'Ik gooi nog geen paperclip weg' 'Het onwaarschijnlijke kan waar zijn' Kerk Samenleving Leiden Mïf - - DONDERDAG 6 JUL11995 BUITENLAND KORT REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-3# Waarnemer De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) heeft gisteren de Nederduits-Gereformeer- de Kerk (NGK) unaniem als waarnemer geaccepteerd. Dit gebeurde op voorstel van ds. Sam Buti van de Vereni gende Gereformeerde Kerk in Zuidelijk Afrika tijdens de SACC-jaarvergadering, Buti, die voorzitter was van de vroegere NG-dochterkerk voor zwarten, noemde het een eer het voorstel in te die nen. „De kerk die jarenlang de apartheid heeft onder steund, is nu de kerk die moedig genoeg is om te zeg gen: we hadden het mis," al dus Buti. Ds. C. Beyers Nau- dé, jarenlang door de NGK als een paria behandeld om dat hij zich verzette tegen de apartheid, kon aanvankelijk zijn tranen niet bedwingen. „Dit is het moment waar ik zo lang voor heb gebeden en gewerkt. En eindelijk is het zo ver", zei Naudé. De NGK verliet in 1960 de Christelijke Raad van Zuid-Afrika, de voorloper van de SACC, na dat de Raad het bloedbad in Sharpeville scherp had ver oordeeld. DE ROEPING Hij is een echte boerenzoon en hielp als student in de zomerva kanties hooien. Pastoor J.C.M. van Winden werd in 1922 geboren in de polder van Schipluiden, het huidige Delft-Zuid. In 1941 trad hij toe tot de Franciscaner orde. Toen hij aan het eind van zijn studie gekomen was en tot priester gewijd werd, besloot de overste van het klooster dat Van Winden leraar klassieke talen zou worden. Daar was immers een tekort aan op de Fransiscaan- se gymnasia. Zo vertrok Van Winden in 1949 naar Leiden om klassieke letteren te studeren. In 1959 promoveerde de pastoor vervolgens bij hoogleraar en goede vriend Jan Waszink op de ge schiedenis van het Platonisme. Naast het leraarschap op een gymnasium in Rotterdam, bleef hij werkzaam aan de universi teit, eerst als wetenschappelijk medewerker filosofisch Latijn. In de jaren tachtig werd Van Winden hoogleraar, wat hij tot 1987 is gebleven. Al die tijd deed hij in de weekeinden pastoraal werk in Delft en Rotterdam. Vlak voor zijn zeventigste verjaardag werd Van Winden als administrator voor de Hartebrugkerk gevraagd. Daarnaast studeert hij en is hij redacteur van 'Vigiliae Chris- tianae', een tijdschrift over het vroege Christendom. BEROEPINGSWERK NED.HERV.KERK Beroepen: te Barneveld(wijk 3) H. Harkema te Onstwedde; te Ederveen A. van Vuuren te Zoetermeer GEREF.KERKEN Beroepen: te Enschede E.J. Veldman te Rotterdam-Zuid (KatendrechtXvoorde missio naire dienst in de oude stads wijken); te De Glind als geeste lijk verzorger stichting Breder- voort in jeugddorp De Glind mevr. E. Kuyk, kandidaat al daar, die dit beroep heeft aan genomen en hier reeds intrede heeft gedaan; te Oss(Reforma- torische Kerkgemeenschap Oss) drs. S. van der Sluis te Hattem(t.b.v. de Stichting De Hezenberg), die dit beroep heeft aangenomen; te Amstel- veen-Buitenveldert(Sow) drs. H. Kroesete Muiden(Sow), die dit beroep heeft aangenomen-, te Santpoort(t.b.v. Velperbroek SoW) drs. B. de Boer, kandi daat te Kampen, die ditberoep heeft aangenomen. ,,lk heb de veranderingen in de katholieke kerk natuurlijk wel meegemaakt maar ik was er nooit direct bij betrokken. De oorzaak van de onzekerheden is de veranderde tijdgeest ge weest, een andere -benadering van de mens. Vroeger werden de begrippen ziel en lichaam platonisch gezien, men rede neerde vanuit de mens in zijn algemeenheid. Langzaam is dat veranderd in een existentialisti sche visie waarbij de mens in zijn concreetheid als uitgangs punt werd genomen. De mens stond centraal. Maar de leer van de kerk was hier niet op ge bouwd, die ging niet uit van de individuele gevoelens van iede re persoon. En daar wringt de schoen. Daarom voelen nog zo weinig mensen zich thuis in de kerk. Dat veel pastores zijn ge trouwd en als pastoraal werker in het ambt zijn doorgegaan, vind ik iets goeds. Wel vind ik het jammer voor die mensen dat ze in