Major blokkeert besluit Europol Gouden tientje Buitenland Zoon zet emir Qatar af Kok wacht achter dranghekken op Chirac Kouwe kikker met talent Positie Major wankelt door Verraad' minister Redwood Fundamentalisten achter mislukte aanslag op Egyptische president Straks op reis? Nu naar de ANWB -OINSDAG 27 JUN11995 Gewonden door bombrief Madrid madrid Door een ontploffing van een bombrief op het hoofd postkantoor van Madrid zijn vanmorgen twee postbeambten ge wond geraakt. Van een van de twee beambten werden de han- den afgerukt. Het postkantoor aan het drukke Cibeles-plein ligt tegenover het hoofdkwartier van het Spaanse leger en de Cen trale Bank van Spanje. Doden bij overstromingen Nepal kathmandu Overstromingen en landverschuivingen hebben in Nepal aan minstens 85 personen het leven gekost, 41 personen gelden als vermist. Zware regenbuien teisteren het koninkrijk in het Himalayagebergte sinds drie weken. Meer dan honderd ge bouwen zijn door het water weggespoeld of grotendeels bescha- digd. Meer slachtoffers in Karachi Karachi Leden van de militante Pakistaanse Mohajir Qaumi Beweging (MQM) hebben gisteren in de straten van,Karachi ze ven mensen dood geschoten nadat in de voorafgaande vier da gen al 77 mensen bij geweld waren omgekomen. De patrouilles van de MQM hebben het onder andere gemunt op winkeliers die weigeren aan een staking mee te doen en hun winkels open houden. De Mohajir Qaumi Beweging is een politieke organisa tie van Indiase moslims die in 1947 naar Pakistan trokken. De MQM is de machtigste partij in Karachi. Japanse keizer Akihito naar ziekenhuis Tokyo» De Japanse keizer Akihito (61) wordt vandaag opgeno- in| men in een ziekenhuis om een vermoedelijk goedaardige poliep n te laten verwijderen uit zijn dikke darm. De operatieve verwijde- ring, die waarschijnlijk minder dan een uur in beslag zal nemen, idi vindt plaats in een ziekenhuis in het paleiscomplex. '2 Filipijnse werkster in VAE veroordeeld al-ain» Een 16-jarige Filipijnse werkster is gisteren in de Vere nigde Arabische Emiraten tot zeven jaar cel veroordeeld wegens moord op haar baas. Het meisje kreeg echter ook een schade- vergoeding omdat zij seksueel was misbruikt. De Filipijnse wist voor de islamitische rechtbank aannemelijk te maken dat zij de j 85-jarige man bij wie zij in huis werkte vorig jaar juli had gedood nadat hij haar had verkracht. 1 Taiwan biedt geld voor zetel in VN taipei Taiwan heeft er veel voor over zijn zetel in de Verenigde Naties terug te krijgen. Vice-minister van buitenlandse zaken Fang Chin-Yen bood gisteren aan een miljard dollar (bijna 1,6 miljard gulden) te storten in een fonds voor ontwikkelingslan den, in ruil voor een plaatsje in de wereldorganisatie. Groot banenverlies bij Lockheed Martin Washington Bij het Amerikaanse Lockheed Martin, het groot ste luchtvaart- en wapenconcem ter wereld, verdwijnen de ko mende twee jaar 12.000 arbeidsplaatsen. Amerikaanse media hadden eerder melding gemaakt van het verdwijnen van 35.000 1 banen in de komende vijfjaar. Het concernTelt op het ogenblik 170.000 werknemers. Topman Daniel-Tellep liet weten dat de maatregel de concurrentiepositie van zijn onderneming 'drama- tisch' zal verbeteren. De vermindering van het aantal banen is 'een aanpassing aan de sterke achteruitgang van de orders van het ministerie van defensie'. J Oud-opperrechter Burger overleden Washington Warren Burger, voormalig opperrechter van het Amerikaanse Hooggerechtshof, is zondag overleden. Burger (87) was al geruime tijd ziek. Burger heeft 17 jaar lang het hoogste rechtscollege in de Verenigde