'Nederland moet voorop in Europa' Ik ben op zoek naar de juiste mix van rendemènt en risico. Binnenland Shell wil testen >p alcohol en drugs 'Een drama? Dit is veel meer dan dat' Droge voeten voor Borgharen Melkert kort minder op arbeidsbureaus Defensie was ziende blind en horende doof IINSDAG 27 JUN11995 ANP Algemeen Nederlands Persbur Edese basisschool opnieuw afgebrand {de» De Prins Constantijnschool in Ede is gisteren voor de twee de keer in een jaar tijd door brand getroffen. De nieuwbouw die na de brandstichting van vorig jaar noodzakelijk was en die bij na klaar is. bleef gespaard. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Vorig jaar stichtten twee jonge jongens brand op het dak van de basisschool. De school brandde geheel uit. De leer lingen zijn dit schooljaar ondergebracht in noodlokalen op het voormalige schoolplein. Drie noodlokalen gingen gisteren in Vlammen op. De overige lokalen liepen zeer veel rook-, roet- en waterschade op. Ook twee bouwketen werden zwaar bescha digd. Veel waardering voor slachtofferhulp /trecht Slachtoffers van een misdrijf zijn zeer positief over llachtofferhulp. Dat geldt vooral voor slachtoffers van een ge weldsmisdrijf of een zedendelict. Slachtoffers van een vermo gensdelict, zoals diefstal, zijn relatief iets minder tevreden. Zij nebben vooral behoefte aan nog meer praktische hulp, zo blijkt uit een onderzoek van de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp LOS). De slachtoffers waren vooral tevreden over de goede Emotionele begeleiding en de praktische steun. Ook vonden zij tiet positief dat intensief naar hen werd geluisterd. TBS na doodslag op vriendin utrecht Een 35-jarige Utrechter is gisteren veroordeeld tot op- fiame in een psychiatisch ziekenhuis, gevolgd door TBS, omdat bij tijdens een acute psychose zijn vriendin met een koevoet aeeft doodgeslagen. Volgens deskundigen was de man ontoere keningsvatbaar. Via de TBS wil de rechtbank zicht houden op de taak. De man werd in zeer snel tempo, zonder dat zijn omge ving iets merkte, psychotisch. Hij kreeg hevige angstaanvallen. Dmdat hij zich bedreigd voelde, stapte hij naar de politie. Het [risisteam van de politie vond de man wel in de war, maar acht- ie de zaak niet ernstig genoeg om hem te laten opnemen. Een jag later werd de man 's nachts bevangen door een extreme pa niekaanval. Hij dacht dat zijn vriendin hem wilde vermoorden jn sloeg met de koevoet op haar in. Kampen wil verbod houseparty iampen Als het aan de Kamper burgemeester Kleemans ligt is ifgelopen zaterdagavond in zijn gemeente de laatste houseparty ;ehouden. Tijdens een houseparty van afgelopen zaterdagavond lijn in Kampen elf personen aangehouden voor handel in of het >ezit van drugs. Nog eens 45 andere bezoekers moesten hun CTC-pillen inleveren bij de politie. Kleemans. ,,We hebben vanaf iet begin gezegd: houseparty's zijn prima, maar binnen bepaal- le voorwaarden. Als wordt aangetoond dat er uitgebreid drugs vorden gebruikt en verhandeld, is het gebeurd. Er zijn nu een- naai grenzen". \onden: Inbreuk op vertrouwensrelatie itterdam anp lell wil zijn personeel gaan |ntroleren op het gebruik van tohol, drugs en medicijnen, p industriebonden van FNV l CNV zijn faliekant tegen. Zij hden de test een bedreiging |or de persopnlijke vrijheid in de werknemers. Deson- inks verwacht Shell, die het an heeft voorgelegd aan de ptrale ondernemingsraad, de introle volgend jaar te kunnen voeren. Volgens een woordvoerder in Shell gaat het om werkne- ers die in risicovolle functies erken. Het bedrijf wil de mo- ilijkheid hebben om, als daar inleiding voor is, zoals bij een Uamiteit of een