Varen op golf van nostalgie Landrotten op het IJsselmeer Toerisme f RDAG8JULI 1995 ieuwe voorwaarden isorganisaties am t ingang van komend winterseizoen gt iedereen die via een reisbureau een antie van twee dagen of langer boekt, naken met nieuwe juridische voor in irden. De Consumentenbond en de sniging van ANVR reisorganisaties iben daarover overeenstemming be lt. De belangrijkste wijzigingen betref- al het voorkeurrecht; b) het doorbe- enen van een extreme verhoging van ndstofkosten en c) de klachtenproce- e. nu toe was het mogelijk een zoge- ;mde essentie in de boekingsopdracht aten opnemen. Wie bijvoorbeeld een elkamer op de begane grond wenste daarvan een essentie maakte, kon de kosteloos annuleren als aan die rwaarden niet werd voldaan. Omdat ;ts nogal eens voorkwam, worden es- ties nu alleen nog maar geaccepteerd daaraan medische redenen ten ndslag liggen. In alle andere gevallen ft de touroperator slechts een inspan- u gsverplichting om aan de wens van nt te voldoen. Ie nieuwe voorwaarden is ook de be- ideling van klachten duidelijker gere- L De reiziger die niet tevreden is, nt nog op de bestemming zijn klacht ibaar te maken aan bijvoorbeeld de elhouder of hostess. Het probleem dan eventueel meteen worden ver- pen. Blijft de klacht bestaan, dan et de klant dit bij terugkeer in Neder- d per brief melden aan het boekings- itoor. De laatste stap is die naar de schillencommissie Reizen of de rech- Volgens de Consumentenbond was wijziging van de klachtenprocedure dig omdat veel mensen ervan uit gin- i dat klagen bij terugkomst voldoende reisorganisaties krijgen ook het recht twintig dagen voor vertrek een extre- brandstofverhoging bij de klant in re ling te brengen. Of dit nodig is, gaan VR en Consumentenbond in overleg jalen. De reisorganisaties wilden dit aanscherpen naar aanleiding van dfoorlog. Toen schoten de olieprij- in korte tijd omhoog en waren er hts geringe mogelijkheden de hogere pidstofprijzen op de klant te verhalen. hi. Gol ,,Als we overstag gaan, moeten de bakstagen gewisseld worden. Vier de val een beetje en maak maar aan de klam vast." Wan neer schipper Cas Korver van de tjalk 'Zorg met Vlijt' zijn eerste instructies geeft, klapperen de oren van de deelnemers aan de NS-zeiltocht als de kluiffok van een klipper die door de wind gaat. De zeebonk had zijn beve len net zo goed in het Swahili kunnen blaffen of in een andere taal die klinkt als een rokers- hoest in de ochtendstond. De opvarenden begrijpen niets van het maritieme jargon. Ge duldig vat Cas Korver zijn beve len daarom samen in gebaren. ,,U bedoelt dat touw daar rechts, meneer?", informeert een man voorzichtig. De brave borst verraadt meteen dat hij een landrot is van het zuiverste water. Want die meneer heet aan boord schipper en dat touwtje rechts is de bakstaag aan stuurboord. De ééndagsvakantie op het Markermeer was vorig jaar zo'n succes, dat de Nederlandse Spoorwegen voor dit seizoen opnieuw de 'Zorg met Vlijt' charterden. De stichtelijke naam van de bijna negentig jaar oude tjalk is heel toepasselijk, want schipper Korver schenkt veel zorg aan het opleiden van zijn ééndags-bemanning. Maar die moet dan wel de handen uit de mouwen steken; zeilen hij sen, schoten doorhalen, touw opschieten en andere klusjes klaren. De instructies beginnen zodra de 'Zorg met Vlijt' de ha ven van Hoorn verlaat, nage staard door de holle ogen van de Scheepsjongens van Bonte koe die aan de voet van de Hoofdtoren in brons zijn ver eeuwigd. Zwoegend met tou wen en lieren leren de