Major gaat kabinet ingrijpend wijzigen Straatvechter Major wint, maar Conservatieven verliezen 'erzet tegen voorstel vrijgeven hasj Jeltsin frustreert vredesgesprek Buitenland rotest tegen vrijlating ritse militair houdt aan Brit doodt dochter met helikopter Atlantis en Mir gaan eigen weg LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De 'straatvechter' uit de Londense ar- moewijk Brixton heeft het geklaard. John Major blijkt, als het om het win nend afsluiten van guerrilla-gevechten in zijn Conservatieve partij gaat, suc cesrijker dan zijn bejubelde voorgang ster Margaret Thatcher. Major daagde door twee weken gele den plotseling af te treden als partijlei der de rechtse discipelen van That cher uit. Ze moesten, om Majors to put up or shut up populair te vertalen, de handschoen oppakken of oprotten. De minister voor Wales, John Re dwood, deed namens nationalistisch rechts het eerste. Gisteren,.toen.de stemmen van de 329 Conservatieve Lagerhuisleden waren geteld, bleek hij een eenderde minderheid te vertegen woordigen. Volgens de democratische spelregels heeft Redwood dus verloren. De champagnekurken moeten gister avond in Downing Street 10 hebben geknald. De voldoening over deze overwinning droop gisteren met liters van Major af. De strijd om het Conservatieve leider schap was namelijk in de allereerste plaats een gevecht op de persoon en in veel mindere mate om de zaak. Aangevuurd door spookpoliticus Thatcher is Major drie jaar lang door rechts onderuit gehaald. Major, liet Thatcher al in 1992 weten, ontbrak het aan politiek inzicht. In 1995 echode die opvatting door in Re dwoods uitlatingen over zijn partijge noot: een besluiteloos leider, een man die bij verkiezingen geen schijn van kans maakt tegen de energieke Tony Blair, de charismatische leider van de Labour-oppositie. De strijd spitste zich inhoudelijk toe op twee hoofdpunten: Major vindt dat Groot-Brittannië nu nog geen nee moet zeggen tegen invoering van een Europese munt. Thatcher en Re-' dwood vinden dat een principiële af wijzing terstond moet komen. En Ma jor weigert, tegen de zin van zijn rechtse opponenten, belastingenver lagingen af te kondigen. Achter deze strijdpunten gaapt de kloof die de Conservatieve partij ideo logisch verdeeld houdt en, als de voortekenen niet bedriegen, op ter mijn ook zal splijten. Het rechtse kamp, met Thatcher, minister van werkgelegenheid Michael Portillo en nu ook John Redwood als coryfeeën, gelooft in ongebreideld kapitalisme. Het denkt dat Groot-Brittannië nog steeds een wereldmacht is en zich niet tot 'een of andere Europese provincie' aldus ex-minister van Financiën Lamont moet laten degraderen. Major en de zijnen omarmen het rea lisme. De Europese markt en eenheid zijn een feit, Groot-Brittannië maakt daarvan deel uit en moet dus niet bij voorbaat tegen alles nee zeggen wil het op het Europese toneel zijn in vloed behouden. Ook realistisch is, datje belastingverlagingen pas door voert als het staatshuishoudboekje dat toestaat. Deze strijd tussen liberaal-realistisch en rechts-idealistisch heeft de partij al twee decennia in de greep. De om standigheden zijn échter danig veran derd sinds Thatcher rechts aan de macht hielp. Labour probeert zich on der Tony Blair van socialistische bal last te ontdoen en aanvaardbaar te worden voor de grote kiezersmassa in het politieke centrum. Volgens de opi niepeilingen en recente regionale ver kiezingen brengt Blairs optreden La bour groot succes. De angst bij de 'Thatcheristen' over het verlies van het centrumsegment ligt ten grondslag aan de leiderschaps crisis. Rechts redeneert dat de politiek om moet, dat de Britse kiezer net als Redwood de familie als hoeksteen van de samenleving aanbidt, voor herin voering van de doodstraf is, het Brits zijn als een superieure waarde door het leven draagt. Major heeft in het verleden kansen la ten liggen om de natie duidelijk te maken dat het een, zij het niet gerin ge, minderheid is die achter deze op vattingen staat. Hij durfde het niet aan om een referendum af te kondigen over het Europese-Unieverdrag van Maastricht. Hij