Leiden 'Siertegels werken als slagbomen' Universiteitsraad wil weer besluiten nemen ïatuurfotografen aan le slag in stad en dorp Een juridische wandeling door Leiden Verdwijnen drugboot is een groot mysterie ïiML pINSDAG 27 J :hef henny van egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop. 071 -356429 Fusie De instellingen voor I mL beroepsonderwijs en volwasseneneducatie in de regio bundelen hun krachten. Schadeclaim 1 C A'phen wijst de I 3 schadeclaim van een chauffeur af, die zegt dat hij lang met gevaarlijke stoffen heeft gewerkt. Leidenaar onder stroom leiden Een 39-jarige Leidenaar is gistermorgen bij een bedrijf aan de Amphoraweg bewusteloos geraakt van een stroomstoot. De man pakte een pomp uit een kooi, maar het hekwerk daar- i bleek onder stroom te staan. Het slachtoffer kwam snel bij, maar werd wel onderzocht in het AZL. De arbeidsinspectie stelt onderzoek in. 'Bom' in de brievenbus leiden Rond een brievenbus op de Hoge Rijndijk ontstond gis teravond opwinding, omdat voorbijgangers dachten dat er een bombrief uit de gleuf stak. Er was zelfs iemand dié meende dat het pakje tikte. De bomverkenner van de politie kon echter niet meer ontdekken dan een onschuldig pakje van een woningin richter, dat net iets te dik was voor de gleuf. Inbraken in kantines leiden In de kantines van drie Leidse sportclubs is vannacht in gebroken. Bij roeivereniging Die Leythe aan de Morsweg werd de koelkast geplunderd, bij FC Rijnland aan de Smaragdlaan verdween een doos frisdrank uit de voorraadkast en van korfbal vereniging De Algemene aan de Van Beuningenlaan werd de vi deorecorder gestolen. Man snurkt op claxon leiden» Aanhoudend getoeter maakte een automobilist van nacht opmerkzaam op een bestuurder, die op de parkeerplaats van een benzinestation aan de A4 met zijn hoofd op zijn stuur lag te slapen. Omdat hij vermoedde dat de man gewond was waarschuwde hij de politie. Die kwam erachter dat de slapende bestuurder onder invloed van alcohol en drugs verkeerde. Voor alle zekerheid nam de politie hem zijn autosleutels af en legde hem een rijverbod op. Italiaan ruilt schoenen leiden Een 22-jarige Italiaan is maandagmiddag op de Langeg- racht aangehouden, nadat hij een nieuw paar schoenen van een rek had gehaald en er zijn eigen schoenen voor in de plaats had gezet. Omdat de man geen geldige verblijfsvergunning had is hij overgedragen aan de vreemdelingenpolitie van het korps Haag landen. ANNO 1895 Donderdag 27 Juni (advertentie) Wilt gij een jeugdig, frisch uiterlijk, een schoon teint verkrijgen, wascht dan gezicht, hals, handen, in één woord het lichaam, met de voortreffelijke Doering's Zëfep met den Uil. Iets beters en tevens goedkoopers voor het.Toilet zult gij nergens vinden. Doering's Zeep met den Uil is, wat betreft qualiteit en werking, de Koningin der Toiletzeepen, en voor 25 cents overal verkrijgbaar. ANNO 1970 zaterdag 26 juni Op last van het College van Kerkvoogden der Leidse Hervormde gemeente zal een aantal objecten in totaal negen uit de Pieterskerk worden verwijderd, die daar in het kader van het universitaire lustrumcongres door leden van de Vrije Academie uit Den Haag zijn aangebracht. Tot deze objecten behoren o.m. het kippenhok om het graf van Boerhaave, een in de kerk opge- hangen pop met spuitbussen en enkele spandoeken w.o. één die beledigend voor minister Nelissen zou zijn. im 'natuur' te vinden is een u bezoek aan het platteland niet r se noodzakelijk. Ook in de itad is allerlei moois te vinden, et IVN afdeling Leiden houdt Je komende tijd twee activitei- Slen om mensen daarop te wij len. Tot 30 augustus kunnen ateurfotografen meedingen iaar een prijs in de fotowed strijd. Leg een mooi natuurplek- in dorp of stad op de gevoeli- ;e plaat vast, plak er een sticker ip met naam en adres en stuur leze naar W. Olthof, Haagweg 19 J, 2321 ACin Leiden. Folders over de fotowedstrijd liggen bij de fotozaken van Dickhoff in Oegstgeest en Lei den en Van der Horst in Leiden en Speet in de Haarlemmer straat. Niet iedereen weet waar in de stad het moois te vinden is en daarom is er ook een IVN-stads- bomenwandeling. De