'Binnenstad weer veilig woongebied' gezelligheid kent geen tijd bij de firma Vlieland oppositie en partners Granaat in Leidse Hout Wethouder schuift kritiek op welzijnsbeleid terzijde ^ENSDAG 5 JUL11995 971 11 henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Pasjes /t Het AZL beveiligt I Z zich met achtdui zend pasjes In korte tijd krijgen alle medewerkers een plastic kaart. Niet netjes yt q Agenten van de po- I J litieregio Hollands- Midden hebben zich niet netjes gedragen, vindt de ombudsman. omputer mee onderjurk tpENEen vrouw heeft gisteren kans gezien een computer mee uit een winkel aan de Botermarkt in Leiden onder het ter wijde gewaad dat ze droeg. De vrouw was in gezelschap van tn vriendin en een man, die de verkoper afleidden door allerlei te stellen. jetser gewond na aanrijding jpENEen 56-jarige Leidenaar raakte gistermorgen gewond aan hoofd bij een aanrijding op de Burggravenlaan. De man litste op het kruispunt met de Scholtenstraat linksaf, stak wel 'h hand uit, maar sorteerde niet voor. De bestuurder van een 'fetelauto die achter de fietser reed, kon hem niet meer ontwij- ip. De Leidenaar is overgebracht naar het Elisabethziekenhuis. liwaar letsel bejaarde Een 76-jarige Leidse is gistermiddag zwaar gewond ge toen zij werd aangereden door een auto. De vrouw stak ter ogte van de Leliestraat de Lammenschansweg over, via het jrapad. Een 23-jarige Leidse automobilist zag haar te laat. De >uw is met een bekkenfractuur en andere verwondingen over- jracht naar het AZL. NNO 1895 Vrijdag 5 Juli or het breken v$n den boom geraakte hedenmorgen aan den de Vest een span paarden, welke voor een volgrijtuig liepen, hol. In volle vaart draafden de beesten langs genoemde :ht; het rijtuig kwam in zijn vaart met verschillende voertui- in aanraking, welke werden omvergeworpen. Ten slotte ikte het rijtuig tegen een boom bekneld, waardoor het tuig ik en de paarden zonder voertuig hun weg voortzetten tot aan Beestenmarkt, waar de dieren gelukkig tot staan werden ge- icht, zonder dat er persoonlijke ongelukken waren voorgeval- NNO 1970 zaterdag 4 juli is weer eens een stank- en stofaffaire in Woubrugge. Oorzaak: drogerij en maalderij ,,De Korenbloem" aan de B. Hosang- g. Dit bedrijf is al enige malen eerder in het nieuws geweest zijn stankverspreiding, doch erg veel verbetering valt er niet jespeuren zeggen de Woubruggenaren al verlaten nu de lijke dampen niet de schoorsteen van de drogerij. In Wou- gge is men thans bezig met het voorbereiden van een actie aan dit stankverspreiden een einde te maken. Jefdesverhalen voor Waterkrant zakt de vuurrode zon ter de kim, een streek van mmen over de kalme zee iterlatend. Zijn ogen vinden hare, zijn arm schuift aarze- d over haar schouder. „Wij ven voor altijd bij elkaar", istert ze, maar hun prille ie zal deze zomer niet over- n. De vakantie loopt ten Ide. Thuis wacht slechts een •innering aan die zomerlief- die zo weinig tijd werd ge ld. nerliefdes: wie verloor er voor enkele weken zijn aam die swingende jon- in de disco of dat bruin brande meisje aan het tnd. Na afloop van de va- ïtie restte slechts een ver bleekte foto, een tedere herin nering of een enkele liefdes brief. Stuur ons uw verhaal over die zomerliefde die zo kort moest duren of misschien wel een le ven lang stand hield. De zes liefste verhalen worden ge plaatst ppde pagina 'Water krant' dié óp 15 juli van start gaat, de schrijvers ervan wor den beloond met een extra grote paraplu om samen on der te schuilen. Inzendingen mogen niet lan ger zijn dan één A-viertje en moeten worden gericht aan: redactie Leidsch Dagblad t.a.v. de. Waterkrant, Postbus 54, 2300 AB in Leiden. Project moet centrum weer leefbaar maken Bewoners van de Leidse binnenstad worden betrokken bij een project dat het leven binnen de singels weer een stuk aangenamer moet maken. Drugoverlast door een groot aantal