Smaak Hoogtijdagen voor barbecuers Plattelandskeuken met veel smaak Groenten en fruit aan spiezen heel goed geschikt voor op de barbecue Weberbol is zowel oven als barbecue llilWWM'li|liHl'lil| VRIJDAG 7 JUL11995 REDACTIE WIM VAN 8EEK 072-196258 Barbecuers beleven hoogtijda gen. Maar ook de slagers en su permarkten. die het vlees en aanverwante zaken daarvoor le veren. En de verkopers van de apparatuur, de houtskoolfabri kanten, spiritusleveranciers. de frisdrank- en bierfabrikanten, alsmede de wijnboeren, de bak kers die er stokbroodjes voor bakken en zeker niet in de laatste plaats de groenteleve ranciers, die grote hoeveelhe den paprika's, komkommers, aubergines en courgettes voor op het rooster inkopen. Barbecuen is niet zo maar wat. Barbecuen vereist dat met na me onder warme weersomstan digheden de nodige zorgvuldig heid in acht wordt genomen, want de zon kan met vlees veel schade aan ons lijf toebrengen. De hitte van de barbecue kan eenmaal door zon bedorven vlees niet meer bacterievrij ma ken. Vlees buiten de koelkast vraagt om extra aandacht. Leg vlees zo veel mogelijk op verschillende schalen, zodat het in gedeelten mee naar buiten genomen kan worden. Kook of braad krabbetjes, verse worst, kip/kalkoen en grotere stukken vlees eventueel eerst even voor. Vooral deze soorten vlees hebben meer tijd nodig om gaar te worden. Varkens vlees moet altijd gaar worden gegeten. Droogdeppen Wie vlees een dag van te voren marineert, kan het 't beste goed afgedekt in de koelkast bewa ren. Voor het grillen of rooste ren het gemarineerde vlees al tijd eerst droogdeppen met keu kenpapier. Neem voor barbe cuen liefst niet al te doorregen vlees. Tijdens het barbecuen druipt het overtollige vet name lijk op het hete vuur en kan door verbranding schadelijke stoffen veroorzaken, die vervol gens weer op het vlees kunnen komen. Wie wel voor wat door- tegen vleessoorten kiest, kan het dan eerst beter even blan cheren, dat is heel kort voorko ken of stoven. Dat voorkomt druipen. Zorg er bovendien voor dat het vlees niet ver brandt en zwart wordt. Ver brand vlees is namelijk niet lek ker en ongezond. Snijd daarom zwart verbrande randjes altijd van het vlees af. Leg bereid vlees nooit terug op een schaal of bord waarop rauw vlees heeft gelegen. Datzelfde geldt voor keukenmateriaal als messen en vorken. Gebruik die tijdens het barbecuen öf voor bereid vlees öf voor rauw vlees. Op deze manier wordt voorko men dat eventuele bacteriën van het rauwe vlees op het be reide vlees terechtkomen. Barbecuen 'en papillote' is een manier om extra glans te geven aan barbecuen. In een handom draai kunnen er de lekkerste ge rechten voor worden bereid. Al le soorten vlees zijn er geschikt voor. Samen met verse kruiden, groenten en (exotische) vruch ten kunnen bijzondere gerecht jes worden gecreëerd. Daarvoor wordt het vlees in aluminiumfo lie gedaan en wordt het pakket je goed gesloten, zodat alle smaakstoffen en geurige aro ma's in het pakketje blijven. Alle soorten vlees kunnen 'en papillote' op de barbecue wor den bereid. Bijvoorbeeld bief stukreepjes, een hamlapje, een kaffsoof lamsbout dat in blokjes is gesneden. Houd er wel reke ning mee dat de bereidingstijd per vleessoort verschilt. Ook gemarineerd vlees kan uit stekend 'en papillote' worden bereid. Zo n marinade kan heel eenvoudig zelf worden gemaakt met wijn, kruiden en eventueel wat knoflook. Zo is in blokjes gesneden lamsvlees gemari neerd in droge witte wijn met fijngesneden ui, peterselie, tijm en kervel, olijfolie, paprikapoe der, een paar knoflookteentjes en een snufje peper en zout een heel smaakvol gerecht. Ook champignons, tomaten, paprika, prei, bosuitjes, knof look, courgettes en aubergines lenen zich voor 'en papillote'. Ze passen heel goed in een vlees-verrassingspakketje van de barbecue. Exotische vruch ten als papaya, mango en ana nas kunnen eveneens samen met het vlees worden verpakt in de folie. Ze geven een frisse, licht zoete smaak aan zo'n zo mers gerecht. Vlees op de barbecue, ga er vooral tijdens warme dagen zorgvuldig mee De Franse plattelandskeuken is er een van een voud, maar ook van veel smaak. Uitgangspunt van die plattelandskeuken is altijd de aanwezig heid van een eigen moestuin en een eigen boom gaard geweest, waarvan de produkten werden ge oogst en bereid. Wat over was werd geconser veerd en was