Rijnsburgs mooiste bloem bloeit weer Oranje blijft aardig meedraaien Zoeterwoude precies op tijd klaar voor wielerweekeinde Hollandse bridgers dicht bij eremetaal Sport i Honkballers naar finale iondcn-rob van deb zanden Eltingh tegen Wilander, Haarhuis uitgeschakeld Stadion annex businésspark FC Twente Ook Kuka meldt omkoping in Tsjechië VRIJDAG 30 JUN11995 chef willem spierdijk, 071 -356464. plv -chef rob onderwater, 071 -356463 Het Nederlandse honkbalteam heeft zich gisteravond geplaatst voor de Finale van het World Fort Tournament. In Rotterdam won Oranje in acht innings van Red Machine uit Aruba, 12-2. In de Finale, zaterdag en zondag over twee wedstrijden, stuit Ne derland op de winnaar van het andere duel uit de halve Finale. Daarin speelt Havana, de Cu banen waren in de poule te sterk voor de Nederlanders, vrij dag tegen het Koreaanse Hyun- dai. Eelco Jansen gooide gisteren een goede wedstrijd. Hij bleef zeven innings en twee slagmen sen op de heuvel en nam af scheid met de cijfers 7-5-3-1. Mare Steenhof maakte het kar wei in de achtste inning af. Jef frey Cranston was opnieuw de sterkste slagman van Oranje. Met drie honkslagen erbij bleef hij tevens de beste slagman van het toernooi. Cranston sloeg ook het beslissende, twaalfde punt voor Nederland binnen. Playboy sponsort Goormachtigh Rotterdam Na middenafstandsloopster Stella Jongmans heeft discuswerpster Jacqueline Goormachtigh een sponsorcontract bij Playboy gekregen. Zij kan door de overeenkomst atletiek be drijven tot aan de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta, zon der zorgen over de onkosten. De 25-jarige atlete van de 100-jari- ge Rotterdamse vereniging PAC is meervoudig Nederlands kam pioen discuswerpen en kogelstoten. Haar persoonlijk record dis cus is 62,30 meter. Ze staat elfde op de wereldranglijst. Eén van de punten in het contract is, dat zij zal poseren in het mannen blad, dat er intussen een mini-atletiekstal op na houdt. Foreman doet afstand van wereldtitel los angeles George Foreman heeft afstand gedaan van zijn we reldtitel boksen in het zwaargewicht in de versie van de Interna tional Boxing Federation (IBF). Dat meldt de Los Angeles Times in zijn uitgave van gisteren. Foreman doet afstand omdat hij en zijn manager Bob Arum vinden dat de gage voor de revanche te laag is. Het tweetal eist een gegarandeerde gage van tenminste 25 miljoen dollar (zo'n 40 miljoen gulden). Een revanche tussen de 46-jarige Foreman en de Duitser Axel Schulz is daarmee van de baan. Het tweetal ontmoette elkaar op 22 april in Las Vegas. Foreman behield toen door een omstreden overwinning op punten de kampioensgordel. Naar aanleiding van de kritiek op de uitslag bepaalde de IBF dat een revanche moest komen. Schulz mag in elk geval om de vacante titel boksen.-Zijn tegen stander wordt waarschijnlijk de Zuidafrikaan Francis Botha, die eerste staat op de lijst van uitdagers van de IBF. Geen top-Chinees naar Limburg buchten» Liu Guoliang, de nummer twee tijdens het wereldkam pioenschap tafeltennis in Tianjin, komt niet uit voor voor het Limburgse Bartok. De Chinees krijgt van de autoriteiten van zijn land geen toestemming te vertrekken. Bartok, landskampioen bij de mannen, had de komst van Liu vlak na diens succes bij het WK in mei aangekondigd. De mondelinge overeenkomst stamde al van voor het WK, waar Liu echter verraste. Dat was voor de Chinese bondscoach Kaireden het vertrek van de speler naar Buchten te verbieden. Bartok, dat een vervanger voor de Nederlandse Chinees Chen Sung zocht, legde snel een andere Chinees vast. Het gaat om de 23-jarige Liu Qiang, die tijdens het WK alleen in het dubbelspel actief was. Forse boete voor Tim Henman