Woonbond: huren in Leiderdorp zijn hoog Tweestrijd over bouw in Grote Polder Experimentele bouw in laatste fase Starrenburg 6?5 Leiden Regio Beukenrode nadert voltooiing idder ^intratuin Leiderdorp wil van seksclub af DONDERDAG 6 JUL11995 i. piv -chef hans koenekoop, 071-356429 Lichtkoepel vernield voorschoten Een lichtkoepel van de brandweergarage aan het Burgemeester Van der Haarplein is in de nacht van dinsdag op woensdag door onbekenden vernield. De schade van de vernie ling wordt geschat op 700 gulden. Boekenmarkt voor Amnesty wassenaar De werkgroep Voorschoten /Wassenaar van Amnesty International houdt op woensdag 19, vrijdag 21 en zaterdag 22 juli een boekenmarkt in de jachthavenloods aan de Zijllaan. Op woensdag is er van 14.00 tot 17.00 uur een jeugd- en kinderboe kenmarkt, waar volwassenen alleen onder geleide van kinderen binnen mogen komen. Op zaterdag van 10.00 tot 20.00 uur en op zondag van 10.00 tot 16.00 uur is de markt open voor volwas senen. De opbrengst komt ten goede aan Amnesty International. Jacobus Vreeken overleden oegstgeest Op 79-jarige leeftijd is dinsdag oud-gemeentesecre taris van Oegstgeest jacobus Vreeken overleden. Vreeken is veer tigjaar in dienst van de gemeente Oegstgeest geweest. Van 1971 tot zijn vertrek in 1980 was hij gemeentesecretaris. Vreeken was drager van de eremedaille van Oegstgeest. Deze onderscheiding is voorbehouden aan mensen die zich op een uitzonderlijke ma nier verdienstelijk hebben gemaakt voor Oegstgeest. Vreeken was tevens oud-bestuurder en erevoorzitter van de Leidse korf balvereniging Pemix. )en haag monica wesseling )e WD staat achter het plan im de Grote Polder als grote lieuwe bouwlocatie voor de ridse regio aan te wijzen. De VdA kan met bebouwing van le Grote Polder 'leven' als on- imstotelijk vast is komen te taan dat bebouwing van Vlieg- amp Valkenburg onmogelijk is. 11e andere partijen (totaal 41 an de 83 stemman) zijn tegen lebouwing. Dat bleek gister- ïorgen tijdens een vergadering an de-provinciala adviescom- nissie voor ruimtelijke orde- ïing. De provincie Zuid-Holland oekt een grote bouwlocatie oor de Leidse regio voor de ja: en na 2005. Lange tijd is inge- et op 'Valkerhout', de woon- vijk op de plek van de huidige vliegkamp Valkenburg. Defensie reigert echter het kamp op te even en dus is een nieuwe gro- e bouwlocatie nodig. Overigens leeft gedeputeerde T. Jansen WD, ruimtelijke ordening) cort na de zomer nog overleg net het kabinet over bouwen ip het vliegkamp, maar hoop- ol is Jansen niet gestemd. Bebouwing van de Grote Pol- Ier valt ook slecht bij de ge- neente Zoeterwoude, de agrari- irs en de liefhebbers van weide- 'ogels. Het Landbouwschap en le 'boeren-organisatie' WLTO lielden gistermorgen de leden 'an de commissie voor dat de Irote Polder een 'uitstekend' igrarisch gebied is. De ruilver- :j aveling is er pas enkele maan- l len geleden afgesloten en alle s loeren zitten er nu 'netjes bij', ien groot aantal boeren houdt n zijn bedrijfsvoering rekening net met wel en wee van weide- 'ogels. De polder is daardoor ien internationaal belangrijk leiderdorp judy nihof Huurders van woningen in Lei derdorp besteden gemiddeld 28 procent van hun netto inkomen aan huur. Dat is meer dan het landelijk gemiddelde, dat vol gens voorzichtige schattingen in 1994 lag op 21,7 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Woonbond, dat deze week is aangeboden aan wethouder A. van Dijk (BBL). De Woonbond, die de huren in Leiderdorp over het alge meen hoog vindt, pleit er voor dat huurders, verhuurders en gemeente met elkaar om de ta fel gaan zitten. Dat is volgens de bond nodig om te voorkomen dat meer Leiderdorpers beta lingsproblemen krijgen.Enkele jaren geleden kende Leiderdorp het verschijnsel huisuitzettin gen nog niet. Vergeleken met de situatie in - vooral - de grote steden zijn het er niet veel, maar in de sociale sector gaat het in Leiderdorp toch om twee a drie gevallen per jaar", aldus de Woonbond. Voor de Woon bond 'een duidelijk signaal voor de gemeente en de sociale ver huurders om zich op de situatie te beraden'. Begin juni riep de Woonbond ruim 2000 Leiderdorpse huur ders op om mee te doen aan een grote