dus beschikbaar voor een heel jaar. Die andere Franse keuken is de Nouveau Cuisine, die zoveel anders is en waarin de creatie en pre sentatie een grote rol spelen. De Franse platte landskeuken is zo'n beetje vergelijkbaar met onze boerenkeuken, met als grote verschil dat de Fran sen veel meer weten te doen met de zelf geteelde produkten dan de Hollanders. De recepten in het boek 'De Franse Plattelandskeuken' zijn eenvou dig, maar spreken iedereen aan en kunnen in een handomdraai voor een heel smakelijke maaltijd zorgen. Het boek is geschreven door Marlies Ba telaan en is uitgegeven door Kosmos Z&K uitge vers in Utrecht en kost 29,90 gulden. PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bloem; 5. bouwstijl; 10. trots; 12. graanpakhuis; 13. hevig; 14. ernstig; 16. deel van de mond; 17. slee; 18. vogel; 20. oude lengtemaat; 21. meteen; 23. on besmet; 25. vochtig koud; 27. bijb. figuur; 28. bevel; 30. am père; 31. struisvogel; 32. ver- lichtingsmiddel; 33. brandgang; 34. keukenkruid; 36. praatvogel; 38. vulkaan; 40. plek; 41. zit plaats voor publiek; 44. United Kingdom; 46. wielerwedstrijd; 47. buisverlichting; 48 boom; 50. ontkenning; 51. vlekkenwa ter; 52. kommer; 54. gebak; 55. niemand uitgezonderd, 56. leer rede. Verticaal: 1kwestie; 2. opsmuk; "3. mo ment; 4. bijwoord; 6. spil; 7. hui vering; 8. brandstof; 9. deel van een auto; 11schaaldier, 14. ge lofte; 15. goedgeefs; 18. echtge noot; 19. buurt; 21. edelsteen; 22. muskietennet; 24. jongens naam; 26. nauwelijks; 28. film decor; 29. bergweide; 33. sterke drank; 35. roofdier; 37. harem- dienares; 39. woonboot; 40. be zittelijk vnw.; 42. electrisch gela den deeltje, 43. stonde; 45. deel van de hals; 47. deel van een trap; 49. schil; 51aansporing; 53. lidwoord; 54. de oudere. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. alva; 2. alias; 3. klam; 4. markt; 5. strik; 6. breuk; 7. brink; 8. pastei; 9. baars; 10. ga per; 11. uiten; 12. moot; 13. vaal; 14. koor. Het citaat is: ,,ln menig smette loos huis woont menig verwaar loosd man". D. Janssen. Bij uitstek geschikte groenten voor de barbecue zijn aubergi nes, courgettes, paprika's, to maten, maïs, champignons, ananas, abrikozen en banaan. Groenten en fruit kunnen, net als vlees, aan spiezen worden geregen en op de barbecue wor den geroosterd. Bestrijk stukjes groenten en fruit tijdens het roosteren zo nu en dan met olie om schroeien te voorkomen. De meeste groen ten en vruchten bevatten name lijk van nature geen vet, waar door de kans op schroeien gro ter is. Leg de groenten voor een bij zondere smaak van tevoren on geveer een half uur in een mari nade van citroensap, olie. krui den en knoflook. Stukjes fruit even droog deppen. Goede combinaties zijn: - spies met courgette, paprika, ui, tomaat en champignons; - spies met ananas, stukjes (voorgekookte) maïskolf en ker stomaatjes; - spies met in spek gerolde stuk ken banaan en champignons; - foliepakketje met tomaat, courgette, aubergine, plakjes gekookte aardappel en kaas; - gemarineerde maïskolf in een foliepakketje; - gepofte appels. Het bijzondere van de Weber bol zit 'm in het speciale soort staal waarvan deze barbecue is gemaakt. De barbecue is porse lein geëmailleerd, wat voor een juist weerkaatsing van de hitte zorgt, en is roestvast. De Weber bol heeft daardoor een gegaran deerde lange levensduur. Er kan met dit apparaat op de traditio nele wijze worden gebarbecued met het deksel open. Met het deksel dicht, waarbij volgens de indirecte wijze gebarbecued wordt, ontstaat er een soort oven. Geschikt voor bijvoor beeld een hele kip of een dik stuk vlees, zoals een rollade. Het vlees blijft op deze manier ook nog eens sappiger. Bij deze me thode ontstaat nauwelijks rook doordat een speciale druip- De Weberbol is als barbecue en als een soort oven (met het deksel dicht) te gebruiken. schaal, die midden op het houtskoolrooster tussen de gloeiende briketten staat, het vet en het vocht opvangt dat van het vlees druipt. De advies prijs bedraagt 349 gulden. TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Zoals de oplettende lezertjes weten, was het niet heer Bommel, die in de Oude Schicht zat. Het was de heer Hup Hachelbout, die het voertuig met benzine had laten vullen en nu monter stadwaarts reed. Onderweg had hij Tom Poes ingehaald en hem een lift aangeboden, want hij had een