russische soldaten zich gistermorgen moordend en plunderend op een boerderij aan de noordrand van Gro zny hadden gestort. Daarbij werden volgens de onder handelaars acht mensen gedood, onder wie vier kinderen en een 80-jarige man. grozny »AP-AFP-Rtrdat de besprekingen vandaag zullen worden hervat. Aanvan kelijk werd meegedeeld dat de Tsjetsjenen het vredesberaad hadden afgebroken. Het was niet de eerste keer dat bij de vredesbesprekingen problemen ontstonden. Maan dag werden zij opgeschort, na dat de Tsjetsjeense leider Doe- dajev had geëist dat Moskou de onafhankelijkheid van Tsjetsje nië zou erkennen als onderdeel van een overeenkomst. Dinsdag leverde een decreet van de Rus sische president Boris Jeltsin, waarin deze aankondigde dat de Russische troepen perma nent in Tsjetsjenië zouden wor- De Russische media maakten melding van zeven doden. ITAR-Tass berichtte dat in ver band met deze uitwas vier sol daten waren gearresteerd. De betrokken soldaten zouden op plundering uit zijn geweest. De Russische televisie meldde dat twee mensen gewond wa ren geraakt toen de veiligheids troepen het vuur openden op de demonstranten. Later op de dag gaven de onderhandelaars een verklaring uit waarin ze aangaven het incident geza menlijk te zullen onderzoeken. De Russische media meldden den gelegerd, problemen op. Gisteren kwam Jeltsin, om de onderhandelingen niet verder te bemoeilijken, met een nieuw decreet, waarin hij de statione ring van de Russische troepen afhankelijk maakte van het re sultaat van de besprekingen. De onderhandelaars van de twee partijen hadden toen al beslo ten voorlopig eerst concrete mi litaire problemen te bespreken en de oplossing van de gecom pliceerdere politieke vraagstuk ken naar de toekomst te ver schuiven. In Moskou werd bekendge maakt dat luitenant generaal Anatoly Sjirokov generaal kolo nel Anatoly Koelikov opvolgt als bevelhebber van de Russische troepen in Tsjetsjenië. Koelikov werd donderdag door president Boris Jeltsin tot minister van binnenlandse zaken benoemd. Sjirokov was voorheen bevel hebber van de troepen van het ministerie van binnenlandse za ken. Hij voert nu ook het bevel over de Russische troepen in Tsjetsjenië. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Een schokgolf waart door de ambtenarenrangen die belast zijn met de bewaking van kroonjuwelen in de wereldbe roemde Tower van Londen. De regering heeft namelijk op dracht gegeven om de bewa kingsdiensten te privatiseren. En dat zou kunnen betekenen dat een toeristenattractie van de eerste orde, de Beefeaters in hun zwart-rode uniformen en pofhiutsen, worden vervangen door werknemers van een or dinaire privé-veiligheids- dienst. De Labour-oppositie rea geerde verontwaardigd op het nieuws. „Een paar jaar gele den zou het privatiseren van de bewaking van de kroonju welen als een grapje zijn opge vat. Dat onze nationale schat ten nu worden toevertrouwd aan een privé-bewakingsbe- drijf bewijst dat bij de Conser vatieve partij het dogma het heeft gewonnen van gezond verstand", aldus Labour-scha- duwminister voor cultuur Chris Smith. Straks brengen de De Tories de kroonjuwelen nog zelf in de verkoop, scham perde hij. Later werd bekend dat de Beefeaters, die voornamelijk ordebewaarders zijn. gewoon op hun post blijven. Alleen zullen toeristen in de toe komst niet kunnen poseren met een ambtenaar, maar met een gekostumeerde employé van een particuliere bewa kingsdienst. Hun arbeidsover eenkomsten worden overge nomen door het bedrijf dat de inschrijving weet te winnen. Een ambtenaar achtte het niet onmogelijk dat de kostba re kroonjuwelen in de toe komst zullen worden bewaakt door ex-gedetineerden. Vol gens haar gaan ambtenaren van de rijksbewakingsdienst door een uiterst strikte selec tieprocedure. Particuliere be wakingsdiensten zouden ech ter niet in staat zijn om het verleden van hun personeel goed te controleren. JOHANNESBURG ■è+Jl De Zuidafrikaanse president Nelson Mandela heeft in eigen land een politieke rel veroor zaakt. Aanleiding is zijn uit spraak gisteren dat de bloedige wending die een Zulu-demon- stratie vorig jaar nam, wellicht mogelijk is gemaakt door een samenzwering tussen de politie en de Inkatha-partij van de Zulu's. In een vraaggesprek met het Zuidafrikaanse persbureau SA- PA zegt Mandela dat het uitblij ven van politiemaatregelen tij dens de betoging op 28 