Staten geleid. In die periode, van 1969 tot 1986, kende het hof een overwegend conservatief karak- i ter. President Richard Nixon had Burger benoemd. Het Burger hof perkte vooral de rechten in van verdachte criminelen, die in de jaren van zijn voorganger Earl Warren sterk waren uitgebreid. Oekraïnse tanks omsingelen Simferopol Simferopol Tanks en speciale Oekraïnse troepen hebben giste ren de Oekraïnse stad Simferopol op de Krim omsingeld, om nieuwe opstanden van Tataren te voorkomen. Ongereldheden in de stad kostten de afgelopen dagen aan vier mensen het le ven. Ongeveer 600 Tataren hebben van hun kant tenten opge slagen rond de stad. Zij eisen het aftreden vah de ministers die belast zijn met ordehandhaving. Hillary Clinton gaat column schrijven Washington Hillary Clinton gaat wekelijks een krantecolumn schrijven. Dit heeft de Amerikaanse First Lady gisteren meege deeld. ,,Deze krantecolumn biedt mij een unieke mogelijkheid mijn ervaringen in het Witte Huis en als landsvrouwe met het Amerikaanse volk te delen," zo zei ze in een toespraak tot de News Women's Club. Dat is een organisatie van vrouwen die zich op leidinggevend niveau met nieuws bezighouden. DAWHAH AFP-Rtr )e emir van Qatar, sjeik Khalifa )en Hamad al-Thani, is ont mond door zijn zoon sjeik Ha- nad ben Khalifa al-Thani. Een :ommuniqué van het officiële )atarese persbureau QNA neldde vanmorgen dat sjeik famad 'de 'steun van de ko- ïinklijke familie en van het volk ;eniet'. Het vliegveld van Dawhah is ;esloten en alle vluchten van en naar het emiraat zijn opge schort, aldus inwoners van de hoofdstad. Sjeik Hamad, de oudste zoon van de emir, was sinds 1977 kroonprins van Qa tar en minister van defensie. De afgelopen drie jaar had hij de dagelijkse leiding over het olie staatje. De coup volgt op weken van geruchten over een machtsstrijd tussen de kroonprins en zijn va der, die de controle over zijn land wilde herwinnen. CANNES ALY KNOL en PETER DE VRIES Premier Kok was ti president Chirac. i moest daarom even wachten op de Franse FOTO EP A correspondenten Vrijwel onopgemerkt wachtte hij achter de dranghekken keurig zijn beurt af. „Hé Wim, stuur een kaartje naar je vrouw", riep die éne verdwaalde Nederlandse toerist hem toe. Kok was uit zijn hotel komen wande len,maar arriveerde te vroeg. Acht minuten later, voor de zenuwachtige Franse proto collaire dienst een eeuwigheid, was Wim Kok aan de beurt om door de Franse presi dent Chirac met een handdrukje begroet te worden bij het begin van de Europese top conferentie in Cannes. Voor zijn Duitse vriend Helmut Kohl, die eveneens was gaan lopen, had Jacques even later een andere ontvangst in petto. Als ech te sterren presenteerden ze zich aan het wachtende publiek, elkaar op de schouders kloppend en de handjes van de fans druk kend. Ovationeel applaus was hun.deel, want de 'show was on'. Maar wat voor show is de Eurotop in de Franse badplaats Cannes? „Een B-film", luidde de zure re censie uit de mond van de Ierse minister van buitenlandse zaken Dick Spring. Een lange stoet peperdure Renaults hadden de Fransen met hun bekende gevoel voor grandeur en stijl ingezet om de vijftien re geringsleiders te vervoeren van hun hotel naar het honderd meter verderop gelegen conferentie-complex. Onzin, oordeelde Wim Kok. Het zonnetje Scheen, de boule vard met palmbomen lag er schitterend bij, waarom dan niet de benenwagen geno men? Al werd hij daardoor bijna nog over reden door een aanstuivende bolide van de Franse geheime dienst. Anders dan zijn voorganger Ruud Lubbers, die zich altijd onbeholpen door protocollai