'Maar dit is de enige goede weg' 'Ik hoop dat ik terug kan komen om hier een galerie te beginnen' Handymaid draaft thuis op Warmondse kortebaan Leiden Regio .'Wassenaar dumpt geen daklozen in Den Haag' Voorschoten wil met de NS overleggen Speelterrein opgeknapt INSDAG 27 JUNI 1995 chef* henny van egmond, 071-356414, piv.-chef hans koenekoop, 071-356429 Snorfietser breekt jukbeen degstgeest Een 68-jarige snorfietser uit Oegstgeest is gistermid dag met een gebroken jukbeen naar het Academisch Ziekenhuis p Leiden overgebracht. De man is door onbekende oorzaak met rijn snorfiets ten val gekomen op de Rhijngeesterstraatweg in jiijn woonplaats. Waarschijnlijk is de man met zijn hoofd op de jïtoeprand gevallen. kaartverkopers op de bon 3yooRscHQTENMet een proces-verbaal op zak en zonder hun Ansichtkaarten werden een 21-jarige en een 22-jarige man gis termiddag door de politie van Voorschoten teruggestuurd naar Sprang Capelle en Raamsdonkveer. Het tweetal werd in de Rchuilingsstraat aangehouden terwijl zij kaarten verkochten roor de stichting Jeugdvakantiekampen Kankerpatiëntjes. Het puo had daarvoor geen vergunning. Volgens de politie gaat het krootste deel van de opbrengst van de kaartverkoop naar organi- lator en verkopers en komt slechts een klein deel bij het goede ioel. Directeur Leythenrode onder vuur over kaalslag Directeur H. de Kleine van het Leiderdorpse verpleeghuis Leythenrode is gisteravond tijdens een informatieavond zwaar onder Vuur genomen door een aantal omwonen den. Ze eisten dat de directeur zijn excuses zou aanbie den voor het kappen van zeventig bomen op zijn terrein zonder de buurt daarover te informeren. Ook de ge meente had daaraan schuld door de kapvergunning niet te publiceren. leiderdorp «jaap van sanduk commotie in allerijl had belegd. Dat de bewoners hun gram De emoties liepen hoog op tij- kwamen halen werd directeur dens de informatieavond die De Kleine snel duidelijk. Zo eis- het verpleeghuis na de ontstane te J. de Wolf, bewoner van de wijk Holtlant, dat de directeur zich zou verontschuldigen. „Het is onfatsoenlijk om uw buren niet te melden dat u bomen gaat kappen. U heeft ons genot aangepakt." De Wolf, die bijval kreeg in zijn eis tot het excuses, voegde daar aan toe dat hij an ders Leythenrode wel eens zou leren wat fatsoen is, 'tot aan de Raad van State toe'. Toen na een half uur durende felle discussie de directeur de woorden 'sorry buurman' over de lippen kreeg, was de meeste stoom van de ketel. De direc teur gaf toe dat de kaalslag er op het terrein toch heel 'anders uit ziet dan op papier'. Dat de buurt zich rot was ge schrokken kon hij zich dan ook voorstellen. Spijt heeft hij niet: ,,Dit is de enige goede weg." Het kappen van de bomen, vooral populieren en wilgen, is volgens De Kleine nodig om ruimte te maken voor de nood gebouwen waarin de bewoners straks tijdelijk worden onderge bracht als het hoofdgebouw A Krakers koetshuis Ter Wadding moeten het veld ruimen (orschoten alice van schuppen klimop heeft zich dwars or or het dak en de muur een |g naar binnen gebaand. Zon- 1 Ulht valt door het kleine dak- dJmpje op een oud bureau, het |ige meubelstuk op zolder. Op i houten vloer aan de voor- it van het huis liggen allerlei rittingen uitgestald, soort bij 'ssSrt, klaar om ingepakt te wor- >t ;n- *Jog een dag of twee, dan ver en kraakster Pippi en haar Ulend het monumentale koets- is op landgoed Ter Wadding, moeten plaatsmaken voor de jvincie Zuid Holland, die het klietshuis gaat restaureren. Aan ene kant is Pippi trots dat het nd nu wordt opgeknapt. ,Als ik het twee jaar geleden ui it had gekraakt, was het nu sloopt. Ik heb de monumen- Ul icommissie aangeschreven ;jut het moest blijven", zegt de lakster. „Maar ik heb het imnd niet alleen gekraakt uit :alisme. Ik wilde gewoon een >ork boven mijn hoofd. Dat raak jn' iu wel kwijt." 