coffeeshops, de overlast van jongeren en ge luidsoverlast van horecagelegenheden maken volgens stadsdeelmanager van het 'Stadsdeel Midden', H. Blaau- been, dat bewoners van dat gebied zich in het algemeen niet veilig voelen. leiden herman joustra Aan het project ('Plan van Aan pak '95') werken mee: de Leidse Welzijns Organisatie (LWO), de afdeling Milieu en Beheer van de gemeente Leiden en de poli tie. Gisteren werd het plan ge presenteerd tijdens een verga dering van de commissie wel zijn. Aanstaande zaterdag maakt Blaaubeen samen met vertegenwoordigers van ge noemde instanties een nachte lijke tocht door het centrum om poolshoogte te nemen. ,,Maar het zal nog wel enige tijd duren voordat de invulling van het project vaste vorm krijgt." Uit gesprekken met bewoners concludeerde Blaaubeen onder meer „dat de tolerantie van be woners tussen de singels in toe nemende mate op de proef wordt gesteld. Behalve het ge bied rond de Morsstraat worden ook vooral het gebied rond de Haven, de stegen grenzend aan de Haarlemmerstraat en de Ou de Vest, en het gebied rond Mo len De Put als onveilig ervaren door de bewoners." „Het komt voor dat bewoners Stalen platen voor hun voordeur bevestigen en de ramen van tra liewerken voorzien om zich enigszins veilig te voelen. Van het indienen van een aanklacht wordt soms bewust afgezien uit angst voor intimidatie van hore- condernemers of hun klanten. Daarmee bedoel ik niet alle ho recagelegenheden maar de slechte. De goede moeten daar onder lijden." Een grote groep bewoners zou niet het idee hebben dat ei gen acties, zoals het doen van aangifte bij de politie, tot oplos singen zal leiden. Er heerst een gebrek aan vertrouwen in de politiek en de politie. „Eigen oplossingen van bewoners moeten vaker uitgangspunt worden van de te ondernemen stappen. Er moet niet steeds naar de politiek worden geke ken als er oplossingen moeten komen." Bij de bespreking van de ver schillende Plannen van Aanpak benadrukten de verschillende stadsdeelmanagers en A. Flap per, directeur van de LWO, ver der dat de organisatie in een overgangsfase zit. Voorheen was het zo dat de organisatie zich met name richtte op ver schillende doelgroepen. „We zitten nu nog in een overgangs fase, maar we moeten uiteinde lijk toe naar een wijkgerichte en probleemgerichte benadering", aldus Blaaubeen. De bewoners worden daar nauw bij betrok ken. Die benadering houdt in dat de buurtwerker onder meer aan de hand van diverse gesprekken een eerste analyse van de wijk en zijn problemen maakt. Die analyse wordt vervolgens voor gelegd aan de bewoners van de wijk en aan het bewonerskader (zoals buurtverenigingen) met de vraag of zij zichzelf herken nen in het geschetste beeld. Ook wordt gevraagd of de geko- 1 zen oplossingen de beste zijn. Tot slot wordt een inventarisa tie gemaakt van de mogelijke inzet van bewoners zelf bij het oplossen van de problemen. leiden Voetballer Glenn Helder, vanuit Engeland even vooreen vakantie terug in Leiden en Wies Cavé, zangeres van het levenslied, bogen zich gisteren over de vraag welke organisaties en buurtgroepen de leukste ideeën hebben om hun wijk te verbeteren. De twee bekende Leidenaars vormen samen met burge meester Cees Goekoop en wethouder Jan Laurier de jury van de campagne Wijkinitiatieven. De campagne bestaat uit een prijsvraag waarvoor de gemeente, net als voorgaande jaren 100.000 gul- I den heeft uitgetrokken. De ingezonden plannen, die het beste passen binnen het begrip 'sociale vernieu- J wing', maken zo kans op een financiële bijdrage van maximaal 10.000 gulden. Nieuw dit jaar is de jury, die uit zo'n dertig inzendingen de winnaars moet kiezen. Vorig jaar nog besliste de gemeenteraad welke projectjes geld kregen en welke niet. Bij de gemeente zijn ze blij dat Glenn Helder, voetballer bij de Engelse club Arsenal, in de jury zitting wilde nemen. „Hij wilde het graag