Actie gaat krijgt 'sociaal karakter' veel te ver 'Rijdt u liever Renault Twingo of van begraafplaats over Rijn Veenstreek 'Laura' zoekt de kust op Boete voor toebrengen snij wonden vleer zenders in Zoeterwoude Zoeterwoude neemt deel n D E Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071 321921 Einstein De Nieuwe Rijn in Leiden is weer een horeca-gelegenheid rijker. Op nummer 19 is eetcafe- bar Einstein geopend. Einstein beschikt ook over een terras. Certificaat Het Alphense bedrijf Lieftink dat metalen en kunststof ra men, gevels, deuren en dergelij ke maakt, heeft een zogenoemd ISO 9001-certificaat gekregen. Lieftink is beoordeeld door Lloyd's Register Quality Assu rance Limited en voldeed daar bij aan alle eisen. Verhuisd Boekhandel De Kier in Voor schoten verhuist van de te klein geworden ruimte aan de Voor straat naar een nieuwe winkel aan de Schoolstraat nummer 68. Vakantiebaan De Horecabond FNV roept deze weken jongeren op zich vooral niet zwart te laten betalen voor hun vakantiebaantje. Zonder loonstrookje zijn jongeren niet verzekerd als ze onverhoopt ziek worden of een ongeval krij gen. De bond merkt nog te vaak dat jongeren zwart werken en te weinig betaald krijgen. Vakan tiewerkers hebben het recht op het minimum-jeugdloon voor hun leeftijd. Om jonge vakan tiewerkers op hun rechten te wijzen, is een speciale folder uitgebracht die telefonisch is op te vragen bij het regiokantoor: 070-3251618. zoéterwoude liesbeth buitink De Zoeterwoudse begraafplaats Meerburg bij de gelijknamige kerk in Zoeterwoude-Rijndijk wordt gedeeltelijk overgenomen door de gemeente. Een deel van het terrein is al algemene be graafplaats, maar daar zijn nog maar tien graven beschikbaar. Om te voorkomen dat Rijndij kers binnenkort niet meer in hun eigen dorp kunnen worden begraven, wil de gemeente nu een extra deel overnemen. Daarvoor moet Zoeterwoude 100.000 gulden op tafel leggen, waarvan ook de exploitatie van het terrein en van de algemene begraafplaats in de Zuidbuurt wordt betaald. De raadscommissie welzijn reageerde gisteravond positief op de plannen. Tot het jaar 2005 zijn dan genoeg graven beschikbaar. Omdat rond die tijd een ouder gedeelte van de begraafplaats kan worden ge ruimd, is volgens de gemeente 'tot ver in de volgende eeuw' voldoende plek beschikbaar. De tarieven voor het begraven bij Meerbufg zullen waarschijnlijk wel fors stijgen. „Ze fcijn nu veel te laag om de exploitatie kos tendekkend te maken", aldus wethouder S. Stuijt (PZ/openbare werken). /OENSDAG 5 JUL11995 den haag/alphen aan den run paul de vlieger de supermarkten mag het moeilijk zijn om de werkne- eners tot actie te bewegen, in de boomkwekerij is het zo als onmogelijk. Honderdenvijftien uitnodigingen lstor een actievergadering trokken gisteren naast twee ejderleden nog precies vijf boomkwekersknechten naar ;Jt bovenzaaltje van Hotel Florida in Boskoop dat door bond was afgehuurd. rdjKOOP ruud sep et dat terwijl het CAO-conflict cuide boomkwekerij de geschil- voj in andere sectoren doet ver- De werkgevers willen iniers de automatische prijs- mpensatie afschaffen, voor arbeid het mini- jimloon invoeren en de regu- fe werkweek in drukke perio- n verlengen tot niet minder n vijftig uur. Om maar eens c.ji paar van de voor de FNV 'pespreekbare voorstellen te eEmen. Je mag alles opschrijven, be- lve de namen van de aanwe- °te leden", stelt FNV-vak bondsbestuurder Brigitta Paas jeng vast. „We hebben het dat twee mensen een demonstratie in Utrecht s i televisie door hun werkgever herkend, en meteen n ontslagen. Wanneer we .jnderdag in de Bollenstreek ^drijven langsgaan, doen we Jt ook alleen met vutters. ensen die nog werken zijn °jng hun baan kwijt te raken. t |t is belachelijk, maar waar." Joch zijn ze in de boomkwe- rijen wel wat gewend. In de Yctor bestaat de vijfdaagse ïrkweek alleen maar op pa- »r en kijkt niemand vreemd van vakantiepersoneel dat een kinderfietsje naar het ;rk