wande ling is geschreven door de na- tuurgidsen van het IVN. Ieder- een kan de wandeling op eigen tijd en in eigen tempo doen. De beschrijving van de wandeling is voor een rijksdaalder te koop bij onder anderen de VW, boekhandel De Kier en de kin derboerderij in de Houtkamp in Leiderdorp. Boekje over illustere rechtsgeleerden leiden caroline van overbeeke Een wandeling door de knollen tuin van de Leidse aristocratie. Ofwel 'de mooiste gracht van Europa', zoals Jan Smits het Ra penburg liever noemt. Aan deze eeuwenoude gracht in de bin nenstad van Leiden woonden de afgelopen honderden jaren vele illustere rechtsgeleerden. En niet alleen aan het Rapen burg zetelden zij. Smits, zelf ju rist aan de Rijksuniversiteit, maakt met studenten regelma tig wandelingen langs de histo rische panden en vertelt smeuï ge anekdotes over hun bewo ners. Hij schreef er een boekje over: 'Een juridische wandeling door Leiden'. ,,Op die manier iets van de ju ridische traditie overbrengen is veel leuker dan die droge stof uit een boek oplepelen", ver klaart de 27-jarige medewerker van de rechtenfaculteit. Het is Smits niet zozeer om de li chaamsbeweging te doen. „De wandeling is heel goed vanuit de leunstoel te maken", zo vindt hij, „maar het is wel veel leuker om op een mooie zomer se dag met het boekje in de hand langs de oude grachten en steegjes van Leiden te slente ren." Het Rapenburg, in de zomer een trekpleister voor toeristen, biedt vandaag de dag onderdak aan universitaire instituten en welgestelden die zich wel een grachtenpandje van een mil joen kunnen veroorloven. Dat was een paar eeuwen geleden niet anders. Ook toen konden alleen de rijken een herenhuis kopen aan de mooiste gracht van Leiden. Smits: „Nergens in Nederland vind je zoveel juridische panden bij elkaar: dat maakt het Rapen burg uniek." Hij wandelt langs 'Rap' 61 en wijst op de giganti sche afmetingen van het Snouck-Hurgronje-huis. „Hier woonde rond de eeuwwisseling de rijkste man van Leiden: de jurist H. Druckervertelt hij. „Hij kreeg in het jaar 1900 een aanslag van de belasting voor bijna een ton aan inkomsten. Een gigantisch bedrag in die tijd. Druckeo was dan ook de zoon van een schatrijke bankier. En hij was de halfbroer van de eerste Nederlandse feministe: Dolle Mina met wie hij het aan de stok kreeg over een boek dat zij over hem schreef. Drucker liet daarom een groot deel van de oplage opkopen en vernieti gen. Die dingen zijn leuk om te weten. Daardoor gaat zo ie mandleven." Smits had geen stadswandeling voor ogen toen hij begon met het verzamelen van gegevens van Leidse rechtsgeleerden. „Ik ben vooral geïnteresseerd in de geschiedenis van het recht, met name het burgerlijk recht. En als Leidenaar is het dan leuk om te ontdekken dat vele beroemde rechtsgeleerden die aap de wieg stonden van onze wetgeving, in deze stad woonden en werkten. Als je met studenten langs de oude grachtenhuizen wandelt, is het aardig als je anekdotes en pikante details kunt vertellen. Anders blijft zo'n huis een ste nen kolos zonder veel waarde. En toen ik de informatie bij el- Jan Smits op het Rapenburg. „Nergens in Nederland vind je zoveel juridische panden bij elkaar." kaar had, bedacht ik dat ik er net zo goed een boekje van kon maken." De rechtswetenschap is eeu wenoud en wordt in Leiden be dreven sinds de oprichting van de Leidse universiteit in 1575. Smits is aan de hand van per soonlijke notities, dagboeken, memoires, studentenalmanak ken en 'in memoriams' op zoek gegaan naar weetjes die van Leidse rechtsgeleerden mensen van vlees en bloed maakten. „Een voorbeeld: iedereen kent wel de naam van de in 1954 overleden beroemde jurist E.M. Meijers, de ontwerper van ons burgerlijk wetboek. Maar nie mand weet wie hij werkelijk Smits vertelt de studenten tij dens de wandeling daarom een anekdote over het Bretonse an tiekwinkeltje dat Meijers ooit aandeed. „Meijers vrouw vroeg hem in dat antiekwinkeltje te informeren naar de prijs van een klokje. Meijers kwam even later naar buiten met een vies oud boek dat hij voor een prik kie had gekocht. Zijn vrouw vond dat maar niks, maar het