Sorgdrager stopt infiltratie politie in grote drugbende Binnenland Identificatie-weigeraars krijgen mager loonstrookje Lekker vliegeren in Scheveningen Mariabeeld in Brunssum huilde allesbehalve bloed Ongeval NS-baanwerkers kwam door menselijke fout 'Het zou me niet verbazen als Jezus binnen tien jaar wederkomt' Nijpels haalt bij afscheid uit naar politiek Den Haag - ZATERDAG 1 JUL11995 Verdrag chemische wapens bekrachtigd den haag Nederland heeft gisteren in New York het verdrag te gen chemische wapens geratificeerd. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Nederland is het der tigste land dat het verdrag bekrachtigt. Dat treedt in werking 180 dagen nadat het door 65 staten is geratificeerd. Het verdrag ver plicht landen niet alleen om in de toekomst geen chemische wa pens te produceren, maar ook om de bestaande voorraden bin nen tien jaar na de inwerkingtreding te vernietigen. Landen moeten fabrieken die chemische wapens produceren ontmante len. 'Open dag luchtmacht is verantwoord' den haag Tijdens de open dag van de Koninklijke Luchtmacht vandaag in Volkel wordt het milieu niet onaanvaardbaar belast. Dat schreef staatssecretaris Meijling (defensie) gisteren in ant woord op een protestbrief van de burgemeester en wethouders van Grave. Defensie ziet de demonstratievluchten op de open dag als oefening. De vlieguren worden dan ook in mindering ge bracht op het jaarlijkse oefenprogramma, aldus Meijling. Vol gens hem is een open dag zonder die demonstraties ondenk baar. Agent gearresteerd in illegaal gokhol tilburg Bij een inval gisterochtend in een illegaal gokhol in Til burg zijn zeventien mensen aangehouden, onder wie een 26-ja- rige agent van het plaatselijke politiekorps. De korpschef van de politie Midden- en West-Brabant heeft de agent, lid van het team Wilhelminapark, geschorst. De politieman had op het mo ment van de inval geen dienst, maar had wel zijn dienstwapen bij zich. Volgens een woordvoerder had de politie informatie dat het pand geregeld werd bezocht door criminelen en dat er mo gelijk vuurwapens aanwezig waren. Daarom stormden de agen ten met getrokken pistool naar binnen. Er werd een geringe hoe veelheid cocaïne en een illegaal vuurwapen gevonden. Aantal zeehonden neemt toe pieterburen De zeehondencrèche Pieterburen heeft eind juni duizend volwassen zeehonden en iets meer dan tweehonderd jongen geteld in de Waddenzee. De tussentijdse telling was vooral gericht op de nieuw geboren zeehonden. De geboorte- piek valt dit jaar bijna twee weken vroeger dan vorig jaar. Eind augustus vorig jaar telde het instituut voor Bos- en Natuuron derzoek ruim twaalfhonderd zeehonden, circa honderdvijftig meer dan in 1993. De crèche wijst erop dat het onlangs bepaalde aantal relatief is. Pas eind augustus, wanneer de paartijd begint, verzamelen alle dieren zich op de zandbanken.Hoewel we nog hard moeten werken aan de kwaliteit van het leven van de zee hond, zijn we op de goede weg", aldus Lenie 't Hart. Man bekent moord gedeeltelijk bergen op zoom» De 20-jarige man die dinsdagavond is aange houden omdat hij ervan verdacht werd betrokken te zijn bij de moord op een 21-jarige scholiere, heeft een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. De man is gistermorgen voorgeleid aan de rech ter-commissaris en is in bewaring gesteld. Over de wijze waarop de Bergenaar bij de dood van de vrouw betrokken is en in welke mate kon de politie gisteren nog niet vertellen. Haar ouders trof fen het alleenwonende meisje maandagochtend levenloos aan in haar woning aan de Jan Derckxstraat in Bergen op Zoom. Ze was toen al enkele dagen dood. Forse