Leidsch Dagblad HUM Directeur van Archeon stopt ermee BEL: 071-128030 Vissersdrama op scheepshelling 'Mijn zelfstandigheid is gestolen' VERHUIZEN; 90% organisatie 10% vervoer Brits tenniskoppel gediskwalificeerd Leidse buschauffeurs spannen proces aan tegen vakbond Verhuurder eist ontruiming van hoofdkantoor AOV Overstroming In tien uur tijd 166 doden in Sri Lanka Fietser bijna gekeeld door vliegertouw GOED NIEUWS _l DONDERDAG 29 JUN11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40811 LOSSE NUMMERS 1,65 Wijers 3 Justitie stelt een onder zoek in naar een mo gelijk lek bij de belasting dienst in verband met mi nister Wijers. Klaar voor de strijd 3 Major en Redwood zijn voorlopig de enige kandidaten zijn voor het leiderschap van de Britse Conservatieven. Botsing tussen wetenschap en commercie Gerard IJzereef legt per 1 augustus zijn functie als direc teur van archeologisch themapark Archeon neer. De 45- jarige IJzereef, hoogleraar experimentele archeologie en geestelijk vader van het themapark, kan zich niet vereni gen met het commerciële beleid dat Archeon onder dwang van de financiers van het park moet voeren. ALPHEN AAN DEN RIJN RUUD SEP IJzereef wordt opgevolgd door J. Helmes (60), die sinds 1 fe bruari plaatsvervangend direc teur en hoofd financiën van Ar cheon is. Voor die tijd was Hel mes adjunct-directeur bij AB- N AMRÓ Projectontwikkeling, de grootste investeerder in het themapark. Archeon heeft onder druk van de tegenvallende bezoekerscij- fers al behoorlijk bezuinigd. Ten opzichte van vorig seizoen lo pen er aanzienlijk minder 'ar- cheotolken' rond in het park. Verder werden nieuwe investe ringen op de lange baan ge schoven. Om zo veel mogelijk bezoekers te trekken, verdween het archeologische aspect van het park steeds meer naar de achtergrond ten gunste van het vermaak. Overigens zonder dat het aantal bezoekers spectacu lair toenam. Integendeel: tot nu toe passeerden minder bezoe kers de poorten van Archeon dan vorig jaar om deze tijd. Helmes wijt het vertrek van IJzereef aan een botsing tussen wetenschap en commercie. „IJzereef is betrokken geweest bij de realisatie van het park. Hij wil steeds verder gaan met nieuwe investeringen om het park nog mooier te maken. Maar aan de andere kant zijn er mensen die nu even een stukje consolidatie willen. Er staat nu een heel behoorlijk park met een heel behoorlijke omvang." Volgens de nieuwe directeur zat er bij Archeon bovendien 'te veel franje' in zaken waar de be zoekers niet direct iets van zien. Het archeologisch onderzoeks centrum moet volgens hem op een laag pitje worden gezet. De inmiddelsal voorzichtig ingeslagen weg in de richting van een pretpark wordt onder .de nieuwe directeur versterkt. „Als we iets in het park doen, moet het wel attractief zijn. Dat is de afweging: je kunt alles wel heel mooi wetenschappelijk verantwoord aanpakken, maar als de burger daar geen belang stelling voor heeft, kunnen we het ons gewoon niet permitte ren. Er zal altijd een zekere spanning blijven zitten tussen wetenschap en commercie, en volgens mij hoeft dat ook niet ongezond te zijn." Uitglijder y« q Mary Pierce is voor- I -7 bestemd om ooit Wimbledon te winnen, maar gisteren ging ze in de tweede ronde onderuit. Nog geen abonnee? ijmüiden» „De vis wordt duur betaald." Deze legendarische zin uit het vissersdrama 'Op Hoop van Zegen' weerklonk gisteravond op een scheepshelling in de haven van U muiden. Op deze uiterst toepasselijke locatie ging het klassieke toneelstuk van Herman Heijermans in pre mière in de bewerking van Theatergroep Hollandia. Opnieuw voltrok zich het drama rond de vissersweduwe Kniertje, die haar zoons dwingt mee te varen op de wrakke vissersschuit de 'Hoop van Zegen'. Daarmee tekent ze het doodvonnis van de opstandige Geert en de angstige Ba rend. Het publiek zat met de rug naar de zee, maar rook de zilte lucht, hoorde de meeuwen en zag het water langzaam onder de tribune door terug lopen naar