I Serieverkrachter pleegt delict liefst in de buurt T i Binnenland NS-station gesloopt vijfel over VN-missies groeit Veel meer teer en nicotine in sigaret dan op het pakje staat ïn Haag weet t 'creativiteit zich geen raad van het GAK Het is een bijzonder kind en dat is het Griekenlandganger is gewend aan vertraging Inspectie houdt toezicht op kwaliteit van de politie ISDAG 5 JULI 1995 n Nederlands Persbure iiiw kan leeftijd niet veranderen vm» De gemeente hoeft de leeftijd van de Zaanse me- JKalkhoven-Epon niet te wijzigen. In het bevolkingsregis- at dat zij 73 jaar oud is. maar zij beweert dat ze 61 is. Dat je Raad van State geoordeeld. Het bevolkingsregister ba- Ich op een huwelijksakte, die de vrouw inleverde toen ze Indonesië naar Nederland kwam. Een rechtbank in Ban- »ou in 1986 hebben beslist dat de vrouw jonger is dan in te staat. De Raad stelt dat er geen rechtsregel is die de Ne- jdse overheid verplicht een dergelijke beslissing zonder [ver te nemen. Jhovenaren krijgen honderd piek iven» Alle huishoudens van Veldhoven krijgen binnenkort •rd gulden van de gemeente. Een meerderheid van de raad je gisteren in met dit voorstel. De gemeente hield vorig jaar lier. onder meer omdat de ambtenaren efficiënter werkten idat de kosten van de reiniging goedkoper uitvielen. i moet Mergelland in Limburg redden |icht Vertegenwoordigers van veertig organisaties heb beren in Maastricht een overeenkomst getekend voor een >r en schoner Mergelland. Het plan kost 77 miljoen gul- jet Mergelland ligt ingeklemd tussen de stedelijke gebie- aastricht, Heerlen, Aken en Luik. Door intensivering van dbouw en de toenemende verstedelijking en recreatie [e natuur in het Mergelland onder grote druk. ïrsfoort houdt ook referendum dort» De gemeente Amersfoort houdt vandaag een refe- m over verruiming van de winkelopeningstijden. De jfoortse kiezers kunnen hun mening geven over de vraag [rinkels in hun stad acht zon- en feestdagen per jaar open i zijn in plaats van vier, zoals nu het geval is. De stemloka len tussen 08.00 en 19.00 uur open. Het is voor het eerst jiersfoort een referendum houdt. isterie OC&W schrapt 120 banen i/ieer Bij het ministerie van onderwijs, cultuur en weten pen verdwijnen de komende drie jaar 120 van de ruim irbeidsplaatsen. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgeslo- petaris-generaal Meijerink heeft de ambtenaren van het jement gisteren over de plannen ingelicht. Het ministerie je komende jaren jaarlijks tot een bedrag van ruim 40 mil- lilden bezuinigen, als gevolg van afspraken in het regeer- rd. anghuis voor incest-slachtoffers |gen In de regio Groningen wordt in september een op- jhuis voor slachtoffers van zedenmisdrijven geopend. Het lis een initiatief van Stichting De Vraagbaak, die is opge- joor Yolanda uit de Eper incest-affaire. Zaterdag houdt de hg een benefietdag ten bate van het opvangtehuis. De pg wil binnen enkele jaren in iedere provincie een op- puis openen. Studiedag: Profilering van dader wordt steeds belangrijker Serieverkrachters opereren het liefst in hun eigen buurt. Ze volgen het slachtoffer naar huis en verkrachten haar in of rond haar eigen woning. Dit blijkt uit een onderzoek van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). leiden gpd den bosch In Den Bosch is men gisteren begonnen met de sloop van het stationsgebouw van de NS. Grote hydraulische kranen hapten telkens kleine stukjes van het station weg. Op de open plek komt een nieuw stationsgebouw dat in 1997 klaar moet zijn. De to tale bouwkosten bedragen onge veer 32 miljoen gulden. FOTO ANP KOEN SUYK De voorlopige resultaten van het onderzoek werden gisteren gepresenteerd op een studiedag