Alphen wijst schadeclaim chauffeur af Als boer had ik er geen tijd voor illegale Polen schoffelen in het Hazerswoudse groen Rijn Veenstreek We've got the business in Leiden. DINSDAG 27 JUNI 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 n De gemeente Alphen aan den Rijn is niet aansprakelijk [voor de schade die ambtenaar E. Schuit in dienst van de gemeente heeft opgelopen. Dat stellen burgemeester en ■vethouders in een brief aan de advocate van Schuit. p^lphen aan den run ruud sep ie raadsvrouw had een schade- irt1vergoeding van 78.000 gulden ;n Tgeëist. Schuit reed van 1974 tot 984 regelmatig als chauffeur ip een kolkenzuiger en moest in die functie regelmatig met 'ftige en kankerverwekkende itoffen werken. Volgens de advocaat liep de nnbtenaar door zijn werk zowel lichamelijke als geestelijke lachten op. Toen hij in 1982 bij e politie aangifte deed van een 'oorval waarbij hij in aanraking Ifjwas gekomen met tolueen, zou nij bovendien door zijn superi euren zijn bedreigd, gesard en geschopt. Schuit had tot dan toe Jr nooit vermoed dat hij met zeer ingevaarlijke stoffen werkte. Hij is it jjer echter achteraf van overtuigd .plijdat de leiding hem willens en je wetens gevaarlijk werk heeft la- jasten doen. op Zo stak de man op een dag in i00|l982 nietsvermoedend zijn arm oefn de rommel die hij even tevo- ren met zijn kolkenzuiger uit tuhet washok van de gemeentelij- .n7|ce garage aan de Havenstraat ,sc^iad verwijderd. Hij moest de la- ?rs|ding lossen op de vuilstort in de 3eijCoupépolder en het deksel van jitpijn wagen wilde niet open. Eni- r(ge tijd later kreeg de man last ;arjvan rode plekken op zijn ge dicht, zijn arm en andere li chaamsdelen. Nadat Schuit bij de politie aangifte had gedaan van het voorval, werden er monsters genomen van de vloeistof in het washok. Daarbij kwam vast te staan dat de vloei stof voor 78 procent uit het zeer giftige tolueen had bestaan. Het werken met gif leidde tot haaruitval en uiteindelijk tot overspannenheid. In 1992 span de Schuit een rechtszaak aan te gen de gemeente. Twee jaar la ter verklaarde de gemeente dat er nooit een schadevergoeding was betaald omdat daar tot dan toe nooit om was gevraagd. Hierop diende Schuit via zijn advocate een schadeclaim in. De gemeente stelt nu in een brief aan de advocaat dat de schadeclaim inmiddels is ver jaard. In tegenstelling tot ande re schadeclaims, die een verja ringstermijn van dertig jaar kennen, verjaart een vordering op de gemeente al na vijf jaar. En afgezien daarvan acht de ge meente zich niet aansprakelijk voor de schade die Schuit heeft geleden. Die laatste stelling wordt in de brief aan de advo caat overigens nergens onder bouwd. Het is niet duidelijk welke stappen de advocaat nu gaat ondernemen. In het belang van haar cliënt weigert zij ieder commentaar. foto henk bouwman Willem van Velzen: „Eerst iets bedenken, daarna uittekenen en vervolgens uitsnijden, dat is driemaal genieten." Aieuwkoper loopt nekletsel op inl ter aar voor een tegemoetkomende au to en botste daardoor tegen een jEen 35-jarige Nieuwkoper is brugleuning. Het slachtoffer is gistermorgen gewond geraakt met nekletsel overgebracht naar q pij een ongeval op de Zevenho- het Hofpoortziekenhuis in Ivenseweg in Ter Aar. De man Woerden. De auto werd zwaar l^noest met zijn auto uitwijken beschadigd. koudekerk aan den run kees van kuilenburg Een weggegooid groentekistje is voor Koudekerker Willem van Velzen al voldoende. „Van iets dat een ander achteloos weg smijt nog iets waardevols zien te maken. Dat vind ik eigenlijk het mooiste van mijn hobby. Ook al moet ik uren lang schu ren om het hout glad te krijgen. Dat maakt niets uit. Als er maar iets moois ontstaat." De 79-jarige Van Velzen over zijn hobby houtbewerken. Het is een liefhebberij waarmee hij als jongen in Zoeterwoude al begon, maar die hij pas na zijn afscheid van het boerenleven weer heeft opgepakt. „Als boer heb je geen tijd voor dergelijke dingen. Dan moet je het bedrijf draaiende zien te houden", legt de sinds kort in Koudekerk woonachtige Van Velzen uit. Daarvoor woonde hij aan de Rijndijk in Hazerswoude, waar hij tot zijn 65ste boerde op een boerderij die hij pachtte van de Tilburgse Zusters van de Liefde. Eigenlijk vindt