landrot ten binnen een paar uur om te gaan met piek, kltiuw, fokkeval, fok, grootzeil en zwaard. Daarna zijn manoeuvreren, navigeren, Begraafplaatsen Voor de Volkskrant schreef Sietse van der Hoek alweer enige tijd terug een serie artikelen over begraafplaat sen. Onder de titel 'Tot in de Eeuwigheid' werd de reeks gebundeld en dat is maar goed ook. De gemiddelde Nederlander, afwijzend als hij is ten opzichte van de dood, betreedt immers pas een kerkhof als hij er werke lijk niet meer onderuit kan. Van der Hoek houdt zich verre van zwaarwichtig geleuter en beschrijft in een mooie, licht ironische stijl ('Alles streelt hier mijn treu righeid') de 'akkers des doods'. Daniel Koning maakte er prachtige vette foto's bij, met die van Marken en Al- mere als uitschieters. 'Tot in de Eeuwigheid' door Sietse van der Hoek, uit geverij Het Spectrum, prijs 24,90 gulden. Vloot van rederij Naco werd in vijf jaar zes keer zo groot schoeners, klippers, windjam mers, barken, kitsen, brigantij nen en andere hoog opgetuigde zeilschepen vergeven IJ. De Boer:let is een flink bedrag natuurlijk, maar we hebben nu al 40.000 boekingen binnen. Dus..." Met andere woorden: De Boer maakt zich geen zorgen. En waarom zou hij ook. l ot nu toe is er in de vijf jaar van zijn be wind eigenlijk nauwelijks iets mis gegaan. Ja, de dienst Am sterdam-Zaandam stierf een onverwacht snelle dood („Be grijp ik niets van; ik ga hel be slist nog een keer proberen") en het vuurtje van de in 1993 over genomen Haagsche Rederij zou ook wel eens wat opgerakeld mogen worden. Maar dat is een klus, die na Sail zijn volle aan dacht krijgt. En dan - daar is hij heilig van overtuigd - zal het net zo gaan als met bijvoorbeeld de veerdienst Enkhuizen-Medem- blik. „Dat is bij mooi weer echt een gekkenhuis hoor. Afgela den, die boot. Wal ik me trou wens best kan voorstellen, want wat is er nou leuker dan een stukje varen over het IJssel meer?" Toch een klein wonder natuur lijk, die revival van rederij Naco, voorheen Koppe. De Boer: „Misschien wel, misschien niet. Nostalgie is in op het ogenblik. Daar hebben we ontzettend veel mazzel mee gehad. Die tochtjes langs de Vecht zijn ook zo'n succes. Het ziet er allemaal wat ouderwets uit natuurlijk, maar dat vinden veel mensen nou juist zo aantrekkelijk. We gaan nu beginnen met iets waar ik helemaal veel van verwacht: met de zeilboot van Stavoren naar Medemblik, vandaar met de stoomtram naar I loom, van Hoorn per trein naar Enkhuizen en dan weer terug met de veer boot naar Stavoren. Dat gaan wc aanbieden voor nog geen 50 gulden. Daar moet toch een ge weldige markt voor zijn?" Zit er dik in. Wie de verwachte bezoekersaantallen voor Sail '95 leest (van een paar honderddui zend kijkers meer of minder kijkt niemand meer op), moet wel tot de conclusie komen dat Holland nog steeds een land is vol lichtmatrozen en pikbroe ken. De Boer: „Nederlanders houden van het water. Dat be wijst het succes van onze rede rij. Kijk, het is natuurlijk erg leuk leiding te geven aan een bedrijf dat op sterven na dood was en dat het nu weer heel aardig doet. Zoiets straalt af op iedereen die eraan meewerkt. Maar we hebben het tij natuur lijk wel mee gehad. Was dat niet zo geweest, dan had ik kunnen doen wat ik wilde, maar dan hadden we het nooit gered." koers en kompas aan de beurt. En wie dat wil, mag zelfs een tijdje het roer overnemen. Als na een paar uurtjes Volendam opdoemt, ervaren de opvaren den bijna dezelfde tinteling die zeelui voelen, als na een maan denlange reis over de