Smaak Vroeger kwam alle witte Rioja uit het vat Oregade en fosco, oude zomerse dorstlessers VRIJDAG 30 JUNI 1995 redactie *wim van beek *072-196258 Smaken verschillen Het moet me toch een beetje van het hart. De komst van de nieuwe haring maakt vele tongen los. Plotsklaps staan talloze zoge naamde kenners op om hun oordeel te vel len over de nieuwe 'maatjes'. Met name dit jaar zijn de meest gehoorde eigenschappen 'zacht' en 'vet'. Dat de komst van de nieuwe haring met de jaren in populariteit stijgt zal niemand ontgaan. Haringparty's lijken een trend waar vooral het bedrijfsleven gretig op inhaakt. Ik geef ze gelijk, maar het doet me wel een beetje denken aan het hele circus rondom de Beaujolais Primeur. Ik herinner me nog goed de grote specta culaire feesten en proeverijen in de nacht van de primeur wanneer de nieuwe Beaujolais vanuit Frankrijk ons land werd binnengehaald. De nieuwigheid lijkt er ech ter de laatste jaren een beetje af. Nu zijn het de haringen waar alles om draait. Er zijn zelfs collega-restaurateurs die de traditionele Scheveningse Vlaggetjesdag aangrijpen om, precies om middernacht, de Hollandse Nieu we aan hun gasten te offreren. En dat alle festiviteiten aanslaan lijdt geen twijfel. Wat me wel een beetje dwars zit is het feit dat de echte 'nieuwe' door de grote storm loop van de leveranciers nauwelijks de tijd krijgt om op de pekel te liggen. Juist die pe kel zorgt ervoor dat de haring de zo typeren de zilte smaak krijgt. Eerlijk gezegd vond ik hem dit jaar, vooral in het begin, dan ook vrij flauw van smaak. Gelukkig is de nieuwigheid er nu weer een beetje van af en dat is goed merkbaar. Aan de vette smaak die dit jaar door de eerderge noemde kenners zo wordt geprezen, heb ik ook zo'n beetje mijn twijfels. Hoe vetter de haring hoe minder ik de echte pekelsmaak proef. Een haring hoeft echt niet zo vet te zijn. En dan tot slot nog iets over de kleur. Ook daarover lopen de meningen sterk uiteen. Door haringdeskundigen wordt wel beweerd dat de 'nieuwe' van binnen absoluut niet rood mag zijn. Ik vind juist dat een haring best een beetje rood bij de staart kan hebben. Voor mij persoonlijk is dat juist een teken van versheid en goede doorbloeding. U ziet het. De meningen zijn verdeeld. Smaken verschillen nu eenmaal en dat zal gelukkig altijd zo blijven. Ik vrees alleen dat er jaar lijks steeds meer 'kenners' bij zullen komen. Het lijkt me dan ook het beste om gewoon op de eigen smaak af te gaan. JOHN BEEREN, eige naar van de Bokke doorns, een met twee Michelin-ster- ren gedecoreerd res taurant in de duinen van Bloemendaal. Het Noordspaanse wijngebied Rioja wordt vooral geassocieerd met rode wijnen. Toch brengt het een aanzien lijke hoeveelheid witte voort. Dat zijn niet alleen frisse, fruitige soorten, maar in toenemende mate ook op vat gerijpte, met meer dimensie in geur en smaak- Met de opkomst van witte Rioja's uit het vat herhaalt de geschie denis zich enigszins. Want vroeger werd alle witte Rioja in vaten gela gerd. Men bereidde de wijnen toen echter anders dan nu. Van tempera- tuurbeheersing tijdens de gisting was bij voorbeeld geen sprake, wat het merendeel van de witte wijnen saai en vlak deed smaken. Bovendien werden veelal oude fusten gebruikt met aan de binnenkant een dikke laag wijnsteenzuurkristallen. De wijn kwam dus niet in aanraking met het hout, terwijl de mantel van kristal len het vat hermetisch afsloot. Ook de invloed van de zuurstof was dus ui terst gering. Het was Bodegas Marqués de Caceres die in het begin van de jaren '70 als eerste witte Rioja ging maken op een eigentijdse manier. Eigenaar Enrique Forner, die lang in Frankrijk had ge werkt, produceerde een witte wijn die bij lage temperatuur langzaam was vergist - en die niet met hout in aan raking was geweest. De wijn smaakte fris en fruitig. Zijn succes was enorm, zelfs op de conservatieve Spaanse thuismarkt. Vrijwel alle belangrijke producenten volgden dit voorbeeld: opwekkende, van fris