Ziekenhuis mag ook extern gaan medicijn verkopen Binnenland iustriebond FNV kiest or verbetering inkomen Duiken tijdens Nationale Vlootdagen l Advocaat: Politie schoot achttien keer op verdachte Spraakmakender dan ooit! DliUWMJ B OK Alleen in Weekblad Privé Vrouw mag achtervolger laten gijzelen VVDM eist onmiddellijke afschaffing dienstplicht ^AG 7 JULI 1995 CPD Geassocieerde Pers Oiensli ïdustriebond FNV kiest olgend jaar voor een ver- n het inkomen. Dat lit de concept-nota CAO- 1996. Een loonsverho- an ongeveer 1 procent bo- prijsontwikkeling is „een verstandige en beheerste s die overeenkomt met de erde economische positie industrie". lopig ziet de Industrie- FNV een onderhande- ïimte voor 1996 van 4 tot ocent. De precieze inzet aas dit najaar, na coördi- binnen de vakcentrale, staan. CAO-coördinator van de Industriebond de presentatie van het landelingspakket dat de s vermoedelijk uitkomt rocent. „De tijd van loon ing is voorbij", aldus Krul. bond is bereid afspraken, xtra beloning te maken in rm van winstdelingsrege- of betere beloning van werk, vakmanschap of unctionele inzetbaarheid, druk daarop zal vooral ko- te liggen bij die CAO-on- ndelingen waar de bon- veinig resultaten kunnen de sfeer van de ar- tijdverkorting. Krul is er voorstander van om een looneis op tafel te leggen niet lukt met de verkor an de werktijd, programma van de In- iddelgrote den voelen :h misdeeld jftien middelgrote steden zich misdeeld door •secretaris Kohnstamm enlandse zaken). Zij eisen ifty-fifty-verdeling van de n voor het grote stedenbe- Cohnstamm maakte vorige bekend dat hij van de 2,2 rd gulden voor banen, vei- id, leefbaarheid en arbeids- w lening zeventig procent de grote vier wil geven en rijg procent aan de andere n vijftien, waaronder Haar- en Leiden, hebben te ma rt niet een problematiek die rt lijkbaar is met die van de vier, zei burgemeester chen van Eindhoven, na- ?rs de vijftien. „Wij hebben to zoveel last van werkloos- armoede en onveiligheid." 'Ischen kondigde aan dat i jftien zullen aankloppen bij iv tgiegroep grote steden van tj tabinet, die onder leiding van premier Kok. „Het ons nu niet onmiddellijk 'id, maar om de benade- stelt Welschen. „Wij wil- 'ok geen competitie met de vier, wij erkennen hun lemen. Het gaat ons niet 'en andere verdeling van de 'ciële koek. De koek moet bon groter." dustriebond FNV voorziet ver der in het voortzetten van de in zet om een 36-urige werkweek te bereiken. De vakcentrale FNV, waarbij de Industriebond is aangesloten, heeft deze week ongeveer dezelfde eisen be kendgemaakt. Volgend jaar moet de Indus triebond FNV circa 215 collec tieve arbeidsovereenkomsten voor ongeveer 355.000 werkne mers afsluiten. Daaronder zijn bedrijfstakcontracten in de me taal-, textiel- en betonwarenin- dustrie en overeenkomsten bij bedrijven als Philips, Unilever, DSM-Limburg, Heineken en Douwe Egberts. Instorten plafond was oorzaak dood brandweerlieden amsterdam anp De brandweer van Amsterdam schaft op korte termijn voor en kele tonnen aan nieuwe appa ratuur aan die de kans op fatale ongelukken nog verder moet verkleinen. Het gaat onder meer om communicatieapparatuur en om persluchtmaskers met een klep waardoor brandweer lieden hun kostbare perslucht niet hoeven te gebruiken zolang ?.e nog buiten staan. Dat deelde brandweercom mandant H. Ernst gisteren mee naar aanleiding van het rapport van de interne commissie, die de brand van 19 april aan de Motorkade in Amsterdam- Noord onderzocht. Tijdens werkzaamheden in een bran dende loods vonden drie korpsleden de dood. Volgens de commissie was dat vooral te wijten aan het plotseling instorten van het pla fond. Daardoor raakten de drie gedesoriënteerd en konden ze de weg naar buiten niet meer vinden. Het opraken van de voorraad perslucht werd hen fa taal. Apotheken krijgen volgend jaar concurrentie Ziekenhuizen mogen volgend jaar ook medicijnen gaan leveren aan patiënten die er niet verblijven. De regel dat medicamenten alleen bestemd mogen zijn voor patiën ten in het ziekenhuis zelf, vervalt. Dit betekent