enquête om duidelijk heid te krijgen over de positie en opvattingen van huurders. Het motto was: 'Stel een daad tegen de steeds verder toene mende woonlasten en vul deze enquête in'. Er kwamen 449 re acties, een respons van 22 pro cent. Daaruit is gebleken dat de meeste huurders in Leiderdorp vinden dat de huurverhoging in 1995 niet hoger moet zijn dan het inflatiepercentage. Wethouder Van Dijk bena drukte bij de overhandiging van de resultaten van de enquête hoe belangrijk het is dat er in Leiderdorp goedkope huurwo ningen faij komen. Het bouwen van nieuwe huizen met een huur die lager is dan 700 gul den, is volgens hem echter on mogelijk. „Die woningen zijn al langs allerlei wegen gesubsidi eerd." Van Dijk ziet nieuwbouw dan ook niet zo zeer als een middel om mensen met de tebouwing van de Grote Polder in Zoeterwoude is uiterst mzeker geworden. Het provinciaal bestuur is intern ver- leeld over het voornemen van gedeputeerde staten om :r enkele duizenden huizen neer te zetten. Er lijkt zich ien kleine meerderheid voor bebouwing af te tekenen, naar als één politicus 'om' gaat kan dat al een andere ïitslag tot gevolg hebben. broedgebied. Voor vijf van de zes Leidse re giogemeenten (Zoeterwoude is tegen) is bebouwing van de Grote Polder acceptabel, liet de Leidse wethouder R. Hillebrand weten. „Maar dan echt alleen als helemaal zeker is dat Val kenburg niet kan." Bebouwing van de Grote Pol der, althans de studie daarnaar, is een van de uitgangspunten voor het nieuwe streekplan Zuid-Holland-wèst. Hierin is onder meer ook baggerstort in de Oostvlietpolder en uitbrei ding van het Rijnsburgs tuin bouwgebied met 25 hectares in de polder Elsgeest opgenomen. De Ommedijkse polder wordt, zo blijkt uit het conceptplan van gedeputeerde staten, gebruikt voor zandwinning. Gistermorgen bleken die uit gangspunten voor een groot aantal' politieke partijen geen gesneden koek te zijn. Zo zijn het CDA, D66 en GroenLinks- /de Groenen er absoluut geen voorstander van dat graslanden in de polder Elsgeest worden omgevormd tot een glasdistrict. Ook het als baggerstortlocatie gebruiken van de Oostvlietpol der, valt bij zowel de Leidse re gio-gemeenten als onder meer CDA en RPF/GPV niet best. „De schaarse ruimte in dit deel van de Randstad voor stort gebrui ken, is niet erg slim", aldüs Hil lebrand. De wethouder heeft geen bezwaar tegen, zoals het provinciaal bestuur ook wil, de vestiging van 40 hectares be drijfsterrein. „Maar maak dat •dan in plaats van die stort." Zo stuiten de ideeën van ge deputeerde staten op grote be zwaren. Jansen zegde toe alle reacties te zullen verwerken in het concept-ontwerp voor het nieuwe streekplan. 'IR tfHBtu. -ff- t A vr '0s SS2T- r>r* - voorschoten De 72 apparte menten in het bouwplan Beuken rode aan de Leidseweg in Voor schoten, naderen hun voltooiing. Half september wordt het eerste appartement opgeleverd. Inmid dels is bijna alle woonruimte ver kocht. Vorige maand begon de verkoop van de penthouses, waarvan er nu nog zeven te koop zijn. De penthouses kosten rond de 4 ton. De appartementen zijn ver deeld over vier woonblokken van vier verdiepingen. De woonblok ken zijn gerangschikt rond de vij ver met de historische rode beuk waaraan het bouwplan zijn naam heeft ontleend. Aan het park, dat is ontworpen door een land- bouwarchitect, wordt ongeveer een miljoen gulden besteed. Beukenrode wordt gebouwd op de grond van het voormalige weeshuis Nieuw Voordorp. Het weeshuis is in 1982 gesloopt na dat het zeven jaar had leegge- staan. Aanvankelijk zou op deze plek een kantorencomplex ko men, maar daar was geen be langstelling voor. Bovendien stuitte dit plan op protest van omwonenden. foto ben de bruyn laagste inkomens te huisvesten, maar als een middel om de doorstroming te bevorderen. Daardoor komen er uiteindelijk goedkope huurwoningen in be staande wijken vrij. Uit de enquête van de Woon bond blijkt verder dat nog geen tien procent van de huurders huursubsidie ontvangt. Lande lijk gezien ligt dat percentage op 28 procent. De Woonbond geeft hiervoor geen verklaring. Rijnland haalt milieunorm niet leiden monica wesseling De waterschappen hebben moeite om stikstof uit het