Leidsch Dagblad 69.- Olitie rolt netwerk lensensmokkel op KOOPZONDAG KOPERMOLEN waliteit voor fsj.es! 10-50% KORTING Hulshoff BRtSTOL Langegrachl 5 (naast Kamer voelt zich niet misleid door De Boer Premier Major treedt af als partijleider van ll.oo tot 16.00 uur Gezellig winkelen in de Officier van justitie hecht niet aan 'notta klop' 1IJDAG 23 JUN11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40806 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Ridders laten Vliddeleeuwen herleven aarlem De Haarlemse irote Markt is dit weekeinde /eer een middeleeuws plein ol zand. Voor het oude stad- uis is een toernooiveld inge- cht, waar heuse ridders op iven en dood strijd leveren. )m de 750ste verjaardag van laarlem te vieren, laat de ranse groep Les Cascadeurs issociés de heroïsche tijden an ridders herleven. Niet alle iwoners van de Spaarnestad ijn daar gelukkig mee. On- anks een reeks sponsors is e toegangsprijs voor het jektakel voor velen een be waar. „Haarlem viert feest, laar de Haarlemmers staan iten omdat ze zo'n duur irtje niet kunnen betalen", laagt men buiten de hekken. "'TO UNITED PHOTOS E BOER POPPE DE BOER Zelfmoordacties 5 De Islamitische Jihad heeft een nieuwe reeks zelfmoordaanslagen aan gekondigd op Israëlische doelen. Centrum voor distributie niet in Leiden leiden wim koevoet Het stadsdistributiecentrum (SDC) komt er niet. Die conclu sie trokken raadsleden gister avond in de raadscommissie economie uit een ambtelijk rap port over de huidige stand van zaken. WD-fractievoorzitter A. Geertsema kwam als enige tot nóg een conclusie: de gemeente loopt wel degelijk een financieel risico en de informatie hierover van verantwoordelijk CDA-wet- houder Walenkamp deugt niet. Politieke gevolgen voor de wet houder wil Geertsema hier ech ter niet aan verbinden. De an dere oppositiepartijen - SP en Leiden Weer Gezellig/De Groe nen - namen schouderopha lend kennis van 'het zoveelste mislukte project van Walen kamp'. Pagina Leiden: WD: contract kan Leiden geld kosten. uier meer in Haarlem zeven verdachten opgepakt rlem allard besse politie Kennemerland heeft twee omvangrijke, we- wijde netwerken van mensensmokkelaars ontman De afgelopen dagen zijn in Haarlem, Rijsenhout en jert zeven verdachten opgepakt. Zij brachten honder asielzoekers en illegalen met valse documenten naar ada. De politie beschouwt een 33-jarige Haarlemmer een 46-jarige Rijsenhouter als hoofdverdachten. De pe mannen gaven onafhankelijk van elkaar leiding aan U§n eigen bende. De netwerken strekten zich uit over jisropa tot Iran en Canada. bestond uit eveneens Iraniërs die via andere Europese landen naar Nederland en via Duits land naar Canada werden ge bracht. De Haarlemmer heeft de Iraanse nationaliteit. Behalve de Haarlemse hoofd verdachte heeft de politie ook zijn 27-jarige zus, een 37-jarige Iraniër, die in de Ripperdaka- zerne verblijft, en een 19-jarige in Haarlem wonende landge noot aangehouden. De Rijsenhoutse hoofdver dachte, een tot Nederlander ge naturaliseerde Iraniër, rekende Iraniërs, Irakezen, Afghanen en Haarlemmer en de Rijsen- iter staan bekend als twee enommeerde' mensen- fkkelaars. De Haarlemmer lerhield een omvangrijk oet- k van contactpersonen in opa, Canada en Nederland asielzoekerscentra, waaron- de Haarlemse Ripperdaka- ïe. De stromannen 'ronsel- klanten onder uitgeproce- rde en kansloze asielzoe- i, met name Iraniërs. Een er deel van de klantenkring Pakistani tot zijn vaste klanten kring. Een deel van hen meldde zich bij een kantoortje in de Iraanse hoofdstad Teheran en werd vermoedelijk via landen als Oekraïne, Roemenië, Oos tenrijk, Rusland en Denemar ken naar Nederland gebracht. Andere cliëntèle werd door tien tallen contactpersonen vanuit Amsterdam en de rest van Ne derland aangeleverd. In de loop van beide, geschei den onderzoeken hield de poli tie vier Afghanen en drie Ira niërs aan die onderweg waren naar Canada en eeïi vals pas poort bij zich hadden. Uit de onderzoeken, die nog volop gaande zijn, is duidelijk dat de twee hoofdverdachten al gerui me tijd buitenlanders illegaal over de grens zetten. De op brengst van de smokkel is nog onbekend. Wel is duidelijk dat de 'smokkelwaar' gemiddeld ruim vijfduizend gulden per persoon moest neerleggen om van Nederland naar Canada te komen. Wie 'teerst komt... alle toonkamerkollekties, zoals Leolux - Gelderland Rolf Benz - Pastoe - Hulstra - Auping - Montis Da's mooi meegenomen Stoers deuken over tv0%J/ londen