Wijers begrijpt waar ondernemer mee zit Als ze binnenkomen, roept het publiek: 'Doodstraf, doodstraf Feiten &Meningen VN willen 'duivelszaad' uitroeien VRIJDAG 7 JUL11995 152 NIEUWSANALYSE Het moet de meest ambitieuze actie wor den ooit door de Verenigde Naties onder nomen. Flet gaat om 'de dodelijkste milieu verontreiniging die de wereld ooit heeft ge teisterd', de produktie en het gebruik van landmijnen. „We moeten landmijnen voor goed uitbannen. We moeten het gebruik verbieden. We moeten de produktie verbie den. We moeten de mijnen die zijn opge slagen, vernietigen, aldus VN-secretaris-ge- neraal Boutros-Ghali gisteren. „Het is niet voldoende de landmijnen uit te rusten met een systeem van zelfvernieti ging. Mijnen zijn onmenselijke wapens. Ze moeten dus volledig worden uitgebannen." Volgens Boutros-Ghali komen dagelijks 80 mensen om het leven door landmijnen en raken er 150 mensen door verminkt. Ver spreid over zo'n 65 landen in dé hele wereld liggen naar schatting nog zo'n 110 miljoen anti-personeelsmijnen. Tijdens een tweedaagse conferentie in het Palais des Nations in Genève praten af gevaardigden uit de hele wereld over de wijze waarop een einde kan worden ge maakt aan de verwoestende werking van de mijnen. Hoofddoel van de conferentie is 75 miljoen dollar bijeen te krijgen voor een grootscheepse opruimingsactie. Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) heeft gisteren 5 miljoen dollar toegezegd. Dit bedrag komt bovenop de 8,5 miljoen dollar die Nederland de afgelopen drie jaar al beschikbaar stelde voor internationale mijnruimingsactiviteiten. Van Mierlo stelde als voorbehoud dat het geld niet mag wor den toegewezen aan landmijnfabrikanten, die zich de laatste tijd aandienen als mijn- ruimers bij uitstek gezien hun 'technische ervaring' met dit wapentuig. In een gesprek met deze krant zei de minister, dat het 'niet de bedoeling is ze twee keer te laten verdie nen eerst aan de produktie en dan nu het opruimen. De opruiming vergt tientallen jaren en de VN schatten de kosten op 33 miljard dollar, zo'n 50 miljard gulden. Jaarlijks komen er nog twee miljoen mijnen in alle formaten en soorten bij. In 1993 alleen al spendeerde de internationale gemeenschap 108 miljoen dollar om een luttele 100.000 landmijnen te mimen. Dweilen met de kraan open, dus? „Ik ken die Hollandse uitdrukking niet", aldus on der-secretaris-generaal voor humanitaire zaken Peter Hansen, „Maar zo is het wel, ja". De fabricagekosten van de meest ge vreesde 'anti-personeelsmijn' een plastic bolletje ter grootte van een pakje sigaretten bedragen nauwelijks vier gulden per stuk, maar Hansen zegt dat het 500 tot 1500 gulden kost om zo'n hels machientje op te sporen en onschadelijk te maken. De Italiaanse Valsella-mijn heeft bijvoor beeld zo weinig metaaldelen, dat hij voor electromagnetische mijndetectors practisch onvindbaar is. „Wij gebruiken vijftig jaar oude technologie om die dingen op te spo ren, handmatig of met speurhonden", zegt Hansen. „Het is het geniepigste verdel gingswapen, ooit bedacht. Moderne AP- mijntjes staan voor altijd op scherp en wachten geduldig tot er iemand op trapt". Parallel aan de ministersconferentie zullen internationale werkgroepen van specialis ten zich daarom buigen over nieuwe op sporingstechnieken. De bedoeling van de Geneefse conferen tie is vooral 'bewustmaking' van regeringen, in de hoop op een wereldwijd verbod op de aanmaak en verbreiding van het 'duivels zaad', zoals dit oorlogstuig in een VN-publi- katie treffend wordt beschreven. Dit naar het voorbeeld van het internationale niet- spreidingsverdrag van kernwapens. Flet zal niet meevallen, want in sommige landen, zoals Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten (maar ook Nederland), menen militaire planners het in oorlogstijd niet te kunnen stellen zonder dit 