RAMEN GRAVEREN Kever niet kapot te krijgen Gespierde Chevy pick-up voor 29 mille Sneller auto's ontwerpen in schijnwerkelijkheid Weg en wiel Pure ATB minder in trek RIJDAG 7 JULI 1995 chl Mazda houdt u wakker le 4 Z(f' Bij het onderzoek naar rijveiligheid stuitte Mazda op het probleem om tijdens monotone bezigheid de concentratie te bewaren. Na gemiddeld elf minuten bleek die concentratie te verslappen. Geluidsprikkels helpen om dat tegen te gaan, na der onderzoek leerde dat die om de dertig seconden gegeven zouden moeten worden. Dat resulteerde uiteindelijk in een speciaal geluidssysteem met multi-CD-speler, dat om de der tig seconden aan en uit springt en steeds een ander muziek stuk van de CD's afspeelt. Mazda liet ook nog zestig eigen composities maken die elk dertig seconden duren. Bruikbaar tijdens lange autoritten, maar ook om bewakers of personeel in controlekamers wakker te houden. del n d< )e Volkswagenfabrieken in den Wolfsburg, Duitsland, maken s 0 jebruik van de elektronische chijnwerkelijkheid, virtual rea lty, om sneller nieuwe automo- lellen te kunnen ontwikkelen. )aartoe is een samenwerkings verband begonnen met het raunhofer-InstitutfürGraphi- iche datenverarbeitung in ïarmstadt. [S fooral in de voorbereidende ^tadia is het moeilijk om moge- lusver kwamen de ontwerpers door de dure praktijkproeven achter technische onvolkomen heden. Met behulp van virtual reality is het echter mogelijk op elk moment in het ontwikke lingsproces te bekijken of de be dachte toepassingen in de prak tijk werken. In de nabije toekomst krijgen ook de klanten van Volkswagen te maken met virtuele werke lijkheid. In de showroom kun nen zij, gezeten in een virtual reality-stoel, hun droomauto uitzoeken. Honda met superschone motor An )p een autoshow in Los Ange- lea es presenteerde Honda een •0IT iangepaste motor, die aan ex- ac| reem strenge uitlaatgaseisen voldoet. Hij is gebaseerd op de 5.2 liter krachtbron uit de in tmerika geproduceerde Ac- :ord-serie, waarvan in ons land le Aerodeck stationwagonversie jeïmporteerd wordt. In super- ichone uitvoering levert hij het- telfde vermogen als de huidige jroduktiemotor en loopt bo vendien iets zuiniger. 2 )at komt door de variabel ge- i ituurdeVTECklepbediening, i lier bekend uit de Civic-reeks. i -en Civic met VTEC-E klepbe- liening kan lopen op een ma ler benzine/luchtmengsel en ilijkt daarmee in de praktijk ui- erst zuinig. Onder bepaalde imstandigheden beperkt een nager mengsel ook de uitlaat- vervuiling. Om de Amerikaanse ,2 liter altijd heel schoon te la- Wegwerkzaamheden Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. 1^ Tussen Kaag-Dorp en Oegstgeest. Ter hoogte van afrit Zoeterwoude/Leiden. Ia Ter hoogte van afrit Hoofddorp, avond en nacht. ten lopen verbeterde Honda de katalysator. Bovenal echter maakte men de brandstofdose ring, per cilinder apart ge stuurd, zeer veel nauwkeuriger. Vanaf 1997 gaat Honda in Ame rika deze motor produceren, in verband met komende Califor- nische wetgeving, vandaar dus de presentatie in het Californi- sche Los Angeles. In vier stap pen wil die staat tot aan 1998 de uitlaatgaseisen verscherpen, ten minste een deel van alle auto's die per merk verkocht worden, moet daaraan gaan voldoen. De strengste klasse heet ULEV, Ul tra Low Emission Vehicle, met de bijbehorende regels heeft de nieuwe Honda-motor geen en kele moeite. Hij loopt 90 pro cent schoner dan de nu gelden de Californische wetten vergen, die al strenger zijn dan de eisen bij ons. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Amsterdam - Utrecht (A 2) Tussen Utrecht en knooppunt Oudenrijn, avond. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Den Haag richting Amsterdam (A 4) Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Badhoevedorp en Aalsmeer, avond en nacht. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) Tussen Amstelveen en Aalsmeer, avond en nacht. Diemen richting Amstelveen (A 9) Tussen knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag. A/a taxatie en offerte voor de aanschaf van een nieuwe Mazda of Kroon-occasion. ZATERDAG 8 JULI VAN 11.00 - 1S.00 UUR AUTO HOME MAZDA WEVERSBAAN 27.- LEIDERDORP - TEL. 071 - 899 349 Kennedylaan 118,2324 WZ Leiden Telefoon: 071-769322 Van Hallstraat 30,2241 KT Wassenaar Telefoon: 01751-19221 REDACTIE PETER LODEWIJKS GM werknemersforum Zo snel mogelijk wil General Motors komen tot een Europees overlegorgaan, waarbinnen werknemers van alle fabrieken bij de centrale Europese directie in Zurich inspraak krijgen in de strategie van het concern. Aan leiding is een vorig jaar aange nomen richtlijn van de Europe se Unie voor multinationals. Vrouwendag bij Safe Motors Op zaterdag 22 juli houden de vestigingen van 'motor warenhuis' Safe Motors in Amsterdam, Apeldoorn en Zoetermeer een speciale dag voor vrouwelijke mo torliefhebbers onder de noemer Lady's day. Tegenwoordig zijn er veel vrouwen die hun motorrij bewijs halen en interesse hebben in alles wat met motoren te maken heeft. Op Lady's day wordt aan dacht besteed aan inotor- kleding en accessoires door middel van modeshows. Er bestaat de mogelijkheid tot proefrijden op verschillen de soorten motorfietsen. Vrouwen krijgen een Vip behandeling en kunnen profiteren van aanbiedin gen op motorfietsen en - kleding, aldus Safe. Citroen in het nieuwe modeljaar Het nieuwe modeljaar dient zich alweer aan. /Vis eerste maakt Citroen bekend welke veranderingen zich voordoen bij de binnenkort leverbare 1996-modellen. Grotendeels gaat het om opwaardering van de uitrusting in alle modelse ries, bij de AX veranderen te vens enkele type aanduidingen. Verder neemt de beschikbaar heid van airbags toe. De duurste Xantia's krijgen er nu standaard één, geleidelijk komt een passa giers-airbag beschikbaar bij Xantia, XM en Evasion. Zoals verwacht kon worden gaat het gamma van de 5-deurs Xantia gelijk lopen met dat van de komende Xantia Break sta tionwagon. Dat brengt een aan tal nieuwe motortypen met zich mee. Er verschijnt een 112 pk 16-kleps 1.8 liter motor voor de basisversies X en SX, alleen in combinatie met automatische transmissie houdt men het op de bekende 8-kleps 1.8 liter 103 pk). Evenzo wijkt in SX/VSX versies de 8-kleps 2.0 liter voor een sterkere 2.0 16-klepper (135 pk), bekend uit de XM, maar behouden automaat-versiesde 8-klepper (123 pk). De sportieve 2.0 liter 16V VSX (150 pk) maakt plaats voor een even sterke 2.0 liter Turbo CT Activa, met extra-speciale actie ve vering die voorkomt dat de auto in bochten overhelt, bij remmen duikt of bij optrekken zijn neus verheft. De Turbo CT motor komt ook uit de XM, daarnaast maakt de 12-kleps2.1 Turbo Diesel de overstap van XM naar Xantia. Het (Nederlandse) idee achter het VW-busje was simpel: een Kever- chassis met motor achterop en daaroverheen een rechthoekige cabine. Resultaat: een zeer handig en ruim vervoermiddel dat