probeerde, omwille van de partijeenheid, voortdurend rechts tevreden te stellen door op Eu- ropéès niveau dwars te liggen. Bij de Europese Monetaire Unie, het sociaal handvest, de rriilieu-politiek, er was eigenlijk geen onderdeel van het Eu ropese beleid waarop Londen niet met een voorbehoud op de proppen kwam. De vraag is of Major die duidelijkheid wel durft te scheppen nu de lawaaieri ge rechtse vleugel althans in het parle ment proportioneel is teruggebracht tot eenderde minderheid. Het ant woord is nee. Majors reactie gisteren was duidelijk genoeg: het karwei is ge klaard, de neuzen moeten nu allemaal richting vijand, het socialistische La bour, wijzen. Als de voortekenen niet bedriegen zal Major daarbij worden geholpen door wijziging van de partijstatuten, zodat het praktisch onmogelijk wordt om, zoals nu, de zittende regeringsleider te wippen als daartoe binnen de partij stemmen opgaan. Voor de Britse politiek en Europa zou het echter een zegen zijn als Major, geholpen doorzijn overwinning, de zaak niet met pappen en nathouden bij elkaar probeert te houden. De zaak van de Europese integratie is gebaat met een Groot-Brittannië dat niet voortdurend op de rem trapt om dat een schreeuwende partijminder heid het liefst helemaal uit de EU wil stappen. Majors oproep tot een een drachtige Conservatieve partij is een droom. Om zich dat te realiseren hoeft hij slechts The Times, de Daily Telegraph, de Daily Mail en de Sun van gisteren open te slaan. De spreek buizen van Tory-rechts hadden hem al weggeschreven voor de stemmen waren geteld. )ENSDAG5JULI 1995 logelijk omkoping bij bouw warenhuis Rul» Openbare aanklagers in Zuid-Korea zijn begonnen met Hvërhoren van functionarissen die bouwvergunningen en an te beoordelingen hebben afgegeven voor het warenhuis in Se- j dat zes dagen geleden is ingestort. Ze gaan na of de functio- j-issen een oogje hebben toegeknepen toen ze moesten na- jan of de bouwers de voorschriften naleefden. Reddingswer- <ts hebben inmiddels bulldozers en kranen ingezet om zich weg door het puin te banen. Het officiële dodental bedraagt bralsnog 110. Bijna vierhonderd mensen worden nog vermist. seertig mensen gedood in Burundi Iumbura» Naar schatting veertig mensen zijn de afgelopen ^»en om het leven gekomen bij gewapende overvallen in Bu- |idi. Dat hebben de Burundese radio en buitenlandse hulpver- .iers gemeld. Over de achtergrond van de moorden is niets ge- Jpanse oud-premier Fukuda overleden De voormalige Japanse premier Takeo Fukuda is van- op 90-jarige leeftijd overleden. Hij bezweek in een zieken- van de hoofdstad Tokyo aan een longembolie, aldus de fa- Fukuda, die lid was van de Liberaal-Democratische Partij, ft minister-president van 1976 tot 1978. Ook na die tijd bleef -jactief in de Japanse politiek. ipan herdenkt alleen eigen slachtoffers Rcyq Japan herdenkt op 15 augustus wel zijn eigen slachtof- fs uit de Tweede Wereldoorlog, maar niet de slachtoffers van rtlere nationaliteiten. [mier Tomiichi Murayama moest gisteren onder zware druk ji voorstel terugtrekken de herdenking van slachtoffers uit %tische en andere landen te laten samenvallen met de cere- tinie voor de Japanse slachtoffers. erde man Cali-kartel opgepakt SjOTADe Colombiaanse politie heeft vandaag de derde man het drugkartel Cali, Jose Santacruz Londono, gearresteerd, enten en een elite-eenheid van het leger namen de 52-jarige ïghandelaar vast in een restaurant in het noorden van de Co- jibiaanse hoofdstad Bogota. Londono werd bij toeval her- ïd. Het Cali-kartel beheerst de cocaïnehandel op de wereld. [eer doden door overstromingen China ing» Overstromingen hebben de afgelopen twee weken in de htraalchinese provincie Hunan aan 387 mensen het leven ge it. Het totaal aantal slachtoffers van de watervloed is daarmee jongeveer zevenhonderd gekomen. In het zuiden en oosten 1 China zijn duizenden boeren ingeschakeld bij het verster- i van de dijken langs de rivier de Yangtse. rrestatie verdachten aanslag consulaat Ith» De Australische politie heeft gisteren twee verdachten in at van beschuldiging gesteld in verband met het