londen De Britse tennisser Tim Henman heeft voor zijn wange drag in de dubbelpartij van woensdag een boete van bijna 5000 gulden gekregen. Hen man, dubbelpartner van Jeremy Bates, sloeg een bal in het gezicht van een ballenmeisje en werd daar voor gediskwalificeerd. Henman, de eerste gediskwalificeerde speler op Wimbledon sinds jaren, probeerde de boete nog te voorkomen. Hij had het ballenmeisje, de 16-jarige Caroline Hall, een groot boeket bloemen overhandigd en haar voor de tv-ca- mera's gekust. „Het was een ongeluk", benadrukte de 20*-jarige tennisser nogmaals. Ook de wedstrijdleiding van Wimbledon was daarvan overtuigd. „Maar regels zijn regels. Als je een offi cial raakt, word je gediskwalificeerd. En daarvoor geldt een boe te", aldus voorzitter John Curry. Als het een beetje meezit is het zaterdag twee keer Nederland- Duitsland op het centre-court van Wimbledon. Naast Sieme- rink-Becker komt ook de partij tussen Kristie Boogert en Steffi Graf in aanmerking voor de mooiste tennisbaan ter wereld. De Nederlandse speelster be reikte gisteren de derde ronde door een hele simpele zege op Elena Makarova, 6-0, 6-2. Paul Flaarhuis werd uitge schakeld door Mark Woodforde. Jacco Eltingh ging door over de rug van Andrei Olhovskiy. Mi riam Oremans versloeg Melanie Schnell. Van de tien Nederlan ders die aan het hoofdtoernooi begonnen, zijn er nu nog zes over in de derde ronde. Twee mannen (Siemerink, Eltingh) en vier vrouwen (Schultz, Kamstra, Boogert en Oremans). Een pri meur. Misschien is er nog wel een derde Hollands getint potje in teressant voor een 'showcourt'. Jacco Eltingh treft bij de laatste 32 immer good old Mats Wilan der. De 30-jarige Zweed kwam gisteren terug uit geslagen posi tie (0-2) tegen Mare Kevin Goellner en won in vijf sets. El tingh zelf zegevierde in vier sets over de Rus Andrei Olhovskiy: 5-7, 6-3, 6-4, 7-6 (7-4). Eltingh moest diep gaan in zijn tweede partij. „Ik schat deze prestatie hoger in dan de zege op Stich van dinsdag. Toen speelde ik goed, nu minder. Bo vendien bleef Olhovskiy de hele wedstrijd ongelofelijke ballen slaan. Tot een uur voor aanvang werd ik nog aangeschoten over het duel met Stich. Dan moet je oppassen dat je de concentratie niet verliest," aldus de 24-jarige Heerdenaar die weer met hooi koorts kampt, maar daar tijdens wedstrijden geen last van zegt te hebben. Als Eltinghs zege tocht doorgaat krijgt hij in de vierde ronde Ferreira en in de kwartfinales Agassi. Kristie Boogert was gister avond al druk in de weer met haar speelplan tegen Steffi Graf. Samen met haar coach Betty Stove. De Nederlandse oud speelster stond vaak genoeg op het centre-court om haar pupil wegwijs te maken als het inder daad die baan wordt. Of het helpt is punt twee. De 21-jarige Zuidbeijerlandse kreeg al een keer billekoek van de Duitse fa voriete in Tokio en zal nu al blij zijn als ze er een echte wedstrijd van kan maken. Miriam Oremans (6-3, 6-4 te gen de Australische Melanie Schnell) mag haar borst ook natmaken. Ze krijgt Marie Joe Fernandez op de koffie. De Amerikaanse is dertiende ge plaatst. De vrouwen hebben overigens eensgezind geklaagd over de zachtere, zwaardere ballen op Wimbledon. Ore mans: „Er ligt een klacht bij de vakbond. Wij vinden het een prima idee voor de mannen, niet voor de vrouwen." Paul Haarhuis overleefde niet tegen Mark Woodforde. De Australiër, net als de Brabander een vermaard dubbelaar (sa men met Todd Woodbridge), had slechts drie sets nodig: 6-3, 7-6 (9-7). 