in de smaak viel bij (kleine) ondernemers. Het VW-busje werd in de 40 jaar dat het op de markt was (1950-1990) werkelijk overal voor gebruikt. Ook bij de brandweer werd dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheden die het ontwerp van Ben Pon (de eerste Nederlandse VW-importeur) bood. Vooral in drukke steden was de compacte Transporter als brandweerwagen goed te gebruiken. Het busje op foto dateert van 1955. archief to to united photos de boer fietsstrook redactie: Theo van der Kaaij De pure ATB, ofwel de du re terrein- fiets is minder in trek. De daarvan afgeleide city- bike, goedkopere ATB- fiets met spatborden en bagagedragers, worden veel meer verkocht. Ook de hybride-fiets, een kruising tussen ATB en racefiets doet het goed in de verkopen. Nog maar acht procent van alle verkochte fietsen in 1994 was een oor spronkelijke ATB van een duur type, zo con stateert de-afdeling fiet sen van de RAI. Een kwart van alle vorig jaar verkochte fietsen is city- bike of hybride. Over de hele linie zijn ATB-fiet- sen, zelfs de dure typen een stuk goedkoper ge worden. Dat heeft te ma ken met de dalende ver- Liggende Hollander, Tourslaan 33, 5627 KW Eindhoven, tel/fax 040- 424368. De kosten be dragen 750 per week plus 195ligfietshuur. Over het strand In het najaar, komt er een spectaculaire strandrace voor ATB-fietsen, de Brinta Beach Classic. Op 22 oktober verschijnen beroepsrenners en ama teurs aan de start in Scheveningen om over het strand naar Zand- voort te ploeteren. Bij zonder is dat naast de wereldtop van de ATB- coureurs ook de beste wegrenners ter wereld zoals Indurain, Romin- ger, Chiappucci, Breu- kink, Abdoesjaparov aan de start verschijnen. De amateurs starten na de wedstrijdrijders. Er breken nieuwe tijden aan voor de best verkochte auto aller tijden, de Volks wagen Kever. Niet alleen komt er een 'Kever nieuwe stijl' aan, maar ook is de 'gewone' Kever weer te koop. HEEMSTEDE Het studiemodel Concept 1, dat model staat voor de nieuwe Ke ver, heeft overwegend enthou siaste reacties opgeleverd op autotentoonstellingen. Met het inspelen op de oude Kever-ge- voelens heeft Volkswagen ken nelijk de juiste snaar geraakt. Het nieuwe model is gebaseerd op de VW Polo, maar de carros serie heeft de karakteristieke Kever-stijl in een modem jasje. Nog opzienbarender is dat de huidige Kever, zoals die thans in Mexico (en ook Brazilië) wordt gebouwd, sinds kort weer in ons land te koop is. Een bedrijf in Lijnden, dat luistert naar de naam Hoofdweg Managements (tel. 02505 - 1688), importeert de 'Beetles' uit de Mexicaanse VW Puebla-fabriek, waar enige tijd geleden de produktie nog werd opgevoerd. Daar rollen per dag nu rond de 450 Kevers van de band. Ook in Duitsland is de Kever 1995 weer leverbaar. De VW, die tijdens de pinkster dagen debuteerde op het Super Oldtimerfestival in Lisse, wordt verkocht door de Keverwinkel (tel. 02977 - 44057) in Aalsmeer en komt op 24.950. De Mexi caanse exemplaren zijn met hun tijd meegegaan want te genwoordig zit er een 1600 cc injectiemotor in met een kata lysator en ze hebben schijfrem men. Ook een alarminstallatie en een brandblusser worden standaard bijgeleverd. Voorlo pig is de Kever 1995 alleen te koop in de kleuren rood, wit, blauw en zwart. De eerste Kever werd in op dracht van Adolf Hitier ontwor pen door de Oostenrijkse inge nieur dr. Ferdinand Porsche. Het prototype uit 1936 had geen achterruit, maar lijkt voor de