afval water te verwijderen. Daardoor verdwijnen allerlei bijzondere planten en dieren uit de sloten. Het Hoogheemraadschap van Rijnland doet zijn uiterste best om over een aantal jaren (1999) 75 procent van de stikstof op te vangen. Pas' dan voldoet het schap aan de door het rijk opge legde milieu-eisen. In het gebied van het hoog heemraadschap staat een groot aantal verouderde zuiveringsin stallaties. Al deze installaties worden op den duur vervangen. In Sassenheim gaat de verou derde zuivering dicht en wordt het afvalwater in de toekomst geschoond in de nog te vernieu wen installatie in Katwijk. In de Rijnstreek staat een aantal installaties op de nomi natie opgeheven of Vernieuwd te worden. De installaties in Rijnsaterwoude en Zwammer- dam leveren nu nog te veel stik stof. De eis dat 75 procent van het stikstof uit het water moet worden gehaald, geldt voor het hele gebied. De allernieuwste installaties halen al 85 procent eruit, maar de 'oudjes' bedui dend minder dan driekwart. VERKEERSEXAMEN - De ver- keersexamens voor basisschool leerlingen in Voorschoten zijn door 13 leerlingen foutloos af gelegd. Zij krijgen morgenmid dag tijdens de diploma-uitrei king in het Cultureel Centrum een boekenbon. Wethouder Van de Poel overhandigt de di ploma's en de boekenbonnen. In totaal deden 156 leerlingen uit groep zeven mee. ACTIEF LEIDEN Band. De Rooseveld FranJde 5 Band treedt vandaag op in café De Klikspaan aan het Haven- plein. Aanvang 20.00 uur. Toe- gang gratis. Fancy fair. Basisschool De Scha- S kei aan de Storm Buysingstraat houdt op zaterdag 8 juli van 10.00 tot 15.00 uur een fancy fair s op het schoolplein. g OEGSTGEEST Symphonie. Het Jeugd Sympho- nie-orkest Oegstgeest is op zoek S naar nieuwe muzikanten van 8 tot 20 jaar. Voorspelen op zater- f dag 8 juli vanaf 13.30 uur in het Drieluik aan de Geversstraat. 3 Opgave: 01714-13839. VOORSCHOTEN Vlinders. De Dorpskerk staat de- |j ze zomer in het teken van vlin- I ders. Elke vrijdag van 11.00 tot 14.00 uur is er een foto-exposi tie. De stamroos geniet graag i de zon. Door haar stam- hoogte (40 cm) kan ze goed op zichzelf staan, op uw terras, balkon of in uw tuin. Regelmatig bemesten met IntraKeur Rozenkuur houdt haar mooi. Winterhard, in vele prachtige kleuren. Van 9,95 voor VOORSCHOTEN tel. 071-763748. HET GROENE WARENHUIS ?i DeZwanburgermolen in Warmond. Niet de ïo oudste, maar waar schijnlijk wel de be- eikendste en meest ge- li kende in het dorp. Ge bouwd voor het be malen van de Zwam- burgerpolder, die rond 1630 is ontstaan. In 1632 werd een zoge noemde wipwatermo- len gebouwd. Die was n1804 zo slecht ge worden, dat het pol derbestuur besloot het apparaat te slopen en *en nieuwe molen te Jouwen. Bouwer was Simon Paddenburg, timmerman in War mond. De molen is sinds 1959 eigendom van de Rijnlandse Mo lenstichting. jJnze fotograaf Wim Dijkman doorkruist van de streek om let nieuws voor de (rant in bet'd vast te e8gen. Tijder die rit en komt hij langs al lerlei 'beeldige' plekjes voorschoten alice van schuppen 'Experimenteel', zo zijn de nieuwbouwplannen voor het laatste gedeelte van de wijk Starrenburg in Voorschoten vooral te omschrijven. Huizen met grasdaken, 'brugwoningen' over het water en paalwoningen moeten de wijk vorm gaan ge ven. De gemeenteraad be spreekt vanavond het Ontwik kelingsplan Starrenburg, waarin een stedebouwkundige visie op het gebied is vastgelegd. Het plan beslaat de laatste fase van de bebouwing van Voorschoten in westelijke richting. Het plangebied van Starren burg ligt tussen de Veurseweg en de Vliet, tegen de bestaande bebouwing van de eerste fase Starrenburg. Het terrein is nog voor een groot deel in handen van particulieren en moet door de gemeente worden aange kocht. De huizen langs de Veur seweg, de Peppellaan en de boerderij Mariahoeve kunnen blijven, evenals de bedrijven aari de Rouwkooplaan. Alleen het tuincentrum aan de Rouw kooplaan moet vertrekken. De gemeente is met de eigenaar van de plantenkassen in onder handeling. Het tuinbouwbedrijf van j. Hendriks is al door de gemeente uitgekocht. Een lap grond aan de Vliet, achter deze voormalige groentekwekerij, is vervuild door het storten van slib. Vol