laad negeert yens bewoners Oegstgeest tevreden over 'polder-afspraken rouw eist ton van Wassenaarse therapeut b HET KWIK STIJGT DE PRIJZEN DALEN Oegstgeest gaat werkwijze van ambtenaren doorlichten Leiden Regio Vissers geven vissen lucht MEUBELPLEIN LEIDERDORPS IAG 7 JULI 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 0'1 356429 jenstverlening voor ontucht feooRP Voor het plegen van ontucht met een buurmeisje is |42-jarige inwoner van Leiderdorp veroordeeld tot 134 uur hetaalde arbeid en een voorwaardelijke gevangenisstraf van I maanden. De ontucht werd gepleegd in de periode van brt 1993 tot juni 1994. Het meisje kwam in die tijd geregeld He familie over de vloer om op de jonge kinderen van het ge- jte passen of om te spelen. Het meisje was in die periode Jalf, dertien jaar. hian werd aangehouden nadat het meisje eerst haar vrien- hetjes en vervolgens haar moeder had verteld over het ge- k van de buurman. De Leiderdorper heeft na zijn aanhou- meegewerkt aan een psychiatrisch onderzoek en is in the se. Ook zijn er gesprekken geweest met het meisje en haar Sers. De officier van justitie eiste twee weken geleden 4 feilden celfstraf of 180 uur dienstverlening. [breker slaat toe iFRDQRPBij een inbraak in een woning aan de Leiderdorpse DSnêrbloemkreekzijn geld en sieraden buitgemaakt. De inbre- heeft zijn slag geslagen tussen 15.00 en 23.00 uur. Hij is bin- Jgedrongen via het slaapkamerraam. Trekvaartplein is en blijft verantw oordelijkheid Leiden OEGSTGEEST MONICA WESSELING Het opknappen en/of saneren van het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein is en blijft de verantwoordelijkheid van de ge meente Leiden. De bouw van een nieuwe woonwijk in de Broek- en Simontjespolder mag niet in gevaar komen als Leiden er met de woonwagenbewoenrs niet uitkomt. Leiden heeft het Trekvaartplein laten versloffen en moet er nu ook maar voor opdraaien. Die boodschap gaf gister avond de gemeenteraad van Oegstgeest aan buurgemeente Leiden. De raad, bijeen in com missieverband, boog zich over de convenanten die de gemeen te Oegstgeest met de gemeen ten Leiden en Warmond gaat sluiten over de ontwikkeling van de B S-polder. Een bepaling in het conve nant is dat Leiden verantwoor delijk is voor het woonwagen centrum. „En die verantwoor delijkheid moet Leiden nemen ook", aldus R. Haafkens (WD) die daarmee het gevoelen van velen vertolkte. Wethouder G. van Eisen (Pro gressief Ogestgeest) is het daar mee eens en zegde toe Leiden aan zijn verantwoordelijkheid te zullen houden. Leiden krijgt nog een harde dobber aan het Trekvaartplein. In het plan voor de B S-polder is opgenomen dat van de huidi ge 120 standplaatsen er 40 over blijven. Veertig worden er 'ver anderd' in een huis en 40 stand plaatsen verdwijnen. Gister avond lieten boze woonwagen bewoners opnieuw merken het daar niet mee eens te zijn. „Het wordt de bloedigste beslissing die u ooit heeft genomen. Over mijn lijk ga ik hier weg", aldus een T rekvaartpleiner. Voor Van Eisen is overigens een andere verdeling dan 40/40/40 bespreekbaar. „Dus als Leiden na overleg met de bewoners op een andere ver houding uitkomt, dan valt daar over met ons te praten." Een van de afspraken vastge legd in het convenant is dat ambtenaren van de gemeente Leiden civiel-technisch werk zullen gaan doen voor de ont wikkeling van de polder tot woonwijk. Oegstgeest betaalt Leiden hiervoor. Deze afspraak zit F. Lisman (Leefbaar Oegst geest) en M. Noort (Progressief Oegstgeest) niet lekker. „Hoe weten wij dat we zo niet het Paard van Troje binnenhalen en de gemeente Leiden via een achterdeurtje haar ideeën door drukt?", vroeg Noort zich af. Lisman verontschuldigde zich voor zijn achterdocht, „maar bij zulke projecten kun je niet voorzichtig genoeg zijn." Vol gens wethouder G. van Eisen is de achterdocht niet nodig, want Oegstgeest is er immers 'altijd zelfbij'. Hij moest wel erkennen dat de afspraak om de ambtenaren in te huren, 