bijna-ongeluk, ïtrokken werknemers aan een introle te onderwerpen. Op elke werknemers de maatregel in toepassing is, moet nog orden vastgesteld. Enkele jaren geleden ont- Dnd onder het personeel van incurrent Esso grote commo- over een voorstel van de di ctie het personeel op alcohol- l drugsgebruik te testen. On- ir druk van de bonden werd er toen vanaf gezien. Shell meent dat de tijd nu wel p is. Bedrijven zijn volgens de lbo wet verplicht de 'risico's in gebruik van alcohol, drugs 4 medicijnen te bestrijden, zo Moeder eist opvang voor haar zwakbegaafde dochter middelburg gpd „Het is een drama", erkent di recteur Eijlander van Jeugd zorg Zeeland volmondig. Een drama? Het is véél meer dan dat, zegt moeder Joke Jansen. „Wat hier gebeurt, is onmen selijk". De vreugdetranen kwamen te vroeg. 'Red Corrine' had Joke Jansen (37) uit Goes met viltstift op haar witte T-shirt geschre ven. Gisterochtend rond negen uur bond zij zichzelf met een stevig koord vast aan de voor deur van het kantoor van de stichting Jeugdzorg te Middel burg. Uit pure wanhoop. Want hoe lang vecht zij al niet voor een plaatsje voor haar zwakbe gaafde dochter Corrine in een instelling? En Corrine is niet de enige, voor een steeds groter wordende groep kinderen is geen opvang. Haar 'laatste wanhoopsactie' léék succesvol. Ruim zes uur stond Joke Jansen gisteren vast geketend aan de voordeur van Jeugdzorg. Halverwege de mid dag gaf ze haar actie op. Met tranen van blijdschap. Want had de Jeugdzorg-directeur haar zojuist niet verzekerd dat er een definitieve oplossing was gevonden? Méér dan opgelucht ging zij naar huis. In de rotsvas te overtuiging dat aan alle ellen de een eind was gekomen. Tot de telefoon rinkelde. Jeugdzorg aan de lijn. Duizendmaal excu ses, kinkje in de kabel gekomen en - helaas - het gaat allemaal niet door. Opnieuw kwamen de tranen. Dit keer van woede en verdriet. Joke Jansen strijdt al vele maanden voor opname van haar 16-jarige dochter Corrine in een orthopedagogische in stelling. Het meisje vertoont als gevolg van traumatische jeugd ervaringen ernstige gedrags stoornissen. Zij verblijft op dit moment in het Crisisopvang huis voor Jongeren in Middel burg. Ze hoort echter - daarover zijn alle hulpverleners het eens - thuis in Groot-Emaus te Er- melo. Slechts daar kan men haar die behandeling geven die zij behoeft. Daarbij is spoed ge boden. Indien passende hulp uitblijft, dreigt Corrine in een duister circuit te belanden. Maar Groot-Emaus zit vol. De 'kwestie-Corrine' leidde onder meer tot kamervragen, maar tot een bevredigende op lossing kwam het tot dusver niet: het meisje moet minstens tot december wachten alvorens zij kan worden geplaatst. Uit protest posteerde Corri- nes moeder zich gisterochtend op de stoep van Jeugdzorg, in gezelschap van haar zoontje. De actie deed Jeugdzorg-directeur Eijlander haastig naar de tele foon grijpen om overleg te voe ren met Justitie en VWS. In de loop van de middag kon hij me vrouw Jansen geruststellen: het spoedoverleg met de betrokken ministeries had hem geleerd dat Corrine een voorrangsbehande ling zou krijgen en binnen twee of drie weken in Groot-Emaus worden geplaatst. Eijlander vol daan, Joke Jansen méér dan ge lukkig. Nog geen uur later moest de directeur van Jeugdzorg Zee land alles herroepen. Hij had nog even een belletje met Groot-Emaus gepleegd. En daar kon men niet garanderen dat Corrine op korte termijn kan worden geplaatst. Eijlander: „Ik ontplofte bijna toen ik dat hoor de. Het blijkt dat ik op het ver- t Joke Jansen, symbolisch vastgebonden in Middelburg. keerde been ben gezet door het ministerie van justitie. Dit is een drama". Tegen