De onderbuik van de VVD heeft weer eens gesproken Feiten &Meningen Bolkestein zoekt zondebokken Auto van de zaak blijft boeien Buitenlandse adviseurs azen op vleespotten van de Nederlandse pensioenfondsen DINSDAG 27 JUNI 1995 GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker Zou WD-leider Bolkestein heimwee heb ben naar de Koude Oorlog? Het lijkt er wel op, want nu de CPN niet meer bestaat, opent hij een heksenjacht op voormalige communisten. Dat past niet in de liberale tradities. Op het hoogtepunt van de Koude Oorlog ver zette juist de WD zich tegen uitsluiting van en onverdraagzaamheid jegens communis ten. Later werkte de partij van Bolkestein in colleges van B en W en van Gedeputeerde Staten samen met de CPN, die immers bin nen het Nederlandse democratische politie ke bestel functioneerde. Als Bolkestein met zijn uitspraken over voormalige communisten bedoelt dat het van belang is rekening en verantwoording af te leggen over in het verleden gemaakte politieke keuzes, dan ben ik dal overigens met hem eens. Voor alle duidelijkheid: wie (al is het met de beste bedoelingen) in de communist- siche illusie heeft geloofd, terwijl het diskrediet ervan al lang duidelijk was, heeft wel wat uit te leggen. Althans, als het iemand betreft die deelneemt aan het publieke debat. Dat is in veel ge- Vallen dan ook ge beurd, al schijnt dat Bolkestein te zijn ontgaan. Een fors aantal voormalige linkse activisten en oud-CPN-leden heeft zich in de bundel Alles moest anders (1989) verantwoord over de ontwikkeling van hun eigen denken. Mijn bijdrage aan die bundel heb ik uitgebreid tot een autobiografisch boek waarin ik verslag deed van een on barmhartig en soms pijnlijk gewetenson derzoek. Ik zou graag willen dat Bolkestein zich van zulke dingen op de hoogte stelde, alvo rens beschuldigingen te uiten. Met de aan val die hij op mijn oud-collega Ina Brouwer en mij persoonlijk doet. heeft hij zich na melijk aan laster bezondigd. Als voormalig hoofdredacteur (tussen 1977 en 1982) van het eveneens voormalige communistische dagblad De Waarheid word ik er bijvoorbeeld van beticht te beho ren tot lieden die de massamoorden van Stalin hebben goed gepraat. Een verwerpe lijke aantijging, aangezien ik ook in mijn toenmalige functie altijd fel tegen elke schending van de mensenrechten, ook in het Oostblok, heb geprotesteerd. Hetzelfde geldt voor alle oud-journalisten van De Waarheid die vandaag-de-dag werkzaam zijn voorde media. Het zou dp WD-leider sieren als hij zijn met name voor inmiddels bejaarde com munistische verzetsstrijders bijzonder kren kende vergelijking tussen voormalige CPN- leden en oud-NSB'ers zou intrekken. De NSB is wegens landverraad verboden na de bezettingstijd, waarin veel communisten hun leven voor de vrijheid van Nederland hebben gegeven. Dit soort vergelijkingen heeft niets te maken met een zinvolle op roep tot publieke verantwoording, maar be moeilijkt juist elke discussie daarover. De WD-leider vergiftigt met zijn opris pingen het klimaat voor het politieke debat. Hij geeft geen argumenten, maar wijst zon debokken aan. Eerst de vluchtelingen, nu de oud-communisten, wie volgt? Bolkesteins vergelijking tussen NSB'ers en CPN'ers lijkt op communistenjacht in jaren vijjtig Het is maandag en weer eens Bolkesteindag. Buiten is het 25 graden en de terrassen zitten bomvol. Binnen is het koel en doodstil in de wandelgangen van het Tweede Kamergebouw. Slechts twee weinig opwindende vergaderingen vinden plaats. Als even na 10 uur 's morgens een ANP-bericht op het 'net' verschijnt waarin WD-leider Bolkestein oud-CPN'ers verge lijkt met ex-NSB'ers, wordt de pers gealarmeerd. Actie! Om streden uitspraken van de libe rale leider in een interview dat pas morgen hoort te verschij nen, dat is nieuws. De landerige zomerdag verdwijnt als sneeuw voorde zon. En zo komt het hele Haagse cir cus van actie en reactie weer op gang. Een 'achterhoedegevecht' en 'opgerichte stemmingmake rij' roept fractieleider Rosen- möller van Groen Links vanaf een toegefaxed persbericht. An