6-3. In de tiebreak van de tweede set begon Haarhuis met een paar schitterende bal len en veroverde een 4-1 voor sprong. Daarna kreeg hij twee setpoints, maar opeens sloeg Woodforde enkele geweldigde passings, die Haarhuis zelfs met een duikvlucht niet kon halen. Toen knakte er iets bij de 29-ja- rige Eindhovenaar, die er in de derde niet meer aan te pas kwam. Toppers Een half dozijn Nederlanders telt echter nog mee in Londen. Dat kunnen veel toppers al niet meer zeggen. Gisteren was het bijltjesdag voor Jim Courier, Mi chael Chang. Stefan Edberg en Andrei Medvedev. Ze waren alle vier geplaatst. Jan Siemerink op Wimbledon in derde ronde tegen Becker Eindelijk begint het gras aangenaam te kriebelen onder de voeten van Jan Siemerink. Jarenlang werd van de sier lijke linkshander gezegd dat zijn service-volleyspel ge knipt was voor de groene sprieten, maar nog nooit maak te hij het waar. In vijf seizoenen kwam hij in geen enkel grastoernooi verder dan de tweede ronde. londen rob van der zanden Gisteren op Wimbledon bewees de 25-jarige Rijnsburger dat hij het wel degelijk kan. Hij bereik te de derde ronde door een af getekende overwinning op Sla- va Dosedel in drie snelle sets: 6- 3, 6-2, 6-2. De partij duurde maar vijf kwartier. Morgen is Boris Becker de volgende tegen stander. Het was gistermiddag smul len op baan 11. Siemerink trok de hele trucendoos open. Legde de ballen neer waar hij wilde. Hij danste over het gras en liet zijn Tsjechische opponent het loopwerk doen. Het was duidelijk zichtbaar dat hij was bevrijd van een complex. Siemerink, 51 van de wereld, had in de eerste ronde tegen Chesnokov zijn eerste wedstrijd op Wimbledon ge wonnen. Het gevolg was dat hij tegen Dosedel volkomen ont spannen op de baan stond. Als Siemerink dat gevoel heeft, is het voor de tegenstander kwaad kersen eten. Frits Don, de man die hem jarenlang begeleidde en nu het stokje heeft overgege ven aan zijn assistent Tjerk Bogtstra, heeft het eens beel dend omschreven. „Jan kan van een wedstrijd een schilderij ma ken. Dan is zijn racket een pen seel en zet hij met enkele schit terende streken iets fraais neer." Aan dat schilderij deed het spel van Siemerink gisteren weer een beetje denken. Toch mogen niet te veel con clusies worden verbonden aan de goede vorm van Siemerink. Er was immers geen serieuze te genstand van de baseliner Do sedel, die een typische gravel- bijter is en op gras niets te zoe ken heeft. Tegen Becker wel licht op het centrecourt moet Siemerink bewijzen dat zijn ar senaal aan 'touchplay' op dit moment geen uitzondering is. Twee jaar geleden stond hij al eens op de meest aansprekende baan van Wimbledon. Tegen Michael Stich werd hij toen weggetikt en toonde hij niets van zijn service-volleyspel. Don was destijds enorm gefrustreerd over het spel en het gebrek aan tegenstand van zijn pupil. „Ik heb slechte herinneringen aan die wedstrijd", zei Sieme rink gisteren. „Ik hoop dat het beter gaat tegen Becker. Ik kijk uit naar die partij." Hij won al eens van Becker. Dat was twee jaar geleden in Stuttgart. Stuttgart is de plaats waar Sie- merinks loopbaan pas goed be- Edberg slachtoffer Belgenmop londen gpd Een tweevoudige Wimbledon- kampioen die op een bijbaantje wordt gezet en vervolgens in drie setjes wordt weggetikt door de nummer vijf van België. Het lijkt een Belgenmop, maar gistermiddag werd het werkelijkheid in Londen. Dick Norman uit Waregem mepte Stefan Edberg in de tweede ron de uit het toernooi: 6-3,6-4, 6-4. België is een klein tennisland. Als je daar de nummer vijf bent, kan het nooit veel zijn. Maar dat gaat in dit geval niet op. Öick Norman, de nummer 176 van de wereld, heeft heel wat in zijn mars. Blessureleed weerhield hem van ëen doorbraak, maar het service-kanon lijkt er nu aan te komen. Edberg was vol lof over de man die als 'lucky loser' in het toernooi kwam. De 'lo sers' zijn de spelers die net niet door