'Nabestaandenuitkering al geven vanaf 45 jaar' Binnenland Godsvruchtige drukte in Jaarbeurs Kamer toch voor registratie orgaandonoren Officier eist 18 jaar na 'meedogenloze executie' Straks kamperen? I\lu naar de ANW8 En plots is de hele Brunssumse wijk godsvruchtig 30 JUNI 1995 driejaar voor wurgen moeder iïrechtEen 21-jarige Amersfoorter is gisteren veroordeeld tot |rie jaar cel voor het wurgen van zijn psychisch ernstig zieke noeder in februari. Volgens deskundigen was de man tijdens Ijn daad verminderd toerekeningsvatbaar. De rechtbank noem- |e de doodslag 'een tragische climax in een al jarenlang on- loudbare situatie'. De drie kinderen hadden al vijftien jaar waar te lijden van haar psychotische gedrag en leefden volgens let Pieter Baan Centrum 'in een hel'. Enkele keren deed zij een elfmoordpoging. Toen ze in februari voor de tweede maal haar udste zoon om hulp bij zelfdoding vroeg, wurgde hij haar met pn telefoonsnoer. De ouders van de vrouw hadden in een brief e officier van justitie verzocht hun kleinzoon niet te vervolgen. )e officier en de rechters vonden de daad echter te ernstig. Zij ekenen het de zoon aan dat hij geen andere oplossing had vve- ?n te vinden. allende stalen balk doodt man pitjenhorn» Een 22-jarige man uit Oudorp (gemeente Alkmaar) i gisteren op slag gedood toen een stalen balk op hem viel. Het lachtoffer werkte voor een aannemer aan een nieuwe bedrijfs- ial in Tuitjenhorn. Daar hees een kraan stalen draagbalken op (un plaats. Door nog onbekende oorzaak scheurde de hijsstrop an de kraan. Een vallende stalen balk trof de werknemer op het oofd. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. slamitisch platform helpt bij moord fn haag De stichting Haags Islamitisch Platform vraagt men en, die meer weten van de moord op een 7-jarig Turks meisje, ch te melden bij de politie. De oproep wordt de komende da- pn verspreid via moskeeën. Het meisje werd een week geleden h stukken gesneden gevonden in enkele tassen in de Adriaan oenenstraat in Scheveriingen. Omdat de politie tot dusver niet eel tips heeft ontvangen, bestaat bij de stichting volgens voor ster Tiryaki het vermoeden dat de Turkse gemeenschap bang is rn de mond open te doen. Eerder dit jaar werd een 43-jarige om van het meisje al in stukken gesneden aangetroffen in het luiderpark. Er zou sprake zijn van bloedwraak waaraan pas een |nde zou komen, wanneer de hele familie is vermoord. De poli- Ie wil niet zeggen of inderdaad een verband bestaat tussen de ruwelijke moorden. "Juts-commissaris Oudshoorn vertrekt en haag Nuts-commissaris Oudshoorn heeft zijn functie neer- elegd. Oudshoorn is apotheker en als zodanig indirect leveran- ier van de ziektekostenverzekeraar. Hij had zich al tijdelijk uit e raad teruggetrokken, zolang de accountantsonderzoeken aar mogelijke misstanden binnen het verzekeringsconcern nog epen. Officieel heeft hij om persoonlijke redenen zijn functie eëindigd. Oudshoorn is betrokken bij twee apotheken in Den laag en heeft een apotheek in Goes. Via een van die Haagse fiotheken leverde hij, als enige, oogdruppels aan de privé oog- iniek in Rijswijk die deel uitmaakt van het Nuts-concern. Bo- gndien zorgde hij ervoor dat patiënten druppels mee naar huis regen voor de nabehandeling. Eerder legde president-commis- aris Endtz zijn functie neer, terwijl algemeen directeur Zijder tan en financieel directeur Ooms per 1 augustus zijn ontslagen. tampen verzekering wordt goedkoper en haag De nieuwe nationale verzekering tegen de schade van ardbevingen en overstromingen van rivieren gaat per polis 2,50 gulden kosten, minder dan de opslag van vijftien tot twin- Ig gulden op de premie van elke inboedel- en opstalverzekering, ?aar betrokkenen tot nu toe vanuit gingen. Het is de bedoeling m de rampenverzekering op 1 januari volgend jaar te laten in- lan. Iedereen die zijn huis of inboedel heeft verzekerd, moet ,naf dat moment verplicht meebetalen aan de nieuwe verzeke- g. Alle premies bij elkaar leveren een bedrag op van tussen de en 200 miljoen