Kohl: 'Polen in NAVO' „iyi ki her an Vakantiehulplijn arayabilirsiniz." Buitenland 1w herkiezingen Armenië deerlijk, maar niet vrij' Op zoek naar voedsel Verenigde Staten erkennen Vietnam Excuses Poolse priester voor antisemitische opmerkingen Koelikov nieuwe Russische minister binnenlandse zaken Franse premier Juppé ontkent beschuldigingen corruptie -JrI jjdag 7 juli 1995 eduwe Brezjnjev overleden moskouViktoria Brezjnjev, de weduwe van de voormalige Sov jetleider Leonid Brezjnjev, is op 87-jarige leeftijd overleden. De Rerant Moskovsky Komsomolets meldde dat Viktoria twee weken keleden in het foemlin ziekenhuis werd opgenomen en daar Kvoensdag overleed. Zij leed aan suikerziekte en volgens de krant He laatste tijd ook aan gangreen. Watersnood in China: 1.200 doden chlt wking De overstromingen die het zuiden en midden van Chi- ls Sa sinds mei teisteren, hebben inmiddels aan bijna 1.200 men- ken het leven gekost. Ruim 26.000 mensen raakten gewond, al- pus de Chinese autoriteiten vandaag in een officiële verklaring. JRuim 5.6 miljoen Chinezen zijn door hoogwater van de buiten- Jivereld afgesneden. Italiaanse modekoningen voor rechter milaan Vooraanstaande figuren uit de Italiaanse modewereld Sis Giorgio Armani, Gianfranco Ferré en de styliste Kryzia moe iten voor de rechter verschijnen op verdenking van corruptie. Zij fcouden belastingambtenaren smeergeld hebben betaald. Rau blijft aan in Noordrijn-Westfalen jlisseldorf Johannes Rau blijft premier van Noordrijn-Westfa- en. de qua inwoneraantal grootste Duitse deelstaat. De sociaal democraat gaat de nieuwe rood-groene coalitie leiden. De SPD verloor bij de verkiezingen van mei de absolute meerderheid. Rau is al sinds 1978 in functie en is de langstregerende premier in de Duitse deelstaten. Wit-Rusland stopt afvoer kernwapens moskou Wit-Rusland heeft de afvoer van de strategische kern- aketten naar Rusland voor onbeperkte tijd opgeschort, zo heeft de krant Izvestia gisteren openbaar gemaakt. Volgens Wit-Rus- and is de afvoer overbodig, omdat de twee voormalige Sovjet republieken waarschijnlijk binnenkort samen zullen gaan. Groen licht in VS voor potentie-middel Washington De Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren het groene licht gegeven voor de distributie van het eerste officieel geregistreerde middel tegen impotentie. Het medicijn, Cauerject, kan binnen vijf tot twintig minuten een erectie veroorzaken. Het middel werkt in tachtig procent van de gevallen. Een mogelijke bijwerking is een abnormaal lang aanhoudende erectie. De fa- L brikant Upjohn wil het medicament in september op de markt brengen. Vervroegde verkiezingen in Spanje madrid De Spaanse premier Felipe Gonzalez heeft gisteren verklaard bereid te zijn de algemene verkiezingen te vervroegen naar de eerste helft van volgend jaar. Hij zei dit op een perscon ferentie na afloop van een bijeenkomst van de leiding van zijn socialistische partij. De verkiezingen staan officieel pas voor midden 1997 op het programma. 'lacht internationale waarnemers: IEVAN Rtr-AFP-DPA rida :\- in t. 'Niemand kan lidmaatschap tegenhouden iternationale waarnemers van e Organisatie voor Veiligheid 1 Samenwerking (OVSE) in uropa hebben gisteren hun ;klag gedaan over het verloop de parlementsverkiezingen Armenië. Volgens intematio- ale maatstaven gaat het om rije verkiezingen, maar ze zijn iet eerlijk, zegt de OVSE in een irklaring. Van het begin af a^n a ijn de informatievoorziening n opiniepeilingen zo gemani- uleerd dat ze de regeringscoa- ernstig bevoordeelden, ïeent de organisatie. De OVSE bekritiseert ook de ilo itsluiting van de nationalisti- :he oppositiepartij Dasjnakt- oetioen, die volgens de rege- ng van president Ter-Pe- osjan betrokken is geweest bij olitieke moorden en terroristi- ïhe activiteiten. Naast de OVSE zijn meerdere [roepen internationale waarne- ners actief