de kwalificatie komen, maar die op een wachtlijst staan voor het geval een 'qualifier' af haakt. „Op de baan voelde het als David en Goliath, hij was de reus", aldus de 29-jarige Zweed, die in 1988 en 1990 Wimbledon won, maar inmiddels pp zijn re tour is. Hij weet niet of dit zijn laatste Championship was. „Het wordt er niet gemakkelijker op. We zullen zien", zei de nummer 16 van de wereld, die als dertiende was geplaatst. Norman (in de eerste ronde won hij een set van Pat Cash, die vervolgens gebles seerd opgaf) is een 2,04 meter lange kerel met lang haar. Zijn eerste Wimbledon bevalt hem uitstekend. Elke dag gaat hij in zijn eentje naar Church Road en negeert de speciale taxi voor spelers. Norman verkiest de metro. Hij is nog een 'groentje', maar dat kan snel veranderen. „Ik wist dat ik hier iets kon be tekenen als mijn service zou draaien. Vandaag was dat het geval en dan kan ik van Edberg winnen." Jeroen Straathof (Swift/Casba) maakt in zijn woonplaats deel uit van het peloton van B-amateurs. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN zoeterwoude tim brouwer de koning Zoeterwoude is net op tijd klaar voor het jaarlijkse wielerweek einde. Er is met man en macht gewerkt om alle wegen in orde te maken voor de heren cou reurs. Morgenmiddag om 12.00 uur gaat de Waterschapsronde voor A-amateurs voor het eerst van start op de Schenkeiweg. Een dag later verschijnen de niewelingen en de B-amateurs voor hun eigen wedstrijd. De Zoeterwoudse organisatie heeft 'em de afgelopen dagen wel zitten knijpen. „Het dorp. is al maandenlang opgebroken", aldus Gerard van der Hoeven. „Zelfs nu wordt er nog volop ge werkt. Maar met medewerking van de gemeente lukt het toch om onze nieuwe startlocatie op de Schenkelweg af te maken. Beschouw de Waterschapsron de maar als een officieuze inge bruikname van die weg. Overi gens krijgen wij ook volop me dewerking van de omwonen den. Wij hebben hun meege deeld dat de Schenkelweg twee dagen vrijwel afgesloten is van wege de wielerwedstrijden, maar dat heeft nauwelijks nega tieve reacties opgeleverd." Een paar uur voordat in Saint-Brieuc de Tour de France begint, krijgen de A-amateurs in en om Zoeterwoude 190 kilo meter voor hun kiezen. De wed strijd, die meetelt voor de club competitie, omvat twee grote ronden die via Ter Aar, Aarlan- derveen, Boskoop en Moerka- pelle weer leiden naar Zoeter woude. De doorkomsten in de start- en finishplaats zijn rond 13.50 en 15.50 uur. Vervolgens krijgen de renners nog een lus van dertig kijometer voorge schoteld, waarna zij rond 16.30 uur Zoeterwoude voor de laatste keer binnendenderen. Van de deelnemende ploegen herbergt het Leidse Swift/Casba enige oud-winnaars. Leon Re kelhof uit Ter Aar was twee jaar Jan Siemerink raakt de ballen op Wimbledon precies zoals hij dat wil. Boris Becker bereidt zich alvast voor op zijn confrontatie met Jan Sieme- FOTO ARCHIEF rink. FOTO CPA gon. In 1991 kwalificeerde hij zich voor het hoofdschema van het sterk bezette ATP-toernooi. Hij haalde op een sensationele manier de halve finales, waarin hij uiteindelijk verloor van Stefan Edberg. In hetzelfde sei zoen schoot hij door naar de 24ste plaats op de wereldrang lijst. Zijn naam was gevestigd en de 'lefty' deed velen denken aan John McEnroe. Het flegmatieke, de touch, de stopvolleys de typische kenmerken van een linkshander waren soms in derdaad als die van de meester. Hij heette de 'mooiste bloem van Rijnsburg'. Zelfs Ion Tiriac was gek van Siemerink en polste hem voor een plaats in zijn stal. Dat contract kwam er niet en het zou vervolgens allemaal heel anders lopen. Het schil dersezeltje van Siemerink werd op de snelweg van het toptennis omver geblazen. Zijn