Leiden e Referendum over park onzeker De Leidse Lakenfeesten zijn begonnen flan die ex-vrouw bedreigde oort vier maanden cel eisen Meeste wijkinitiatieven krijgen prijs uders Galjoen voeren actie gen dure overblijfregeling 'et van aarsen •n een 35-jarige Leidenaar isteren voor de rechtbank straf van tien maanden ge- waarvan zes voorwaarde- Bovendien wil officier van Me Kuipers dat de man ge rende het eerste jaar van zijn 'eftijd voor de voorwaardelij- straf, zich niet laat zien in de van zijn ex-vrouw of op dere wijze contact met haar neemt. 5e Leidenaar stond terecht dat hij vorig jaar december dden in de nacht totaal be lonken zijn ex met de dood dreigde. De man zou met een pistool haar huis aan de Park straat zijn binnengedrongen. De vrouw vluchtte, maar na een achtervolging door de buurt kreeg de man haar te pakken. Zij verklaarde bij de politie dat hij haar het pistool tegen het hoofd drukte en dreigde haar van kant te maken. De man zou haar ook nog een paar keer te gen het hoofd hebben geslagen. Er zou geen sprake van ge weest zijn dat de vrouw het pistool tegen het hoofd zou hebben gekregen, verklaarde de Leidenaar gisteren. „Ik heb ook geen klappen uitgedeeld", zei hij. De officier van justitie hechtte echter weinig waarde aan die verklaring. „Zowel uw ex-vrouw als haar moeder ver klaren het tegendeel. Boven dien, mensen die zat zijn als een maleier en bovendien totaal over de rooie - en dat was u - zijn wat mij betreft de minst be trouwbare getuigen. De twee vrouwen hebben doodsangsten uitgestaan." Advocaat Evers pleitte voor dienstverlening. „Wat er alle maal is gebeurd, heeft mijn cliënt aan het denken gezet. Hij loopt nu bij een psychiater en bovendien wil hij zich bij het CAD onder behandeling stellen voor zijn alcoholprobleem." De man zelf beloofde zijn ex niet meer lastig te vallen. Uitspraak op 20 juli. Jongetje (4) hangt tweehoog uit het raam De brandweer heeft gister avond een jongetje van vier jaar uit een penibele positie bevrijd. Door onbekende oorzaak hing het ventje tot zijn middel op de tweede verdieping uit het raam van zijn woning aan de Fjoflaan. De voordeur zat in het nachtslot. Er moest een auto ladder aan te pas komen. De vader meldde zich ruim een uur na de gebeurtenissen op het bureau. LEIPEN ANNET VAN AARSEN Het merendeel van de inzen dingen voor de Campagne Wij kinitiatieven - een prijsvraag met een ton aan prijzengeld voor de beste plannen om de buurten te verbeteren - heeft een bijdrage gewonnen. Giste ren, direct na de peurbakken- tocht, maakte de gemeente be kend dat maar liefst negentien van de 29 inzendingen steun kunnen verwachten. Vanaf het waterpodium bij Annie's Verjaardag gaf voetbal ler Glenn Helder te kennen heel erg gecharmeerd te zijn van het plan van jongeren uit de Kar pers en Forellen (Merenwijk) om een halfpipe voor skaters in de wijk te plaatsen. Burgemees ter Goekoop - die eveneens in de jury zat - bleek weer onder de indruk van een plan uit De Kooi. Speeltuinvereniging Oos terkwartier wil daar samen met het buurthuis een week van de veiligheid organiseren voor de buurtkinderen. Het programma bestaat ondermeer uit een 'enge plekken-jacht', het verbinden van de scholen, speelplekken en het buurthuis met een spoor van door kinderen versierde te gels en een veiligheidsmanifes tatie in het Kooipark. De inzendingen kennen een grote verscheidenheid. Onder de noemer 'kinderen/jongeren' kreeg bijvoorbeeld Slaaghwijk- bewoner E. Coffie een bijdrage losgepeuterd voor een steel- band-project voor de jeugd; de politie in het stadsdeel Zuid diende samen met de vereni ging Moslimjongeren een aan vraag in voor het organiseren van activiteiten voor Marok kaanse