Duitsland bereid Brent Spar te ontmantelen li I T"# „Ik ben op zoek naar de juiste mix van rendement en risico. Tsjetsjenen gaan wapens inleveren Buitenland ervische actie door AVO niet bestraft Wachten is op de eerste kerk in Mekka tempo-team uitzendbureau 'Angst voor politie is begin alle wijsheid' CNDERDAG 22 J OPA Deutsche Pi icheepsbotsing in Oostchinese Zee ■PUL» Een Liberiaans schip is vandaag in de Oostchinese Zee j aanvaring gekomen met een vaartuig uit Zuid-Korea. Alle 27 pvarenden van de Liberiaan worden vermist. De 87.709 ton ketende Mineral Dampier, geladen met een lading ijzererts uit pzilië, zonk nadat het in aanvaring was gekomen met de 7.000 ton metende Madras. Het ongeval gebeurde kort voor Dnsopgang ruim tweehonderd kilometer ten zuiden van het bidkoreaanse eiland Cheju. feusachtige hasjvangst in Mexico l± De Mexicaanse autoriteiten hebben gisteren der- pn ton hasjiesj in beslag genomen aan boord van een schip af- fcmstiguit Pakistan. Volgens Mexico was de hasj, met een Jiraatwaarde van meer dan 450 miljoen gulden, verborgen in j»n zending rijst die werd uitgeladen in Manzanillo, aan de Mexicaanse westkust. (Emiraten passen bij voor huwelijk De Verenigde Arabische Emiraten hebben in de eerste lelft van dit jaar ruim vijftig miljoen gulden uitgetrokken voor fi- |anciële steun bij het sluiten van huwelijken tussen de au tochtone inwoners van het land. Tot dusverre hebben ruim J400 mannen van de leningen met zeer gunstige voorwaarden f profiteerd. Het steunfonds helpt de gebruikelijke dure huwe- jjksfeesten te bekostigen om zo huwelijken tussen burgers van JEmiraten te bevorderen. piloten Alitalia wachten met staking De piloten van luchtvaartmaatschappij Alitalia zijn inge- :n op het aanbod van de Italiaanse premier Dini te bemidde- in het conflict. Zij hebben de voor morgen aangekondigde iking uitgesteld tot 5 juli. De piloten liggen al enige tijd over- iop met de directie van Alitalia omdat zij bang zijn hun baan verliezen bij de aangekondigde herstructurering. olitieke partijen Sierra Leone mogen IETOWNHet verbod van politieke partijen in het Westafri- anse Sierra Leone is gisteren ingetrokken. De militaire junta ider leiding van kapitein Valentine Strasser greep in 1992 de acht en verbood alle politieke partijen. In een decreet stelt de ilitaire junta nu dat politieke groeperingen normaal moeten mnen functioneren met het oog op de verkiezingen aan het ide van het jaar. hinese dissident wil gaan bedelen (ING» De Chinese dissident Liu Gang, die drie dagen geleden zes jaar gevangenschap vrijkwam, dreigt te gaan bedelen. Hij it geen andere oplossing als de politie hem niet toestaat een lan te zoeken en zijn zieke moeder voor behandeling naar de ïinese hoofdstad over te brengen. Liu behoorde in 1989 tot de ders van de studentendemonstraties op het Tienanmen-plein, door de autoriteiten bloedig werden neergeslagen. iS-leiders komen vrij De voorzitter van het Islamitische Heilsfront (FIS) in Al- rije, Abassi Madani, en een andere leider van het FIS, Abdel- der Hachani, komen voor 5 juli vrij. Dat geldt ook voor circa shonderd andere gevangen fundamentalisten. Dat meldt het ;:;gerijnse dagblad Libertégisteren. De krant zegt dat de op mili- ren steunende regering en de fundamentalistische oppositie vrijlatingen zijn overeengekomen. Het FIS zal in ruil daarvoor iroepen tot beëindiging van gewapende acties. Britten dreigen Shell met repressailles JEVO-ZAGREB Rtr-DPA-AFP Verenigde Naties hebben :ren een verzoek van de 10 voor een aanval op de nische Serviërs naast zich rgelegd. Het verzoek kwam at twee Servische gevechts- jtuigen het Bosnische lucht- doorkruisten in weerwil een door de VN ingesteld ^verbod. Patrouillerende fO-vlieguigen dwongen de asche toestellen tot een lan- op de militaire luchthaven de Serviërs bij Banja Luka. N-commandant Bernard der gaf geen gehoor aan de is van de NAVO de overtre- met een bombardement te traffen. Volgens anonieme Duitsland is bereid het olielaadstation Brent Spar