De benarde positie van de ambachtelijke leraar Orgel niet gammel, maar juist degelijk Economisch belang prevaleert Schrijvende Lezers Heerlijk tulpbiertje bij finish Herrie bij opening zuiverings installatie DINSDAG 27 JUNI 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071-35 Struikelend over een niet afia- tende stroom nota's en wetten sleept de Nederlandse docent zich voort. Met de lump-sum fi nanciering en functiedifferen- tiëring in zicht lijkt aan de be proevingen voorlopig nog geen eind te komen. De mammoetwet (1968) was het produkt van het streven naar een grotere spreiding van kennis in de samenleving. Om de drempels tot de middelbare school te verlagen en de kans op het behalen van een diploma te vergroten werd het brugjaar ingesteld, de HAVO opgericht en de 'doorstroming' - liefst stroomopwaarts - sterk gesti muleerd. Het vooruitgangsopti misme uit die tijd zorgde voor brede steun van het onderwijs veld. Helaas waren de hoogge stemde idealen geen lang leven beschoren. Vanaf het begin van de jaren tachtig kregen de ver anderingen steeds meer het ka rakter van grootscheepse bezui Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de da tum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor in gezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Wij, een actieve loopgroep uit Hoorn, lopen al jaren op recrea tieve wijze op binnen- en bui tenlandse evenementen. Zon dag 11 juni gingen wij vol ver wachting vanuit een miezerig West-Friesland richting War mond. Wat stond ons deze dag te wachten? Een menselijke startlijn vormen bij de 3M Ma rathon van Leiden. Op zich lijkt dat vreemd om deze helemaal uit Hoorn te halen, maar de oorzaak ligt zoals zo vaak dicht bij huis en wel bij de heer Cees Ahsmann, voorzitter van de rugbyvereniging DIOK, u wel bekend als de warme bakker uit Leiden. Deze Cees is sedert eni ge maanden de nieuwe vrijer van onze Gery Groen. Na een korte en heftige verkering heb ben deze twee lovers besloten om in Warmond verder te gaan. M.a.w. Gery gaat on$ verlaten, Hoorn zal nooit meer de oude worden. De weergoden zijn ons en de organisatoren goed gezind, want ruim een uur na vertrek zitten wij in Warmond aan een feestelijk ontbijt in een heerlijk zonnetje. En na de 'juni-moes- son' van de afgelopen weken is dat even wennen. Ruimschoots op tijd arriveren wij op het grote terrein van de Groenoordhallen. We trimmen nog even mee op keiharde housemuziek en dan tegen half twaalf op weg naar de startlijn waar we instructies ont vangen van een organisatie-me dewerker. Even voor twaalf uur weerklinkt plotsklaps het ge zongen Wilhelmus (maar liefst twee coupletten). Wel heerlijk om met 6000 hij gende concurrenten achter je te mogen beginnen. Maar de illu sie om ook als eerste te eindi gen ging al snel in rook op. Ik geloof dat er wel 4000 fanatieke lingen over ons heen zijn ge gaan. Dus helaas vyeer niet ge wonnen, dan maar genieten van de tocht. En te genieten viel er genoeg: mooie parken, fraaie grachten, swingende orkestjes, voldoende drinkposten en voor al heel enthousiast publiek. Cees had het weer voortreffelijk georganiseerd. Het vooraan starten zal ongetwijfeld voor deel geven want maar liefst 5 lo pers van onze groep haalden een geweldig p.r. op de halve marathon. Uit de grond van ons hart een geweldig compliment voor de organisatie. Want waar vind je dat: een heerlijk tülpbiertje bij de finish. Na het verzamelen van alle startlijners op naar Warmond, waar wij onder het genot van een barbecue een toast uitbrachten op een nieuw geboren traditie: De startlijn komt voortaan uit Hoorn. nigingsoperaties. Het salaris