deren zijn terughoudender of reageren bewust helemaal niet, wijs geworden na de zoveelste uitlating van Bolkestein waar achteraf weinig concreets mee te doen viel. Niet onverstandig, want wat heeft de Grote Roer ganger nu eigenlijk deze keer In het zeer leesbare en verder luchtige interview in weekblad de Nieuwe Revu, krijgt Bolke stein de vraag voorgelegd wat zijn grootste 'misstap' in zijn politieke leven is geweest. Bol kestein hoeft niet lang na te denken: als minister is hij ooit akkoord gegaan met het geven van een lintje aan de filmer Joris Ivens. „Die man was een pur sang communist, een propa gandist van een onmenselijk stelsel." De spijt zit diep, want de WD'er heeft gehoord dat er binnenkort een postzegel van de man verschijnt „Als ik de Jeans krijg, ga ik die postzegel te genhouden. Daar ga ik tijd voor vrij maken." Vervolgens dendert de op dreef gekomen liberale voorman door. „Ik vind dat de mensen die in Nederland het commu nisme actief hebben onder steund, doorvoor De Waarheid te schrijven of lid van de CPN zijn, onvoldoende rekenschap is gevraagd." Vervolgens vallen de namen van twee oud-CPN'ers. De columnist van deze krant, ex-kamerlid voor de CPN en do cent aan de School voor de Journalistiek in Utrecht, Gijs Schreuders en Ina Brouwer, de laatste lijsttrekker van de in 1989 opgeheven CPN. Zij heeft volgens de WD-leider nog aan de zijde van oud-leider Marcus Bakker 'georeerd'. Momenteel is ze topambtenaar op Sociale Za ken, belast met emancipatiebe leid. Bolkestein begrijpt niet dat „lieden die zoiets op hun gewe ten hebben, weer volop aan de bak komen." En dan komt de passage die de meeste commotie veroorzaakt. „Terwijl de mensen die ook maar een klein beetje met de NSB te maken hebben gehad, maar verder niets hebben ge daan, hun hele verdere leven er op worden aangekeken." De WD'er vindt dat „meten met twee maten. Ik besef dat het een beladen vergelijking is, maar ik trek hem niét terug. Stalin heeft ettelijke miljoenen slachtoffers meer onder de eigen burgerbe volking gemaakt dan Hitler. In de strijd tegen het Russische volk werden de communisti sche despoten lange tijd ge steund door westerse intellectu elen. Ik pleit er niet voor ex-CP- N'ers een schrijfverbod of be roepsverbod op te leggen, maar ik vind het moeilijk verteerbaar dat die mensen er verdomd makkelijk - té makkelijk - van- tussen zijn gekomen." Na zoveel verbaal geweld past een nadenkende stilte. Wat Bol kestein zegt lijkt op het eerste gezicht ernstig. Maar na enige nauwgezette tekstanalyse blijft ervan de manmoedigheid wei nig over. De WD-politicus wil niets, eist niets en vraagt niets, hij vindt alleen maar. Dat wordt nog eens bevestigd door een medewerkster van de WD-voorlichting, die desge vraagd laat weten wat voor be doeling Bolkestein in hemels naam met deze filipica (hevige strafrede) heeft. „Hij wil hier absoluut geen heksenjacht mee ontketenen. Bolkestein wilde gewoon zijn ergenis over deze kwestie eens kwijt. Dat is nu ge beurd en daarmee is het over. O ja, zondag gaat hij voor de VPRO-televisie nog in op de zaak-Ivens." Nu het puur emo tionele motief boven tafel is, blijft over dat opmerkingen on historisch en uitermate grie vend zijn voor betrokkenen. Dat juist de voormalige CPN, in de Tweede Wereldoorlog een bron van verzet tegen de nazi's, wordt vergeleken met de colla borerende NSB doet pijn. Paul Rosenmöller stelt: „Zo'n verge lijking slaat nergens op. Op de ze manier zwengelt Bolkestein geen discussies aan, maar be schuldigt hij ten onrechte hele groepen onschuldige mensen." De WD-leider slaat de plank daarnaast volledig mis als het om de Ivens-postzegel gaat, die hij tegen wil houden. De zegel is er al, en dat zou de man toch ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN moeten weten die altijd sugge reert zoveel feeling te hebben met de 'gewone' zegellikkende kiezer. Bovendien gebruikt Bol kestein een jammerlijk slecht voorbeeld als het gaat om ex- communisten die geen enkele rekenschap over hun verleden hebben gegeven. Van Gijs