jongeren in buurthuis Vogelvlucht. Onder de noemer 'beheer' kan ondermeer buurtcomité Hogewoerd aan de slag met een grote opknapbeurt van het Plantsoen en maken de bewo ners van de fiats in de Mors on der begeleiding van de Leidse Welzijns Organisatie een video over knelpunten in de wijk. De sector wijkbeheer zou daarna de knelpunten moeten oplos sen. Dfe Raad en Daadwinkel ent andere organisaties in de Oos-' telijke Binnenstad mogen aan de slag met de aanleg van kjn- dertuintjes. Ook op het gebied van 'socia le projecten' is er geld verdeeld. Zo gaat de bewonerscommissie De Sleutels in de Slaaghwijk ga- lerijgesprekken voeren om de bewoners elkaar beter te laten leren kennen en om vooroorde len weg te nemen. De Leidse Welzijns Organisatie in het stadsdeel Zuid mag aan de slag met het pilotproject 'Welkom in de buurt'. Daartoe wordt een welkom-in-de buurt-comité op gericht dat nieuwe bewoners gaat bezoeken en een welkom- in-de-buurt-krant gaat uitge ven. Basisschool 't Meer bij het opvangcentrum voor asielzoe kers gaat samen met de buur torganisatie beginnen met een project voor de kinderen uit de buurt. Zo willen de initiatiefne mers begrip kweken voor en in formatie geven over de situatie van vluchtelingenkinderen. IJDAG 7 JULI 1995 Fusie iDe Regenboog r Basisschool De Re- I J genboog in Nieuwe Wetering blijft open dank zij een fusie met een ande re onderwijsvereniging. olitie-stagiairs pakken dieven ;n Een zeskoppige stagegroep van de politie heeft gister- ond op de Lange Mare twee mannen aangehouden van 27 en h jaar, die worden verdacht van diefstal van suède jassen uit Jn winkel aan de Haarlemmerstraat. Winkelpersoneel, dat te- rgeefs had geprobeerd het duo in de kraag te vatten, kon de litie wel een signalement verschaffen. Besloten werd zes poli- •mensen die net aan hun opleiding zijn begonnen, het karwei laten afmaken. norscooterrovers laten buit achter den* Een 16-jarige Leidse jongen is gisteren met de politie hter de rovers van zijn snorscooter aan gegaan. Met gedeelte- succes: hij heeft zijn voertuig, zij het beschadigd, terug. De even zijn ontkomen. Zij hadden de snorscooter gestolen voor ingang van de Digros aan de Langegracht. De Leidenaar zag ten sprak hen aan. Vervolgens ontstond een vechtpartij waar de dieven vluchtten. De jongen liep direct door naar het vlak- de Digros gelegen politiebureau. NNO 1895 Maandag 8 Juli ior de politie te Oegstgeest is heden aangehouden een 11-jari- jongen, die van zijn ouders te Arnhem was weggeloopen, om- tzij hem, naar hij zegt, zoo mishandelden, aangezien hij naar inne mening met bedelen niet genoeg geld ophaalde. Zijn va- r is opperman. Den geheelen weg, waarover hij drie dagen eft gedaan, had hij te voet afgelegd. NNO 1970 dinsdag 7 juli besturen van de Surinaamse Studenten Unie en van de Suri- amse Organisatie van Studenten, zusterorganisaties, die beide domicilie hebben in Leiden, zijn verontwaardigd over de ipraken van de heer I. Milikan, de beheerder van de Leidse dsgehoorzaal. Zij zijn getroffen door zijn uitlatingen die de ïtie tussen Nederlanders en Surinamers ten kwade beïnvloedt een moment, waarop de verhouding juist beter wordt. een handtekeningenactie iet hek van het schoolplein ben ouders van leerlingen christelijke basisschool Het oen aan de Oosterstraat gis- een betaalbare overblijfre- ïg proberen af te dwingen, ichool, die nu nog een con- rooster heeft, fuseert vol- jaar met de Beatrixschool. dan komt er een overblijfre- waar de ouders voor ten betalen. it overblijven leek aanvan- k een dure aangelegenheid orden. Het bestuur van de testants-christelijke scholen de voor dat de ouders van Galjoen, net als die van de trix, 1,50 per dag voor