om de verkiezingen, De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft vanmorgen in de binnenstad van Warschau een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat. Met de kranslegging be gon Kohl de tweede dag van zijn bezoek aan Polen. Gis teren had hij in een toespraak tot het parlement gezegd dat als het aan Duitsland ligt Polen voor de eeuwwisse ling lid van de NAVO en de Europese Unie is. WARSCHAU AP De Polen moeten daarvoor wel doorgaan op de weg van her vormingen die het land wester se politieke en veiligheidsstruc turen zal opleveren. ,,En wij wil len de Polen helpen op deze weg", aldus de bondskanselier. Kohl was de eerste buitenlandse regeringsleider die het parle ment toesprak. Bij uitzondering was het parlement afgeweken van de regel dat alleen staats hoofden een toespraak mogen houden. In zijn toespraak verzekerde Kohl dat geen enkel land het recht heeft de toetreding van Polen tot de NAVO te blokke ren. Hij zei te hopen dat de dia loog van de alliantie met Rus land ertoe zal leiden dat de NAVO nieuwe leden kan opne men zonder oppositie door Moskou. Kohl prees de economische successen en benadrukte dat het democratische Polen een plaats verdient onder de EU-le- den. Hij waarschuwde er echter die woensdag werden gehou den, te volgen. In Armenië wordt tevens gestemd over een nieuwe grondwet. In het door een zware econo mische crisis geteisterde land bestaan twee grote politieke kampen. Rond Ter-Petrosjan heeft zich de coalitie 'Repu bliek' geschaard, een coalitie van zes partijen. Daar tegenover staat de oppositie van de Allian tie, bestaande uit nationale en communistische partijen. Vol gens parlementsvoorzitter Vachgan Mkrttsjjan wijzen de eerste resultaten uit dat het re- geringsblok op winst staat. De oppositie heeft felle kritiek uitgeoefend op de door Ter-Pe trosjan voorgestelde nieuwe grondwet. Die verleent de presi dent uitgebreide bevoegdheden en zou hem in staat stellen een dictatuur te vestigen. Volgens voorlopige resultaten zou de bevolking in een volksraadple ging het voorstel van de presi dent hebben gesteund. Sarajevo» De moslim-enclave Srebrenica in het noordoosten van Bosnië is afgelopen nacht opnieuw beschoten door Bosnische Serviërs. Er wordt al 24 uur hevig gevochten rond de enclave. Ook de 450 Nederlandse blauwhelmen in Srebrenica kwamen onder Servisch vuur te liggen maar ondanks de he vige beschietingen raakte geen van hen ge wond. Voor het Dutchbatt, dat een etmaal lang de schuilkelders in moest, geldt sinds vanmorgen weerde zogeheten alarmfase groen. Dat duidt er volgens een militaire woordvoerder in Den Haag op dat voorlopig geen nieuwe vijandelijkheden worden ver wacht. De gevechten rond Srebrenica kwamen niet onverwacht. De afgelopen weken was de spanning rond de moslimenclave al opgelo pen. Over en weer beschuldigden de Bosni sche Serviërs en de moslims elkaar ervan slachtingen onder de burgerbevolking aan te richten tijdens commando-achtige akties aan weerzijden van de bestandslijnen. Al voor de hevige gevechten gisteren uitbra ken, luidde de Bosnische ambassade in Za greb de noodklok over de situatie in Srebre nica. Volgens de Bosnische regering dreigt er in de enclave acute en grootschalige hon gersnood. De afgelopen week zouden al der tien mensen van de honger zijn omgekomen. Oorzaak van de nijpende voedselsituatie is dat de Bosnische Serviërs de afgelopen maanden nauwelijks nog voedselkonvooien hebben doorgelaten. Ook in vier andere 'veilige gebieden', Saraje vo, Bihac, Zepa en Gorazde, zou de voedsel situatie kritiek zijn. Reden voor veel bewo ners om onder het afval etenswaar te zoeken (foto). FOTO REUTER PETER ANDREWS Rijksdag of Bondsdag discussie over naam parlement BERLIJN» DPA-ANP Rijksdag of Bondsdag? Of een combinatie van die twee namen? Terwijl alpinisten van morgen zijn begonnen met het 'onthullen' van het