Slimme gasmeter heeft geen meteropnemer nodig Consument Stoomreiniger concurrent van sopdoek en ramenlapper c" 7^ j v «-r t::i DINSDAG 27 JUN11995 SASKIA STOELINGA 023-150265 De elektronische Tega-gasme- ter kan zonder problemen op afstand worden gelezen. Dat scheelt een meteropnemer, om maar een voordeel te noemen. Bert Huiberts van Betronlc hard- en software in Amster dam ontwikkelde een moderne elektronische gasmeter die goedkoop te produceren valt, klein van afmeting is en de gasstroom zeer precies kan meten, zodat de afnemer nooit te veel betaalt. De eerste lau werkrans is al binnen. De Am sterdamse onderneming won dit jaar met de Tega de Me- chatronics Trophy. Het wach ten is nu op orders van gasbe drijven. ARNOUD CORNELISSEN De Gasunie, denkt Bert Hui berts, zit niet echt te springen om een nieuwe meter. Het me rendeel van de vijf miljoen gas meters die in de Nederlandse meterkasten hangen, schijnt nogal in het voordeel van de gasleverancier af te wijken. Tot acht procent, heeft Huiberts wel eens gelezen. De vertrouwde gasmeter is ook een te grof instrument om pre cies te kunnen meten. De gas stroom beweegt in het binnen ste van het apparaat twee bal gen heen en weer. Een stangen- stelseltje zet deze beweging uit eindelijk om in een cirkelbewe ging waardoor het telwerk wordt aangestuurd. Deze al in 1844 uitgevonden meettechniek werkt prima bij een tempera tuur van precies 15 graden cel- cius en een luchtdruk van 1013.25 millibar. Zodra de om standigheden veranderen, wijkt het meetresultaat af. Het is doorgaans een stuk wanner rond de Nederlandse gasme ters. Het aangevoerde gas zet door wrarmte uit, waardoor de meter dus meer aanwijst dan werkelijk wordt verbruikt. „Daarbij komt dat e De electronica van de Tega maakt het bijhouden van het gasverbruik een stuk makkelijker, foto cpd le gasstroom erg moeilijk te me ten is", voegt Huiberts toe. „Een stroom van 300 liter per uur bij voorbeeld kun je maar nauwe lijks aan je lippen voelen. Toch moet het apparaat officieel een stroom kunnen meten die tus sen de 40 en de 6000 liter per uur ligt." Huiberts is niet de eerste die op het idee kwam de ouderwetse meter door een moderne te ver vangen. Siemens ontwikkelde een model dat met geluidsgol ven de gasstroom kon meten. Nadelen waren de problemen van meting bij een minimale gasstroom en een hoge produk- tieprijs. Het bedrijf EMS uit Hoofddorp ontwikkelde een meter met druksensoren die in 64 stappen de verplichte bandbreedte van 40 tot 6000 liter gas moest kun nen meten. Deze 'Manhattan' gedoopte meter bleek echter duur in produktie en door veel bewegende onderdelen erg complex. Toen ook het IJkwezen zijn goedkeuring onthield, viel het doek voor het bedrijf. „Na het faillissement van EMS bleef de gedachte van een goedwerken- de elektronische meter mij be zig houden. Met kerst kreeg ik het idee voor een geheel nieuw meetinstrument dat zelfs lage gasstromen kan meten en com pensatie biedt voor afwijkingen in gasdruk en temperatuur." „Het voordeel van dit systeem is dat het apparaat geen bewegen de delen heeft en zeer betrouw baar is. Mocht de meting in een van de drie buizen uitvallen, dan geven de overige sensoren toch nog een betrouwbaar meetgegeven," aldus Huiberts. De elektronica van de Tega maakt het bijhouden van het gasverbruik een stuk gemakke lijker. Met een druk op de knop weet de gebruiker hoeveel gas er in een afgelopen periode is verstookt. Gekoppeld aan een netwerk kan de gasmaatschap pij