zeven zeeën eindelijk de Hollandse kust boven de horizon verrijst. De belangstelling voor het zei lend bedrijfsvaartuig is de laatste kwart eeuw daing aange wakkerd. In eerste instantie wa ren het zeilliefhebbers die een oude tjalk of aak weer varend wilden krijgen. Om de zaak te kunnen bekostigen, gingen ze hun schepen met bemanning verhuren. Stonden er in het be gin alleen wat stapelbedden in het ruim; de laatste jaren zijn de schepen comfortabeler gewor den en van alle gemakken voor zien: kajuit, kombuis, twee- en vierpersoons hutten, toilet en douche. De schepen worden niet alleen ingezet voor dagtochten en kor te zeilvakanties op het IJssel meer, de Waddenzee of de Frie se meren. De platbodems van 'De Zeilvaart' zijn bijvoorbeeld ook te vinden in de wateren rond de Britse Kanaaleilanden, de Bretonse kunst, Malta, Sicilië en op de Oostzee. In de winter staan ook de Canarische eilan den op het programma. Er is zelfs een zeil- en wandelexpedi tie naar Spitsbergen. Eind dit jaar komt daar het Caribisch ge bied bij. Voor dat doel zeilt de tweemaster 'Baltic' komend na* jaar vanaf Malta, via de Canari sche eilanden, paar Sint Maar ten. 'De Zeilvaart' biedt deze zomer ook de mogelijkheid aan te monsteren aan boord van een Russische driemastbark, die koers zet naar Sail Amsterdam. Nieuw is tevens een gecombi neerde zeil- en fietsvakantie in eigen land. De laatste jaren zijn de oude zeil- vaartuigen steeds comfortabeler geworden, foto hans van weel Informatie over zeilvakanties met traditionele schepen bij De Zeil vaart, Stationsplein 3, 1601 EN Enkhuizen, telefoon 02280-12424. De dagtochten van de NS kunnen tot en met 31 augustus worden ge maakt op dinsdag, donderdag, vrij dag en zondag en daarna tot 30 september op woensdag. Deelname kost 55 gulden per persoon, exclu sief de treinreis. Inclusief het trein kaartje is de prijs afhankelijk van het station van vertrek. Berlijn Stadsreisgidsen te over. Niettemin vond de ANWB het nodig in deze sector ook nog eens met een nieuwe serie te komen. Berlijn, Parijs en Praag zijn de eerste deeltjes van een reeks, die straks ongetwijfeld zal uitgroeien tot een onafzienbare rij. Geschiedenis, cultuur, wat wande lingen en het van de 'ANWB-middenserie' bekende sterrensysteem (waarmee belangrijke bezienswaardig heden worden gegradueerd), vormen belangrijke ingre diënten in deze boekjes, die de gebruiker ook nog mee nemen op ritjes in de omgeving. Cursief gezette anek dotes, geven de in klein-formaat gehouden deeltjes een aardige meerwaarde. 'Berlijn' door Jos Beelen, uitgeverij ANWB, prijs 26,95 gulden (niet leden 29,95 gulden). Ook verschenen 'Parijs' en 'Praag'. Australië De serie 'Voordelig Reizen' mag zich vooral bij een jon ger publiek in een grote populariteit verheugen. Niet onlogisch, want de inhoud verstrekt precies de infor matie die de titel belooft. Voor lyriek is geen plaats; voor de adressen van goedkope restaurantjes daardoor des te meer. De indeling is zoals vanouds: reisvoorbe- reiding, praktische informatie (op alfabet), enige ach tergrondinformatie en het gedeelte waarin het land provincie voor provincie wordt beschreven. 