historische gebouw aan de Spree is in Duitsland een discussie losgebarsten over de vraag hoe de Reichstag na de ver huizing van het parlement van Bonn naar Berlijn moet gaan heten. Er zijn stemmen die vinden dat Rijksdag een historisch belaste term is die doet den ken aan het Duitse Rijk onder Hitier. Daar om zou de Rijksdag Bondsdag moeten gaan heten. Tegenstanders van de naamsveran dering wijzen erop dat de Rijksdag juist het parlement van de Weimar-republiek en de eerste Duitse democratie was en onder Hit- Ier al gauw geen rol meer speelde. Ook zijn veel inwoners van Berlijn verknocht aan de traditionele naam. Er is ook al een wat om slachtig compromisvoorstel voor de nieuwe benaming: 'Duitse Bondsdag in de Rijks dag'. De Reichstag stond de afgelopen twee, weken in het middelpunt van de belangstel ling door de 'verhulling' door het kunste naarspaar Christo en Jeanne-Claude. Zo'n vijf miljoen belangstellenden zijn op het project afgekomen. Gisteravond kwamen meer dan 100.000 mensen voor een afslui tend feest. Het verkeer rond de Brandenbu- rer Tor. waarop het stadsbestuur een dank betuiging aan het paar had laten aanbren gen, liep vast. Berlijn overweegt Christo en Jeanne-Ciaude ereburgers van de stad te maken 'omdat ze met hun werk de verdeel de Oost- en Westduitsers bijeen brachten.' Sommige feestvierders lagen vanochtend bij het begin van de uitpakwerkzaamheden nog in het gras rond het gebouw. Als de Reichstag binnen drie a vier dagen weer is uitgepakt, begint de verbouwing ten behoe ve van de Duitse Bondsdag, die tot uiterlijk het eind van de eeuw, samen met de mees te ministeries, van Bonn naar Berlijn ver huist. Volgende week diplomatieke betrekkingen voor dat nog een lange weg te gaan valt. „Het grote doel, een EU-lidmaatschap, gebeurt niet van de ene op de andere dag, zonder hiervoor de kosten te betalen", aldus Kohl. Poolse politici reageerden ge mengd op de toespraak van de bondskanselier. Sommigen zei den specifieke details te hebben gemist over het Europese inte gratieproces. Anderen verwel komden de hoop die Kohl uit sprak om de NAVO en de EU voor het jaar 2000 uit te brei den. washington ap President Bill Clinton zal bin nen een week de diplomatieke betrekkingen met Vietnam volledig herstellen. Ameri kaanse regeringsfunctionaris sen hebben dat gisteren beves tigd. De verwachting is dat mi nister Christopher (buitenlandse zaken) eind deze maand naar Hanoi zal afrei- De relatie tussen beide landen is al aanmerkelijk verbeterd sinds Clinton in februari 1994 het Amerikaanse handelsem bargo tegen Vietnam ophief. De boycot tegen het communisti sche land had negentien jaar geduurd. Het Amerikaanse bedrijfsle ven dringt er al lang bij Clinton op aan de betrekkingen met Hanoi te normaliseren, omdat de economie van Vietnam sterk groeit en het land steeds meer zaken doet met het buitenland. Amerikaanse bedrijven zijn bang dat hun kans voorbij gaat als de politiek nog langer tegen werkt. De Senatoren John McCain en John Kerry, beiden Vietnam- veteranen, hadden de druk op Clinton verhoogd door aan te kondigen dat zij met een motie zouden komen waarin op volle dige diplomatieke relaties met Hanoi wordt aangedrongen. Tot 1975, toen Noord-Vietnam de macht in het door de VS ge steunde Zuid-Vietnam over nam, had Washington betrek kingen met de regering in Sai gon (nu Ho Chi Minhstad). Andere politici vinden dal Washington juist niet te snel moet handelen. Bob Dole, de Republikeinse fractieleider in de Senaat, heeft een resolutie inge diend waarin de regering-Clin- ton tot voorzichtigheid wordt opgeroepen. Sommige Ameri kaanse veteranenorganisaties zijn fel tegen. Zij vinden dat Vietnam eerst totale openheid moet verschaffen over het lot van de Amerikaanse militairen die nog uit de oorlog worden vermist. Maar ook hier krijgen de Amerikanen steeds meer mede werking van de