het ite kind zouden betalen, irblijven van het tweede kind een gulden per dag kosten, irotesten van de ouders trok jestuur dat voorstel in. insdagavond kwam het be- ïr op een informatieravond het voorstel van een bijdra- m 25 gulden per kind per Een voorstel waarmee de Iers van Het Galjoen wel ak koord konden gaan. Maar de ouders van de Beatrix, meldde het bestuur, hadden een voor keur voor de oude regeling. Het bestuur zou zich opnieuw bera den. Nico Pot, een van de ouders van Het Galjoen, was stomver baasd. „Hoe kunnen mensen nou kiezen voor een bijdrage van 240 gulden per jaar voor het eerste kind en 160 gulden voor het tweede, als ze voor 25 gul den per kind klaar kunnen zijn? Gistermiddag ging hij naar het schoolplein om ouders op te roepen tegen voorstellen te stemmen, die hen meer dan 25 gulden per kind per jaar kosten. De ouders tekenden de protest formulieren grif. De actievoer ders kregen gisteren al vijftig brieven getekend terug. „Natuurlijk, ik ben toch geen miljonair?" Maandag worden de handte keningen aangeboden aan het bestuur van de protestants- christelijke schoolvereniging. Die neemt die avond een be sluit over de ouderbijdragen voor het overblijven. radolfer snoert Vlasveld de mond •'er J. Kradolfer heeft gister- nd als voorzitter van de imissie volkshuisvesting en ntelijke ordening het raads- M. Vlasveld (Leiden Weer :ellig/De Groenen) de mond noerd. Hij deed dat tijdens debat over de bouw van gwoningen en een verpleeg- in het Noorderpark. Vlas- betichtte Kradolfer ervan, hij zijn oren liet hangen wethouder R. Hillebrand IA). lasveld pleitte in de vergade- voor behoud van het groen .eiden-Noord. Toen zij met interruptie volgens Kradol- over de schreef ging vroeg de )'er haar te zwijgen. Waarop sveld volgens de WD'er zei: doet ook alleen maar wat de •houder je voorzegt." En dat voor Kradolfer voldoende het raadslid het woord te ontnemen. De WD'er had een zware klus aan het voorzitten van de verga dering. Toen even later SP'er D. Sloos de PvdA ervan beschul digde het bouwplan voor het Noorderpark koste wat kost 'door te drammen' begon PvdA- voorzitter Hok Tan op de pu blieke tribune zich met de dis cussie te bemoeien. „Meneer Hok, u houdt uw mond, of ik laat u eruit zetten", bitste Kra dolfer. En even later dreigde hij ook Sloos de mond te snoeren. Vlasveld trok zich aanvankelijk niets aan van de vermaning van de WD'er. Het kwam haar op een sneer van Kradolfer te staan. „Mevrouw Vlasveld, u hebt onlangs gezegd dat u zich nog aan het inwerken bent. Een raadslid moet ook goed kunnen luisteren en vanavond krijgt u de gelegenheid daarin te oefe nen." Zaterdag 8 juli 09.00-17.00 Markt 'Kinderen en Dieren', Stadhuisplein 11.00-12.00 Straattheater 'Draak van een verhaal', Burchtplein 11.00-16.00 Expositie Kijk op Leiden, Hooglandse Kerk 11.00-16.00 'Langs Leidse kerken' diverse activiteiten, Openstelling van Leidse ker ken 12.00 Kinderspelen, Beesten markt 12.00 Straatmuziek, Beesten markt 13.00-18.00 Dragon Boat Race, Apothekersdijk 13.30-14.15 Muziek in de Pancras, Orgelconcert, Hooglandse Kerk 14.00 South East Ulster Con cert Band, Burchtplein 14.00-17.00 Praet-Pop Part I, Vrouwenkerkplein, Praethuis 17.00 Stick to the Lips, Bees tenmarkt 19.00 Muzikale activiteiten, Huis de Bijlen 20.00 Kiers Saxion 'Tenor Action', Beestenmarkt 20.00 Caribbean Festival, Doezastraat, DeTregter 20.00-22.30 Openlucht op treden 'Ordinary Herry Shoppers' en 'Minimal Pa nic', Leidse Houttheater 21.00-01.00 Zinga 95, Vrou wenkerkplein, Praethuis Vijf jaar cel voor cocaïnesmokkel LEIDEN Een 42-jarige Leidse van Co lombiaanse afkomst en haar 36- jarige vriend uit Curasao zijn gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld tot vijf jaar cel wegens cocaïnesmokkel. Dat was conform de eis van de offi cier van justitie. De man kreeg bovendien nog een boete van 5000 gulden. De twee, die door justitie worden beschouwd als de ba zen van een criminele organisa tie, lieten de cocaïne naar Lei den overkomen via de post. In verband met zijn aandeel kreeg een 36-jarige PTT-beambte uil Leiden vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. Leidse dief moet snel naar Riagg DEN HAAG/LEIDEN In verband met een reeks inbra ken, autokraken en autodief stallen heeft de Haagse recht bank gisteren een 25-jarige Lei denaar veroordeeld tot twaalf maanden cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Volgens pychische rapporten moet de man zo snel mogelijk onder behandeling bij de Riagg. Aanklager, mr. J. de Moor, had daarmee rekening gehouden in zijn eis. De rechtbank vonniste overeenkomstig die eis. D66: 'Organisatie speelt in op emoties op een manier die niet eerlijk is' Al slaagt de stichting Redt het Noorderpark erin 1500 handtekeningen in te zamelen, dan nog is een referen dum over de bouw van 69 zorgwoningen, een verpleeg huis en een kinderdagverblijf in het park allerminst ze ker. De Leidse politiek liet gister avond overduidelijk merken, een nieuw referendum niet zonder meer te zullen goedkeu ren. „In deze zaak dragen wij onze eigen verantwoordelijk heid", zei CDA'er A. van Bocho- ve. Bewoners van Leiden-Noord en het wijkcomité liepen gister avond samen met de politieke partijen SP en Leiden Weer Ge zellig/De Groenen fe hoop te gen het plan voor de bouw van zorgwoningen en verpleeghuis in het het Noorderpark. Zij ho pen met een referendum die bouw tegen te houden. Maar zelfs A. Pechtold van D66, de re ferendum-partij bij uitstek, liet merken d&t zijn partij zich niet zomaar zal neerleggen bij een nieuwe volksraadpleging in Lei den. ,,D66 is voor referenda, na- tuuurlijk", zei Pechtold. „Maar dan wel op de juiste manier. De club die het nu organiseert speelt voor mijn gevoel in op emoties op een manier die niet eerlijk is." Ook PvdA en GroenLinks toonden zich warm voorstander van de bouwerij. Evenals de WD, die bij monde van P. Vonk zich ook al niet op voorhand wenste neer te leggen bij een re ferendum. „Wij zijn daar geen groot voorstander van en wij behouden ons het recht voor daar tegen te stemmen." Slachthuis SP en LWG/De Groenen noem den het terrein van het slacht huis bij de Groenoordhallen een goed alternatief voor verpleeg huis en zorgwoningen. „Daar kan ook snel met de bouw wor den begonnen", meende P. Heukels van LWG/De Groenen. Maar volgens wethouder R. Hil lebrand (PvdA/ruimtelijke orde ning) is dat allerminst het geval. „Kiezen we voor het slachthuis terrein dan zijn we zo weer een paar jaar achterop. Het contact met het slachthuis loopt pas op 1 mei 1998 af." De 'Flodderboot', de creatie van taxibedrijf De Groot, compleet met Leidse Tatjana en andere Flodder-types, wint de hoofdprijs voor alle categorieën. foto holvast^marklamers leiden caroline van overbeeke 'Pa en moe, wij zijn aan vakan tie toe', zo staat er op het kleine, maar zeer opvallende vaartuigje te lezen. Duizenden Leidenaars zagen gisteravond een oerhol- lands tafereeltje op het water van de Leidse grachten voorbij drijven. Een schok van herken ning: twee kinderen op witte plastic tuinstoeltjes voor hun ei gen mini-caravan. Compleet met coniferen, barbecue, fietsje, waslijn en nephond. Het 'bootje', nummer 32 van de Peurbakkentocht, steelt dan ook de harten van velen. De kinderen worden op hun eigen 'vakantie-vlot' voortge trokken door hun vader, de Lei denaar Ronald Hanselaar. „Normaal gesproken spelen ze in de door mij gemaakte