straf voor drugbaronnen den bosch Het Gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren twee mannen uit Sint Willibrord en Rijsbergen tot acht jaar onvoor waardelijke celstraf veroordeeld. Het hof achtte bewezen, dat zij een bende leidden die zich van eind 1991 tot juni 1994 op zeer grote schaal bezighield met import en produktie van soft- en harddrugs. Het merendeel van het inbeslaggenomen geld en goederen, ter waarde van twee miljoen, is door het Hof verbeurd verklaard. De twee hebben steeds volgehouden onschuldig te zijn al erkenden zij dat er een arsenaal vuurwapens bij hen was aangetroffen. De politie ondernam drie inkijkoperaties om de bendeleden aan te kunnen houden. Uitzendbureaus helpen Detam utrecht Het uitzendbureau Vedior International gaat de be drijfsvereniging Detam helpen bij het zoeken van banen voor vijftig gedeeltelijk arbeidsongeschikte uitkeringsgerechtigden. Dat heeft algemeen directeur De Jonge van de Detam gisteren gezegd op de algemene ledenvergadering in Utrecht. Voor de proefis een selectie gemaakt uit de achtduizend mensen die via de Detam een gedeeltelijke WAO-uitkering krijgen met een aan vullende WW-uitkering. De Detam werkt sinds vandaag samen met arbeidsbureaus en uitzendbureaus bij de arbeidsbemidde ling van WW'ers. Nu krijgén 59.100 mensen een WW-uitkering via de Detam. Vanaf 1996 denkt de bedrijfsvereniging per jaar zo'n 35 miljoen gulden aan WW-uitkering uit te sparen door de nieuwe aanpak. In 1994 keerde de Detam 820 miljoen gulden aan WW uit. Stelende wethouder verlaat politiek waalwijk De Waalwijkse wethouder Heüverling, die 20 mei werd betrapt op winkeldiefstal, heeft besloten op te stappen. De man, die momenteel met ziekteverlof is, verlaat de gemeentepo litiek. Een terugkeer naar het gemeentehuis zou voor hemzelf, zijn partij (PvdA) en het gemeentebestuur een zware wissel op de toekomst trekken. De vertrekkende wethouder stal 20 mei, naar zijn zeggen 'in een vlaag van bewustzijnsvernauwing' als gevolg van privéproblemen, voor ongeveer vijftig gulden aan be stek. Hij werd betrapt toen hij door het beveiligingspoortje liep. De zaak werd met een boete van tweehonderd gulden snel afge handeld. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienste den haag gpd Tenminste zes Nederlanders hebben gisteren een loon strookje gekregen met een fikse strafkorting, omdat ze hebben geweigerd een kopie van hun paspoort in te leveren bij de ad ministratie van het bedrijf waar ze werken. Omdat ze zich niet hebben gehouden aan de iden tificatieplicht die per 1 juni is ingegaan, zijn ze door hun werkgever bestraft met een flin ke korting op het salaris. Zo kreeg Mariël van den Bos, fluitiste bij het Metropool Or kest, deze maand geen 1.850 gulden, maar slechts 1.053 gul den op haar rekeing gestort. Zo iets kan iedere weigerende werknemer gebeuren. Werkge vers die de wet op de identifica tieplicht niet uitvoeren, kunnen een proces-verbaal krijgen en door de rechter tot een geldboe te of gevangenisstraf worden veroordeeld. Maar fluitiste Mariël is niet van plan toch maar een kopie van haar paspoort bij de boek houding van het orkest in te le veren. „Wat mij tegen de borst stuit, is dat een machtsmidde wordt gebruikt om je zover t< krijgen. De staat legt mij eer plicht op die ik niet als zodanij ervaar. Als ik daar niet aan vol doe, wordt er 60 procent var mijn loon ingehouden. Ze heb ben al mijn sofienummer, wa willen ze nog meer. De controk wordt steeds groter en op gege ven monment moet je zeggen tot hier en niet verder." De helft van de werknemer: van het Amsterdamse stadsdee Noord heeft ook nog geen kopii