op afstand de verbruikscij fers bijhouden. Volgens Hui berts zullen energiebedrijven al kort na de eeuwwisseling de te- lemetrische infr astructuur klaar hebben om op afstand het afle zen van meters mogelijk te ma ken. Behalve het gas zal dan ook het verbruik van water en stroom via een interactief net worden verrekend. „In de koppeling van de Tega aan zo'n net zit voor ons de truc", legt Huiberts uit. „Elke andere meter had een eigen voeding nodig. De koppeling aan een netwerk, zoals ook een telefoon zijn stroom uit de con tactdoos van de PTT haalt, maakt dat de Tega de eerste meter is die geen eigen voeding nodig heeft." De WAP-steamer 400 is gemakkelijk verrijdbaar en wordt geleverd met een achtdelige stoomset. HENK VAN GURP. Het stoomreinigen krijgt ook in Nederland steeds meer enthou siaste aanhangers. Dat is heel begrijpelijk, want met een sto omreiniger zijn veel schoon- maakwerkzaamheden snel, grondig, hygiënisch en zonder schoonmaakmiddelen of che micaliën en dus milieuvriende lijk uit te voeren. De schaduwzijde van dit feno meen is het gebrek aan (elektri sche) veiligheid bij veel appara ten. Van de in december 1994 door de 'Stiftung Warentest' (Duitse Consumentenbond) ge teste 16 exemplaren kregen er maar 5 het predikaat 'veilig'. In een stoomreiniger wordt, in een (veiligheids)ketel, leiding water verhit tot 100 a 130 gra den Celsius. Daardoor ontstaat stoom en, soms aanzienlijke 4 bar) druk. Via een op de ma chine aan te sluiten flexibele stoomleiding en een, al dan niet op een verlengbuis geschoven, mondstuk of borstel wordt die stoom naar het te reinigen op pervlak gevoerd. Ongelooflijk maar waar: bij een aantal apparaten is noch de stoomtoevoer, noch de hoeveel heid stoom te regelen. Bij ande re is dat alleen mogelijk via een schakelaar op de machine zelf of, al beter, op het handvat. Slechts bij de 'doordachte' exemplaren is daarvoor zowel op de machine als op het hand vat een schakelaar aangebracht en is, met een aparte regelknop, ook de hoeveelheid stoom te re gelen. Een stoomreiniger heeft de af metingen en het gewicht van een (flinke) stofzuiger en is makkelijk te bedienen. Nadat het reservoir gevuld en het ap paraat ingeschakeld is, kan er, na een opwarmtijd van 10 tot 15 minuten, ruim een half uur continu mee worden gewerkt. Dat lijkt kort, maar omdat 'even' stomen altijd wordt ge volgd door schoon- en droogve- gen van het bewerkte oppervlak is de effectieve gebruiksduur aanzienlijk langer. De gebruiksmogelijkheden zijn vrijwel onbeperkt. Binnenshuis kan het apparaat worden ge bruikt voor het reinigen van al les waar anders de 'sopdoek' aan te pas komt en voor: vloer bedekking, plafonds, pleister werk, ramen, glas, bekledings- en gordijnstof, grill's en ovens. Bij regelmatig gebruik verdwij nen volgens de fabrikanten bovendien zelfs kalkaanslag en urinesteen van tegels en sa nitair, worden tegelvoegen brandschoon en hebben bacte riën en insekten weinig kans op overleven. Daarbij is op alle machines een speciaal stoomstrijkijzer, en op sommige een behangstoom-ac- cessoire aan te sluiten. Buitens huis is het apparaat geschikt voor het schoonmaken van: ra men, verfwerk, bekleding, dash board en velgen van de auto, tuinmeubilair en -gereedschap, fietsen en kinderspeelgoed. Door al deze mogelijkheden, zal een deugdelijk apparaat zeker een waardevolle aanvulling kunnen zijn op het huishoude lijk machinepark. Adviesprijs: 695. Accessoires: strijkijzer 166, behangstoom- apparaat 