boek bleek 60.000 gulden waard te zijn. En op college verkondig de Meijers nota bene dat je de verkoper altijd moest inlichten over de waarde van het boek!" „Het is voor een jurist verfris send om te ontdekken dat een FOTO HIELCO KUIPERS aantal rechtsgeleerden vroeger echt originele persoonlijkheden waren. Het is ook leuk dat juris ten vroeger dezelfde problemen hadden als mensen vandaag de dag. Zo had de aan Rapenburg 42 woonachtige professor E. Bronchorst anno 1622 ruzie met zijn buren over de uitbouw van een keuken. Uit zijn dagboek blijkt bovendien dat Bronchorst regelmatig dronken was." De juridische wandeling door Leiden duurt ongeveer ander half uur. Daarnaast bevat het boekje een uitstapje naar het minder centraal gelegen be graafplaats Groenesteeg. Het boekje is voor 17,50 te koop in de boekhandel. Onrust over opknappen Haarlemmerstraat De sierbestrating die volgend jaar na de vernieuwing van het riool in de Leidse Haarlemmerstraat komt te liggen, krijgt de werking van een slagboom. Dat is de vrees van WD-fractievoorzitter A. Geertsema. leiden wim koevoet Als het asfalt in de 1200 meter lange winkelstraat is vervangen door de meer kwetsbare sierbe strating komen er nieuwe voor schriften over gewicht en afme tingen van de vrachtwagens die dagelijks de winkels komen be voorraden. Dat gebeurt in de Haarlemmerstraat in een groot aantal gévallen gewoon door de winkeldeur. Vrachtwagens die groter zijn en/of meer wegen dan is toege staan, mogen het 'een kilometer lange lint van koopplezier' niet meer op. De bevoorrading van de winkels moet dan worden overgelaten aan kleine, elektri sche, milieuvriendelijke wagens die bij een (mogelijk gemeente lijke) exploitatiemaatschappij kunnen worden gehuurd. Geertsema maakt bezwaren tegen regels die voor winkels 'dwang' betekenen. „Op deze manier dient 'de sierbestrating meer als slagboom dan als een verfraaiing van de Haarlemmer straat. Ik vraag me af in hoever re de winkeliers zich bewust zijn van de bijwerking van de opknapbeurt van de straat." Dat zijn ze niet. Monique van den Berg van Didi Fashion b.v. bij voorbeeld wist wel dat de straat wordt opgeknapt maar niet dat de voorschriften wor den aangescherpt. Overigens is nog niet bekend wat de maxi mum-omvang en het -tonnage zijn. Van den Berg vermoedt dat de grote wagens die haar winkel bevoorraden en die in sommige gevallen dertig dozen in één keer aanvoeren, de straat niet meer in mogen. „Ik kan me niet voorstellen dat dan allemaal kleine wagentjes tientallen ke ren de straat in- en uitrijden." José' van Zetten van Steps re ageert uiterst laconiek. „Ach, dit waait wel weer over. Dit is ook weer zo'n plan waarover veel is te doen maar dat dan toch niet doorgaat." Peter Labruyere van de werk groep van Haarlemmerstraat winkeliers is bang dat er geen ontkomen aan is. „Ook al is het stadsdistributiecentrum geflopt, de gemeente blijft dingen ver zinnen om het vrachtverkeer uit de binnenstad te weren." Hij pleit ervoor om geen kwets baar wegdek aan te brengen. „Ze moeten die rode rijksweg hier gewoon frezen Dan kunnen ze er een leuk motiefje in leg gen. De weg hoeft trouwens vol gend jaar niet al open voor het riool. De gemeente zegt dat het riool uit de vorige eeuw stamt maar er zijn getuigen in de straat dat het grootste deel in 1972 is vernieuwd." LEIDEN HERMAN JOUSTRA De buurtbewoners halen opge lucht adem. Het bootje op de hoek van de Havenkade en de Kalvermarkt waar harddrugs verkocht zouden worden ligt er niet meer. Van de ene dag op de andere is het ding verdwenen. Maar wie voor die verdwijning verantwoordelijk is is voorals nog onduidelijk. Het bootje is meegenomen door de politie, denken de buurtbewoners. In elk geval vin den ze het een prima actie, want ze zeggen al geruime tijd overlast te hebben van drugs verslaafden die zich voorname lijk ophouden op het Haven plein. En dat bootje maakte de boel er niet rustiger op. Het was een komen en gaan van ver slaafden. „Die boot is helemaal niet weggehaald door de politie", zegt woordvoerder T. Stuifber- NAGERECHT !)om, dom 'rank in het verkeer. Iedereen 'eet dat het niet kan