re plichtplegingen heen worstelde, presen teerde Kok zich met zijn middag-kuiertje authentiek als de 'gewone' man. Maar be scheiden en niet, zoals Kohl en Chirac, de populariteit van het strandpubliek zoekend. Voor laatkomer John Major was in deze sterrenparade slechts een figurantenrolletje weggelegd. „Ik ben kalm en vastberaden. Goedemiddag", was maandag zijn enige aandeel in het script. Maar wanneer in Cannes de volgende acte op de planken komt in het Britse koningsdrama, wacht Major de hoofdrol van de verwonde vorst. Doek! Doek! Cannes is dezer dagen ook het toneel van een ander, minder wervend en druk beke ken opvoering. Die heeft als thema de her wonnen eenheid der lage landen en de we deropstanding van de Benelux. 'Reuze ge zellig' zat Kok met de Belg Dehaene en de Luxemburger Juncker bij de lunch op een terrasje van het Hilton de toestand in Euro pa te bespreken. En oh, wat waren ze het hartgrondig eens. „Voor het eerst in elf jaar meldt Nederland niet alleen zijn standpunt, maar luistert het ook naar de Belgen en I.iLxemburgers en houdt het rekening met hun standpunten", zei een deelnemer. Onder Lubbers werd er met de Belgen en de Luxemburgers niet lang geluncht, maar slechts kort ontbeten. Die Benelux-ontbij- ten verwerden echter tot drie 'monologues interieurs', waarna de Nederlander zich steevast voortijdig uit de voeten maakte om nog even met Margaret Thatcher te conspi reren. „Kok heeft er zin in", is inmiddels ook de Belgen opgevallen, en dat werkt kennelijk aanstekelijk: „Passen jullie maar op als Jean-Luc enthousiast wordt. Want Dehaene heeft de neiging dan wel erg veel zelf te gaan doen". En er kan er maar één de hoofdrol spelen. Nederland geeft veel maar krijgt weinig terug in Cannes EU-top schuift invoering munt door naar '99 De voor zijn politieke leven vechtende Britse premier John Major heeft gisteravond nadrukkelijk een veto uit gesproken over het verdrag dat de taken en bevoegdhe den van de Europese politie-informatiedienst Europol moet regelen. Major zette daarmee een enorme domper op de topconferentie van de Europese Unie in de Franse badplaats Cannes. Nederland trok daarnaast in Cannes aan het kortste eind in de onderhandelingen over de mil jardenhulp die de EU de komende jaren zal geven aan de Derde Wereld en Noord-Afrika. CANNES ALY KNOL en PETER DE VRIES CORRESPONDENTEN Major maakte de andere Eu ropese premiers en de Franse president gisteravond onom wonden duidelijk dat hij zich een vergelijk over Europol niet kan permitteren, nu hij in Lon den verwikkeld is in de strijd om het leiderschap van de Con servatieve Partij. Major maalde er niet om dat de andere veer tien landen wel tot een compro mis bereid waren en hield zijn been stijf. Pogingen de Brit tegemoet te komen deden de verhoudingen snel veranderen, en brachten de Benelux in een isolement. Bel gië, Nederland en Luxemburg vinden het essentieel dat de controle over Europol door het Hof van Justitie in Luxemburg goed wordt geregeld. EU-diplomaten hielden er vanochtend echter rekening mee dat de regeringsleiders wel het licht voor Europol op groen zullen zetten, maar daarbij te vens afspreken dat de ruzie over het Hof van Justitie het komend jaar zal worden uitgevochten. Het is onduidelijk of de Tweede Kamer zal accepteren dat pre mier Kok voor zo'n ongewisse procedure tekent. De onderhandelingen over Europol namen gisteravond zo veel tijd in beslag, dat er op de EU-top weinig terecht kwam van het voorgenomen protest van veel regeringen tegen de hervatting van de Franse kern proeven. Gastheer en president Chirac