de klok van elven, we derom verwarring. Via-via heeft Joke Jansen begrepen dat het ministerie van VWS ervan uit gaat dat haar Corrine tóch bin nen een paar weken naar Groot-Emaus kan. Een woord voerder van VWS verklaart dat naar zijn 'beste weten' Corrine op de lijst staat van pupillen die binnenkort in Groot-Emaus worden opgenomen. Dus alles een pijnlijk misverstandje? Hoe het nu allemaal werkelijk in el kaar steekt, valt zo laat niet meer te achterhalen, zegt de VWS-voorlichter. stelde staatssecretaris Linscho- ten van sociale zaken begin dit jaar vast. Shell heeft vier jaar geleden al een preventie- en begeleidings- beleid ingesteld. Dit maakt het mogelijk om medewerkers die niet goed functioneren wegens een alcohol- of drugsprobleem door te sturen naar de bedrijfs geneeskundige dienst. Die kan met het personeelslid een be handelingsovereenkomst afslui ten. De bonden vinden dat deze aanpak voldoende mogelijkhe den biedt om de problemen aan te pakken. Het invoeren van een bloed- of ademtest is niet be vorderlijk voor de vertrouwens relatie tussen werknemer en werkgever, zo vinden zij. Esso is niet van plan de dis cussie over een algemene con trole op alcohol en drugs te her openen. „Wij hebben in februa ri 1991 met de ondernemings raad afgesproken ons meer te gaan richten op preventie", stelt een woordvoerder namens de bedrijfsleiding. De verplichting uit de nieuwe Arbowet om een risico-inventarisatie te maken kan overigens eventueel leiden tot een heroverweging voor functies die zeer risicovol zijn. Het gaat dan overigens niet al leen om drugs en alcohol, maar ook om hartklachten, epilepsie en dergelijke. borgharen In Borgharen is gisteravond in een uit gelaten feeststemming het startschot gegeven voor de aanleg van 140 kilometer kaden langs de Lim burgse Maas tussen Eijsden en Mook. Minister Jor- ritsma (verkeer en waterstaat) gaf met een stoom fluit het sein voor een tien minuten durend spekta kelstuk aan de oever van de Maas. Daar kiepten vijfentwintig vrachtwagens tegelijkertijd tonnen grond op een akker waar de eerste stukjes kaden zullen worden gebouwd. Terwijl de tapkranen in de nabijgelegen feesttent onophoudelijk liepen, speelden de voor deze gele genheid samengevoegde fanfares van Borgharen en Itteren feestelijke 'overwinningsmarsen'. De aanleg van brede dijklichamen of smalle ka- denmuren kost minstens 155 miljoen gulden en moet voor een groot deel nog dit jaar klaar zijn. Overstromingen zoals die van afgelopen jaar en het jaar daarvoor kunnen na voltooiing van de kaden- aanleg statistisch gezien nog maar één keer in de vijftig jaar voorkomen. Maar die kans wordt nog kleiner als over enige tijd ook de Maas verder wordt verbreed en verdiept. foto anp Onderzoekers: Europa van twee snelheden komt Het Europa van de twee snelheden is onvermijdelijk. De Europese Unie zal uiteen vallen in een 'kerngroep' onder leiding van Duitsland en Frankrijk en lidstaten die het hoge tempo van samenwerking niet kunnen of willen bij benen. De Nederlandse regering doet er verstandig aan zo snel mogelijk aansluiting te zoeken bij de kerngroep, vindt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) in de vandaag verschenene studie 'Stabiliteit en Veiligheid in Europa'. den haag» gpd den haag gpd Het kabinet geeft de arbeidsbu reaus 150 miljoen gulden extra om langdurig werklozen aan het werk te helpen. Minister Melkert (sociale zaken en werk gelegenheid) komt daarmee te gemoet aan kritiek vanuit de Tweede Kamer, die vreest dat door de bezuinigingen op de ar beidsbureaus werklozen onvol doende worden geholpen. Begin juni maande de Twee de Kamer Melkert tot een soe peler