doen, hij voelt zich echt een Leidenaar", aldus woordvoerder Fons 1 Delemarre. „En wij zijn reuze blij omdat Glenn Helder juist zo goed heeft laten zien watje door zelfwerk zaamheid en doorzettingsvermogen heeft bereikt. Zelfwerkzaamheid is een belangrijk thema bij de cam pagne wijkinitiatieven. Het idee achter de prijsvraag is de inzenders met een plan komen dat ze voor een groot deel zelf kunnen uitvoeren." De prijswinnaars worden donderdagavond na de Peurbakkentocht bekend gemaakt. De inzenders varen tijdens de tocht van de Beestenmarkt naar het waterpodium. Ook Helder en Wies Cavé zijn daar van de partij. FOTO HENK BOUWMAN leiden wim koevoet In een sloot in de Leidse Hout ligt vermoedelijk een granaat uit de Tweede Wereldoorlog. Dat is wethouder J. Laurier (Groen Links) aan de weet gekomen. Laurier beschikt over een ver klaring van een getuige aan de hand waarvan de plek vrij nauwkeurig kan worden vastge steld. Binnenkort komt de Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) een kijkje nemen. Om redenen van veiligheid houdt Laurier voor zich om wel ke sloot het gaat. Het projectiel ligt volgens de wethouder 'veilig onder de grond'. In afwachting van de EOD hoeft het gebied dan ook niet te worden afgezet. Volgens Laurier is de granaat, die afkomstig zou zijn van af weergeschut dat stond opge steld op het Oegstgeester land goed Oud-Poelgeest, een aantal jaren geleden voor het eerst ontdekt. Bij het uitbaggeren van een sloot kwam het projectiel naar boven. Om onduidelijke redenen is het toen terugge gooid en onder de grond ge stopt. Vlak voor het begin van de huidige werkzaamheden in de Leidse Hout werd Laurier door een getuige aan dat incident herinnerd. „Voor alle duidelijk heid", zegt hij, „de sloot waar de granaat ligt, zit niet bij de sloten die momenteel worden uitgebaggerd. Er is dus geen ge vaar dat per abuis de granaat tot ontploffing wordt gebracht." De granaat wordt terloops ge noemd in de 'eerste periodieke rapportage 1995', een financieel stuk. De opstellers maken zich hierin drukker om de rekening die de EOD bij de gemeente zal indienen dan om het ontplof fingsgevaar. Volgens Laurier is dat 'een realistische opstelling'. leiden herman joustra Wethouder H. de Goede (wel zijn) vat het rapport van het So ciaal en Cultureel Planbureau niet op als kritiek op zijn eigen functioneren en dat van de Leidse politiek. De D66'er zei dat gisteren tijdens een verga dering van de commissie wel zijn. In het rapport, een neer slag van onderzoek in Tilburg, Zaanstad en Leiden, conclu deert het planbureau onder meer dat welzijnsinstellingen in Leiden hun eigen gang gaan en dat het gemeentelijke welzijns beleid in de praktijk niet tot stand komt. De gemeente zou nauwelijks greep hebben op wat de instellingen doen. Zo zei hij dat „Leiden juist wel een initiërende rol speelt in de aanpak van welzijnsproble men. In goede samenwerking met de Leidse Welzijns Organi satie." Het rapport moet boven dien zorgvuldig worden gele zen, waarschuwde hij, om goed onderscheid te kunnen maken tussen conclusies die in zijn al gemeenheid gelden en die wel ke specifiek betrekking hebben op de Leidse organisatie. „Er staan in elk geval een paar alge mene conclusies in die volgens mij best wel eens voor alle zes honderd gemeenten in Neder land zouden kunnen gelden." Verder spreekt het rapport zich op een aantal punten te gen, zo zei hij. „Er staat onder meer dat de politiek zich te wei nig zou bemoeien met de wel zijnssector. Maar ergens anders staat weer het tegenovergestel de." Met dat laatste doelde hij on der meer op de conclusie van het SCP dat de gemeente te veel de rol van 'eindcontroleur' wil spelen. ;renspeciaalzaak aan Nieuwe Rijn bestaat (meer dan) 100 jaar i 11* PvdA weggehoond door ad van kaam ligheid kent geen tijd, luidt >ud gezegde, dat bij de fir- Vlieland bewust of onbe- maar weer eens