Of SPELERË 'Dat zal wel weer dikke winst worden' Jan-Willem Lugthart blijft overeind op Forescate Sport Martin Verkerk sterk in internationaal toernooi - Leidsch Dagblad Tennis Circuit'Qg Milieuheffing verkleint draagvlak voor goed milieubeleid SCHRIJVENDE LEZERS VRIJDAG 7 JUL11995 Martin Verkerk heeft in het in ternationale jeugdtennistoer-. nooi op de banen van Bakkum in Castricum voor een opmer kelijke prestatie gezorgd. Het Alphense talent versloeg in de tweede ronde de als eerste ge plaatste 'Slowaak Milan Turco- vic met 7-6 6-4, die de 82ste plaats op de ITF-wereldranglijst inneemt. In de eerste ronde had hij zich al veel te sterk getoond voor de Zweed Lund: 6-0 6-0. In de derde ronde strandde Ver kerk op de Fransman Jean-Mi- chel Grosjean: 1-6 4-6. De singelaars deden het giste ren rustig aan op de banen van de Hillegomse TC. In BI kw\ alleen Patrick van Hal in ai tegen Constant Tholen en z( de voor een verrassing d-i Tholen met 1-6 7-5 6-1 ten slaan. Madeion Verdej kwam op eigen park een roi J verder in B2 via Chantal Lc koot: 6-3 6-3. Joost Weerheim maakte n geplaatste status bij de and" HTC, de Hazerswoudse tem club, gisteren volledig w door Luc Lucas in twee sn sets te verslaan: 6-1 6-1. Lij aanvoerder Timo van der Vo<z oud HTC-speler en tegenwo j dig Roomburger, kwam al der via Sinko-Jaap Jonkeren i ronde verder: 6-2 6-1 Duo uit Alplien naar EK honkbal voor junioren De spelers van D- en E-ni- veau zijn groot in aantal, maar klein in prestaties. Sommigen maken net zo veel uren als de toppers, maar komen in de meeste gevallen niet hogerop. Hun beleving is er niet minder om. Elke week vertelt een van hen zijn of haar tennis- verhaal in deze rubriek. In de vierde aflevering Nico Vreeswijk, 60 jaar, lid van de Hillegomse TC, speel- sterkteDl. ,,Ik tennis nu al twintig jaar. En met heel veel plezier. Ik kom uit een sportfamilie, met vier broers en een zus. We werden ook gestimuleerd om te gaan sporten. Mijn vader was in de jaren twintig een be kende wielrenner. Ook mijn oudste broer Wil kon goed wielrennen. Ik ben altijd voet baller geweest. Speelde bij Al phense Boys in het eerste, met mijn broer op doel, later kwam de jongste er ook nog bij. Ik moest noodgedwongen stop pen, vanwege mijn werk. Ik ging op mijn 17de het koksvak in en heb negen jaar op crui seschepen in de keuken ge staan. De grote schepen wel te verstaan, de Rotterdam en de Amsterdam. We voeren vanuit New York het Caribisch gebied in en maakten ook wereldrei zen. Havana werd, totdat Fidel Castro de macht overnam, veelvuldig bezocht. Er was al tijd een feestende massa aan boord, allemaal rijkelui na tuurlijk. Een schitterende tijd." „We voetbalden ook altijd te gen de andere schepen. Waar we ook waren, in New York of Havana trapten we een balle tje tegen de bemanning van de Berlijn, de Queen Mary, of de Queen Elizabeth. Tennis be stond voor ons toen nog hele maal niet." „Op mijn 35ste ben ik de hore ca ingegaan en heb daarna ja ren gewerkt als chef-kok in een bejaardentehuis. Op veer tig-jarige leeftijd ben ik met tennissen begonnen. En altijd fanatiek hoor. Sinds mei zit ik in de VUT en speel ik vijf keer per week. We spelen competi tie en 's zomers speel ik een stuk of zeven toernooien. Op het moment ben ik gebles seerd. In Sassenheim liep ik een kuitblessure op toen ik achteruit liep om een bal te halen. Maar over tien dagen is dat weer opgelost en speel ik weer in Lisserbroek. Het is daar altijd hartstikke gezellig. En natuurlijk sla ik het vetera- Ze praten bescheiden en zitten bijna verlegen naast el kaar op de bank. Toch blijken de 16-jarige Alphense honkballers Dave Hazel en Erik Lindeman zeker van hun zaak. Ze zijn geselecteerd voor jong Oranje dat volgende week (9 tot 15 juli) deelneemt aan het Europese Kam pioenschap in Triëst. Ze hebben al vaker internationaal gespeeld en meestal betekende dat 'dikke winst' en dat zal