'doeltreffende afweerwa- pen'. Het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève, zegt dat het hier niet gaat om een wapen, maar om een 'massaal ver delgingsmiddel', waaraan paai en perk moet worden gesteld. Het grote probleem is dat moderne landmijnen ook lang na een oorlogstoestand dood en verderf zaaien, waardoor het economische herstel, vooral in landbouwgebieden, wordt verlamd. GENÈVE BOB KROON Deskundigen over minister die in twee weken vijf nota's presenteerde: Werklust en elan kunnen minister Hans Wijers van economische zaken niet ontzegd worden. Temidden van de perikelen rond zijn belastingverleden presenteerde de voormalig organisatie-adviseur afgelopen twee weken liefst vijf nota's om 's lands economie op te peppen. Nota nummer zes staat voor volgende week gepland: marktwerking en deregulering deel 2. „Het zijn de facetten van een klein diamantje", verklaart de minister zonder gêne. Wat vin den kenners er van? En hoe denken zij over Wijers? Een rondgang door ondernemend Nederland. Alexander Rinnooy Kan, VNO/NCW- voorzitter vorig jaar nog door D66 gepolst voor de post van Economische Zaken): „Het is essen tieel dat de Nederlandse economie los ser wordt, h daar is Wijers jf mee bezig- J Volgens on derzoek leidt dit soort maatregelen tot een groeiversnelling. Die kan zorgen voor een groei van vijftien tot twintig procent. Of dat in zijn volle omvang gebeurt en wan neer, blijft de vraag. Maar we delen de mening van dit soort onderzoeken. „Alleen betreuren we het dat Wijers zich heeft moeten com mitteren aan het regeerakkoord. Want voor de op zich uitsteken de maatregelen is gewoon on voldoende geld uitgetrokken. Desondanks is de stemming in onze brede achterban positief. Maar we hebben twee zorgpun ten. Dit beleid moet niet alleen een zaak van EZ zijn, maar van het héle kabinet. Bovendien schiet EZ in zijn enthousiasme soms te ver door. Zo'n nationaal instituut om fusies te controle ren, dat had van ons nou niet gehoeven". Professor Arnold Heertje, econoom: „Ja. Ab-so- luut ja. Dit be leid gaat meer bedrijvigheid en banen op leveren. Het speelt ook in op de vraag naar andere vormen van arbeid; flexibanen, deeltijdba nen, tijdelijke banen, noem maar op. Ik weet dat de vakbe weging dat pulpbanen noemt, maar iedereen die aan de slag komt is er één. „Je zal het deze kabinetsperiode al zien. De dynamiek gaat spel ler dan Kolnaar denkt. Het dy namiseren van de economie is uitermate belangrijk, Wijers geeft heel goede aanzetten. Hij is een fantastische minister van economische zaken, sinds lang de beste. Andriessen was ook wel goed, maar Wijers maakt dingen los. Hij brengt er Schwungm" Anton Kraayeveld, directeur eco nomische- technische zaken van deFME (metaalwerkgevers): „Dit paarse kabinet verdient met z'n 'nieuwe nuchterheid' een ruime voldoende. Het straalt tot onze grote verrassing meer daadkracht en dynamiek uit dan vorige kabinetten. Of dat banen oplevert? We leven niet in een commando-econo mie. Maar die nota's zijn belangrijke stappen voorwaarts." AarnoutLoudon, voorzitter van de Raad van Commissarissen van AKZO Nobel en WD-sena- „Minder regels leidt uiteindelijk tot meer werk. Dat zie je ook in de Verenigde Staten. Wanneer? Voordat je echte resultaten ziet ben je een paar jaar verder. Maar daar is toch niets op te gen, maatregelen nemen die een kabinet overstijgen? „De nota's van Wijers zijn voorwaar den voor het creëren van werk gelegenheid. Meer kan de mi nister ook niet doen. Het is aan de bedrijven om banen te scheppen. De minister heeft in ieder geval een redelijk oog voor de noden van het bedrijfsleven. Hij begrijpt waar het over gaat, waar de ondernemer tegenaan loopt." Willem van Kooten, alias Joost den Draaijer, ex-Veronicapiraat, nu in zaken: „Ik ben een fan van Wij ers. Aar- dige man. ËT Ik heb ook een gesprek met hem