van, vooral de jongere, docen ten werd sterk verlaagd, vak leerkrachten bij het basisonder wijs kwamen op straat te staan en de klassegrootte groeide vaak tot onaanvaardbare pro porties. De fusiegolf die de afge lopen jaren het onderwijs door de keel is geduwd slechts weinig scholen bleken weerbaar genoeg om zelfstandig verder te gaan staat garant voor taak verzwaring en toenemende anonimisering van het onder wijs. Over de identiteit van scholen die binnen enkele jaren meerdere keren gedwongen werden te fuseren (en van naam te veranderen) behoeft men zich geen enkele illusie te ma ken. Een kwart eeuw na de invoe ring van de mammoetwet zijn de ermee gepaard gaande idea len als sneeuw voor de zon ver dwenen. De twee jaar geleden ingevoerde wet op de basisvor ming met haar enorme taakver zwaring vermag dan ook nau welijks enig enthousiasme te wekken. Heel wat leraren gaan in de 'Innere Emigration', som migen mopperen er in de wan delgangen flink op los, terwijl anderen hun heil zoeken in een baantje bij het management, bepaald geen geschikte motiva ties voor bezielend onderwijs. Bezieling gaat evenmin uit van de z.g. 'lump-sum'-financiering die in de komende jaren op het onderwijs wordt losgelaten. On derwijsinstellingen moeten zich voortaan financieel bedruipen met een van overheidswege toegekend bedrag aan geld en worden op die manier gedwon gen naar de waan van de dag zich marktgericht op te stellen. In overeenstemming met de ei sen van de commercie zal het personeelsbeleid in de verzelf standigde scholen worden ge kenmerkt door een autoritaire besluitvorming. Schooldirecties - tot voor kort o.m. een soort vertegenwoordigers van het in stituut naar buiten - laten met de gure wind uit Zoetermeer, of zij het nu willen of niet, hun medewerkers verweesd achter. Veel meer dan voorheen zullen zij financieel-economische en niet onderwijskundige overwe gingen bij personeelskwesties een doorslaggevende rol laten spelen. Ongetwijfeld wordt het personeel in de arbeidsorgani satie flexibel ingezet en beroofd van de laatste restjes energie. Wie zal hen tegen willekeur be schermen? Dat de op papier met zoveel rechten toebedeel de. maar in de praktijk zo zwak ke medezeggenschapsraden veel voor hen kunnen doen lijkt onwaarschijnlijk. Een doorzichtige poging om het gebrek aan idealen te mas keren is de voorgenomen invoe ring van de z.g. functie-differen tiatie. De nieuwe waarderings- systematiek is een uitvloeisel van de nota 'Een beroep met perspectief - De toekomst van het leraarschap' van de in 1991 door de toenmalige staatssecre taris van onderwijs Wallage ge- installeerde commissie Van Es. Na anderhalf jaar studeren kwam het maar liefst uit 11 on derzoekers bestaande gezel schap tot de conclusie dat er heel wat mis is met het beroep van de leraar in Nederland. „Als de schoolorganisatie niet veran dert, blijft de leraar in de positie dat niemand voor hem zorgt- ",zo luidde het regenteske oor deel. De zorg voor de leraar is inmiddels op gang gekomen. Niet door de klassegrootte te verminderen (integendeel) en evenmin door het aantal lesu In de week van 28 mei en 4 juni zijn o.a. in deze krant de plan nen bekend gemaakt van Stich ting Orgelstad Leiden om een nieuw orgel te laten bouwen voor het Academiegebouw van de Leidse universiteit. Het hui dige orgel is daarbij omschre ven als: „gammel" en „van infe rieure kwaliteit". Ik ben van me ning dat de geïnteresseerde le zers te weinig èn verkeerde in formatie hebben gekregen over het huidige orgel in het Groot- Auditorium van het Academie gebouw. Dit orgel is een 9-stemmig pneumatisch kegellade-orgel, gebouwd in 