het in de Italiaanse havenstad ook wel weer worden. Want net als bij de senioren gaat een EK voor de jeugd tussen Nederland en Italië. De rest doet mee voor spek en bonen. ALPHEN AAN DEN RIJN LOMAN LEEFMANS Hazel en Lindeman kennen el kaar door en door. Aan een be paalde gelaatsuitdrukking van de één heeft de ander genoeg om te weten wat hij bedoelt, woorden zijn dan overbodig, grote praters zijn zij niet. Ze zit ten in dezelfde klas, 4 VWO op het Scala-college, spelen samen bij honk- en softbalclub Al phians en zitten nu ook broe derlijk in het nationale jeugd- team. Ondanks hun jeugdige leeftijd spelen honkballen zij al een flink aantal jaren. „Mijn vader was scheidsrech ter in de hoofdklasse en ik ging altijd mee. Zo ben ik met honk bal in aanraking gekomen", zegt Hazel, die al elf jaar vanghand- schoen en knuppel hanteert. Lindeman kwam negen jaar ge leden in Alphen wonen, kwam op de lagere school met peanut- bal, een soort mini-honkbal, in contact en werd ook lid van Al- phians. Het talent van pitcher (wer per) Lindeman en korte stop Hazel viel de laatste jaren op en uitverkiezing voor diverse verte genwoordigende teams volgde. Afgelopen winter had de selec tie plaats voor Jong Oranje. „Drie maanden lang was er zaaltraining op zondagmorgen. Iedere week vielen er een paar af. Half juni werd het team be kend en daar zaten wij bij. Op Stof waait op. Erik Lindeman steelt een honk terwijl zijn maatje Dave Hazel toekijkt, foto holvast/markla- mers maandag en woensdag trainden een uurtje of tweeëneenhalf en strijden gespeeld. Dat is wel we ook nog bij de club, per keer tussendoor werden nog wed- druk programma ja, maar als je het leuk vindt, is niets te veel", aldus Lindeman. Ze steken veel tijd in hun hobby en kijken op TV graag naar complete Amerikaanse wedstrijden die tegenwoordig via NBC/Super Channel ook in Alphense huiskamers te zien zijn. Toch is het niet zo dat honkbal een manier van leven voor ze is geworden. Terwijl praktisch de halve Nederlandse jeugd zich tegenwoordig in het openbaar met baseball-petjes tooit, lopen Hazel en Lindeman op straat juist zonder. Het tweetal wil in hun sport zo ver mogelijk komen. Dat be tekent vooralsnog de Neder landse hoofdklasse. Een pro bleem komt daarbij om de hoek kijken. Alphians is bij de man nen sterk in softbal, maar bij het honkbal spelen de senioren vier klassen onder het hoogste ni veau. „Dat is inderdaad een beetje pech voor Alphians", zget Lindeman, „Er zijn best goede honkballers geweest in Alphen, maar die werden door andere clubs gevraagd en verdwenen. Misschien gaat het met ons ook zo. Maar mocht het goed gaan met Alphians dan blijven we natuurlijk hier." Gertjan Egberink miste gisteren de vorm die nodig was om het Wibo Plijnaar moeilijk te maken. Egberink bleef twee keer op drie games steken. foto loekzuyderduin VOORSCHOTEN GERTJAN VAN GEEN Van het contingent Leidse deel nemers aan het Rabo/ Triple Ace A ***-toernooi op Forescate is slechts één speler overgeble ven. Waar Mark Fleischeuer, Jasper de Regt en Gertjan Egbe rink struikelden, bleef Jan-Wil lem Lugthart overeind. De Kat- wijker bedwong voor de tweede keer deze week een top 100- speler, dit keer Jurjen Mooi- broek met 7-5 6-3, en mag zich net als vorig jaar kwartfinalist noemen. Lugthart ging de slag met Mooibroek op dezelfde wijze aan als een dag eerder toen hij Djalmar Sistermans uitschakel de. Vertrouwend op zijn eigen degelijke spelletje en vooral op de onbekendheid van zijn naam bij de rest van de A-spelers. Een onwillige hamstring noopte hem er zelfs toe het rustig aan te doen. Mooibroek, een amper 19-ja- rige tennisser uit Vlissingen en 99ste geklasseerd op de natio nale ranglijst, had er heel wat moeite mee. De Zeeuw, die toch liet zien over meer dan gemid deld talent te beschikken, had te weinig geduld. Op de momen ten dat de Vlissinger de rally dicteerde en Lugthart slechts