Commerciële NS willen al jaren van dure lijnen af Koorddansende Gonzalez moet EU leiden 'Iedereen denkt: ha, de minister doet het ook' Feiten &Meningen Major minst kwade keus voor Europa VRIJDAG 30 JUNI 1995 Wat Asterix en Obelix zeggen van de Romeinen geldt zeker ook voor de Britten. Het zijn en blijven rare jongens. De afgelopen dagen wordt dat weer duidelijk gedemonstreerd door de 329 parlementsleden van de Conservatieve Partij. Die moeten volgende week beslissen wie ze als partijleider willen hebben, John Major of John Redwood. Of iemand anders, want in de ingewikkelde strijd om de macht spelen op de ach tergrond ook anderen mee. Die rekenen erop dat Redwood het niet haalt en dat Major zo beschadigd uit de eerste kiesronde komt, dat hij van het toneel moet verdwijnen. Het onoverzichtelijke en voor buitenstaanders bijna onbegrijpelijke getouwtrek om het leiderschap van de Conservatieven zou kunnen worden afgedaan als Britse folklore als aan de uitkomst niet zo veel re percussies waren verbonden voor de rest van 'Europa'. De leider van de Conservatieven is voorlopig ook nog ten minste twee jaar automa tisch premier van het Verenigd Koninkrijk, een van de hoofdrolspelers in de Europese Unie. Die Unie staat voor een groot aantal belangrijke besluiten. Volgend jaar moet de Unie op de schop. De vijftien lidstaten moeten de Unie aanpassen aan nieuwe ontwikkelingen, voorbereiden op de komst van één munt en een handvol nieuwe leden. De koers die Europa gaat vol gen, hangt voor een belangrijk deel af van het geluid dat uit Londen komt. Het is moeilijk voor te stellen dat Groot-Brittannië, dat vooral een economische Europese unie wenst en zeker geen politieke eenheid, nog meer dwars kan gaan liggen dan het nu al doet. Maar het kan er ger, met John Redwood bijvoorbeeld. Of met Michael Portillo, een Conservatieve minister die in de coulissen zijn kansen afwacht. Zij gaan nog net niet zo ver dat ze het lidmaatschap van de Europese Unie met onmiddellijke ingang willen opzeggen, maar verdere verdieping van de gemeenschap is taboe. Daarop zeggen zij de IJzeren Dame, Margaret Thatcher, na: No!No!No! Britse obstructie, gevoed door een historisch bepaalde zelfvoldaan heid en gebrek aan realiteitszin 'Groot-Brittannië kan zijn zaakjes beter zelf regelen' verlamt nu al regelmatig het functioneren van de Unie. Dat bleek deze week nog eens bij de Europese top in Cannes, waar het 'nee' van Major voldoende was om een fatsoenlijk begin met Europol te blokkeren. Als Major weg is, wordt het nog erger dan wordt 'nee' uitgangs punt van het beleid, dan zullen de Britten ook op reeds gemaakte af spraken willen terugkomen. Dat geldt zelfs als Major wordt opgevolgd door zijn als pro-Europees bekend staande minister van handel en in dustrie, Michael Heseltine. Die zou in de Conservatieve slangenkuil al leen kunnen overleven door een mm-Europese koers te varen. Van alle kwaden die de Europese integratie vanaf de andere kant van de Noordzee bedreigen, is John Major zo bezien nog de minst kwade. Het is daarom te hopen dat de gok van de Britse premier, die vorige week vrijwillig zijn partijleiderschap opgaf om klaarheid te scheppen in eigen gelederen, goed voor hem uitpakt. Tenzij de verwarring zo groot wordt dat vervroegde verkiezingen noodzakelijk worden en Labour/ha zestien jaar het roer overneemt. De Britten zullen dan hun scepsis over het verfoeide continent niet meteen verliezen, maar vanuit Westmin ster wordt dan wel met meer realisme naar Europa gekeken. HANS JACOBS* Busbedrijven lossen het leed van Winschoten en Roodeschool wel op Met de handtekeningen van minister Jorritsma van verkeer en NS-topman Den Besten zijn gisteren de verzelfstandiging van de Nederlandse Spoorwegen bezegeld. Nu de kroon wordt gezet op het werk van jaren, laait plots de discussie over het afstoten van onrendabele lijnen hoog op. Een oude discussie, waarin zich geen nieuwe feiten hebben aangediend. De NS vroegen tweehonderd miljoen gulden om dure lijnen in stand te houden, het kabinet gaf tachtig miljoen gulden per jaar. Dat geld gaat niet automa