5" :eldentuin ipi heeft, ondanks haar ver- k, grote plannen met het 13etshuis. „Ik hoop dat ik straks ug kan komen", zegt ze. lan wil ik een galerie begin- n en een beeldentuin. De lonruimte moet goedkoop verhuurd worden en er kunnen workshops muziek worden ge houden. Ik ga mijn ideeën be spreken met mensen van de so ciale dienst, want op deze ma nier kan er werk worden gecre- eerd." Achter het koetshuis staat een klein schuurtje, dat iets weg heeft van een kabouterhuisje. De kozijnen zijn rood geverfd, met witte streepjes. In het schuurtje staan een paar stoe len en er hangt een poster aan de muur. „Dit is het clubhuis van kinderen hier uit de buurt", verklaart de kraakster. „Ze kwameh hier bijna elke dag, maar nu ze weten dat ik wegga, komen ze bijna niet meer." Kindertheater Samen met de buurtkinderen heeft Pippi ook al plannen gemaakt. „Als ik te rug kan komen, willen we een kindertheater oprichten. De kinderen kunnen dan voorstel lingen geven voor mensen uit de buurt. Hier vlak achter staat een bejaardentehuis. Het zou toch mooi zijn als die mensen komen kijken, dan wordt het contact tussen kinderen en ou de mensen een stuk beter. We zouden ook een kinderrestau rant kunnen beginnen, dat bij voorbeeld één dag in de week 'Je moet het met je idealen opnemen tegen de mensen met het grote geld' open is. Dat is niet alleen leuk, maar ze leren er ook veel van. Wat er van de plannen te recht komt is moeilijk te voor spellen. „De kans dat het alle maal lukt is wel klein", verzucht Pippi. „Je moet het met je idea len opnemen tegen de mensen met het grote geld. Ik hoop dat de gemeente het koetshuis koopt, want die is veel meer be trokken dan de provincie. Als het allemaal niet door gaat, hebben ze naar mijn mening een kans gemist. Het is toch heel positief dat mensen zelf werk creëren?" De kraakster heeft geen idee wat de provincie met het koetshuis wil. Ze kan zich niet voor stellen dat iemand het wil kopen. „Het is niet echt geschikt als woonhuis", meent ze. „De benedenverdieping heeft haast geen ramen. Omdat het een monument is, mogen er niet zomaar dingen in veranderd worden." Haar grootste angst is echter daL het koetshuis als kantoor ruimte wordt gebruikt. „Dat zou ik heel erg vinden. Er staat zo veel kantoorruimte leeg, terwijl er woonruimte te weinig is." Orangerie Hart en ziel heeft Pippi in het koetshuis gestoken. Ze kent elk historisch plekje en hoopt dat bij de restauratie een aantal ou de onderdelen in ere zal worden hersteld. Ze loopt door het gras naar de zijkant van het huis. „Hier stond vroeger een oran gerie", wijst ze. „Helemaal van glas. Daar werden 's winters de palmbomen uit de tuin neerge zet. Het zou toch prachtig zijn als ze de orangerie weer zouden herbouwen." In de oude paardestal op de benedenverdieping van het koetshuis houdt Pippi haar kip pen. In een oude wastafel aan de muur, liggen twee eieren in een nestje van stro. De vloer is betegeld met oude klinkertjes. „Die laten ze wel liggen, denk ik. Kijk, hier zie je waar vroeger de houten balken in de grond hebben gestaan. Zelfs dat is his torisch", lacht ze. Onderdak Pippi blijft nuchter onder haar afscheid van het koetshuis. Voorlopig kan ze onderdak krij gen bij vrienden in Leiden. „Ik heb mijn gevoel een beetje af gesloten. Als kraker weet je dat je zoiets kunt verwachten. Hei is nu eenmaal zo. Als ik niet te rug kan, verzin ik wel weer iets anders." Ze kijkt naar het paardekopje op de gevel. „Dat hebben wij daar opgehangen. Als ik vertrek, neem ik het weer mee." 