gpd den haag gpd Minister De Boer (milieube heer) heeft de Tweede Kamer niet misleid over het akkoord dat ze zondag bereikte met mi nister Jorritsma over Schiphol. Omdat dat akkoord maandag werd afgewezen door de drie re geringsfracties was er geen aan leiding de overige partijen op de hoogte te stellen. Het bestond daarmee immers niet meer. Met die conclusie heeft de Tweede Kamer gisteravond het spoeddebat over de uitlatingen van De Boer afgesloten. Het enige dat de minister volgens de oppositie wel te verwijten valt is dat ze trachtte de winst van het compromis dat de drie paarse fracties later bereikten, naar zich toe te trekken. Dat heeft verwarring gezaaid en de minis ter politiek beschadigd, zo stel den onder meer CDA en Groen Links. De Boer toonde zich na af loop van het debat, waarbij ze geen moment in de problemen kwam, uitermate ingenomen met het oordeel van de Kamer. „Het sterkt me in de overtuiging dat openheid van zaken geven goed is. Ik heb immers niets te verbergen." Het compromis van paars dat er uitrolde, beperkt het aantal passagiers dat Schiphol jaarlijks mag verwerken tot 44 miljoen. Pagina 2: 'Aarzelend, zwak en weinig bevlogen'. In een alles-of-niets-poging zijn gezag binnen de Conservatieve Partij te herstellen, heeft de Britse premier John Major giste ren zijn ontslag ingediend als partijvoorzitter en zich tegelij kertijd beschikbaar gesteld voor herverkiezing. Als zich een te genkandidaat meldt, moeten de Conservatieve parlementariërs zich op 4 juli voor of tegen hem uitspreken. „Het is slikken of stikken [It's time to put up or to shut up)", liet Major zijn oppo nenten weten. Major blijft wel aan als pre mier. Maar als de Conservatie ven hem niet opnieuw als voor zitter kiezen, stapt hij ook als minister-president op. Op een inderhaast georganiseerde pers conferentie in de tuin van zijn ambtswoning verklaarde Major dat hij met zijn stap de 'onder mijnende' kritiek op de regering van de rechtervleugel van de partij wil stuiten. De Britse pers heeft vanoch tend positief gereageerd op de stap van Major. De retorische vraag „Wie'zei dat hij geen lef had?" vult de eerste pagina van de Daily Star. Over de vraag welke Conservatief het met suc ces kan opnemen tegen de eer ste minister, die zichzelf dirèct na zijn aftreden ook al weer kandidaat heeft gesteld voor het partijvoorzitterschap, blijken de Britse bladen volstrekt onzeker. Over Majors aftreden wordt al enige tijd gespeculeerd. Zijn door Shell veroorzaakte ge zichtsverlies eerder deze week Major steunde het dumpen van de Brent Spar op het mo ment dat de oliemaatschappij besloot van afzinken af te zien heeft dat alleen nog maar versterkt. „Dat ondermijnt de regering en brengt de Conserva tieve Partij schade toe", aldus Major. In een poging dit niet te laten doorzeuren tot november, de maand waarin de voorzit tersverkiezing normaliter moet plaatsvinden, heeft hij nu een snelle herverkiezingsprocedure geforceerd. Het Conservatieve Lagerhuis lid voor het eiland Wight, Barry Field, is door de partij verzocht het bij die verkiezing tegen Ma jor óp te nemen. Field heeft het verzoek in beraad. Pagina 2: Major: Slikken of stikken; Major werpt schaduw over Europese top. Afmeting 205 x 205 x 130 cm. Buitenstof nylori/aluminium gecoat Binnenstof: nylon/katoen Gewicht ca. 4 kg Normaal 1 39.95 Bristolprijs 1 19- T/m zaterdag DIGROS) Leidse hoofdverdachte cocaïnesmokkel staat terecht 9 Deze drie topmannenmode zaken zijn dealer van o.a. Hugo Boss, Corneliani, m fax, Polo Ralph Lauren, Allegri, Camel, Arrow, Di Maggio, Melka, Bleyle, Clao, laumler, Seventy, Bison, Mulberry, C.P. Company, René Lezard en State of Art. arlemmerstraat 179 i. Tel 071-142940 Breestraat 142-144 Leiden. Tel 071-133258 Haarlemmerstraat 175 Leiden. Tel 071-122823 den haag/leiden annet van aarsen Eigenlijk bij toeval was de Leid se politie op het spoor gezet van het 'familiebedrijf in cocaïne. Een onderzoek van collega's in Zoetermeer vorig jaar herfst naar plotselinge drugoverlast leidde al snel naar de impor teurs van het witte poeder in Leiden. De Leidse recherche kreeg zo de clan min of meer op een pre senteerblaadje aangereikt. Gis teren stonden in Den Haag een 42-jarige Leidse van Colom biaanse afkomst bn haar 36-jari- ge vriend uit Curasao terecht, twee van de hoofdverdachten. Ook een 34-jarige Leidse PTT- beambte, die door de man uit Curagao zou zijn binnenge haald bij de criminele organisa tie omdat hij in staat