Leidsch Dagblad Blauwhelmen weer in opspraak Het extraatje van Libresse. Nep-officieren winkelen naar hartelust Vlammend protest Slijters maken zich boos over 'alcohol-toerisme' i Verontwaardiging over uitspraken Bolkestein 8»5 Met een rubberbootje naar je werk GOED NIEUWS DINSDAG 27 JUNI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40809 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Geen opvang 3Corrine is zestien jaar, zwakbegaafd en er is nergens plek voor haar in de opvang. Haar moeder is ten einde raad. Major weer dwars 3 Een besluit over Euro pol kan bij de Eurotop in Cannes door obstructie van de Britse premier niet I worden genomen. Krajicek exit De als twaalfde ge- I plaatste Richard Krajicek is in de eerste ron de van Wimbledon alweer uitgeschakeld. Kamerfracties willen opheldering over getuigenis VN-militair De getuigenis van een afgezwaaide VN-militair heeft de Nederlandse blauwhelmen in voormalig Joegoslavië op nieuw in opspraak gebracht. Hij beweert dat in Bosnië wel degelijk aanmaakblokjes als snoep aan kinderen zijn uitgedeeld. CDA, WD, PvdA en D66 in de Tweede Kamer willen opheldering over de zaak. Een woordvoerder van Defensie kondigde aan dat vandaag stapels telefoontjes naar Split" zullen worden gepleegd om de verklaring na te trekken. den haag gpd In het NCRV-programma Hier en Nu verklaarde de dienst plichtige soldaat Marco Schou- i ten gisteravond dat hij met ei- l gen ogen had gezien hoe chauf- I feurs van het in Split gelegerde j transportbataljon „bij wijze van i geintje" esbitblokjes aan Bosni sche kinderen gaven. Schouten: „Ik heb dat gezien. Dan zei men: dat is toch lachen? De kin deren staken die blokjes meteen in hun mond." Woordvoerder Paul Hartman van het ministerie van defensie zegt het 'verbijsterend' te vin den dat Schouten zijn verhaal niet eerder bij zijn overste heeft gemeld. „Als je zo verontwaar digd bent als hij is, houd je zo'n verhaal toch geen zes maanden voor je?" Gisterochtend nog maakte minister Voorhoeve be kend dat uit een intensief on derzoek van de marechaussee naar mogelijke wantoestanden geen enkel bewijs voor eerdere aantijgingen was gebleken. Vol gens Hartman was dit onder zoek zeer grondig. „Maar als ie dereen zijn mond houdt, is elk onderzoek waardeloos. Woordvoerders van de vier grote fracties in de Tweede Ka mer kondigden aan dat zij don derdag, tijdens een overleg met minister Voorhoeve, om ophel dering zullen vragen. CDA-ka- merlid Hillen benadrukte dat „elke individuele zaak" moet worden uitgezocht. WD-ka- merlid Blaauw reageerde 'ont hutst', vooral omdat Schouten blijkens zijn getuigenis van gis teravond bang was voor repre sailles. Hebron Een Palestijns jongetje in Hebron (op de Westbank) scheldt op een Israëlische legerpatrouille. Palestijnen verbrandden gisteren in het centrum van Hebron autobanden uit protest tegen het geweld van zondag in Nabloes, waarbij twee Palestijnse demonstranten om het leven kwamen en 50 gewond raakten. foto reuter HET WOORD IS AAN Mireille Cottenjé Geen gesprekken zijn zo boeiend als die tussen twee geliefden die elkaar voor het eerst ontmoeten. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen i Programma's Randstad Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig en warm Heldere nacht. Overdag zonnig. Middagtemperatuur van 24 gra den tot plaatselijk 29 in het bin nenland. Noordoosten wind, ma tig,kracht 3 tot 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe vrij krachtig. Kazernepoort open voor kolonelsuniform en kapiteinspak Omzetdaling door meenemen van drank leiden. rudolf kleun Met een winkelwagentje kon- den de verdachte en zijn hand langer de uniformen en helmen uitzoeken in de militaire maga zijnen in Den Haag en Ossend- I recht. In een van de kazernes j kregen de 'hoge gasten' zelfs een rondleiding. En op verzoek j leverde het leger de gevraagde d spullen zelfs met een vier ton- ner af bij een van de afnemers: het Marechaussee-museum in 1 Buren. De sleutel die de kazer- nepoorten open deed gaan: het kolonelsuniform van de een en I het kapiteinspak van de ander. Operette in het Nederlandse le ger. Voor officier van justitie mr. J. van Ek was het gisteren dan ook niet alleen een 34-jarige Rotter dammer die terecht stond bij de Leidse politierechter, maar ook de Landmacht. „Er blijkt in dit land toch vooral te worden ge keken hoeveel sterren en balken iemand heeft. Wie een uniform aan heeft komt het terrein op, waar anderen niet komen. Ver volgens kan hij dan naar harte lust winkelen." De werkloze Rotterdammer zou door de overheersende in vloed van een vriend uit diezelf de stad tot zijn daden zijn geko men. Allebei waren ze gek op uniformen en 'militaria'. Op een beurs kwam het tweetal de di recteur van het Marechaussee museum tegen, een generaal buiten dienst. Die snuffelde tus sen de tweedehands spulletjes. „Want aan nieuw materiaal kon hij zo moeilijk komen", sneerde Van Ek. Het tweetal wist daar wel wat op. Ze gaven zich uit voor luite nant-kolonel b.d. (de hoofdver dachte, 'verschil moest er zijn') en de Rotterdammer als kapi tein b.d. en klopten aan bij de kleedcentra van de Alexander- kazerne in Den Haag en in Os- sendrecht. Daar kostte het ze weinig moeite spullen mee te krijgen. De controle bleef bij één telefoontje naar hogerhand. In eerste instantie gingen de spullen inderdaad naar het mu seum in Buren. Maar toen het meer werd ging het ook naar de eigen collecties en werden spul len verkocht. Uiteindelijk wer den tijdens negentien bezoekjes voor tienduizenden guldens materiaal meegenomen. Met name nieuwe gevechtstenues waren in trek bij de verdachte, maar ook Navo-uniformen en blauwe helmen. Begin dit jaar werd het tweetal gepakt. De hoofdverdachte, de 'over ste', is eerder al tot een halfjaar gevangenisstraf of 240 uur dienstverlening veroordeeld. De Rotterdammer die gisteren voorkwam kreeg uiteindelijk vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, eventueel om te zetten in 100 uur dienstverle ning. Officier van justitie Van Ek kondigde aan dat de aanpak van de twee nep-officieren nog maar het topje van een ijsberg is. Hij kondigde aan nog meer verdachten, met name helers, aan te pakken. lieshout anp. i den haag/leiden gert visser N'ers? Daar laat hij zich niet over uit. Ik heb de indruk dat hij makkelijk heeft willen scoren bij de rechtervleugel van zijn ach terban. Daarom blijf ik er be trekkelijk laconiek onder. Zijn verhaal is net zo krom als mijn beschuldiging dat de WD een fascistöide partij zou zijn omdat er in Oostenrijk een partij is die zich liberaal noemt en er nogal fascistische ideëen op na houdt." Auteur Harry Mulisch, die wegens zijn bezoeken aan Cuba nogal eens over zijn communis tische sympathieën is aangeval len, denkt dat Bolkestein zijn hand heeft overspeeld. „Ik vind dat je een groep die zich zo heeft geprofileerd in het verzet niet op die manier kunt behan delen. Je kunt de communisten hier zeker niet vergelijken met NSB'ers. Dat het met het com munisme slecht is afgelopen, is tragisch. Dat het met het fascis me slecht is afgelopen, is een zegen." cees van hoore Politiek Den Haag heeft 'kamer breed' verontwaardigd gerea geerd op de uitspraken van WD-leider Bolkestein over voormalige CPN'ers. Bolkestein