tisch naar de kas van de NS, maar wordt gereserveerd op de begroting van de minister. NS- topman Den Besten is toch te vreden over het bereikte ak koord waarover bijna twee jaar is onderhandeld, voor 1 januari 1997 worden geen onrendabele lijnen of stations opgeheven. Meer reizigers door een beter produkt. Dat is de boodschap van NS. In de overeenkomst is groei van het vervoer per spoor uitdrukkelijk als doelstelling vermeld. Verder is afgesproken dat de NS bij een onverhoopte teruggang in het reizigersver- voer niet drastisch mogen snij den in hun voorzieningen. Het aantal beschikbare plaatsen mag in het jaar 2000 niet meer dan 15 procent onder het huidi ge niveau liggen, en in geen en kel jaar mag het aantal met meer dan 7,5 procent afnemen. Het aantal stations, uitgezon derd hele kleine, mag alleen da len als tijdig voor andersoortig vervoer is gezorgd. Volgens Den Besten zijn de NS niet van plan de verworven vrij heid te gebruiken om het spoor op z'n kop te zetten. „We willen een betrouwbare partner zijn. We gaan nieuwe dingen rustig en gefaseerd uitproberen. We kiezen voor een uiterst gema tigd tariefbeleid." In de overeenkomst is vastge legd dat overheid en NS zwaar- vervuilde spoorwegterreinen reinigen voor een slordige 2,5 miljard gulden. De Vervoers- bond FNV vindt dat voor een gezonde toekomst van de NS het contract te schraal is. Met tariefaanpassingen zullen de spoorwegen zich al snel uit de markt prijzen, meent een woordvoerder. Bij de onderhandelingen tussen overheid en NS draaide het om het spanningsveld tussen ener zijds de maatschappelijke func tie van het spoorbedrijf (vervoer voor iedereen) en anderzijds de noodzaak om winst te maken en dat kon alleen door dure lij nen te schrappen. Dat lokale bestuurders in met name het noorden en oosten van het land moord en brand schreeuwen omdat hun navel streng dreigt te worden doorge sneden, is niet verwonderlijk. Ze komen op voor hun achterban. Dat doet ook Rover, de belan genvereniging van reizigers in het openbaar vervoer. Dat ook in de Tweede Kamer bezwaren klinken tegen het op heffen van lijnen, is opmerke lijk. Vanaf het begin van de ver zelfstandigingsoperatie van de NS is het afstoten van onrenda bele lijnen genoemd als voor waarde om het bedrijfsresultaat te verbeteren. De commissie- Wijffels, di$ in juli 1991 rappor teerde over de toekomstige rela tie tussen de NS en overheid, noemde drie manieren om het spoorbedrijf in het jaar 2000 ge heel onafhankelijk te maken van de overheidsbijdrage: een efficiëntere organisatie, extra ta riefverhogingen en het saneren van onrendabele lijnen. Inmiddels is de eerste methode krachtig ter hand genomen en de tweede even krachtig terzijde geschoven. Omdat de autokos ten minder hard stijgen dan was begroot, zouden tariefstijgingen boven het inflatieniveau de toch al niet florissante concurrentie positie van de NS verder onder graven. Blijft over het snijden in onren dabele lijnen. Dat ligt wat ge voelig, omdat daarmee immers de eerder genoemde maat schappelijke functie in het ge ding komt. Niettemin ging de Kamer in februari 1993 aldcoord met de visie van 'Wijffels', zodat de weg naar verzelfstandiging kon worden vervolgd. Nu dat proces zijn voltooiing nadert, worden er onder meer door de regeringspartijen PvdA en D66 bedenkingen geuit te gen het sluiten van lijnen. D66- kamerlid Van 't Riet opperde deze week zelfs dat de hele ver zelfstandigingsoperatie nog maar eens tegen het licht moet worden gehouden. Een reactie die van weinig realiteitszin ge tuigt. De verzelfstandiging van de NS is een rechtstreeks gevolg van het Europese beleid, dat erop is gericht concurrentie op het spoor in te voeren. Waar de vrije markt z'n werk doet, gaat het voorzieningenniveau om hoog en dalen de prijzen, zo re deneerde de Europese Commis sie. In een vrije vervoersmarkt was voor een log, wat ingedut semi-overheidsbedrijf als de NS geen plaats meer, en dus moest het nationale spoorwegbedrijf veranderen in een private, slag vaardige en vooral winstgeven de partij. In de visie van 'Wijffels' kan dat ook. maar