de eerste plaats kenne lijk een verkeerde keuze hebben gemaakt. Ik vind dat de situatie van deze pastoraal werkers moet veranderen, ook zij moe ten sacramenten kunnen bedie nen. Deze ontwikkeling is trou wens toch onvermijdelijk. Het celibaat moét optioneel wor den. Maar ook al is dat nog niet te reliseren, er kan toch veel meer ruimte aan pastoraal werkers worden gegeven. Ook zou het mogelijk moeten zijn dat oudere mensen die al jarenlang actief zijn in de kerk kunnen voorgaan. Dat was al zo in het vroege christendom. Maar ik reali seer me wel degelijk dat dit veel haken en ogen heeft, net zoals de kwestie van de vrouw in het ambt. Dat laatste zal nog moeilijker op te lossen zijn dan de proble men rond het celibaat. Voor mij is het altijd al een groot raadsel geweest hoe het komt dat de een graag godsdienst wil beleven en de ander daar lo- Pastoor J.C.M. van Winden: „Het zou mogelijk moeten zijn dat oudere mensen die al jarenlang actief zijn in de kerk kunnen voorgaan". FOTO HIELCO KUIPERS taal geen behoefte aan heeft. Nog steeds ben ik hier niet achter. Het wezenlijke in het geloof vind ik dat mensen op hun in nerlijk religieuze gevoel worden aangespro ken. Het gaat er om dat ze iets vinden dat aan hun levensgevoel beantwoordt, iets dat ze voor hun leven kunnen gebruiken. Dit gaat verder dan discussies of opvattingen over het geloof. De laatste tijd zit deze kerk weer iets voller dan voorheen. Het zijn vooral jonge mensen die weer meer behoef te aan religieuze beleving krijgen, maar ik weet niet hoe dat komt. Vroeger ging je met de grote stroom mee, als je ka tholiek was opgevoed bleef je naar de kerk gaan. Nu is het het tegenovergestelde: het is nor maal om een andere weg dan je ouders in te slaan. Ik kan me voorstellen dat ie mand niet gelooft. Rationeel ge zien is het geloof onwaarschijn lijk en onbegrijpelijk. Bijvoor beeld dat Jezus de zoon van God is en dat God goed is, terwijl de wereld crepeert. En dat de mens onsterfelijk zou zijn, dat gaat toch recht in tegen onze erva ringvan geboorte, ouder worden en sterven. Voor mij echter is Christus de reden dat ik denk: en toch. Hij stierf aan het kruis en stond weer op. Dat gaat tegen iedere logica in en toch is het gebeurd. Christus is leven, het begin van alles. De filosoof Kolakovsky zei: 'Zeg maar wat je wilt, de argumenten komen wel'. Voor alle standpun ten kun je dus argumenten vin den. De beoordeling van die ar gumenten komt uit je gevoel, uit wat je als-het goede ziet. Ik heb nu het gevoel dat het waar is dat Christus voor ons stierf en dat hij daarna opstond uit de dood. Dat gevoel is sterker dan het lo gisch en analytisch redeneren waarbij het geloof als onwaar schijnlijk wordt afgedaan. Dat verklaren levert nooit vastigheid op want je kunt altijd tegenargu menten bedenken die ertegen opwegen. Christus heeft ons geleerd dat het onwaar schijnlijke waar kan zijn. Dit geeft zin aan het leven. Er moet meer zijn, een vervolg op ons aardse leven en dat geloof ik omdat ik in de verrijzenis geloof. Het is een aanwij zing dat het lijden en sterven van miljbenen in deze wereld niet zo zinloos is als het lijkt". CARINE DAMEN Privéstrand bestemd voor Italiaanse geestelijken PALIDORO CIC Kardinalen, curieprelaten, bisschoppen en dorpspries ters: allen gaan naar het pri véstrand voor geestelijken in Palidoro bij Rome. Ze over nachten in het Casa del Cle- ro, het huis van de clerus. Bekendste gast ooit, bleek naderhand, was de toenmali ge aartsbisschop van Krakow, heden ten dage be ter bekend als Johannes Paulus II. Vaticaanse geeste lijken gebruiken het strand om 's middags tijdens de sië sta even wat verkoeling in het water te zoeken. Maar de Casa del Clero is vooral be kend bij Oosteuropese pries ters, die er graag een poosje verblijven. Van Karol Wojtyla herin nert het personeel zich dat voor hem geen golf te hoog was."Kort voordat de aarts bisschop van Krakow tot paus werd gekozen, is hij zelfs een keer door zijn se cretaris als vermist opgege ven. Wojtyla was bij het mid dageten