rest sprekend op alle andere Ke vertjes. Hitier wilde dat ieder een een Kever zou bezitten, maar tijdens de oorlog werd in de fabriek voornamelijk oor- logsmaterieel gemaakt. De Engelsen bombardeerden het imposante bedrijf, maar na de oorlog zette de Britse majoor Hirst de fabriek opnieuw op. Door deze 'geallieerde' vinger in de pap hadden veel mensen er na de oorlog geen moeite mee een auto te kopen die uit de Hitlertijd stamde. De Volkswagen Kever is altijd populair geweest en is dat nog steeds, zo blijkt uit het grote aantal positieve reacties op het 'Mexico-initiatiefDankzij de Zuidamerikaanse produktie zal de Kever waarschijnlijk wel deze eeuw uitdienen als best ver kochte auto aller tijden. Het to tale produktieaantal ligt dan rond dp 22 miljoen exemplaren. Maar lang zal die koppositie niet meer stand houden want de Kever-opvolger VW Golf stoomt in een daverend tempo op en zal zijn succesvolle voor ganger vlak na het begin van de volgende eeuw van zijn troon stoten. blik in het verleden kopen en het groeiende aantal merken dat te koop is. Ook vering is niet meer peperduur. Een paar jaar geleden kostte een geveerde voorvork als los accessoi re nog 1.000 Nu zijn er ATB's met verende voor vorken te koop voor een meerprijs van 250. Vering heeft zin bij het rijden in ruw terrein. De wielen blijven in contact met de grond en de be rijder heeft meer com fort. Bij het rijden op ge baande wegen heeft vering niet zoveel effect. Op de ligfiets De Liggende Hollander, het adres voor verhuur en verkoop van ligfietsen in Eindhoven, organi seert ook vakanties op de ligfiets. Van 29 juli t/m 20 augustus staat deel name nog open voor een promotietocht op de lig fiets door het hele land. De bedoeling is dat lief hebbers tijdens deze toer kunnen kennismaken met de ligfiets. Deelne mers hebben de keus uit 20 verschillende model len uit de collectie van de Liggende Hollander. Ook kunnen mensen met een eigen ligfiets meedoen. De 1.500 km lange tocht voert langs het LF-netwerk, de Lan delijke Fietsroutes in Ne derland en voor een deel in België en Duitsland. De bagage wordt ver- voerd, voor eten, drinken en onderdak wordt ge zorgd. Inschrijven kan bij de De eerste los verkrijgbare verende voorvork kostte duizend gulden. ATB's zijn nu voor 250 extra met vering te koop. Een heuse gespierde Amerikaan voor 29.000 gulden. Kan dat in een land dat met zijn hoge be lastingniveau op auto's tot de wereldtop behoort? Ja, dat kan. General Motors heeft de grote oversteek naar Europa gewaagd met de stoere Chevrolet pick-up truck. De doelgroep is de spor tieve automobilist die zich wil onderscheiden in een wereld waar 'ontmoediging' het ge neesmiddel is voor alle kwalen. GM toonde dezer dagen zijn breedgeschouderde grijs kente ken pick-up in Genua aan de Europese autopers. Kort en goed, het geheim van de bodemprijs is tweeledig. De Amerikaanse dollar is al jaren beneden peil en de auto voldoet aan de grijs-kentekenmaten waarmee de Nederlandse over heid het oneigenlijke gebruik door particulieren van bedrijfs auto's wilde tegengaan. Daar zit nou juist voor Chevrolet de winst. De concurrentie is im mers grotendeels tot het peper dure belastingtarief voor perso nenwagens veroordeeld en heeft het lucratieve marktge bied dan ook met spijt vaarwel moeten zeggen. Echter, de Che vrolet S-10 Pick-up voldoet aan de nieuwe normen en duikt in het grote gat dat de overheid met grote precisie in de markt