'e Wassenaarse politie dumpt geen daklozen in Den Haag. Be- tal ichten die afgelopen week in de media verschenen over het op lakken van daklozer! in Wassenaar waarna de politie hen ver- 'olgens zou afzetten bij het Centraal Station in Den Haag zijn injuist 'en worden op geen enkele manier door de feiten ge- toeld'. Dat zeggen de gemeente Wassenaar en de Wassenaarse politie n een officiële verklaring. „De enkele keer dgt zich in Wassenaar er !en dakloze ophoudt, kan hij of zij op eigen verzoek door de po- itie naar de Kessler-stichting in Den Haag worden gebracht," al- lus gemeente en politie. Deze regionale daklozenopvang wordt Vgefinancierd via een subsidié van het rijk, die de gemeente Den }g laag ontvangt, als centrum-gemeente van Haaglanden (waar toe Wassenaar behoort) ,De suggestie dat de politie van Wassenaar haar Haagse colle- eeka's opzadelt met een daklozenprobleem, is even absurd als on- le uist", aldus de verklaring. Wat de bron van de 'tendentieuze en fg ïlijkbaar niet-geverifieerde berichten' in de media is, weten ge- v neente en politie niet. voorschoten alice van schuppen Vanaf november 1995 moeten stoptreinen tussen Leiden en Den Haag Mariahoeve zes keer per uur kunnen stoppen op alle tussenliggende stations. Dat stelt de gemeente Voorschoten in een brief aan de NS. De ge meente wil met de NS óverleg gen over de problemen die ont staan zijn na de invoering van de nieuwe dienstregeling op 31 mei. Door de nieuwe dienstrege ling is de kwartierverbinding tussen Voorschoten en Den Haag CS veranderd in een dienst van tweemaal per uur. Ook de rechtstreekse verbin ding tussen de stations Voor schoten en De Vink is vervallen. De gemeente heeft veel klach ten gehad van forensen en an dere treinreizigers. Uit eerdere contacten met de NS heeft de gemeente begrepen dat na de openstelling van de vier sporen in november een metro-achtig vervoer per spoor mogelijk zou zijn tussen station Leiden enerzijds en de stations Den Haag CS en Den Haag HS anderzijds. Een dergelijke rege ling moet volgens de gemeente zelfs op twee sporen al mogelijk zijn. De gemeente benadrukt dat op deze manier het autover keer teruggedrongen kan wor den. voorschoten Drukke werkzaamheden bij 't Hof- flants Huys in Voorschoten. Het verzorgingshuis offert een stukje van de voortuin op voor de aanleg van een zogeheten keerlus. Het pad dat toegang geeft tot het gebouw wordt verbreed, zodat auto's en taxi's de bewoners tot aan de deur kunnen bren gen en vervolgens gemakkelijker kunnen wegrij den. Tot nu toe was het pad te smal om er te kunnen draaien. Automobilisten die moeilijk lopende be woners tot aan de voordeur hadden gebracht, moesten daarna een heel eind achteruit rijden om weer op De Zeven Provinciën uit te komen. Die si tuatie behoort over twee weken tot het verleden. Om de keerlus te kunnen aanleggen, levert het verzorgingshuis een stukje van de tuin in. Volgens J.R. van der Heijden, hoofd technische dienst, wordt het plantsoentje straks voorzien van nieuwe beplanting. Ook de fietsenrekken komen terug. In de tuin komt een nieuw bord met de naam van het verzorgingshuis te staan. Het oude naambord is be schadigd en