gulden. Na een jaar of drie is dan, als er geen leringen plaatsvinden, de beoogde fondsgrootte van een half liljard gulden bereikt. Geinig opvang jonge asielzoekers Iiden De begeleiding van alleenstaande minderjarige asielzoe- prsfAMA's) die tijdelijk verblijven in zogenoemde kleine woon- pnheden, is onvoldoende. Ze krijgen te weinig informatie over lieuwe bewoners, hebben moeite met het vinden van vervolg- 'juisvesting, hebben onvoldoende toekomstperspectief, kampen net psychosociale problemen en worstelen met de Nederlandse [kal, zo blijkt uit een onderzoek van de Leidse universiteit. ■MA's zijn kinderen die zonder hun ouders naar Nederland zijn jekomen. Veel van deze 15- tot 18-jarigen wonen in zogenoem- e kleine wooneenheden, een vorm van begeleide kamerbewo ning- Politiechef naar Zuid-Afrika iaar» Commissaris Molenaar van de regiopolitie Noord- bolland Noord legt zijn functie met ingang van morgen neer. Hij ertrekt voor ten minste een half jaar naar Zuid-Afrika'om daar (Is waarnemer een politie-onderzoek te begeleiden. Molenaar enat de afgelopen maanden ziek thuis. Onder burgemeesters, die de baas zijn over de politie, klonk in toenemende mate op het korps Noord-Holland Noord. Molenaar zelf noemt ioije kritiek als een van de oorzaken van zijn gezondsheidsproble- nen. ,,De reorganisatie van-de afgelopen vier jaar heeft zijn tol jeëist. Ik heb naar mezelf gekeken en denk dat deze stap nood- hkelijkis." Gasleiding vaagt kleine dieren weg kinschotenDe aanleg van de gasleiding Europipe van Noorwe len naar de Oostfriese kust heeft in het Waddengebied veel chade aangericht. Vooral kleine diersoorten als mosselen, treeften en wormen zijn tijdens de baggerwerkzaamheden weg- jevaagd, zo blijkt uit onderzoek waarvan de Bezirksregierung Veser-Ems in Oldenburg de resultaten bekend heeft gemaakt, pok de visstand in de omgeving van de pijpleiding heeft gele ien. De Europipe, waardoor het Noorse staatsbedrijf Statoil het juropese vasteland van gas voorziet, is bij milieu-activisten ui- :rst omstreden. Het onderzoek naar de gevolgen van de pij- aanleg worden dit jaar voortgezet en in 1997 afgerond. Paarse fracties vinden kabinet veel te streng Niet pas vanaf 50 jaar, maar al vanaf 45 jaar moet een na overlijden alleen achtergebleven kinderloze partner recht krijgen op een nabestaandenuitkering. PvdA en D66 wil len verder dat minder rekening wordt gehouden met het eigen inkomen van een nabestaande, terwijl de WD wil dat ook samenwonenden recht op een uitkering krijgen als hun partner overlijdt. Het CDA is ook al niet blij met de kabinetsplannen voor de nieuwe Algemene Nabe staandenwet (ANW) die de Algemene Weduwen- en We zenwet (AWW) moet gaan vervangen, maar komt niet met een uitgewerkt alternatief. den haag. anp Nadat een eerdere poging om een ANW in te voeren strandde, besloot het paarse kabinet een tweede poging te doen. Die ANW, waarop ook achtergeble ven mannen een beroep kun nen doen, moet deze kabinets periode een bezuiniging van ruim 1,2 miljard, ongeveer een kwart van wat de AWW mo menteel kost. Kern van het voorstel is dat alleen 50-plussers of mensen met kinderen onder de 18 jaar nog een uitkering krijgen. Ver der wordt de uitkering, gelijk aan het sociale minimum, af hankelijk van het eigen inko men. De eerste 350 gulden per maand is vrij, van elke drie gul den méér wordt één gulden ge kort op de uitkering. Het kabinet stelt dat kinderlo ze achtergebleven partners on der de 50 nog wel werk kunnen vinden. De Raad van State had eerder felle kritiek op die veron derstelling, PvdA. WD en D66 geloven blijkens hun schriftelij ke reacties op de kabinetsplan nen al evenmin in de kansen op de arbeidsmarkt voor (in de praktijk) weduwen achter in de veertig. PvdA en D66 willen ver der een minder strenge inko- menstoets: een vrijstelling van ruim duizend gulden bijver diensten per maand plus een korting van een kwart van hel meerdere op dc ANW. De PvdA geeft geen dekking aan voor de versoepelingen, die driehonderd miljoen gulden kosten. PvdA-kamerlid