fruit voorziene witte Rioja's begonnen steeds vaker te verschijnen. Van alle witte Rioja is momenteel naar schatting zo'n 90 procent van het fruitige, frisse type. Je vindt het overal, in supermarkten, in slijterijen, in restaurants. Het probleem is alleen In de door bergen omgeven Riojastreek gedijen ook de witte druiven goed. dat dit soort wijnen eigenlijk een beetje karakter mist - en dus inwissel baar is met droge witte wijnen uit an dere landen of gebieden. Een aantal Riojaanse producenten is daarom gaan speuren naar methoden om hun witte wijn wat meer persoonlijkheid en klasse te geven. Waarbij ze terug keerden naar het hout. In dit geval werd gekozen voor nieu we of vrijwel nieuwe vaten. Want de invloed van het eikehout op de wijn was beslist gewenst. Dank zij de wis selwerking tussen de witte Rioja en het eikehout kreeg de wijn namelijk een extra dimensie, boven op zijn fris se fruitigheid; een dimensie bestaan de uit onder andere tonen van vanille, kruiden, verse toast en uiteraard hout zelf. Dank zij de rijping in eiken vaten werden extra geur- en smaakelemen- ten toegevoegd. Witte Rioja werd een completere wijn. Enkele bodega's hebben inmiddels de volgende stap gezet door hun witte Rioja niet alleen in fusten te lageren, maar ook te vergisten. Deze manier van wijnbereiding voegt nög wat meer nuances aan de wijn toe, terwijl het houtaroma toch beheerst blijft. Soms, als bij Bodegas Breton, laat men de fermentatie op vat maar liefst anderhalve maand duren, bij een graad of 15. Bij de gigant Campo Viejo duurt de fustgisting meestal iets van 28 dagen. Maar daar ligt de gistings- temperatuur ook enkele graden ho ger. op 17 graden. Het spreekt vanzelf dat witte Rioja's die in vaten werden vergist wat duur der zijn dan wijnen die alleen in vaten werden gerijpt, terwijl de laatste weer iets meer kosten dan de gewone fris se, fruitige soorten. Maar je proeft het er wèl aan af. Het is in geen Nederlands kookboek tegenwoordig nog te vinden, het zelf te maken drankje oregade. Een heel ouderwets recept luidt, in de spelling van toen: „Men laat in kokend water de helft zoete en de helft bittere amandelpas aftrekken, zijgt dat vocht door eenen doek en vermengt het met de noodige hoeveelheid geraspte •broodsuiker. Dit mengsel wordt ver volgens in eene flesch gegoten en de ze in een' pot met koud water gezet." j\mandelpas is amandelpers; zijgen is hetzelfde als zeven en met broodsui ker wordt suiker in de vorm van een suikerbrood bedoeld, zoals dat vroe ger werd verkocht. Franse naslagwer ken vertellen dat oregade amandel melk is, of amandelsiroop die met mi neraalwater moet worden aange lengd. Van oregade bestaat ook een Spaanse versie. Dat heet het horchata. Een ro mig drankje dat ongetwijfeld van Ara bische oorsprong is. Lang geleden reeds werd dat gemaakt uit zoge naamde aardamandelen, onder grondse knolletjes van een subtropi sche plant. Het drankje raakte uit de mode, totdat een grote frisdrankfa briek het in produktie nam. De plant, ze heet chufa in het Spaans, wordt in de omgeving van Valencia weer op grote schaal gekweekt, en horchata de chufa is een heel populaire dorstles- ser langs Spaanse costa's. Oorspronkelijk schijnt dit drankje in Noord-Europa nagemaakt te zijn uit OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. team; 5. verlichtingsmiddel; 10. damp; 12. teug; 13. grond soort; 14. Europeaan; 16. maand; 17. Touring Trophy; 18. gevat; 20. buisverlichting; 21. email; 23. hoon; 25. lef; 27. in- sekt; 28. in orde; 30. opening; 31. bepaalde hoeveelheid pa pier; 32. kegelvormig; 33. fris,- 34. grote bijl; 36. onheilsgodin; 38. gekheid; 40. bijbelse reus; 41. sieraad; 44. centiare; 46. tuin; 47. dwarsmast; 48. roem; 50. toiletartikel; 51. mannelijk dier; 52. oevergewas; 54. gast; 55. liefdevol; 56. afkeuren. Verticaal: 1. tegenspraak; 2. ovenkrabber; 3. gehoororgaan; 4. maanstand; 6. spil; 7. bergweide; 8. schoor- steenzwart; 9 vervoermiddel voor skiërs; 11. steenvrucht; 14. meisjesnaam; 15. mannelijk dier; 18. zangstem; 19. inhouds maat; 21soort aap; 22. deel v.e. kledingstuk; 24. huidope- ning; 26. Jamaïcaanse stroming; 28. familielid; 29. kunstwerk; 33. muziekuitvoering; 35. herrie; 37. proeve van bekwaamheid; 39. ernstig; 40. slot; 42. ge dwee; 43. behoeftig; 45. jon gensnaam; 47. bevlieging; 49. gelofte; 51. kledingstuk; 53. voorzetsel; 54. Frans lidwoord. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. gratie; 2. pluim; 3. kassa; 4. album; 5. broos; 6. kruid; 7. tombe; 8. anjer; 9. globe; 10. wraak; 11. spatel; 12. Niobe; 13. Diana; 14. wedde. Het citaat is: ,,Het verleden is geen pakje dat men weg kan leg gen". E. Dickinson. P&SENE P/£ AAN LAMP IS 6E- tCONIEN NEEFT EEN AC/ST MAPTP/EG OftSEDGON/PEM gemoute gerst, en in die versie lijkt het sprekend op het Victoriaanse En gelse frisdrankje barleywater ofwel gerstewater. Dat beleeft in blikjes een revival; tijdens bijvoorbeeld het Wim bledon tennistoernooi komt reclame ervoor regelmatig op TV in beeld. Maar we kunnen het eenvoudig zelf maken. Laat 100 gram parelgort, 1 li ter water en een citroenschilletje heel zachtjes 2 uur koken. Zeef het meng sel en voeg er naar smaak wat ci troensap en suiker aan toe. Serveer het gekoeld. Van oudsher is Nederland een zuivel- land. Dus werd hier ook in het verle den door dorstigen vooral melk ge dronken. Eind vorige eeuw kende ons land zelfs het fenomeen van de melk- salon, waar men voor vijf cent een flink glas melk kon drinken. In de ja ren vijftig noemde men zo'n horeca bedrijf liever 'milkbar', en van hieruit werd de milkshake populair. Dat hoorde bij de Amerikaanse levensstijl die we nog steeds zo bewonderen. We hebben er een blender voor nodig, maar dan is zo'n shake ook snel ge maakt. Pureer 250 gram zachte vruch ten, voeg een halve liter koude melk, een kwart liter vruchtenijs, 2 eetlepels honing en eventueel een scheutje ci- EN TOEN NEEFT N/J EEN krfST AAET CM/ES 0&SE6ETEN. troensap toe. Draai alles in de machi ne tot het een schuimige drank is ge worden. Fosco is zeker het proberen eens waard. Roer 50 gram cacao, 100 gram suiker en een scheutje water goed door elkaar. Breng een kwart liter wa-' ter aan de kook met een vanillestokje en laat dit een half uurtje zachtjes trekken. Verwijder het vanillestokje en voeg voortdurend roerend het cacao- mengsel toe. Laat dit vijftien minuten zachtjes koken en daarna afkoelen. Verdun de fosco met twee tot drie maal zoveel koude melk. Melk moet, vindt de zuivelindustrie, als koele, moderne en gezonde fris drank worden gezien. Door een heel korte verhitting tot 140 graden heb ben ze melk langer houdbaar ge maakt, maar helaas gaat daardoor de smaak achteruit. Met suiker en een toegevoegd smaakje heeft de fabriek dit euvel nu verholpen. Men biedt een kamemelkdrank aan die een citrus vruchtensmaakje heeft en een half volle melk met koffïesmaak. Daaraan is ook ietsje munt toegevoegd en dus heet het in het Nederlands Icemilk Coffee. TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel holde hijgend door de velden totdat hij het struikgewas be reikt had. Daar liet hij zich uitgeput in neervallen, niet in staat om nog een beweging te maken. Onder luid gekraak van takken en ge ritsel van bladeren passeerde de veldwachter op enige afstand en ver dween in het struweel. Heer Ollie keek hem met holle ogen na. Toen richtte hij zich de andere kant op te lopen. Hij was nog niet ver, toen er opnieuw gekraak klonk. Gelukkig was het Hobbel maar, die hem rustig achterop kwam. ,,Foei!" sprak deze. ,,Ik gisp uw ge brek aan berusting. Zó komen we er niet!" ,,W-we komen nergens", stamelde heer Bommel. ,,De avond valt en we hebben nog niets gegeten. Mijn zwak gestel houdt dit niet vol." ,,U zult verbaasd zijn hoeveel uw ge stel volhoudt", verklaarde zijn met gezel. ,,We zullen nu even pauzeren om enkele eetbare bessen te zoeken en daarna..." Hij zweeg, want in de verte klonk ge ritsel. Doch dit keer keek heer Ollie