kon pareren, ging hij in de fout. „Ik had al snel door dat ik ge woon de bal in het spel moest houden", aldus Lugthart. „Na vier, vijf ballen in de rally slaan dit soort jongens toch de vol gende fout." In de eerste set kwam Mooi broek door een break al snel met 5-2 achter, maar herstelde zich omdat Lugthart een slechte servicegame op 5-3 speelde. „Je gaat toch nadenken op 5-5, ook al heb je niets te verliezen", keek Lugthart terug. „Op zo'n moment moet je punt voor punt spelen en niet nadenken over de kansen die je hebt laten liggen. Achteraf heb je natuur lijk makkelijk praten, want de winnaar heeft altijd gelijk, maar die instelling bracht me wel de setwinst." De ervaring van de dertig-ja rige Katwijker speelde ook mee. Een (gewonnen) korte discussie op 6-5 in het voordeel van Lugt hart over een netservice of niet, bracht Mooibroek zo uit zijn rit me dat de set direct verloren ging- Lugthart had inmiddels de smaak te pakken. Hij brak direct de service van zijn opponent en speelde geroutineerd de wed strijd uit. Op de momenten dat hij op eigen opslag in de proble men kwam, onder andere op 4- 2 30-40 toverde hij een hard te gen de lijnen geslagen service uit zijn racket, waarop Mooi broek geen antwoord had. Vandaag zou een hernieuwde confrontatie met Lennert Kap- tein op het programma staar, de speler waar Lugthart vorig jaar van verloor. Kaptein, tegen woordig 48ste, liet zich echter verrassen door Bart Meijer (80, 1-6 7-6 6-3). Egberink Gertjan Egberink stak gisteren niet in de vorm die nodig was om Wibo Plijnaar te verslaan: 3- 6 3-6. „Ik miste vandaag het ge voel", erkende hij na afloop. De Leidse Hout-speler, die ook nog steeds lid is van de organiseren de vereniging, kwam er geen moment aan te pas. Plijnaar, vorig jaar nog spelend voor Unicum in de eerste klasse, was ondanks een buikspierblessure superieur. Hij kon weliswaar niet zijn geliefde kickservice ten volle gebruiken, maar kreeg een voldoende opstuit, waaruit Eg berink niet direct kon scoren of druk kon maken. In de rally's liet de Voorschotenaar het ver volgens te vaak afweten om eni ge kans te maken. Sijmen de Lange maakte een einde aan de illusies van Mark Fleischeuer. De als tweede ge plaatste nummer 36 van Neder land had in beide sets aan een break genoeg: 6-4 6-3. Jasper de Regt tenslotte kon het A-toer nooi met opgeheven hoofd ver laten. De import-Leidenaar leg de de als derde geplaatste Eric Reuijl (49) het vuur aan de schenen, maar had te weinig adem om er meer uit te slepen: 7-6 6-3. CIRCUIT IN CIJFERS FORESCATE, A OOO-TOERNOOI HEA: B. Meijer - L. Kaptein 1-6 7-6 6-3, E. Reuijl - J. de Regt 7-6 6-3, B. Altelaar r. Thomas4-6 6-2 6-2, K Rombauts-1. Niks 6-4 6-1, S. de Lange - M. Fleischeuer 6-4 6-3, J.W Lugthart - J. Mooibroek 7-5 6-3, W. Plijnaar - G.J. Egberink 6-3 6-3, W. Thomas - J. van Assendelft 6-1 6-3. HDA: Greyink/ Mooibroek - Oldenhof/ Zeilstra 7-6 6-4, Boogmans/ Lugthart - Boekei/ Onver- wagt 7-6 6-4. .HEB: J. de Regt - R. Hart- wijk 6-2 6-0, S. van Beurden - M. Brand 6- 3 6-4 DEB1. T. Canter Visscher - I. van der Plas 5-7 6-4 6-2, C. Delsasso - C. van Dijk 6-2 6-1, B, van der Gugten - D. Padt 6-2 6-1. DEB2: E. Poell - I. van Santen 6- 1 6-1, S. Benhaim - G. van Min 6-0 6-1. van der Plas - N. Visser 0-6 3-1 ret HEC2: F. Stijnman - M. de Jong 6-3 7-5. DEC2: P. Groenewegen - M. van Deursen 6-2 6-4 HILLEGOM HEB1: P. van Hal - C. Tholen 1-6 7-5 6-1. HEB2: R. Kleian - K. Korenhof 6-7 6-0 6- 2. DEB2: M. Verdegaal - C. Losekoot 6-3 6-3HEC 1HKroon - T van der Voorn 7-6 7-5. HEC2: B. Zuidervaart - P. van de Her berg 6-2 6-2. DEC2: J. Kmjn - M. van So li ngen 6-2 6-1. HAZERSWOUDE HEC: J Weerheim - L. Lucas 6-1 6-1, R.J. Peters - M. van der Bas 6-3 6-1, T. van der Voort - S.J. Jonkeren 6-2 6-1. Rabobank »ji nentoernooi bij WOC in Ov»n et veen niet over. Dat is het pn grootsteveteranentoernooi pul£ van Nederland en ook intei