niet komen opda gen. Meteen werd er alarm geslagen. De verwoede zwemmer moest daar bij zijn terugkomst hartelijk om la chen. Eigenlijk staat het Casa del Clero alleen gedurende de maanden juli en augustus ter beschikking van de geestelij ken. De rest van het jaar overnachten er ouders van wie kinderen in het nabijge legen Kind-Jezus-ziekenhuis zijn opgenomen. Volpension kost de geestelijken 60.000 li re per dag, zo'n 60 gulden. Het huis biedt plaats aan 40 gasten. Behalve op het strand van een paar honderd meter, kunnen de heren zich ook verpozen in de lees-, conver satie- of tv-zaal. Uiteraard is er een kapel, voor de dage lijkse misviering of voor een moment van meditatie en LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen,krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J B M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ul 071-1 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA Voor mensen die moeilijk lezen, slechts hebben of blind zijn (of een andere Is dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Dagb geluidscassette beschikbaar. Voor info 08860-82345 (Centrum voor Gesproke tuur, Grave). N H U I ZIEKE ONGEVALLEND1ENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 eni woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessei en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN D1ACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14 30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, voor ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30i na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoends pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders toti uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uui en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (.tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zvvangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsli voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er eer zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- e kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkui heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.151 uuh babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak; i en 18.30-19.30 uur, kl CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 Van Zuylen van Nijevelt is een lange man met sterk grijs haar. Zijn blik staat op geamu seerd. Iemand die diep van binnen voort durend om het leven moet grinniken. Hij praat alsof de taal een wegwerpartikel is en het in werkelijkheid om stilte gaat. Wat natuurlijk ook zo is. Ach, de graaf zou mis schien af en toe net zo stil willen zijn als zijn hond Spotty, die vanonder een leun stoel op deze zomerse dag met een triest verwijt in zijn blik naar zijn baasje kijkt. ,','s Morgens ga ik altijd met haar wan delen", zegt Van Zuylen, terwijl hij zijn hond even op schoot neemt. „Prachtig, als die ochtendmist nog boven de duinen hangt. Het mooiste plekje van Duinrell vind ik het duingebied waar niemand komt. Ik ken daar iedere boom. Als kleine jongen mocht ik er van mijn vader het blad aanharken. Daar kreeg ik dan een dubbeltje voor. Kon ik een ijsje kopen. Duinrell is door mijn vader opengesteld op Goede Vrijdag 1935. Toen ging het er hier nog heel primitief aan toe. Er zat een knecht bij de ingang die een dubbeltje en tree incasseerde. In een van de wanden van schaapskooi hadden ze een gat ge zaagd en daar doorheen werd dan ranja en sprits verkocht." „Het spannendste vond ik de motorra ces die mijn vader organiseerde. Nog ruik ik de geur van Castrol hier in de duinen. Ik herinner me dat vader een keer op het nieuws was van Polygoon Profilti. Samen met de Nederlandse reisvereniging had hij ontdekt dat dennenaalden glad waren. Toen werden hier kunstskibanen aange legd." „Ik had als jongen best een avontuurlijk leven. Op Duinrell was immers zoveel te doen. In de grote vakantie reed ik veel paard. Ais ik mijn paard riep, sprong hij over het hek naar me toe. Heerlijk, in galop stoute jongetjes achterna zitten die over het