niet op of om. ,,Ik hoop, dat het de veldwachter is", prevelde hij. ,,In de oei krijg ik ten minste eten in plaats van bessen." ,,Dit is heel leerzaam!" riep Hobbel uit. ,,U leert berusting! Eerst was u bang voor de cel en nu vindt u het een veilige haven. Dat gevoel zal nog veel sterker worden; let maar eens op." Het geritsel werd echter niet veroor zaakt door de veldwachter, maar door Tom Poes. Achter een boom verscholen stond hij naar de bewe gingen van zijn vriend te kijken. Weersvooruitzicht ZATERDAG 1 JULI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Na de valse start van de zomer met drie flink te koude juniweken zorgt het zomerse slot van deze maand ervoor, dat het gebrek aan warmte weer vrijwel geheel is rechtgetrokken. Ook op Europese schaal heeft de natuur orde op zaken gesteld. De warmte, die eerder deze maand alleen maar bleek voorbestemd voor de Oost- Europese landen, wordt nu vooral aangetroffen aan de westrand van het continent. Donderdag werden uit Bretagne maxima van 33 graden gemeld; eveneens tro pisch (30 graden) werd het langs de Ierse westkust; een zeldzaam heid in die regio. In ons land scheen de zon gisteren weer onb elemmerd aan een staalblauwe hemel. De wind stond zwak tot matig uit het noorden; de ver schillen in temperatuur waren derhalve aanzienlijk. In Limburg had de lucht de langste weg over land afgelegd, zodat hier nog 29 graden werd gehaald. Langs de W denkust liet de koele Noordzee geen hogere waarde toe dan 18 a 1 graden. Bovendien dreven hier lage wolkenflarden binnen. De west kust was iets beter af met veel zon en ruim 20 graden. Het hogedri gebied, verantwoordelijk voor de zomer in West-Europa, heeft zich ruggetrokken bij IJsland, maar een sterke uitloper prolongeert het fraaie vakantieweer in de Lage Landen nog eventjes. Er ligt vandaa zelfs een apart kerntje van hogedruk boven ons land. Er staat maar weinig wind, waardoor het in de felle zon behoorlijk warm aanvoelt het zuiden wordt het misschien weer 30 graden. Aan zee zorgt een vallende zeebries in de loop van de middag voor verkoeling. In het weekeinde schakelen we over op een gematigder type zomerweer, de weerkaarten van de komende dagen blijft er een bescheiden ru{ van hogedruk vanaf de oceaan op ons land gericht. Regen wordt er niet verwacht. Misschien dringt er een verdwaalde onweersbui doo tot het uiterste zuiden van het land. Langs de kust zijn af en toe inl traties mogelijk van Noordzee-wolkenvelden; daarnaast komt de zo regelmatig aan bod. De wind blijft een meest noordelijke richting a houden, kracht 2 tot 4. Een snelle afkoeling is niet te verwachten, de noordelijke en westelijke provincies worden waarden bereikt tu: sen 20 en 24 graden; in het zuiden nog iets hoger. Begin volgende week wordt het overal een fractie koeler, maar van een echte inzin king is voorlopig geen sprake. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vandaag van het noorden uit toenemende bewolking en enkele buien. Morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog Maxima in het het noor den rond 10, in het mid den en langs de westkust ongeveer 14 graden, in het zuidoosten, tegen of iets boven de 20 graden Zweden: In het noorden wolkenvel den en plaatselijk regen, In het zuiden eerst nog flink wat zon, maar in de loop van vandaag bewol king en een enkele bui. Morgen overal weer wat zon en maxima meest tus-* sendel5en20 graden Denemarken: Perioden met zon en met name morgen kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij zonnig maar vandaag in Schotland en Ierland enkele wolkenvelden en mor gen vooral in Engeland. Droog. Vandaag middagtemperatuur uiteenlopend van 14 graden in Schotland tot plaatselijk 26 in Ierland en Engeland. Morgen op de meeste plaatsen iets lagere maxima. België en Luxemburg: Vandaag overwegend zonnig. Morgen meer stapelwolken en in de middag en avond kans op een enkele regen- of on weersbui. Geleidelijk iets minder warm; morgen ongeveer 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en van het zuiden uit een toenemende kans. op een enkele stevige regen- of onweersbui. In het noordwesten tot morgenavond waar schijnlijk droog. Langs de Kanaalkust maxima rond 21 graden, elders rond 28. Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen of een bui, eerst met onweer. In het bin nenland ook af en toe zon. Middagtem peratuur uiteenlopend van plaatselijk 18.graden aan de Costa Verde tot 28 in het binnenland. Madeira: Zon afgewisseld door wolkenvelden. Droog. Maximumtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Perioden met zon maar ook bewolking- en enkele buien, vooral vandaag met on weer. Middagtemperatuur aan de kusten variërend van 21 graden in het noord westen tot 29 plaatselijk in het zuiden. In het binnenland op veel plaatsen maxima rond 30 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden vrij zonnig. In het noorden ook wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden maar ook wolkenvelden/Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee rond 25 graden. Tunesië: Perioden met zon en mogelijk een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur vlak aan zee iets boven 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon maar ook kans op een stevige regen- en onweersbui, vooral morgen. Middagtemperatuur rond 29 graden, maar aan de Cóte d'Azur hier en daar iets lager, Mallorca en Ibiza: Vandaag flinke perioden met zon Mor gen meer bewolking en kans op een ste vige onweersbui Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië: Vrij zonnig. Vandaag in het zuiden, en morgen juist in het noorden, kans op een onweersbui. Middagtemperatuur rond 29 graden, morgen in de omgeving van Bari plaatselijk hoger. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Maxima rond 29 graden. Malta: Vandaag kans op een onweersbui, mor gen vrij zonnig en droog. Middagtempe ratuur circa 30 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon en droog maar vandaag in het noorden van Griekenland een enkele re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig, maar in het noor den eerst nog kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden. Duitsland: Vandaag vrij zonnig en droog. Morgen meer bewolking en vooral in het a westen enkele regen- of onweersbuH Middagtemperatuur uiteenlopend I 19 graden in het uiterste noorden tqv plaatselijk in het midden en zuidenJi Zwitserland: Vandaag eerst nog zon maar van p zuidwesten uit een toenemende kan a 'een regen- of onweersbui Ook mojfi enkele onweersbuien. Maximumteits ratuur circa 27 graden. Oostenrijk: Vandaag vrij zonnig en droog. Mo(~ meer bewolking en enkele regen- of L weersbuien. Middagtemperatuur iv streeks 28 graden. ij Zonnig. Morgen in het noorden en wolkenvelden en kans op een bui. l)K dagtemperatuur van 20 langs de 0 zee tot 27 in het zuiden. ZATERDAG 1 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.24 Zon onder 2', Maan op 09.08 Maanonder2! Waterstand IJmuiden Katwijk jd Hoog 06.31 18.55 06.04 ISr Laag 02.16* 14.35 01.57 14j| Weerrapporten 30 juni 08 uur: Amsterdam licht bew Eindhoven onbew Den Helder zwaar bei Rotterdam onbew Twente mist Vlissmgen onbew Maastricht onbew Aberdeen zwaar bev Athene onbew. Barcelona onbew. Boedapest onbew Bordeaux zwaar bes Brussel onbew Dublin grondmis Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen LasPaimas Luxemburg Madrid Split o Stockholm o Warschau o Wenen o Zurich o Bangkok h Buenos Aires li Casablanca z Johannesburg o Los Angeles z New Orleans z 21 12 li 28 1214 19 13 j I» 27 13 j 1 27 9 T 25 15 L 28 14 I n i6 ii 33 23 29 19 25 15 26 14 27 18 17 29 23 25 12< 29 14 28 14 13 6 28 12 26 18 27 11 21 llfc 25 21 P '- - 2 31 19 I 29 14 29 18 30 17 27 19 28 16 30 21 24 12 25 14 24 20 24 10 1 29 17 I 27 12 25 15 30 17 20 8 26 14 26 13 27 10 w.s.0 20 3 zw3 22 16 w.s. 0 30 20 zzw3 27 15 zw5 33 22 zzw3 21 zzw2 27 18 wnw2 31 20 nwl 29 15

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10