gaat. „Ik was zelf ook ne- n of tien toen ik begon", ïcht één van de aanwezige le- op. „Dat is kinderarbeid", ✓Ageert Paas fel. „Die kinderen irken zwaar onder de prijs en t is vervuiling van de arbeids markt. Daarvoor loopt een '%kloze." Maar dat die kinde- d< ren worden uitgebuit, daarvan wil de achterban niets horen. „Mijn zoon van elf heeft vier weken gewerkt. Ik had een pri ma baas voor hem gezocht. Hij kreeg aangepast werk en werd echt prima betaald, hoor." Niet alleen de werkende kinderen worden als normaal gezien. Ook zwartwerkers en illegalen horen voor de boomkwekersknecht tot het dagelijks leven. „Wat denk je van de Poolse werknemers hier? Het barst hier van de ille galen." De vakbondsbestuurster wil twee dingen. Alle leden zouden een enquêteformulier aan hun baas moeten geven waarop punt voor punt wordt gewaagd of hij achter de door de werkge vers voorgestelde verslechterin gen van de CAO staat. En uit de aanwezige leden zou een actie comité 'van een man of vier, vijf, moeten worden gevormd. Op geen van beide voorstel len wordt overdreven enthou siast gereageerd. Ook de aanwe zige leden hadden weinig zin om hun baas lastig te vallen met een vragenlijst van de vakbond. „Als je eenmaal je werkgever te gen je in het harnas hebt ge jaagd, komt het nooit meer goed". Dan trekt Paas alle registers open. „We moeten iets onder nemen. Als we niet tonen dat we ruggegraat hebben, worden we onderuit gehaald. Zelfs een bescheiden actie zou al een doorbraak zijn in de boomkwe kerijen." Op 23 augustus gaan werkgevers en werknemers op nieuw om "de tafel zitten om over de CAO voor de boomkwe kerij te praten. gloednieuwe commerciële zenders SBS 6 en Veronica zijn waar- vanaf het eind van de zomer in Zoeterwoude via de kabel E ontvangen. SBS 6 zendt vanaf 28 augustus uit en Veronica gaat Hjj 1 september commercieel. Zoeterwoude voelt er wel voor de ook op het plaatselijke kabelnet uit te zenden, maar dan el[)eten andere zenders wel wat ruimte inleveren, zo bleek gister- eeond tijdens de raadscommissie welzijn. Kindernet wordt gecorri geerd met BRTN 2, omdat de uitzendtijden elkaar niet overlap- ann. Op het kanaal waarop Discovery Channel uitzendt, komt ook °^documentaire-zender Euro 7. Op hetzelfde kanaal zijn 's nachts lt elden te zien van de Chinese zender CTE. De gemeenteraad be- y op 20 juli over de zenderuitbreiding. ANDEL EN WANDEL 3en kees van kuilenburg iar Een geldboete van 750 gul den en een voorwaardelijk gevangenisstraf van twee we ken. Die straf kreeg een 31- jarige inwoner van Alphen aan den Rijn gisteren door de politierechter opgelegd van wege het ernstig mishande len van een plaatsgenoot. De Alphenaar sloeg op 1 januari van dit jaar een bierglas ka pot in het gezicht van een andere bezoeker van het Oud en Nieuwfeest in de Rijn streekhal. ie jaar hebben Peter Innemee Tjeerd Barthen aan hun ortcentrum gewerkt. Nu is het en op zaterdag 15 juli gaat k)riCity aan de Anthony Fok- Uhveg 131 in Leiden open. Het heeft een oppervlakte 1400 vierkante meter en be- st acht squash banen, ruimten teor aerobics en fitness, zonne- nhken, twee sauna's en een reca-gedeelte. ^Tjeerd Barthen (29 jaar) en e<ter Innemee (28 jaar) zijn niet een nacht ijs gegaan bij het e(Uiseren van het centrum. i%cral rondgekeken, met des- ghdigen op dat gebied gespro- a en vooral geluisterd. De po- dingen eruit gehaald, ftder is er een analyse ge bakt, over de mogelijkheden i een centrum. Die was uit etend." Eifln Leiden en omgeving is op 31f gebied niets dat vergelijk bar is. Uiteraard kun je op di- •se plekken deze sporten be lenen, maar in een vorm -4ls bij ons, tref je zeker niet. tnoet uiteraard nog blijken of ook werkelijk aanslaat. Naar idee hebben wij er alles aan laan om er een succes van te gdken. Althans de voorwaarden L^arthen (tot voor kort werk- in de automatisering) en aifemee (die zijn brood ver- inde in de projectontwikke- g) denken met hun centrum ir '1 liefhebbers