en mag en och ziet de Leidse politierech- er steeds weer een stoet brok- :enpiloten voorbijtrekken langs iet hekje voor zijn tafel. Dat ioet slecht zijn voor het geloof n de capaciteiten van de mede- nens om op het rechte pad te ilijven. loe welwillend rechter S. Mel- ema gisteren ook wilde zijn, na :en stuk of vier drinkebroers - tusters kwamen er niet aan te >as - achter het stuur werden :ijn verzuchtingen steeds lui- w Ier. „Het is allemaal dom, dom. J\ 4aar dat is achteraf gepraat, let overkomt je en dan is het ;ebeurd." Dm sombertjes te vervallen in wt£en reeks spreekwoorden met sisals strekking, 'jammer maar he- 55 aas'. 'Het berouw komt na de :onde'. ',En iedereen weet het: iet is dom en het mag niet, het en nag niet en het is dom.' lechter Mellema kon de rij ver- g lachten dan ook weinig anders E neden dan een behandeling 'oigens het boekje. „Voor dit loort overtredingen zijn tarie- 'en vastgesteld die landelijk ïetzelfde zijn en daar zal ik me )ok aan houden", hield hij een - 'erdachte voor die kennelijk - ileek om de neus werd van de opgelegde gepeperde boete. Toch bleef de rechter zoeken naar een persoonlijke noot. Boom Zo was er de 23-jarige Noord- wijkerhouter die met bijna drie keer meer alcohol in zijn bloed in januari op de Maandagse Wetering in zijn woonplaats te gen een boom knalde. Twee jaar eerder was hij ook al eens gepakt met drank op en dat had hem toen al duizend gulden ge kost. „Dat ergert me, beroeps halve", aldus de rechter. Dit keer zou de prijs voor dron ken rijden aanzienlijk hoger uit pakken. Om te beginnen was de man zijn auto kwijt, total-loss en de schade van 13.000 gulden niet gedekt. „Want alle verzeke ringen sluiten alcoholverbruik uit", wist ook de rechter. Het rijbewijs van de Noordwij- kerhouter was al direct na het incident ingenomen. Volgende maand krijgt hij het weer terug, na een onvoorwaar delijke ontzegging van zes maanden. Daarnaast mag hij nog 1500 gulden aan boete schuiven. Een nieuwe auto zat er bij gebrek aan contanten voorlopig al niet in, had de Noordwijkerhouter eerder al aangegeven. Paal Een 23-jarige inwoner van Moerkapelle was op soortgelijke wijze uit de bocht gevlogen. Hij had slechts een betonnen paal geraakt toen hij beschonken door Zevenhuizen sjeesde met ook al drie keer meer alcohol in zijn bloed dan toegestaan. „Ik had in de kroeg gezeten, met mijn werkgever. En dan wordt gezegd, neem er nog een, en nog een", luidde de strekking van zijn verweer, 's Nachts was hij door de politie meegenomen naar het bureay in Waddinx- veen, om te blazen. Toen hij vervolgens geen lift naar huis kreeg, liep het uit op een scheldpartij. Een van de agen ten kreeg de woorden 'bruine klootzak' naar het hoofd. Uit eindelijk werd de verdachte met geweld uit het politiebureau ge zet. Over dom gesproken. Zijn grote mond kostte hem 750 gul den extra legde officier van jus titie J. van Ek hem fijntjes uit. Hij eiste een boete van 2500 gulden en 9 maanden ontzeg ging- „Erg veel", was de enige reactie van de verdachte die plotseling erg klein was geworden. Hij was door het incident ook al zijn baan kwijtgeraakt. Zonder rijbe wijs was hij immers maar moei lijk inzetbaar. Rechter Mellema zocht zichtbaar naar een ma nier om hem tegemoet te ko men. „Heeft u wel eens van een alcohol-verkeers-cprsus ge hoord?" Op voorwaarde dat hij dat lesje wilde leren zakte de boete naar 2000 gulden, plus negen maanden ontzegging (waarvan drie voorwaardelijk). Met een 'misschien steek ik er nog wel wat van op', gaf de ver dachte zijn cursusbereidheid op. „Dat is wel de bedoeling", reageerde de rechter onder koeld. Pillen Toch blijken ook onder dron- kenrijders soorten te bestaan. Een 37-jarige Voorhouter moest verantwoording afleggen omdat hij op 30 december en op 26 ja nuari onder invloed had gere den. Hij had bovendien een lan ge lijst van eerdere overtredin gen op zijn naam staan. „Ja ik weet dat dat niet mag, maar ik ben alcoholverslaafd. Ik ben nu onder behandeling. Het is heel moeilijk, gelukkig heb ik nog werk." De man deed in kor te bewoordingen verslag van de omstandigheid dat hij pillen slikte