I I EL BH Robots moeten gas terugnemen M Het Motorhuis Kleine V8 in Audi A8 Weg en wiel Chevrolet Lumina alleen in Nederland Autosalon Bijenkorf Tegenwind niet te onderschatten Honda breidt produktie uit in Europa (VRIJDAG 30 JUN11995 Chevrolet - Pontiac - Buick - Cadillac Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 351800. weg 12222AH Katwijk. Tel. 01718 - 23200 aaiwcg 280b. 2265 CL Lcidschendam. Tel. 070 - 320 93 36 ckesiraai. 2406 CM Alphen aan den Rijn.Tel. 01720 - 76141 Voor zijn uit aluminium ge bouwde topmodel A8 heeft Audi een nieuwe motorvari ant ontwikkeld. Erg veel moeite kostte dat niet. Me chanisch is de nieuwe 3.7 liter V8 geheel gelijk aan de be staande 4.2 liter, op de krukas met kortere slaglengte na. De kleinere motor verbindt 8-ci- linder prestige met een gun stiger brandstofverbruik. Hij kreeg wel een hoger ontwik kelde elektronische motorstu ring en een automaat met een versnelling meer dan de 4.2 heeft. Audi combineert de kleine V8 met voorwielaandrijving, waar de 4.2 standaard vier- wielaandrijving heeft. Dat kost gewicht en dus ook extra verbruik. Zo weegt een A8 3.7 ruim 100 kilogram minder dan een A8 4.2 Quattro. Met 5-versnellings Tiptronic auto maat loopt hij 10-15 procent zuiniger. In de overige presta tiecijfers is geen belangrijk verschil. De 3.7 levert 230 pk, 68 pk minder dan de 4.2. De top snelheid hoefde Audi niet te begrenzen op 250 km/u, als bij de grote V8, want dat haalt de 3.7-versie net niet. En of je nu naar 100 km/u kunt sprin ten in 7,3 dan wel 8,7 secon den maakt in de praktijk niet uit. Wat de A8 3.7 gaat kosten staat nog niet vast, de eerste exemplaren komen in sep tember. Fabrieksbezoeken Triumph Triumph-importeur Greenib in Warmond biedt bezitters van een Triumph motorfiets de mo gelijkheid eens een bezoek te brengen aan de geboorteplaats van hun tweewieler bij Triumph Ltd in Hinckley in de Britse Midlands. Rond deze publieks- bezoeken heeft Greenib in sa menwerking met Buro Britain 5-daagse motorarrangementen samengesteld. Voor een bedrag Ivan 535 kunnen motor en be- rijder met de nachtboot mee ivan Hoek van Holland naar Harwich en omgekeerd. De toe slag voor een passagier be- 1 draagt 249. Twee nachten I worden in een hut op zee door gebracht. de andere twee in het j drie-sterren Hinckley Island Kennedylaan 118,2324 WZ Leiden Telefoon: 071-769322 Van Hallstraat 30,2241 KT Wassenaar Télefoon: 01751-19221 Model Ducati 916 op komst Evenals Harley-Davidson kampt ook het Italiaanse Ducati met een luxe-probleem. De vraag naar de racerode modellen van met name het type 916 en 748 SP is wereldwijd zo groot, dat kopers geconfronteerd worden met ellenlange levertijden. Toch is er is goed nieuws voor de lief hebbers van de Ducati 916. Hoewel de motor in het echt maar mondjesmaat leverbaar is (en dat geldt ook voor de nieu we 748 SP, het kleine zusje van de 916), brengt schaalbouwfa- brikant Tamyia begin juli een model in schaal 1:12 in ongeli miteerde oplage in omloop van de beroemdste Italiaanse 'Duc'. Het model zal rond 70 gulden WEGWERKZAAMHEDEN Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Badhoevedorp en Aalsmeer, avond en nacht. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) Tussen Amstelveen en Aalsmeer, avond en nacht. Diemen richting Amstelveen (A 9) Tussen knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Tussen Kaag-Dorp en Oegstgeest. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Ter hoogte ^an afrit Zoeterwoude/Leiden. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Ter hoogte van afrit Hoofddorp, avond en nacht. Amsterdam - Utrecht (A 2) Tussen Utrecht en knooppunt Oudenrijn, avond. Zaandam - Amsterdam (A 8) In Amerika geldt Chevrolet als het General Motors-merk dat betaalbare middenklassers voor het grote publiek op de markt brengt. Bij ons ligt dat even anders, want een 'Chevy' is hier een exclusieve wagen, die van alle gemakken voor zien is en voor uitermate com fortabel vervoer zorgdraagt. OPHEMERT Dat geldt zeker ook voor de Chevrolet Lumina, waarmee ons land als eerste en voorlopig enige land in Europa kennis mag maken. De Lumina is in de VS een van de populairste mo dellen van het merk, een mo dern ogende sedan van directie wagen-niveau, heel compleet en comfortabel, in rijgedrag aardig toegesneden op wat de Europeaan gewend is. Dankzij de goedkope dollar ligt de prijs vrij gunstig, al is 70 mille na tuurlijk nog niet echt weinig. Zoals tegenwoordig elke moder ne Amerikaanse auto heeft de vorig jaar in de VS uitgebrachte Lumina een lijn waarin bollin gen en druppelvorm een hoofd rol spelen. Dat geeft een slanke indruk en verbloemt enigzins dat Amerikaanse middenklas sers nog altijd fors aan de maat zijn. Vooral de lange, lage neus sluit niet aan bij ons idee van compactheid, de Lumina meet dan ook een trotse 5,10 meter in de lengte. Heel wat meer dan een forse Europese zakenauto met even veel zit- en bagage ruimte. Met voorwielaandrijving, geen al te zachte vering en een niet opvallend hoog gewicht (1.520 kg) geeft de Lumina toch niet het slagschip-gevoel van een klassieke Amerikaan. Standaard is deze Chevrolet voorzien van alle comfort, in clusief airconditioning en auto matische transmissie. Ook twee aifbags. ABS en een radio/cas settespeler zijn standaard. Voor een meerprijs van 5.000 gulden komen er automatische snel heidsregeling, lichtmetalen velgen en elektrische stoelver- stelling bij. De 3.1 liter 6-cilinder voorin doet weinig levendig aan, afge meten aan het vermogen van 162 pk. Hij is te klein om superi eure souplesse te bieden zoals de vroeger toegepaste dikke 8- cilinders, veelvuldig moet de automaat terugschakelen voor een vlotte snelheidstoename. Die doet dat wel onvoorstelbaar soepel en de motor laat zich nauwelijks horen zolang er geen sprints verlangd worden. On heilspellend is dat GM niets meldt over het gemiddeld brandstofverbruik. De vering wiegt je soepel over de meest voorkomende weg- oneffenheden, maar zonder akelig deinen of vervaarlijk overhellen zodra je ook maar enigszins van de rechte lijn af wijkt. De besturing werkt vin- gerlicht, niet bijster gevoelig maar toch met een heel behoor lijke accuratesse. De Chevrolet Lumina is echt een auto waarin men lui achter over leunt en zich nergens zor gen over maakt. Een echte Amerikaan dus, maar met Eu ropese kwaliteiten. Citroen wil in autofabriek meer werk laten doen door gemotiveerde vakmensen Hotel op basis van logies en ontbijt. De fabrieksbezoeken beginnen telkens om half tien 's morgens en kunnen vooreerst uitsluitend plaatsvinden op vrijdag 7 juli, 4, 11, 18 en 25 augustus alsmede 1, 8, 15, 22 en 29 september. Informatie over de samenstel ling van het arrangement, boe kingen en prijzen kan uitslui tend verkregen worden bij Buro Britain (020 - 6253356). Een uit gebreide informatiebrochure ligt klaar bij alle Triumph'-dea- lers, het Brits Verkeersbureau in Amsterdam, de vestigingen van Budget Rent-A-Bike en impor teur Greenib in Warmond (01711 - 19292). gaan kosten-en uitsluitend te verkijgen zijn in de betere speelgoedzaken. Gelet op de naam die Tamyia heeft hoog te houden, zal de mini-916 waarschijnlijk amper van het orgineel te onderschei den zijn. Aanbevolen voor erva ren miniatuurbouwers en ko pers die nog op hun Ducati zit ten te wachten. Ook