Kalsbeek wijst erop dat het wetsvoorstel volgens de Sociale Verzeke ringsbank vierhonderd miljoen meer oplevert dan Sociale Za ken heeft becijferd. Er is dus fi nanciële ruimte voor versoepe lingen, stelt zij. Ook haar D66- collega Groenman vermoedt dat de berekeningen van Socia le Zaken te somber zijn. De WD wil samenwonenden ook recht geven op een uitke ring als de partner overlijdt. In tegenstelling tot Linschotcn wil len de liberalen de uitkering stopzetten als een weduwe of wedwunaar gaat samenwonen. Dat levert voldoende op om 45- plussers recht op ANW te geven. PvdA en D66 willen de positie van samenwonenden bij een ander wetsvoorstel regelen. utrecht Van heinde en verre, onder meer uit Afrika, waren ze gisteren naar Utrecht gekomen. Op de eerste dag van de internationale Generale Conferentie van de Kerk van de Zevende-dags Adventisten, die tot 8 juli duurt, telde de organisatie ongeveer tienduizend deelnemers. Naar schatting zullen er dit weekeinde dertigduizend bezoekers in de Utrechtse Jaarbeurshallen zijn om te spreken over zaken als godsdienstvrijheid, de vrouw in het ambt en het - in adventisten kring niet geaccepteerde - verschijnsel homoseksualiteit. Als dat aantal gehaald wordt, betekent dat een nieuw record in Nederland. foto anp marcel antonisse den haag gpd Vrijwel de gehele Tweede Ka mer stemt uiteindelijk in met het kabinetsvoorstel om or gaandonoren te registreren. Naast de fervente voorstanders PvdA en D66 zijn gisteren na af sluiting van het debat ook de aanvankelijke tegenstanders WD, CDA, SP en Groen Links 'om' gegaan. De kleine christe lijke partijen en het AOV steu nen het kabinetsvoorstel ook. De positie van vooral rege ringspartij WD bleef lang on duidelijk, maar de liberalen ble ken uiteindelijk ook voor. Pas vlak voor de stemmingen na middernacht bepaalde de frac tie het eindoordeel, dat tot nu toe altijd negatief was. Dat een ruime kamermeer derheid akkoord zou gaan met de instelling van een centraal registratiesysteem leek lange tijd ondenkbaar. Het CDA ver zette zich fel tegen de instelling van een register Voor iedereen boven de 18 jaar waarin staat wie instemt met het afstaan van organen voor transplantatie, wie daar bezwaar tegen heeft en wie dat wil overlaten aan de na bestaanden. De grootste oppo sitiepartij wilde dat alleen de bezwaarden zich zouden laten registeren. Maar nadat minister Borst (volksgezondheid) enkele wijzigingsvoorstellen van de christen-democraten had over genomen en het 'bezwaar-sys- teem' van het CDA politiek on haalbaar leek, ging het kamerlid Lansink overstag. Over drie jaar wordt de nieuwe wet geëva lueerd, zodat bij onvoldoende beschikbaarheid van donors het CDA-voorstel weer een kans maakt. Nadat het kabinet had laten weten dat embryo-weefsel toch niet voor donatie in aan- ANP Alge mei'Nni-ii.iruls r< •isin.rr middelburg anp Spook van Vrouwenpolder'' hoort een jaar cel eisen De ouders van het meisje hebben alles in het werk gesteld om het ten laste gelegde 'dood door schuld' veranderd te krij gen in 'doodslag', omdat zij vin den dat iemand met dergelijk weggedrag vraagt om een onge luk. Zowel het Hof in Den I laag, waar het klaagschrift van de ou ders in februari werd behan deld, als de procureur-generaal oordeelde het tenlasteleggen van doodslag niet mogelijk was. Advocaat Smit probeerde dui delijk te maken dat zijn cliënt helemaal niet de racer is die ie- dereeen in hem ziet. „De media hebben mijn cliënt al gelyncht en veroordeeld", zo zei hij. „Overal wordt hij afgeschilderd als iemand die. niets ontziend rondscheurt. Hij rijdt al vijftien jaar schadevrij en heeft nog nooit een ongeluk veroorzaakt. Dit voorval heeft hem enorm aangegrepen en hij heeft beslo ten om nooit meer op een mo tor te stappen." De raadsman bepleitte dienstverlening in plaats van celstraf. Een jaar cel. verbeurdverklaring van zijn motorfiets en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De officier van justitie eis te gisteren de maximumstraf te gen een 34-jarige motorrijder uit het Zeeuwse