gens het ontwikkelingsplan kan de vervuilde grond het beste worden afgedekt met een laag zand, een zogenaamde leeflaag. Afgraven betekent het verplaat sen van grond die niet meer te reinigen is en bovendien moet een deel van het plangebied op gehoogd worden vanwege het lage polderniveau. De strook grond langs de Vliet en de strook in het verlengde van de Rouwkooplaan worden opgehoogd. Daardoor wordt het lage polderniveau beschermd tegen overstromingen. Twee derde van het plangebied ligt op polderniveau, de rest van het terrein, tegen de Veurseweg aan, ligt op de oude strandwal. Dit gebied is ruim 20 meter ho ger dan de polder. Het hoogteverschil wordt vol gens de plannen niet afgevlakt maar juist benadrukt. Het pol dergebied wordt een waterrijke wijk met woningen die voor een deel op palen in het water staan, brugwoningen die óver het water heen gebouwd wor den en huizen langs de Vliet met aanlegplaatsen voor boten en terrassen aan het water. Door aan de rand van het pol dergebied huizen met grasda ken te bouwen, wordt er een natuurlijke overgang gevormd met het weidegebied. Op de strandwal is veel ruim te voor groen en zal een bosge bied worden ontwikkeld. Er is ruimte voor vrijstaande wonin gen en zogenaamde urban vil la's met ondergrondse parkeer garages onder gemeenschappe lijke tuinen. Voor de boerderij Mariahoeve kan een binnenha ven aangelegd worden. Het milieu krijgt in de nieuwe wijk ruime aandacht. De huizen worden zo gebouwd, dat aan de zonzijde relatief veel glas wordt gebruikt. Daardoor kan het energiegebruik worden beperkt. Voor de ontsluiting van de wijk voor het verkeer zijn twee alternatieven mogelijk. Een rotonde op de kruising met de Karei rToormanlaan of een T- aansluiting ter hoogte van de Mariahoeve. Voor welke moge lijkheid wordt gekozen, is nog niet bekend. Diagonaal door de wijk wordt een Fietspad aange legd, waardoor de hele wijk goed voor fietsers bereikbaar is. Het bijzondere karakter van de ze diagonaal kan nog versterkt worden door de inrichting van een beeldenroute langs het fietspad. In totaal kunnen volgens het ontwikkelingsplan in de laatste fase Starrenburg 752 woningen worden gebouwd. leiderdorp.judy nihof Twijfel over 'bedrijfsmatige activiteiten' lukkig te zijn' met de komst van de club. Verder vindt de gemeente dat een bordeel niet past op een bedrijventerrein. Het is volgens Van Hofwe gen onmogelijk om de club weg te krijgen op grond van de wet. „Nederland heeft een bordeel verbod, maar kom je daarmee aan bij het Open baar Ministerie, dan wordt er gezegd dat een ge meente zelf bepalingen heeft om een bordeel te weren. Die zijn we nu verder aan het uitzoeken." De actie van de gemeente komt voor de eige naar van de Joyclub als een volslagen verrassing. „Ik heb er niks van vernomen." Hij denkt er niet over om eieren voor zijn geld te kiezen en zijn club te sluiten. „Nee, ik draai nog steeds." De ei genaar verklaarde destijds bewust te hebben ge kozen voor het bedrijventerrein als vestiging voor een seksclub, 's Avonds is het er volkomen verla ten, wat voor de klant anonimiteit zou garande ren. Op de vraag of Joy het verwachte succes heeft gebracht, geeft de eigenaar een wat ontwij kend antwoord. „Het gaat wel. Je zit er toch in een uithoek." De gemeente Leiderdorp doet verwoede pogin gen om seksclub Joy weg te krijgen van de Bedrij- venweg. Het 'huis van lichte zeden' is vermoede lijk toch strijdig met het bestemmingsplan. De gemeente legde de club, die begin dit jaar open ging, aanvankelijk geen strobreed in de weg. „In eerste instantie dachten we niet te kunnen optre den, omdat we meenden dat een bordeel in het bestemmingsplan paste", zegt gemeentesecreta ris G. van Hofwegen. Op het pand rust een bedrijfsbestemming, maar na onderzoek betwijfelt de gemeente of een bordeel wel een bedrijf is. „Het is de vraag of hier sprake is van bedrijfsmatige activiteiten," aJdus Van Hofwegen. „Het zijn eerder activiteiten in de amusements- of horecasfeer." De reden om het bordeel aan te pakken is vol gens de gemeentesecretaris het feit dat een aantal omliggende bedrijven destijds aangaven 'niet ge-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15