in een van zijn havens te laten ontmantelen, als die daarvoor de technische mogelijkheden hebben. De Duitse regering wil op die manier haar bijdrage leveren aan de oplossing van het probleem, zo heeft minister Merkel van milieuza ken gisteren verklaard. Over het slopen van het gevaar te zijn nog geen duidelijke af spraken gemaakt. De Noorse minister Stolten- berg (economische zaken heeft gisteren gezegd dat zijn Neder landse collega Wijers hem dins dagavond zelf heeft benaderd met de vraag of Noorwegen ruimte had om de Brent Spar te 'parkeren'. De Noorse minister denkt overigens niet dat het af geschreven platform lang in een fjord aan de westkust zal liggen. „Hoewel dat in principe meer dan een jaar kan duren." Shell heeft de Noorse regering nog niet formeel gevraagd de BONN-OSLO-AMSTERDAM ANP-DPA Voor een onderzoek naar de technische mogelijkheden zijn de voorbereidingen inmiddels begonnen. Duitsland kampt echter met de moeilijkheid dat het 140 meter hoge gevaarte niet aan de Noordzeekust uit el kaar is te halen. Het olieplat form zou naar een van de landinwaarts gelegen zeehavens moeten worden gesleept. De verklaring van Merkel komt een dag nadat Noorwegen heeft laten weten bereid te zijn het olieplatform in een van zijn fjorden tijdelijk af te meren. Brent Spar tijdelijk in een Noors fjord te mogen afmeren. Het is nog niet bekend in welke fjord het platform terecht kan. Behal ve de Nederlandse offshorebe- drijven Heerema en Smit Tak, die al eerder offertes uitbrach ten voor sloop, hebben zich nu ook twee Noorse consortia ge meld. Die zijn gevormd rond de offshore- en bouwondernemin gen Aker en Kvaerner. Noorwegen is net als de Noordzeelanden Groot-Brittan- nië en Frankrijk niet tegen dumping. Desondanks ver wachten Noorse ondernemin gen dat de afbraak van oude boor- en opslagplatforms een interessante markt wordt. De druiven waren vooral zuur voor de Britse regering die Shell tot op het laatst was blijven steunen. Shell moet nu reke ning houden met de wraak van de Britse regering. Energie- Paus pleit voor christenen bij opening moskee in Rome VN-woordvoerders zou Janvier daarom beducht zijn voor een gewelddadige reactie. De voor zichtigheid van de VN heeft ze ker ook te maken met de angst voor een herhaling van de re cente gijzelingsactie door de Bosnische Serviërs die ruim 400 VN'ers vasthielden als represail le voor de tot nu toe laatste NAVO-luchtacties. De vrijwel uitgeputte voorra den in de Bosnische hoofdstad Sarajevo werden gisteren aan gevuld. Tot grote vreugde van hulpverleners arriveerde aan het begin van de middag het eerste van drie hulpkonvooien van de VN-hulporganisatie Un- hcr. De Saudische prins Salman verwelkomt de Italiaanse president Scalfaro bij de opening van de moskee in Rome. ROME-VATICAANSTAD Rtr-GPD Paus Johannes Paulus II verwelkomde gis teren de opening van de grootste moskee van Europa in Rome, maar benadrukte te gelijkertijd dat veel moslimlanden niet zo gastvrij voor andere godsdiensten zijn als het centrum van het rooms-katholicisme. „Terwijl ik blij ben dat moslims in de nieu we moskee in Rome voor gebed kunnen sa menkomen, hoop ik van harte dat het recht van christenen en alle gelovigen om hun ei gen geloof tot uitdrukking te brengen, in al le uithoeken van de aarde zal worden er kend", zei de paus tijdens zijn algemene audiëntie in het Vaticaan. „In sommige isla mitische landen ontbreken zulke tekenen van de erkenning van godsdienstvrijheid." De bouw van de moskee, waarvan de ge bedsruimte zestig bij veertig meter meet, duurde elf jaar. Drie architecten, de Italia nen Paolo Portoghesi en Vittorio Gigliotto en de Irakees Sami Mousawa, ontwierpen het gebouw. Een grote koepel en zestien kleinere koepels overwelven de centrale ge bedsruimte die aan 2.000 gelovigen plaats biedt. De bouw is vele keren stopgezet vanwege hoogoplopende discussies. Omdat de mos kee niet goed tot Mekka bleek te zijn ge richt, was een aanpassing van het plan noodzakelijk. De hoogte van de minaret was inzet