Reeën vinden witte verf niet lekker Natuur Milieu ge ^,1 -v'- VALl Albino-ekster wekt verbazing Hoogstamfruitbomen als haardhout opgestookt regen 6 1 2! 1 3 3 2\ WOENSDAG 5 JUL11995 157 REDACTIE' BERT DE JONG 072-196276 Milieunormen afvalwater niet haalbaar De waterschappen vrezen dat het niet zal lukken te voldoen aan de landelijke afspraken om stikstof (een meststof) in vol doende mate uit het afvalwater te filteren. De milieu-eisen voor fosfaten kunnen waarschijnlijk wel gehaald worden, denkt de Unie van Waterschappen. Meststoffen uit afvalwa?^r halen kost heel veel geld. In totaal in vesteren de Nederlandse water schappen 2,1 miljard gulden om fosfaten en stikstoffen (meststoffen) uit het afvalwater te halen. Volgens de afspraken moeten de waterbeheerders dit jaar 75 procent van het fosfaat uit het afvalwater verwijderen. Deze doelstelling ligt binnen bereik. Maar de eis in 1998 driekwart van het stikstof weg te halen is te hoog gegrepen-, daaraan kan niet voor de eeuwwisseling wor den voldaan. Veel waterschap pen moeten bestaande schoon maakinstallaties uitbreiden, of zelfs nieuwe bouwen. Daarvoor zijn geschikte locaties en nieu we vergunningen nodig. Er zijn ook waterschappen die noodzakelijke milieu-investe ringen hebben uitgesteld, om te hoge lastenstijgingen voor bur gers te voorkomen. De Unie van Waterschappen wijst erop dat er over de verwijdering van stik stof en fosfaat uit afvalwater in ternationale afspraken gemaakt moeten worden. Een strikt be leid alleen in Nederland heeft weinig zin, als de meststoffen nog relatief ongehinderd uit het buitenland Nederland binnen komen, via bijvoorbeeld de ri vieren. Miljoenen voor klimaatstudie I let klimaat op aarde is een bron van zorg. In de atmosfeer hopen zogeheten 'broeikasgas sen' zich op. Daardoor verande ren de klimaatsystemen op aar de. Zo ligt de concentratie C02, dat vrijkomt door het gebruik van fossiele brandstoffen (ko len, olie, hout) thans 30% boven hetgeen normaal wordt geacht. Deskundigen zijn het er niet over eens welke veranderingen de klimaatsystemen zullen on dergaan, als gevolg van het broeikaseffect. Wereldwijd wor den de gevolgen bestudeerd. Ook Nederland heeft zich ver plicht onderzoek te verrichten op het gebied van global chan- Morgen (6 juli) ondertekenen Nederlandse klimaatweten schappers een samenwerkings overeenkomst. Al dit jaar zullen dank zij de beschikbaarstelling van ruime financiële middelen ruim 20 onderzoeksprojecten van start kunnen gaan. Reeën vinden witte muurverf niet lekker. Dat is afgelopen winter duidelijk geworden in de provincie Flevoland. Staatsbos beheer (SBB) kalkte er bij wijze van proef enkele percelen jonge bos-aanplant met muurverf wit om te voorkomen dat de dieren het prille lover zouden verorbe ren. De proef slaagde. Behoor lijk wat wit gemaakte boompjes werden ongemoeid gelaten. Ko mende winter zal het experi ment daarom op grote schaal worden herhaald. In Flevoland leven veel reeën. Het grootste deel van het jaar vinden ze volop voedsel in de polder. In de winter gaat het soms mis. Normaal beschikken wilde grazers 's winters in bos sen over een behoorlijke buffer voorraad voedsel, in de vorm van kruiden en struiken. In de jonge Flevolandse bossen heeft die kruid- en struiklaag zich nog onvoldoende ontwikkeld, waar door in Flevoland reeën zich 's winters veel vaker dan elders te goed doen aan pas geplante boompjes. Met name essen zijn in trek. SBB is niet blij met de hoorne tende dieren, want de Flevolandse wouden zijn in be langrijke mate bedoeld voor houtproduktie. Wildschade dient binnen de perken te blij ven. Dat kan door de reeënstand via bejaging kort te houden. Medio