van hun paspoort ingeleverd Hen staat voorlopig geen kor ting te wachten. Wethoude T. Grimmius van het stadsdeel „Ik \and dat de sanctie niet ge heel in verhouding staat met d( overtreding. En ik wil duidelijl weten welke haken en ogen op juridisch gebied aan deze stra zijn verbonden." De getroffer werknemers kunnen het inge houden loon na een jaar via d( inkomstenbelasting terugkrij gen. Het Autonoom Centrun Amsterdam heeft aangekondigc een steunfonds te willen oprich ten voor gestrafte werknemers. scheveningen» Deelnemers aan het achttiende Vliegerfeest dat dit wekeinde in Scheveningen wordt gehouden, draaien alvast een beetje warm. Twee dagen lang laten deelnemers uit elf landen hun vederlichte pronkstukken op. Gisteravond werd het officiële startsein gegeven met de te- lucht-lating van de grootste vlieger ter wereld-. Vorig jaar trok de show 200.000 bezoekers. foto anp toussaintkluiters Minister wijkt af van advies OM-commissie gennep.anp Minister Sorgdrager (justitie) heeft de politie in april ver boden door te gaan met een under-cover-operatie tegen een internationale drugbende. De recherche zat al twin tig jaar achter de criminelen aan. In 1993 besloot zij een infiltratieteam in de strijd te gooien. Verscheidene under cover-agenten waren inmiddels doorgedrongen tot de top van de organisatie. den haag* anpken van de operatie onthuld. Een speciale commissie van het Het ministerie van justitie be- openbaar ministerie (OM), die vestigde gisteren de stopzetting opsporingsmethodieken van de van de actie. Het Reformato- politie beoordeelt, had positief risch Dagblad heeft het afbre- over de operatie geadviseerd. heerlen-brunssum gpd De vloeistof die dinsdag uit he't linkeroog van een Maria beeld in Brunssum vloeide, is in elk geval geen bloed. Dat heeft onderzoek door het zie kenhuis in Heerlen onomsto telijk vastgesteld. Op verzoek van het Limburgs Dagblad ver richtte het haematologisch la boratorium gisteren diverse tests. Het Mariabeeld is gemaakt van gips met een kunststof laagje. De krant wist beslag te leggen op een gestolde drup pel vloeistof die van het Ma riabeeld afkomstig is. J. van Wersch, hoofd van het labora torium: „We legden het spul onder de microscoop en we zagen geen cellen. Het defini tieve bewijs leverde vervolgens de rode bloedstoftest: die viel negatief uit. Het is uitgesloten dat dit iets met bloed te ma ken heeft." Wat het beeld wel huilde, kon het laboratorium gisteren niet vaststellen. Van Wersch en zijn collega's constateerden wel dat het gestolde materiaal bij verhitting vloeibaar wordt en verdampt. Dat kan wijzen op organisch materiaal. Bij de woning van het gezin Cou- mans in de Brunssumse wijk Egge, waar het beeld begon te huilen, was het gisteren nog veel drukker dan de afgelopen dagen. Veel kijklustigen en filmploegen plus verslaggevers maakten er een waar media spektakel van. Waarom de minister hiervan is afgeweken, wil haar woordvoer der niet zeggen. Volgens de krant zouden de infiltranten moeten meewerken aan de import van enkele ton nen softdrugs. Dit zou Sorgdra ger te ver gaan. De toetsings commissie vond het wel de moeite waard als het zou leiden tot het oprollen van de mis daadorganisatie. Maar een mis lukking van de infiltratie zou de minister politiek kwetsbaar kunnen maken. Twee kinderen gedood bij felle brand Lelystad lelystad anp Twee kinderen van drie jaar, broer en zus, zijn gistermorgen om het leven gekomen bij een uitslaande brand in hun ouder lijke woning in Lelystad. De kin deren waren boven in een slaapkamer, waar de brand ver moedelijk is ontstaan. „De wo ning staat op slechts een paar honderd