niet helemaal zonder pijn. Dit jaar krijgt de'Spoorwe- gen nog 350 miljoen van de overheid, in het jaar 2000 is dat bedrag afgebouwd tot nul. Na de eeuwwisseling zullen gebrui kers van het spoor, dus ook de NS, de overheid zelfs moeten gaan betalen. Dan moetje dus wel winst maken. Als de overheid eraan hecht het huidige spoornet overeind te houden, zal zij als vragende partij over de brug moeten ko men, redeneren de spoorwegen. Zoniet, even goeie vrienden, maar dan zuilen-na 1 januari 1998 de eerste vrijwel lege boe- meltjes uit de dienstregeling worden geschrapt. Als de redenering van 'Brussel' klopt, zal het leed in Winscho ten en Roodeschool van tijdelij ke aard zijn. Twee busbedrijven hebben nu al interesse getoond voor het gat in de markt. Vere nigd Streekvervoer Nederland (VSN) acht zich in staat door het leveren van 'maatwerk' een onrendabele spoorlijn om te zetten in een rendabele buslijn. Vancom sluit niet uit zelf trei nen te laten rijden over opge kochte sporen. Dat is nu precies de vooruit gang die 'Brussel' voor ogen staat. De overeenkomst die Jor ritsma en de NS hebben geslo ten zal duidelijk maken in hoe verre de minister in dat eigen beleid gelooft. UTRECHT BART VAN OORTMERSSEN Schandalen als zwaard van Damocles boven Spaanse voorzitterschap „Op het gebied van financiële kwesties is Gonzélez altijd het genie." Het is lang geleden dat de Spaanse premier in het openbaar een compliment kreeg, maar de woorden van de Duitse bondskanselier Kohl klonken oprecht. In een direct onderonsje bereikten beide re geringsleiders maandagavond op de topconferentie van Cannes een akkoord over de hulpverlening aan de landen in Oost-Europa en die in de Mid- dellandse-Zeeregio. Onder collega's heeft Gonzalez nog altijd een goede naam, maar in eigen land is zijn presti ge tot op het nulpunt gedaald. Maar ondanks talrijke politieke en financiële schandalen mag de Spaanse premier vanaf 1 juli zes maanden het voorzitter schap van de Europese Unie (EU) vormgeven. Ook een re cent afluisterschandaal van ko lossale afmetingen lijkt het voorzitterschap van de socialis tische minderheidsregering niet in gevaar te brengen, hoewel vice-premier Serra en minister van defensie Garcia Vargas gis teren opstapten. „Ik meen dat er politieke stabili teit zal zijn zodat het voorzitter schap van de Europese Unie zonder probleem door kan gaan", zei de premier zondag, nadat de Catalaanse leider Jordi Pujol had beloofd hem nog dit jaar de hand boven het hoofd te houden. De Catalanen, die de regering van Gonzalez gedogen, zijn de reeks van schandalen waarbij de regering is betrok ken, zat. maar Pujol zal zich tot eind dit jaar rustig houden. Toch is de kans groot dat het zwaard van Damocles van de binnenlandse politiek boven het Spaanse EU - voorzitterschap blijft hangen. Zoals dat van de Fransen werd overschaduwd door de presidentsverkiezingen, zullen binnenlandse politieke problemen Gonzalez het ko mende halfjaar parten blijven spelen. De rechtse en linkse op positie heeft al gezegd hem niet te zullen sparen en wie garan deert dat er morgen geen nieu we affaires aan het licht komen? Elke keer weer blijkt het nieuw ste schandaal het voorgaande in omvang te overtreffen. „Gonza lez is niet in staat Spanje te re geren en nog veel minder Euro pa", oordeelde oppositieleider José Maria Aznar afgelopen weekeinde. De Fransen hebben verscheide ne onopgeloste problemen van Cannes doorgeschoven naar Madrid. De Spanjaarden krijgen nogal wat op hun bord en de ras-Europeaan Gonzalez zal er alles aan doen om zijn prestige op te vijzelen. Eind dit jaar kie zen de regeringsleiders van de EU op de Europese top in Ma drid een naam voor de Europe se eenheidsmunt. Daar zal ook een besluit moeten vallen over de invoering van de Economi sche en Monetaire Unie (EMU) per 1 januari 1999. Spanje bereidt de intergouver nementele conferentie van 1996 voor die in het teken staat van de herziening van het Verdrag van Maastricht. Bestrijding van de werkloosheid in Europa en verbetering van de betrekkin gen met landen in de Middel landse Zeeregio en in