tionaal." „Mijn kinderen tennissen Die heb ik meegesleept na de tennisbaan. Alleen Eric, oudste is later begonnen en ^EN temiist niet zo hoog. Maar mijn zoon Jan-Willem is in middels B2 en Conny zelfs Mijn vrouw tennist ook we maar alleen recreatief." „Twee jaar geleden ben ik even C2 geweest in de dubl al heb ik daarin weinig ge speeld. Ik raakte geblesseen speelde bijna geen toernooi-l tjes en ben weer terug gega; naar Dl. Dit jaar hebben in twee kwartfinales en een halve gestaan, dus ik moet opassen dat ik niet weer omj hoog ga. Ik weet niet hoe dal gaat met de puntentelling, maar als ik een toernooi k; winnen dan zal ik dat niet 1; ten. Zo gek ben ik ook weer niet." ,,'s Zomers ga ik ook wel na; eredivisiewedstrijden kijken.' Daar geniet ik echt van. Aan] de andere kant kijk ik net lief naar een B- of D-pot. Dii kijk ik ook uit. De spanning de creativiteit van sommige spelers kan ik wel waarderei En ik kijk stiekem natuurlijkl en probeer het na te doen. II heb ook de topspin-forehani willen leren. Vorig jaar nog heb ik tien lessen gehad van Heieen van den Berg; je ken! haar wel, die A-speelster. M; dat is moeilijk hoor." „Nee, ik heb.e.r erg veel pl^z in. Ik bridge ook wel, maar c is echi puur en alleen voor d gezelligheid en het komt pas op de tweede plaats. En fiets natuurlijk. Niet echt kilome ters maken, maar gewoon ui stapjes naar Zandvoort of Ka wijk. Maar tennis blijft num mer één." In het Leidsch Dagblad van 20 juni stond in een klein artikeltje dat de verbruikersraad van de EWR argwaan had over de ener gieheffing. Die argwaan is te recht! Het kabinet heeft beslo ten om per 1 januari 1996 de kleinverbruikers een 'milieuhef fing' op hun energieverbruik in rekening te brengen: 3,8 cent per m3 gas oplopend tot 11,2 cent in 1998 en 3,5 cent kwu elektriciteit. De eerste 800 m3 gas en de eerste 800 kwu elek triciteit zijn daarbij vrijgesteld. Voor een gemiddeld huishou den met een energieverbruik van 2500 m3 gas en 2500 kwu elektriciteit komt de heffing neer op ongeveer 125 gulden in 1996 oplopend tot 210 gulden in 1998. De heffing is door het kabinet bedoeld als een 'regulerende milieuheffing', waardoor het energiegebruik moet worden te ruggedrongen. Naar mijn opvatting is deze milieuheffing voor kleinverbrui kers onrechtvaardig, wordt het energieverbruik er niet wezen lijk door teruggedrongen en blijven de grote energieverslin ders buiten schot. Milieuvrien delijk gedrag wordt bestraft en milieuverpestend gedrag be loond. Daardoor wordt door de invoering van de kleinverbrui kersheffing het draagvlak voor een goed milieubeleid ver kleind. De gemiddelde Nederlander is graag bereid een steentje bij te dragen aan een goed milieu door zuinig te zijn met energie. Het aandeel van de huishou dens in het totale elektriciteits verbruik is immers de laatste ja ren aanzienlijk gedaald. Volgens het CBS van 21 procent in 1980 naar 15 procent in 1990. De milieuheffing zal het ener gieverbruik van kleinverbruikers daarom nauwelijks beïnvloe den. Volgens het CPB levert het slechts een energiebesparing op van 0,5 1,25 procent. Geen wonder, want de mees te huishoudens gebruiken ener gie voor noodzakelijke zaken als verwarming, koken en wassen, zaken waar relatief moeilijk op te besparen valt. Huishoudens worden dus op kosten gejaagd die ze onmogelijk kunnen ver mijden. Huurders van slecht onder houden en niet-geïsoleerde wo ningen en dat zijn meestal de mensen met de laagste inko mens, worden extra zwaar ge straft. In plaats van hun huis baas te straffen voor het slechte onderhoud, moeten zij meer voor het gas betalen om hun huis op temperatuur te krijgen. De energieheffing is een on rechtvaardige heffing, omdat het mensen met de laagste in komens het zwaarste treft. Voor hen is elke gulden meer een re latief groter deel van hun inko men. Daardoor worden de ih- komensverschillen vergroot. Door.de opeenhoping van tal van