hek waren geklommen. Er kwa men altijd vriendjes bij mij spelen. Maar ik ging nooit naar die vriendjes toe. Ik speel de altijd gastjongen. Dat was niet goed. Je maakte nooit eens kennis met andere kringen." „We hadden altijd gouvernantes. Een van hen heette Molly. Die heeft ons min of meer opgevoed. Wij mochten niet samen met onze ouders eten, we aten met Molly in een kleine eetkamer. Dat waren toen nog hele andere verhoudingen dan die wij nu met onze kinderen hebben. Ik kan me herinneren dat prinses Juliana en prins Bernhard voor de oorlog nog eens een keer bij ons hebben gegeten. Mijn vader was ceremoniemeester van de koningin. Vandaar. Wij mochten natuurlijk niet aan tafel zitten. We stonden stiekem door de kier van de deur te kijken." „Toen de oorlog uitbrak, was mijn vader nog als reserve-officier in dienst van de koningin. De Duitsers waren geland op het vliegveld Valkenburg en er liepen veel Graaf Van Zuylen van Nijevelt (65) is behalve een heer van stand ook een heer van plezier. Met zijn attractiepark Duinrell in Wassenaar bezorgt hij talloze families de dag van hun leven. Dat leven moet vooral spannend zijn, vindt de graaf, die ooit als autocoureur Zandvoort deed sidderen. „Misschien wel omdat ik als jongen van adel niet in de porseleinkast gezet wilde worden." infiltranten rond die burgerkle ding droegen. Op die infiltranten moest worden geschoten. Mijn vader ging met de toenmalige Nederlandse commandant mee om een uitkijktoren aan te wijzen van waaruit je Valkenburg goed kon observeren. Omdat mijn va ders uniform nog in Den Haag lag, werd hij door een militair aangezien voor een vijandelijk element. Die militair schoot hem dood." „Mijn moeder vertelde dat mijn vader is getroffen door een schot dat was afgeketst. Door een schot dat eigenlijk niet voor hem was bedoeld. Ik vond dat een merkwaardig verhaal en ben op de plek waar hij is gedood gaan kijken óf er nog sporen van dal schot te zien waren. Een ont schorst stukje boom of zoiets. Niks, helemaal niks. Een aantal jaren geleden heb ik van iemand gehoord dat het een gericht schot is geweest." „Na de oorlog ben ik gaan autoracen. Ik heb onder meer de vijfde Tulpenrally in Nederland gewonnen. Ik weet niet hoe dat komt, maar het gevaar trekt me aan. Misschien ben ik gaan racen omdat ik als adellijke jongen niet in een porseleinkast gezet wilde worden. Destijds gaven coureurs van Mercedes onder leiding van meneer Neubauer les op Zand voort. Iemand reed daar per on geluk tegen de klok in. Ik reed met de klok mee en er volgde een frontale botsing. Ik raakte buiten bewustzijn. Heel gek, maar ik heb mezelf daar toen zien liggen. Dat beeld zie ik nog heel duidelijk. Ik zweefde zo'n veertig meter boven mezelf. Ik zag allemaal kleine mensjes die druk in de weer wa ren om mij te redden." „Zo'n ongeluk is niet leuk, nee. Ik hoop dat ik een plezieriger dood krijg. Maar nog steeds vind ik dat langzaam rijden gevaarlij ker is dan hard rijden. Voor mij althans. Als ik langzaam rij, ga ik kletsen, let ik niet op. De enige wagen waarin ik langzaam zal rijden, is de begrafeniswagen. En dan wil ik dat ze panfluit spelen aan mijn graf. Graaf Van Zuylen van Nijevelt: „Als ik een berg zie, wil ik op de top staan." FOTO DICK HOGEWONING Mooi sensueel, zo'n panfluit. Zo hees." „Ach, ik weet niet goed waar die snel heidsmanie vandaan komt. Misschien is het de uitdaging. Je wilt de eerste zijn. Ik heb hoogtevrees als de pest maar als ik er gens een berg zie, wil ik op de top staan en naar beneden kijken. Daarbij vind ik het ook nog eens heerlijk om fysiek moe te zijn. Ik ging vaak op herten jagen in Schot land. Prachtige natuur, 'the last wilder ness'. Je kunt er de hele dag in rondlopen en dan kom je nie mand tegen. Het jagen daar is verschrikkelijk zwaar. Herten rui ken je al op kilometers afstand. Als de wind maar even verkeerd staat, zijn ze weg. Wij, mensen, stinken als de pest." Het attractiepark Duinrell was onlangs op onaangename wijze in het nieuws. De landelijkë dag bladen spraken van 