in brand ste- van het Franse consulaat in Perth. Het gebouw brandde vo- s maand volledig uit, kort nadat de Franse president Chirac eend had gemaakt dat Frankrijk de ondergrondse kernproe- op Mururoa gaat hervatten. Volgens de politie handelden de 5e op eigen houtje, toomspion neemt geheim mee in graf Skou Morris Cohen, de Amerikaanse spion die in de jaren •rtig gegevens over de atoombom doorspeelde aan het Krem- is op 84-jarige leeftijd in Moskou overleden. Russische kran- meldden gisteren dat Cohen op 23 juni bezweek aan een tstilstand in een ziekenhuis in Moskou. Zijn grootste geheim, bron bij het Amerikaanse atoombomproject, neemt hij mee lijn graf. rote gasreserve bij Groenland Op 150 kilometer ten westen van Groenland ligt een gas- prve die vermoedelijk even groot is als het Troll-veld in het brse deel van de Noordzee. Dit heeft de Deense maatschappij piaoil A/S gisteren laten weten, Seismisch onderzoek heeft iewezen dat met grote waarschijnlijkheid de 1.300 miljard fieke meter van het Noorse gasveld wordt geëvenaard. Israël en PLO tekenen op 25 juli akkoord GAZA Rtr-AFP-ANP Israël en de PLO zullen zich tot het uiterste inspannen om voor 25 juli de details uit te werken van een akkoord over de uit breiding van Palestijns zelfbe stuur. De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) en PLO-leider Arafat maakten gis teren bekend een akkoord op de meeste hoofdlijnen te hebben bereikt. Details werden niet be kend gemaakt. De onderteke ning is vastgesteld op 25 juli en niet op 17 juli zoals de VS eer der hadden voorgesteld. Mitterrand tegen hervatten Franse kernproeven PARUS-PAPEETE Rtr Frangois Mitterrand is het niet eens met de beslissing van zijn opvolger, Jacques Chirac, de kernproeven in de Stille Zuidzee te hervatten. In een interview met het weekblad L'Exprêss her innert de Franse oud-president eraan dat hij drie jaar geleden na uitputtend onderzoek heeft besloten de proeven op te schorten. ,,Ik zeg nog maar eens dat de tijd was gekomen een einde aan de nucleaire wapen wedloop te maken", aldus Mit terrand in zijn eerste interview sinds hij zeven weken geleden terugtrad. Het bestuur van Frans Poly- nesië heeft vandaag oproepen afgewezen voor een plaatselijk referendum over de plannen om de kernproeven op het atol Mururoa te hervatten. De Hoge Commissie in Papeete op Tahiti zegt dat de Franse grondwet niet in zo'n referendum voor ziet. Betogers hadden een volks raadpleging geëist over de Fran se plannen de kernproeven in september te hervatten. leeste Duitse deelstaten wijzen het tel van Sleeswijk-Holstein af om teken toe te staan hasj en marihuana an verkopen. Heide Moser, minister ezondheid van het door de SPD gere- e Sleeswijk-Holstein, heeft heel wat maakt toen zij maandag onthulde ij met andere deelstaten in gesprek is proefnemingen met het vrijgeven van en marihuana. Keringen van Beieren en Saksen, waar Jristendemocratische CSU en CDU de jute meerderheid hebben, maar ook jn, waar de SPD met de CDU in een co- ,zit, zijn mordicus tegen. De tegenstan ders van het vrijgeven vinden dat de staat de taak heeft de bevolking te beschermen tegen het gevaar van drugs en zij voeren aan dat de voorstanders de schadelijke ge volgen onderschatten. Saarland, een SPD-bolwerk, en Hessen, waar de socialisten met de Groenen rege ren, sloten zich bij Sleeswijk-Holstein aan. De voorstanders zeggen echter wel dat zij een experiment, dat Moser in Noord-Duits- land wil opzetten, willen afwachten. Ook zijn de voorstanders er nog niet uit of de apotheek wel de aangewezen plaats is om drugs te verkopen. In sommige deelstaten, zoals in Nedersak- sen, is de regering onderling verdeeld. Ter wijl minister van sociale zaken Walter Hiller in het programma Morgenmagazin van de televisiezender ZDF met stelligheid verkon digde dat hasj niet schadelijker is dan alco hol en daarom zou moeten worden gelega liseerd, zei minister-president Schroder dat dat is uitgesloten zolang hij regeert. In het eveneens door de SPD bestuurde Rijnland- Palts zei het kabinet dat nog te weinig on derzoek is verricht naar het gevaar van hasj. Eduard