meter afstand van de brandweerkazerne, dus we wa ren zeer snel ter plaatse. Toch sloegen op dat moment op de bovenverdieping de vlammen al uit de ramen", aldus een woordvoerder. De brandweer zag zich wegens de felheid van de brand genoodzaakt eerst het vuur te blussen voordat de slaapkamer bereikt kon worden. Toen het vuur geblust was, ble ken de kinderen te zijn overle den. Overigens is het onduidelijk welk rechercheteam door de minister is temggefloten. Het landelijke OM-bureau in Den Haag noemde het bekendma ken van Sorgdragers besluit ui termate schadelijk. Hij wilde niet ingaan op de vraag of de geïnfiltreerde politiemensen zich inmiddels veilig hebben kunnen terugtrekken' uit de cri minele organisatie. „Maar bij beëindiging van operaties staat de veiligheid natuurlijk altijd voorop." dodemansknop als de snelstop rem bediend. Wegens zijn snel heid (bijna 80 kilometer per uu toen hij de wissel passeerde kon de trein niet op tijd stop pen. Het voertuig reed var spoor 1 op spoor 2, het spoo waar de baanwerkers aan werk ten. Voor dergelijk werk is een- 'al gemeen leider werkzaamheden verantwoordelijk. Die wijst eer veiligheidsman aan en instru eert die. Beiden zijn verant woordelijk voor veiligheid var mens en materieel. De politit heeft beide NS-medewerkers al: verdachten aangemerkt en ge hoord. Het is nog niet bekend o de officier van justitie tot ver volging zal overgaan. Hij besluii dat nadat hij volgende week hei proces-verbaal heeft gekregen. Het onderzoek is verricht ir nauwe samenwerking met d( Spoorwegen (NS railinfrabe heer, Railned en NS onderhout service). Er loopt ook nog eei onderzoek van de Spoorwegon gevallenraad. De Arbeidsinspec tie en Railned doen elk ook eer intern-onderzoek. Het spoorwegongeval op 31 mei in Mook en Middelaar, waar door drie NS-baanwerkers om het leven kwamen, is te wijten aan een menselijke fout. Ver antwoordelijke NS'ers hebben niet gemerkt dat een wissel ver keerd stond. Dat concludeert een onderzoeksteam van de po litie, dat in opdracht van de offi cier van justitie in Roermond een onderzoek instelde. De po litie Limburg-Noord heeft dat gisteren meegedeeld. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Molenhoek op het traject Nijmegen-Venlo. Baan werkers van de NS werkten daar aan de wissels. Het justitiële on derzoek naar de oorzaak van het ongeval is nagenoeg afge rond. Het richtte zich vooral op technische aspecten van het werken aan een spoorweg en de daarbij horende veiligheids maatregelen. Gebleken is dat op het mo ment dat de trein naderde een wissel in de verkeerde richting leidde. De machinist, die dat zag, heeft zowel de zogeheten Zevende-dags Adventisten houden wereldcongres in Utrecht utrecht robert van de woestune Van heinde en verre zijn ze naar Utrecht gekomen, j voor de internationale Generale Conferentie van de Kerk van de Zevende-dags Adventisten die tot en met 8 juli duurt. Naar schatting zullen er dit weekeinde 30.000 bezoekers in de Utrechtse Jaarbeurshallen spre ken over godsdienstvrijheid, de vrouw in het ambt en iar het verschijnsel homoseksualiteit. Direct op de eerste p 0 congresdag, namen de Zevende-dags Adventisten af- stand van voorspellingen dat Christus in het jaar 2000 rdd op aarde zal terugkeren. „We verwerpen iedere poging we! een datum te voorspellen", aldus een verklaring van het uv! bestuur van het kerkgenootschap. [k i De Kerk van de Zevende-dags Adventisten werd in de e k vorige eeuw in Amerika gesticht. Hoewel het genoot- schap gerekend wordt tot de protestantse kerken, on derscheiden de adventisten ach op een aantal wezen lijke punten van hun