'aanrandin gen' in het Tikibad. Het ging daarbij om Marokkaanse jongens die enkele meisjes onzedelijk zouden hebben betast. Duinrell waarschuwde de politie en de meisjes deden aangifte. „Een zeer vervelende zaak", vindt Van Zuylen. „Kijk, in een zwembad gebeurt er nu eenmaal meer dan bij een spelletje golf. In het Tikibad kun je bovendien van de glijbaan en dan gaat het er al lemaal wat wilder aan toe. Inder daad is daar twee keer iets ge beurd. Beide keren hebben al lochtone jongeren meisjes lastig gevallen, ze in hun borsten en billen geknepen." „In zwembaden over de gehele wereld stoeien jongens en meis jes met elkaar. Ik denk dat meis jes het af en toe best spannend vinden als vriendjes met hen stoeien. Maar als het dan ineens een Marokkaans jongetje is en bovendien een vreemde, dan pik ken ze dat niet. Ik neem die meisjes echt serieus, hoor, maar misschien heeft het toch een beetje te maken met discrimina tie. Dit soort dingen is echt heel vervelend. Maar het stoeien is natuurlijk van alle tijden. Dat ge beurt hier in de tenten op de camping ook. Ik denk dat er hier heel wat Duinrellkindertjes rond lopen." Met Van Zuylen van Nijevelt als stamhouder is de naam van het geslacht voorlopig veiliggesteld. De graaf is getrouwd en heeft een dochter en twee zoons. Hij noemt zich een echte 'vrouwenman'. „Ik heb ook best veel vrienden maar mijn diepste roerselen zal ik toch eerder blootleggen aan een vrouw dan aan een man. Ik ben dan ook blij dat ik gelukkig getrouwd ben. 11 mijn vrouw voor het eerst ontmoet ti een feestje op de Australische ambai in Den Haag. Ik kwam terug uit het ten, had gewerkt bij de Deli-maatschi Op de ambassade werkten een a vriendinnen van me. Ik werd daar vo steld aan een 'meisje Everts'. Een b vrouw, ze had een rode jurk aan. Cl heette ze van haar voornaam. Ik haar meteen leuk. Nadat we kennis den gemaakt, kwam ze in gesprek mt oudere mevrouw daar. Die zei tegen 'Clarientje, 'wat zie jij er mooi uit! Ji| binnen een jaar getrouwd.' En toeni mijn vrouw: 'Als dat zo zou zijn, dai het wel eens die vent kunnen zijn.' 1 mee bedoelde ze mij dus. We haddei kaar net tien minuten eerder ontmoei „Ik heb nog eens zoiets meegem Mijn vrouw en ik waren op huwelijl in Colombo, we zouden gaan logen vrienden. We gingen even naar hets om te zwemmen. Daar stond een bord met de tekst: 'Pas op voor wai gers!' Enfin, wij zitten daar en er koo derdaad zo'n vent langs. Hij begin praatje en zegt tegen mij: 'U bent gel op 17 oktober'. Dat was waar. En hi dat echt op geen enkele manier wete vertelde ons dat we eerst een dochtei den krijgen en daarna twee zoons. D ste zeven jaar zou het financieel m( zijn, maar daarna zou het ons v« wind gaan. Alles wat die man hee zegd, is uitgekomen." Lunchtijd. Door de mooie secret! van Van Zuylen worden er verse bro binnengebracht. Voor de graaf I broodjes. En geen melk, maar tonic oude recept". Terwijl vanaf schild edellieden minzaam over hem wake de graaf zijn tanden in een pistolet) camembert. Tja, die adel van hem zit 'm dat nu eigenlijk in? „In mijn blauwe bloed", zegt Van len lachend. „Weet u waar die uitdni vandaan komt? Welnu, om de eeni dere merkwaardige reden hadden nu van adel vroeger vaak geld en hoefd niet te werken. Zeker niet met hun den. Een arbeider moest wel werkc had dus eelt op zijn handen. Het vi zijn handen was door die arb'eid vei ker. Bij de adel was dat niet het ge kon je dus duidelijk de blauwe a( zien lopen. Wij waren dus doorsch der dan andere mensen." „De adel heeft naar mijn menin voorbeeldfunctie. Je moet je gedrag heb bijvoorbeeld grote problemei mensen die de fiscus doelbewust b ren. Natuurlijk moet er hier op Di ook geld worden verdiend. Maar v« geld doe ik dit niet. Ik heb geleerd ell beitje om te draaien. Ik gooi nog: geen paperclip weg. Ach, ik vin prachtig werk. Het is toch heerlijk kunnen werken aan het plezier van a mensen. Als begrafenisondernemer toch heel wat minder lol, al is datn lijk een zeer respectabel vak."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14