lijkt ook in zijn eigen partij nau welijks op steun te kunnen re kenen. Bolkestein zegt deze week in Nieuwe Revu dat hij niet be grijpt dat voormalige CPN-le- den in Nederland weer volop „aan de bak" komen en zelfs hoge functies kunnen bekleden. Hij maakte daarbij een vergelij king met voormalige NSB'ers. Beledigend, vreemd en gene raliserend, zo is de teneur van de reacties op Bolkesteins uit spraken. De Leidse Groen- Links-wethouder J. Laurier hij sloot Zich in het begin van de jaren tachtig aan bij de CPN noemt de beschuldigin gen van Bolkestein „schandalig en ongekend oppervlakkig voor iemand die zich er op laat voor staan een intellectueel te zijn". „Wil Bolkestein nu een verlate strafexcercitie tegen ex-CP- Pagina 2: De onderbuik van de WD heeft weer eens gespro ken. GOED NIEUWS VAN A&P EN L'OREAl MAAK KANS OP EEN WEEKEND EURO DISNEY OF EEN VAN DE 25 DISNEY SWEATERS! Sameri met L'Oréal en A&P naar Euro Disney in Parijs. Vul het wedstrijdformulier in en ding mee naar zo'n fantastisch weekend voor 2 personen of een unieke Disney sweater. Wedstrijdformulier en nóg meer L'Oréal- aanbiedingen vindt u in de winkel. s IloréalI studio line UtLINU plenitude hydro active ril»5 ELKE DAG GOED NIEUWS Rijnsburger neemt de kortste weg Vincent van Delft met boot en al op de fiets. runsburg conny smits Menig Rijnsburger wreef de af gelopen weken zijn ogen uit als hij in een flits buurtgenoot Vincent van Delft voorbij zag komen. De jongen zat welis waar op zijn fiets, zoals ge woonlijk, maar voerde op zijn rug een onooglijk klein rub berbootje mee. 's Morgens vertrok hij ermee, aan het eind van de dag kwam hij terug, de boot in opgeblazen staat op zijn rug torsend. Nu staat Vin cent in de buurt bekend als een 'leuk en ondernemend gassie', maar dit wierp toch vraagtekens op. Bij navraag blijkt dat Vin cent sinds een paar weken een alternatieve route naar zijn stageplaats in Katwijk heeft gevonden. En die route voert hem gedeeltelijk over het wa ter. „Ik werk zes weken bij pa nelenbouwer Elpabe op indu strieterrein 't Heen in Kat wijk", verklaart Vincent, die een opleiding elektro-techniek volgt aan de MTS Leiden. „Van mijn huis aan de Barba- ratuin in Rijnsburg naar 't Heen betekent een fietstocht van dik een Icwartier." Met name tussen de mid dag, wanneer Vincent gewend is de maaltijd thuis te gebrui ken, betekende dat haastwerk. „Van mijn uur pauze ging ruim de helft op aan het fiet sen. Pas toen een collega gek scherend zei dat ik beter met de boot kon komen, realiseer de ik me dat het Oegstgeester- kanaal pal (achter het bedrijf loopt. Dat hoef ik alleen maar over te steken en dan zit ik in vier minuten thuis. Hemels breed bleek ik eigenlijk heel dichtbij mijn werk te wonen." Uit de schuur viste Vincent het oude gele rubberbootje waarin hij als kleine jongen in foto dick hocewoning de naburige sloot pleegde te dobberen. Aan de Duizend schoon in Katwijk stapt hij nu dagelijks in dit eenpersoons- bootje om naar zijn werkgever aan de overkant te peddelen. Dat leverde hem al leuke reac ties op. „Mijn neef, die werkt bij Baalbergen op hetzelfde in dustrieterrein, heeft al ge vraagd of hij niet mee kan va ren. Maar daar is mijn bootje echtte klein voor." Is Vincent een. paar dagen achter elkaar vrij, dan neemt hij het bootje mee naar huis. Andere dagen blijft het ge woon in het water bij de Dui zendschoon liggen. „Ik heb gevraagd of de mensen er daar een beetje op willen letten. Een keer hebben ze het toch leeg laten lopen en een andere keer vond ik wat hondedrollen in de boot. Maar verder heeft mijn bootje me nog niet in de steek gelaten." Het is de