zee. Fictie en werkelijkheid liepen naadloos in elkaar over. De voorstelling is nog tot en met 9 juli in Umuiden te zien. foto ronald coethart Telefoneren vanaf '96 tien procent duurder den haag anp Telefoneren voor particulieren wordt volgend jaar 10 procent duurder. Dat komt doordat de PTT volgend jaar BTW moet gaan heffen over alle telecom municatiediensten. De belas tingmaatregel die is ingegeven door een Europese richtlijn gaat op 1 januari 1996 in. Tot nu toe waren telecommu nicatiediensten vrijgesteld van BTW. Nederland is een van de laatste landen die zijn belas tingwetgeving aan de Europese regelgeving heeft aangepast. Voor particulieren worden de tarieven eerst verlaagd, waarna 17,5 procent BTW wordt bere kend. Per saldo gaat de particu liere klant 10 procent meer be talen. Voor zakelijke klanten die de BTW terug kunnen vorderen dalen de telefoonkosten met ongeveer 6,4 procent. Over de levering van dien sten, zoals de koop of huur van apparatuur, betaalt de klant nu al BTW. Volgens PTT Telecom blijven de Nederlandse tarieven tot de goedkoopste van Europa behoren. Aangepaste auto gehandicapte man uit Rijnsburg verdwenen Ballenmeisje Wimbledon geraakt Q&tpïmr* Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekven/oer. SNERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071 -61 7542 Donklaan 61, Voorschoten. Fax 61 94 45 runsburg irene nieuwenhuuse Aanvankelijk heeft hij er de juiste woorden niet voor. Hij zou alleen maar vulgaire of grove taal gebruiken. En dat ligt hem niet. Maar dat het stelen van zijn aangepaste auto hard is aangekomen, is duidelijk. Want de luxe bolide was niet alleen z'n passie en z'n droom, het was tevens de schakel naar zelfstandigheid. De brug naar normaal func tioneren in de maatschappij. „Degene die dit op z'n ge weten heeft, is een schoft. In twee dagen ben ik een jaar ouder geworden. Waar ik tien jaar voor gevochten heb, is ineens weg. Niet m'n auto, maar m'n zelfstandigheid is afgepakt", is dan toch de re actie van John van der Kwaak. De BMW Touring had be halve allerlei voorzieningen ook een lift, die de Rijnsbur ger geheel zelf kon bedienen. „Wat heeft een nieuwe eige naar daar nu aan?" Daar naast waren in de wagen z'n nieuwste rolstoel en nog wat onderdelen voor een andere rolstoel aanwezig, „zodat ik af en toe anders kon zitten". De nu 28-jarige Rijnsbur ger werd tien jaar geleden in valide. Hij was juist geslaagd voor z'n VWO-eindexamen en aangenomen voor de oplei ding van piloot. Een tumor openbaarde zich, waarvoor hij moest worden geope reerd. Tijdens de operatie is er iets 'mis' gegaan en een maal bijgekomen uit de nar cose bleek dat hij z'n verdere leven zou moeten slijten met een hoge dwarslaesie. De re validatie duurde bijna twee jaar. Enige jaren later was hij zo ver hersteld dat-ie ais admi nistratief medewerker bij het familiebedrijf Van der Kwaak weer aan de slag kon. Drie jaar geleden kon hij z'n droomwens aanschaffen, de nu gestolen BMW. „Het is m'n trots. Auto's hebben mijn passie voor vliegtuigen ver vangen. Ik hou van mooie wagens en kan er verliefd naar kijken. Ik geef ze af en toe een schouderklopje en vind het heerlijk in een auto rond te rijden." De verzekering vergoedt de dagwaarde van de gestolen auto, die op de oprijlaan ge parkeerd stond. Voor de vele voorzieningen moet Van der Kwaak opdraaien: „Daar is al gauw een bedrag van vijftien duizend gulden mee ge moeid. En ik heb voorlopig geen energie meer voor de rompslomp van de inbouw." In de carrosserie zitten bij voorbeeld boorgaten van de lift. „De nieuwe 'eigenaar' zal dus altijd te traceren zal zijn aan die specifieke toevoegin gen. Als de dief dit verhaal leest, wil ik een beroep op hem doen me vooral de rol stoel en de aanpassingen van bijvoorbeeld de lift terug te geven. Voor mij zijn die za ken van onschatbare waar de..." LONDEN Rtr-ANP Het Britse tennisduo Tim Hen man en Jeremy Bates is in de eerste ronde van het dubbelspel op Wimbledon