vorig jaar besloot SBB tot af schot van zo'n 1.000 dieren. Een orkaan van protest barstte los. Het baatte niet. SBB hield vast aan het reguleringsplan, dat in middels goeddeels is uitge- 'M* v .,3*^ IKE#' Reeën gedijen uitstekend in Flevoland. Met witte verf probeert Staatsbosbeheer te voorkomen dat ze alle jon ge boompjes opvreten. foto martijn de jonge voerd. Wel groeide het besef dat wildschade in kwetsbare jonge aanplant wellicht ook op andere manieren dan uitsluitend door afschot voorkomen kan worden. De maatschappelijke weerstand tegen bejaging -zeker als het plezierjacht betreft- is sterk toe genomen. Bij wijze van experiment zijn af gelopen winter allerlei alterna tieve boom-beschermingsme thodes uitgeprobeerd. Zoals het gebruik van afschrikwekkende knalapparaten, geurstoffen en i van jonge bomen met verf. De resultaten waren over het algemeen niet dende rend. Alleen het insmeren van de boompjes met witte muur verf (op lijnoliebasis, vermengd met kalk en biologisch geheel afbreekbaar) bleek wèl aardig te werken. Weliswaar lieten de reeën de gewitte bospercelen niet ongemoeid, maar de scha de bleef binnen aanvaardbare grenzen. In niet-behandelde percelen verdween tachtig pro- cent van de jonge aanplant in reeënmagen, in behandelde percelen daalde de schade tot vijftig procent. Overigens is het insmeren van boompjes tegen vraatschade niet nieuw. Vroeger werd het veel vaker gedaan. Het is een relatief goedkope be schermingsmethode. Staatsbos beheer verwacht dat het nog minstens twintig jaar zal duren voordat de Flevolandse bossen beschikken over een goed ont wikkelde kruid- en struiklaag. Tot dan zal extra aandacht be steed moeten worden aan be scherming van jonge aanplant. Kantoorlucht niet best De kwaliteit van de lucht in Europese kantoorgebouwen is in het algemeen slecht. Boosdoeners zijn vooral de gebruikte bouw- en inrich tingsmaterialen en de venti latiesystemen. Dat blijkt uit een onderzoek van zestien Europese instituten, waaron der TNO, dat ruim twee jaar in beslag heeft genomen. De onderzoekers namen in totaal 56 kantoorgebouwen in 9 Europese landen onder de loep. Het belangrijkste doel was het ontwikkelen van meetmethoden en richtlijnen voor ventilatie en bronbe- heersing. Bij bronbeheersing worden de oorzaken van luchtverontreiniging beke ken: gebruikte materialen, ventilatiesystemen en activi teiten (roken). De aanpak van de bron wordt veel be langrijker geacht dan de ver dunning van verontreinigin gen door ventilatie of het schoonmaken,yan de lucht. Het ventilatiesysteem blijkt vaak op zichzelf een belang rijke vervuiler te zijn. De fil ters moeten goed worden onderhouden en schoonge maakt. Een opvallende uit komst was verder dat schoonmaakmiddelen soms erger zijn dan de kwaal. Overigens biedt een wande lingetje in de buitenlucht, tij dens de lunchpauze, niet al tijd de spreekwoordelijke frisse neus. Want volgens de onderzoekers was de lucht buiten sommige kantoorge bouwen soms nog beroerder van kwaliteit dan de lucht binnen. iHHMHHHMfil Apeldoorn In Apeldoorn vliegt een opvallende witte vogel rond: een albino-ekster. Mensen reageren heel verbaasd als ze de witte vogel zien. Albinisme komt regelmatig voor in de natuur. Bekend zijn witte spreeuwen, witte kieviten en witte egels. Soms worden er zelfs witte vissen gevangen. Beroemd werd een witte snoek uit het Noordhollands Kanaal. Albinisme bij eksters komt zeer zelden voor, het Apeldoornse exemplaar is een grote bijzonderheid. foto anp Ruim zeventig procent van de hoogstamboomgaarden in Noord-Holland is de voorbije dertig jaar verdwenen. De bo men zijn gerooid, in mootjes gehakt en als kachelhout opge stookt. Hoogstambo'ngerds