1935 door de Lei- derdorpse orgelbouwer G. van Leeuwen. De 9 stemmen zijn verdeeld over hoofd-, zwelwerk en pedaal. Het bezit verder 5 koppels waarvan één suboctaaf- koppel. Van Leeuwen heeft indertijd het orgelfront gereconstrueerd aan de hand van de vorm en af metingen van de nog aanwezige luiken van het vroegere orgel uit 1675. Hij heeft daarbij gebruik gemaakt van eikenhout en lood-tinnen frontpijpen die met de luiken een fraai geheel vor men dat goed past in het Groot- Auditorium. Orgelkas, windla den en speeltafel zijn voorna melijk van eikenhout gemaakt. Op enkele plaatsen is ook ma honiehout gebruikt. De conduc- ten zijn van lood. Het pijpwerk is van goede kwaliteit en alleen voor enkele grote pijpen is, i.v.m. de sterkte, zink gebruikt. De tractuur is, hoewel pneuma tisch, snel genoeg en vormt voor de speler geen enkele be lemmering. Ondergetekende bespeelt al vanaf 1982 wekelijks dit orgel en onderhoudt het instrument, al of niet in samenwerking met een orgelbouwer en doet de noodzakelijke reparaties aan het orgel. Het Van Leeuwen-orgel is de gelijk gebouwd en thans nog in de oorspronkelijke staat aanwe zig en er is niets aan het orgel dat niet funcioneert! Het orgel is dus absoluut niet gammel! Wel is de tractuur versleten. De membranen zijn uitgedroogd en begeven het één voor één. Dit orgel is dan ook, na 60 jaar, toe aan een grondige opknap beurt waarbij de membranen in Stichting Orgelstad Leiden heeft plannen een nieuw orgel te laten bouwen voor het Academiegebouw van de Leidse universiteit. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN een keer vernieuwd kunnen worden. Dat het orgel „niet goed klinkt" is enerzijds te wijten aan de slechte akoestiek van de ruimte waarin het orgel staat (op eenvoudige wijze kan hierin een grote verbetering worden aangebracht) en anderzijds aan de intonatie van de orgelstem men. Het orgel dient opnieuw te worden geïntoneerd. Een ver dergaande stap is om het in strument te voorzien van een 2- voetsregister zodat een meer heldere klank wordt verkregen. Het is een loffelijk streven van Stichting Orgelstad Leiden om aan de Leidse orgelcultuur iets toe te voegen maar men moet er voor waken daarbij het werk van Van Leeuwen geheel over het hoofd te zien. Ook moet men in acht nemen dat dit orgel Het is te hopen dat de regering lering zal trekken uit de geslaagde boycot-actie van Greenpeace tegen Shell. Wat dat betreft ligt het op haar weg ons (haar onderdanen) op te roepen Frankrijk en Amerika te boycot ten, als reactie op het streven van beide grootmachten naar hervatting van onder grondse kernproeven. Helaas is een derge lijke ideële oproep van regeringswege niet te verwachten, hoe feilloos deze ook corres pondeert met het dienen van het 'algemeen belang' (de zorg voor het milieu en ons na geslacht), waarvoor zij toch is ingehuurd. Het behoeft geen betoog dat daaraan slechts lippendienst wordt bewezen, waar door landen als Frankrijk en Amerika niet tot de (publieke) orde worden geroepen en zo door kunnen gaan met een beleid dat haaks staat op 'goed rentmeesterschap'. Dat daardoor het vertrouwen in de politiek stelselmatig wordt ondermijnd, met alle ne gatief maatschappelijke consequenties van dien, begrijpt elk kind. Begrip dat onze hoogmogende Haagse elite niet zal weten te vertalen in adequaat beleid, zolang zij niet het algemeen maar het economisch belang laat prevaleren. Wouter ter Heide, Langenholte. Ik hoop dat wijsheid zal pre valeren boven prestatie. Bert Crama, Leiderdorp. Bedankt, mijne heren, voor de grandioze opening van de riool waterzuiveringsinstallatie. Onze buurvrouw, zo'n 80 jaar