dat apo theken concurrentie krijgen. Geneesmiddelen in zieken huizen zijn zo'n vijftig procent goedkoper dan bij de apo theek. jaar stelde een ambtelijke werk groep voor het monopolie van de apothekers te doorbreken in een poging de medicijnprijzen te laten dalen. In sommige regio's werken ziekenhuisapotheken en gewo ne apotheken al samen. Dat ge beurt bijvoorbeeld bij genees- De vereniging van zieken huisapothekers NVZA wil zo snel mogelijk met de organisa tie van apothekers KNMP gaan praten over deze plannen die door het ministerie van volksge zondheid zijn uitgewerkt. Vorig middelen voor patiënten die het ziekenhuis verlaten. Zieken huisapotheken maken ook bij zondere medicijnen voor de ge wone apotheken. De prijs van medicijnen in ziekenhuizen is veel lager om dat die direct bij de fabrikant worden gekocht. Daardoor val len de winstmarges van groot handel en apotheek weg, net als de BTW. Bovendien kunnen ziekenhuizen door de grote hoeveelheden die zij inkopen, prijskorti ngen afdwi ngen Ziekenhuisapothekers heb ben wel te maken met prijsbe wegingen van medicijnen: een DUIK EN DEMONTEER GROEP den helder» In de marinehaven van Den Helder zijn vandaag de 38ste Nationale Vlootdagen begonnen. Ze duren nog tot en met zondag. Gisteren kregen de veteranen tijdens een speciaal voor hen georganiseerde dag alvast een voorproefje. Bijvoorbeeld van de verrichtingen van deze duik- en demonteergroep van de Konink lijke Marine. foto anp hans steinmeier daling van de prijs tot vijftig procent komt voor zonder dat de fabrikant daar een reden voor opgeeft. Ook gebeurt het dat goedkope medicijnen die goed worden verkocht, ineens worden vervangen door veel duurdere. Het kabinet wil op de kosten van medicijnen 700 miljoen gulden bezuinigen. Dat moet gebeuren via de prijzenwet. Ge neesmiddelen mogen niet meer kosten dan in de ons omringen de landen. De gemiddelde prijs ligt in Nederland nu zo'n twin tig procent hoger. 'Hogescholen zijn te veel bezig met hun eigen belang' den haag anp Hogescholen zijn te veel bezig met het eigen belang bij de ver betering van de kwaliteit van hun opleidingen. Voorstellen voor kwaliteitsverbetering die het gehele hoger beroepsonder wijs betreffen, komen daardoor onvoldoende uit de verf. Tot die conclusie komt de Inspectie van het Onderwijs in een rapport, dat gisteren is gepubliceerd. De inspectie meent dat de ge brekkige wijze waarop de geza menlijke hogescholen reageren op die algemene voorstellen, een belemmering kan zijn voor de verdere ontwikkeling van het stelsel van kwaliteitszorg in het HBO. De inspectie is verder positief over de ontwikkeling van de ex terne kwaliteitszorg. Die ge beurt door onderzoek van onaf hankelijke visitatiecommissies. Een 49-jarige man uit Breda, die dinsdag bij zijn arrestatie is neergeschoten door de politie, is geraakt door zeven of acht kogels in armen, benen en buik. Dat heeft advocaat mr. Van Ber gen Henegouwen meegedeeld. Het arrestatieteam heeft vol gens de raadsman achttien keer op de man geschoten. Na een uren durende operatie verkeert hij niet meer in levens gevaar, maar de kans is groot dat hij nooit meer zal kunnen lopen. De rijksrecherche onder zoekt de toedracht van de schietpartij. Volgens de advocaat was het niet nodig om een arrestatie team in te zetten en is er onno dig grof geweld gebruikt. „Twee politiemensen hadden hem thuis kunnen ophalen. Hij heeft een blanco strafblad", zegt hij. De politie had het arrestatie team ingezet omdat de man er van wordt verdacht dat hij een vuurwapen bij zich had toen hij vorige maand zijn weggelopen vrouw in Rucphen bezocht. SEXophet strand met nieu minnaar::' MÊT 6.MV IÉTS R£TER Mf T D£ Në D£ tU.ANUS£ £CONOMI<£ NOU d£ onZ£ NOör Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. Rechter legt 'verliefdeman scherpe beperkingen op President mr. J. van Dijk van de rechtbank in Alkmaar heeft gisteren in kort geding scherpe beperkingen opgelegd aan een 45-jarige man uit Noord- Scharwoude. De man achter volgt al ruim vijf jaar op obses sieve wijze een 30-jarige vrouw