opstelling. De opgelegde korting op het budget van de ar beidsbureaus (dit jaar 100 mil joen, in de jaren daarna 500 miljoen) zou onverantwoorde gevolgen hebben. Scholingspro gramma's voor werklozen wer den geschrapt, evenals talloze succesvolle werkervaringspro jecten. De 150 miljoen gaat voor cir ca tweederde naar de arbeids bureaus in de vier grote steden en de vijftien grotere gemeen ten. Melkert betaalt de hogere bijdragen uit de subsidiegelden voor het leerlingwezen. Het budget daarvoor bij de arbeids bureaus komt vrij omdat werk gevers straks via de belasting hun vergoeding voor leerlingen krijgen. Volgens de WRR leidt de verbre ding van de Europese Unie tot mogelijk dertig lidstaten, ge voegd bij de wens van Duits land en Frankrijk om slagvaar diger te opereren, tot het ont staan van een kleine groep lan den die op meerdere terreinen zal vooruitlopen. Het kabinet zou niet bang hoeven te zijn dat de Nederlandse belangen in zo'n kerngroep ondersneeuwen. „Vermoedelijk geldt dat Neder land buiten een kerngroep min der mogelijkheden heeft dan wanneer wij wel toetreden", al dus het rapport. De Raad borduurt verder op een spraakmakend rapport van de Duitse CDU/CSU-fractie van vorig jaar, waarin onomwonden de vorming van een kerngroep van Frankrijk, Duitsland en de Beneluxlanden wordt bepleit. Al in de aanloop naar de volgende intergouvernementele confe rentie in 1996 zou Nederland volgens de WRR zijn kaarten op deze kerngroep moeten zetten. Omdat met name Duitsland erg gebrand lijkt te zijn op deelna me van Nederland, kan dit een sterke onderhandelingspositie opleveren. De WRR waarschuwt wel dat aansluiting bij de kern groep niet zonder gevolgen blijft voor de binnenlandse poli tiek, met name op het gebied van de liberale drugswetgeving. Hier zal Nederland, om Frank rijk niet te zeer te irriteren, ver moedelijk water bij de wijn moeten doen. „Op afwijkingen van de algemene lijn staat in de regel een prijs", merkt de Raad op. Tenslotte pleit de WRR voor vrij drastische veranderingen op de begroting van minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking). Gelden die nu nog bestemd zijn voor de armste landen, zouden moeten worden gebruikt om jonge democratieën in Midden- en Oost-Europa te steunen. Overigens ziet de Raad in de toekomst geen rol meer wegge legd voor de Verenigde Naties bij het actief ingrijpen in gewa pende conflicten zoals in Soma lië en voormalig Joegoslavië. „In dergelijke crises kan de VN niet veel meer zijn dan een interme diair en legitimator van acties die ondernomen zullen worden door coalities van landen die willen ingrijpen." 99 den haag cees van der laan 99 Een thuisbankier heeft dan vier mogelijkheden. Natuurlijk, beleggen heeft het risico van koersschommelingen. Maar op de langere termijn, zo leert de ervaring, is beleggen een verstandige investering. En niet alleen vanwege het fiscale voordeel. Een thuisbankier heeft vier mogelijkheden: het Postbank Obligatiefonds, het Postbank Beleggingsfonds, het Postbank Aandelenfonds en Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. het Postbank Vermogensgroeifonds. Inleggen in onze vier beleggingsfondsen kan met een overschrijvingskaart uit uw giro boekje trouwens al vanaf f50,-. De transactie kosten bedragen slechts 0,4%. Wilt u meer weten, bel dan gratis 06-0400 of haal de brochure 'Beleggings fondsen' op het postkantoor. POSTBANK Het blazoen van de Luchtmo biele Brigade is onbevlekt, wist minister van defensie Voorhoe ve gisteren te melden. Van wan gedrag van Nederlandse blauw helmen in Bosnië is geen spra ke. Opvallend is altijd weer hoe snel de gelederen van de krijgs macht zich