Schreuders verscheen een paar jaar geleden een uit voerig en behoorlijk kritisch zelfonderzoek onder de niet mis te verstane titel De man die faalde. De boeken verslindende intellectueel Bolkestein moet van dat geschrift toch wel eens gehoord hebben? In ieder geval moet dit ego-döcument hem als muziek in de oren klinken. En wat Ina Brouwer betreft: ze Uitspraken Bolkestein kwetsend en dom CDA-leider Heerma noemt het vreemd dat Bolkestein jarenlang de kans voorbij heeft laten gaan dit in de Kamer rechtstreeks tegen de betrokkenen zelf te zeg gen. D66-fractieleider Wolffensperger vindt de vergelijking tussen NSB'ers en CPN'ers voor de laatste groep 'beledigend' en PvdA-fractievoorzitter Wal lage reageert alleen op Bol kesteins ontboezeming dat hij graag Napoleon was ge weest. „Voor Napoleons in spe ligt Waterloo dichtbij." Ook Bolkesteins partijge noot vice-premier Dijkstal neemt afstand van de uitla tingen. „Ik vind dat je moet oppassen met generalise ren. Verder bestaan de NSB en de CPN allang niet meer. Dus kan ik me er ook niet zo druk over maken." Dijk stal neemt het ook op voor Ina Brouwer. „Mevrouw Brouwer is jarenlang een respectabel kamerlid ge weest. Ik heb daar geen problemen mee. Ik heb een hoge pet van haar op en denk ook dat zij een goede ambtenaar is." Brouwer zelf reageert niet. Haar baas, minister Melkert van socia le zaken, vindt dat Bolke stein 'doordraaft' met zijn opmerkingen en wil over de kwestie verder geen woord meer zeggen. Bolkestein dreigt zich ook voor de rechter te moeten verantwoorden voor zijn uitspraken. Boze commu nistische oud-verzetsstrij - ders zouden overwegen een kort geding aan te spannen. hebben samen nog in de Kamer gezeten, waarom heeft Bolke stein haar toen niet eens uitge daagd over haar gedrag als dat zo schandelijk was zoals de li beraal nu suggereert? Trou wens, pok Marcus Bakker was een collega van Bolkestein en goed van de tongriem gesne den. Het lijkt er sterk op dat de toen nog harkerig, stijve (Bolke stein over zichzelf) en hakkelen de WD'er het debat met hem toentertijd niet aandurfde. Zo loopt de maandag langzaam ten einde. Aan het eind van de middag zoeken de journalisten ook de terrassen maar eens op. Na deze eendaagse rel rond Bolkestein valt er verder geen politieke actie meer te verwach ten. De spreekwoordelijke on derbuik van de WD heeft ge sproken en daar blijft het bij. Tenzij Bolkestein dinsdag bij de regeling der werkzaamheden het woord vraagt om de naam van de 'Marcus Bakker'-kamer ter discussie te stellen. Hoewel, die. vermaledijde naam is drie jaar geleden door een parle mentaire commissie aan deze ruimte gehecht. Voorzitter daar van was Annemarie Jorritsma. Momenteel minister en politica van de WD. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN BELASTING BELICHT De auto van de zaak is in deze rubriek de laatste tijd wel vaker aan de orde gekomen. Zo ook nu weer. Er is namelijk een aan tal uitspraken van rechters ver schenen die voor veel mensen interessant kunnen zijn. Wie in een auto van de zaak rijdt moet 20 procent of 24 pro cent van de catalogusprijs van die auto bij zijn inkomen optel len (het zogenaamde autokos tenforfait). Men heeft namelijk een stukje loon in natura. Rijdt men in een dure auto dan kan deze bijtelling behoorlijk wat belasting kosten. Dat was ook het geval bij de heer De Zwart. De heer De Zwart is bouwvakker en werkt in plocgverband door het hele land. Hij heeft van zijn baas een personeelsbus, een Mercedes 270D, gekregen. Met deze per soneelsbus (die voorzien is van naam en logo van zijn baas), moet hij elke dag zijn ploegma ten op halen en brengt ze naar hun werk. Aan het einde van de dag zet hij ze weer thuis af en neemt de bus mee naar huis. Volgens de belastinginspecteur moet de heer De Zwart 20 pro cent van de catalogusprijs bij zijn inkomen tellen. De Zwart schrikt hier nogal van een Mercedes is nu eenmaal niet de goedkoopste auto. Dat kan hem dus nogal wat geld kosten. Hij legt de zaak voor aan de Hoge Raad. Deze geeft hem gelijk. Aangezien de