aanvallen de spel was geen garantie voor succes, zijn voetenwerk moest verbeteren, zijn returns vorm den een achilleshiel en mentaal bleek hij ook te vaak te blokke ren op belangrijke momenten. Hij belandde in wat de coaches noemen de 'comfort zone'. Het gebied zo rond de top vijftig, waar de spelers genoeg geld verdienen, maar niet echt voor uit of achteruit gaan. Siemerink zat te lang in dat schemergebied. Hij had een vormcrises, blessures, een aan varing met Don. Het schoot al lemaal niet op met de speler die zelfs even buiten de top hon derd belandde. Inmiddels is hij 25 jaar en staat hij voor een pe riode waarin het moet gebeu ren. De wedstrijd tegen Becker is een mooie gelegenheid om te laten dat hij meer is dan een sa lontennisser. vilamoura anp Het moet vreemd lopen willen de Nederlandse bridgers bij het Europees kampioenschap in de Zuidportugese badplaats Vi- lamoura geen medaille verove ren. Sterker nog, Nederland is met Italië nog steeds favoriet voor de titel. Vier ronden voor het slot is het verschil tussen beide landen negen punten, in het nadeel van Oranje: 488 tegen 479. Dat is een triomf voor de trainings- aanpak van de Canadees Eric Kokish, die Nederland in 1993 na een vergelijkbare voorberei ding de wereldtitel zag verove ren, en Hans Melchers, die het financieel mogelijk maakte. Nederland en Italië hebben in verhouding nog het lichtste programma van de toplanden, waaronder Polen (derde met 478 punten) en Frankrijk (461). De ploeg van Jaap Trouwborst lijkt er bovendien een van de lange adem. Dat hij, in tegen stelling tot veel concurrenten, de beschikking heeft over drie gelijkwaardige paren heeft daar zeker mee te maken. Nederland liet gisteren tegen Kroatië eindelijk weer eens de maximale score van 25 noteren. De spellen waren daar naar. De bridgers zagen zich geconfron teerd met een 'wilde set', waar bij dikwijls alleen het hoogste niveau de juiste beslissingen neemt. Kirchhoff-Maas en Jan- sen-Westerhof toonden zich daarin vele klassen beter dan de Kroaten. Door een foutje van Janscn-Westerhof hielden ze de schade beperkt tot 25-5. geleden de snelste. Woubrugge- naar Jan-Hendrik Lagerweij won de Waterschapsronde in 1990, toen Zoetermeer nog gold als start- en finishplaats. Verder maken Hans van Leeuwen, Wobbe van de Kieboom en de fietsende schaatsers Ruud Borst en Richard van Kempen deel uit van de 'blauwe brigade'. Een andere schaatser, Jeroen Straathof, staat op de deelne merslijst bij de B-amateurs. De Zoeterwoudenaar moet zondag voor eigen publiek bewijzen dat hij net als de rest van de Ne derlandse allround-kernploeg nog steeds zonder trainer zijn conditie op peil heeft ge- hoüden. Ook zijn -dorpsgenoot René Guyt is van de partij. Het programma van het Zoeterwoudse wielerweekeinde luidt: Zaterdag 12.00 uur: Waterschapsronde voor A- enschede» anp FC Twente krijgt in Enschede een nieuw stadion op het Busi ness en Science Park tegenover de Universiteit Twente. Het wordt gecombineerd met een bedrijvencentrum. Vlakbij komt ook een station van de NS. De gemeente Enschede, de Stadion BV en FC Twente zijn het na langdurige onderhandelingen eens geworden over de bouw van het voetbal- en bedrijven complex. Over de kosten van het pro ject willen de betrokken partijen nog niets loslaten. Ze werken eerst hun plan uit. Dat gebeurt binnen een constructie waar over nu overeenstemming is bereikt. „Het is daarom uitge sloten dat het alsnog afketst, zo laten de drie partijen weten. Op 11 september besluit de ge meenteraad van Enschede over het Financiële aandeel van de gemeente. De gemeente verwacht dat de planologische voorbereiding volgend voorjaar zover is gevor derd, dat de bouw kan begin