werd daarom al eerder verwijderd. De gemeente Voorschoten betaalt een deel van de kosten, omdat ze het belangrijk vindt dat open bare gebouwen toegankelijker worden voor gehan dicapten. Vorige week is het verzorgingshuis met de werkzaamheden begonnen. Op donderdag zes juli zal wethouder F. ten Have de keerlus om elf uur 's ochtends feestelijk in gebruik nemen. Dat ge beurt op de jaarlijkse verwendag voor de bewoners van 't Hofflants Huys. FOTO LOEK ZUYDERDUIN VRIJE TIJD wordt gerenoveerd. Verder moesten de bomen wijken voor de aanleg van een brandweer leiding en twee bovengrondse brandweerkranen. Als na de bouwwerkzaamhe den het nieuwe beplantingsplan volgend jaar wordt opgesteld, willen de omwonenden daar van meet af aan over meepra ten, zo lieten zij duidelijk weten. De directeur is daar voorstander van, maar vindt dat zijn bewo ners het laatste woord hebben „Het is HUN huis. En HUN tuin. Daar hecht ik zwaar aan." LEIDEN Bingo. In het clubgebouw van de speeltuinvereniging Zuider kwartier aan de Anjelierstraat in Leiden wordt vanavond (27 juni) een bingo gehouden. Het festijn begint om 20.00 uur. Vlinders. De Vlinderstichting houdt donderdag 29 juni een le zing over vlinders en tuinieren. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden bij de be graafplaats Groenesteeg, op de hoek van de 5e Groensteeg. De toegang is gratis. VOORSCHOTEN Golfbaan. Op de golfbaan aan de Richard Wagnerlaan in Voor schoten wordt zaterdag 1 juli een open dag gehouden. Er kan gratis worden geoefend en er is verse koffie beschikbaar. RUPWETERING Rommelmarkt. Tamboer- en trompetterkorps Nomèro uit Rijpwetering/Oud Ade houdt vrijdag 30 juni een rommel markt in het dorpshuis aan de Pastoor Van der Plaatstraat in Rijpwetering. De markt begint om 18.30 uur en duurt tot 22.00 uur. BUITENKAAG Rommelmarkt. In een tent aan de Leidsemeerstraat in Buiten kaag worden vrijdag 30 juni een veiling en rommelmarkt gehou den. De activiteiten beginnen om 19.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de hervormde kerk in De Kaag. ALPHEN AAN DEN RUN Fietsen. De toerclub Avanti uit Alphen houdt zaterdag 1 en zon dag 2 juli de Lek- en IJsseltoch- ten. Deelnemers kunnen kiezen tussen 70 en 35 km. De deelne mers aan de 35 km starten tus sen 09.00 en 13.00 uur bij het clubgebouw aan de Westkanaal- weg in het sportpark Zegersloot- Zuid in Alphen. Fietsers die de 70 km rijden kunnen al om 08.00 uur beginnen. De kosten bedragen vijf gulden. warmond alice van schuppen Het speelterrein tussen de En- depoellaan, Van Leydenstraat, Van de Wijckstraat en de Van Duvenvoordestraat in War mond is opgeknapt. De fiets- crossbaan die voorheen op dit terrein lag, zorgde voor veel overlast. Omwonenden hebben in samenwerking met de ge meente een speeltuin ingericht. Zij organiseren op zaterdag 1 juli een feestmiddag, die wordt bijgewoond door burgemeester Van der Wel. De fietscrossbaan werd een grote ergenis voor de bewoners door de blubber op het terrein. De baan was slecht te onderhouden en trok groe pen pubers met brommers. De crossbaan is nu afgegraven en er is drainage aangebracht in de grond. Bewoners zijn betrokken geweest bij het uitdenken van het project en hebben meege holpen bij de uitvoering door bijvoorbeeld zelf de speeltoe stellen te schilderen. De speeltuin wordt zaterdag om 14.00 uur door de kinderen geopend met het kapottrappen van ballonnen. Daarna zijn alle Warmondse kinderen tussen 4 en 12 jaar welkom om deel te nemen aan de kinderspelletjes. De feestmiddag wordt