Vgenten behandelen herdachten niet netjes Een ambitieus avontuur' 'Met de Dorstvlegels hebben we op zo'n 1000 bruiloften gespeeld' 8 TERREIN WJ GROENOORDHALLEN H Groeneveld Opticiens Leiden Regio «j RESERVEER NU! CIRCUS-PHONE 06-300144 12 t/m 16 juli matinees en avondvoorstellingen LEIDEN De beste zaak voor je ogfen, ALPHEN A/D RIJN, Van Mandersloostraat 33 LEIDEN, Winkelcentrum Kopermolen nr. 21. LISSE, Kanaalstraat 63a/Hoek Blokhuis. SASSENHEIM, Hoofdstraat 234. )ENSDAG 5 JUL11995 uionale Ombudsman 'berispt' Hollands Midden van de politieregio Hollands Midden hebben niet netjes gedragen. Dat vindt de Nationale Om- Isman. De agenten hebben te hard gereden bij het ^brengen van twee verdachten van diefstal, hebben 'tweetal te lang zonder eten en drinken laten zitten en 3) j bovendien opgesloten in een te koude cel. De Om- (sman heeft de klacht die het tweetal heeft ingediend, P0% gegrond verklaard. monica wesselinc validee rnannen, vader en werden begin februari vo- Vooaar in Waddinxveen aange spen omdat zij twee bonsai- jen hadden gestolen. Het ëtal werd per auto overge- jht naar Leiderdorp en daar He uren ingesloten. Een van de mannen moest zijn horloge inleveren en ook de auto werd tijdelijk in beslag genomen. De manier waarop de hele ar restatie is afgewikkeld, was dui delijk niet naar de zin van het tweetal. Vader en zoon dienden een klacht in en ze klaagden niet alleen over voeding, ver voer en kou. Ook zouden horlo ge en auto beschadigd zijn en zou de politie tijdens het ver voer opmerkingen over het strafblad van de verdachte heb ben gemaakt. De Nationale Ombudsman vindt de klachten over de per soonlijke verzorging terecht. De celruimte was geruime tijd niet gebruikt en pas toen de man nen werden ingesloten, werd de verwarming aangezet. Volgens de Ombudsman hadden de agenten de mannen een deken moeten geven. Ook het te hard rijden acht de Ombudsman be wezen. De agenten erkennen dat ook; ze hadden haast. De auto is wel keurig overge bracht, oordeelt de Ombuds man. Over het al dan niet be schadigen van een horloge en de opmerking over het strafblad doet de Nationale Ombudsman geen uitspraak. De verklaringen hierover zijn te tegenstrijdig. Korpschef S. van Hulst van Hollands Midden erkent dat er regels zijn overtreden. Morgen bespreken de districtschefs en de directeur politie hoe een be tere naleving van de regels kan worden gegarandeerd. Overi gens zijn de twee verdachten door 'gewone' agenten overge bracht. Hollands Midden heeft speciale arrestantenvervoerders en -verzorgers, maar deze wor den alleen ingeschakeld als ar restanten al op de hoofbureau's aanwezig zijn. o0n0jitraal wonen-project in Voorschotense wijk Starrenburg Chris Endeveld. „Het was een schitterende tijd. Maar op een gegeven moment moet je stoppen. Dat is nu het geval, al doet het wel pijn.'' FOTO LOEK ZUYDERDUIN Voorschotenaar Chris Endeveld stopt na bijna zestig jdar als muzikant rschoten alice van schuppen do? clerland wordt volgebouwd.' Smoeten overleven op een prkt terrein, maar wel op Jrt Ij zo prettig mogelijke ma- Lex Willem van Rijn, lid er!ide Vereniging Centraal Wo- wil in Voorschoten een wonen-project realise- ,Hij is in onderhandeling ;de gemeente over een plek |e laatste bouwfase van de ul,Starrenburg. e familie Rimmelzwaan is paar van een lap grond in pekomstige woonwijk. „Het l5jraal wonen-project kan op I deel van die grond ge- 20Wd worden", zegt Kees meizwaan, woordvoerder r' de familie en een goede be- van Van Rijn. „De ge- nte wil de grond natuurlijk - eoen, maar door het centraal Wen in te passen in de wijk, pen we wellicht met de ge- rite tot een overeenkomst iil( gesloten beurzen kómen." ffimelzwaan, die zelf nlëf tri project gaat wonen, onder- pt het centraal wonen. „Wij een agrarisch bedrijf. Ik per dan ook op tegen dat Nederland zomaar met dezelfde soort huizen wordt volgebouwd. Er wordt alleen gekeken naar wat de massa wil. Ik ben een voorstander van duurzaam bouwen, waarbij de ruimte op timaal wordt gebruikt." Van Rijn vult hem aan: „In een flatgebouw wordt ruimte ook optimaal gebruikt, maar dat is net een ladenkast. ledereen heeft zijn eigen la. Mensen kla gen over de buren, die ze vaak niet eens kennen. Het is heel vervreemdend. Bij centraal wo nen stel ik me voor dat ik bij voorbeeld mijn buurvrouw help met haar fietsband