gediskwalifi ceerd. Henman, eerder in het enkelspel uitgeschakeld door ti telhouder Sampras, sloeg giste ren een bal keihard in het ge zicht van een ballenmeisje. Henman mepte de bal van woede in het wilde weg. Het meisje, dat de baan opliep om een andere bal op te rapen, kreeg het projectiel keihard te gen een oor, viel om, stond weer op en zocht in tranen haar plaats op. Het leed bleek mee te vallen, maar de partij van Henman en Bates werd verloren verklaard omdat de fatsoensnormen wa ren overschreden. Op dat mo ment was de stand in de partij tegen Holm en Tarango (Zwe- /VSt) in het voordeel van de Britten: 7-6 2-6 6-3 6-6. Het duo Graf/Navratilova heeft zich gisteren teruggtrok- ken voor het vrouwendubbel op Wimbledon. Graf heeft last van blessures aan de pols en rug en kreeg het advies zo weinig mo gelijk te spelen. Martina Navra- tilova toonde zich teleurgesteld. De 38-jarige nam vorig jaar na de verloren finale tegen Marti nez afscheid van het enkelspel op Wimbledon. Ze deed 22 keer mee en won negen keer het en kel, zeven keer de dubbel en twee keer de mixed. Ze kwam twee titels tekort voor het record (20 titels) van Billie Jean King en wilde met Graf in het dubbel en John McEnroe in de mixed een aan val doen. Ze kon dit combine ren met haar debuut als televi siecommentator voor HBO, een Amerikaans kabelstation. McEnroe had geen trek, Graf wel. Totdat haar rug opspeelde. In zaak rond stakingsgelden leiden rudolf kleun Leidse buschauffeurs gaan een proces aanspannen tegen hun vakbond, de Vervoersbond FNV. Inzet zijn de stakingsgel- den voor de chauffeurs die be gin dit jaar meededen aan de busstaking. Ruim een maand geleden ontstond een conflict tussen de afdeling Leiden en het landelijk bestuur over de stakingsuitke ring, nadat de bond was terug gekomen op toezeggingen over de hoogte ervan. Overleg heeft niet tot een oplossing geleid. De bond heeft nu zelf mede aangestuurd op een rechtszaak en is opvallend genoeg ook be reid de advocaat te betalen voor de tegenpartij. Er zijn overigens meer afdelingen dan alleen de Leidse bij het conflict betrok ken. Ook de afdelingen Voorne Putten, Breda en Friesland lig gen in de clinch met het centra le bestuur. De ruzie vormt de nasleep van de vier weken durende bus staking van begin dit jaar. Na een rechterlijke uitspraak mocht alleen buiten de spitsuren worden gestaakt. De staking dreigde te verlopen doordat veel chauffeurs niet aan vijf uur staken per dag toekwa men, maar wel toeslagen misliepen. Een vertegenwoordi ger van de bond deed daarom in Leiden de toezegging dat er per dag meer minimaal vijf uur stakingsgeld zou worden uitgekeerd, ook als er korter was gestaakt. Maar volgens de ver voersbond was die toezegging in strijd met de statuten. Pagina Leiden: 'Bond stuurde dreigbrieven'. den haag gpd Het door een faillissement be dreigde Algemeen Ouderen Ver bond (AOV) moet het hoofd kantoor in Eindhoven komend weekeinde ontruimen. De ver huurder, ABC Vastgoed in Den Bosch, heeft het faillissement van de ruziënde ouderenpartij aangevraagd vanwege een huurschuld van 10.000 gulden. De rechtbank in Den Bosch besloot gisteren op verzoek van de ABC-advocaat de aanvraag acht weken aan te houden, om dat het AOV heeft aangeboden 1.000 gulden per maand af te betalen. Niettemin wil ABC het pand na het weekeinde leeg op geleverd krijgen. De andere aanvraag voor het faillissement van het AOV van de Maastrichtse advocaat mr. Wagemans werd door de Bos sche rechter afgewezen. Volgens de rechtbank is dit een zaak tus sen het AOV en Wagemans per soonlijk, in plaats van het advo catenkantoor dat zijn naam draagt. Wagemans heeft 17.000 gulden tegoed van de ouderen partij vanwege juridische bij stand bij een AOV-bestuurscon- flict in Limburg vorig jaar. Wagemans is het niet eens met de beslissing van de recht bank. „Volgens mij zochten ze gewoon iets om de aanvraag af te kunnen wijzen. De rechter heeft ook met zoveel woorden gezegd dat hij