geloofsbroeders. Belangrijkste on derscheid is het feit dat zij de sabbat op zaterdag vie ren. Verder verwachten zij de spoedige wederkomst adventus van Jezus. Hoe spoedig? „Dat weet ik niet precies", zegt dominee Cees van der Ploeg, die onder meer de perscontacten onderhoudt. Hij waagt zich wel aan een voorzichtige voorspelling: „Het zou mij niet ïaai verbazen als de wederkomst binnen een tiental jaren veil een feit zou zijn. En dan zijn alle problemen op deze wereld in één klap opgelost. Voorspellingen van het tijdstip waarop Christus op aar- j de terugkeert zijn een heikel onderwerp binnen de kerk I van de adventisten. Hiermee ging een van de oprichters van het genootschap de vorige eeuw al eens flink de mist in. De Amerikaan William Miller, die in de vorige eeuw een beweging startte waaruit de adventisten voortkwamen, had na bijbelstudie ontdekt dat op 22 oktober 1844 het einde der tijden zou aanbreken. Maar de zon ging die dag gewoon onder, en tot op heden spreken de adventisten over 'de grote teleurstelling'. De kerk groeit als kool. Sinds de vorige internationale conferentie, vijf jaar geleden, zijn er wereldwijd meer dan drie miljoen adventisten bijgekomen. „Dat bete kent elke vijftig seconden een nieuw lid", zei een trotse voorzitter van de conferentie, de Amerikaan Robert Fol- genberg, bij de opening van het congres. Hij drong er bij zijn gehoor op aan door te gaan met zending en evangelisatie. „Er is maar één oplossing voor de proble men in deze wereld en dat is Jezus. Wij moeten zijn vredesboodschap bekendmaken aan iedere man, vrouw en kind op deze aardbol." Gaat dat allemaal zo gemakkelijk? Nee, zei Folgenberg. Er ligt wel degelijk een zekere strategie aan de evangeli satiepraktijken van de kerk ten grondslag. Belangrijk is in de eerste plaats dat iedere adventist de persoonlijke overtuiging heeft dat hij een waardevol kind van God is. „Daar gaat wervende kracht van uit". Verder dient het evangelie op een efficiënte manier verkondigd te wor den. Kerkbesturen dienen hun beleid op elkaar af te stemmen. Geen dubbel werk, maar nauwkeurig bestu deren hoe met zo min mogelijk middelen zo veel mo gelijk mensen bereikt kunnen worden. Een kwestie van marketing. En tenslotte pleitte Folgenberg ervoor meer gebruik te maken van de jongeren in de kerk. Want ook jeugdig elan kan een grote stimulans zijn voor het evangelisatiewerk. „En dan zijn er geen grenzen aan wat er bereikt kan worden." Zoals reeds gezegd, dit doen de adventisten niet alle maal voor zichzelf, maar omdat zij geloven dat zij op deze wijze een daadwerkelijke bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van de problemen van deze wereld. Oorlogshandelingen, chauvinisme, het uitsluiten van mensen: dat speelt allemaal geen rol meer als mensen als ware christenen met elkaar omgaan, stelt de Ameri kaanse hoogleraar Benjamin Reaves uit Alabama. „We moeten de wereld laten zien hoe liefdevol wij als chris tenen met elkaar omgaan. Als we daar niet in slagen, zal onze boodschap niet aanslaan. Niets is indrukwek kender dan een kerk waarvan de leden als familie met elkaar omgaan. Maar een kerk die verdeeld is, geeft een vals beeld van onze Heer." Verdeeldheid dreigt echter ook in de kring van de ad ventisten. Want de meningen over de wenselijkheid van de vrouw in het ambt lopen nogal uiteen. De wes terse landen de Verenigde Staten voorop zijn voorstander van de vrouw in het ambt. Verschillende Afrikaanse gedelegeerden lieten gisteren al weten na mens hun kerken tegen te zullen stemmen. Op het parkeerterrein voor de Jaarbeurshallen is voor de jeugd een werelddorp ingericht, waarin allerlei