bracht dat onderwerp, op aanraden van Kok, zelf kort ter sprake, maar voor een lange en scherpe discussie ontbrak bij het diner van de regeringslei ders nog de tijd. De EU beslist vandaag zeven tig Derde Wereldlanden de ko mende jaren met in totaal 25,6 miljard gulden te steunen. Ne derland betaalt daarvan 1,34 miljard gulden, 120 miljoen meer dan Den Haag oorspron kelijk van plan was. Omdat Groot-Brittannië en'Duitsland hun bijdrage wilden verminde ren, moesten met name Neder land en Italië voor de kosten opdraaien. Om het geld, zei Kok gisteravond, was het hem niet te doen geweest, 'wel om een evenredige verdeling van de last'. Voor de Oosteuropese landen komt nu 13,4 miljard gulden op tafel, tot ergernis van bondkan- selier Helmut Kohl zeshonderd miljoen minder dan was afge sproken. Voor het niet-Europe- se Middellandse Zeegebied werd 9,4 miljard gereserveerd, 800 miljoen minder dan aan vankelijk was voorgesteld. Noord-Europa had dat laatste bedrag graag nog verder omlaag willen schroeven. Kok vindt dat dit hulpbedrag 'een zware wissel trekt' op Noord-Afrika, omdat er dom weg niet genoeg zinvolle pro gramma's voor de besteding van het geld zijn. Hij bekriti seerde nog scherper dat de EU het met de begrotingsdiscipline kennelijk niet al te nauw neemt. Bovendien is door het vastleg gen van deze grote bedragen nauwelijks nog geld over voor hulp bij rampen en in andere noodgevallen. CANNES» ANP Nederland moet tijdens zijn voorzitterschap van de Eu ropese Unie in de eerste helft van '97 de eerste voorberei dingen treffen voor de invoe ring van een Europese geld stelsel, twee jaar later. De regeringsleiders van de EU-landen hebben gisteren in Cannes definitief besloten dat invoering van de geza menlijke munteenheid in '97 geen haalbare kaart is. Eind dit jaar, als Spanje de Unie voorzit, moet er een draai boek komen voor de invoe ring van het stelsel, de lan den die er aan kunnen mee doen en de naam die het nieuwe geld krijgt. PORTRET: JOHN REDWOOD John Major's nieuwe uitdager John Redwood is een geducht anti-Europeaan en kan rekenen op de steun van de Euro-rebel len binnen de partij. Hij is een van de ministers die Major ooit voor 'bastard' heeft uitgemaakt wegens zijn verzet tegen Euro pa. Redwood kreeg gisteren steun van Margaret Thatcher, die niet langer alleen haar op volger John Major steunt. Pers en politici achten de 44-ja- rige Redwood de intelligentste persoon in de regering (de enige in Majors kabinet met een doc torstitel), maar onder de kiezers is hij nagenoeg onbekend. In parlementaire kringen wordt hij wel 'doctor Spock' genoemd, naar het koele, halfmenselijke en logisch redenerende perso nage uit de science-fiction TV- serie Star Trek. Tegenstanders noemen hem kil, dogmatisch en arrogant, maar zelf kan hij daar wel met humor op reageren. „Nou, ik ga maar weer eens naar mijn ruimte schip", zei hij ooit in een spot tende verwijzing naar zijn repu tatie van .wereldvreemd politi cus. Geen man verblind door ambitie, maar een koele reke naar die op het juiste moment weet toe te slaan. Redwood is dan wel tegen de Europese Unie. als Brits natio nalist stelt hij de unie van Enge land, Wales en Schotland boven alles. Zijn benoeming tot minis ter van Wales in 1993 was voor de Welshe nationalisten dan ook 'net zo welkom als een broodje rat'. Redwood weigert documenten in het Welsh te ondertekenen en wil dat de Britse Union Jack steeds naast vlag van Wales wordt gehesen. Als minister heeft Redwood zich opgeworpen als kampioen van Conservatieve waarden volgens hetThatcher-recept. Staatsbe moeienis met het