oud, schrok zich te pletter. U moest zonodig, van ons geld, al lerlei troep de lucht in schieten. Ze heeft van haar kinderen een hondje te logeren, het beest hing stijf van schrik in de boom. En ook de schapen en lamme ren waren erg blij met het knal len; de beesten konden van schrik niet weghollen. Het is zo plezierig hè. Eerst word je ronduit knetter van het heien van betonpalen en dan nog dit. U, als Hoogheemraad schap, moet het voorbeeld ge ven. Wij zouden, als naaste bu ren (we wonen op nog geen 75 meter afstand van u) beter af zijn geweest als u ons een be richtje had gegeven. Maai" nee, dat komt bij de bewust BoBo's niet in hun denkvermogen op. We worden wel geattendeerd dat uw Hoogheemraadschap het water zuivert. Hou het dan ook zuiver met uw overburen. U wordt wel in de wielen gereden door Leefbaar Zuidwest maar van uw overburen heeft u tot nu toe geen last gehad. Och, het zijn maar Vlietweg-bewoners. ren drastisch te beperken tot het niveau van de meeste ande re Europese landen. Nee, maar wel door het door de commissie Van Es uitgevonden gemis aan carrièreperspectief op te heffen. Om dat perspectief (hoe zit dat b.v. met de huisarts?) te vergro ten zullen de leraren voortaan worden onderscheiden in lera- ren-in-opleiding, junior-leraar, gewoon leraar en als kroon op het werk senior-leraar. Een in deling die wellicht bruikbaar is bij het hanteren van een ver deel- en heerstactiek, maar die ten enen male ongeschikt is om mensen te motiveren. „Zit jij al in schaal 12? Nee, want ik heb te weinig aan de vrijdagmiddag activiteiten meegedaan." Situa ties waarvan zelfs de meest timistische natuur migr krijgt. Intussen zijn tot midi manager gepromoveerde centen druk bezig met het streren van absenten, het menstellen van roosters en dere boeiende bezigheden, wijl de schoolleiding zich v< kan buigen over het financ economische beleid. Of al deze maatregelen een verrijking van de colleg teit en sfeer op school of fopspeen worden beschouw wellicht een kwestie van sm politieke voorkeur en erva In elk geval luiden zij de tel gang in van het leraarschaj ambacht en van een instit dat tot voor kort nauwelijk hiërarchische wijze was structureerd en als zodanig oase in de samenleving vorn INSTITUUT BURGERRAADSLIEC Sinds 1993 worden de leeg gekomen wo ningen van wo ningbouwvere nigingen in Lei den aan wo ningzoekenden aangeboden in de zg. Woning krant die elke twee weken op vrijdag huis- -aan-huis wordt bezorgd, ingevouwen in het Leids Nieuwsblad. Wie belangstel ling heeft voor een woning kan met een woonbon rea geren. Elke twee weken ko men honder den woonbon- nen bij Woon ruimteverde ling van de ge meente bin nen. Die moe ten allemaal in hoog tempo worden ver- werkt. De lege woningen moeten immers zo snel mo gelijk weer worden bewoond. Daarbij kan iets mis gaan en soms is dat de fout van ge meente of woningbouwvere niging. We kijken hoe het mevrouw Troost verging. Ze kwam in januari van dit jaar op ons spreekuur met een verhaal dat ons bekend in de oren klonk. Ze was al bijna twee jaar bezig met het insturen van woonbonnen maar ze had nog steeds geen huis. Hoe lang duurde het nu eigenlijk nog tot zij eens aan de beurt was? Ze woonde met haar dochtertje al die tijd in bij familie. Dat kon toch niet veel langer duren.Terloops vertelde ze nog dat net die ene keer dat ze wel nummer één was geweest, de brief daarover haar niet had be reikt. Het ging om een bo- venhuisje aan de Bloemen- laan, ze dacht nr. 12 en het was in de zomer van vorig jaar. De woningbouwvereni ging had haar geschreven dat ze niet op het aanbod had ge reageerd. Toen ze protesteer de