plakken, ter wijl zij een keer op mijn zieke zoontje past." Volgens Van Rijn hebben veel mensen een verkeerd beeld van centraal wonen. „Er wordt vaak gedacht dat het ietè met een commune te maken heeft", zegt hij. „Maar centraal wonen is ei genlijk een aantal woningen dichpbjj elkapr piet epp aantal gemeenschappelijke voorzie- nlngenr~Elk~fraisJt$~in principe" compleet, maar er zijn bijvoor beeld een doka, een gezamenlij ke huiskamer, tuin, fietsenstal ling en wasmachineruimte." Voor het centraal wonen-pro ject in Voorschoten heeft zich al een aantal geïnteresseerden ge meld, bij elkaar ongeveer 20 huishoudens. Ze hebben zich georganiseerd in een project groep die geregeld bij elkaar komt. „We hebben al een aantal van onze woonwensen op pa pier, maar de groep moet nog wat groeien. Vooral mensen uit Voorschoten willen we er nog bij hebben. Uiteindelijk willen we groeien naar 50 huishou dens", zegt Van Rijn. De projectgroep stelt geen le vensbeschouwelijke eisen aan toekomstige bewoners. „Ieder een moet zijn plaats kunnen vinden", vindt Rimmelzwaan. „Mensen moeten alleen niet denken dat ze hun problemen op de groep kunnen afwente len. Het is eigenlijk net een hu welijk, je moet samen iets op bouwen. Stel je niet voor dat dit het paradijs is, of de ideale sa menleving. Je bouwt iets op dat levensvatbaar is. Dingen kun- Trerrmet elkaar besprokemwor-- den, dat is de kracht van cen traal wonen." De onderhandelingen met de gemeente verlopen volgens Rimmelzwaan en Van Rijn voorspoedig. „Het is nu een maal zo dat mensen met veel geld meer invloed hebben", zegt Rimmelzwaan. Van Rijn vindt dat de gemeenteraadsle den wel iets meer interesse mo gen tonen. „In het ontwikke lingsplan voor Starrenburg wordt geen woord aan het cen traal wonen-project besteed. Al leen Harlaar van Groen Links, die zelf ook in een soort cen traal wonen project woont, toont interèsse." Rimmelzwaan beseft wel dat het realiseren van het centraal wonen-project veel ingewikkel der is dan het bouwen van een gewoon huis. „Het is een ambi tieus avontuur, ik vind het heel spannend." Hij ziet het centraal wonen-project ook als een goed doel. „Als je iets wilt veranderen in de-wereld, dan is dit voor mij "her moment. Het is iets heel concreets." achttien jaar maakt Endeveld deel uit van de blaaskapel De Dorstvlegels. Hij speelt er onder andere samen met zijn zoons Marcel en Rene en is algemeen leider. Dat betekent dat hij niet alleen verantwoordelijk is voor de muziek, maar dat hij ook de financiën en de pr verzorgt. Daar zit nogal wat werk aan. Endeveld: „Al dat werk wordt straks opgedeeld over drie men sen." Dat de jonge Chris Endeveld de muziek in ging was niet zo opmerkelijk. „Mijn vader mocht dat nooit en heeft ons gestimu leerd om te gaan musiceren. „Als kleine jongen van elf jaar assisteerde ik al in Rijnsburg, Katwijk en andere plaatsen. Het was jammer dat het na drie jaar afgelopen was in Oegstgeest. Door de crisis en "de dreigende oorlog verdween het korps. Pas als onderduiker in Leiden kwam ik weer in contact met de mu ziek. Kreeg ik in het geheim les van een klarinettist van de Christelijke Harmonievereni ging. Zelf speelde ik op een pis ton, een kleine trompet.". Hoki-Poki Pas na de bevrijding kon de Voorschotemaar zich weer uit- leveiï. „Speelden we de Hoki- Poki en Trees heeft een Cana dees op wijkfeesten in Leiden. Daarna moest ik in dienst en vertrok ik voor enkele jaren naar Indië. Daar was ik hoornblazer. Wellicht was dat de kans ge weest om van de muziek mijn beroep te maken, maar vader had een eigen kwekerij en zat om mij te gillen. Temeer omdat ook mijn broer in Indië zat. Dus geen muzikant, maar de tuin in. Al heb ik daar nooit spijt van ge had." t Na Indië ging Chris Endeveld weer terug naar het latere Con cordia. „Daar heb ik jaren met veel plezier gespeeld. Totdat de vereniging zo rond 1975 meer de kant van de shows op ging. Dat is leuk voor jongeren en ze doen het nog steeds voortreffe lijk. Als oudere muzikant beleef de ik er weinig plezier aan. Sa men met andere leden richtte ik als onderdeel van Concordia een blaaskapel op. Ook dat ging niet zodat wij een eigen kapel hebben opgericht. Daarnaast verzorgde ik bij Concordia een jaar of drie de blaasopleiding voor jongeren", vertelt Ende veld. In die tussentijd was hij ook nog betrokken bij de