te trekken, ss^oral door de opzet van ons >rtcentrum. Die sporten wor- meestal beoefend in oude oifouwen. Dat is niet meer van liJie tijd. Wij hebben in samen met onze architect Joop ntlmer gekozen voor een open mte met veel glas. Daarnaast er ook rekening gehouden Peter Innemee (rechts) en Tjeerd Barthen: „Drie jaar hebben we het voorbereid. Nu moet het maar gebeuren." foto ben de bruyn met het sociale karakter, die de sport toch moet hebb<?n. Op die manier bieden wij een compleet pakket". Volgens Innemee en Barthen voldoet het centrum wat betreft de begeleiding ook aan alle ei sen. „In ons centrum werken mensen die gediplomeerd zijn. De sporters worden niet zomaar losgelaten op de apparaten die in de fitnessruimte staan. Voor iedere deelnemer kan er een trainingsprogramma worden geschreven door onze begelei ders. Of'hij of zij nu komt om wat af te vallen, of om meer conditie te krijgen. Zo hebben wij Denise Sommers in dienst. Die staat bij het squashen op de tweede plaats in Nederland en 23ste op de wereldranglijst. Ze geeft niet alleen goed les, maar is ook op sociaal gebied vaar-, dig." Innemee en Barthen ver wachten veel var\ hun centrum. „Bij de bedrijven in de buurt is al interesse om bijvoorbeeld te gaan squashen. Daarvoor willen wij een bedrijvencompetitie op zetten. Vandaar ook dat wij voor deze locatie gexozen hebben. Overdag mikken we op studen ten en de huisvrouw. Veel goed koper was het geweest om er gens op een industrieterrein te gaan zitten, maar dan trek je veel minder publiek." Het ge bouw staat op de grens van de Maredijk en de kantoren en 'moest op elkaar aansluiten'. Het tweetal: „En dat is naar ons idee prima gelukt". De verdachte die gisteren tegenover politierechter R. van der Heide zat, had eerder tegenover de politie ver klaard 'een waas voor zijn ogen' te hebben gehad toen hij de andere feestganger toetakelde. „Vrienden pro beerden me nog tegen te houden, maar ik wilde maar één ding: wraak", aldus de Alphenaar. Zeven maanden later in de rechtszaal bleek de waas inmiddels weer op getrokken. „Ik ben fout ge weest en heb straf verdiend", aldus de man schuldbewust. De 'waas' die maakte dat de man voor geen enkel rede vatbaar was, was ontstaan op het toilet in de Rijnstcekhal. in een porto-cabine. Terwijl de Alphenaar bij een vari de urinoirs stond te plassen, spatte plotseling een glas uit een op de muur vlak voor hem. Scherven belandden op de kleding van de Alphenaar, die toen hij hevig geschrok ken omkeek het lachende ge zicht van een voor hem on bekende andere feestganger zag. Blind van woede was de Alphenaar daarop de glazen- gooier nagelopen en midden in de zaal had hij uitgehaald met zijn rechterhand, waar mee hij een bierglas om klemde. Het slachtoffer raakte door de klap flink toegetakeld, maar vitale delen werden door het glas niet geraakt. Toch zal de man de rest van zijn leven moet slijten met snijwondlittekens in het ge zicht. Officier van justitie D. Kuipers vond dal 'poging tot toebrenging van zwaar licha melijk letsel' bewezen kon worden en eiste 750 gulden boete en twee weken wvoor- waardelijk. Politierechter R. van der Heide vonniste con form de eis. INBRAAK - In een bedrijf aan de Noortbuurtseweg is gister nacht ingebroken. Een toe gangsdeur van het bedrijf werd geforceerd. De inbrekers namen handgereedschap en een bui tenboordmotor mee. Zoeterwouds Centrum voor Consumenten zet 5 miljopn vragenlijsten uit zoeterwoude brenda filippo Gaat u paardrijden of bent u een echte koffieleut die Troskompasspelt? Rijdt u liever in een Renault Twingo of een MercedesSpeelt u mee in de loterij en nu we toch bezig zijn: hoeveel is uw koopwoning eigenlijk waard? Met dit soort vragen probeert het Zoeterwoudse Centrum voor Consumenten Informatie (CCI) uit te vissen welke groepen consumenten ér zijn. Landelijk heeft het bedrijf maar liefst drie miljóen vragenlijsten verstuurd er volgen nog twee miljoen. Tot dusver rea geert