woonvormen van de minder bedeelden op deze aarde tentoongesteld zijn. Het werd geopend door minister Jan Pronk (ontwikkelingssamenwerking), die als als eer ste werd rondgeleid langs onder meer een Vietnamese vluchlelingenboot, een Afrikaanse kraal en een paalwo ning. Doel van de tentoonstelling is kinderen een beeld te geven van wonen en leven in niet-westerse culturen. Er is grote belangstelling voor. Er hebben zich al 18.000 kinderen uit Utrecht en omgeving voor een rondleiding gemeld. breda anp Ed Nijpels kriebelt zijn zoontje onder de kin terwijl dikke rijen Bredana- ren wachten om de vertrekkende burgemeester de hand te schudden. foto anp hans steinmeier de reorganisatie van het bin nenlands bestuur voor de zo veelste maal in de afgelopen veertig jaar in een vicieuze cir kel terecht is gekomen, waar door de gemeentelijke herinde ling en de bestuurlijke organisa tie eikaars gegijzelde zijn ge worden." Nijpels verweet de Haagse partijen ook dat ze niet waar hadden gemaakt, wat ze bij de verkiezingen hadden be loofd, namelijk de versterking van de politie met 10.000 man. Nijpels ruilt vandaag zijn bur gemeesterschap in voor een functie als president-directeur van de Twaalf Provinciën Lan delijke Arbodienst NV in Den Bij zijn afscheid als burgemees ter van Breda, heeft Ed Nijpels gistermiddag fel uitgehaald naar politiek Den Haag. Hij noemde de voorgestelde benoemings procedure van burgemeesters en commissarissen van de ko ningin „een halfbakken kabi netscompromis, dat leidde tot de invoering van de Belgische burgemeester". In zijn afscheidsrede noemde Nijpels het ook buitengewoon teleurstellend dat „Den Haag de regionale samenwerking in be langrijke mate blokkeert zonder wezenlijke alternatieven aan te dragen. Het lijkt er sterk op dat Nieuw middel botontkalking den haag gpd Er is een nieuw medicijn tegei botontkalking (Osteoporose) ei hart-en vaatziekten. Het ge neesmiddel heeft niet de bij werkingen, die kunnen optre den bij de gebruikelijke behan deling van botontkalking. Daar bij wordt het vrouwelijk hor moon oestrogeen toegediend Het nieuwe medicijn is een na bootsing van het hormoon. Bot ontkalking komt bij ongevee dertig procent van de vrouwei boven de zeventig jaar voor. Eind augustus begint er eei internationaal onderzoek naa de werking van het geneesmid del (Raloxifene) onder leidin van dr. J.C. Netelenbosch, inter nist-endocrinoloog in het aca 'demisch ziekenhuis Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Het on derzoek vindt plaats onder on geveer vierhonderd vrouwen ii verschillende landen en gae drie jaar duren. Na de overgang valt de in vloed van het vrouwelijk hoi moon oestrogeen op bot- harl en vaatweefsel weg. Er kunne dan problemen ontstaan met d botten. Vrouwen hebben bc vendien al van nature minde botmassa dan mannen. Tot n toe kregen osteoporose-patiën fen extra oestrogeen toege diend. Daar kleven echter nog< wat bezwaren aan. Zo is er ee grotere kans op borstkanker ei baarmoederslijmvlieskanker. Het nieuwe medicijn heeft di nevenwerking niet. Het is ee nabootsing van het hormoo oestrogeen en werkt volger Netelenbosch veel gerichter. De oorzaken van osteoporos zijn voor zeventig procent gene tisch bepaald. Maar sommig mensen lopen een verhoogd kans. Melk drinken en vitam nes slikken, helpt niet, volge, Netelenbosch. „Vreemd gent, vormen topatletes een ris groep," zegt Netelenbc „Door stress verliezen zijf oestrogeen. Dat is bijvooi, ook het geval bij Anorexi vosapatienten. Dikke vn' zitten wat dat betreft gc hebben namelijk meerv" vrouwelijk hormoon." '5 'ben.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3