nen. In de zomer van 1997 is het werk voltoooid. In eerste in stantie krijgt het stadion 13.500 zitplaatsen, die alle overdekt zijn. Dat aantal is uit te breiden tot 23.000. FC Twente is zeer verheugd over het besluit tot nieuwbouw, omdat het Diekmanstadion niet meer aan de huidige eisen vol doet. De gemeente is blij met de verhuizing, omdat het nieuwe stadion niet in een woonwijk ligt maar wel dichtbij een sta tion. De politie kan zo het ge drag van supporters beter con troleren en men met minder agenten toe kan. Het complex is, volgens burgemeester J. Mans, ook een belangrijke im puls voor de ontwikkeling van het Business en Science Park en daarmee ook voor die van de economie in het stedelijk knooppunt Enschede/Hengelo. «Zondag 12.00 uur: Nieuwelingen 13.15 uur: Grutronde voor scholieren 13.45 uur: B-amateurs 15.30 uur: Burgerronde voor ij Zoeterwoude Slavia Praag, het afgelopen sei zoen tweede in de Tsjechische eredivisie, betaalt scheidsrech ters. Dit heeft de vroegere spits van Slavia, Pavel Kuka, bekend gemaakt. Kuka, Tsjechisch in ternational, speelt sinds een jaar bij FC Kaiserslautern in de Bundesliga. Kuka onderschrijft met zijn stellingname het standpunt van zijn collega Stejskal. De keeper van Slavia bedankte recent voor het nationale elftal uit protest tegen de corruptie in het Tsje chische voetbal. Kuka zegt dat hij een gesprek heeft bijge woond waarbij een scheids rechter tegen een functionaris van Slavia voor de wedstrijd zei dat als er niet betaald werd, Sla via zou verliezen. De club be taalde. Kuka zei zich voor het eerst 'vrij' te voelen toen hij in Duits land ging voetballen. Daar ma ken scheidsrechters ook wel fouten, maar dat gaat ten koste van beide clubs. Als extra voor deel noemde hij het feit dat wedstrijden een dag later in het hele land op tv te zien zijn. In Tsjechië bekennen steeds meer functionarissen van (klei nere) clubs in het betaalde voet bal, dat er betaald wordt aan scheidsrechters en tegenstan ders. De secretaris van de voet balbond, Obst, heeft inmiddels toegegeven dat er een groot probleem ligt. De voorzitter van de bond, Chvalovsky, blijft er echter bij dat er niets aan de hand is. Achter gesloten deuren heb ben de clubs uit de ere- en eer ste divisie in Tsjechië inmiddels hun veto uitgesproken over vijf scheidsrechters. Onder hen is ook UEFA- en FIFA-scheids- rechter Krondl. Een reden werd niet gegeven. Volgens Jozef Masopust, de legendarische speler van Dukla Praag, nu manager, zijn er scheidsrechters die zelf om geld komen vragen bij de clubs. Limietenjacht estafetteploegen De Nederlandse estafette ploegen vrouwen en mannen wagen zaterdag 8 juli tijdens de Papendal Games een laatste poging om te voldoen aan de limieten voor uitzen ding naar het WK atletiek in Göteborg. Voor de mannen is de eis 39,14 seconden, de vrouwenploeg moet 43,64 se conden lopen. De organisatoren hebben een aantrekkelijk deelne mersveld kunnen aantrekken omdat in het weekeinde van 8 en 9 juli weinig internatio nale startgelegenheid be staat. Een groot gedeelte van de nationale top start op de kunststofbaan van het natio nale sportcentrum, die al ja ren de faam heeft snel te zijn. De Belgen Jonathan Nisenga, Frank Asselman en Johan Liesabeth zijn op de 110 me ter horden aantrekkelijke te genstanders voor Robin Kor ving. Korving Hep dit seizoen reeds goede tijden met 13,65 (rugwind). 13,79 (NR), 13,87 en 13,93. Jacqueline Goor machtigh start bij het discus werpen. In hetzelfde weekeinde komt de Leidse Bianca Ver mond in actie in een landen- wedstrijd voor atleten tot 23 jaar. De atlete van AV Hol land start in Utrecht op de 4 x 400 meter.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21