uit Hoogezand om een relatie met haar af te dwingen. De verliefde man verblijft op last van de Alkmaarse officier van justitie mr. E. Bueno sinds 8 juni in een gesloten afdeling van een psychiatrisch zieken huis. De rechtbankpresident heeft vrijwel alle eisen van de vrouw toegewezen. De man mag haar en haar familie, partner, werkgeefster en advocaat niet volgen, observeren of hinde ren. Ook heeft de president hem verboden twee jaar lang binnen een straal van 25 kilo meter van haar woonplaats te komen. Per overtreding moet de man 2.500 gulden betalen. Zij mag hem op zijn kosten maximaal driehonderd dagen laten gijzelen indien hij de dwangsom niet zou voldoen. Daarbij mag zij zonodig de politie inschakelen. Volgens een psychiatrisch rapport dat advocaat mr. B. Friedberg namens de vrouw in het geding bracht, is de man 'zo leip als een deur'. Hij zou lijden aan erotomanie: een obsessieve waan, waarin hij een relatie met de vrouw heeft sinds deze één keer met hem is meegelift. Hij postte urenlang bij haar werk, woning of familie, pro beerde haar dag en nacht tele fonisch te bereiken en zond haar reeksen aanzoeken, trouwkaarten en liefdesbrie ven. De vrouw is door zijn hardnekkige achtervolgingen zelf in psychische moeilijkhe den geraakt. Ook haar familie, vriend en werkgeefster onder vinden veel hinder van de man. De man heeft zich in het verleden overigens niets aan getrokken van straat- en con tactverboden, gijzelingen en een verhuisgebod. Volgens ge neeskundig onderzoek zou zijn obsessie wellicht met me dicijnen en therapie te gene zen zijn. Maar de man zag geen enkele reden zich vrijwil lig psychiatrisch te laten be handelen. Justitie liet hem daarom be gin juni voor maximaal zes maanden opnemen. De nood zaak van een gedwongen be handeling moet echter op op grond van de wet periodiek worden getoetst. De duur van de vrijheidsbeneming van de man is daardoor onzeker. Brugwachter neemtzijn brugmaar mee naar huis Brugwachter Piet van Schijn- del neemt de dertig ton zware ophaalbrug over de Zuid-Wil lemsvaart die hij in het Bra bantse Heeswijk twintig jaar heeft bediend, mee naar huis. Rijkswaterstaat stelt de brug volgende week vrijdag buiten bedrijf. Het verkeer kan voort aan gebruik maken van een vaste oeververbinding. Van Schijndel zegt zo ver knocht te zijn aan 'zijn brug' dat hij er geen afscheid van kan nemen. Hij heeft het in middels op een akkoordje ge gooid met de eigenaar, een aannemingsbedrijf dat het ge vaarte in opdracht van Rijks waterstaat moet verwijderen. Van Schijndel mag de brug voor een symbolisch bedrag meenemen. „Thuis heb ik voldoende ruimte om alles op te slaan en op te knappen. Daarna wil ik de brug een plaatsje geven in de voortuin, naast de oprit." Van Schijndel blijft overigens gewoon zijn stiel uitoefenen, zij het op een andere brug over het kanaal. in bekent moord op plaatsgenote "in op zoom» Een 20-jarige man uit Bergen op Zoom heeft tid dat hij bijna twee weken geleden een 21-jarige plaatsge- [heeft vermoord. Hij heeft ook toegegeven dat hij de vrouw heel heeft misbruikt. Dat heeft de politie gisteren bekendge- kt. De ouders van de alleenwonende vrouw troffen hun ter vorige week maandag levenloos aan in haar woning. Ze oen al enkele dagen dood. De man werd vorige week aan- uden toen hij op het bureau een getuigenverldaring aflegde heer vragen opriep dan antwoorden gaf. ding tankwagen was niet gevaarlijk D» De lading van de tankwagen die gistermorgen bij de kövergang op de A67 bij Venlo voor files zorgde, was toch bevaarlijk. Dat bleek gisteren na een onderzoek van de Hweer. Na lang speurwerk ontdekte de brandweer dat er pars in de Belgische wagen zat. Daarin was een chemische (ie ontstaan, waardoor de druk in de container te hoog j, het overdrukventiel open schoot en stoffen met een pene estank vrijkwamen. De Duitse autoriteiten sloegen daarop h. De stremming van het verkeer duurde ongeveer drie uur. kker nieuwe directeur Greenpeace fRDAMDrs. T. Tukker is met ingang 1 oktober directeur van (ïpeace Nederland. Hij volgt H. van Rooij