Geen gas meer in huis van toekomst Binnenland H mersfoortI let Amersfoortse referendum over de opening van inkels op zondag is mislukt. Voor een geldig referendum waren linimaal 34.616 stemmen nodig. Slechts 26.367 Amersfoorters laakten de gang naar het stembureau. Van hen zijn 19.597 erte- en dat de winkels acht in plaats van vier zon- en feestdagen per iar open mogen zijn; 6.770 stemden vóór. Omdat het referen- m ongeldig is. wordt de beslissing van de gemeenteraad ieer zondagen de winkels open nu toch uitgevoerd. Het ini- atief voor een referendum werd genomen door de Raad van erken en de vakbonden. ^eld nodig voor oudere iet psychisch probleem 'Nederland heeft streven naar vrijheid miskend' Zoutzuur lekt weg Liberalen verliezen terrein, AOV en Unie 55+ kelderen Ambassadeur terug, relatie nog niet genormaliseerd Proces begonnen, vrouwen moeten getuigen NDERDAG 6 JUL11995 Algemeen Nederlands Peoblli Referendum Amersfoort is mislukt loVfl detfcx-secretaris AOV verdacht van stelen idhqvenAOV-oprichter Batenburg verdenkt voormalig partij- cretaris L. Dost ervan zo'n vijfduizend gulden te hebben ver- ïisterd. Hij heeft daarvan gisteren aangifte gedaan bij de poli- nieje. Dost werd eerder dit jaar gekozen in Provinciale Staten van oord-Brabant. Zijn bestuursfunctie legde hij neer; volgens zijn .dfeggen kon hij deze twee banen niet combineren. Bij een recht ijj nderzoek kwam een kastekort aan het licht. Batenburg zegt dat ij Dost om opheldering heeft willen vragen, maar dat deze on- ereikbaar is. kerncentrale heeft weer vergunning ;n haag De kerncentrale in Dodewaard heeft weer een ver- jnning. De ministers De Boer (VROM), Melkert (Sociale Za- >n), Wijers (Economische Zaken) en Borst (VWS) hebben de invraag daarvoor goedgekeurd. Hun besluit moet een einde laken aan de 'gedoogsituatie' zoals die ontstond toen de Raad in State om procedurele redenen de bestaande vergunning ■mietigde. turgemeester levert portefeuilles in iANSTADBurgemeester J. Bruinsma-Kleijwegt van Zaanstad ;eft afstand gedaan van haar portefeuille personeel en organi- itiezaken. In de loop van de zomer stelt zij ook haar portefeuil- voorlichting en internationale contacten beschikbaar. De bur- imeester legt de portefeuilles neer op verzoek van de gemeen- iad. Die veroordeelde eerder in scherpe bewoordingen het le en harde optreden van de burgemeester tegenover een aan- ambtenaren. Dit voorjaar uitte Bruinsma forse kritiek op het ja^ nctioneren van korpschef A. van Es. sjj lokkade door gevaarlijke tankauto nlo» De grensovergang Herongen op de A67 tussen Venlo en kajuisburg is vanmorgen geblokkeerd geweest na problemen met :n tankwagen die gevaarlijke stoffen vervoert. In de ladingtank :eft zich een chemische reactie voorgedaan. De wagen stond Duits grondgebied. De brandweer kon vanmorgen niet zeg- :n om welke stoffen het gaat. De chauffeur wist het ook niet. 1 daaarom kon de brandweer in eerste instantie niets doen. In het r gste geval kan er een ontploffing ontstaan. zorg voor ouderen met psy- >che problemen schiet te t. Hulpverleners herkennen nood bij de ouderen vaak ertjbovendien zijn er niet loende opvangmogelijkhe- Veel ouderen proberen geestelijke toestand ook zo mogelijk 'geheim' te hou- Om iets aan de problemen loen, moet 200 miljoen gul extra per jaar op tafel ko- nationale raad voor de sgezondheid (NRV) schrijft |in een advies aan het kabi- 1 Er zijn nu ongeveer 500.000 'sren met psychische pro- ten. Van hen worden zo'n 00 behandeld. Rond het jaar 0 zal het aantal ouderen met chische problemen op ruim jf .000 liggen. Daarvan zullen 10.000 professionele hulp no- hebben. olgens de NRV is de oude- psychiatrie volop in ontwik- ng. Het is nog een relatief uw terrein van de gezond- dszorg. Veel artsen zien psy- sche problemen nog als iets maals voor oudere mensen. :ls gaat het ook wel om nor- Ziekenfondsraad Bestuurders Nuts hebben gefaald AMSTELVEEN ANP De bestuurders van zorgverze keraar Nuts Verzekeringen heb ben gefaald en hun toezicht houders zijn tenminste ernstig in hun rol tekortgeschoten. De Ziekenfondsraad vindt dat een zeer kwalijke zaak en heeft gis teren daarom besloten het zwa re middel van een bestuurlijke aanwijzing op te leggen. Nuts heeft in het verleden