er grote moeite mee heeft een politieke partij failliet te verklaren." Wagemans zal vandaag, maar dan als per soon, opnieuw een poging on dernemen het AOV bankroet te laten verklaren. Hij gaat ervan uit dat die zaak eerder aan de orde komt dan de acht weken die de rechtbank nu heeft uitge trokken. front royal Reddingswerkers zoeken in Front Royal, in de Ameri kaanse staat Virginia, in de omgeving van een vernielde caravan naar een 3-jarig meisje. De grootouders van het meisje werden gis teren verrast door de overstroming van de Gooney Creek. Zelf kon den ze op tijd wegkomen, maar het meisje bleef in de caravan ach ter. foto ap colombo afp-anp Tijdens de burgeroorlog in Sri Lanka zijn gisteren in tien uur tijd maar liefst 166 mensen om het leven gekomen. Bij een aan val van de Bevrijdingstijgers op een militair kamp in het noor den van het land sneuvelden volgens de strijdkrachten rïe- gentig militairen en vijftig op standelingen. Bovendien vielen bij verscheidene losse inciden ten nog eens in totaal 26 doden. De vertegenwoordiging van de Bevrijdingstijgers in Londen heeft overigens gezegd dat haar organisatie bij de aanval op het eilandje Mandativu, dicht bij het schiereiland Jaffna, maar zeven man heeft verloren en het regeringsleger 'meer dan zestig'. In een communiqué van het Srilankaanse regeringsleger staat verder dat de opstandelin gen tweehonderd automatische wapens, driehonderd andere vuurwapens en een forse hoe veelheid munitie hebben buit gemaakt. Het leger heeft 450 man ver loren sinds de Tamil-tijgers op 19 april de vredesonderhande lingen met de regering afbraken en de strijd hervatten met als doel een onafhankelijke staat voor de Tamil-minderheid. HET WOORD IS AAN Joodse humor De telefoon is een antisemitische vinding: je houdt geen handen meer over om te praten. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Programma's11 Randstad16 Regio13,14,15,17 Religie14 Sport19,20,21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Overwegend zonnig Heldere nacht, minimumtempera tuur 13 graden Overdag overwe gend zonnig. Middagtemperatuur van 20 graden op de Wadden tot plaatselijk 28 in het binnenland. Wind uit noordelijke richtingen zwak tot matig, rond kracht 3. Mariabeeld in Brunssum bloedt brunssum gpd Uit het linkeroog van een Ma riabeeld in de woonkamer van een familie in Brunssum stroomde dinsdagavond ineens een rode vloeistof. Bloed, zegt bewoonster Gerda Coumans. „De hele buurt kwam kijken, de woonkamer stond vol. Zelfs de meest ongeli neer voor het t Gerda Coumans zegt de hele nacht niet geslapen te hebben. „Ik ben om het halve uur gaan kijken en vroeg me steeds af: waarom in dit huis? Is het soms, omdat ik m'n eerste man en een zoon verloren heb?" Pastoor Delahaye van de St. Jozefparochie kwam gisteren twee minuten kijken en gaf het gezin Coumans het advies veel tot Maria te bidden. Hij heeft het nieuws nog niet bij het bis dom gemeld. Hans Verkerk Keukens kan uw hulp gebruiken. Hans heeft in totaal 10.000 complete keu kens in Duitsland gereserveerd die hij voor een super scherpe prijs direct doorverkoopt. Dit zijn keukens van het bekende merk Caribbean in 4 prijsklas sen tientallen fronten en aller lei soorten opstellingen. Deze KEUKENS VOOR KOSTPRIJS worden voor werkelijk onvoor stelbare prijzen doorverkocht! U kunt uw keuken natuurlijk in het najaar geleverd krijgen maar reserveren tot 1997 mag ook Mis deze kans niet en kom snel langs om uw slag te slaan nmmiam TER AAR WESTKANAALWEG 100 - 01722-4441 STOBBEWEG 19 - 01722-5882 alphen aan den run ruud sep Een 18-jarige Alphenaar is gis termiddag bijna gekeeld toen hij tegen een stuk vliegertouw fietste dat over het rijwielpad langs de Eisenhowerlaan in zijn woonplaats hing. De man liep behoorlijke snij- wonden op in zijn hals. Bij on derzoek bleek dat een vlieger omlaag was gekomen. De eige naar van de vlieger is bij de po litie niet bekend. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1