Vietnamezen. Twee maanden geleden over handigde de Vietnamese rege ring Amerikaanse delegaties nog dossiers die volgens het Pentagon belangrijke nieuwe aanwijzingen over vermiste mi litairen bevatten. WARSCHAU AP intellectuelen en joodse organi saties over de gehele wereld, weigerde de priester aanvanke lijk verontschuldigingen aan te bieden. In plaats daarvan deed hij er enkele dagen later nog een schepje bovenop door te genover journalisten te verkla ren dat veel menselijke trage dies het gevolg waren van 'acti viteiten door joodse bankiers en financiers'. „Ik begrijp dat door het op roepen van symbolen die heilig zijn voor de joodse natie in sa menhang met de ideologieën van het kwaad van onze eeuw, ik de joden heb gekwetst. Het was een ernstige fout, die mij ten zeerste spijt", aldus Jankowski, voormalig biechtva der van Lech Walesa. De brief volgde op een besluit van de Poolse bisschoppen om Goclowski te verzoeken Jankowski te straffen. De Poolse priester die in juni nationaal en internationaal op schudding wekte met een on verholen antisemitische preek, Henryk Jankowski, heeft deze week publiekelijk zijn veront schuldigingen aangeboden. „Ik werd gedreven door emo ties Mijn opmerkingen wer den terecht gekapitteld door de Heilige Stoel en het Poolse Episcopaat", aldus Jankowski in een brief aan zijn superieur, bis schop Tadeusz Goclowski. Jankowski zei op 11 juni tij dens een mis die werd bijge woond door president Lech Walesa, dat 'de Ster van David impliciet aanwezig is in de swastika alsmede in de hamer en de sikkel'. Ondanks scherpe kritiek op zijn opmerkingen door de ka tholieke kerkelijke hiërarchie, MOSKOU AFP-Rtr taak die Jerin volgens critici had laten liggen. Jeltsin benoemde woensdag Vjateslav Michailov, een Russi sche onderhandelaar bij de vre desbesprekingen in Tsjetsjenië, tot minister van nationale min derheden. Volgens waarnemers zullen de benoemingen van Koelikov, een deskundige op het gebeid van de Kaukasus, en Michailov geen ongunstig effect hebben op de vredesbesprekin gen over Tsjetsjenië. Die zijn gisteren weer hervat zonder dat er resultaten zijn te melden. Achter de schermen wordt zo wel bij de Russen als de Tsjets- jenen een hevige strijd om de macht gevoerd. De Russische president Jeltsin heeft Anatoli Koelikov, opper bevelhebber van de Russische troepen in Tsjetsjenië, gisteren benoemd tot minister van bin nenlandse zaken. De 48-jarige Koelikov, die tot nog toe onder minister van binnenlandse za ken was, volgt Viktor Jerin op. Deze werd vorige week met twee andere functionarissen ontslagen in de nasleep van de gijzeling in Boedjonnovsk door Tsjetsjeense rebellen. Koelikov beloofde hervormin gen op het ministerie en zei on middellijk werk te zullen maken van de misdaadbestrijding, een i ui ropa moet tormonenvlees toelaten )e Europese Unie dreigt het inflict met de Verenigde Sta- n over het gebruik van groei hormonen in vlees te verliezen, jen internationaal onafhanke- ijk instituut in Rome heeft gis- eren bepaald dat natuurlijke jroeihormonen geen gevaar op- everen voor de volksgezond heid. Daarmee wordt het moei- ijker voor de EU om het im- lortverbod op Amerikaans hor- noonvlees te handhaven. De VS en de EU zijn al jaren- ang verwikkeld in een gevecht >ver hormoonvlees. In de VS is iet gebruik van natuurlijke [roeihormonen in de veeteelt oegestaan. De EU verbiedt het [ebruik van alle groeihormonen 'tl staat import van hormoon- lees evenmin toe. De Amerikanen beschouwen lat als een handelsbelemme- Ze hebben de EU tot het 'ind van dit jaar de tijd gegeven 'et importverbod op te heffen, lebeurt dat niet, dan maken ze Ie zaak aanhangig bij de We- eldhandelsorganisatie WTO in «enève. Gisteren bepaalde het «afhankelijke Codex Alimenta- ius in Rome dat groeihormo on niet per se een gevaar hoe ven op te leveren voor de volks gezondheid. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT In een bizar vraaggesprek voor de televisie heeft de Franse pre mier Alain Juppé zich gisteren verweerd tegen aantijgingen van corruptie. Gewapend met een afschrift van de huur die hij betaalt aan de gemeente Parijs, betoogde Juppé dat hij evenveel betaalt als ieder ander in de hoofdstad. Het idee dat hij zijn appartement met zes kamers in Parijs voor een vriendenprijsje van het gemeentebestuur huurt, verwees hij naar het rijk der fa belen. Juppé kwam deze week onder vuur te liggen, nadat de Franse pers had geschreven dat hij nog geen vijfduizend gulden huur betaalt voor een appartement van 180 vierkante meter. Dit zou ver onder de huurprijs lig gen die gewone stervelingen maandelijks moeten betalen. Maar Juppé ontkende dat vijf duizend gulden te weinig was. Opmerkelijk was echter zijn be wijsvoering. Om zijn ontken ning kracht bij te zetten, las Juppé een brief voor van een bewoner die nog minder betaalt dan hij. Ook de beschuldiging dat hij zijn kinderen aan goedkope flats had geholpen, verwierp Juppé. Hij erkende dat hij des tijds als financieel directeur van de stad Parijs de huur van zijn zoon, die ook in een ge meenteflat woont, had verlaagd. Maar dat was, aldus de premier, omdat er in diens flat geen lift was. De stad Parijs beschikt over een groot aantal dure appartemen ten die worden verhuurd. Vol gens de kranten Liberation, Le Monde en Le Canard Enchainé zijn onder het burgemeester schap van Jacques Chirac, die nu president is, vooral aanhan gers van de rechtse RPR in deze flats terechtgekomen. Le Figaro, een rechts dagblad, publiceerde gisteren echter de namen van een aantal linkse persoonlijkhe den die ook in goedkope ge meenteflats wonen. Francois Baroin, woordvoerder van de regering, noemde de aanvallen op Juppé gisteren een 'drijfjacht' op de premier. Jup pé, zo zei'hij, had volkomen overeenkomstig de wet gehan deld. Volgens het persbureau ANP heeft ook de nieuwe burge meester van Parijs, Jean Tibéri, zijn twee kinderen onderge bracht in woningen van de ge meente. Zij kregen van hem twee fiats in eigendom, waar voor zij jaarlijks ongeveer 100.000 gulden huur vangen: veel meer dan de huur die zij voor hun eigen onderkomen betalen aan de gemeente. Een aantal organisaties van huurders is intussen processen begonnen om Juppé en wellicht ook Tibéri aan te klagen wegens 'favoritisme'. Ook anderen zou den van de gulheid van de ge meente Parijs hebben geprofi teerd. Een aantal mensen heeft toegegeven snel te zijn gehuis vest door de gemeente in 'niet al te beroerde' onderkomens. Zoals Ronny Braumann, de voorzitter van Artsen zonder Grenzen. „Ik had nu eenmaal een bepaalde reputatie. Ze wis ten dat ik een woning zocht, en wegens die reputatie ben ik niet verdronken in de zee van ano nieme woningzoekenden", gaf hij toe. De gemeente Parijs wil na al de ze schandalen af van zijn dure, sjieke woningen. I-r zijn plan nen die te verkopen. Volgens de gemeente gaat het om 1.500 fiats. Maar ze zou veel meer be zitten, vooral in de dure sector, en die leeg laten staan in de hoop ermee te kunnen specule ren. verzekerd van financiële hulp. U kunt het telefoonnummer 24 uur per dag bellen voor Stelt u zich eens voor: u bent nog geen twee dagen in Turkije op vakantie en uw portemonnee is weg. Gestolen? Verloren? Heel vervelend. Maar gelukkig heeft u het telefoon nummer van de Vakantiehulplijn bij u (058) 126000. Daarmee bent u niet alleen in Turkije, maar in elk land ter wereld advies en het blokkeren van uw B giromaatpas en uw PostbankCard. B In noodgevallen kan de Postbank fl zelfs geld voor u overmaken naar B het buitenland. Kortom, met het telefoonnummer van de Vakantiehulplijn op zak kunt u zich in het buitenland 'n hoop J zorgen besparen. POSTBANK De Postbank. Compleet en makkelijk op vakantie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5