Vrouwenpolder die vorig jaar op Koninginnedag met een snelheid van 150 kilo meter per uur een 7-jarig meisje uit Vlissingen doodreed. De man stond bekend als 'het spook' vanwege zijn roekeloze rijgedrag. Hij had al twee ver oordelingen op zijn naam we gens te hard rijden en een voor rijden onder invloed. Op 30 april 1994 reed de man onge veer 150 kilometer per uur op een weg waar vijftig kilometer het maximum is. In een flauwe bocht verloor hij de macht over het stuur en schepte het meisje, dat op het fietspad reed met haar moeder. „Crimineel en asociaal gedag waarvan geen enkele straf het leed kan vergoe den", oordeelde officier van jus titie Van Nooijen. leeuwarden .anp Een koelbloedige en meedogen loze executie, zo omschreef offi cier van justitie Severs gisteren voor dc rechtbank in Leeuwar den de moord op een 41-jarige heroïnehoer door een 22-jarige Leeuwardenaar en een 25-jarige Tilburger. De eis was navenant: achttien jaar. Met tweetal wilde op 2 sep tember 1993 een man in het ca sino van Breda overvallen. Toen dat mislukte, waren ze zo ge frustreerd dat ze besloten een hoertje in Amsterdam op te pik ken. Onder bedreiging van een mes en een alarmpistool ver krachtten zij de vrouw vervol gens. Omdat de mannen bang waren dat het slachtoffer aan gifte zou doen, besloten ze haar onderweg naar Leeuwarden te 'dumpen'. De vrouw moest zich uitkleden waarna de mannen haar armen en benen met tape en touw vastbonden. Levend en bij bewustzijn gooiden de twee de vrouw vervolgens aan de kop van de Afsluitdijk in een sloot, waar ze verdronk. Pas in december 1994 kwam de politie hen op het spoor. De ex-vriendin van de Leeuwarde naar stapte toen pas naar de politic. De dag na de moord hoorde ze haar vriend over de telefoon tegen de Tilburger ver tellen dat 'het' op pagina negen in de krant stond. 'Het' was het bericht over een lijk bij de Af sluitdijk, zo gaf de vriend na enig aandringen toe. Toen de relatie uit was en haar ex-vriend vast zat voor een overval, durfde ze de politie in te lichten. Aan het einde van de zitting betuigden beide verdachten spijt. Tijdens het verhoor ver klaarde de Tilburger van Hin- doestaanse afkomst nog dat de moord hem niet zoveel zei om dat de vrouw 'slechts' Creoolse en heroïnehoer was. den haag gpd VVD kiest voor Betuwetunnel weten zich daartegen niet te verzetten. De liberale fractie was intern sterk verdeeld. Een tleel verzette zich hevig tegen gebruik van honderd miljoen voor onder meer aanleg van natuurstroken en compensatie voor weggeno men natuurgebied voor de tun nel in plaats van een brug. Tot op het laatste moment bleef het spannend, maar uiteindelijk stemde de VVD gisteravond toch in met de aanleg van een Betuwelijn die het Panner- densch Kanaal kruist met een tunnel. Het kabinet, voorstan der van een brug, had al laten merking mag komen, verdween ook het laatste verzet van de kleine christelijke partijen. De liberalen hikten aan legen de mogelijkheid dat iemand die geen enkele keuze laat registre ren, toch voor orgaandonatie in aanmerking kan komen. De fa milie beslist in zo n geval, wat de WD vindt indruisen tegen het zelfbeschikkingsrecht van het individu. Vanwege de nood zaak om een zo breed mogelijk draagvlak voor orgaandonatie te creëren, is de WD overstag ge gaan. De ANWB Campinggidsen. Uitgebreide informatie over 8500 campings in binnen- en buitenland. De Camping Card International. Uw 'paspoort' voor op de camping, met vele kortingsmogelijkheden. Onmisbare kaarten en atlassen. Altijd de juiste weg naar de camping De bekende Igloo koelbox. Houdt uw drankjes en eten urenlang koel. ANWB Alkmaar, Kennemerstraatweg 12 Boverwijk, Bevorhol 16-17 Den Heldor. Burnhardploin 75 Haarlem. Stationsplein 70 Leiden. Stationsweg 2 IJmuiden, Lange Nieuwstraat <122 Zaandam, Peperstraat 146 V£ KLÊDIN&BR/INCHÉ HEETT ££N PAMPZ/MJ&- HALF^AR rtcKIER D£ RUór MN jOU H£ÊFT HÊT Niet &ELE&EH brunssum joos philippens Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. In Brunssum is een ware stormloop ontstaan op het wenende