Van Velzen het maar niks om over zijn hobby te praten. Dat kost tijd en eigenlijk wil hij nog wat fietsen als voor bereiding voor de komende Al- phense Laura. „Dat fietsen doe ik ook met veel plezier. Gemid deld zo'n zevenduizend kilome ter per jaar. Heerlijk genieten van de natuur en van alles wat je daarbij ziet. Als je daar ten minste oog voor heb. Als ik thuiskom zet ik mijn belevenis sen in dichtvorm op papier. Dat is toch mooi om te kunnen doen? Leuk als herinnering voor later." Liefde Toch steekt de Koudekerker nog heel wat uren in zijn hobby, ge zien de produktie van de afgelo pen jaren. In dat werk komt ook duidelijk zijn liefde voor het boerenbedrijf tot uiting, althans afgemeten aan de diverse soor ten boerenwagens die hij heeft gemaakt. „Dat zit er ook wel een beetje in. Het is tenslotte een behoorlijk deel van mijn le ven geweest", merkt Van Velzen op. „Daar is wat van bijven han gen. En zo'n hooiwagen, koels, kaasbrik of Friese sjees zijn mooi om na te maken. Doe je dat dan gaat het verleden als het ware ook weer voor je leven. Vandaar dat ik het ook leuk vind om het aan anderen te laten zien. Zoals onlangs bij de oud- Hollandse markt van Rhijn- dael." Maar hij beperkt het houtbe werken niet tot het maken van boerenwagens alleen. Zo wor den de wanden in de huiskamer en de keuken gesierd door fraai houtsnijwerk, waaronder lepel- rekken, krantenbakken en klok ken. Deels gemaakt van teke ning. maar er zijn ook eigen ontwerpen bij van de hand van de Koudekerker. „Dat is eigen lijk het leukste om te doen. Eerst iets leuks bedenken, daar na uittekenen op hout en ver volgens uitsnijden. Dan geniet ik drie keer." Ven Velzen houdt zijn werkjes het liefste in eigen bezit. „Verkopen is er niet bij. Dan moet ik het weer opnieuw ma ken en ik ben al bijna tachtig. Dat is zonde van de tijd. Dan maak ik liever wat anders of fiets een stukkie. Alleen als ik ie mand een plezier kan doen is het geen probleem. Dan sta ik het met liefde af." hazerswoude/nieuwerbrug derhalve maand lang waren Irie Poolse mannen in Hazers- 'oude-Rijndijk de gemeentelij- ;e plantsoenen aan heLschoffe- len. Tot de inspectie van het mi- ra7iisterie van sociale zaken en 'erkgelegenheid daar een stok- |e voor stak. De paspoorten 'erden ingenomen en er werd proces verbaal opgemaakt. Het 11Jpnderhoud van het gemeente- ijk groen zou in handen zijn ge- 'allen van illegale Polen. De verantwoordelijk wethou- P'iler, M. Vorenkamp-van de Westeringh, reageerde ge schrokken. Maar ze voegt er di- Koninklijk goud reet aan toe dat het onderzoek nog loopt en dat de hovenier die de Polen aan het werk had pas schuldig is wanneer dat uit het onderzoek mocht blijken. „En ik wil benadrukken dat we zeer tevreden zijn over het werk van het bedrijf', aldus Voren kamp. Het onderzoek loopt nog steeds, en de inspectie die de zaak on der haar hoede heeft weigert commentaar. De hovenier, Bunnik bv uit Nieuwerbrug, is een stuk spraakzamer. Direc teur G. van Doorn gaat er nog altijd vanuit dat hij vrijuit gaat. „Zover wij hebben kunnen na trekken, is het allemaal legaal." Maar helemaal zeker van zijn zaak is hij niet. Met het bedrijf dat hem de Poolse werknemers heeft geleverd doet hij in ieder geval geen zaken meer. Het hoveniersbedrijf heeft half april een gedeelte van het groenonderhoud in Hazerswou- de-Rijndijk uitbesteed aan een Pools bedrijf. Van Doorn had net een paar weken eerder ge hoord dat hij het groen in Ha zerswoude-Rijndijk en Koude kerk mocht doen, en personeel betrekken via uitzendbureau's wilde dit voorjaar niet erg luk ken. „Het is dit jaar een komen en gaan geweest van uitzend krachten. Het kwam voor dat jongens die 's morgens om ze ven uur begonnen waren al om tien uur kwamen melden dat ze de volgende ochtend niet terug zouden komen. En dat is dan nog netjes. Anderen kwamen de volgende dag gewoon niet meer zonder iets te zeggen", vertelt boekhouder W. van Leeuw. Wanhopig op zoek naar be trouwbaar personeel haalde de boekhouder een brief uit zijn la die hij een tijdje terug had ge had van een vertegenwoordiger van een Pools bedrijf - Herby ECS International uit Warschau. „De constructie was dat we een deel van het werk zouden uitbe steden aan het Poolse bedrijf. Op die manier