92,50. Voor meer in formatie: WAP Nederland bv. tel. 01846 - 18144. Brandladder mee op reis Bij brand zijn de bestaande vluchtwegen vaak afge sneden. Met de nieuwe 'First Alert Brandladder' van BRK Brands Europe Ltd. is het dan toch moge lijk een woning heel snel te verlaten. De ladder is voorzien van twee stevige ophanghaken en zit in een handzame doos met een speciale lip. In geval van nood zijn slechts twee handelingen nodig aan kozijn haken en lostrekken lip om te be schikken over een vier meter lange ladder. Het afdalen ervan wordt vergemakkelijkt door bre de anti-slip sporten die voorzien zijn van afstand- houders. Die zorgen voor een behoorlijke stabiliteit en voldoende afstand tussen touw en gevel, waar door schaafwonden worden voorkomen. Door de geringe afmetingen en het lage gewicht (5,5 kg) neemt de ladder weinig ruimte in en is hij makke lijk te dragen of (tijdens de vakantie) mee te ne men. Adviesprijs: 169. Voor meer informatie: BRK Brands Europe bv. tel.: 076 - 201927. Sproeilans zuinig met water en zacht voor planten 9 V Een sproeilans is ideaal bij het sproeien van tere planten en bloemen. Anders dan met tuinspuit of spuitpistool zijn planten in borders, kassen en plantenbakken er, ook op moei lijk bereikbare plaatsen, heel ge richt en gedoseerd mee te be sproeien. HoZelock Holland BV brengt nu drie nieuwe versies op de markt. Deze lansen heb ben een ergonomisch gevormde handgreep met quick-click kop peling, vastzetbare aan-uitgreep en instelbare waterdosering. De sproeikoppen zelf zijn v van een beschermende rubbe ren ring. Een, gezien de huidige 'bloembakken-rage', welkome aanvulling op de twee 'gangba re' uitvoeringen broeskop en broeskop met perlator, is de 'hangbakkensproeier'. Die lans is door zijn gebogen nek en in stelbare waterdosering ideaal voor het sproeien van planten in hoog geplaatste of moeilijk bereikbare bloembakken. Ad viesprijzen resp. 39,95, 50,95 en 44,50. Voor meer informa tie: HoZelock Holland bv. tel. 03495 - 37237. r- PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Vallen door verkering hebben (6); 7. Je hebt kans dat ze uit schieten! (5); 8. Precies, het is geen Engels nummer meer! (5); 9. Stuk door de inzet van een ba zige vrouw (5); 10. Gat van een paard (4); 11. Bak om te bijten (6); 12. Betoverende wijfjesvogel (6). Verticaal: 2. Schilder van mij en Frans (5); 3. Zakken als een gieter (6); 4. Versiering van een vervelend meisje aan de maat (6); 5. Heeft de tijd volgens hen (4); 6. Wordt gedicht met geld voor de zeke ring (8); 10. Bloemproef (4); 11. Voor haar en haan (3). WOORDZOEKER Overgebleven woord: MOTORFIETS —Ml Toen ik vanochtend op. STOND WAP /K VOOR. HET &EBST SlNPS PA5ÊAJ NIET „D4AK kOMT PE OF&EL - MANIN MNN HOOFD. TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Een tijd lang liepen heer Ollie en Hobbel zwijgend voort, zo nu en dan opschrikkend door het rammelen van heer Bommels maag. „Hoe lang moeten we nog verder gaan?" vroeg deze ten slotte met zwakke stem. „Dit houd ik niet vol. „Het zal moeten", verklaarde de heer Hachelbout. „Uw martelgang neemt misschien een einde wanneer u een klavervier vindt die door een hoef ijzer groeit, eerder niet." „Maar hoe kan ik die vinden wanneer we steeds maar door hollen?" riep heer Ollie haast schreiend. Toen hield hij ech ter de pas in en zette grote ogen op. Wie stond daar op de weg? Tom Poes! „Heer Bommel!" riep hij reeds van verre. „U moet eens in dit dal gaan zoeken, Daar vindt u vast