over het 'geografische dader- profiel' van het Nederlands Stu diecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving in Leiden. Serieverkrachters zijn mensen die minimaal vijf verkrachtin gen op hun naam hebben staan. Het gedrag van delictplegers die frequent toeslaan, zoals se- Procedure bij rechtbank kan veel korter den haag anp Veel rechtbankprocedures die nu vaak twee tot drie jaar du ren, hoeven niet langer dan een maand in beslag te nemen. Dit schrijft een commissie van rechters en advocaten in een rapport dat zij vandaag aan mi nister Sorgdrager van Justitie heeft aangeboden. De Gemengde Commissie komt in de rapportage tot de slotsom dat procedures in civie le zaken aanzienlijk moeten worden beknot. Zij beveelt on der meer aan een 'versneld regi me' in te voeren voor procedu res in kleine, meer feitelijke ge schillen. De commissie rekent uit dat bijna veertig procent van de rechtszaken kan worden be kort. riemoordenaars, verkrachters of pyromanen, kan op steeds meer belangstelling van de politie re kenen. De CRI heeft beginjaren negentig een afdeling opgericht die zich bezighoudt met dader profilering. In Amerika is studie naar het profiel van de dader een hoogst serieuze weten schap. CRI-onderzoekster drs. E. de Kleuver onderzocht 250 tot driehonderd verkrachtingen. Onder de circa honderd daders vond zij vijftien verdachten die minimaal vijf verkrachtingen op hun naam hadden. Gemiddeld waren zij 24 jaar en hadden ze in totaal 156 delicten gepleegd. Uit het onderzoek blijkt dat 39 procent van de daders zich aan een vrouw vergreep in een straal van twee kilometer rond de eigen woning, voor 18 pro cent was dat 2,1 tot vier kilome ter en voor 13 procent 4,1 tot zes kilometer. In 57 procent van de gevallen werd de verkrachter gewoon op straat door een vrouw aange trokken. De verkrachting vond in 47 procent van de gevallen plaats in of bij de woning van de vrouw. Vaak volgde de ver krachter de vrouw naar haar woning en sloeg meteen of later toe. Volgens De Kleuver en tal van andere deskundigen kan daderprofilering nuttig zijn om delictplegers op te sporen. Aan de hand van zijn gedrag (door getuigen verteld), de plaats van het delict en andere bijzonder heden, kan een profiel worden opgesteld. Een daderprofilering is overi gens niet meer dan een hulp middel, dat ook niet altijd klopt. Toch zijn deskundigen het er- 'over eens dat het een onmis baar onderdeel van politie-on- derzoek wordt. CRI-expert C Schippers: „Met een kaarten bak en een sigarendoos zijn in gewikkelde zaken niet meer op telossen." Onderzoek van Praags laboratorium wijst uit: den haag gpd Veel sigaretten, ook die van ge renommeerde merken, bevat ten (veel) meer teer en nicotine dan de fabrikant zegt. Het gaat daarbij om milligrammen teer en tienden van milligrammen nicotine per sigaret. Dit blijkt uit een onderzoek van een rege ringslaboratorium in Praag, waarvan de resultaten zijn be vestigd door het laboratorium van fabrikant Philip Morris in bet Zwitserse Neuchatel. Directeur B. de Blij van de stichting Volksgezondheid en Roken, die in Nederland actie voert tegen het roken, zegt 'ver bijsterd' te zijn. „Deze verhalen tlh meer mensen twijfelen S7èrland nog langer deel .•men aan de VN-vredes,- r n het voormalig Joego- iet aantal voorstanders i- elname neemt af, zo it een steekproef waar- [Stichting Maatschappij v {smacht (SMK) gisteren jltaten bekendmaakte. IK ondervroeg vorige lak na de vrijlating van [gegijzelde Nederlandse pers, 709 Nederlanders :r [tien jaar en ouder. 