gehad. Waar over? Ik heb hem gezegd dat het zo echt niet langer kan. We bar sten hier van het talent, maar het loopt allemaal vast. We gaan kapot aan de ambtenarij. „Pa pier, papier en nog eens papier. Die nota's van Wijers: prachtig, maar wat gaan we döen? Aan Wijers zal het niet liggen, maar ik vrees dat het weer niks wordt. Door de stroperigheid van de Nederlandse samenleving. Dit land gaat aan gelul ten onder. Vertel ambtenaren maar eens dat ze zich er niet mee moeten bemoeien, dat zo'n commissie moet ophoepelen. Begrijp je?". „Het kèn bij dragen tot meer werk, maar in cijfers uit te drukken is het niet. Als die nota's wat bereiken, is het een om slag in de lui heid bij ondernemers. Een crea tieve en innovatieve luiheid die is ontstaan omdat de loonkos ten in Nederland niet al te hoog zijn. „Ik zou aan de reeks van Wijers een epiloog willen toevoegen. Eén waarin het belang van ar- beidsrust en de overlegecono mie in Nederland wordt bena drukt. Wijers gaat af en toe wat wild tekeer, slaat door. De 'markt' krijgt een-juichend ont haal, terwijl de sociale bescher ming wordt afgebroken. Ik ver wacht van een paars kabinet en een D66-minister voor econo mische zaken meer oog voor het evenwicht. Anders spoel je het kind met het badwater weg." Jan Kamminga, voorzitter MKB Nederland (midden- en kleinbe drijf): „Alles wat we jarenlang hebben bepleit, wordt nu aangepakt. Ondernemen wordt prettiger en ondernemers worden geprik keld. Dat is inspirerend. Onder nemers moeten niet langer den ken 'ach, het zal mijn tijd wel duren'. Zo krijg je investeringen in nieuwe produkten, nieuwe markten en dus ook in nieuwe mensen. De mentaliteit, daar draait het allemaal om. Bij Wij ers is het: goed luisteren, kort praten en zaken doen. Prima." Jan Aalberts, directeur Aalberts Industries in Driebergen (1550 werknemers, zes keer zoveel als acht jaar geleden): „Meer mogelijkheden voor star tende bedrijfjes is goed. Meer aandacht voor onderzoek en ontwikkeling, prima. Maar het is niet voldoende. Het gaat er om dat wij hier produkten wil len maken om die in de wereld te verkopen. Het kan niet zo zijn dat wij alleen de produkten ontwikkelen maar dat ze elders in Europa of in de wereld ge maakt worden. Wijers zegt dat we het niet van loonkosten- concurrentie moeten hebben, want dat lukt toch niet. Wel, die loonkosten zijn wèl belangrijk voor ons en ze moeten wèl om laag om hier te kunnen blijven produceren. Anders assemble- ren we hier straks alleen pro dukten van anderen". Ad Kolnaar, financieel-econo- misch brein van het CDA en kroonlid van de SER: „Of het banen oplevert? Mis schien, heel misschien. Maar zeker niet voor het eind van deze paarse kabi netsperiode. Niet dat die plannen allemaal belabberd zijn, maar het argu ment werkgelegenheid wordt er met de haren bijgesleept. „De nota's van Wijers voorko men op z'n best banenverlies. Het is allemaal 'economische structuur' en 'lange termijn', die plannen. Niet slecht hoor, maar het omzetten ervan in banen moet nog gebeuren. Ik vrees dat daar bijzonder weinig van te recht komt. Wijers timmert flink aan de weg, maar heeft te wei nig oog voor wat de sociale partners willen. En die moeten de banen scheppen." k\ DEN HAAG WILCO DEKKER MARC PEEPERKORN zoek moet de leeftijd definitief vi len. Op 2 augustus wordt het pro voortgezet. Dan zonder slachtofl nabestaanden. Hun getuigenis w doende. Het openbaar ministens digde eerder al aan genoeg bewij hebben om de zwaarst mogelijke eisen. Mocht de rechtbank die o[ dan is hoger beroep mogelijk. J deze rechters is nog nooit een sn gedaan gemaakt", weet een Turl rist. Voor de nieuwe zittingsdagi ook onderzoek worden gedaan n geestvermogens van de hoofdvei Blijkt dat hij tijdens de daad onto ningsvatbaar was, dan volgt lever TBS. Voor Hanneke en Suzanne andere familieleden zit de moeiz in Turkije