het klavertje vier dat u zoekt." „Zou het? vroeg heer Ollie oplevend. „Het zou best kunnen! Toevallig zei ik net te gen meneer hier, dat ik eens rustig in deze laagte wilde gaan kijken." „Neen", zei Hobbel berispend. „Dat zei u niet. Wanneer u daar nu gaat zoeken, zou het zijn, omdat de jon geheer het gezegd heeft. En als u dan een geluksklaver zou vinden, zou dat voor u waardeloos zijn." Hij schudde peinzend het hoofd en vervolgde: „De kans, dat u een hoefijzer vindt is trouwens zo klein, zo uiterst klein, dat u beter alle hoop kunt laten va ren. U moet berusten in uw droevig lot en gaan waarheen de wind u drijft." Zo sprekende voerde hij heer Bom mel mee en Tom Poes keek hen na totdat het geluid van hun stemmen verstorven was. Toen liep hij het dal in, regelrecht naar een plek waar een hoefijzer lag. In een der gaten groei de een klaverplantje, dat vier blaad jes had. „Ik zal het dus anders moe ten aanpakken", mompelde Tom Poes. H T W Weersvooruitzicht WOENSDAG 28 JUNI DOOR HANS VAN ES Er waren maandag weer opmer kelijke weersverschillen boven de kuststrook van Noord-en Zuid- Holland. Vlak achter de duinen deden Haarlem en Leiden volop mee met de zomerse temperatu ren, die alom heersten boven West-Europa. Het werd hier bij uitbundige zonneschijn gemak kelijk 25 a 26 graden; verder oostwaarts reikte het kwik plaat selijk tot 28graden. In het Hol landse duingebied viel'een ver andering te bespeuren. De noor denwind voerde al voelbaar koe lere lucht van zee binnen, maar ook hier scheen de zon volop. Even verderop was ter hoogte van de kust een wit oplichtende, ra felige wolkenbank zichtbaar, waarin de toppen van hoge ge bouwen verdwenen. In de over gangszone naar mist en laaghan gende wolken, die juist tot over de stranden hing, ging de tempe ratuur per kilometer omlaag. Aan de vloedlijn was het kwik tot 15 a 16 graden gezakt. De grote verschillen boven zo'n klein gebied korv den mede ontstaan door de wind, die bijna precies de lijn van de ki volgde. Een subtiele verandering van de windrichting - naar noordoi tot oost - zorgt ervoor, dat er vandaag veel minder kans is op zeemis De klamme laag wordt nu tegen de Engelse oostkust geblazen en oi ze stranden krijgen nu ook veel meer zon en ook zomerse temperati ren. De gangmaker van de juni-warmte, een hogedrukgebied tusser Schotland en Noorwegen houdt nog wel een paar dagen stand. Woensdag en donderdag blijft het onveranderd ideaal vakantieweer met vrijwel geen bewolking en maxima tussen 25 en 29 graden. De positie van het hogedrukgebied nabij de Britse Eilanden geeft in le land en Schotland al dagenlang zonnig weer met zomerse temperat ren; zelfs aan de westkusten, die vrijwel altijd last hebben van Atlai sche koelte en regenstoringen. Boven het Iberisch schiereiland daa entegen, meestal het domein van hogedrukuitlopers, ligt al geruir tijd een depressie, waarin dagelijks forse onweersbuien ontstaan bi relatief lage temperaturen. De warmte zal bij ons voorlopig niet tot buienvorming leiden. Vanaf vrijdag is er wel weer kans op Noordzee bewolking langs de kusten bij opnieuw naar noord terugdraaiende wind. De temperatuur levert daarbij een paar graden in. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Overwegend zonnig, maar langs de westkust ook en kele wolkenvelden. Alleen in het noorden kans op wat regen. Middagtempe- ratuur van 13 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. In de omgeving van Oslo oplopend tot 28 Overwegend zonnig en droog. In het midden en Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 27 plaatselijk in het Denemarken: Zonnig en warm. Middag- temperatuur ongeveer 28 -L 27 s 24 27Ï ;T' 2f ~>/V 30 >^9' 7' ÏX' 3., J bewolkt onweer warnrteb reg«o m6k opklaringen HnoU, ^tonnrg 19 temperatuur hecto pa Zonnig, maar in Engeland vooral in de buurt van de Noordzee enkele hardnek kige wolkenvelden. Vandaag ook daar meer zon. Middagtemperatuur tussen 21 en 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, maar vandaag van het zuiden uit sope p' I Overwegend zonnig, maar ook stapel wolken en enkele stevige onweersbuien. Vandaag neemt de buiigheid in het zui den iets af."Middagtemperatuur rond 24 graden. Madeira: Wolkenvelden afgewisseld door zon en nu en dan wat regen. Maximumtempera tuur ongeveer 24 graden. Spanje: Vrij zonnig, maar ook flinke wolkenvel den en regen- of onweersbuien. Dinsdag vandaag vooral in het midden en noor den. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden vrij zonnig en mees tentijds droog. In het noorden meer be wolking en kans op wat regen. Middag temperatuur tussen 23 en 27 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 26 graden bij Tanger tot 33 in de buurt van Agadir. Zonnig en warm. Middagtemperatuur van 33 graden aan zee tot boven de 40 Zuid-Frankrijk: Zonnig. Dinsdag een lokale de buien z dagtemperatuur tussen 26 den; dinsdag hier en daar boven 25. Tsjechië en Slowakije: Dinsdag tamelijk bewol en, soms met onweer; in Tsjechië het westen uit opklaringen. Vandac Slowakije nog steeds kans )buien: in Tsjechië flinke z den en droog. Middagtemperatuuj iSld en onweersbuien. Vandaag v ten uit meer zon en droog. Middag! peratuur oplopend tot ongeveer 27? WOENSDAG 28 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 2jl Maan op 06.05 Maanonder2|] Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.56 17.14 04.29 ij Laag 00.45 12.55 00.26 11 Weerrapporten 27 juni 0 bij de Pyreneeën Vandaag breiden noorden uit.'Mid- 31 gra- Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig, maar ook een enke le onweersbui, Maximumtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië: Overwegend zonnig, maar vandaag in het noorden enkele onweersbuien. Mid dagtemperatuur tussen 28 en 33 gra- Overwegend zonnig, maar vandaag ook kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma rond 30 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur 35 25 23 18 23 14 23 15 30 20 Kopenhagen onbew. 32 Griekenland en Kreta: Vèel zon, maar ook enkele stapelwolken Droog. Middagtemperatuur en 35 graden. Plaatselijk nog Turkije en Cyprus: Zonnig, maar vooral vandaaj kenvelden en een enkele Middagtemperatuur tussei 30 33 27 16 23 15 22 16 Overwegend zonnig, maar in het uiterste oosten en in het zuiden ook enkele sta pelwolken. Droog. Middagtemperatuur omstreeks 28 graden. Zwitserland: Zonnig, maar vandaag in het zuiden meer bewolking en kans op een stevige onweersbui. Maximumtemperatuur cir ca 27 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig en droog/Vandaag mogelijk in Tirol een enkele onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Polen: Perioden met zon en droog maar in het zuiden eerst meer bewolking en vooral dinsdag nog'enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur rond 21 gra- Stockholm onbew. Warschau onbew. Wenen regenbui Zürich licht bew Bangkok 1 half bew. Buenos Aires onbew. New Orleans onbew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8