maart 1994 'geloofwaardigheid geeft aan het idee dat er een komplot is geweest van Inkatha en de politie'. Bij de gewelddadige confrontaties vielen in totaal 53 doden, onder meer pal voor het hoofdkwartier van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Inkatha beschuldigde Mande- la gisteren onmiddellijk van een 'gebrek aan beoordelingsver mogen'. Volgens de Zulu-partij doet de president zijn uitspraak op een zeer ongelukkig mo ment, omdat justitie nog onder zoek doet naar het bloedbad. VENETIË Rtr-AFP-DPA peking Soldaten en burgers in de Chinese provincie Jiangsu doen verwoede pogingen om de dijken te verzwaren met zandzakken en stro. Door de overstromingen die het zuiden van China teisteren, zijn al bijna 1.200 mensen om het leven gekomen. Ruim 1,3 miljoen mensen zijn dakloos geworden. Een deel van het getroffen gebied is heuvelachtig en nauwelijks be- reikbaar, zodat de reddingspogin gen ernstig worden bemoeilijkt. Ook de economische schade is groot. Veel bouwland, vooral rijst velden, is overspoeld. De totale omvang van de overspoelde land bouwgrond is meer dan 1,1 mil joen hectare. In het rampgebied worden geen buitenlandse journa listen toegelaten. Elke zomer zijn er overstromingen in het zuidelij ke deel van China. Het probleem wordt verhevigd door de voort gaande ontbossing. foto ap De rechtbank in Venetië heeft gisteren de voormalige Italiaan se ministef van buitenlandse zaken Gianni De Michelis ver oordeeld tot vier jaar gevange nisstraf. De Michelis en zijn oud-colle ga van transport Carlo Bernini werden schuldig bevonden aan het aannemen van steekpen ningen bij de aanleg van auto wegen in de Noorditaliaanse re gio Veneto. De voormalige christendemocratische minister Bernini moet drie jaar en zeven maanden in de cel doorbren gen. De socialist Michelis kan nog tegen het gerechtelijke be sluit in beroep. De politicus heeft altijd gezegd onschuldig te zijn. De rechtbank bepaalde gis teren tevens dat de ex-minister vijf jaar lang geen openbare functie mag uitoefenen. De straf viel voor De Michelis Geschiedenis herhaalt zich voor Greenpeacer Henk Hazen DEN HAAG-PAPEETE PETER DE KNEGT Op het 'moment dat een twintig kilo zware mijn de machineka mer van het Greenpeaceschip de Rainbow Warrior vernielt, verblijft de 31-jarige Brabantse bootsman Henk Hazen aan dek. Het is 10 juli 1985, één uur 's nachts. De twaalfkoppige be manning heeft in de Nieuwzee- landse haven in Auckland net een vergadering achter de rug over de voorgenomen Franse kernproeven op Mururoa in de Stille Oceaan. Als even later een tweede bom ontploft is Henk met tien andere bemanningsle den al de kade opgevlucht. Het water stroomt aan alle kanten het schip binnen. De Neder landse fotograaf Fernando Pe- reira wordt later dood in zijn hut teruggevonden. Henk Hazen herinnert zich de nachtmerrie van de aanslag nog als de dag van gisteren. Nu tien jaar later is hij opnieuw met Greenpeace onderweg naar Mururoa. „Het is ongelooflijk dat het tien jaar na de aanslag op de Rainbow Warrior nog steeds mogelijk is nucleaire kernproeven te houden", zei Hazen toen hij met de Rainbow Warrior II de haven van Papeete verliet. Voor de bootsman uit Deurne is de reis op de nieuwe Rainbow Warrior, de voormalige Noord- zeetrawler Grampian Fame, er één met een wel heel bittere smaak. „Aan boord zijn twee mensen die erbij waren toen het schip werd opgeblazen door de Franse Geheime Dienst. Voor mij persoonlijk werkt die De Rainbow Warrior II. herinnering aan die aanslag heel sterk door. Dat geeft aan de reis een heel speciale lading." Maandag willen de Greenpea- kcers bij het eilandje Mururoa de moordaanslag op Pereira her denken. Hazen kwam in 1983 bij Greenpeace terecht. Naast de fatale tocht door de Stille Oce aan met de Rainbow Warrior voer Hazen met Greenpeace naar Antartica om de aandacht te vestigen op de rotzooi die de wereld daar maakt van de expe ditiebases. De laatste jaren woont hij in Nieuw-Zeeland, is daar getrouwd en doet veel werk voor de milieuorganisatie op kantoor. De bootsman kwam in zijn woonplaats Auckland aan boord van het schip. Hoewel de wereld zich steeds heftiger te gen de Franse plannen afzet en het succes met de Brent Spar nog vers in het geheugen ligt, is van een overwinningsroes aan boord van de Rainbow Warrior geen sprake. „Wij zijn vrij nuch ter. De situatie op Mururoa ligt ook een