tegen zijn alcoholgebruik. „Maar ik ben nog steeds bang dat het misgaat als ik te veel vrije tijd heb. Dat ik dan stom me dingen doe. Ik heb dan ook nog 33 vakantiedagen staan. Vandaag neem ik de eerste van dit jaar op." Van de eis van 1750 gulden en negen maanden ontzegging keek hij niet op. „Daar kan ik me wel in vinden, maar ik wil wel in termijnen betalen." Voor de rechter resteerde niets an ders dan die uitspraak met een vonnis te bekrachtigen. RUDOLF KLEUN LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidse universiteitsraad (UR) wil met onmiddellijke in gang zijn bevoegdheden terug. Dat eiste de UR tijdens zijn ver gadering gisteravond unaniem in een motie. De universiteits raad verzocht het college van bestuur er bij minister Ritzen (onderwijs) op aan te dringen de UR uiterlijk op 1 juli zijn be slissingsbevoegdheden terug te geven. Vandaag is het precies een jaar geleden dat de toenmalige staatssecretaris J. Cohen de Leidse universiteitsraad zijn be sluitvormende bevoegdheden ontnam. De raad mocht voort aan alleen nog maar advies ge ven over plannen van het colle ge van bestuur. De reden voor dit besluit was een conflict met de vorige collegevoorzitter, C. Oomen. Oomen werd door de UR me deverantwoordelijk gehouden voor de Annex-bouwaffaire waarbij de universiteit miljoe nen guldens verloor. Dat leidde tot een vertrouwenscrisis tussen het college en de UR waarbij Oomen uiteindelijk het veld moest ruimen. Cohen oordeelde dat de be stuurscrisis in Leiden alleen kon worden opgelost door de UR zijn bevoegdheden 4e ontne men en een tijdelijke raad van toezicht in te stellen. Deze zou het bestuur van de Leidse uni versiteit controleren en alle be sluiten van het college ter goed keuring onder ogen krijgen. De maatregelen zouden in principe tijdelijk zijn: minimaal zes maanden en maximaal een jaar. Vandaag is het een jaar geleden dat deze bijzondere 'algemene maatregel van bestuur' voor de Leidse universiteit van kracht werd. Inmiddels zijn alle partijen - UR, college van bestuur, college van decanen en raad van toe zicht - het met elkaar eens dat de bestuurlijke verhoudingen 'zijn genormaliseerd'. De raad van toezicht plaatst daar wel een kanttekening bij en wil in elk geval tot 1 oktober aanblij ven om een aantal ingrijpende besluiten - de bezuinigingen, gen. De politie meende zelf eni ge tijd dat de gemeentelijke ha vendienst het bootje had verwij derd. In het kader van de huidi ge actie boten weg te halen waarvoor geen liggeld is be taald. I Iet bootje behoorde aan vankelijk aan een echtpaar dat in een woonboot aan de Kalver markt woonde. Maar nadat ze naar een bejaardentehuis waren vertrokken bleef het schuitje onbeheerd achter. Bij de gemeentelijke haven dienst weten ze echter ook van niets. „We dachten dat de poli tie het bootje had weggehaald", zegt een woordvoerster. „Dan zullen de verslaafden zelf wel met het bootje zijn weggeva ren", oppert een buurtbewoon ster. „Of heeft iemand uit de buurt het ding eigenhandig weggehaald", zegt een ander. „Maar dat kan me eigenlijk niet zo veel schelen. Het bootje is weg en daar zijn we blij om." het toekomstplan van de uni versiteit - te begeleiden. Maar de leden van de UR vin den dat het allemaal lang ge noeg heeft geduurd. „Als ieder een constateert dat de verhou dingen zijn hersteld, is er geen enkele reden om de situatie nog langer te laten voortduren", al dus UR-lid mevrouw L. van der Molen. Rector magnificus L. Leertouwer benadrukte dat het universiteitsbestuur nog een aantal zware besluiten voor de kiezen heeft en dat de Leidse universiteit niet gebaat is bij een nieuwe crisis. Van der Molen: „U twijfelt dus eigenlijk aan de stressbe stendigheid van de raad? U waarschuwt voor conflicten met de UR terwijl pittige discussies toch eigenlijk volstrekt normaal zijn en deel uitmaken van het democratische proces van be sluitvorming. Wij vinden dat geen argument om deze situatie in stand te houden." Leertouwer beloofde uitein delijk de motie van de UR „van daag nog per koerier bij de mi nister af te leveren".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11