Leidse muziekvereniging Matillo. De tijd bij De Dorstvlegels - "de helft drinkt alleen maar cola of een frisje" - heeft de geboren en getogen Voorschotenaar er varen als een schitterende tijd. „In die 18 jaar hebben we op zo'n 1000 bruiloften gespeeld en veel andere activiteiten ge daan, zoals carnaval. Dat noem ik een noodzakelijk kwaad. Veel liever speel ik in een bejaarden huis. Dan zie je de mensen ge nieten", aldus Endeveld. Ooit speelde de blaaskapel er gens in Duitsland. „Voor zo'n 2500 vrouwen. Een half uurtje moesten we spelen op een gi gantisch podium. Daar stonden we geheel verloren. We zijn dan ook de zaal maar in gegaan en even later liep het hele zooitje er achteraan. Een gigantisch feest. De stadsprins was in pa niek omdat we veel te lang hie ven spelen. Maar we hebben ook wel eens voor twee man ge speeld. Dan heb je een' rot- avond." IjOor een ton aan spullen weg orschoten Bij een inbraak in een bedrijf aan de Donklaan in orschoten blijkt in de nacht van maandag op dinsdag aan- nlijk meer te zijn buitgemaakt dan de politie .aanvankelijk cht. Er is voor ongeveer 100.000 gulden aan goederen verdwe- n. Het gaat om onder meer software, computerspelletjes en ^öcessors. De spullen werden weggenomen uit een opslag- jmte. rien aan den rijn» In een moskee aan de Pallasstraat in Alphen i den Rijn is gisternacht ingebroken. Een ruit van het gebouw Jd vernield en sloten van binnendeuren werden opengebro- i. Uit de ontmoetingsruimte van de moskee zijn een televisie, agi typemachine, diskettes, videobanden en een geldbedrag van D gulden meegenomen. ;romfietser gewond na aanrijding aan den rijn» Een bromfietser en zijn passagier zijn gister middag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de ianastraat met de P. Doelmanstraat in Alphen. De 18-jarige hense bromfietser verleende geen voorrang aan een automo- >t. Door de botsing vielen de Alphenaar en zijn Zoeterwoudse Ssagier, waarbij ze kneuzingen en schaafwonden opliepen. puis De Keet e Rijnsburger- lin Leiden. Ge- p/d in 1904 3de Rijnsbur- eg nog tot de sente Oegst- behoorde. 5 een schep- van de beken- idse architect sse.Jesse ide zelf in het ante pand. Hij erkte er antie uren, lijsten een balken in. linker zijgevel et pand, waar n advocaten - >or in isgeves- zit een inge- elde steen met tam De Keet. ÜE NEDERLANDSE PERS JUBELT: "Staande ovaties" "Crème de la crème van de beste circussen ter wereld" "Alleen maar hoogtepunten" "Een aaneenschakeling van ware wereldnummers" in één piste" fotograaf Dijkman gruist dagelijks 1 jroot deel van %eek om het voor de in beeld vast Tijdens komt hij k| allerlei ?,P'ge' plekjes kJiet direct hot °jj vormen, ts^ het zeker yfj zijn om te Kfhteren. Warmonders naar NK eiergooien De Warmonders Jozef van de Vooren en Piet Vervoort doen dit najaar mee aan de neder- landse kampioenschappen eier gooien in Zelhem. Tijdens de afgelopen Kaagweek slaagden zij erin een ei over een afstand van 20 meter over te gooien. Daarmee werd het Kaagweek- record van 21 meter net niet ge broken. Van de Vooren en Ver- voort zien de kampioenschap pen als een uitdaging, maar we ten niet wat hun kansen zijn. „Ik geloof dat het record op 48 meter en 22t centimeter staat. Dat is wel heel erg ver. De kwa liteit van het ei speelt natuurlijk ook mee. Maar het is gewoon leuk om mee te doen." kees van kuilenburg Chris Endeveld kreeg ooit een schoen naar zijn hoofd toen hij met een klein trompetje zijn collega's in het voormalige Ne derlands-I ndië bij de reveille wakker blies. Een incident waarover hij met smaak vertelt en dat deel uitmaakt van zijn lange muzikale leven. Een muzikale 'loopbaan' die in 1936 begon en doorloopt tot half juli van dit jaar. „Dan is het definitief afgelopen", zegt de nu bijna 70-jarige Voorschotenaar. Al komt dat er toch niet echt keihard uit. Een teken dat stop pen hem pijn doet. „Ik ben er al twee jaar mee bezig, maar het is niet gemakkelijk." Begrijpelijk want het leven van kweker Endeveld stond in het teken van muziek. Eerst bij het tamboer- en pijperkorps in Oegstgeest en na de oorlog bij de Christelijke Harmonievereni ging in Leiden. Deze club ging later samen met Atalia op in het huidige Concordia. De laatste Allé VVV-Bespreekburo's De Nationale Theaterkassa 06 - 9203i7d.P.* VSB'BANK Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13