vijftien procent van de geadresseerden. Ook in Leiden en omgeving vond bijna elk huishouden een formulier op de deurmat. Het bedrijfsleven 'Spendeert veel geld aan reclame. Maar volgens CCI is de verspreiding van reclamemate riaal te massaal. Zonder 'verboden reclamed ruk werk'- sticker op de voordeur stroomt de brievenbus vol met allerlei reclamefolders. Dat kan anders, meent CCI. „Als bedrijven weten wie hun klanten zijn, kunnen zij hun aanbiedingen beter afstemmen op de persoonlijke be langstelling en behoefte van de consument", aldus CCI- woordvoerder J. de Kruif. Wellicht werkt dat zelfs door in het aanbod van de supermarkten. „Als er in een streek veel sporters actief zijn, kan dat er toe leiden dat er in het schap meer ruimte komt voor allerlei sport- drankjes." Sinds 1 januari dit jaar is CCI in heel Nederland actief met de vragenlijsten. De adressen komen uit het tele foonboek. „Op die manier bereiken we zo'n tachtig procent van de Nederlandse huishoudens", aldus De Kruif. CCI werkt samen met onder meer Heineken, Unilever, Friesland Frico Domo, Douwe Egberts Neder land, PTT Telecom en de VSB bank. De Kruif: „De laatste jaren zijn alle consumenten op een grote hoop gegooid. Dat moet weer veranderen. Zoals de bakker op de hoek. zijn klanten kent, willen ook deze bedrijven een diep en breed profiel hebben van hun kopers." Volgens de zegsman slaat de rest van het bedrijfsle ven het initiatief met belangstelling gade. „Fabrikanten benaderen ons voortdurend met de vraag of zij ook kunnen deelnemen." Volgens De Kruif kunnen zij in derdaad putten uit het bestand dat CCI straks heeft op gebouwd. Als alle gegevens zijn verzameld, is de rol van CCI dan ook niet uitgespeeld. „Nee, dan gaan we echt aan de slag. We gaan de deelnemende bedrijven advi seren over de manieren waarop ze hun klanten kunnen benaderen." Maar ook de Consumentenbond heeft belangstelling voor CCI. Volgens woordvoerder C. van Riet heeft de organisatie 'heel veel telefoontjes' gekregen. „Veel con sumenten vinden dat de vraagstelling te ver gaat en kla gen daarover." Een precies aantal kan Van Riet niet ge ven. „We hebben namelijk niet uitgesplitst wanneer er sprake was van een klacht of een,vraag om informatie. Want er werd ook vaak gebeld voor meer informatie." De Consumentenbond is in elk geval niet van plan stel ling te nemen. „Mensen moeten zelf weten of ze infor matie willen geven." In een reactie zegt De Kruif dat de vragenlijst 'uitvoe rig' js getest om de reactie van mensen te peilen. „We zouden nog wel meer van de mensen .willen weten", zegt hij eerlijk. „Maar dat doen we niet omdat we an ders te veel inbreuk op de privacy maken. En dan willen mensen niet meewerken en is alle moeite voor niets ge weest." De Kruif wijst erop dat CCI de geadresseerden niet probeert te misleiden. „We verplichten hen tot niets en proberen hen ook niet te paaien met allerlei prijzen." alphen aan den rijn Zestienhonderdtweeëntwintig fietsers zijn gistermorgen op het Alphense Lauraplein van start gegaan voor de achtenveertigste 'Laura'. De eerste dag van deze fietsvierdaagse ging traditioneel richting kust. De bijna achthonderd deelnemers aan de zestig-kilometerrit reden via Hazerswoude-Dorp, Benthuizen, Zoeterwoude, Leiderdorp, Hoogmade, Woubrugge, Rijnsaterwoude en Langeraar weer terug naar Alphen. De honderd-kilometerfietsers reden door tot Wassenaar, Katwijk en Noordwijk, terwijl de deelnemers aan de honderdvijftig kilometer zelfs tot in Zandvoort en Bloemendaal kwamen. Onder de deelnemers bevindt zich dit jaar een groepje kinderen in de leeftijd van dertien tot vijftien jaar uit Jelenia Góra, de Poolse zustergemeente van Alphen aan den Rijn. foto ben de bruyn OPRUIMING VO LG E N S DE BIJENKORF Groot deel van de 'ATTENTION' collectie, Nu 49.- of 39.- 6.000 espadrilles. Van 25.-/30.- Nu 15.- 3.800 Levi's 605. Van 129.95 Nu 69.- de Bijenkorf (2^)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15