van een ruzie tussen de opdracht- En wie heeft een horeca-training via CD-I? staatssecretaris Tim Eggar zei gisteren dat de oliemaatschap pij niet hoeft te rekenen op be lastingaftrek voor de ontmante ling aan land. Eggar: „Shell zegt nog steeds dat afzinken de bes te oplossing voor het milieu is. Ik heb ze daarom vandaag ge schreven dat ik geen enkele re den zie om de Britse belasting betaler op te laten draaien voor de extra kosten die berging aan land met zich meebrengt". De Britse media meldden gis teren ook dat binnen het rege ringskamp de suggestie groeit om Duitsland en Nederland, die in Britse ogen door de knieën zijn gegaan voor de 'chantage van Greenpeace', maar de ver antwoordelijkheid moeten ne men voor de ontmanteling van de Brent Spar en de daarmee verbonden risico's voor mens en milieu. Als eerste uitzendonderneming in Nederland introduceert Tempo-Team een horeca-training vla CD-I. Deze training, een Initiatief van de Europese Commissie, werd mede ont wikkeld door de Hoge Hotelschool in Maastricht. Werkzoekenden In de horeca en de toeristische sector kunnen hier mee hun kansen op een baan In korte tijd vergroten. Binnen onze gespecialiseerde aanpak neemt de horeca een belangrijke plaats in; vandaar dat we voor deze training hebben gekozen. In januari van dit |aar ging Tempo-Team van start met CD-I trainingen. Vanwege de grote belangstelling van zowel uitzend krachten als bedrijven breiden wi| het cursuspakket nu verder uit. Medio juli is deze gloednieuwe horeca- training op verschillende vestigingen van Tempo-Team beschikbaar. Wie meer wil weten over deze of andere CD-I trainingen van Tempo-Team Is van harte welkom. Het adres van onze dichtstbijzijnde vestiging vindt u in de Gouden Gids. Doorbraak bij vredesoverleg met Russen MOSKOU HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT Russische en Tsjetsjeense on derhandelaars hebben een doorbraak bereikt bij de vre desonderhandelingen in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Beide partijen werden het eens over een plan om de troepen in fasen te ontwapenen en terug te trekken. In het akkoord staat dat een einde van de ge vechtshandelingen en een on middellijk en permanent staakt-het-vuren wordt nage streefd. Dit werd vandaag door beide partijen in Grozny bevestigd. Het is nog onduidelijk of de veelal op eigen houtje opere rende Tsjetsjeense verzetsgroe pen het akkoord zullen respec teren. Gisteravond is het proto col ondertekend waarin staat dat de Tsjetsjeense strijders in drie fasen ontwapend zullen worden. De Russische troepen zullen stap voor stap worden terugge trokken. De Russische com mandant in Tsjetsjenië, Koelik- ov zei dat er uiteindelijk tussen de 2.000 en 6.500 Russische mi litairen achter zullen blijven. Op dit moment zijn er nog onge veer 35.000 Russische soldaten Nederland en Oekraïne eens over Srebrenica DEN HAAG ANP FOTO REUTER PAOLO COCCO gevers en Italiaanse milieuorganisaties. Uiteindelijk werd de hoogte bepaald op veertig en niet, zoals aanvankelijk gedacht, tachtig meter. Daarmee werd ook het Vati caan, dat moeite had met een minaret die boven de koepel van de Sint Pieter uit zou komen, tevreden gesteld. Aan de bouwkosten, ongeveer 85 miljoen gulden, droegen 23 landen bij. Met twee derde van het totaal betaalt Saudi-Arabië veruit het meeste. De islam is met 650.000 aanhangers de op een na grootste religie in Italië. Als het vermoedelijke aantal illegale immigranten wordt meegeteld, komt het aantal moslims volgens waarnemers zelfs op meer dan een miljoen. De aflossing van de Neder landse VN-militairen in de Bosnische moslim-enclave Srebrenica door Oekraïnse blauwhelmen gaat definitief door. Hoge militairen uit Nederland en Oekraïne heb ben daarover gisteren een akkoord gesloten. Den Haag heeft de Vere nigde Naties herhaaldelijk laten weten dat de Neder landse eenheid in Srebreni ca per 1 juli moet worden vervangen. De VN moeten nog instemmen met de af lossing door de Oekraïners. 