'Australië', uitgeverij Allert de Lange, prijs 37,50 gul den. In dezelfde reeks verscheen 'Portugal' (29,50 gul den). ieuw Center Pare bouw van 'Bispinger Heide', het eerste - ngelowpark van Center Pares in Duits- id, verloopt zo voorspoedig dat het corn 's een maand eerder dan gepland wordt ipend. De officiële opening voor de gas- is op 14 juli. Bispinger Heide ligt bij ipingen op de Liineburgerheide. zo'n 60 ometer ten zuiden van Hamburg. De ac- mmodatie omvat 611 bungalows van rschillende grootte en type, 69 hotelka ns, een Pare Plaza met diverse winkels, rsen restaurants, een sportwereld en een btropisch zwemparadijs. Bispinger Heide het 14e park van Center Pares in Europa, vist parken in Nederland (6), Engeland België (2) en Frankrijk (2). led Breakfast Funen e nTour, een op het Deense ei- k nd Funen gevestigde tourope- tor heeft een organisatie in n leven geroepen die bed eakfast-accommodaties op vrderijen aanbiedt. De prij- n mor een overnachting lig gen tussen de 100 en 150 Deense kronen per nacht. Info en reservering: Destina tion Sydfyn Ohavet, Postbus 303, DK 5700 Svcndborg, tele foon (vanuit Nederland) 00 45 62 22 05t53. iantal bezoekers Louvre verdubbeld 'l aantal bezoekers per jaar inruim 2,7 miljoen geteld, in 1994 't Museum van het Louvre in irijs is sinds de opening van 1piramide in 1988 meer dan rdubbeld. Werden er in 1988 ïetsen in Zwitserland nderde titel 'Fietsen in Zwit- rland' is bij het bureau Zwit- fland Toerisme een brochure rschenen met daarin infor malie over onder meer fietsmo- lijkheden, fietshuur en fiets- De fietsroute voert langs de mooiste stolpboerderijen, waaronder natuurlijk de 'Eenhoorn', foto hans van weel Wandelen op Elba Het Utrechtse reisbureau Stap Reizen, gespecialiseerd in wan delvakanties op de Griekse ei landen, gaat zich nu ook toe leggen op de organisatie van individuele wandelweken op de eilanden Elba en Sardinië. Van uit eenvoudige, landelijke onderkomens worden tochten gemaakt door nog ongerepte, betrekkelijk onbekende na tuurgebieden. Sardinië heeft vier vrij toegankelijke natuur parken, waar (half) wilde paar den leven. Elba en omliggende eilandjes zijn uitgeroepen tot natuurpark, waar het toerisme aan strenge banden wordt ge legd. Stap Reizen zorgt op de tochten voor lunchpakketten en ophaalservice. Info: Stap Reizen, Biltstraat 443,3572 AW Utrecht, tel: 030 - 30 25 03, fax 030 - 30 07 28. waren heter al meer dan zes miljoen. Vorig jaar kwam 57 procent van hen uit het buiten land, de rest uit Frankrijk. transport in het Alpenland. De brochure kan worden aange vraagd bij 'Zwitserland Toeris me' koningsplein 11,1017 BB Amsterdam, tel: 020 - 6222033. loerderijen Fietstocht e VWHeerde houdt vandaag Boerderijen Fietstocht over - Noord-Velu we. De 35 km route voert langs monu mentale boerderijen en door Khjke natuurgebieden. On- Wvegzijn bezichtigingen mo- fyk van enkele boerderijen, de Buismans rozenkwekerij en Or gelmakerij Reil. Start- en eind punt is café-restaurant De Keet, Eperweg55, afslag Heerde-Zuid van de A50. Begonnen wordt tussen 10 en 13 uur. Info: VW Heerde, tel: 0 57 82 - 21 59. Early Bird-tarieven P&O heeft het tarief op de veer dienst tussen Calais en Dover voor passagiers die vroeg wil len vertrekken, aanzienlijk ver laagd. Een retourticket voor een auto met maximaal 9 in zittenden kost voor reizigers die tussen 06.30 uur en 09.45 uur de boot oprijden 399 gulden. De normale prijs is 645 gulden. Info: P&O, tel:0 2503 - 21 88 8. Een voortvarend ventje. Zo'n eigengereide opdon der die van opschieten houdt. Het 'niet lullen, maar poetsen' ligt voor in z'n mond en net als profes sor Karei van het Reve vindt ook hij dat vergade ren iets is voor de talentlo zen. Die instelling kostte hém in Langedijk ooit de kop. Toen Pieter de Boer als directeur van de 'Broe- ker Veiling' het aantal be zoekers had opgekrikt tot boven de honderdduizend per jaar, werd hem door het bestuur verzocht op te hoepelen. Hij had 'best wel' goed werk geleverd, viel niets op af te dingen, maar je kon nou nooit eens rustig met die jongen pra ten. De Boer had 'nooit geen tijd'. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De veilingdirecteur voelde zich danig op z'n staart getrapt en ontstak - geeft hij onmiddellijk toe - helemaal in grote woede toen ze nog begonnen te zeuren over z'n gebrekkige administra tie ook. Wegwezen dus. En laat hij nou precies op dat moment André Testa tegenkomen, de toenmalige aanjager van de NZH. Ook al zo'n onconventio nele doordrammer, die voor man van de Haarlemse buson derneming. Ook al zo'n doener die met opgestroopte mouwen door zijn bedrijf daverde. 'Als jij nou eens de Naco opnieuw op poten gaat zetten', baste Testa De Boer toe. Waarom niet, be dacht die na precies één secon de te hebben nagedacht en toog aan de slag. In 1990 was dat en inmiddels is de vloot van de Naco (onder deel van de NZH) zes keer zo groot geworden. Bovendien groeide het aantal personeelsle den van één tot veertig en de omzet nam toe met 'weet-ik- veel-hoeveel-procent'. Maar dat was nog het minst moeilijke, vindt De Boer. Van enige omzet was in den beginne immers nauwelijks sprake. Hield de Am sterdamse rederij zich aanvan kelijk uitsluitend en alleen bezig met de op apegapen liggende veerdienstStavoren-Enkhuizen, nu zijn daar Vechttochten bijge komen, tripjes naar Pampus, di nercruises, reisjes naar Marken, Volendam en de bollenstreek- De Boer: „Het gaat nu razend snel allemaal. En Sail wordt straks natuurlijk helemaal een gekkenhuis." Sail. Pieter de Boer wist er ei- - aatsmuseum e iets meer van kaatsen wil begrijpen, voege zich in het museum dat geheel i deze Friese passie is gewijd. Op de \ede etage van de Friesland Bank in het trum van Franeker wordt iedere bezoe- n haarfijn uit de doeken gedaan hoe de els luiden en hoe het spel gespeeld dient vorden. De expositie aan de Voorstraat geopend tot 1 oktober van dinsdag tot met zaterdag van 13 tot 17 uur. Niet '.l verderop ligt de heiligste grond voor ie- e Friese kaatser, het befaamde 'Skü- mwaar elke zomer de PC wordt gehou- i, het wereldkampioenschap kaatsen zo \eveer. o over het museum: tel: 0 51170 - 91 0. Stolp te Kijk Bij de Provinciale VW van Noord-Holland is een derde fietsroute in de serie 'De Stolp te Kijk' verschenen. Voer den de eerste twee trajecten de deelnemers door West- Friesland, deze laat de mooiste stolpboerderijen van droogmakerij De Beemster zien, waaronder natuurlijk de befaamde 'EenhoornDe afstand die moet worden afgelegd bedraagt 34 kilometer. Begin- en eindpunt is officieel Midden-Beemster, maar het is uiteraard heel goed mogelijk het tracé op te pikke?i ergens midden in de routebeschrijving, die voor 3,50 gulden te koop is bij alle Noordhollandse VW-kantoren. Rederij Naco betaalde driekwart miljoen gulden om passagiers langs de op Sail paraderende windjammers, brigantijnen, barken en klippers te mogen varen. foto hans van weel genlijk 'niet zo veel van', toen hij in 1990 bij Naco aantrad. Maar dat gebrek is inmiddels geheel en al weggepoetst. De nog steeds in Langedijk wonen de reder is de schuimbekkende concurrentie te rap afgeweest, betaalde organisatiebureau En- demol driekwart miljoen gulden en is nu samen met Holland In ternational en rederij Zeilvaart uit Enkhuizen zo'n beetje de enige die van 10 tot en met 14 augustus passagierbootjes mag laten rondvaren op het van

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23