sluiten als een 'diep gaand onderzoek' wordt inge steld naar het gedrag van 'onze jongens'. Officier Besier van de Militaire Kamer in Arnhem had 43 'getui gen' nodig om te concluderen dat er geen strafbare feiten zijn gepleegd door soldaten van het 12de Luchtmobiele Bataljon in Srebrenica. De geruchten zijn geruchten gebleven, zo maakte hij gisteren bekend. Eigenaardig, want bij de Militai re Kamer moet toch al een aar dige stapel processen-verbaal liggen van Nederlandse blauw helmen die zich niet aan de dis cipline houden. Zou Besier bij voorbeeld niet met kapitein Co- lenbrandër van de Koninklijke Marechaussee hebben gespro ken? Colenbrander zag als hoogste commandant van de marechaussee in Zagreb de sta pel dossiers over het gedrag van de Nederlandse blauwhelmen met de week dikker worden. Wat hem betreft is het blazoen van de Nederlandse peacekee per wel degelijk bevlekt. „Als je ziet wat er van elkaar gestolen wordt...dat kan je je bijna niet voorstellen. Ondanks de kame raadschap die je verwacht, ver dwijnen horloges, platen, geld en weet ik veel wat. In Screbre- nica is post opengemaakt om snoep te jatten. Schrijnend toch?", zei hij in de Defensie- uitgave Achterbanier van april, ruim voordat de geruchten over misdragingen in de publiciteit kwamen en er een officieel on derzoek werd ingesteld. Colenbrander klaagt in datzelf de interview ook over de oner varen en soms roekeloze chauf feurs van het transportbataljon in Bosnië. „Wij hebben als Ne derlanders vrij veel ongelukken opgebouwd. Godzijdank heb ben die in mijn periode geen doden geëist." Zijn uitspraken komen overeen met de uitlatin gen van ex-dienstplichtige Mar co Schouten die gisteren voor de NCRV-televisie zijn beklag deed over het gedrag van Ne derlandse blauwhelmen in Bos nië. De crisisstaf van het ministerie van defensie houdt zelf ook netjes bij hoeveel Nederlandse soldaten naar huis worden ge zonden omdat ze zich niet aan de regels hebben gehouden: 91 wegens 'onoirbaar gedrag' en 15 wegens 'disfunctioneren'. Daarbij ging het vooral om druggebruik, handel in wapens en munitie, dronkenschap en het niet opvolgen van orders. Drugs en drank zijn op zich niet zo bijzonder in de krijgsmacht. De traditionele oefening op de Duitse laagvlakte eindigde stee vast op de Reeperbahn in Ham burg, zullen veel dienstplichti gen zich herinneren. Voor de soldaten in Bosnië is het niet anders. Na de eerste maand in het 'geitenland', zoals menig militair voormalig Joegoslavië placht te noemen, slaat al snel te verveling toe. Drugs, vooral marihuana, zijn in het Balkan- land in grote hoeveelheden ver krijgbaar. De Nederlandse kan tines op VN-bases staan wijd en zijd bekend om hun goedkope bier en gezelligheid. Bekend is ook dat vrouwen zich aan de poort komen aanbieden. In de moslim-enclave Srebrenica, dat door de Serviërs in een wurgen de houdgreep is genomen, zelfs voor minder dan een pakje siga retten. Vooral op de eenzame observa tieposten in Bosnië, waarde soldaten maandenlang op el kaar zitten, wil de discipline na verloop van tijd nog wel eens te wensen overlaten, zeggen diver se militairen die niet bij name genoemd willen worden. Hier en daar hadden de soms jonge en onervaren officieren hun jongens niet meer in de hand. Bovendien knijpt mén wel eens een oogje dicht. De psychologie van de discipline vereist dat de jongens zo nu en dan een ver zetje moeten hebben. Op verzoek van het onder zoeksteam naar de vermeende misdragingen in Srebrenica, heeft dezelfde marechaussee tientallen militairen gehoord. Uit de gesprekken zouden geen strafbare feiten naar voren zijn gekomen. En dat is ook niet zo verwonderlijk. I