de gelukki ge bezitters van een 'vroege' 916 kunnen tijdens regenachtige va kantiedagen hun hart ophalen aan de bouw van dit model. Ge rekend moet worden op een bouwtijd van ongeveer twintig uur (inclusief lakken en plak ken). Als robots eenmaal weten wat ze moeten doen, wer ken ze perfect, tot op een tiende millimeter nauw keurig. Maar de dominante rol die deze ingenieuze machines bij de Citroën automobielfabriek in Aul- nay bij Parijs speelden lijkt voorbij. PARIJS COR BOOS Zwaar, vies en saai werk mogen ze blijven doen, voor het intelli gente montagewerk is het be drijf beter uit met menskracht. Mannen en vrouwen die sneller kunnen overschakelen op de fa brikage van een andere uitvoe ring. Ze zijn flexibeler en door een betere opleiding voelen ze zich meer betrokken b.ij het produkt. Gemotiveerde vaklui gaan het winnen van de robot, vooral bij kleine series. Om zo'n domme machine wat anders te leren ben je een half jaar bezig. Als je de concurrent links en rechts wilt passeren is dat veel te lang en het kost gi gantisch veel geld. Miljoenen, die je ook aan het personeel kunt besteden. Dat kregen de leden van de Haarlem Business Club te horen die de fabriek, waar Citroën de modellen ZX en AX maakt, vorige week bezoch ten. Het was meteen het laatste bezoek, de fabriek gaat namelijk maanden dicht voor pottekij- kers in verband met technische voorbereidingen voor de AX-op- vdiger. De serieproduktie in de schone fabriekshallen maakte grote in druk op de Haarlemmers. Gi gantische persen, de modernste in Europa, stampen in vijf se conden uit staalplaat fraaie da ken, zijkanten, portieren, bo dems, motorkappen en andere delen. De snelle robots met hun zuignappen hebben veel weg van trapezewerkers. Hun zwie rige armen zorgen dat de gebol de platen onbeschadigd op de juiste plek terechtkomen. Rijen las robots maken met 3.200 'K'Kï!! v f>" Is5"' 'i?aa! puntlassen in 47 seconden van al die losse onderdelen een kar kas. Zo ontstaan 16 verschillen de carrosserieën. Ze gaan naar de lakstraten en worden vervol gens in de assemblagehallen volledig 'aangekleed' en afge monteerd. Tenslotte ondergaan de personenauto's zware tests in de 'martelgang', voordat de slagboom naar vrachtwagen of treinperron omhoog gaat. Er zit vaart in, maar Wet moet allemaal nog sneller! Een bestel ling wordt nu binnen 11 dagen uitgevoerd, dat wordt 8,5 dagen. De klant wacht nu maximaal 30 dagen op aflevering. Dat mag in 1996 nog hooguit 22 dagen zijn. En dat is niet alles! De kostprijs bedraagt nu 60 procent van de consumentenprijs. Maar de kosten moet nog eens 25 pro cent omlaag. Alles is gericht op kostenbeheersing. In voorraadbeheer is dat al tot het uiterste doorgevoerd. De onderdelen die Citroën niet zelf maakt komen van 350 leveran ciers. Spullen arriveren in de fa briek op het moment dat ze no dig zijn, niet te vroeg, maar nooit te laat, desnoods brengt een helikopter ze. just-in-time, zoals dat heet. Dagelijks voeren 250 vrachtwagens voor twaalf miljoen gulden onderdelen aan. Voorraden aanhouden is geld verspilling. Die logistiek geldt ook voor gefabriceerde auto's. De produktie geschiedt op basis van bestellingen. Dat verklaart waarom, tot verbazing van de Haarlemse ondernemers, door elkaar rode, witte, zwarte, blau we en groene personenauto's, met of zonder open dak, ge woon of stationwagon (break), met stuur links of rechts, benzi ne- of dieselmotor, op de pro- duktielijnen voorbijschuiven. De robots zijn wel dom maar niet gek, als ze een witte carros serie onderhanden nemen pak ken ze ook een witte motorkap. En in een stationwagon lijmen ze een lange hemel tegen het dak. Het is ongelooflijk, maar