Lintner, hoofd van de regerings commissie voor drugs, zei dat ten onrechte de indruk zal worden gevyekt dat hasj on schadelijk is als het bij de apotheker naast de medicijnen komt te liggen. Zelfs ex-ge bruikers zeggen dat legalisering verslaafden te gemakkelijk aan hun drugs zal helpen en het moeilijker zal maken er van af te ko men, aldus Lintner, die ook op de psychi sche schade wees die hasj kan aanrichten. moskou Rtr-AFP De onderhandelingen tussen Moskou en de Tsjetsjeense op standelingen over een vredesak koord voor de opstandige Kau- kasus-republiek dreigen volle dig in het slop te raken. Beide partijen beschuldigden elkaar gisteren van het schenden van het staakt-het-vuren. Bovendien groeien de me ningsverschillen over een poli tieke regeling voor de opstandi ge republiek die zich onder lei ding van haar president,' Dzjochar Doedajev, in 1991 eenzijdig onafhankelijk ver klaarde. Doedajev had eerder deze week een geheime ont moeting met Russische onder handelaars. President Boris Jeltsin vaar digde een decreet uit waarin hij aankondigde.dat het Russische leger permanent in Tsjetsjenië blijft. Het doel van zijn decreet omschreef hij als 'het bewaren van de eenheid van de Russi sche Federatie'. Daarmee lijkt Jeltsin elke hoop bij de Tsjetsje- nen op onafhankelijkheid de grond in te hebben geboord. De leider van het Tsjetsjeense onderhandelingsteam reageer de hevig verontwaardigd. „Dit is in strijd met al onze doelen. Hier' gaan we natuurlijk niet over praten. We doen alles wat we kunnen om ons vaderland te verdedigen", zei Oesman Ima- jev. De Russische inlichtingen diensten lieten gisteren weten over informatie te beschikken dat de Tsjetsjenen van plan zijn nieuwe terreurdaden te plegen. De onderhandelingen en het bestand waren het gevolg van een gijzelingsactie door een Tsjetsjeens commando in het Zuidrussische Boedjonnovsk. Opgetogen neemt premier Major samen met zijn vrouw Norma de gelukwensen in ontvangst van zijn mede werkers en supporters. Major blijft partijleider van de Conservatieven en daarmee premier. foto ap max nash Na ruime overwinning bij verkiezing Conservatieve partij John Major is gisteren herkozen als leider van de Conser vatieve partij en blijft daardoor premier. Een opgeluchte Major noemde de overwinning op zijn uitdager en ex- minister John Redwood 'duidelijk en overtuigend' en kondigde aan vandaag zijn regering te zullen wijzigen. vaal als een 'politieke, zwaarge wicht', een compliment dat meteen diende om zijn over winning meer glans te geven. Redwood volstond met een kor te verklaring in het park voor het parlementsgebouw waar zich honderden belangstellen den hadden verzameld en wenste Major geluk met zijn overwinning. Het was gisteren nog niet dui delijk of het eenderde deel van de fractie dat zich achter deze rechtse politieke lijn opstelt, zich bij deze verloren verkiezing correspondent Over Majors lot werd gisteren beslist door de 329 leden tellen de Conservatieve fractie in het Lagerhuis. 218 stemden voor Major, 89 steunden Redwood, acht onthielden zich van stem ming en twaalf maakten hun formulier ongeldig. Major wees er meteen op dat deze overwin ning met tweederde meerder heid de grootste is die een Con servatieve leider ooit heeft be haald en ook groter dan de zes tig procent die oppositieleider Blair haalde bij zijn verkiezing als partijleider. De uitslag is flatteuzer voor Major daip veel van zijn politie ke vrienden hadden voorspeld. Major, die met zijn vrouw Nor- ma op de woonverdieping van Downingstreet 10 het resultaat had afgewacht, riep de partij op de eenheid te herstellen tenein de met succes Labour te kun nen bevechten in de verkiezin gen van 1997. Major prees zijn verslagen ri- zal neerleggen. Dat Major en vooraanstaande Tories hier niet gerust op zijn bewezen bezwe ringsformules als 'de zaak is nu afgesloten' en 'de partij moet zich nu verenigd opstellen voor het echte gevecht, tegen La bour'. Verwacht wordt dat Ma jor wijzigingen in het kabinet doorvoert die ook de rechter vleugel van de partij enigszins tevreden kunnen stellen. Oppositieleider Tony