55 Een thuisbankier heeft dan vier mogelijkheden. Natuurlijk, beleggen heeft het risico van koersschommelingen. Maar op de langere termijn, zo leert de ervaring, is beleggen een verstandige investering. En niet alleen vanwege het fiscale voordeel. Een thuisbankier heeft vier mogelijkheden: het Postbank Obligatiefonds, het Postbank Beleggingsfonds, het Postbank Aandelenfonds en het Postbank Vermogensgroeifonds. Inleggen in onze vier beleggingsfondsen kan met een overschrijvingskaart uit uw giro boekje trouwens al vanaf f50,-. De transactie kosten bedragen slechts 0,4%. Wilt u meer weten, bel dan gratis 06-0400 of haal de brochure 'Beleggings- •%"$').- fondsen' op het postkantoor. POSTBANK Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. Toulon wacht af na overwinning extreem-rechts TOULON AMY BARRETT „De halve wereld denkt nu dat wij nazi's zijn. Als ik door de straten wandel, kijk ik naar de mensen en vraag mij af of ze op het Front National (FN) gestemd hebben. Een verschrikkelijk gevoel." Paul Chanet, een trendy jonge Fransman die in een kunstgalerij werkt, zit op een chique terras in de Zuidfranse havenstad Toulon wijn te drinken. De overwinning van extreem rechts die Toulon een burgemeester van het FN opleverde zit hem flink dwars. De in Algerije geboren kleermaker Joseph Zegadi is niet onder de indruk van de overwinning van het racistische FN. „Wat maakt het uit? Ik leef hier nu 20 jaar. Goed gemeentebestuur. Slecht gemeentebe stuur. De mensen hier kunnen goed met elkaar overweg", zegt hij in zijn kleine winkeltje bij de haven. Met zijn 170.000 inwoners is Toulon sinds afgelopen zondag de grootste stad in West-Europa met een extreem-rechtse burgemeester. Er is al een boycot van de stad voorgesteld en de Europese partner- stad Luik verbrak deze week de banden met Toulon. De verontwaardiging lijkt echter vooral buiten Toulon te heersen. Een jonge kel ner van een cafe meent dat burgemeester Jean-Marie Le Chevallier een kans ver dient. „Ik ben geen voorstander van de ideeën van het FN, maar we moeten af wachten en de vent zelf beoordelen. Het gemeentehuis is al tientallen jaren verrot. Erger kan het niet worden", is zijn me ning. En die opinie lijkt verrassend genoeg ook in de door overwegend immigranten bewoonde oude stad bij de haven te over heersen. Rachid Ouari vertelt in de kleer makerswinkel van Zegadi dat Toulon altijd al slecht bestuurd is. „De meeste mensen die op het FN hebben gestemd, stemden tegen iemand en niet voor iemand", zegt hij. De jonge Algerijnse vrouw die bij een isla mitische slager werkzaam is zegt alleen haar mening te willen geven als haar naam niet in de krant komt. „Als ik naar de media-berichten kijk, dan word ik bang. Maar het dagelijkse leven boezemt mij geen angst in", zegt zij. Wat ze niet leuk vindt is dat mensen die werken en iets van hun leven proberen te maken op een hoop gegooid worden met de schur ken. „Maar ik hoop dat men onderscheid kan maken tussen de goede mensen en de rest." Bij de overwinning van het FN in Toulon speelden diverse factoren een rol. De tweede ronde van de gemeenteraadsver kiezingen ging tussen drie personen en de gematigde stemmen werden verdeeld over een conservatief en een socialist. Ook kent Toulon een hoge concentratie men sen die tijdens de Algerijnse burgeroorlog naar Frankrijk moesten uitwijken, de zo genoemde pieds-noirs. Deze groep is tra ditioneel zeer conservatief. Daarnaast heeft Toulon een werkloosheidscijfer van 17 procent; een stuk hoger dan het lande lijke gemiddelde van 12,2 procent. De vertrekkende conservatieve burge meester Francois Trucy legt uit dat er een heleboel inwoners van Toulon met be perkte middelen moeten zien rond te ko men. „Ze zitten gevangen in de dagelijkse problemen en zijn getergd door de kleine criminaliteit. Misschien wist ik ze niet goed aan te spreken", aldus de verslagen burgemeester. Dat ook de matrozen van de marinebasis massaal op het FN ge stemd hebben bleek uit een studie van de resultaten. Een admiraal stond zelfs op de