maatschap pelijk leven moet tot een mini mum worden beperkt. Groot- Brittannië mag nooit en te nim mer soevereiniteit prijsgeven aan een Europese autoriteit. Het behoud van waarden als va derland en familie staan boven aan Redwoods prioriteitenlijst. Redwood verwierf enige 'faam' door zich onomwonden uit te londen» hans geleunse John Redwood. spreken tegen het verschijnsel van de alleenstaande moeder die, al dan niet met bijstand van de staat, ongehuwd door het le ven wenst te gaan. Zoiets past niet in zijn Conservatieve beeld van de rol die het traditionele gezin in de opvoeding hoort te spelen. LONDEN .Rtr-AFP-GPp CORRESPONDENT De politieke overlevingskansen van de Britse premier John Ma jor zijn flink gedaald nadat John Redwood, nota bene een minis ter uit zijn eigen kabinet, zich gisteren in de strijd om bet par tijleiderschap heeft geworpen. Major zei in Cannes, waar hij de Europese top bijwoont, 'geïntri- greerd maar niet boos' te zijn over de aktie van Redwood. Die is inmiddels afgetreden als mi nistervoor Wales. „Een minister die zo lang in het kabinet zat, het mag toch wel verrassend worden ge noemd als die plotseling een ander politiek standpunt in neemt dan de rest van het kabi net", aldus Major. Volgens de premier zal hij desondanks toch al in de eerste verkiezingsronde (op 4 juli) de concurrentie ver slaan. Gelet ook op de boze re acties van andere ministers op Redwoods besluit om uit het kabinet te stappen om Major uit te dagen, is dat allerminst zeker. Het heeft er alle schijn van dat de 44-jarige Redwood als de enige kandidaat van de rechtse, anti-Europavleugel van de Con servatieve Partij zal optreden. Een tweede mogelijke uitda ger van formaat, de voormalig minister van financiën Norman Lamont, vergezelde Redwood gisteren bij een persconferentie in Londen. Lamont zei dat hij Redwoods campagne zal steu nen. Redwood zal Major vooral aanvallen op het gevoelige the ma Europa. Zijn uitlatingen kwamen nog net niet neer op uittreding uit de Europese Unie. Volgens Redwood moet er niet alleen een eind komen aan overdracht van nationale be voegdheden aan Brussel, Groot- Brittannië moet ook streven naar het terugkrijgen van eerder afgestane nationale zeggen schap. Redwood was dan ook tegen aansluiting bij een Europese munt. „Conservatieven moeten niet meewerken aan het ver dwijnen van het pond. Ik zou als premier nooit met dergelijke voorstellen komen", aldus Re dwood. Minister Clarke (financiën) riep vinnig dat de Conservatieven met een derge lijk 'ultra-rechts' programma in 'geen duizend jaar' verkiezin gen zouden winnen. Ook minis ter van buitenlandse zaken Hurd die vorige week zijn ontslag heeft ingediend zei dat de partij nu moest kiezen tussen een 'rechts-extremisti- sche agenda of een solide cen trum-politiek, zoals die door premier Major wordt voorge staan. Andere ministers, zoals How ard van binnenlandse zaken, betichtten Redwood van ver raad, omdat hij eerder zijn steun aan Major zou hebben uitgesproken. Redwood ontken de dat. Hij zou vorige week woensdag nog een lijstje met politieke adviezen om uit de cri sis te komen naar Downing Street hebben gestuurd. „Een dag later neemt Major zijn be sluit, zonder het kabinet in te lichten. Ik voelde me totaal ont redderd, de partij werd plotse ling stuurloos gemaakt", aldus Redwood. nairobi frans van den houdt Vrijwel zeker is dat islamitische fundamentalis ten de aanslag op Mubarak hebben uitgevoerd. Zij hebben de afgelopen drie jaar op grote schaal bloedige aanslagen gepleegd in Egypte en worden daarom door de overheid regelmatig opgepakt of