op, die de milieu- hisatie op 1 mei verliet. Tukker zal leiding geven aan de zestig medewerkers van Greenpeace Nederland in Amster- De andere directeur, G. Drieman, blijft zich vooral bezig en met internationale aangelegenheden. Tukker is sinds manager verkoop en voorlichting van de Fair Trade Orga- ie in Culemborg. Deze organisatie voor ontwikkelingssa- verking (de voormalige SOS-Wereldhandel) importeert ukten uit de Derde Wereld. •ste straat vernoemd naar Ien Dales ien In Zutphen is gisteren de eerste straat in Nederland de vorig jaar overleden PvdA-politica Ien Dales vernoemd. luiling-Dales, zus van de voormalige minister, onthulde het [naambord van de Ien Dalessingel in nieuwbouwwijk Lees- )e Enk. Het gemeentebestuur van Zutphen besloot alle •n in de wijk de naam van een vrouw te geven, omdat het in 75 jaar geleden was dat de Nederlandse vrouw kiesrecht binet wil energiebesparing verplichten aag» Eigenaren van woningen, flats en andere gebouwen en straks een aanschrijving krijgen om energiebesparende rieningen te treffen. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan lat voorstel van staatssecretrais Tommei van VROM tot wij- gvan de Woningwet. Kort geding voor Haagse rechtbank De Vereniging van Dienstplich tige Militairen, de WDM, heeft gisteren in kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag onmiddellijke af schaffing van de dienstplicht geëist. Als die eis niet kan wor den ingewilligd, dan wil de WDM toch minstens een ver goeding van 70.000 gulden voor alle jongens die nog moeten op komen. De dienstplicht wordt vol gend jaar afgeschaft. Een groot scheepse reorganisatie staat voor de deur. Daar zijn de nog op te roepen jongens, 15.000 dit jaar en 9.000 in 1996, volgens Defensie hard bij nodig. De WDM bestrijdt dat. De WDM vindt het ook on eerlijk dat een relatief klein aan tal jongens nog moet opkomen. Defensie stelt dat het er maar weinig zijn, omdat er niet meer nodig zijn. Verder vindt het departement dat één lichting nu eenmaal de laatste moet zijn en dat de dienstplichtigen om wie hel gaat niet oneerlijk worden be handeld ten opzichte van de ve len die hen zijn voorgegaan. De WDM moet volgens De fensie bovendien niet denken dat ze iedereen vertegenwoor digt: er zijn ook jongens die graag in dienst willen. Defensie bestrijdt dat de schade voor die genen die nog in dienst moeten, klakkeloos kan worden bere kend op 70.000 gulden. Zoiets dient individueel te gebeuren. De president van de recht bank doet op 20 juli uitspraak. Adventisten besluiten vrouw niet tot voorganger te wijden Een ruime meerderheid van het wereldcongres van Ze- vende-dags Adventisten heeft ervoor gekozen geen vrouwelijke voorgangers in te zegenen. President Folkenberg van de Adventisten heeft onder grote druk gestaan om partij te kiezen in de discussie, maar heeft dat niet gedaan. „Ik wil het ambt van presi dent niet op het spel zetten door me hierover uit te la ten." Folkenberg noemt het vraagstuk van de inzegening van vrouwen tot voorganger iets wat niet behoort tot de essentiële dingen van de ad ventisten. „Voornaamste is, dat de kerk op een goede manier wordt geleid. De troepen op het geestelijke slagveld moeten niet de kans krijgen onderling uit elkaar te groeien." Tegelij kertijd moet hij erkennen dat de verhitte discussies over de inzegening van vrouwen de eenheid geen goed hebben gedaan. Twee prominente hoogle raren van het adventistische seminarium van Michigan betoogden woensdag twin tig minuten lang met de bij bel in hun hand precies het tegenovergestelde. De ene spreker, G. Damsteegt, kreeg met zijn afwijzende houding tegenover vrouwe lijke voorgangers vooral goedkeuring van de adven tisten uit Zuid-Amerika, Afrika en Azië. De andere spreker, R. Dederon, was voorstander van inzegening. Hij kreeg voornamelijk steun uit Noord-Amerika en Europa. Eenzaam luisterteen deelneemster aan het congres van de Zevende-dags Adventisten naar een toespraak. Het congres duurt nog tot morgen. foto anp Raymond rutting

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3