heeft geschoten. In Amerika is de auto een groot succes. In de Verenigde Staten werden vorig jaar ruim zes mil joen zogeheten 'light trucks' aan de man gebracht. Onder deze noemer vallen overigens De 20-miljoenste Kever liep op 15 mei 1981 in Mexico van de band. In 1986 stopte Volkswagen de officiële import van Mexicaanse Kevers in Eu ropa. Nu, negen jaar later, keert de Zuidamerikaanse Kever weer terug in Nederland. foto pon boeken De Kever in Nederland Uitgeverij Elmar heeft twee se ries boeken waarin beroemde klassiekers centraal staan. Ui teraard is ook de VW Kever daarin vertegenwoordigd. Het eerste boek De Originele Kever kwam enige tijd geleden uit en nu is ook in de kleinere serie de Kever aan de beurt. Auteur Jan de Lange, die eerder de Citroëns DS en 2CV (Eend) in de schijnwerpers zette, toont aan de hand van 250 veelal on bekende zwart-wit foto's welke rol de (nog steeds) meest ver kochte auto ter wereld in ons land speelde. Hij verschaft daar bij een heleboel leuke en inte- ressanteachtergrondinformatie, die het boek tot een waar Kever document maken. De Kever in NeclerlandWgt in de winkel voor 29,50. tal van types, zoals terrein-, ruimtewagens en pick-ups. De laatste categorie wordt weer on derverdeeld in 'full size' en 'compact pick-ups'. Onder de compacten dient de Chevrolet S-10 te worden be grepen. Deze groep omvat in de VS altijd nog een miljoen verko pen. Sinds zijn debuut op de Detroit Motor Show vorig jaar maakt de Chevy een gestage op mars door. Van de miljoen vorig jaar verkochte compacte pick ups nam de Chevrolet er 250.000 voor zijn rekening. De ervaringen in Amerika leren dat het autotype aanslaat bij sportieve personen, die de auto gebruiken als recreatief vervoer middel. Men ziet er surfplan ken, mountainbikes, crossmo toren en waterscooters in de laadbak. Opvallend is de Chevy pick-up zeker. Het is een robuuste auto, die stevig aan de maat is. Een echte Amerikaan met het relax te Amerikaanse gedrag. Opval lend is de grote grondspeling of bodemvrijheid, 190 mm voor en 216 mm achter. Er zijn liefst 13 types leverbaar, waarvan alleen de eenvoudigste voor 29 mille wordt aangebo den. Daar krijgt men in ieder geval een 2.2 liter benzinemotor voor en een handgeschakelde 5- versnellingsbak. Deze machine levert 120 pk bij 5.200 toeren. Standaard is de auto voorzien van ABS, stuurbekrachtiging en een full-size airbag voor de be stuurder. Er zijn grote overeen komsten qua technische uitrus ting en stijl met de onlangs ge- introduceerde Chevrolet Blazer. Die goedkoopste versie, welke is voorzien van een doorlopende bank, was bij de introductie niet voorhanden. De duurdere ver sies wel en die hebben fraaie brede voorstoelen en afhanke lijk van het type allerlei luxe ex tra's zoals elektrisch bedienbare ramen, airconditioning enzo voort. Er is ook een sterkere versie met de 4.3 liter V6-motor uit de Bla zer. Deze motor maakt de pick- up bij uitstek geschikt voor het trekken van zware aanhangers. De 6-cilinder uitvoering kent bovendien een type met vier- wielaandrijving, inschakelbaar met een eenvoudige druk op de knop. De hoge en lage gearing wisseling geschiedt ook met een knop. De auto moet hiervoor echter eerst stilgezet worden. De Chevy heeft eigenlijk een kleine dubbele cabine met twee uitklapbare zitjes, maar die zit ten er in Nederland niet in om dat dit niet mag op grijs kente ken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7