'maar alleen tegen marktprijzen', een van de toe zeggingen was die noodzakelijk was om de verstoorde relatie met l-eiden te herstellen. Wantrouwen was er bij J. de Soeten (Leefbaar Oegstgeest) ook over het feit dat de ge meente Leiden van de hele B S-polder 70 procent al in eigen dom heeft Leiden heeft die grond van Oegstgeest gekocht en Oegstgeest moet diezelfde grond nu weer terugkopen. „Het is buitengewoon treurig dat de ene gemeente in de an dere gemeente grond opkoopt", hield De Soeten wethouder Van Eisen (ruimtelijke ordening) fe woningbouwverenigingen nu definitief SCHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN usie tussen het Gemeentelijk Woningbedrijf, de Alge- 9 ie Woningbouwvereniging Voorschoten en de Hu- oiistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting (HBB) finitief rond. De gemeenteraad ging gisteravond met grote meerderheid akkoord met het voorstel. Alleen ;n Links stemde tegen. om ooit ons huis te kopen de bodem ingeslagen Een daverend applaus besloot het betoog. Toch kwam de ge meenteraad niet tegemoet aan de wens van de bewoners. „Niet het individuele belang van de huidige bewoners moet ge steund worden, maar het col lectieve belang van mensen die in de toekomst voor deze wo ningen in aanmerking komen", verwoordde D66-raadslid Van der Valk het door alle partijen gedeelde standpunt. Ook S, Harlaar van Groen Links stemde niet in met de wens van de huurders. Hij ging echter niet akkoord met het voorstel omdat hij zich zorgen maakt over het afstoten van overheidstaken. „Er is geen sprake van gelijkwaardige fusie- partners", meent Harlaar. „De HBB is een grote landelijke or ganisatie. Ik vraag me af of zij ders van de gemeentelijke ngen waren massaal naar aadsvergadering gekomen de petitie en de lijst met Itekeningen te steunen die iiirder deze week aan het ge- ptebestuur hadden gericht, jewoners zijn tegen de over- ht van de gemeentelijke flngen aan de HBB omdat :lf hun woning willen ko- In de petitie dienden zij verzoek in om het besluit de fusie uit te stellen, jordvoerder van de bewo- H.A. Verboon, benadrukte •I ;ens de gevoelens: „Wij zijn e jetrokken bij de besluitvor- over de fusie, we voelen overrompeld", aldus Ver- Als het besluit wordt uit- RL, kunnen er alternatieven roken worden. Maar als het lit nu valt, wordt onze hoop 51 AAG/WASSENAAR GPD voldoende aandacht heeft voor huisvesting van jongeren." Har laar vindt dat de woningen in handen van de gemeente moe ten blijven. De WD-fractie stelde de voorwaarde dat als de HBB wo ningen wil verkopen de huur ders een goede kans moeten krijgen om te kopen. De ge meenteraadsleden uitten veel kritiek op de communicatie tus sen gemeente en bewoners. „De informatie was ronduit on voldoende", vindt CDA-raadslid Draijer. Wethouder Van de Poel gaf toe dat er een extra brief verstuurd had kunnen worden, maar maakte daarbij de opmer king dat een betere communi catie waarschijnlijk niet zou hebben geleid tot een ander be sluit. Een ander punt van zorg is het achterstallige onderhoud van een groot aantal gemeente lijke woningen. De raadsleden betreurden het dat door de fu sie-onderhandelingen het on derhoud is uitgesteld. Van de Poel benadrukte dat de HBB snel aan de huurders laat weten wanneer het onderhoud wordt uitgevoerd. Vrijwilligers van de Voorschoten- se Vis Belangen (WB) zijn een paar avonden druk in de weer ge weest om een sloot aan het Gou- nodplantsoen in Voorschoten te ontdoen van een dikke laag kroos. Met spades en rieken le pelden ze een enorme berg brui ne drab op de slootkant. De vis sers vonden ingrijpen noodzake lijk omdat door de laag kroos het zuurstofgehalte in de sloot te zeer daalde en vissen in 'adem nood' kwamen, foto loek zuy derduin voor. Hoewel hij het principieel met De Soeten eens zei te zijn, toonde de wethouder zich gis teravond toch tevreden. „Laten we blij zijn dat Leiden en niet de een of andere projectontwik kelaar de grond in