er op. Zij wonen vanav nog een diner bij waarbij de burg ter hen het ereburgerschap van A uitreikt. Ook de zus en de vaders Georgische vrouw en de zus end der van Marijke van Dijk krijgen Een feestelijke bijeenkomst zalhi zijn. „Ons leven is kapot", snikte der van Marijke. ALANYA MADELEEN WESSELING ANP De vier verdachten komen de rechtszaal binnen, links de hoofdverdachte. foto anp marcel antonisse „Zij zijn het. Zij hebben o'mbeurten ver kracht en onze vriendin Marijke ver moord. Alle vier waren ze erbij!De 28- jarige Hanneke Adrichem uit Hilversum wijst in de rechtszaal van het Turkse Ala- nya vol emoties naar de vier Turken die op 22 mei haar en vriendin Suzanne Kra nenburg (26) verkrachtten en probeer den dood te steken. Marijke van Dijk (35) en een Georgische vrouw werden als beesten afgeslacht. De moeder van Marijke en de vader van de Georgische krijgen met moeite één zin uitgebracht: „De doodstraf moeten ze krijgen." De raadzaal van het badplaatsje is voor het proces tijdelijk omgebouwd tot rechtbank. De zaal is-stampvol. Slachtof fers, nabestaanden, pers, juristen, tolken, toeristen en vooral veel boze Turken. 'Beesten' worden de verdachten ge noemd. Wanneer de vier onder militaire bewaking worden binnengebracht, klinkt het uit het publiek: „Doodstraf, doodstraf'. Ook voor de overlevenden staat het vast: de kleine, magere 25-jari- ge hoofdverdachte moet hangen! En met hem zijn drie medeverdachten van 17 en 18 jaar. De hoofdverdachte schreeuwt: „Wij zijn erin geluisd omdat iemand de schuldige moet zijn. We waren er helemaal niet bij. En die bekentenissen, die trekken we in. We zijn gemarteld door de politie. Onder de douche aangerand. We hebben er niets mee te maken." Twee van zijn mededaders onderschrijven dat. De 18- jarige verdachte heeft spijt, zegt hij. Weliswaar heeft hij Marijke en de Geor gische niet doodgestoken, maar hij was wel bij de verkrachtingen. De verdedi ging, uit een heel ander gebied omdat geen raadslieden in en om Alanya de verdachten wil verdedigen, zegt niets. Hoofdrolspelers zijn Hanneke en Suzan ne. Voor officier van justitie Dikmen zijn zij belangrijke getuigen om de vier tot de doodstraf te laten veroordelen. Voor henzelf is het afleggen van een verklaring 'moeilijk, maar nodig'. Ze gaan nog eens door de ellendige af loop van hun vakantie. „We stapten nietsvermoedend in een minibusje, om na een heerlijke dag terug te gaan naar het hotel. Toen we een andere weg in sloegen, voelden we al dat het fout zat. De gordijnen in de bus gingen dicht en we moesten ons uitkleden. Tijdens het rijden werden we ombeurten verkracht door drie mannen. Ééntje chauffeerde. Eén van de mannen lukte het niet een erectie te krijgen." „Toen stopte de bus en namen ze Marij ke mee. We hoorden haar gillen. Ze kwam niet meer terug. Ons probeerden ze te wurgen. Er was geen moment pa niek. Alles was keurig tevoren georgani seerd. Van de rest weten we niets meer. Tot het moment dat we brakend met bloédende steekwonden in de nek wak ker werden in een greppel." Hanneke en Suzanne zijn nauwkeurig. Ze vergeten geen detail. Aan het eind van haar ver haal komt Hannekes enige blijk van emotie. Wijzend zegt ze: „Die dikke, die mij zo vaak verkracht en geslagen heeft, is de meest agressieve klootzak die ik in mijn leven gezien heb." Tot het eisen van de doodstraf - in Tur kije formeel mogelijk maar zelden uitge voerd - kwam het gisteren (nog) niet. De advocaten die de slachtoffers en nabe staanden bijstaan, kregen de rechtbank zo ver te laten onderzoeken of de twee minderjarige verdachten werkelijk ze ventien jaar zijn. „Ze zien er veel ouder uit. En in dat geval zou ook tegen hen de doodstraf geëist kunnen worden", aldus één van de raadslieden. De strop geldt in Turkije vanaf achttien jaar. Botonder-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2