omdat ze helemaal geen aanbod had gehad, bleek er al niets meer aan te doen. De woning was intussen al be loofd aan nummer twee op de lijst. Bij dit verhaal spitsten we on ze oren. Als mevrouw Troost namelijk de dupe was ge weest van een fout bij ge meente of woningbouwvere niging dan zou het zin heb ben een klacht in te dienen bij de speciaal daarvoor inge stelde Klachtencommissie. Tegelijk met de invoering van het advertentiesysteem voor woningen is een Klachten commissie in het leven ge roepen. Die commissie be staat uit vertegenwoordigers van gemeente en woning bouwverenigingen en heeft een onafhankelijke voorzitter. De commissie beoordeelt klachten van woningzoeken den over de toepassing van het advertentiesysteem. De uitspraken van de commissie zijn bindend voor gemeente en woningbouwvereniging (en de klager zelf natuurlijk). Het adres van de commissie is telkens in de Woningkrant opgenomen: p/a BJZ, post bus 9100/2300 PC Leiden. Wie op de Woningkrant heeft gereageerd en denkt dat hij daarbij niet juist is behan deld, kan zich tot de Klach tencommissie wenden. Daar staat geen termijn voor, maar het is natuurlijk belangrijk dat zo snel mogelijk të doen. Toewijzen huis kan soms verkeerd gaan Als de Klacl tencommis sie van me ning is dat klacht g grond is, da kan zij uit spreken dat de klager ee vervangend aanbod van soortgelijke woonruimt moet krijge Wel zal dan moeten vas staan dat de klager, als d fout niet wa gemaakt, de woning in kwestie ge kregen had. Als u bijvoo beeld in eei latere Wo ningkrant leest dat de! woning waarop u had gerea- geerd is toe gewezen aa een starter die jonger i dan u bent, terwijl u er helemaal niet voor bent be naderd, dan kunt u een klacht indienen. Maar de Klachtencommissie zal u al leen voor een vervangend aanbod in aanmerking latei komen, als blijkt dat u ande nummer één was geworden en u ook werkelijk aan alle toewijzingsvoorwaarden vo deed. We hebben onderzocht wat er misgegaan was in het gev van mevrouw Troost. Omd£ zij haar post op haar woona dres niet altijd goed bleek te ontvangen, had ze een ande correspondentieadres geno^ men. Dat had ze ook aan de| gemeente doorgegeven en het stond voorgedrukt ver meld op haar woonbonnen, Hoewel het allemaal al een half jaar geleden was ge beurd, kon de afdeling Woonruimteverdeling ons toch vlot vertellen dat me vrouw inderdaad nummer één was geweest voor Bloe-| menlaan 12 en dat haar j naam met vermelding van 6 juiste adresgegevens aan dej woningbouwvereniging waj doorgegeven. Ook de woningbouwverenij ging bleek nog in staat de gang van zaken te achterha len. De brief met het wo ningaanbod was niet naar fi correspondentieadres van mevrouw gestuurd en had haar daardoor niet bereikt. De woningbouwvereniging erkende dat zij wel beschikt had over het correspondent tieadres en gaf de fout grif toe. De woningbouwverenr ging ging vervolgens na of mevrouw de woning toen d werkelijk zou hebben gekre; gen, als ze tijdig was bereikt Ze moest haar inkomensge- gevens van destijds laten zii en die bleken in orde. De Klachtencommissie moest nog welaan te pas komen, maar dat was in dit geval e« formaliteit. De woningbouv vereniging had immers zelf op voorhand haar fout er kend en had zich ook bereii verklaard op korte termijn een soortgelijke woning aai te bieden. Dat is intussen a gebeurd en mevrouw Troos en haar dochtertje wonen n al weer een paar maanden zeer naar hun zin in hun nieuwe huis. Instituut Burgerraadsliedï Breestraat 922311 CV Lei den, tel. 167700.Spreekur« maandag van 11 tot 12 uui en donderdag van 18.30 tc 20 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16