Mariabeeldje. De belangstelling is zo groot dat de fa milie Coumans heeft besloten het beeldje te verhuizen naar een altaar op de stoep. Het eerste wonder is er ook al: een buurvrouw die het beeld aan raakte, is op slag haar reuma kwijt. „Maar ik juich nog niet, het kan ook suggestie zijn", zegt ze er eerlijk bij. Het bisdom Roermond reageert uiterst terughoudend. „We zien geen aanlei ding nadere informatie in te winnen en raden gelovigen af naar Brunssum te gaan. Ze lopen het risico op een ver keerd spoor terecht te komen. Slechts bij grote uitzondering blijken ver schijnselen als deze op iets bovenna tuurlijks te berusten." Vijf bossen bloemen en een bordje 'niet aanraken' omringen het Mariabeeldje op het trottoir. Vader en.moeder Cou mans, beiden ver in de zestig, zijn hele maal tureluurs. Ook hun dochters geven interview na interview. „Morgen sta ik met het beeld op de foto. Dan ben ik be roemd", zegt dochter Jolanda. Door het beeld naar buiten te verhuizen, is de grootste druk van de ketel. Kan de familie binnen tenihinste rustig zitten. Jolanda maakt zich toch nog zorgen om haar ouders. „Die houden deze drukte nauwelijks vol. Straks moet de deur op slot." Iemand merkt op dat het wonder net op de dag van moeder Gods altijd durende bijstand is gebeurd. Dat kan toch geen toeval zijn. „Als we allemaal bidden, houdt de oorlog op", orakelen de doch ters Coumans. De buurt gelooft de hele geschiedenis onvoorwaardelijk. „Waar om zou het wel in Lourdes kunnen en niet hier", zegt een vrouw. En de buur man: „Ik zag het met mijn eigen ogen. Ik kreeg een druppel bloed op mijn vinger. Dat was zo akelig, ik ben weggelopen". Een andere vrouw is boos. „I loe kunnen ze in de'krant spotten dat het maggi lijkt?" Dit weekeinde wordt grote drukte ver wacht. „Tien jaar geleden zat het verkeer in Weert twee dagen vast vanwege een Mariaverschijning, dat bleek trouwens vals te zijn", herinnert zich een zwager. De 94-jarige oma Coumans zou eerder al eens, na een week van intensief bid den, een brandend tafelkleed hebben gehad. „Ze stuurde iedereen weg. We dachten dat ze zou verbranden", ze.gl Gerda Coumans. „Maar ze riep ons even later weer binnen: ik heb het met Maria geregeld. Er was geen spoor meer van vuur." Vader Coumans, die in de keuken een rustgevend pilsje drinkt, krijgt van alle kanten advies. Jan, geef dat beeld niet af. Dan verdwijnt hel gegarandeerd. Laat ze alleen een druppel bloed onderzoe ken." Woensdagmiddag zou het beeld voor de tweede keer hebben gebloed uit het lin keroog. De zussen Jolanda en Suzanne werpen zich deze keer op als getuigen. „Een traan viel langs de neus omlaag.lk ben huilend het huis uitgerend, ik kon het niet aan", zegt Jolanda. Volgens de buurtbewoners zijn vader en moeder Coumans er niet de mensen naar om de hele geschiedenis in scène te zetten. Maar je moet allerminst uilslui ten dat iemand een practical joke heeft uitgehaald, die uit de hand is gelopen. De reacties zijn zo serieus, dat je dan nauwelijks nog terug kunt. Suzanne haalt voor het oog van de ca mera een druppel van het beeld. Dal kost flink wat moeite. Hard spul. Ze be waart het brokje in een zakdoek. Moeder huilt, eveneens voor de camera, vanwe ge haar overleden zoon en eerste man. „En juist vandaag moesten we een con tract tekenen voor opname van een ern stig zieke zoon van me. Ik heb veel ellen de meegemaakt." Vier deuren verderop woont Maria von Dobschütz, al sinds 1976 lijdend aan reuma. „Dinsdagavond kwamGcrda Coumahs binnen. Ze riep: alles zit onder het bloed. Ik dacht aan een ongeluk". Ze ging mee en pakte het Mariabeeld in handen. „Ik dacht: Maria, als u hier dan toch dit wonder verricht, verlos mij dan van m'n helse pijn". Dat heeft aardig ge holpen. Von Dobschütz demonstreert hoe ze een vaatdoek tot de laatste drup pel leeg knijpt. „Daar kon ik een paar dagen geleden alleen van dromen". Maar ze blijft, als een van de weinigen, voorzichtig: „Als het niet waar is, staan we allemaal voor gek".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3