cara van in de tuin, vandaag varen ze ermee", zo luidt zijn commen taar. Wat Hanselaar op dat mo ment nog niet weet, blijkt een paar uur later. Hij heeft de eer ste prijs gewonnen - in de cate gorie 'particulieren' - van de elfde Leidse Peurbakkentocht. „Unaniem vonden wij dit de mooiste en origineelste boot", aldus de jury. ,,U moet weten, Ronald is de afgelopen tijd nauwelijks meer aan zijn werk toegekomen", vertelt een familielid vlak voor vertrek van het gezin Hanselaar. „Het leukste van de Leidse Peurbakkentocht vindt hij dan ook de voorpret." De kinderen blazen belletjes bij de barbecue en kijken tevreden als hun va der ze op sleeptouw neemt. Boten, bootjes, schuiten, vlo ten: 44 voeren er mee in de tra ditionele Peurbakkentocht, hèt begin van de Leidse Lakenfees ten. De vlootschouw wordt van af de kant gadegeslagen door een grote menigte Leidenaars die zich vergaapt aan de kleuri ge, uitbundig uitgedoste, roken de, ronkende en soms zeer luid ruchtige vaartuigen. Met peu ren, ofwel wroeten of paling vangen met een platte boot - de peurbak -, heeft de tocht van daag de dag niet veel meer te maken. Daar komt een opzichtige ro ze auto voorbij drijven. Het is de 'Flodderboot', de creatie van taxibedrijf De Groot. De Flod derboot, compleet met Leidse Tatjana en andere Flodder-ty pes, wint even later de hoofd prijs voor alle categorieën. Bijna twee uur lang trokken de opvallende vaartuigen door de Leidse binnenwateren. Er werd geroeid, gepeddeld, ge duwd, gesjord, gesleept en ge tuft. De bemanning, in de meest vreemde uitdossingen - er zijn vrouwen met kroppen sla op hun hoofd en mannen met plastic knotsen - geniet achter overleunend van de aandacht of danst tot het zweet uit alle po riën gutst. 'Make love, not war', zo luidt het motto van de een. 'Dit slaat nergens op', beweert een ander. Verderop drijft een olieblik van Shell, met de tekst 'Brentspar'. Lenige lijven leven zich uit op een varende trampoline. Smur fen, Neanderthalers, hoeren, Salsa-dansers, knuffelberen: ze zijn er allemaal. Aad van der Luit, de grote animator van de Peurbakken tocht, kan zichzelf nauwelijks meer verstaan als alle boten om half negen voor het waterpodi um bij Annie's verjaardag aan meren. Het is een oorverdovend lawaai, bemanning gaat te wa ter - vrijwillig, en onvrijwillig -, de muziek - van salsa en house tot hoem-pa-pa - staat op volle sterkte, een onverlaat hult de aanwezigen in een venijnige wolk traangas, kapiteins laten hun dieselmotoren flink draai en, en het publiek vindt het al lemaal prachtig. Vlak voor de prijsuitreiking vliegen vreemde voorwerpen het water in: bh's en kunststof borsten, met water gevulde balonnen, pruiken, bossen bloemen en blaadjes sla. Even later feest de Peurbak- bemanning uitbundig verder in de Stadsgehoorzaal en de oude Harmonie aan de Breestraat. De Leidse Lakenfeesten zijn begon nen. Winnaars Peurbakkentocht LEIDEN De drijvende mini-caravan van de familie Hanselaar heeft de eerste prijs van de Leidse peurbakkentocht gewonnen in de ca tegorie 'particulieren', de tweede prijs ging naar de 'Hoerenkast' van Jorrit Jansen, de 'Knuffelboot' van Sandra Kientz werd num mer drie. In de catogorie 'bedrijven' won taxibedrijf De Groot met de roze 'Flodderboot', cocktailbar Fandango kreeg de tweede prijs, en Van den Bom Hoveniers werden derde. Bij de verenigingen was de winnaar Niki Trainingscentre, tweede werd Excelsior, en drie Buurtvereniging De Stevenshof. De prijzen voor de beste muziek gingen naar De Burcht (eerste), de Hutspotten (tweede) j en de Ventielen nummer (derde). j De Flodderboot werd 'algeheel winnaar voor alle catogorieën.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11