eigendom heeft. Bij een projectontwikke laar waren we een stuk duurder uit geweest." Van Eisen vond het wantrou wen in dit geval onterecht. „Lei den heeft in een grijs verleden de gronden gekocht om er sportterreinen voor Merenwij- kers aan te leggen." De convenanten, waarvoor brede politieke steun lijkt te zijn, komen woensdag 19 juli in de gemeenteraad. Internationaal congres over Huygens LEIDEN/VOORBURG GPD De Haagse Werkgroep XVlIe Eeuw houdt vandaag en mor gen in samenwerking met Mu seum Boerhaave in Leiden en Museum Hofwijck in Voorburg een internationaal congres over Christiaan Huygens (1629- 1695). Het is morgen precies 300 jaar geleden dat de interna tionaal befaamde geleerde, zoon van dichter-diplomaat Constantijn Huygens, op 66-ja- rige leeftijd de laatste adem uit blies in zijn woning aan het Haagse Noordeinde. Tal van vooraanstaande we tenschappers uit de gehele we reld geven twee dagen lang in Voorburg en Leiden voordrach ten over het leven van Huygens. In het Leidse Boerhaave muse um zal de Franse astronoom Audouin Dollfus van het obser vatorium in Parijs morgen avond een demonstratie geven met een onlangs in Frankrijk gereconstrueerde Huygens-tele- scoop. De congresgangers worden zaterdagmiddag, na een bezoek aan het Huygensmuseum Hof wijck in Voorburg en een bij eenkomst met lezingen in de Oude Kerk aan de Voorburgse Herenstraat, ontvangen door het Voorburgse gemeentebe stuur. Het internationale con gres staat onder leiding van de Koninklijke Nederlandse Acade mie van Wetenschappen. mma 's stapelden zich op na dubieuze therapieën 5 teerde geknakt terug van 'therapeutische winter tvakantie' in Oostenrijk, :rging bizarre rouwthera- n en moest zich fysiek en ueel grensoverschrijdend aglaten welgevallen. ït slachtoffer, een 40-jarige 'lemse vrouw, zegt nog ds ernstig gebukt te gaan :r de behandelingen die ze ;n medio 1979 en eind 1986 g van de psychiater-psy- herapeut van het Wasse- se centrum De Boeckhorst. iet aan haar ligt zal de psy- ter financieel bloeden voor traumabevorderende' effect zijn therapieën. Ze eist van een vergoeding voor de ge il immateriële en materiële schade van in totaal ruim 100.000 gulden. In een kort ge ding dat volgende week woens dag in Den Haag dient vordert de Haarlemse alvast een voor schot van 25 mille. De gedaagde, die gisteravond geen commentaar wilde geven, is vaker wegens zijn therapieën in opspraak geraakt. Op 2 sep tember 1982 royeerde de 'com missie van toezicht' van de Ne derlandse Vereniging voor Psy chotherapie' (NVP) hem als lid, nadat vijf patiënten zich over zijn behandelmethoden hadden beklaagd. De commissie ver weet de Wassenaarder onder meer seksuele handelingen te hebben uitgevoerd bij een man nelijke patiënt en te hebben ge knoeid met declaraties. Een kleine twee jaar later ver oordeelde het Centraal Medisch Tuchtcollege hem tot een boete van 2500 gulden wegens onder mijning van het vertrouwen in de geneeskunst. De klachten van de Haarlemse vrouw waren eind vorig jaar voor het Medisch Tuchtcollege al aanleiding de psychiater te veroordelen tot een boete van 10.000 gulden. De vrouw stond gedurende zeven jaar onder behandeling van de Wassenaarder. Ze kwam bij hem met ernstige psychische klachten die het gevolg waren van traumatische jeugdervarin gen, zoals seksueel misbruik, mishandeling en affectieve ver waarlozing. De eerste drie jaar van de beharideling verbleef ze in het psychotherapeutisch cen trum De Boeckhorst, het Wasse naarse landhuis waarin ook de psychiater woont. Zijn thera pieën werkten op haar echter eerder traumabevorderend dan -verminderend. Als voorbeeld noemt de vrouw zijn rouwtherapie, een 'macabere methode waarin naar een grafscène werd toegewerkt. De patiënten moesten op de grond gaan liggen en zich be dekken met kleden. Hun be handelend geneesheer liep ver volgens over die kleden. De vrouw hield, volgens eigen zeg gen, aan de rouwmethode ern stige eetproblemen (anorexia) over. Ze