1994 vroeg 21 procent jndervraagden zich af of Nederland ,wel mee moet blij ven doen aan de vredesopera tie, nu is dat gestegen tot 34 procent. Het aantal voorstan ders van deelneming is gedaald van 68 procent eind 1993, tot 54 procent eind vorig jaar naar 41 procent nu. Het aantal uitge sproken tegenstanders is eind vorig jaar en nu gelijk gebleven, 26 procent. Van de ondervraagden vindt 36 procent dat de Nederlanders in Bosnië moeten blijven, 38 procent is voor terugtrekking. In december vorig jaar was 42 pro cent voor blijven en 44 procent voor terugtrekking. Vooral de categorie twijfelaars is toegeno men: nu heeft 25 procent geen oordeel, in vergelijking tot 14 procent in december '94. De steun voor het huidige VN-beleid neemt scherp af. Van de ondervraagden vindt 20 pro cent dat de VN door moeten gaan met de huidige politieke en militaire druk, tegen 30 pro cent in december. Achtentwin tig procent is voor grootschalig militair ingrijpen (in december 25 procent), en 33 procent vindt dat de VN zich moeten terug trekken en dat de partijen het zelf moeten uitvechten (was 31 procent). sjaak smakman on allemaal toen de parlementaire en- mmissie sociale zekerheid in het najaar 3 met zijn eindrapport kwam. Het was imeltje geworden bij de uitvoering, con- ïen voorzitter Flip Buurmeijer en de zij- |WAO was door werkgevers en werkne- ■- ndrachtig misbruikt als luxe WW. En dat n wonder, want als bestuurders van zowel jfsverenigingen en hun uitvoeringsorga an de Sociale Verzekeringsraad, die toe- ide hele uitvoering moest houden, con- en werkgevers en werknemers zichzelf, [vragen om problemen, ist dus helemaal anders. In de eerste [oest er onafhankelijk toezicht komen op Bring en die is er per 1 januari van dit in de gedaante van het College Toezicht Verzekeringen met als voorzitter...Flip ijer. Daarnaast moest uitkeringsland zich 1 de heersende neo-liberale ideologie on- 'en aan de tucht van de markt. Sinds an- ^ar kennen werkgevers een fors eigen ri- lekte van werknemers dat ze desge- .ogen herverzekeren bij wie ze willen. WAO mogen ze vanaf volgend jaar naar Iculiere maatschappij, t er op die manier nog over voor de orga- lie nu de uitkeringen verstrekken? Inder- )r de 30.000 werknemers bij GAK, GUO, am en SFB is de toekomst uiterst onge- villen de slag met de particuliere verze- est aan, zei GAK-topman De Jong dit n nieuwjaarstoespraak, maar dan niet t handen op de rug gebonden: ptste leidt regelmatig tot verhitte kop- Itssecretaris Linschoten is er inmiddels it hij met taaie tegenstanders te maken de eerste plaats zijn de meeste uitvoer- egische banden aangegaan met particu- ekeraars: het GUO met Interpolis, de AMEV, de Detam met De Amersfoortse B met Ohra. Het GAK werkt indirect sa- Centraal Beheer. De uitvoerders krijgen Hi>-howvan marketing en een aanbod rsoortige verzekeringen in huis, hetgeen g met de klant versterkt. De particuliere rijgt een gigantische kennis over de soci- teid, plus een enorme potentiële klan- Zo biedt de SFB in samenwerking met )llectieve ziektekostenverzekeringen it fuseren de 'kleinere' uitvoerders: de etailhandel) met de BVG (gezondheids- zorg) eh het GUO met het SFB (bouw). Dat is wel nodig ook. Particuliere verzekeraars zijn over het algemeen ook geen kleine jongens. Ondertussen zat Den Haag te piekeren over wat het daar nu allemaal mee moest. Wat te doen met die samenwerking met particuliere verzekeraars? En wat met de bijna onvermijdelijke vermenging van de (nog) publieke sociale verzekeringen met allerlei particuliere (bij)verzekeringen? Staatsse cretaris Linschoten eiste uiteindelijk dal per 1 ja nuari die publieke en private werkzaamheden ge scheiden zijn. Geen probleem: (iet Sociaal Fonds Bouwnijverheid kwam in april met een kant-en klaar model van een holding met zes werkmaat schappijen die samen