zijn hopeloos uit de tijd. Qua onder houd en oogst te bewerkelijk (en dus te duur). De fruittelers hebben ze vervangen door tui nen met laagstambomen, die machinaal van appels, peren, pruimen, etcetera ontdaan kun nen worden. De stichting Vrijwillig Natuur- en Landschapsbeheer Noord- Holland (VNLB) voert actie voor behoud van de laatste hoog- stamvruchtbomen. Campagne motto: 'Houd de Bongerds Hoog'. Hoogstamboomgaarden zijn waardevolle landschapsele menten. Grillige bomen, vol rij pe vruchten leveren nostalgi sche beelden op. En de bloei in het voorjaar is een lentehoogte punt. Vroeger, toen er nog veel hoogstamboomgaarden waren, werden er fiets- en wandeltoch ten langs de bloeiende fruittui- nen georganiseerd. Oude boomgaarden hebben boven dien grote ecologische waarde. Ze bieden leefruimte aan allerlei soorten (kleine) zoogdieren en vogels. VNLB zet al jaren goed ge schoolde vrijwilligers in om hoogstameigenaren te helpen bij het onderhoud/restauratie van hun bongerds. Om de pro blematiek onder de aandacht^ van het publiek te brengen wordt op 7 oktober van dit jaar de 'Open Boomgaard Dag' ge houden. In Noord-Holland kan dan de boomgaard bij beheers- boerderij De Marsen, in recrea tiegebied hetTwiske, bezocht worden. Er zal komende winter ook weer een snoeicursus voor hoogstamfruitbomen georgani seerd worden. Voor meer informatie: stichting VNLB, telefoon 023-143080. OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1waterdoorlatend, slaapplaats; 2. zuivelprodukt; 3, muzieknoot, strik, vanaf; 4. bijb. vrouw, vesti bule; 5. voorzetsel, korenafval, spil; 6. scheepstouw, Europeaan; 7. familielid, insekt, lidwoord; 8. mannelijk dier, jong dier; 9, voer tuig, waterdier, persoonlijk vnw.; 10. afstamming; 11. speelgoed, stap. Verticaal: 1. vaartuig, trots; 2. grote boor; 3. getijde, boksterm; 4. heks, ho rizon, gevuld; 5. muziekinstru ment, voorheen; 6. vrucht, ge zond, vruchtennat; 7. bijwoord, cnuzieknoot; 8. bedreven; 9. "dans, insekteneter. CRYPTOGRAM opslag h-s-o-u-e appel-n-r n-i-kraai selva—i—e zgraf buitj e a-ee lokaal HEINZ JE £)£PCEi.T PAT JE EE/J ENO&M E/N£J tSELOPEN N£3T, EN DAT JE NU AIOE&ENT/ H T W E Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel kromp ineen. ,,D-denkt u, dat het nog erger wordt? riep hij uit. „Maar dat kan toch niet? In lompen gehuld word ik door honden en veldwachters over de vel den voortgejaagd. In plaats van een gastvrij maal biedt men mij varkens voer aan. Dat is toch wel een diepte punt voor een heer van mijn stand, als u begrijpt wat ik bedoel!" „O, neen!" zei Hobbel met een vreugdeloze glimlach. „Dit alles is nog niets. Het is maar een aanloopje. Aan de voet van uw torens staat het cijfer dertien te lezen. Uw pad is ge tekend door vallend zout, messen, vorken en een ravennest. Duivels kruid omrankt uw martelgang. Neen; de verandering die ik in de rook van dit vuurtje zie kan alleen maar op groter onheil duiden. Uw val zal diep zijn. Héél diep!" Deze akelige taal schokte heer Ollie. Moedeloos liet hij zijn eens zo fiere gedaante verzakken, waarbij hij steun zoekend zijn hand op het mos legde. Een roestige spijker boorde zich in zijn vingertop, zodat hij met een kreet opveerde. „Daar heb je het al!" riep hij uit. „Ik word gestoken!" „Ja, ja", prevelde zijn metgezel be rustend. „En dat is natuurlijk nog maar een begin. Niets staat uw val in de weg, want het hoefijzer met de klavervier is niet gevonden..." Hij zweeg en keek verbaasd naar heer Bommel. Die had zich omge wend om het voorwerp te zoeken dat hem geprikt had en nu bevond hij zich plotseling oog in oog met een hoefijzer waaruit een kromme spijker stak. En uit een ander gat van het