auto enkel be stemd is voor het vervoer van hemzelf en zijn ploegmaten, moet hij volgens de Hoge Raad op één lijn worden gesteld met normale beroepschauffeurs. Ook zij krijgen geen bijtelling van het autokostenforfait. Dit betekent overigens niet dat de heer De Zwart helemaal geen bijtelling krijgt. Hij zal wel zijn werkelijk gemaakte privé-kilo- meters maal de kilometerprijs bij zijn inkomen moeten tellen. Maar dit zal wellicht minder zijn dan de 20 procent-bijtel- ling. Het is de vraag of men deze uit spraak ook kan door trekken naar monteurs- en onderhouds- wagens. De redenering zou dan bijvoorbeeld moeten luiden dat aangezien een monteurswagen niet bestemd is voor de mon teur zelf. maar alleen maar om hem en zijn gereedschap te ver voeren, het autokostenforfait niet van toepassing is. Het is nog niet duidelijk om men hier van de Hoge Raad dan ook ge lijk krijgt. Ongetwijfeld zal bin nenkort iemand dit wel voor de rechter gaan proberen. Een ander zaak die nog niet door de rechter is beslist is of over het deel dat bijgeteld moet worden voor de auto van de zaak (de beloning in natura), pensioen kan worden opge bouwd. De Belastingdienst is al meer dan tien jaar van mening dat deze beloning in natura niet tot de pensioengrondslag be hoort. Uit een uitspraak van de Hoge Raad uit 1991die echter pas dit jaar is vrijgegeven, blijkt dat de ze hoogste belastingrechter van mening is dat voor de vennoot schapsbelasting het privé-ge- bruik van de auto tot de pen sioengrondslag mag worden ge rekend. Voor de loonbelasting staat de ze vraag nog open. Men zou kunnen overwegen om dit een keer aan de belastingrechter voor te leggen. Er is echter een trucje waardoor men kan zor gen dat over dit stukje loon in natura toch pensioen kan wor den opgebouwd. Men kan na melijk in overleg met de werk gever bereiken dat het loon in natura een onderdeel van het pensioengevend salaris wordt. Dit kan men doen door een ^kasrondje' met de werkgever te maken. Men krijgt dan van de werkgever een hoger salaris (in geld) en men geeft deze salaris verhoging weer terug in de vorm van een vergoeding voor het privé-gebruik van de auto. De plaats het Amsterdamse Amstel hotel is sjiek: de presentatie 'gelikt'. Templeton Investment Management, één van de grootste Amerikaanse vermo gensbeheerders pakt uit voor een geïnte resseerd gehoor van zo'n vijftig bestuur ders van kleine en middelgrote pen sioenfondsen. De presentatie, opgeluis terd door Kenneth Cox de op één na hoogste baas van Templeton, markeert het begin van de activiteiten in Neder land. Het tijdstip is niet geheel toevallig: voor vermogensbeheerders schittert er goud aan de horizon. Nederland mag dan in ternationaal in financieel opzicht weinig voorstellen, met zijn 700 miljard gulden aan ingelegde pensioenpremies is het wel de op drie na grootste pensioen- markt, na de Verenigde Staten, Japan en Groot-Brittannië. Op zich geen nieuws. Ware het niet dat de slapende pensioen reuzen langzaam ontwaken. Zij belegden hun miljarden tot voor kort grotendeels in veilige 'bondjes' (guldens obligaties). Met een voorspelbaar rende ment: niet te hoog, niet te laag, maar 'sa fe', zodat gemakkelijk aan de toekomsti ge verplichtingen ten aanzien van de deelnemers kon worden voldaan. Duurbetaalde expertise van buiten was overbodig. Immers: zelfs de grootste fi nanciële leek kon door middel van één simpel telefoontje naar de commissio nair een staatslening bemachtigen, laat staan een modale bestuurder van een pensioenfonds. De relatief kleine bedra gen die in aandelen, opties en daarvan afgeleide produkten werden geïnves teerd. waren voor de spaarzame binnen landse 'asset managers', zoals Robeco, Mees Hope, Pierson, Heldring Pier- son, Kempen Co en Labouchere. Het roer is inmiddels om. Nederlandse pensioenfondsen raken er steeds meer van overtuigd dat aandelen op termijn beter renderen dan obligaties. Bedroeg het percentage aandelen in de totale portefeuille tien jaar terug hooguit 5 10, vorig jaar was dat gemiddeld 22. Aan gemoedigd door de