was te ma nipuleren met postpakketten, moest gisteren voorkomen. Bin nenkort verschijnt bovendien een van de zonen van de Co lombiaanse voor de rechter, vanwege zijn aandeel in de zaak. En op Curasao zit haar tweede zoon vast, die daar de pakketjes met coke op de post gooide. De twee hoofdverdachten bleven voor de rechter stug vol houden niets met cocaïne-im- port en -handel van doen te hebben. Ze zouden bovendien absoluut niet de leiders zijn van een criminele organisatie. „Not- ta klop", zei de Colombiaanse keer op keer. Officier van justitie G. van Belzen hechtte echter niet aan dergelijke verklaringen. Het re- cherche-ondeAoek en de uit spraken van een aantal andere bij de zaak betrokken mensen bewezen volgens haar onom stotelijk de schuld van de 42-ja- rige vrouw en haar 36-jarige vriend. Ze eiste tegen beiden vijf jaar celstraf en een boete van honderdduizend gulden. Een schok voor de vrouw, die pardoes in huilen uitbarstte en vervolgens niet meer te troosten was. De PTT-beambte - die er onder meer van wordt verdacht de 36-jarige man te hebben ge- waarst huwd niet naar het post kantoor te komen omdat de po litie zijn pakket in beslag had genomen - hoorde 24 maanden tegen zich eisen, waarvan zes voorwaardelijk. Het politie-onderzoek - enige maanden van telefoons afluiste ren en postpakketten onder scheppen - biedt een aardig kijkje in de keuken van het Leidse 'kartel'. De rechercheurs stuitten op talloze verzendin- HET WOORD IS AAN Trude Hesterberg Mannen zijn net postzegels: een maal als ze geen tanden meer hebben, zijn ze niet veel meer waard. VANDAAG Economie/Beurs 6 Familieberichten Feiten en meningen - Programma's Randstad Religie - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 7 HET Weer Verwachting van het KNMI tot morgen Zon en bewolkingf Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuuromstreeks 10 graden. Overdag perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Noordelijke wind, matig kracht 3 tot 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe kracntig, 6. gen, gevolgd door interconti nentale telefoontjes met, zo me nen zij, codetaal die op de coke- markt wel vaker wordt gebruikt. 'Zijn de meisjes al aangeko men', vertaalden zij bijvoor beeld in 'is de cocaïne reeds ge arriveerd' en 'ik moet papieren hebben anders kan ik verder geen zaken doen' in 'waar blijft mijn geld'. Net op het moment dat het clubje zich volgens de politie voorbereidde op de aan koop en import van honderd ki lo cocaïne ('een appartement van honderd meter'), moesten de rechercheurs tot hun spijt op last van Justitie een punt zetten achter hun speurwerk. Tot dan had de politie zo'n vijf kilo aan coke onderschept. Pagina Leiden: 'U heeft de naam en faam van de PTT naar beneden gehaald'. Electrolux investeert in distributiepunt alphen aan den rijn anp De Zweedse elektronica-multi- national Electrolux investeert 60 miljoen gulden in een nieuw distributie- en servicepunt in Alphen aan den Rijn. De om vang van de magazijnen wordt daarbij meer dan verdubbeld, van 20.000 vierkante meter naar 50.000 vierkante meter. Dat heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt. Het centrum mqet de Bene lux gaan bedienen. Daarnaast dient het als overslaghaven voor leveranties vanuit de Verenigde Staten en het Verre Oosten. Het investeringsprogramma zal lei den tot extra werkgelegenheid. Hoeveel nieuwe banen het nieuwe magazijnencentrum op levert, is nog niet bekend. De directie van Electrolux zal de plannen volgende week dinsdag toelichten. Bij Electrolux wer ken nu nog 191 mensen. De werkzaamheden beginnen dit najaar en zijn begin 1997 afge rond. KLM en piloten lossen conflict op amstelveen/badhoevedorp De KLM en de Verenigde van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) hebben het slepende CAO-conflict bijgelegd. Na vijf dagen intensief onderhandelen in een hotel 'ergens in den lan de' zijn beide partijen het gis teravond eens geworden over de voorwaarden voor een CAO'95. De vliegers hebben inge stemd met een pakketvergelij kend onderzoek naar hun loon kosten, die volgens werkgever KLM op het niveau van piloten bij andere maatschappijen moet worden gebracht. De KLM is ermee akkoord gegaan de voor vliegers geldende pen sioenleeftijd vooralsnog op 55 jaar te laten. Tot dusver stond de luchtvaartmaatschappij erop dat de drempel uit kostenbe sparende overwegingen naar 60 jaar zou worden opgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1