on terechte declaraties ingediend en had een tekortschietende ad ministratie en een ontoereiken de interne accountantscontrole. De aanwijzing van de Zieken fondsraad houdt in dat de ver zekeraar alle ontoelaatbaar ge achte activiteiten moet terug draaien of op zijn minst moet beëindigen. Ook moet Nuts alle financiële en bestuurlijke deel nemingen die het karakter van belangenverstrengeling dragen uiterlijk 1 januari 1996 hebben beëindigd. De raad van commissarissen moet maandelijks een rapport uitbrengen over de maatregelen die Nuts Verzekeringen neemt. Een toezichthoudende commis sie van de Ziekenfondsraad be oordeelt vervolgens ook maan delijks of verdergaande maatre gelen nodig zijn. De commissie liet gisteren duidelijk merken dat het bij Nuts niet alleen gaat om finan ciële aspecten, maar ook om het falen van de bestuurders, zo oordeelde de commissie. Stuurgroep schat energiebesparing op 35 procent De kans is levensgroot dat veel nieuwbouwwijken de ko mende jaren niet meer worden aangesloten op het aard- gasnet. Aardgas is eigenlijk een veel te goede energiebron voor het verwarmen van huizen. Door warmte opnieuw te gebruiken, kan enorm op energiegebruik worden be spaard. BEMMEL» ANP-CPD Dat bleek gisteren uit een toe spraak van ir. N. Ketting, voor zitter van de directie van de SEP (Samenwerkende Elektriciteits- produktiebedrijven). Een stuur groep, bestaande uit energiebe drijven en de ministeries van economische zaken en VROM, presenteerden gisteren een rap port waarin een zo efficiënt mo gelijke energievoorziening cen traal staat. Het rapport werd gemaakt door het ingenieursbureau Has- koning in opdracht van de stuurgroep 'Exergie-proefpro ject Knooppunt Arnhem/Nijmegen'. Dit stede lijk knooppunt moet landelijk model staan voor een zo effi ciënt mogelijk energiegebruik. Bij 'exergie' draait het voor een belanrijk deel om een stapsgewijs hergebruik van warmte op steeds lagere tempe ratuur. Directeur Ketting gaf het volgende voorbeeld: „In water met een temperatuur van hon derd graden Celsius kun je een ei koken. Daarna is het water nog warm genoeg om in af te wassen. Vervolgens kun je er je handen in wassen en tenslotte gooi je het weg". Belangrijk in het concept is ook dat er onderscheid wordt gemaakt tussen de verschillen de vormen van energie: kolen, aardgas, waterkracht, warmte en elektriciteit. Hoge kwaliteit energie die veel warmte oplevert zoals aardgas is voor veel doelein den inzetbaar. Te denken valt aan de industrie waar voor al lerlei produktieprocessen tem peraturen van vaak boven de 1000 graden nodig zijn. Lage kwaliteit energie (met lage temperaturen) kan alleen worden gebruikt voor ruimte verwarming, bijvoorbeeld in woningen. Aardgas gebruiken om een huis te verwannen is dus eigenlijk zonde. Als dat aardgas eerst wordt gebruikt voor industriële processen en de afvalwarmte vervolgens wordt benut voor de verwar ming van huizen, kan enorm op het energiegebruik worden be spaard. Bij het knooppunt Arnhem- Nijmegen kan op die manier, volgens ingenieursbureau Has- koning, 35 procent energie wor den bespaard. Voorwaarde is dat planolo gen, energiebedrijven en be stuurders bij nieuwe plannen uitgaan van dezelfde principes. Ketting pleitte ervoor dat te doen bij de zogeheten Vinex-lo- caties. Daarbij gaat het om de bouw van 750.000 tot één mil joen nieuwe woningen. male ouderdomsverschijnselen, maar voor een ander deel niet. Dat vergt een goede diagnose. Is het een depressie of gaat het om dementeren? Behandeling is moeilijk en complex, zeker om dat veel ouderen proberen de problemen verborgen te hou den voor de omgeving. De NRV meent dat hulpverle ners zich nu ook te terughou dend opstellen. Vooral huisart sen vragen te weinig door. De raad pleit ervoor om per regio afspraken te maken tussen huisartsen, verzorgenden en verplegenden waardoor proble men eerder-ontdekt, en dus be handeld kunnen worden. Naast een landelijke voorlich tingscampagne pleit de NRV er voor twee academische centra op te zetten die zich speciaal met de ouderenpsychiatrie be zighouden. Voor de opleiding van huisartsen moet 15 miljoen per jaar extra vrijkomen. Thuis zorg, verpleeg- en verzorgings huizen, het Riagg en de psychi atrische ziekenhuizen moeten