Noord- Afrika zijn andere actiepunten. En Madrid zal zich inspannen voor een samenwerkingsver band tussen de EU en Cuba. Spanje vervult het EU-voorzit- terschap op een moment dat een groot deel van de bevolking de idealen van een verenigd Eu ropa niet langer deelt. De tot voor kort zeer Europees gezinde Spanjaarden zijn nu met de Britten en de Denen het felst anti-Europa. Kort na het sluiten van het re cente visserijakkoord tussen de EU en Canada zei maar liefst veertig procent van de Span jaarden weinig heil meer te ver wachten van de Unie. De moei zame onderhandelingen op vis- serijgebied tussen de EU en Marokko en de toekomstige be perking van de produktie die Spaanse wijnboeren moeten doorvoeren, maakt de voe dingsbodem voor dit 'Euroscep- ticisme' nog groter. Koning Juan Carlos en Gonzalez maken zich ernstige zorgen over de anti-Europa stemming in hun land. Gonzalez: „Spanje heeft dezelfde problemen als de rest van Europa: werkloosheid en de noodzakelijke vernieu wing van de industrie. Die moe ten we gezamenlijk en op geco ördineerde wijze oplossen. Eu ropa is niet de oorzaak van onze problemen, maar het instru ment om ze op te lossen. We weten uit ervaring dat het isole ment ons onderontwikkeling brengt". Het dagblad El Pms stelt ook dat Europa Spanje meer voordelen dan nadelen heeft opgeleverd. Alles tegen elkaar afwegend hebben sectoren als visserij, veeteelt en landbouw van de Europese eenwording geprofi teerd, concludeert de krant. Brussel gaf Madrid de afgelopen tien jaar miljardensubsidies, ook voor de vernieuwing van bedrijven die in normale om standigheden de concurrentie met Europese ondernemingen niet zouden hebben overleefd. Spanje's import uit Europa overtreft echter die van de eigen export. Veel Spanjaarden zien vooral dat de werkloosheid in eigen land veel groter is dan elders. Een kwart van de beroepsbevol king heeft geen baan. Maar Gonzalez wijst erop dat de na tionale economie aan de her stellende kant is. Een meer Felipe Gonzalez (links) en zijn woensdag afgetreden vice-premier Serra. flexibele arbeidsmarkt zorgt vol gens hem voor duizend nieuwe Madrid mag de komende maanden ook flink wat plooien gladstrijken met EU-collega's. Met de Britten liggen de Span jaarden overhoop over het smokkelhol Gibraltar. Boeren en vissers uit Spanje en Frank rijk kunnen eikaars bloed wel drinken. Spaanse tomatentelers concurreren mede door staatssteun en Europese bijdra gen h"un Nederlandse en Bel gische collega's weg. Minister Van Aartsen (landbouw) heeft Spanje al aandacht gevraagd voor het trieste lot van de Ne derlandse tomaat. Ondertussen heeft het EU-voor- zitterschap ook weer de discus sie over de Spaanse identiteit opgerakeld. „Zolang de siësta en het stierengevecht blijvenp bestaan, zal Spanje nooit eeiö Europees land zijn", conclu-j deert de gerenommeerde joijt nalist Manuel Vicent. n I DEN HAAG TJABEL DALING h TOM JANSSEN Kwestie-Wijers beheerst jaarlijkse Binnenhof-barbecue De politieke baas van de fiscus, staatssecretaris Willem Vermeend, betoogt druk gebarend: „Als ik de 150 ka merleden vraag wie er wel eens een correctie van de belastingdienst heeft gehad, gaan alle handen om hoog." Het is het gesprek van de dag op de parlemen taire barbecue in de tuin van het Haagse perscentrum Nieuwspoort, de zaak-Wijers. Eindconclusie: op de be- lastingmoraal van de minister valt niets aan te merken, op het TV-prograrftma NOVA en de schurken die heb ben 'gelekt' des te meer. Het WD-Tweede-Kamerlid Marijke Essers steekt de veelgeplaagde D66-minister een hart onder de riem. „Ik heb zelf ook zo'n akkefietje. Met de belastingdienst over verbouwing van mijn huis." Wat wordt minister Hans Wijers nu precies door NOVA nagedragen? Allereerst de te lage opgave van de waarde van zijn voormalige lease-Lancia. „Een jaarlijks terug kerend fenomeen voor vele tienduizenden Nederlan ders", weet Jos van Rey, fiscaal specialist van de WD. Wijers noemt het 'een foutje'. Een juiste typering, want het opgeven van het aankoopbedrag in plaats van de cataloguswaarde is een fout en geen fraude. De fiscus controleert