Blair zei gisteren dat Major verzwakt uit de strijd is gekomen. Eenderde van zijn fractie steunt hem niet, aldus Blair, die verzuimde te vermelden dat negentig procent van de Conservatieve kiesdis tricten die niet mee mochten stemmen achter Major stond. Pond hoger na zege van Major LONDEN Rtr-DPA Het pond sterling is vanmorgen op de Europese valutamarkt drie kwart cent gestegen. De Britse munteenheid had gisteravond in Londen al geprofiteerd van de overwinning van premier Major in de strijd om het leiderschap van de Conservatieve Partij. Op de wis selmarkt van Amsterdam steeg het pond tot 2,4745 gulden. Die koers was evenwel al iets lager dan tijdens de handel op gister avond. Handelaren willen eerst de door Major aangekondigde ver nieuwing van zijn kabinet afwachten. hieuw rellen in Noord-Ierlancl le Noordierse hoofdstad st is het afgelopen nacht euw tot ongeregeldheden men. Betogers staken tien- auto's in brand en beko- in de politie met brand- men. Volgens een politie- dvoerder raakte daarbij 'and gewond. Een aantal mstranten is aangehou- betogers zijn woedend de vrijlating maandag van ïldaat Lee Clegg die in 1993 moord tot levenslang Hij schoot in (bij een controlepost een dood dat in een gestolen ■terse kardinaal Cahal Daly i zich gisteren gevoegd bij Ben die scherpe kritiek en op vrijlating. Daly ver- de Britse regering 'botte voeligheid' en pleitte voor :e behandeling van de on geveer negenhonderd mensen die in Noord-Ierland vastzitten wegens hun betrokkenheid bij het al 25 jaar slepende conflict tussen protestanten en rooms- katholieken. „De vrijlating van Clegg was een zware blunder", zei de kar dinaal voor de Ierse radio. „Er moet nu dringend actie worden ondernomen in de zaak van an dere gevangenen die op jonge leeftijd betrokken raakten bij conflicten waarover ze geen en kele controle hadden." De onrust dreigt het tien maanden oude vredesproces in Noord-Ierland te verstoren. De Britse premier Major riep de be volking op kalm te blijven en zei dat de inspanningen voor de vrede zullen doorgaan. Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), waarschuwde dat het be sluit ernstige gevolgen kan heb ben voor de vrede. GLOUCESTER AFP-Rtr Bij een tragisch ongeluk in West-Engeland is een meisje van vier jaar om het leven ge komen toen haar hoofd werd geraakt door de nog draaiende wieken van een helikopter. Het jneisje was bij wijze van be groeting opgetild door haar va der, die met zijn privé-helikop- ter net was geland bij zijn boerderij. Het meisje raakte zwaar ge wond aan haar hoofd en stierf 48 uur later in het ziekenhuis van Gloucester. Een buurman gaf details van het ongeluk: „Het kleine meisje rende hem tegemoet om hem te begroe ten. Hij tilde haar op, boven zijn hoofd, zoals vaders doen. Helaas draaiden de bladen nog en die raakten het meisje". De chauffeur van de ambulance: „Dit is het meest tragische on geval dat ik in achttien jaar dienst heb meegemaakt. De vader bleef maar huilen. Het was vreselijk". Houston Na vijf dagen aan el kaar gekoppeld te zijn geweest hebben het Amerikaanse ruimte veer Atlantis (onder op foto) en het Russische ruimteschip Mir zich gisteren weer van elkaar los gemaakt. Met een galante duw werd wat even het grootste aard se ruimteschip was, weer in de twee onderscheidelijke stukken opgedeeld. De Atlantis bracht zeven mensen de ruimte in en keert met acht personen terug. De extra passa gier is astronaut Norman Thagard, die vier maanden met twee Rus sen in de Mir zat. Alle drie Mir- ruimtereizigers keren terug naar de aarde. Twee kosmonauten die met de Atlantis de ruimte in wa ren gegaan zijn in de Mir achter gebleven voor een verblijf van drie maanden. Deze twee zaten in de Sojoez die de ontkoppeling van afstand bekeek. De koppeling behoorde tot de voorbereidingen op de bouw van een internationaal ruimtestation. In november 1997 moet met die bouw worden begonnen. Vooruit lopend op de bouwplannen vol gen nog zes koppelingen tussen een Mir en een Amerikaans ruim teveer. De volgende koppeling is in oktober. foto ap

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5