er tezamen zo'n 100 miljoen per jaar bij krijgen. Daarnaast zijn nog investeringen nodig in de totale ouderenzorg. Kistjes. Nou ja, kistjes? Nijmegen» Twee gigantische 'kistjes' staan bij de ingang van het kamp Heumensoord bij Nijmegen. Daar zullen tijdens de beroemde Vierdaag se, die 18 juli begint, achtduizend militairen uit binnen- en buitenland gelegerd zijn. Op de 'kistjes' komt straks ook een reuzehelm te liggen, zo dat het geheel op een poort lijkt. De schoenen zijn 3,5 meter hoog en er is 25 meter veter in verwerkt. foto» anp»peterdrent TOYOTA De door de TÜV, een Duits keuringsinstituut als betrouw baarste auto in zijn klasse uitgeroepen Starlet is nu ook de voordeligste. Want u kunt al voor ƒ195,- per maand Starlet rijden. En dan te bedenken.dat de XLi en de GTSi gratis stuurbekrachtiging hebben en u op alle modellen 3 jaar Totaalgarantie heeft. Bel nu voor de dichtstbijzijnde dealer die u alles over de voorwaarden van dit fantastische aanbod kan vertellen 06-0369 (gratis). DE VOORDELIGE STARLET. HEEL TOYOTA. (T FS.) Alle krediei utrecht »gpd Het onafhankelijheidsstreven van het Indonesische volk is door Nederland 'te lang mis kend en onderdrukt'. De Neder landse bisschoppen schrijven dat in een verklaring bij de vijf tigste verjaardag van Indonesië. De politionele acties noemen zij 'een tragische vergissing'. Het streven naar politieke medezeggenschap had ruim hartiger gehonoreerd moeten worden, aldus de bisschoppen. ,,Er waren ook Nederlanders die dit verlangen wel zagen en, steunden. Onder hen waren met name Nederlandse missio narissen die, dichtbij de Indo nesische bevolking levend, reeds vanaf 1920 wezen op de noodzaak van medezeggen schap van de inheemse bevol- ElllK De bisschoppen vragen ook meer begrip voor de Molukse gemeenschap in ons land, die 'een zwaar en pijnlijk proces' heeft doorgemaakt. „Zij verdie nen voluit steun in dit proces om zich te hervinden in een ge heel nieuwe situatie." ridderkerk» Door een lekke koppeling in een nieuw leidingstelsel is gisteren zo'n zevenhonderd liter zoutzuur vrijgekomen bij de Water maatschappij Zuid-Holland-Oost (WZHO) in Ridderkerk. Niemand raakte volgens een woordvoerster gewond en er zijn geen schadelij ke dampen in het milieu terechtgekomen. De chemische vloeistof werd opgevangen in een bak en daarna overgepompt in een tankau to. Het zoutzuur wordt vermoedelijk hergebruikt. Op de foto spoelt een brandweerman zich schoon. foto anp john de pater Premiedifferentiatie uitgesteld den haag anp De differentiatie van de WAO-premie wordt met een jaar uitgesteld tot I januari 1997. Dat blijkt uit de financiële gegevens voor de rijksbegroting en de sociale zekerheidssector waarover het kabinet zich morgen buigt. In die ramingen is de daling van de premies met 250 miljoen gul den doordat de WAO-premie niet meer landelijk, maar per branche wordt vastgesteld, niet langer opgenomen. Daar staan overigens meevallers tegenover die vooral 4e danken zijn aan de verscherpte keuring voor de WAO. Het ministerie van sociale zaken spreekt tegen dat hierover tus sen de meest betrokken bewindslieden al overeenstemming is be reikt. Een andere zeer betrouwbare bron bevestigt dat de minister raad morgen wel degelijk beslist over uitstel met een jaar. hilversum» anp De WD raakt de riante positie die zij boekte bij de statenver kiezingen van 8 maart kwijt. De partij zou bij landelijke verkie zingen nu nog kunnen rekenen op 39 zetels. Dat is weliswaar een winst van acht ten opzichte van de huidige sterkte in de Tweede Kamer, maar een stuk minder dan de prognoses van de afgelopen maanden. Dat leren de gisteren door Nova gepresenteerde cijfers van onderzoeksbureau Inter/View. De peiling wijst eveneens uit dat de ouderenpartijen van AOV en Unie 55+ samen nog kunnen rekenen op slechts 1,5 procent van de kiezers. Op 3 mei 1994 was dat nog 4,5 procent. Omge rekend kunnen zij, mede door toedoen van de aanhoudende ruzies binnen het AOV, rekenen op twee zetels in plaats van de zeven bij de laatste kamerver kiezingen. De grootste regeringspartij PvdA krabbelt in het jongste on derzoek weer wat op. Zij komt met 33,7 procent op een stabili satie van liet huidige zetelaantal van 37. Het CDA blijft afkalven en moet van 