en corrigeert, zoals het betaamt. „Zo steekt ons belastingstelsel in elkaar", verzekert Vermeend. Voor de andere aantijgingen aan het adres van Wijers, komt NOVA niet met harde feiten. De 'turbo-BV' om de fiscus te omzeilen blijkt niet opgericht, de royale stor ting in zijn eigen pensioen-BV had de goedkeuring van de belastinginspecteur en die privé-reis was niet als za kenreis afgeboekt. Het maakt het voor Vermeend alleen maar onverkwik kelijker. Het zou immers pijnlijk zijn als de in NOVA ge toonde stukken uit het dossier-Wijers van Financiën af komstig blijken. „Ik weet niet of de belastingdienst ge lekt heeft. Maar ik kan het helaas niet uitsluiten." De staatssecretaris heeft Justitie te hulp geroepen om de zaak tot op de bodem uit te zoeken. Geen eenvoudige klus: de belastingdienst, de ministeries van financiën en algemene zaken, juristen en adviseurs, de kopieën met de vertrouwelijke gegevens zijn door vele handen gegaan. Reden te meer voor de oververhitte Haagse wandelgan gen om de laatste dag voor de zomervakantie enthou siast te speculeren over de vraag: wie wilde Wijers beentje lichten? Wie hajl er belang bij op slinkse wijze de minister te beschadigen, die het juist zo leuk deed rond de Brent Spar en met diverse nota's over het op peppen van 's lands economie? Een connectie van Shell die bij de Belastingdienst werkt? Een jaloerse concur rent in de race om het leiderschap van D66? Het gerucht doet de ronde dat een van de nieuwe ka merleden eerst werkte bij de Belastingdienst in Amers foort, waar het dossier Wijers was opgeborgen. Het na pluizen van de Haagse 'Who's who' biedt geen uit komst. Zelfs de naam van het onkreukbare GPV-kamer- lid Gert Schutte valt vanwege zijn optreden in de ge wraakte NOVA-uitzending. Heeft hij geen connecties met de Amersfoortse fiscus, zo wordt gefluisterd. Nog een reputatie beschadigd. Bij gebrek aan namen en rugnummers richt de woede zich op NOVA. „Dit was nog erger dan Arscop (de re portage over het commissariaat van Elco Brinkman bij Brandpunt, red.). Riooljournalistiek", roept menigeen. „Smaad", briest premier Wim Kok, die overigens de uitzending niet heeft gezien. „Twee dagen geleden zei den mensen van NOVA hier op het Binnenhof al dat ze iets hadden waardoor een minister moest aftreden. Niet te geloven. En het vervelende is dat je er niets te gen kan doen", aldus een verontwaardigde D66-voor- lichter Kees Dietz. De hoogleraren Maas (parlementaire geschiedenis) Zwemmer (belastingrecht), die in NOVA hun afkeur uitspraken over Wijers' fiscale moraal, hoeven voorl pig niet op het voorzitterschap van een Haagse comr missie te rekenen. „Als je die Maas een camera voor; houdt, dan vertelt hij van alles", klinkt het boos. Van Zwemmer weten ambtenaren zich nog te herinnereP dat hij geregeld in de Telegraaf fiscale zaken aan de kaak stelde, vergezeld van een foto van de hoogleraa paard. „Misschien wel een lease-paard", grapt iemai Terug naar de barbecue. Weerhoudt het gespit in ie-? mands verleden ondernemers een politieke loopbaa te ambiëren? Uit onderzoek door het VNO blijkt dat driekwart van de topondernemers een ministerspost zou weigeren. Voormalig organisatie-adviseur Wijen wat dat betreft een witte raaf op het Binnenhof. Linschoten hapt nog eens toe. „Alle ondernemers vd kennen de grenzen van de belastingwetgeving, daar voor zijn ze ondernemer. Als ze de grens maar niet overschrijden." Dat de toppers uit het bedrijfsleven! angst voor onthullingen de politiek de rug toekeren, gaat er bij Linschoten niet in. „Het is het salaris", wé hij zeker. „Wat een minister verdient, valt in het niel wat een beetje ondernemer toucheert." De staatsse^ taris haalt nog een bordje. Het VNO-onderzoek geeft hem gelijk. Slechts twee d cent van de topondernemers verdient minder dan dj 220.000 gulden per jaar die een minister ontvangt. Ruim 65 procent verdient een veelvoud daarvan. Pi tieke relletjes in Nederland draaien dan ook altijd oi geld. En nooit om sex, zoals in Engëland. DEN HAAG MARC PEEPERKORN EN WILCO DEKKER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2