bij gevechten gedood. Vanwege de executie van 40 van haar leden hebben Egyptische extremisti sche bewegingen onlangs nog gedreigd wraak te zullen nemen op het Mubarak-regime. De enige radicale islamitische groepering die gisteren reageerde op de mislukte moordaanslag, was Talia El Fatah, die de aanslag prees en vérze- kerde dat Mubarak een volgende keer niet zal kunnen ontsnappen. De Moslim-Broederschap daarentegen veroordeelde de aanslag. Een eerste onderzoek door de Ethiopische vei ligheidsdienst wijst ook op een connectie met Khartum. Het huis in Addis Abeba, waar na de aanslag wapens en munitie werden gevonden, was enige dagen eerder gehuurd door een aantal Egyptenaren en daarvoor door Sudanezen. De Sudanese regering, die in 1989 na een staatsgreep aan de macht kwam, heeft iedere betrokkenheid ten stelligste ontkend en verklaard de aanslag zeer te betreuren. Mubarak kwam in 1981 aan de macht. Zijn voorganger, Anwar al-Sadat, werd toen tijdens het afnemen van een parade door islamitische extremisten vermoord. Sadat had fundamentalis correspondent afrika De mislukte aanslag op president Hosni Mubarak van Egypte heeft de leden van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) er gisteren niet van weerhouden gewoon met de jaarvergadering in Addis Abeba te beginnen. Ethiopië heeft de staatshoofden verzekerd extra veiligheidsmaatregelen te hebben getroffen en een klopjacht te hebben ingezet op drie van de zes daders die wisten te ontsnappen. Twee ande re daders zijn bij het vuurgevecht met Egyptische en Ethiopische veiligheidsfunctionarissen zijn doodgeschoten. Een derde man raakte gewond. Ook president Ben Ali van Tunesië, die de voor zittershamer overdroeg aan zijn Ethiopische ambtgenoot, is gisteren snel naar huis vertrokken. Mubarak was in een gepantserde auto onder weg van het vliegveld naar het gebouw van de OAE toen hij in de buurt van de Palestijnse missie werd beschoten. Ook de Palestijnse ambassadeur zou gewond zijn geraakt. Meteen na het incident maakte Mubarak rechtsomkeert en vloog terug naar Cairo. Daar aangekomen, beschuldigde hij indirect de fundamentalistische regering van zui derbuur Sudan ervan achter de aanslag te zitten. „Over de nationaliteit van de daders kan ik niets zeggen, maar degene die ik kon zien, was zeker geen Ethiopiër", aldus Mubarak. „Sudan wil toenadering tot Egypte, maar Hassan al-Tura- bi wil heel andere dingen". Daarmee verwees Mubarak naar het feit dat Sudan weliswaar wordt geleid door generaal Omar al-Béchir, maar dat de fundamentalist al-Turabi in feite de sterke man is. Deze KlusCard van Gamma is goud waard. Daarmee krijgt u bij ons 10% korting als u f100,- of meer in één keer besteedt*. De KlusCard is voor f10,- verkrijgbaar bij Gamma en is geldig van 12 juni t/m 2 september. Dus heeft u een klus: de tuin, de keuken, de ten meer politieke speelruimte gegeven in de vloer, de gang, de trap, de etcetera, dan gauw naar Gamma, hoop ze tegen de linke oppositie te kunnen uit- spelen. Mubarak bestrijdt de fundamentalisten in De KlusCard. 10% korting bij Gamma bij besteding van f100,- of meer. Egypte fel en heeft de noodtoestand nooit mge- trokken. Er zouden sinds 1981 twee aanslagen op Mubarak zijn mislukt. Reisverzekering op maat. Vooreen eenmalige verzekering of één voor meerdere vakanties per jaar. Uitte breiden met Vervangend Vervoer-dekking, al vanaf een maand voorvertrek geldig. Buitenlands geld. Van de meeste landen op voorraad. En anders is het zo besteld. Telefoonkaarten. Geen gedoe meer met muntjes.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5