beetje anders dan bij de Brent Spar. Daar waren het waterkanonnen, maar hier krij gen we te maken met oorlogs schepen." Bovendien, zo bena drukt Hazen, ligt het eilandje wel heel erg afgezonderd van de bewoonde wereld. „We zullen daar dus niet hoeven te rekenen op veel ondersteuning van bui tenaf." foto reuter Drie jaar geleden werd de Rainbow Warrior vlakbij Mururoa geënterd door de Franse marine. Toen hadden de activisten het plan om een Paci- fische Vredesbasis op te richten om de gevolgen van de in dat jaar geplande proeven te verza melen. Het schip werd enige tijd later teruggegeven en de toenmalige Franse president Mitterrand kondigde een mora torium aan voor de kemproe- Onder Chirac is de wind uit een andere hoek gaan waaien. Totaal onverwacht kwamen de Fransen met plannen voor nieuwe proeven. En ze zullen zich door niks en niemand laten stoppen, zo hebben ze laten welen. En zeker niet door die milieuactivisten. Greenpeacers zijn tenslotte al sinds de oprich ting in 1971 in de ogen van de Fransen niets meer of minder dan een stelletje communisten, pseudo-ecologen en KGB-agen- ten. Frankrijk heeft al aangekon digd op de Rainbow Warrior te gaan schieten als het schip de twaalfmijlszone rond het ei landje zal overschrijden. Een bedreiging waar de bemanning van het schip niet echt van on der de indruk is. Aan boord van het schip is tenslotte de hele in ternationale pers verzameld, evenals de bebaarde priester Temarama uit Haiti, de Franse bisschop Gaillot en de Tahiti- aanse onafhankelijkheidsstrij der Temaru. Temaru organi seerde vorige week de grootste demonstratie ooit op Tahiti. Mururoa is na de honderd kernproeven uit het verleden een Zwitserse gatenkaas gewor den, betoogde Temaru tijdens een persconferentie vlak voor het vertrek van het schip. „Wij staan niet toe dat Frankrijk onze achtertuin verpest", aldus Te maru die een lokale krant ci teerde waarin de gevolgen van een kernproef werd beschreven. „Toen de bom was afgegaan, werd al het water in de lagune opgezogen en omhooggespoten en kwam het als een regen naar beneden. De eilandjes in de buurt werden bedekt met stuk ken radioactieve vis die daarna langzaam wegrotten, waardoor er heel lang een ondraaglijke stank op het eiland hing." veel zwaarder uit dan verwacht. Het openbaar ministerie had slechts één jaar en tien maan den geëist tegen De Michelis, minister van 1989 tot 1992. Het proces tegen hem begon acht maanden geleden. De Mi chelis was gisteren niet bij de uitspraak aanwezig. Het onder zoek naar zijn activiteiten da teert van 1991 en werd gestart door de procureur van Venetië. Tegen De Michelis lopen nog meer onderzoeken in verband met verdenking van corruptie. In één geval werd hij vorig jaar door een rechtbank in Milaan vrijgesproken. De politieke carrière van de minister eindigde maart vorig jaar toen de Italiaanse kiezers de traditionele partijen, be schouwd als door-en-door cor rupt, afstraften en hun voorkeur uitspraken voor een rechtse co alitie onder leiding van de latere premier Silvio Berlusconi. Zware straf mogelijk voor managers Seoul SEOUL Rtr-DPA Ach! dagen na het ihstorten van een groot warenhuis in Seoul heeft de Zuidkoreaanse regering gisteren een wet aangenomen die levenslange gevangenisstraf mogelijk maakt voor mensen die verantwoordelijk zijn voor een ramp. Een tweede wet ver hoogt de maximale gevangenis straf tot tien jaar straf voor de genen die niet-dodelijke onge lukken veroorzaken. Het parlement moet de wet begin volgende week nog goed keuren. Volgens de huidige re gels kan iemand die de bouw voorschriften negeert een maxi male straf krijgen van vijf jaar cel en een geldboete van vijftig miljoen won (circa 100.000 gul den). Een openbare aanklager in Seoul zei gisteren over bewijzen te beschikken dat de eigenaars van het warenhuis overheids functionarissen hebben omge kocht. De eigenaar Lee Chun bevindt zich samen met drie naaste medewerkers al een week in voorarrest. Zij zijn be schuldigd van dood door schuld, waarop een maximale gevangenisstraf van vijf jaar staat. Lee zou honderd miljoen won aan steekpenningen heb ben betaald en zou hebben ge weten dat er instortingsgevaar bestond. Het officiële dodental van de ramp met het Sampoong-wa- renhuis is inmiddels opgelopen tot 142. Nog altijd staan 288 als vermist te boek.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5