vriendelijk karakter. „U weet niet, meneer Poes", zo sprak hij onder het rijden, ,,wat een mooie geruststelling het voor mij is dat de heer Bommel nu tegen alles verze kerd is! Er kan hem véél gebeuren, dat is waar. Maar de verzekering dekt de schade." ,,Ja, dat is prettig", zei Tom Poes, die zijn eigen gedachten volgde. ,,Maar ik hoop toch, dat hij goed op de voortekens let. Heer Bommel is soms zo verstrooid..." Op dat moment werden ze aange houden door de agent, die de stads poort bewaakte en nu traden ook de commissaris en de ambtenaar eerste klasse nader. „Waar hebben jullie Bommel gela ten?" vroeg de eerste, achterdochtig onder de bank kijkend. „Wat moet dat, huh?" Hup haaste zich om de toestand uit te leggen, maar zijn woorden ver zachtten de houding van de over- heidsfiguren niet. De politiechef sommeerde hen uit te stappen en de ambtenaar liet het voertuig op een zijpad duwen. „Ik leg er beslag op!" verklaarde hij kort. „En ik eis eveneens de verzeke ringspremies op die de verdachte Bommel aan u betaald heeft, me neer. De belastingen gaan vóór!" „Maar dan is de verzekerde niet meer verzekerd!" riep de heer Ha chelbout handenwringend uit. „Nu is al mijn werk voor niets geweest!" ZATERDAG 8 JULI Neerslagkans H E T DOOR HANS VAN ES We mogen ons de komende da gen verheugen op echt hoogzo- merweer. De weerkaarten tonen een beeld dat in de schitterende julimaand van 1994 vaak te zien was: een hogedrukblokkade bo ven West-Europa. We spreken van een blokkade, als de regulie re band met westen- of zuidwes tenwinden boven onze breedte wordt tegengehouden, voordat deze stroming het Europese con tinent heeft bereikt. In veel ge vallen wordt de zone met westen winden gedwongen zijn baantjes te trekken langs een hogere breedtegraad, meestal op een route via IJsland en Noord-Noor- wegen. Zo'n hogedrukblokkade kun je soms wel vergelijken met een rotsblok in het midden van een rivier. De hoofdstroom splitst zich dan in twee zijstromen; de oceaandepressies worden langs twee routes omgeleid met een noordelijke tak langs de Noordkaap en een zuidelijke tak in de rich ting van Portugal. Op deze wijze blijft het overgrote deel van Europa gevrijwaard van Atlantische regengebieden en overheerst de zon. Ef blokkade brengt in deze tijd van het jaar een degelijke periode met stabiel zomerweer, meestal enkele dagen of een week. In de zomer van 1994 waren de blokkades ongekend hardnekkig en leidden tot een periode van zes weken, waarin het zomerweer vrijwel geen inzin kingen kende. De kans op een herhaling van een zeer lange periode warm en zonnig zomerweer binnen een jaar lijkt niet zo groot. Maar zijn wel een paar mooie voorbeelden van twee fraaie zomers achter i kaar zoals de jaren 1975-1976 en 1982-1983. Voorlopig houd ik het op een dag of vijf met zomerse en wellicht troj sche temperaturen in Nederland. Morgen zal het kwik in het overgrc deel van het land weer de 25 graden of hoger halen. Mogelijk blijft een smalle kuststrook nog wat koeler door een zwakke instroming v; zee. Na morgen ligt de as van hogedruk van Schotland naar de Oost zee. Met winden uit noordoost tot zuidoost wordt droge, zeer warme continentale lucht tot over de stranden gevoerd. De maxima liggen topniveau, tussen de 27 en 31 graden. De zon overheerst, al kan er de middag wat stapelbewolking ontstaan. Onweersstoringen van enige omvang blijven tot dinsdag uit de buurt De lokale onweersbui, die aan het eind. van de dag kan ontstaan, be hoort tot het type warmte-onweders en vormt geen bedreiging voor 1 fraaie zomerweer. MÊÊÊÊÊÊÊÊimÊÊÊÊHm EURO KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vandaag wisselvallig met veel bewolking en met na me langs de kusten perio den met regen. Morgen van het westen uit opkla ringen maar ook een enke le bui. Middagtempera- tuur ongeveer 15 graden, in het zuidoosten rond de 20 graden Zweden: Vandaag wolkenvelden en hier en daar regen. Mor gen op veel plaatsen zon nige momenten en waar schijnlijk droog. Middag- temperatuur rond 15 in het noorden, in het mid den en zuiden ruim boven de 20 graden. Denemarken: Vandaag wolkenvelden en vooral in het noorden kans op wat regen. Naar het zuiden toe droger en ook nu en dan zon. Morgen overal zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 20 in het noorden tot 25 in het zuiden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral in Ierland en Schotland wolken velden en af en toe regen of motregen. In Wales en met name het zuiden van Engeland droog en geregeld zon. Mid dagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten van Schotland tot 26 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Vrij zonnig en warm weer. Middagtem peratuur van 21 graden rond Oostende tot ongeveer 28 in de Ardennen en Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen zonnig, vandaag in de oostelijke departementen ook nog kans op wolkenvelden. Droog. Verdere stij ging van temperatuur met maxima op morgen van ongeveer 28 graden; langs het Kanaal middagtemperatuur rond 21 graden. Portugal: Vrij zonnig, 's Middags landinwaarts ook enkele stapelwolken en morgen kans op een lokale bui. Middagtemperatuur van 28 graden vlak aan zee tot ruim 30 landinwaarts. Madeira: Flinke perioden met zon en kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Vrij zonnig, 's Middags landinwaarts ook enkele stapelwolken en met name mor gen kans op een lokale bui. Maxima aan de Costa's ongeveer 29 graden, in het binnenland meest tussen 31 en 36 gra den. Ook langs de Golf van Biskaje wordt het plaatselijk erg warm Canarische Eilanden: ln h$t zuiden meest zonnig, elders ook wolkenvelden, Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 gra- Marokko: Westkust: Flinke zonnige perioden, ook wel eens wolkenvelden en vooral in het noorden mogelijk een bui Middagtem peratuur vlak aan zee rond 26 graden. Tunesië: Overwegend zonnig. Erg warm met maxima vlak aan zee iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig. Middagtemperatuur met name morgen op veel plaatsen 30 graden of iets hoger. Mallorca en Ibiza: Zonnig en warm. Morgen kleine kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 31 graden. Italië: Vandaag ten zuiden van Rome mogelijk een regen- of onweersbui. Verder droog en veel zon Maxima in het algemeen rond 29 graden Corsica en Sardinië: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur van 28 tot 32 graden. Malta: Overwegend zonnig. Droog. Middagtem peratuur ongeveer 30 graden. Griekenland en Kreta: Naast zon vooral in het noorden van Griekenland ook van tijd tot tijd enkele wolkenvelden en plaatselijk een stevige regen- of onweersbui. Enige daling van de middagtemperatuur, maar op morgen nog altijd maxima van 27 tot 31 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, soms ook enkele stapelwolken en in het noorden van Turkije kans op een onweersbui. Middagtemperatuur langs de westkust iets onder de 30 gra den, elders iets erboven. Duitsland: Vrij zonnig, vandaag ook nog kans op wolkenvelden. Droog. Stijging van te peratuur, met morgen maxima van graden in het noorden tot plaatselijk Zwitserland: Zonnig, vandaag in het westen schien ook enkele wolkenvelden. V dagtemperatuur oplopend tot circa graden op morgen. Oostenrijk: Zonnig. Middagtemperatuur oplope tot circa 29 graden op morgen. Polen: In het algemeen zonnig Droog. Verd stijging van temperatuur, met morj maxima rond 29 grademalleen in het terste noorden blijft iets koeler. Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig en warm. Middagtempr tuur oplopend tot ongeveer 29 grai op morgen. Hongarije: In het algemeen vrij zonnig. Droog. V dagtemperatuur van 27 tot 30 grader ZATERDAG 8 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.30 Zon onder 211 Maan op 17.29 Maanonder02l Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.00 12.29 23.33 Laag 07.45 20.04 07.26 23 Weerrapporten 06 juli 20 uur: Amsterdam licht bf De Bilt licht be Deelen licht bt Eelde Eindhoven - Den Helder Rotterdam Vhssingen Maastricht Aberdeen Boedapest Bordeaux Genève licht bew. Helsinki hall bew Innsbruck licht bew Istanbul onbew Klagenfurt zwaar bew Kopenhagen licht bew Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca Bangkok licht bew Buenos Aires onbew Casablanca half bew Johannesburg onbew Los Angeles zwaarbew. New Orleans half bew New York zwaarbew 22 13 23 11 24 11 25 12 24 11 19 14 22 14 25 10 19 25 12 22 15 36 23 26 17 24 16 27 16 28 15 22 12 34 22 20 16 26 14 25 13 21 13 23 14 31 21 18 15 21 13 27 -22 29 17 29 15 25 13 24 12 32 27 20 28 15 32 23 21 15 23 16 24 19 23 12 25 16 22 11 26 17 27 18 10 22 8 24 16 24 12 33 2311 10 2 24 20 18 1! 20 16 32 23 28 21 ctV,

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8