van zijn aag is ontdaan. Boven het aan de Nieuwe Rijn 50 al sinds maanden met letters '100 jaar' - om aan ven dat het eeuwfeest een Maar de jaren zijn toch baar nog sneller voorbijge- dan gedacht. Uit de offi- stukken van de gemeente ;n valt op te maken dat de ïandel annex dierenspe- 7.aak veel ouder moet zijn 1895. Al was die dan aan- elijk in de Maarsmansteeg stigd en ook nog eens on- en andere naam. t ding is in elk geval zeker at is dat T.F. Vlieland des- in 1890 hier ter stede in za ging en dat zijn zoon en soon de winkel in de vol- eeuw hebben uitge- td tot een begrip in Leiden irre omstreken.' Wie Vlie- zegt, denkt aan dieren of. dierbenodigdheden, dat is als een axioma. Hetgeen )eurloo in 1986, toen hij de aan de Nieuwe Rijn over- ook prompt onderkende, vel hij in Rotterdam al twee nspeciaalzaken onder ei- naam runt, piekerde de ve eigenaar er niet over om de naam 'Vlieland' te tor- Want veel zou er onder het ve bewind in die kleine aar veranderen. Maar niet tam. Deurloo heeft van origine met Leiden. Komt uit (het Zoetermeer, waar zijn ou- vroeger ook al een dieren- aalzaak hadden. Zat van af aan in het trimmen van en en begon in Rotterdam '-ichzelf. Kende Vlieland al an naam en reputatie en zijn kans in Leiden toen nkel bij gebrek aan opvol-' door T.F. Vlieland III ran Medewerker Eric Broere en eigenaar Ger Deurloo (rechts) voor de zaak. „Wij gaan opgewekt de volgende eeuw in." de hand werd gedaan. Van de historie weet hij niet echt veel. Zijn rechterhand Eric Broere des te meer. Die werkt dan ook al 23 jaar op de Nieuwe Rijn, in het hartje van de stad. „Maar van het prille begin moet je me ook niet vragen opent de bebaarde Broere, „dat is natuurlijk van voor mijn tijd. Wél weet ik nog dat toen ik hier begon er voornamelijk in zaden werd gehandeld. Zo'n man of vijftien a twintig stond de hele dag af te wegen. Het pakhuis lag vol met balen. Zaden voor de tuin, voor de vogels. De echte hausse in huisdieren ontstond wel in die tijd. Vroeger hadden de mensen kanaries. Duiven ook. Honden en katten werden pas later gemeengoed en nu heeft 98 procent van de Neder landers een huisdier. Maar toch, we kregén laatst van een klant een nummer uit 1885 van Sem per Virens, weekblad voor de Land- en Tuinbouw. Daarin ad verteerde ene C. Vlieland met goudvisschen, ja met sch, voor 15 centen per stuk. Misschien was dat de vader van T.F. Vlie land. In elk geval verkochten ze dus toen al exotische dieren. En afgezet tegen de tijd waren ze nog best prijzig oök." Hoewel in de branche de naam van Vlieland door heel Nederland volgens Deurloo: „Even beroemd en berucht was", trof hij naar zijn zeggen een kleine tien jaar terug een FOTO HENK BOUWMAN zaak aan die vooral teerde op zijn verleden. Een beetje stoffig en dat gold zowel voor het kapi tale hoekpand, alsook voor de bedrijfsvoering die niet meer voldeed aan de eisen van de moderne tijd. Een mooie gele genheid derhalve om zijn 'apar te' filosofie omtrent het onder nemerschap op zijn acht perso neelsleden los te laten. Onder het motto: 'je moet vooral lol in je werk hebben', activeerde de baas zijn mensen om creatief mee te denken en te doen. „Je winkel staat of valt bij het per soneel. Maar sindsdien", zegt hij niet zonder trots, „komt nie mand hier meer om twee minu ten voor negen binnen. Ruim voor de opening is iedereen aanwezig. Een bakkie doen en lekker kletsen. Ja, en dat gaat het uiteraard als vanzelf over het werk." Uit die gesprekjes, uit die me de-verantwoordelijkheid, ont stonden de initiatieven die hard nodig waren om de tent weer op te krikken. „Vrijwel alles is in de afgelopen drie jaar veran derd", kijkt Broere om zich heen. „We hebben hier vaak tot diep in de nacht gewerkt. Stukje bij beetje de zaak gerenoveerd en aangepast. De klanten ko men niet meer vanzelf. Daar moet je wat voor doen. We heb ben wekelijks acties. We hebben een enorme