een compleet sociaal-ver- zekeringspakket aanbieden, van arbo-dienst tot pensioenvoorziening. „De SFB-groep voor al uw sociale regelingen", zei topman Schouten bij de presentatie. Het GAK heeft inmiddels ook een holding-structuur in elkaar getimmerd. Daarmee doemt een beeld op van drie grote uit voerders GAK, SFB /GUO en Detam/BVG met hun respectievelijke particuliere partners die de ruimte voor nieuwkomers wel erg klein ma ken. Niet bepaald het beeld dat het kabinet voor ogen staat, maar dat heeft het zelf over zich afge roepen door steeds onduidelijkheden te laten be staan. Dat de uitvoerders; met de verantwoorde lijkheid voor tienduizenden werknemers, daarop met welhaast neo-liberale creativiteit zijn inge sprongen, valt hen toch moeilijk aan te rekenen. Maar zo werkt het blijkbaar niet. Topambtenaar Witteveen, die als voorzitter van een speciale commissie Linschoten moet adviseren, toverde vrijdag tijdens overleg met het GAK en de andere uitvoerders een nieuw konijn uit de hoed: de uit voeringsorganen mogen hun publieke taken de uitvoering van de AAW/WAO en de WW wel onderbrengen in èen holding, maar dat moet dan in een aparte stichting onder leiding van onaf hankelijke deskundigen. Bovendien mag de hol ding dan niet samenwerken met particuliere ver zekeraars en mag ze geen gegevens van uitke ringsontvangers doorspelen naar andere werk maatschappijen. Die voorwaarden leggen een bom onder het inge nieuze reddingsscenario vaq de uitvoerders, die dan ook furieus opstapen. De gemoederen zijn zelfs zo verhit dat GAK-topman De Jong dit week einde liet weten dat hij alleen nog direct met Lin schoten wil onderhandelen en Witteveen dat hij deze week zijn advies hoe dan wil afronden. Naar verluidt wordt er deze week toch nog een keer ge praat. Een vriendelijk gesprek zal het niet worden. Amersfoort Er zijn er niet zoveel meer op de wereld, nog maar een stuk of zeshonderd. Daarom was de geboorte van een grevy zebraatje in het Dierenpark in Amersfoort extra bijzonder. Het veulentje, dat bij de geboorte 45 kilo woog, heet Marjet en is genoemd naar de vrouw van de dierenarts. FOTO ANP VINCENT BOON kende ik helemaal niet." De Blij toont zich woedend, wanneer hij hoort dat de Inspectie Ge zondheidsbescherming (IGB), die in Nederland de controles verricht, ervan uitgaat dat een sigaret vijftien procent meer teer en nicotine mag bevatten dan de fabrikant op het pakje aangeeft. „Dat percentage vind ik veel te hoog. Ik dacht dat de IGB nauwkeurig controleerde." De Tsjechische inspectie voor landbouwprodukten en levens middelen in Praag maakte de cijfers over teer en nicotine in sigaretten onlangs bekend na een uitgebreid onderzoek. Al leen de Franse Gitanes bleken minder kankerverwekkende stoffen te bevatten dan door de fabrikant was aangegeven. Bij de rest was dal juist meer. De IGB controleert de teer- en nicotinegehalten ook, maar doet dat door middel van steek proeven. Permanente controles zouden te duur zijn. De resulta ten van de steekproeven wor den niet openbaar gemaakt. Hoogstens stelt de IGB de fabri kant schriftelijk op de hoogte van een afwijking en verzoekt hem daar iets aan te doen. Vol gens IGB-woordvoerder De Kok heeft het onderzoek naar teer en nicotinegehalten in sigaret ten 'geen hoge prioriteit'. „Iedereen weet toch dat roken ongezond is", aldus De Kok. den haag carel goseling Waren het vorige week de be manningen van de veerboten naar de Griekse eilanden in de Egeïsche en Ionische Zee die staakten, vandaag en vrijdag wordt op alle Griekse vliegvel den het werk neergelegd. Dit gebeurt juist nu het toeristen seizoen begint en duizenden Nederlanders zich opmaken om naar het zuid-oosten van