afgeslo ten met een barbecue voor buurtbewoners. kc u x n huis aan de Hee- ^eg in Lisse dat in ee gedeelten is ge- 9C uwd. Rond 1900 ijl ird het achterste ge e( elte gebouwd van tegebikte stenen. Die aren afkomstig van boerderij Tuithof of Uithof die op deze lats had gestaan, e boerderij behoor- indertijd tot de be- a( tingen van het land d«bed Leeuwenhorst i dfoordwijkerhout. En Ie jaren later volgde n t voorste gedeelte in n het huis. Het ach r^rste deel is tot 1923 gebruik geweest als fg illenschuur. warmond paul de vlieger Voor het eerst sinds lange tijd bestaat er een kansje dat de Warmondse kortebaandraverij wordt gewonnen door een paard uit het eigen dorp. Met Handymaid, de vijfjarige bruine merrie van dorpsgenoot Ian van Leeuwen, heeft Warmond een plaatselijke favoriet in de strijd. Voor velen ongetwijfeld een ex tra reden om zaterdag een kijkje te gaan nemen op de plaatselij ke Herenweg, waar de sprint specialisten onder de vader landse harddravers vanaf twee uur weer voorbij razen. Het woord 'favoriet' moet in het geval van Handymaid trou wens vooral worden gelezen als 'lieveling van het publiek'. Want wie het deelnemersveld van de honderdzoveelste kortebaan draverij van Warmond bekijkt, komt tot de conclusie dat Van Leeuwens troef nou niet be paald tot de allergrootste kans hebbers moet worden gere kend. De voorinschrijving - die nu nog 33 combinaties telt, waarvan er ongetwijfeld nog wel een paar zullen afvallen - ver meldt een groot aantal meer voudige kortebaanwinnaars. Een daarvan is Jenny Bowler, het paard dat vorig jaar in War mond zegevierend uit de strijd kwam. Toen met pikeur Guus Knijnenburg, dit jaar, vanwege een wisseling van eigenaar, met Jacques Geluk op de sulky. Ver der is Jim Jam Rozz van de par tij, het paard dat in Assendelft zegevierend debuteerde in het kortebaanwerk, zich daarna in deze specialiteit niet meer liet zien, maar komende zomer voor de Voorschotense eige naars moet gaan oogsten. An dere paarden op de voorlopige deelnemerslijst, die al bewezen hebben een meer dan modale kortebaner te zijn, zijn: Chap man, Farah Winnester, Flash Yankee, Grisby Vitesse, Henry Bovendijk en Speedy Jace. Toch is de Warmondse troef Handymaid niet geheel groen in het sprintwerk. Vorig jaar pro beerden de merrie en haar vaste pikeur Rob de Vlieger het ook al een paar keer. In Hoorn leverde dat direct een finaleplaats op en in Enkhuizen moest de comina- tie pas in de derde omloop, na hevige strijd bovendien, buigen voor Henry Bovendijk. In Lisse sprong Handymaid direct bij de start in galop, wat bij een korte baandraverij onmiddellijk leidt tot diskwalificatie. De War mondse kortebaandraverij is overigens de eerste van zes in deze regio. Later volgen Voor schoten, Stompwijk, Noordwijk, Hillegom en Lisse. Voor het overige speelt het kortebaancir- cus, dat in totaal rond de 25 wedstrijden telt, zich voorna melijk af boven het Noordzee kanaal. In Warmond wordt ge streden om een prijzengeld van 8.400 gulden. Om twee uur schalt voor de eerste twee deel nemers het 'Klaar maken, op uw plaatsen, een twee drie af...' uit de luidsprekers. De bedoe ling is dat maximaal vier uur la ter de winnaar bekend is. Wie een gokje wil wagen, kan vanaf een uur voor het begin van de wedstrijd terecht bij net rijden de totalisatorkantoor, nabij het ooievaarsnest. Programma boekjes zijn langs de baan te koop, maar worden de avond voor de draverij in Warmond zelf huis-aan-huis bezorgd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13