ijzer groeide een klavertje vier. Weersvooruitz DONDERDAG 06Jl Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Voor de vakantieganger, die be sloten heeft de komende weken in eigen land door te brengen, breken spannende tijden aan. Als de voorzomer mooi is - en wie zal dat ontkennen na de afgelopen weken - is de verleiding groot om de gok te wagen; met of zonder regenverzekering. Is het eigenlijk wel mogelijk om je kansen op mooi weer met redelijk succes in te schatten? De hamvraag 'Wordt het een warme zomer?' werd mij de afgelopen maanden diverse malen voorgeschoteld. Uit res pect voor het eigenzinnige ge drag van de atmosfeer beant woordt ik een dergelijke vraag meestal ontkennend noch beves tigend. De specialisten op dit ge bied, de lange-termijnvoorspel- lers van het weer, blijken het over de aard van de komende zomer trouwens volstrekt oneens. Wat dat betreft weet de meteoroloog dus niet veel meer dan de naar zonneschijn hunkerende toeris Natuurlijk, er bestaan statistieken en die kunnen ons een eind weg helpen. Als we kijken naar mooie, lange zomers in het ver dan blijken die vaak in april of in mei al veelvuldig warme dag< produceren. Topzomers als 1947, 1959 en 1976 waren daar voorbeelden van. Nu kan er van het afgelopen voorjaar met ge; worden dat het lang mooi en warm is gebleven. Misschien is h nog eens terug te komen op de keuze van de opportunistische tieganger, die er vanuit gaat dat na de fraaie periode van eind gin juli de Nederlandse zomer niet meer stuk kan. Daar valt we voor te zeggen. Belangrijk is de tijd van het jaar, pakweg de ee tien dagen van juli. Het is een goed teken als de zomer - speci. dit tijdvak - de inzinking na een periode van warm weer goed ti komt. Recordmaand juli 1994 had rond de zesde van de maand een slag, maar enkele dagen later werd de hogedruk boven West-E in ere hersteld en er volgde een ongekend warme periode. Hoe ook anders kan gaan liet juli 1993 zien. De eerste dagen van c maand waren fraai, maar de aftakeling op 5 juli was de inleidii veel kou en nattigheid. De 'Europese moesson' brak aan en zo dagen (boven de 25 graden) kwamen er de rest van het jaar ni< aan te pas. Ook uit diverse andere voorbeelden uit het verleden blijkt, dat mosfeer vaak rond de eerst juliweek zijn definitieve 'keuze' be De opklimmende lijn van de komende dagen, met meer zon er ma tot ruim 25 graden komend weekeinde, kan een aanwijzin; geen garantie! - dat de zomer doorgaat op de goede weg, die h wege juni is ingeslagen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Bewolkt en perioden met regen, maar in het zuid oosten eerst wat zon en droog. Tamelijk veel wind. Maxima meest tussen 11 en 19 graden, morgen in de omgeving van Oslo iets Zweden: In de noordelijke helft be wolkt en perioden met re gen. Elders ook nu en dan zon en overwegend droog. Vandaag maxima uiteenlo pend van 13 graden in het noorden tot 20 in hetrzui- den, morgen van 18 tot 23 graden. Denemarken: Vandaag perioden met zon; morgen van het wes ten uit toenemende bewol king en vooral in het noor den kans op regen. Mid- dagtemperatuur oplopend tot ongeveer 21 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral in het zuiden van Engeland gere geld zon. Met name in het noorden van Ierland en in Schotland veel wolkenvel den en plaatselijk regen. Middagtempe- ratuur van 16 graden in het noorden van Schotland tot circa 24 rond Wimbledon. België en Luxemburg: Perioden met zon, soms ook enkele wol kenvelden. Droog. Geleidelijke stijging van temperatuur, met op morgen maxi ma van 19 graden langs de Belgische kust tot 24 graden verder landinwaarts. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden. Droog. Stijging van temperatuur, met op morgen maxi ma rond 25 graden; langs het Kanaal middagtemperaturen circa 20 graden. Portugal: Vrij zonnig. Stijging van temperatuur van 25 graden langs de Costa Verde tot 28 in de Algarve; landinwaarts maxima dan iets boven de 30 graden. Madeira: Naast zon ook enkele wolkenvelden. Waarschijnlijk droog. Middagtempera- tuur rond 25 graden. Spanje: Vandaag in het noordoosten nog kans op wolkenvelden en een bui. Verder droog en vrij zonnig. Maxima aan de costa's uiteenlopend van 27 tot 31 graden, in het binnenland van 31 tot 35 graden. Langs de Golf van Biskaje wordt het op beide dagen ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon. Droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: Flinke zonnige perioden, soms ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag tegen de Pyreneeën en in het zuidoosten nog bewolking en plaatselijk fiks wat regen, langs de Middellands- ezeekust mogelijk met onweer. Verder droog en flinke perioden met zon. Stij ging van temperatuur, met morgen maxima van 25 graden rond Bordeaux tot 30 in de Provence. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur oplopend tot circa 31 graden op morgen. Italië: In het zuiden droog en vrij zonnig. Naar het noorden toe geleidelijk meer wol kenvelden en vandaag vooral in het noorden enkele stevige regen- of on weersbuien. Morgen trekken de buien via midden-ltaliè weg. Maxima in het al gemeen rond 30 graden, vandaag in het noorden enkele graden lager. Corsica en Sardinië: Vandaag kans op een regen- of onweers bui, Verder vrij zonnig. Middagtempera tuur van 26 tot 30 graden, Malta: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Morgen in het noorden kans op een lokale onweersbui. Landinwaarts zeer warm met plaatselijk maxima rond 38 graden; langs de kusten middagtem peraturen iets boven de 30. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee iets boven de 30 graden. nrïT ÏJhn 'i/ clLA bewolkt /T& opklaring <pa, onweer sneeuw hagel ~w~ L ia «h z°™'g 19 temperatu ur "100°"h> Oostenrijk: Vandaag vrij veel bewolking e me in Karinthië kans op enke regen- en onweersbuien. Ma zon en overwegend droog. Mi peratuur rond 25 graden. Hongarije: Flinke zonnige perioden en e kans op een lokale onweersl middag en avond. Middagter ongeveer 27 graden. DONDERDAG 6 JULI 1S 395 Zon- en maanstanden Zon op 05.28 Zon ondf Maan op 14.58 i Maan om Waterstand IJmuiden Katwij Hoog 10.10*22.56 23.43 Laag 05.45 17.55 05.2fi Weerrapporten 05 juli 08 uur: station weer wind U Amsterdam onbew. 1 1 De Bilt 2 1« Deelen licht bew. 1 'j Eelde onbew. w3 ii Eindhoven licht bew. nwl 21 Den Helder licht bew. i Rotterdam zwaar bew. it onbew. 3 2d Vlissmgen half bew. 1 li Maastricht zwaar bew. 3 2) Aberdeen regen 1 li o a Barcelona half bew 5 2\ half bew. w6 1! Boedapest 2i Bordeaux 3. 2j zwaar bew. z2 21 Cyprus w3 i Dublin'. zwaar bew 5 21 Frankfurt licht bew. zw3 2i Genève zwaar bew. o Helsinki regenbui 8 IS Innsbruck nol 2 Istanbul 2 i Klagenfurt zwaarbew. 1 2t Kopenhagen half bew 11 '1 Las Palmas licht bew 4 2 zwaar bew. ol Londen Luxemburg half bew. i Madrid bno 5 2t Malaga licht bew o3 3t Mallorca ol Malta licht bew. o5 Moskou 1 2j München half bew. 0 2 Nice licht bew. 3 l\ Oslo licht bew. w3 1 Parijs licht bew w2 2 Praag half bew. 3 2 i 2 Split licht bew Stockholm w7 1 Warschau half bew w3 9 Wenen half bew. 2 I Bangkok half bew 5 Buenos Aires zwaar bew. 3 1 Casablanca half bew 2 2.' Johannesburg onbew. 0 2' 2 9 New Orleans licht bew 5 7 New York half bew. z3 Tel Aviv Tokyo n 2 Toronto zo 3 half bew. 5 a Vancouver zwaar bew. z5 1

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8