Nederlandse slijters een doom in het oog dat Neder landers in toenemende mate goedkope alcoholische lekker nijen nuttigen, die ze meene men van vakantiereisjes in het buitenland. De hoeveelheid al coholische dranken die legaal of illegaal het land binnenkomt, zou voor de slijters een omzet van vijfhonderd miljoen gulden betekenen. Als deze dranken via de slijterijen worden verkocht, dan zou deze hele branche ge zond zijn. Deze noodkreet slaakte voor zitter G. van Bilsen van de Vere nigde Nederlandse Slijters en Wijnhandelaren (VNSW) giste ren tijdens de jaarvergadering van de VNSW in het Brabantse Lieshout. De oorzaak van het al cohol-toerisme ligt volgens Van Bilsen in de enorme verschillen Monet brengt 19 miljoen op londen dpa Het beroemde schilderij 'Ge zicht op de kathedraal van Rouen' van Claude Klonet is gisteravond in Londen geveild voor ongeveer 19 miljoen gul den. Een van de mooiste wer ken van de Spaanse kunstenaar Joan Miro, Les Amoureux, ging bij Christie's voor 11,75 miljoen gulden van de hand. Het schilderij van de impres sionist Monet stamt uit een reeks van doeken over de kathe draal van Rouen. Het kwam honderd jaar nadat het voor het eerst werd geëxposeerd (mei 1895), onder de hamer. In totaal bracht de zomervei- ling van moderne en impressio nistische kunst bijna 70 miljoen gulden op. Een andere topper was Les Glaieuls (De Gladiolen) van Chagall, dat voor bijna 3 miljoen van eigenaar wisselde. Picasso's lyrische studie 'Tête de femme' werd verkocht voor ruim 4 miljoen gulden. Houweling Int. organiseert: in de consumentenprijzen bin nen de Europese Unie. Dat prijsverschil komt door de grote accijnsverschillen. Als de ac- cijnsdruk in Nederland op hon derd wordt gesteld, dan be draagt die in Zweden vierhon derd en in Spanje vijftig, aldus Van Bilsen. „Het opengooien van de bin nengrenzen, zonder een goede oplossing voor de bestaande verschillen is een staaltje van laissez faire, laissez aller, kan liet ons schelen, pak maar mee", aldus de verstoorde slijtersvoor man. 'De enorme plas drank' die jaarlijks via de kofferbak ons land binnenkomt, is volgens Van Bilsen een bedreiging voor de fijnmazige, controleerbare distributie van alcoholische dranken, die de overheid en de branche uit het oogpunt van volksgezondheid in stand wen sen te houden. Van Poppel start niet in de Tour De wielerploeg I.e Groupement heeft zich vanmorgen terugge trokken voor de Ronde van Frankrijk. De directie van het Franse postorderbedrijf besloot hiertoe op grond van financiële problemen. Dit betekent onder meer dat Jean-Paul van Poppel niet van start gaat in de Tour, die zaterdag begint. De sprinter zou deze zomer met één etappezege hét record van Jan Raas, Gerrie Knete- mann en Joop Zoetemelk kun nen evenaren. Het trio uit het gouden tijdperk staat op tien etappezeges, Van Poppel op ne gen. Als kopman van Le Grou pement zou wereldkampioen Luc Leblanc fungeren. Vrijwel gelijk met de terug trekking van de Franse ploeg kwam de afzegging van de Rus Pjotr Oegroemov bij de Tour-di rectie binnen. Oegroemov ein digde vorig jaar als tweede in het eindklassement achter de Spanjaard Miguel Indurain. raad te hebben. Neem er dus twéé. Bent u nog extra voordelig uit ook. En bovendien zit er een pak Libresse lnlegkruls|es bl). Geen gek Idee, vindt u niet? Ubresse maandverband, diverse soorten, 2 pakken Libresse Veilig idee om een extra pak inlegkrulsjes, Q QQ Ubresse-maandverbandlnvoor- samen JAST ö.tjO Deze week alleen bij Albert Heijn. C(1 Aanbieding geldt t/m zaterdag 1 juli a.s. Zolang de voorraad strekt PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1