zou ook eens - in het kader van de therapeutische wintersportvakantie - zijn ge dwongen in haar eentje per openbaar vervoer van Oosten rijk naar Nederland te reizen. En dat terwijl ze in geheel ont redderde toestand verkeerde. Ze zou daardoor nu kampen met een 'fobie voor reizen per open baar vervoer'. De ex-patiënte, die arbeids ongeschikt is verklaard, verwijt de psychiater in het algemeen grensoverschrijdend gedrag. Ze noemt het toepassen van fysiek geweld, zoals slaan, stompen, duwen, aan de haren trekken, het huis uit slaan, opsluiten in een gereedschapshok en in een betonnen kelderkamer. Menig maal zou het gedrag seksueel getint zijn geweest. Zo gebeurde het dat hij 's nachts naakt voor haar verscheen. Soms ging hij op haar staan, zitten of liggen als ze schaars was gekleed en hij noemde dat dan onderdeel van een haptonomie-behandeling. Ook moest ze samen met hem naakt in een bassin drijven. Tijdens een 'therapeutisch naaktweekend' maakte de ge neesheer filmopnamen van haar. Ze beschuldigt hem er verder van dat hij haar 'gedeel telijk frauduleuze' administra tieve werkzaamheden liet ver richten, telefonisch andere pa tiënten liet opvangen en dat ze voor hem moest koken, bood schappen doen en schoonma ken. Aan de therapieën zou ze be halve de al genoemde proble men ook ondermeer maag- en darmstoornissen, hoofdpijn, rugklachten en een ernstig ge voel van onveiligheid hebben overgehouden. Mcubdplein Leiderdorp ligt pal aan afslag Leiderdorp. Informatie: 071-416585. Relatie met burgers moet verbeteren OEGSTGEEST MONICA WESSELING De gemeente Oegstgeest trekt 350.000 gulden uit voor een on derzoek naar een doelmatiger manier van werken van de ambtenaren en voor de verbete ring van de relatie van de ge meente met de burgers. Alle po litieke partijen binnen de raad kunnen zich, al dan niet met kanttekeningen, vinden in het voorstel van burgemeester en wethouders om dit geld op tafel te leggen. Oegstgeest moet bezuinigin gen. Dat noopt tot een doelma tiger manier van werken. Bo vendien is de ambtelijke organi satie al jaren niet meer doorge licht en de verwachting is dat er her en der wel wat te verbeteren valt. Zo doen ongetwijfeld niet alle ambtenaren even zinvol werk. Het dorp wordt bovendien geconfronteerd met een groei ende onvrede bij de burgerij. Het imago van het gemeentebe stuur is niet direct goed, burgers voelen zich soms gepasseeerd en niet iedereen is overtuigd van de mogelijkheid dat hij in spraak kan hebben. Ambitieus Burgemeester en wethouders hebben nu een plan op tafel ge legd, met de ambitieuze titel 'Ambtelijke en Bestuurlijke Cul tuur en Doelmatigheid'. Onder deel hiervan is dat het ambtelij ke apparaat door 'deskundigen' bestudeerd wordt en daar waar nodig wordt aangepast. Ge dwongen ontslagen zijn daarbij uitgesloten. Die ambtenaren worden opgeleid en getraind en krijgen lessen in het omgaan met het publiek. Publiek dat via een burgerpanel zijn stem zal kunnen laten horen en via gea vanceerde technieken meer en beter met de gemeente zal kun nen communiceren. De omvang van het plan was voor onder anderen M. Noort (Progressief Oegstgeest) en J. de Soeten (Leefbaar Oegstgeest) reden te twijfelen aan de haal baarheid. „ledereen weet dat het gevaarlijk is alles tegelijker tijd op de rails te zetten. De kans dat dan alles strandt is groot", aldus De Soeten. Hem gaat de garantie voor 100 procent behoud van werk gelegenheid overigens te ver. „Het is best dat je probeert zo veel mogelijk werkgelegenheid te sparen, maar bij zoiets moet je geen 100 procent garantie willen geven." Vragen zijn er over het in schakelen van een burgerpanel. M. Noort: „je moet burgers niet alleen maar vragen wat ze wil len. Vertel ze ook wat iets kost. Aan 5000 handtekeningen voor behoud van een zwembad heb je veel minder dan aan diezelf de 5000 handtekeningen voor de aanschaf van een abonne ment."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13