Euro pa af te reizen. Toch is er geen sprake van pa niek. „Voor de vaste Grieken- landgangers is dit een bekend gegeven. Dit is natuurlijk het moment om iets af te dwingen. Het wordt druk, de toeristengolf komt er aan", aldus ANWB- woordvoeder Van Woudenberg. Het is volgens hem eigenlijk st rijk en zet. Jaar op jaar vinden dit soort stakingen plaats. Door de staking op de vliegvel den zullen ongeveer tiendui zend Nederlanders vertraging oplopen bij hun reis naar Grie kenland. Dit relatief geringe aantal is mede te danken aan het feit dat Griekenland een beetje 'uit' is bij de Nederlan der. Het land is de laatste jaren veel duurder geworden en dus gaat dë belangstelling van de Nederlander nu meer uit naar Italië, Spanje en de Verenigde Staten. Toeristen die nog wel naar Grie kenland gaan, doen dat meestal in het voor- en naseizoen. In de zomer zijn het maar 175.000 zonaanbidders (eenderde van de totale Nederlandse stroom naar Griekenland) die afreizen. Degenen die dat elk jaar doen, kennen de ongemakken wel, al dus Van Woudenberg. „In zuid-oost Europa moet je nu eenmaal geduld hebben. De temperatuur is daar zo hoog dat ze het wat rustiger aan doen. Uit onderzoek is gebleken dat vorig jaar de helft van alle vluchten op Griekenland vertra ging had. Per dag vliegen er ge middeld drie chartertoestellen tussen Schiphol en Griekenland op en neer. Als je dan op de eer ste vlucht vertraging krijgt, zijn de gevolgen daarvan de hele dag merkbaar.", stelt de ANWB- woordvoerder. „Daar is nu een maal niets aan te doen." Van Woudenberg wijst er op dat de Nederlander bewust kiest voor de goedkope chartervluch ten. Daardoor loopt hij bepaal de risico's. „De meeste mensen hebben daar niet zoveel proble men mee. Het comfort op de vliegvelden is groot. Je overleeft zo n vertraging wel. Ik wil het niet goedpraten, maar het hoort er wel een beetje bij." Waarschuwen tegen dit soort toestanden doen de reisbureaus niet. Wél wordt de klant in de reispapieren aangeraden vooraf telefonisch te informeren of er vertraging is. Dat kan ook via te letekst. Bij een vertraging van meer dan twee uur wordt de klant aangeraden wat langer thuis te blijven. Het reisbueau of de vliegmaatschappij heeft ook een aansprakelijkheidsver zekering. Bij overmacht, zoals een plotselinge staking, wordt geëist dat de klant goed wordt opgevangen en voldoende in formatie krijgt over de toestand. Klanten die een annuleringsver zekering hebben, zijn nog het beste af. Deze verzekeringen kennen een bepaling waarin staat dat bij een vertraging van acht uur of meer, de kosten van één dag vakantie vergoed wor den. Daarbij maakt het niet uit waar de vertraging is ontstaan: bij vertrek uit Nederland of on derweg naar de plaats van be stemming. DEN HAAG «ANP Hoofdcommissarissen over de inspectie. De korpsen richten zelf een bureau op dat hen zal onder steunen bij de kwaliteitsverbe tering. Daarnaast zal het bureau de organisatie op zich nemen van de externe beoordeling van het werk van de politie. Die be oordeling gaat plaatshebben in de vorm van visitaties, een soort 'controlebezoeken'. De visitatie commissies bestaan uit gekwa lificeerde politiemensen, aange vuld met externe deskundigen. De politieministers Dijkstal (binnenlandse zaken) en Sorg drager (justitie) roepen een in spectie in het leven die toezicht gaat houden op de kwaliteit van het werk van politiekorpsen. Dat schrijven zij in een brief aan de Tweede Kamer. Dijkstal opperde het idee hiervoor tij dens een nieuwjaarstoespraak. De ministers hebben afspraken gemaakt met het Korpsbeheer dersberaad, het Hoofdofficie renberaad en de Raad van

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3