alleen al de ZX zou in 80.000 varianten geleverd kunnen worden. Klant is koning! Zeker als de autover koop achterblijft bij de progno ses is het belangrijk dat je tot in details aan wensen van de auto mobilist kunt voldoen, zegt Ci troën. Per dag verlaten 1.300 auto's de fabriek in Aulnay. Er wordt in REDACTIE PETER LODEV.'lIKs Opel investeert Opel heeft voor investeringen tot eind 1997 ruim zes miljard mark uitgetrokken. Het zwaar tepunt ligt bij de modernisering van de fabriek in Rüsselsheim en de vernieuwing van het mo del Vectra, dat in september wordt voorgesteld. Ook de vesti ging in Bochum wordt gemo derniseerd. Directievoorzitter David Her man. die een en ander dinsdag aankondigde, zei dat de investe ringen wel afhangen van de ma te waarin in de toekomst de werktijden flexibeler worden. Hij klaagde over de ongunstige positie die Duitsland heeft als produktieland. De hoge lonen maken het steeds moeilijker om op in Duitsland geproduceerde goederen een aanvaardbare winst te maken, aldus Herman. twee ploegen van 8 uur gewerkt. In Aulnay werken 5.300 men sen, van wie 300 vrouwen. De meesten op kantoor en in de controle-afdeling, een paar in de produktie. I lel geautomati seerde produkticproces heeft toch iets menselijks. Mannen met leren dokterstassen vol ge reedschap fietsen tussen de ro bots door. Onmisbare handige sleutelaars die de machines in beweging houden. In de visie van Citroën kan de produktie en kwaliteit zelfs worden opge voerd door minder door robots en meer werk door mensen te laten doen. I let streven voor 1996 is een dagproduktie van 2.200 wagens, inclusief het nieuwe nog supergeheime mo del, met dezelfde hoeveelheid personeel. Tot en met 26 augustus vindt in alle filialen van warenhuis de Bijenkorf de jaarlijkse 'Autosa lon' plaats. Deze grootse uitstal ling van miniatuurauto's wordt voor de tiende keer gehouden en is inmiddels uitgegroeid tot een belangrijk evenement voor verzamelaars en autoliefheb bers. Ook dit jaar heeft de Bijenkorf weer een brede en gevarieerde collectie samengesteld met een groot aantal exclusieve model len. Er zijn rond 1.400 modellen te zien waarvan er 450 nog niet eerder op de Autosalon waren. Extra in de schijnwerpers staat dit jaar het merk Citroën. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Autosalon is door fabrikant Vitesse een unie ke Fiat 500 Abarth S 1961 schaal 1:43, gemaakt in een op lage van 600 stuks. Compleet met certificaat is deze auto tij dens het evenement te koop van 49,95 voor 39. MILJONAIRS GENERA!. MOTORS Vorig jaar heeft General Motors 1,5 miljoen auto's ge produceerd, die waren voor zien van een systeem waar door ook overdag de verlich ting automatisch wordt ge voerd. GM is in de VS de eer ste fabrikant die deze veilig- heidsvoorzieningstandaard in een aantal modellen mee levert. GM verwacht dat in 1997 rond 5 miljoen van de verkochte auto's met dit sys teem zijn uitgerust. NISSAN De autoproduktie van Nissan buiten Japan heeft het afgelo pen jaar een nieuw record be reikt. In 1994 produceerde het merk 5,2 procent meer auto's buiten Japan dan in 1993. In totaal werden er vorig jaar in het buitenland 1.059.172 Nissans gebouwd. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Tussen knooppunt Zaandam en Westzaan, avond en nacht. T egenwind vormt een niet te onderschatten belemmering bij het fietsen. Volgens het KNMI is het hier slechts in zes procent van de tijd windstil, dus in de prak tijk moet de fietser vrijwel altijd rekening houden met de wind. De overheid ziet de bevolking graag op de fiets naar het werk gaan. omdat de wegen lang zaam maar zeker dichtslibben met auto's. Het is beleid gewor den om het de fietser gemakke lijker te maken met vrijliggende fietspaden, veilige kruisingen, richtingborden, bewaakte stal lingen en schuilgelegenheden. Fietsers op de altijd winderige route Houten-Nieuwegein- Utrecht worden sinds half mei compleet in de watten gelegd. Rijkswaterstaat heeft over een lengte van 360 meter een wind scherm van bijna twee meter hoog geplaatst. Dit is het eerste windscherm in Nederland en wellicht ter wereld dat speciaal voor fietsers is bedoeld. Het is een proef om te zien om meer mensen bereid zijn de fiets naar hun werk te pakken, wanneer de omstandigheden verbeterd worden. Genoemd traject is een belangrijke foren senroute, maar berucht om de forse zijwinden. Vooral op het viaduct over rijksweg A27 en tij dens de klim omhoog is het in Bij Honda UK Manufacturing in Swindon is on langs een nieuwe plaatwerkpers in werking ge steld. Deze vormt onderdeel van een plan om de capaciteit van de fabriek in 5 jaar te verhogen van 100.000 naar 150.000 auto's per jaar. In het jaar 2000 wil Honda zijn verkoop in Europa met de helft opgevoerd hebben tot 300.000 auto's per jaar. Daarvan moet de helft dan uit het Engelse Swindon komen. Men bouwt er nu de Accord en 5-deurs Civic, er is ook al 600 miljoen gulden uit getrokken om nog een nieuw Europees model te ontwikkelen. Het nieuwe model zou een opvolger kunnen zijn voor de huidige 3- en 4-deurs Civics, die uit Japan komen. Tot nu toe betrok de Britse Honda-fabriek zijn plaatwerk van Rover. In Swindon worden naast Honda's de hiermee ver wante Rover 600 en net gepresenteerde 400 ge maakt. Nu Rover is overgenomen door BMW wordt de samenwerking met Honda echter afge bouwd. De Japanners gaan deze fabriek helemaal voor zichzelf gebruiken. BUK IN HET VERLEDEN voor- en najaar geen pretje om op de fiets te zitten. In dit ge bied wonen 300.000 mensen. Zeker 2.000 fietsers en bromfiet sers maken elke dag gebruik van dif traject. Het is voor het eerst bij het pro pageren van fietsgebruik dat de overheid de negatieve kanten van het fietsen erbij betrekt. Te genwind houdt de snelheid laag en storm opzij is zelfs gevaarlijk. Vooral op wegen zonder fiets paden bestaat voor de fietser het risico tegen een passerende auto aangeslingerd te worden. Vijfjaar geleden presenteerden beeldend kunstenaar Peer Holt- huizen en ingenieursbureau Aveco schetsen voor een door zichtige windtunnel voor fiet sers. De fietser zouden hierin geen last hebben van wind en regen, terwijl een constante luchtstroom voor een duwtje in de rug zou zorgen. Een tunnel is het niet geworden vanwege de hoge kosten en de onveiligheid, maar het windscherm bleef over als idee. De kosten daarvan bedroegen 1.000 gulden per meter. Wat in de jaren vijftig en zestig voor de Duitsers een Opel Re- kord was, was voor de Britten de Vauxhall Victor. Hoewel beide merken toen al eigen dom waren van het Amerikaanse General Motors-concern, had den deze auto's be halve de maatvoering niets met elkaar te maken. Dat zou later wel anders worden. Tegenwoordig is een Vauxhall niets meer dan een Opel waar Vauxhall op staat. De Victor uit de periode '61 -'64 (zie foto) was de opvolger van on gelukkig ontwerp waarvoor Chevrolet (ook een GM-merk) model had gestaan. De 1961-versie had weereen Europees koetswerk en bood daar bij meer binnenruimte. Er was keus uit een saloon (sedan) en een estate (stationwagon) en er rolden van dit model in totaal 328.640 exemplaren van de band. De Victor op de foto bewijst nog dagelijks zijn dien sten in Zimbabwe, voorheen de Britse kolonie Rhodesië. foto hink ceist

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9