zouden de Polen voor veehouder L. van der Poel uit Oud Ade is gisteren onderscheiden met de remedaille in goud, verbonden ian de orde van Oranje Nassau. _De 60-jarige veehouder heeft vele bestuursfuncties gekleed. lo was hij bestuurslid van de U1 Agrarische Bedrijfsvoorziening, lsv le plaatselijke Standsorganisa- ,r'ie LTB (later WLTO) en de 'lo Klankbordgroep Relatienotage- ^t! )ied Ade. Gedurende 15 jaar '^maakte Van der Poel deel uit te van het bestuur van de Parochie a,]0nze Lieve Vrouwe-geboofte in e'( zijn woonplaats. Vanaf januari 'rJ 1979 tot gisteren was de gede- 00 :oreerde actief als heemraad in iet waterschap de Oude Vee- I nen, later de Veen- en Geestlan- 1 vden geheten, momenteel de bOude Rijnstromen genoemd. id (1 Te laat ontdekken ijflile oorzaak botsing 1 'leimuiden Ten 43-jarige Alphense automo- 'r* siliste is gistermorgen gewond nl geraakt bij een verkeersongeval 'n Dp de provinciale weg in Lei- nuiden. Ze reed in de richting 'e van Leimuiden. Ter hoogte van de kruising met de Vriezenweg je noest zij afremmen in verband net filevorming. De auto begon a' Ie slippen en kwam dwars op de Aveg tot stilstand. Een tegemoet komende automobilist kon haar tiet meer ontwijken. De vrouw s met kneuzingen naar het Rijnlandziekenhuis gebracht. hier kunnen werken zonder te werkstellingsvergunning. Het zou allemaal legaal zijn", aldus de boekhouder. Uit een brief van een Utrechts advocatenkantoor blijkt dat de constructie wel aan een hele boel voorwaarden is gebonden en dan nog erg wankel is. Zo is de werkgever al strafbaar wan neer hij op de een of andere manier toezicht laat houden op de mensen die het aangenomen werk verrichten. De advocaat besluit dan ook met een weinig geruststellende mededeling: 'Komt er een controle, dan zal de zaak vrijwel altijd uitgepro cedeerd moeten worden.' Zoeterwoudenaar wil schuur houden zoeterwoude De Zoeterwoudenaar J. van der Poel wil niet de aanbouw van de schuur afbreken die hij vier jaar geleden illegaal bouwde aan de Stadhouderslaan. Van der Poel kreeg van de gemeente een aanschrijving om het bouwwerk af te breken, op straffe van een dwangsom. De Zoeterwoude naar verdedigt vanavond voor de commissie beroep- en be zwaarschriften het bezwaar dat hij daartegen aantekende. Volgens Van der Poel is de aanbouw van de schuur vier jaar lang door de gemeente ge doogd en zou dat zo moeten blijven, omdat het schuurtje niet hinderlijk is en uit nood is neergezet. „Het is een absoluut noodzakelijk onderkomen voor mijn zoogkoeien met kalveren en fokschapen met lammeren gedurende de herfst en het win terseizoen", schrijft de Zoeter woudenaar in zijn bezwaar schrift. Van der Poel gebruikt de schuur niet alleen voor zijn vee, maar ook als opslagruimte voor hooi en voer en stallingsplaats voor landbouwmachines. Hij stelt in zijn bezwaar voor om het uiterlijk van de schuur op te knappen. Directeur Van Doorn heeft in elk geval de contacten met het Poolse bedrijf na de aanvaring met Sociale Zaken en Werkgele genheid direct beëindigd. „We werken heel veel voor allerlei overheden. Aan negatieve pu bliciteit hebben we niks. We hebben dit een keer gepro beerd, maar we zijn meteen weer gestopt." De directeur zegt het met spijt in zijn stem. „Je kon wel van die mensen op aan. Keurige mensen." Of de hovenier in overtreding is geweest, zal waarschijnlijk door de rechter worden uitge maakt. In geval van een veroor deling wil wethouder Voren kamp 'een goed gesprek' met Van Doorn hebben. Volgens de wethouder hoeft een overtreding niet meteen te betekenen dat het contract met de hovenier wordt verbroken. GroenLinks en PvdA willen nog meer bezuinigen alkemade gerard van der geest Groenlinks en PvdA in Alkema de zijn het niet eens met de voorgestelde bezuinigingsope ratie van het college. Maar niet omdat er te veel wordt bezui nigd. Beide partijen willen juist nog meer geld besparen. Dat bleek gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering. „Laat de burgers betalen met voorschotnota's op jaarbasis", opperde raadslid F. Schoonder- woerd. Vervroegd innen levert rentwinst op, zo opperde hij. Zijn advies was een van de twee voorstellen om extra geld te be zuinigen voor de gemeente, die L. Beelen, wethouder financiën van de