kandidatenlijst van gemeenteraadsleden van Le Chevallier. „Maar we zijn toch geen monsters", laat een andere FN-kandidaat, Didier Gestat de Garambe, de linkse krant Libération weten. „Geef ons een kans." Die kans krijgt Le Chevallier, een persoon lijke vriend van FN-leider Jean-Marie Le Pen. Na zijn overwinning meldde hij di rect dat Fransen in zijn stad voorrang krij gen bij het toewijzen van woningen en bij de sociale dienstverlening. En hij verklaar de niets tegen andere culturen te hebben, maar 'onze cultuur komt als eerste'. Le Chevallier beloofde binnen de Franse wet te zullen opereren en legale immi granten niet te zullen discrimineren. Maar illegale immigranten in Toulon kunnen het beste hun boeltje pakken, mede ge zien de plannen de politiepatrouilles in de stad Fiks op te voeren. Want een van de principes van Le Chevallier is: „Angst voor de politie is het begin van alle wijsheid." in Tsjetsjenië gelegerd. Voorlopig zullen de Russische en Tsjetsjeense eenheden ge scheiden worden door een cor ridor van twee tot vier kilome ter. Oesman Imajev, de leider van de Tsjetsjeense delegatie, verklaarde volgens het Russi sche persbureau Itar-Tass dat hij 'het terrorisme ten scherpste veroordeelt' en met Moskou zal samenwerken bij de jacht op de Tsjetsjeense rebellenleider Sja- mil Basajev. De doorbraak in Grozny komt als een complete verrassing en zou het einde kunnen beteken van de nu al zeven maanden durende bloe dige oorlog in de deelrepubliek, die drie jaar geleden eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. Sinds de Russische inval in de cember hebben vele duizenden militairen en burgers liet leven verloren. Het aantal Tsjetsjeen se vluchtelingen wordt op meer dan 300.000 geschat. De Russische president Jeltsin heeft vanmorgen zijn steun uit gesproken aan premier Tsjerno- myrdin, een dag nadat de Doema een motie van wantrou wen tegen de regering aannam. De motie was ingediend wegens de aanpak door de regering van het bloedige gijzelingsdrama in de Zuidrussische stad Boedjon- novsk. Amnesty hekelt politie Albanië DEN HAAG ANP Het optreden van de Albanese politie kenmerkt zich door een hoge mate van partijdigheid. Leden van de Socialistische Par tij (de opvolger van de commu nistische partij van Enver Hoxha die tientallen jaren in het armste land van Europa de la kens uitdeelde), maar ook voor malige politieke gevangenen, leden van de Griekse minder heid en homoseksuelen zijn ge regeld het slachtoffer van hard handig optreden door de poli tie. Dat schrijft Amnesty Interna tional in een rapport dat giste- ren is uitgekomen. Het rapport citeert de president van het Al banese Hof van Cassatie, die in januari sprak over 'ernstige schendingen van mensenrech ten' door de politie. Om marte- lingen en andere vormen van kwalijk optreden door de politie de kop in te drukken beveelt de mensenrechtenorganisatie de autoriteiten in Tirana aan, een onafhankelijke commissie in te stellen die een onderzoek doet naar de excessen. Geen TV-quota voor Europese produkties LUXEMBURG GPD Na maandenlang bakkeleien is het Franse voorstel om voor eens en voor altijd vast te leg gen dat TV-stations minimaal 51 procent van hun program ma's aan Europese produkties moeten besteden, definitief ge sneuveld. Frankrijk liet het om streden plan gisteren in Luxem burg vallen tijdens een vergade ring van de ministers van cul tuur van de Europese Unie. Het was al begin dit jaar dui delijk dat een groot deel van de landen van de EU, waaronder Nederland, niets voelen voor zulke door Brussel verordon neerde TV-quota. Maar Parijs bleef er, gesteund door de grote Franse Filmsterren, hardnekkig aan vasthouden. Alleen op deze manier, rede neerden ze, zou de Europese Filmindustrie en dan vooral de Franse overeind kunnen blijven in de zware concurren tieslag met Hollywood. Parijs was doof voor het argument dat de zaak ook opgelost kon wor den als Frankrijk misschien wat betere Films zou produceren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5