goede resultaten in 1993 willen de meeste fondsen dit per centage verder opkrikken. Zo gaat het ambtenarenpensioenfonds ABP, dat zijn belegd vermogen vorig jaar zag toenemen tot 185 miljard gulden, het percentage aandelen in de totale portefeuille opvoeren naar 30 procent in het jaar 2000. Nu bedraagt dat percenta ge 9. PGGM, het fonds voor de gezond heidszorg, streeft naar 50 tot 60 procent aandelen (nu 32 procent). Dat vergt gespecialiseerde expertise, die de grote instituten niet in huis hebben. Niet alleen is Beursplein 5 veel te klein om die Nederlandse geldberg te absor beren, ook streven de meeste pensioen fondsen naar een zekere georgrafische spreiding. Dus doen zij in toenemende mate een beroep op extern manage ment. Toonaangevende vermogensbe heerders als Hendersson, Warburg, Goldman Sachs, Schröders, Mercury en Templeton zijn er als de kippen bij. Zij doen er alles aan om bij de 'volvette' fondsen een voet binnen de deur te krij gen. B. van der Stee, directeur Nederland van Robeco Institutional Asset Management, kan daarover meepraten. Hij spreekt van een duidelijke stroomversnelling. „De concurrentie neemt inderdaad toe. Je merkt het ook aan de marges. De room is eraf. Er wordt om elke cent gevoch ten." Van der Stee signaleert een aantal oorza ken: de trend bij kleine en middelgrote pensioenfondsen om het management zoveel mogelijk uit te besteden, de focus op meer aandelen en het liberale karak ter van de Nederlandse markt voor nieuwkomers. Dit in tegenstelling tot veel omliggende landen, waar buiten landse vermogensbeheerders aan stren ge regels onderhevig zijn. Robeco staat voornamelijk bekend als de girale beleggingscoöperatie uit Rotter dam, maar is al twintig jaar actief als ver mogensbeheerder voor institutionele be leggers. De groep heeft zo'n 70 miljard gulden onder haar hoede, waarvan 27 miljard van pensioenfondsen en verze keraars. Robeco wil die positie graag versterken, maar moet daartoe steeds meer moeite doen. Van der Stee: „Een simpele af spraak is niet meer voldoende. Tegen woordig organiseren consultants specia le 'beauty-parades'. Dan moetje binnen een uurtje laten zien wat je kunt." Ook H. Goossens, marketingmanager bij Fidelity Institutional Asset Manage ment, constateert een toenemende con currentie: „Er zijn er steeds meer die denken dat er hier geld te halen valt." Fi delity met een totaal beheerd vermo gen van 350 miljard dollar de grootste ter wereld is sinds 1990 met een eigen vestiging in Nederland actief. Op het Eu ropese continent is Nederland, wat be treft de instituten, voor Fidelity veruit de grootste markt. Inmiddels heeft Goossens in Nederland zo'n 500 miljoen gulden uit de markll haald. Dat lijkt veel, maar is nog geer procent van de totale markt voor belt gingsfondsen in aandelen, die een oij vang heeft van 40 miljard gulden. Templeton, dat wereldwijd een verin gen van 185 miljard gulden beheert 3,5 miljoen beleggers, kan daar voorl slechts van dromen. Dit fonds, tot vo jaar eigendom van de levende legent John Templeton alias 'mr. T' is Nederland slechts op bescheiden scl actief. Nög, want vice-president Kenneth C heeft grote verwachtingen. In eerste stantie wil hij de institutionele belegj masseren. „Die zijn voor ons veruit li interessantst." Vervolgens zijn de tus senpersonen aan de beurt en later m gelijk ook nog de particulieren. De fe concurrentie maakt Cox niet bang. 1 meer daar Templeton er een geheel i gen visie op nahoudt. Cox en de zijn zijn voortdurend op zoek naar ondei waarde aandelen en branches. Dit ir genstelling tot veel conventionele ve mogensbeheerders, zoals Robeco, di een evenwichtige spreiding over regi en branches prefereren. Het is de vraag of deze onorthodoxe tegie bij de doorgaans conservatieve stuurders van Nederland pensioenfo sen op een warm onthaal kan rekent Zij moeten de omschakeling naar aa len eerst nog verwerken. Bovendien de concurrentie klaar. Daar kan geer luxe hptel of gelikte presentatie tegei AMSTERDAM ANP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2