let laatste wat een soldaat zal doen, vooral in Bosnië, is het aangeven van zijn maten. Dat is matennaaierij, een doodzonde. De ex-dienst plichtige Marco Schouten wachtte dan ook met zijn be schuldigingen totdat hij was af gezwaaid. Officier eist twintig jaar na dubbele moord den bosch anp De Bossche officier van justitie heeft gisteren twee keer twintig jaar cel geëist tegen twee man nen van 25 en 30 jaar uit Waal wijk. Het duo zou in 1988 twee broers van 54 en 55 jaar in Nis- telrode hebben beroofd en ver moord. De zaak bleef lange tijd onop gelost tot een derde dader uit Uden in gewetensnood kwam en eind vorig jaar naar de poli tie stapte. Tegen hem werd gis teren acht jaar en TBS geëist. Een vierde betrokkene, een Waalwijker die de tip had gege ven dat de twee broers een ton in hun kluis hadden liggen, hoorde twaalf jaar cel eisen. Volgens de Udenaar gaf de vierde man niet alleen de tip, maar had hij er ook op aange drongen de broers bij de roof om het leven te brengen. De tipgever op zijn beurt zei pas la ter te hebben begrepen dat de anderen van plan waren in te breken en dat hij niet wist dat er slachtoffers zouden vallen. De inbraak gebeurde op een vrijdagavond omdat de broers dan altijd elders biljartten, veel dronken en pas laat thuiskwa men. De daders bereidden zich zorgvuldig voor. De Waalwijkers kochten een alarmpistool en de Udenaar een karabijn. Op 22 januari omstreeks tien uur 's avonds drongen zij de woning binnen. Zij kregen de kluis niet open en wachtten tot de broers thuiskwamen. De jongste verzette zich en kreeg van een klap met een geweer kolf. Nadat de kluis op hun aan wijzing was geopend, werden de broers gekneveld. De 30-jari- ge Waalwijker ging alvast met de buit naar de auto, terwijl de 25-jarige verdachte in aanwe zigheid van de Udenaar beide mannen van dichtbij door het hoofd schoot. De slachtoffers werden pas de volgende mor gen gevonden. De oudste was al dood, zijn broer overleed nog dezelfde dag. Uit hun kluis was ongeveer 30.000 gulden ver dwenen. Uitspraak over twee weken. Kamer schrikt van corruptie bij politie den haag anp CDA en WD zijn geschrokken van het grote aantal corruptie gevallen bij de politie. Minister Sorgdrager van justitie zei giste ren in een kamerdebat dat de rijksrecherche per jaar gemid deld zeventig gevallen van mo gelijke corruptie bij de politie onderzoekt. De onderzoeken binnen de korpsen zelf zijn daarbij niet meegeteld. Niet duidelijk is nog in hoeveel ge vallen het daadwerkelijk om corruptie ging. „Wij hebben geen inzicht in de omvang van de corruptie bij de politie. Dat is heel moeilijk te verkrijgen", al dus Sorgdragers collega Dijkstal van binnenlandse zaken. Volgens het CDA-kamerlid Gabor lijkt het erop dat meer dan de helft van alle corruptie gevallen bij de overheid zich bij de politie voordoet. Sorgdrager stelde dat de Nederlandse over heidsdiensten in het algemeen kwetsbaar zijn door hun open karakter. 'Treinproef attractieparken wordt succes EMMEN GPD Een proef van de NS om bezoe kers van het Noorder Dieren park in Emmen en het pony park Slagharen uit de auto te krijgen, is vorig jaar geslaagd. Ruim zesduizend mensen in Utrecht en omgeving maakten gebruik van een speciaal NS-ar- rangement. Dat bestond uit een relatief lage prijs voor treinreis inclusief toegangskaartje. Inzet van het speciale arran gement is om mensen te bewe gen dagattracties per openbaar vervoer te bezoeken. Voor de gemeente Emmen speelt bo vendien mee dat het aantal par keerplaatsen bij het dierenpark beperkt is. NOG TWEE NACHTJES SLAPEN VANAF DONDERDAG IN DïyBI0SC00P

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3