belastingen en heffingen rijzen de woonlasten de pan uit. Des te erger is het dat deze kleinverbruikersheffing de wer kelijke energieverspillers buiten schot laat. Sterker nog: de grootverbruikers worflen gesub sidieerd door de kleinverbrui kers. De 25 grootste energie verslinders in Nederland zijn elk goed voor een jaarlijks verbruik van meer dan 20 miljoen kw/u, waaronder Akzo, Shell, Dow Chemical, KMP, Hoechst, Hoogovens en DSM. Aldel en Pechine nemen samen al 8 pro cent van het totale elektriciteits verbruik in Nederland voor hun rekening. Deze energieverslin ders hebben momenteel 'gigan ten-contracten', waarbij zij stroom geleverd krijgen tegen gemiddeld een derde van de prijs die huishoudens moeten betalen. Door de invoering van de kleinverbruikersheffing onder mijnt het Kabinet het draagvlak voor een goed milieubeleid. Als het werkelijk gaat om het berei ken van een zo groot mogelijk positief effect voor het milieu is het noodzakelijk om als over heid regels op te stellen, waarbij grenzen worden gesteld aan energieverbruik en milieuver vuiling. Industrieën moeten verplicht worden om op de meest energiezuinige manier en met de minste schade voor het milieu te produceren. Energie verslindende producten zouden niet meer gemaakt moeten wor den en vervangen moeten wor den door energiezuinige pro- dukten. Door de kleinverbruikershef fing wordt burgers een schuld bewustzijn aangepraat, terwijl de werkelijke oorzaak van de energieverspilling buiten beeld blijft. Dat kan het Kabinet niet ongestraft doen. Er nadert een punt dat mensen zeggen: „Ze bekijken het maar. Wij dienen slechts als melkkoe." Zo om gaan met het milieubewustzijn van de bevolking is zeer kort zichtig. Cor Vergeer, fractievoorzitter SP Leidse gemeenteraad, Leiden. (Van redactiewege ingekort). Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betref fende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in de ze krant onderte kend met naam en woonplaats. Plaatsing van inge zonden brieven be tekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud er van. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brie ven te weigeren. Politiekorps Hollands Midden laat bedrijven niet links liggen In uw krant van 15 juni jl. wekt de kop van het artikel op de voorpagina 'Politie laat onveili ge bedrijven links liggen' een onjuiste indruk. De politie Hollands Midden heeft op 14 juni jl. een mini symposium georganiseerd, als start van het RESEC project. In dit project worden ongeveer 1200 winkels in Hollands Mid den door de politie bezocht en 'geïnspecteerd' op overvalrisi- co's. De winkelier kan, na beta ling van een gering bedrag aan een extern adviesbureau waar mee nauw wordt samenge werkt, een uitgebreid advies ontvangen welke maatregelen hij 'op maat' voor zijn bedrijf kan nemen. Het is absoluut onjuist dat de politie de bedrijven die hier, om welke reden dan ook, niet aan meewerken 'links laat liggen'. Volgens mij is hier sprake van enige verwarring met betrek king tot de aanpak van node loos alarm. De politie Hollands Midden gaat het nodeloos alarm aanpakken en zal, als particuliere alarm centra (PAC's) bij herhaling gf maatregelen nemen om dil voorkomen, aan dergelijke al men een lagere prioriteit g- toekennen. Politie Hollands Midd Het Hoofd In- en Externe trekking C.B. Jon Leiderdo [Naschrift redactie. Tussen litie en redactie is naar aan ding van deze brief een discin gevoerd over wat er nu pret tijdens die bijeenkomst is geu, De redactie houdt er aan H dat terecht de conclusie is trokken dat bedrijven die ri beveiligen het risico lopen dal niet meer door de politie woro 'bediend'. Wie in deze discui het formele gelijk aan zijn zij heeft, is thans minder intei sant omdat de politie heel drukkelijk laat weten dat zij intentie niet heeft om zulke i drijven links te laten liggen).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20