22,2 in mei vorig jaar naar 21,3 procent nu. Het zou nog eens een van de 34 hui dige zetels moeten prijsgeven. D66 blijft het in het kiezerson derzoek slecht te doen: een ver lies van zes van de 24 zetels die zij nu hebben. Groen Links boert goed met een winst van twee ten opzichte van de huidige vijf volksverte genwoordigers. Het (iPV klimt met één naar drie zetels, even als de SGP. De RPF (drie zetels) handhaaft zich. Zo ook CD (3) en SP (2). den haag gpd Turkije: Nederland moet PKK bestrijden C^elikkol op 14 april voor 'con sultaties' terug, uit protest tegen de oprichtingsvergadering in Nederland eerder die maand van het Koerdisch Parlement in ballingschap. Het feit dat de 1 Nederlandse regéring deze ver gadering niet wilde verbieden, heeft volgens de ambassadeur een „diepe crisis veroorzaakt in de bijna vierhonderd jaar oude vriendschap met Nederland". Alle eerdere gesprekken heb ben het .Turkse onbegrip niet kunnen wegnemen. Qelikkol: „Onze.perceptie is en blijft een andere dan die in Nederland. Volgens ons gaan internationale verdragen, zoals het VN- en NAVO-verdrag boven nationale wetten. Als Nederland had ge wild, had men kunnen voorko men dat dit zogenaamde parle ment in Den Haag vergaderde". De relatie tussen Nederland en Turkije is, ondanks de terugkeer van de Turkse ambassadeur op zijn post in Den Haag, nog niet volledig hersteld. De komende maanden zijn diverse ontmoe tingen op regeringsniveau no dig voordat weer van 'genorma liseerde verhoudingen' sprake kan zijn. Turkije verwacht daar bij met name van Nederland dat serieus werk wordt gemaakt van de bestrijding van terroristi sche organisaties, waaronder de PKK. Deze boodschap verkondigde de Turkse ambassadeur Zeki Qelikkol gisteren tijdens zijn eerste ontmoeting met de Ne derlandse pers na ruim tweeën- eenhalve maand afwezigheid. De regering in Ankara riep Rechtszaak zorgt in Turkse Alanya voor complete chaos alanya anp-gpd In het Turkse Alanya is vandaag het proces begonnen tegen vier mannen die worden verdacht van de verkrachting van drie Ne derlandse vrouwen en de moord op één van hen. De twee overlevenden van het drama, een 28-jarige en een 26-jarige Hilversumse, moeten vandaag getuigen. Tot in de klein ste details zullen zij moeten vertellen wat er is gebeurd en wie wat heeft gedaan. Volgens hoofdofficier van justitie Cengiz Tuncer zijn zij voor het openbaar ministerie belangrijk 'bewijsmateriaal' in de zaak te gen de vier verdachten. Tegen de mannen tussen de 17 en 25 jaar wordt, volgens Tun cer, de doodstraf geëist. Voor de twee min derjarigen van 17 jaar zal die straf mits de rechtbank dit oplegt dan worden om gezet in twintig jaar cel. Het proces in een van de meest toeristi sche en zonnige stadjes aan de Turkse zuid kust heeft gezorgd voor een complete cha os. De twee vrouwen, overlevenden van de gebeurtenissen op 22 mei dit jaar waarbij hun 31-jarige vriendin werd doodgestoken en in een ravijn gegooid, worden afge schermd voor de toegestroomde pers uit Turkije en Nederland. Burgemeester Aydogan geeft interview na interview om vooral te benadrukken dat de vier verdachten geen afspiegeling zijn van de rest van de bevolking. Bij justitie werkt het apparaat anders dan .anders. Extra be waking is nodig voor de vier mannen. De kans is, aldus de hoofdofficier, niet gering dat het volk het recht in eigen hand zou wil len nemen. De verdachten worden bijge staan door advocaten uit een heel ander ge bied dan Alanya, omdat in het stadje zelf niet één raadsman te vinden was die de vier wilde verdedigen. De hoofdofficier van justitie is blij dat de Hilversumse vrouwen in Alanya zijn om te getuigen. De toeristenorganisaties en reis bureaus betaalden hun reis en die van hun partners. Ook de moeder van de vermoorde vrouw en haar zusje zijn bij het proces aan wezig. De officier hoopt dat het proces in één dag afgerond kan zijn. Dat is echter niet waarschijnlijk, omdat dal de hoofdverdach te, die ook wordt beschuldigd van de ver krachting van een Duitse vrouw, beweert ontoerekeningsvatbaar te zijn. Daarom moet hij drie weken in observatie gehouden worden in een psychiatrische kliniek, waar na er een rapport opgesteld zal worden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3