vijver in de zaak gehad. Straks maken we een complete kinderboerderij bin nen. Het assortiment is aange past aan de tijd, ook qua dieren. Hoeveel artikelen we hebben? Geen idee. Ontelbaar veel. Maar dat is altijd de kracht van Vlie land geweest, hoor." Het effect van die ingrijpende veranderingen was vrijwel di rect voelbaar en ook meetbaar. „Het is sindsdien een stuk druk ker geworden. De omzet is met 33 procent gestegen", maakt Ger Deurloo geen geheim van zijn succes. „Plus we hebben grote plannen, al kan ik daar op dit moment nog weinig over zeggen. Kijk, dat de zaak een historie heeft van 100 of van mijn part 110 jaar is natuurlijk leuk. Maar op zich kan je met dat gegeven niet zoveel. Je moet vooruit denken. Positief denken ook. En blijven lachen, natuur lijk, anders kan je er net zo goed meteen mee ophouden. Wij gaan opgewekt de volgende eeuw in. Inderdaad, gezellig heid kent geen tijd." leiden wim koevoet De PvdA is gisteravond door collegepartners én oppositie weggehoond in de raadscom missie economie. Woordvoer der H. Baaijens kreeg geen poot aan de grond met zijn kritiek op de in zijn ogen te radicale aan pak van de winkeluitstallingen. CDA-wethouder J. Walen kamp wees er fijntjes op dat juist de PvdA bij verschillende gelegenheden hem heeft verwe ten alleen maar plannen op pa pier te zetten maar ze nooit uit te voeren. Walenkamp kreeg bijval van onder anderen D66- voorman O. Welling, die geen spaander heel liet van 'een waanzinnig zwaar aangezet PvdA-schrijven' over hetzelfde onderwerp. J. de Coo vah Lei den Weer Gezellig/De Groenen wreef ook nog wat zout in de PvdA-wonden. „Welk bedrijf heeft de PvdA nu weer voor zijn karretje weten te spannen?" vroeg hij. Volgens het raadslid heeft zijn fractie 'langs verschillende ka nalen' vernomen dat de ge meente te hard van stapel is ge lopen. Hij stelde dat de verwij dering van de winkeluitstallin gen in en buiten het centrum niet consequent is als de ge meente haar eigen hinderlijk opgestelde straalmeubilair niet verplaatst. Ook staat de geloof waardigheid van het beleid op het spel nu winkeluitstallingen die verder dan 60 centimeter van de gevel uitsteken zijn ver boden maar terrassen onge moeid worden gelaten. Over het laatste merkte D66'er Welling spottend op dat hij zelf ook niet graag op een terras van 60 centimeter wenst plaats te nemen. Alleen WD'er A. Geerlsema zei dat hij wel met de PvdA 'kan meevoelen'. Wethouder Walenkamp rea geerde uiterst verbaasd op de PvdA-interventie. Volgens de CDA'er is de operatie nauwe lijks omstreden. Er waren tot voor kort 200 vergunninghou ders voor uitstallingen. De in trekking van de vergunningen heeft tot slechts elf bezwaar schriften geleid. Daarvan zijn er nog maar drie overgebleven. Verbazing over verhuizing leiden wim koevoet ln de agenda van de Leidse wethouder J. Walenkamp (CDA) staat dat hij vrijdagoch tend 7 juli om 11.00 uur een afspraak heeft om met eige naar G. Nagtegaal van banket bakkerij en tearoom Van Dam aan de Steenstraat te praten over plekken in Leiden voor een pannekoekenbakkerij. Walenkamp zei gisteravond in de raadscommissie grond zaken dat hij ervan uit gaat dat de afspraak niet doorgaat. De wethouder reageerde hiermee op opmerkingen van raadsle den over het hericht in deze krant, gisteren, dat Nagtegaal een pannekoekenboerderij be gint aan de Leiderdorpse Persant Snoepweg. Walenkamp zei ook niéts te begrijpen van het verhaal dat Nagtegaals plannen in Leiden onmogelijk zouden zijn ge maakt. „Het gesprek van aan staande vrijdag had juist de vestigingsmogelijkheden tot onderwerp", merkte hij droog jes op. Walenkamp zei verder: „Ik heb begrepen dat door de pannekoekenboerderij er een groot aantal banen ontstaat. Voor de werkgelegenheid in Leiden maakt het niets uit of een bedrijf nu in Leiden of Lei derdorp komt."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11