gemeente Alkemade, kon bekoren. Een besparing van 64 mille per jaar, 'waarvan de burgers geen noemenswaardig nadeel ondervinden' leek de ge kwelde wethouder wel wat. Schoonderwoerd haalde in tussen hard uit naar de herover wegingennota van het college. „College, u bent ongeloofwaar dig bezig", zo zei hij. Volgend jaar moet 300.000 gulden bezui nigd worden. Dat loopt op tot 7 miljoen in 1998. Een ambitieu ze, dus onhaalbare taakstelling vond Schoonderwoerd. Hij be speurde ook een scheve verhou ding tussen de bezuinigings woede van burgemeester en wethouders en hun drang de belastingtarieven te verhogen. De bezuinigingen zijn in de ogen van het college onont koombaar om, aldus de wet houder 'het bijzonder hoge voorzieningenpeil' van een plat telandsgemeente als Alkemade in stand te houden. Schoonderwoerd had nog een tweede suggestie die op Beclens instemming kon rekenen: het inruilen van de wensenlijst- nieuw-beleid voor een wensen lijst-Financiële-tegenvallers. En ook volgens GroenLinks deugde er niet veel van de her overwegingsnota. Burgemeester A. Meerburg liet zich er niet door van de wijs brengen. „Uw bewoordingen zeggen meer over de spreker dan over dege- nenc tot wie ze gericht zijn." De WD'er II. van Duijkeren relativeerde het belang van de heroverwegingennota. Hij noemde Schoonderwoerds visie 'doemdenkerij' en beschouwde de nota als 'een administratieve exercitie in weerbarstige mate- Wethouder Beelen legde nog eens de hoofdreden van de be zuinigingen uit: een post van ruim twee miljoen, te reserve ren voor het nog te bouwen nieuwe zorgcentrum Jacobus. 'Wij springen willens en wetens in op de verantwoordelijkheid van een andere overheid,' aldus Beelen. De sneer is bedoeld voor de provincie, die maar niet over de brug wil komen met het geld. Met de stemmen van col legapartijen CDA en WD vóór, en die van de PvdA en Groen Links tegen, werd de herover wegingennota door de raad aangenomen. alphen aan den run Een complete verkeerschaos in de avondspits. Dat was gistermiddag het gevolg van een lekkage bij een vrachtwagen geladen met plastic emmers met een chemische stof. Gedurende ander half uur moest het verkeer in de richting van Amsterdam en Bodegraven worden omgeleid. Rond kwart over vier werd de 35-jarige chauffeur uit Dreumel door een automobilist attent gemaakt op de lekkage. De chauffeur zette zijn wagen direct op een parkeerplaats en waarschuwde de politie en brandweer. De lekka ge is vermoedelijk ontstaan doordat enkele plastic emmers met het chemische middel om zijn gevallen en vervolgens opengebarsten. De auto was 's morgens nog nagekeken bij een verkeerscontrole. Daarbij bleek dat de emmers niet voorzien waren van stickers met daarop de naam van het gevaarlijke goedje. De chauffeur heeft vervolgens op alle emmers een label geplakt en de auto opnieuw geladen. Volgens de po- GCFCCdSChciD WC2 litie is dat waarschijnlijk niet goed gebeurd, waardoor de lading is gaan schuiven. Volgens een onderzoek van een milieu-ambtenaar ging het om poly-uretheen, een stof die giftig en koudekerk aan den run brandbaar is. Enkele plezierjachten, die in de onmiddellijke omgeving van de vrachtauto in het Aarkanaal lagen, werden uit veiligheidsoverwegingen weggesleept. De Alphense brandweer heeft de auto en het Uit een schuur aan de Hoog- wegdek schoongespoten. De plastic emmers met het gevaarlijke goedje werden overgebracht naar het ewaard in Koudekerk aan den chemisch afvaldepot van de gemeente Alphen. Rijn zijn gisternacht diverse De chauffeur die vermoedelijk wat van het spul had ingeademd is voor onderzoek naar het Sint Elisa- soorten gereedschap gestolen, bethziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Na behandeling kon hij naar huis. foto hielco kuipers De beide sloten van de toe gangsdeur werden verbroken. snuit richting Den Hug afslag Zoctcrwoude-Rijndiik. Aan hei einde van de afrn gaal u bij de «oplichten linksaf U gaai dan onder hel viaduct rechtsaf (Roomburg) Vervolgen* neemt u de eeme afslag links. Geopend: maandag-vnidag van 08.00 tot 18.00 uur. Overigens komen er nog steeds Business Centen bi|. Bel gratis voor alle adressen: 06-0403. business center de zaak voor ondernemers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15